D Jubileum COC met Gay Lesbian Filmfestival Freek (nog) geen filmmaker Het ontregelde leven van de wisselwachter Een boerenzoon op schaatsen Filmhuis LVC doet ook mee met festival Vuile spelletjes in Philadelphia VRIJDAG 5 DECEMBER 1!)8G PAGINA 15 BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN (OP)NIEUW 'Youngblood' - Luxor, Leiden 'De Wisselwachter' - Lido, Leiden 'Cross Country' - Trianon, Leiden 'Poltergeist 2' - Amerikaanse familie opnieuw belaagd door klopgeesten, City, Katwijk BLIJVERS 'Ruthless People' - grove komedie met Bette Midler en Danny DeVito in glansrollen, Lido, Leiden en Euro, Al phen 'Car Trouble' - komedie van Engelse makelij, City, Katwijk 'Philadelphia Experiment' - actie film, City, Katwijk 'Aliens' - griezelig en spectaculair vervolg op griezelfilm 'Alien', Euro, Alphen 'The Mission' - meeslepend melodra ma over missiewerk, Lido, Leiden 'Heartburn' - niet bijsters geslaagde relatiefilm met sterren Streep en Ni cholson, Lido, Leiden 'Running Scared' - lachfilm met Gre gory Hines als politieman, Euro, Al phen 'Top Gun' - Amerikaanse straaljager piloten in opleiding, Lido, Leiden en Euro, Alphen. SEXFILMS 'Body Girls' - Rex, Leiden. 'Suzie Superstar' - City, Katwijk NACHTFILMS 'Showgirls' - Rex, Leiden. 'Running Scared' - Euro, Alphen. 'Zusters voor dag en nacht' - Euro Al phen. 'Ruthless People' - Euro, Alphen 'Porno onder lunchtijd' - Euro Al phen. DEN HAAG 'Heartburn' - Asta (463500), al. 'Top Gun' - Asta, al. 'Quicksilver' - Asta, al. 'Color Purple' - Babyion (471656), al. 'Ruthless People' - Babylon, al. 'Aliens' - Babylon, 12 jr. 'Psycho III' - Cineac (630637), 16 jr. 'Legal Eagles' - Cineac, al. 'Down and out in Beverly Hills' - Ci neac, al. •Aliens' - Euro (667066), 12 jr. 'Hannah and her sisters' - Metropole (456756), al. 'Diavolo in Corpo' - Metropole, 16 jr. 'About last night' - Metropole, 12 jr. 'Aterix contra Caesar' - Metropole, al. 'Fantasia' - Metropole, al. 'The Mission' - Metropole, al. 'Youngblood' - Odeon (462400), al. 'Running Scared* - Odeon, 12 jr. 'Band of the hand' - Odeon, 16 jr. '8 millions way to die' - Odeon, 16 jr.. Taboe deel 3' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Stoeipoezen in het hooi' - Le Paris, 18 Jr- AMSTERDAM 'Color Purple' - Alfa (278806), al. 'Death of a salesman' - Alfa, 16 jr. 'Out of Africa' - Alfa, al. 'Aliens' - Alfa, 12 jr. 'Asterix contra Caesar' - Alhambra (233192), al. 'Hannah and her sisters' - Alhambra, al. 'Fantasia' - Alhambra, al. 'Ruthless People' - Bellevue Cinera ma (234876/266227), al. 'Top Gun' - Cinerama, al. 'Heartburn' - Calypso (266227/234876), al. 'Quicksilver' Calypso, al. 'Honeymoon in paradise' - Centraal (248933), 18 jr. 'Otello' - Cineac, (243639), al. 'Rendez Vous' - Cinecenter, (236615) 16 jr. 'Camorra' - Cinecenter, 16 jr. 'De rode kus' - Cinecenter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al. 'Heartburn' - Cinema (151243), al. 'Ruthless People' - Cinema, al. 'Running Scared' - City (234579), 12 jr 'Psycho III' - City,.16 jr. '8 millions way to die' - City, 16 jr. 'Asterix contra Caesar' - City, al. 'Target' - City, 16 jr. 'Youngblood' - City, al. 'Down and out in Beverly'Hills' - City, al. 'II Conformista' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Gay Lesbian Filmfestival' - Krite rion, 16 jr. 'It's my body' - Parisien (248933), 18 jr. 'Down by law', - The Movies (245790), 16 jr. 'Death of a salesman' - The Movies, 16 jr. 'Diva' - The Movies, 16 jr. 'About last night' - Tuschinski, (262633), 12 jr. 'Down and out in Beverly Hills' - Tu schinski, al. 'Diavolo in Corpo' - Tuschinski, 16 jr. 'Shanghai Surprise' - Tuschinski, al. 'Legal Eagles' - Tuschinski, al. 'The Mission' - Tuschinski, 12 jr. 'Betty Blue' - De Uitkijk, 16 jr. Tweemaal Alain Resnais mor genavond bij BBC 2. Eerst om 22.50 uur zijn recente film TA- mour a mort'. Een boeiende film met Fanny Ardant in de hoofd rol, waarin een intense liefdesre latie wordt overschaduwd door een fascinatie voor de dood. Om 00.40 uur het overbekende TAnnée dernière a Marienbad'. Resnais situeerde deze film in een oud hotel. Een man beweert daarin met grote stelligheid te gen een vrouw dat hij haar een jaar eerder in Marienbad heeft ontmoet. Ze kan zich er niets van herinneren, maar wordt door de volhardende man aan het twijfe len gebracht. Hoofdrol van Del- phine Seyrig. 'Anne Trister' ging pas on langs in Nederlandse première en is nu reeds op de Belgische zender te bezichtigen. Momen teel trouwens ook te zien in het kader van het Gay Lesbian Filmfestival. De Canadese regis seur Léa Pool vertelt hierin het verhaal van eenzame joodse vrouw (Anne Trister dus) die Eu ropa ontvlucht en genegenheid zoekt bij een kinderpsychologe in Montreal. Haast emotieloos spel dat toch indringend werkt (donderdag 20.20 uur, België 2). 'War Games' van John Bad- ham gaat in op de computerrage. Een jongen dringt met zijn een voudige computer binnen in het systeem van het Pentagon en heeft bijna de Derde Wereldoor log op zijn geweten. Aangenaam om naar te kijken (20.15 uur, zon dag, Duitsland 1). Dezelfde avond op Sky Chan nel 'The war between men and women'. Jack Lemmon speelt daarin de bekende schrijver/te- Mario Lanza speelt 'The great Caruso'. (foto and kenaar James Thurber. Op losse wijze gebaseerd op diens leven wordt het verhaal verteld van een man die het aan de stok krijgt met de ex-man van zijn vrouw. Barbara Harris speelt ook mee (20.20 uur). Eveneens zon dag 'Heroes', een film van Jere my Paul Kagan met Henry Winkler als Vietnam-veteraan die streeft naar rijkdom en suc ces. Sally Field moet hem helpen (BBC 2, 23.15 uur). 'The Great Caruso' is het deels op waarheid gebaseerde levens verhaal van de bekende tenor. Richard Thorpe maakte de film en had in Mario Lanza- een ade quate hoofdrolspeler (dinsdag, BBC 1,15.00 uur). 'Abel', de al bijna legendarische filmkomedie van Alex van War merdam, is weer in ons midden. De hele week in het Kijkhuis (be halve vrijdag), aanvang 19.30 uur. Van Warmerdam speelt zelf de hoofdrol van een merkwaardi ge 'oudere jongere' die het ou derlijk huis nooit heeft verlaten. Op een dag wordt hij er door zijn vader uitgezet. Verder mooie rol len van Olga Zuiderhoek en Hen ry Garcin. Ook in het Kijkhuis: zaterdag en zondag 'The world according to Garp', de verfilming van John Irvings gelijknamige boek over de buitenissige belevenis sen van T.S. Garp (20.00 en 22.30 uur). 'Apocalypse Now' draait hier volgende week maandag. De beroemde film van Francis Coppola, waarin hij op poëti sche wijze de oorlog in Vietnam verbeeldt. Met Marlon Brando en Martin Sheen (20.00 uur). Dinsdag 'The Blues brothers', de komedie over twee onverzet telijke blues-muzikanten (20.00 en 22.30 uur) en woensdag 'Gandhi' van Richard Attenbo- rough (20.00 uur). 'Kiss of the spider woman' is komende dinsdag bij K&0 te zien. Deze meermalen bekroon de film vertelt het verhaal van twee gevangenen, twee mannen die eikaars tegenpolen vormen en min of meer tot elkaar veroor deeld zijn (20.15 uur). Dezelfde avond sluit LAK-Ci- nema haar filmjaar af met de klassieker 'Gone with the wind'. AMSTERDAM (GPD) - De ko mende twee weken woedt er een homo-erotisch filmfestival. Vooral in de Amsterdamse zalen van Kri terion, Desmet en De Populier, maar ook in de provincie (zie hier onder). Er zijn eerder van dit soort mani festaties geweest, maar dan ge beurde het onder het geuzenmotto Flikker Potten-festival. Dit keer heet het feest Gay Lesbian Film festival. Dat klinkt beter als er ten slotte het 40-jarig bestaan van het COC mee wordt gevierd en boven dien benadrukt het de internatio nale pretenties die organisatoren Annette Förster en Paul Verstraete koesteren. Zijzelf vinden het vooral bijzon der dat er aan elkaar gelijkwaardi ge lesbische en mannenprogram- ma's worden gepresenteerd, al gaat de integratie nog niet zo ver dat er l zullen worden toegelaten bij de lezing die cineaste Monika Treut zaterdagmiddag zal komen houden op het thema Feminisme en Pornografie. Vijftig meeren- deels niet eerder in Nederland ver toonde speelfilms worden er gebo den en daarnaast nog kort werk en video's. Het te presenteren werk is af komstig uit vijftien verschillende landen, waarbij Nederland niet is inbegrepen. Het festival legt the matisch accenten op de filmpro- duktie van Latijns-Amerika, op Aids en de media, op lesbische por no en vormen van lesbische romantiek. Met een prografnma van 20 films wordt er teruggeblikt op "hoogte punten van Hollywoods homo leed, de schaarse lichtpunten van sensualiteit waarvoor 'iedereen' naar de bioscoop moest, de ge smoorde romantiek in besloten vrouwenwerelden, de sympathie ke en vaak even merkwaardige rol prenten die de (zelfcensuur ont glipten, de mijlpalen waarmee de tolerantiegrenzen een stapje ver legd bleken te zijn en de verboden erotiek van de underground". LEIDEN - Ook het Filmhuis LVC doet mee aan het Gay en Lesbian Filmfestival. Volgende week woensdag worden twee homo films vertoond. Om 20.00 uur de Engelse thriller 'Victim' van Basil Dearden. Dirk Bogarde speelt een advocaat die de moordenaar van zijn vaste vriend wil opsporen. Om 22.15 uur de Westduitse film 'West- Ier' van Wieland Speek. Daarin het verhaal over de liefde tussen een West- en een Oostberlijner, die wordt gehinderd door de Muur (Engels ondertiteld). Woensdag 17 december draaien twee films over lesbiënnes. Om 20.00 uur de komedie 'Club de Femmes', waarin een huis dat ex clusief voor vrouwen toegankelijk is. Om 22.15 uur een film uit Fin land: 'Het Afscheid'. Regisseur Tuija-Maija Niskanen laat een les bische vrouw breken met haar bur gerlijke ouders. Hetgeen leidt tot reprises van klassiekers zoals o.m. de drie ver sies van Meisjes in Uniform (uit 1931, uit 1950 en uit 1958), The Chil dren's Hour (1961, William Wyler), Seven Women (1965, John Ford), The Killing of Sister George (1968, Robert Aldrich), en Les Biches (1968, Claude Chabrol). Behalve door de reeds genoemde Monika Treut, zullen er ook nog le zingen gegeven worden door de eveneens uit Duitsland afkomstige Karola Gramann, door de Brit Ri chard Dyer (over underground en sex) en door de Amerikaan Vito Russo (over de ontkenning van ho moseksualiteit in Hollywood). Tot de cineasten die toegezegd hebben naar Amsterdam te komen en deel te nemen aan discussies, behoren: Derek Jarman, Léa Pool, Alexandra von Grote, Amos Gutt- man, Jaime Umberto Hermosillo en Wieland Speek. Martin Sheen is te calypseNow'. Het overslijtbare en vier uur du rende epos over een hartstochte lijke liefde tegen de achtergrond van de Amerikaanse Burgeroor log (20.00 uur). Dezelfde dag bij het LAK tussen twaalf en twee uur 's middags de vertoning van vier korte Nederlandse films. Het Filmhuis LVC heeft tot en met zondag de sf/horror-klassie- ker 'Alien' op het programma staan. De bemanning van een ruimteschip wordt belaagd door een monster (21.15 uur). Donder dag 'Stammheim', op hetzelfde tijdstip, van Reinhard Hauff. Daarin een gespeelde documen taire over de rechtszaak tegen de 'aartsvaders' van het Duitse ter rorisme, Baader, Meinhof en Ennslin. 'De KKKomediant'; regie: Caspar Ver- brugge; hoofdrol: Freek de Jonge; thea ter: Kijkhuis, Leiden. De vraag of de geniale cabaretier Freek de Jonge ooit een even ge niaal filmmaker wordt, is met 'De KKKomediant' nog niet beant woord. Deze film werd onder regie van Caspar Verbrugge gebaseerd op de theatershow 'De Bedevaart'. Howel het niet voorstelbaar is dat de aanhangers van Freek de Jonge nu ineens uit pure verveling de zaal uit zullen lopèn, valt er evenmin aan de constatering te ontkomen dat 'De KKKomediant' niet deugt. Het is eigenlijk geen film. In 'De Bedevaart' vertelt de ca baretier in de van hem bekende stijl een verhaal dat onderweg wordt verweven met weer andere verhalen. Op zeker moment raken al die verhalen hopeloos met el kaar verstrengeld. Zo is er het re laas van een straattheatermaker die bij een circus blijft hangen, af en toe door de leeuwen wordt op gegeten en daarvan gaat stotteren. Het thema kan worden samenge vat als 'geblokkeerd raken'. Wat op papier een gebrek aan eenheid lijkt, wordt in Freeks thea tershows toch weer bij elkaar ge houden door de continuïteit in de lokatie en het feit dat De Jonge de toeschouwer in zijn greep weet te houden. Freek de Jonge is, bij alles wat hij nog meer is, een briljant verteller die minimale hulpmidde len nodig heeft op het podium. Maar het is moeilijk voor hem om nog iets toe te voegen aan een theaterformule die al perfect is. Wel perfectioneert hij de manier waarop zijn shows geregistreerd plegen te worden voor televisie. Door het kleine scherm verdwijnt een deel van de intensiteit die zijn shows kenmerken. Een groter scherm (de bioscoop) blijkt dat weer voor een belangrijk deel te kunnen opvangen. Je kunt daar iets aan toevoegen door middel van bijvoorbeeld montage en ik moet zeggen: dat is heel goed ge beurd. Daar had Freek de Jonge het ook beter bij kunnen laten en dat heeft hij niet gedaan. Als je toch eenmaal met film be zig bent, kun je nog veel meer doen. De eenheid van tijd en plaats doorbreken. Een podiumscene waarin Freek de Jonge vertelt over straattheater verandert in een sce ne, waarin hij daadwerkelijk met straattheater bezig is. Of je ziet hem als veronderstelde circus clown rondlopen in een echte pis te. Maar juist de dingen die 'echter' worden, blijken niet opgewassen tegen de nep die typisch theater is. Ze halen 'als film' niet de perfectie die Freek de Jonge op de planken spelenderwijs bereikt. Vervelender nog is dat de ver schillende verhaallijnen als een op de grond gekletterde puzzel uit el- 'Cross Country'; regie: Paul Lynch; hoofdrollen: Richard Beymer en Nina Axelrod; theatër: Trianon, Leiden. Decor van deze film is Philadelphia en de Nederlandse titel luidt 'Vuil Spel'. Dat zegt voldoende. Intrige, chantage en sex voeren de boventoon in deze harde actiefilm. Het begint met de vondst van een lijk. Het gaat daarbij om een meisje dat werkte bij een reclamebedrijf. Als verdachte wordt haar artistiek directeur geïntroduceerd en even later blijkt dat ook de algemeen directeur banden had met het meisje die hem tot een moge lijk dader bestempelen. Twee detectives mogen het uitzoeken. 'De Wisselwachter'; regie: Jos Stelling; hoofdrollen: Jim van der Woude, Ste- phane Excoffier; theater: Lido, Leiden. Toevallig dat 'De KKKomediant' en 'De Wisselwachter' tegelijker tijd Leiden bereiken nadat ze alle bei een geruisloze rondgang door de Nederlandse bioscopen hebben gemaakt. De twee films hebben nog een ding gemeen: 'De Illusio nist', het succesvolle samenwer kingsverband tussen Freek de Jon ge, Jos Stelling en Jim van der Woude. De laatste twee trokken vervol gens naar een onherbergzaam stukje Schotland ter vervaardiging van 'De Wisselwachter'. Freek de Jonge kneedde een theaterpro gramma tot een film: 'De KKKo mediant'. Hieronder wordt gecon cludeerd dat De Jonge daarin als toneelpersoonlijkheid overeind blijft, maar als filmmaker tekort schiet. Dan kunnen de berichten over 'De Wisselwachter' wat posi tiever luiden. Filmmaker Jos Stelling en to neelpersoonlijkheid Jim van der Woude hebben elkaar gevonden in een beeldschone film die als enige bezwaar heeft dat hij wat langdra dig is. En helaas, dat enige bezwaar breekt 'De Wisselwachter' wel een kaar slaat, gevolg van ook nog eens een veelheid aan visuele stijlen. Je raakt het zicht op het totaal kwijt. Zeker als De Jonge en Verbrugge er ook nog eens video-clips door heen gooien die nergens wat mee te maken hebben. Op zichzelf zijn ze soms best grappig, maar de film als geheel wordt er bepaald niet mee geholpen. Die ervaring heeft hij vervat in een verhaaltje dat regelrecht ont leend lijkt aan een jongensboek uit de destijds befaamde Kluitmans Jeugdserie. Dean Youngblood is de sportheld wiens achternaam te vens als titel dienst doet. Hij wil per se het boerenbestaan inruilen voor een loopbaan op het ijs. Krijgt zijn kans bij een jeugdploeg en na schade, schande en tegenslag vindt de tengere Youngblood een plaats je tussen de ruwe bolsters die be slist niet allemaal op een blanke pit kunnen bogen. 'Youngblood' leunt sterk op 'Slap Shot'. Het decor van een des olaat stadje in Canada is vrijwel identiek en de botte humor waarop de nieuweling Youngblood wordt getrakteerd, lijkt eveneens op de grappen die Paul Newman bijna tien jaar geleden maakte. Maar van cynisme is in 'Youngblood' verder geen sprake. Er is een flinke hang naar sportromantiek nodig om de clichés in deze primitieve zwij mei film te verdragen. De keuze van Rob Lowe als Dean Youngblood is in dat opzicht een verstandige. Een sympathiek acteur met wie het gemakkelijk vereenzelvigen is. Onder de leiding van de vroegere ijshockeyer Eric Nesterenko (die tevens zijn vader speelt) heeft hij zich bovendien in korte tijd ontwikkeld tot een over tuigend schaatser, althans voor de camera's. Er zijn sportfilms te bedenken, waarin het op dat essentiële onder deel al de mist in ging (de makers van 'Coup de tête' konden niet ver hullen dat Patrick Dewaere een stumper was op het voetbalveld). 'Youngblood' mag daarom in zijn simplisme nauwelijks serieus te nemen zijn, het is in elk geval wel een film waarmee een liefhebber van sport de avond best doorkomt. B.J. beetje op. Hoe prachtig het er alle maal ook uit ziet. Het eerste gedeelte is zelfs van een zelden vertoonde schoonheid. In korte stukjes worden de twee belangrijkste personages geïntro duceerd. Een treinreizigster stapt slaapdronken en te vroeg uit. De trein hield even halt in een stukje niemandsland en laat de vrouw achter. In het huisje verderop ziet ze een levend persoon, de silhouet van een man: de wisselwachter. Stéphane Excoffier speelt deze aantrekkelijke Franssprekende vrouw, Jim van der Woude speelt de wereldvreemde, kinderlijke wisselwachter (zoals alleen Jim van der Woude dat kan). Waar de taal een onoverkomelijke barrière is, zijn deze twee mensen aangewe zen op de meest elementaire mid delen van communicatie. Zo is 'De Wisselwachter' dus een film geworden die wel erg verwant is aan 'De Illusionist', waarin hele maal geen woord werd gewisseld. Alle reden dus voor Jos Stelling om zich andermaal te ontpoppen tot de meest beeldende regisseur van Nederland. Minutieus vertelt hij het verhaal, waarin elk detail wordt uitvergroot. Alleen: dat verhaal is sneller ver teld dan de film in totaal duurt. Na tuurlijk blijft de vrouw langer in het huisje van de wisselwachter hangen dan de bedoeling was; eerst tegen haar zin, maar met een groeiend plezier. En natuurlijk ko men deze twee zo verschillende mensen (the beauty and the beast) nader tot elkaar, waarbij de eroti sche spanning langzaam wordt op gevoerd. Gelukkig zijn er nog een paar passanten (van wie vooral Josse de Pauw een mooie rol heeft) om wat vaart te brengen in de tredmolen. Maar dat kan niet verhinderen dat de verbazing over die stoet van op merkelijke figuren en de bewonde ring voor het mooie camerawerk langzaam wegebt. BART JUNGMANN Als filmer dartelt Freek de Jonge rond zoals een kind dat van Sin terklaas een camera heeft gekre gen met veel knopjes die allemaal een keer moeten worden gebruikt. Als theaterpersoonlijkheid blijft hij ook in superbrede prjectie fier overeind. PIETER VAN LIEROP Youngblood gaat met een gevreesde opponent op de vuist. 'Youngblood'; regie: Peter Markle; hoofdrollen: Rob Lowe, Patrick Swayze en Ed Lauter; theater: Luxor, Leiden. In sportkringen schijnt de video- uitgave van 'Slap Shot' een topper te zijn. Eredivisieclubs doen er hun spelers tijdens busreizen voor een verre uitwedstrijd veel plezier mee. Deze ijshockey-komedie uit 1977 heeft nu een vervolg gekregen waarvoor de fans voorlopig nog naar de bioscoop moeten: 'Young blood'. Maker Peter Markle combineer de voor deze film zijn twee voor naamste vaardigheden. Hij is bij zonder handig op de schaats en staat aan het begin van een carrière in de speelfilm. Als ijshockeyer die drie seizoenen lang de nationale eer verdedigde, moet Markle de dramatische mogelijkheden van (fotopr) topsport goed hebben aangevoeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15