Sluys: 'We hebben wat goed te maken' DDR walst handbalsters plat Kales komt met Basketbal-Aid Jan Persoon niet herldesbaar 'Berger komt vrijwel zeker' 'Noordwijk moet van RB winnen' Terug in werkelijkheid na 34-18 nederlaag Favorieten Masters op juiste pad Koppel naar Uerdingen VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 Als 'vriendendienst' LEIDEN - Er was al een Live-Aid, een Farmers-Aid en een Runners-Aid, maar nu is er dart ook een Basketbal-Aid. Het doel is hetzelfde - geld binnenhalen voor mensen in nood - het verschil is dat het hi£r ditmaal geen initiatief betreft van de onvolprezen Ierse zanger Bob Geldof, maar van een 'gewone' Leidse student, te weten Frans Kales. Een ander wezenlijk onderscheid is dat Kales in tegenstelling tot Geldof met zijn actie niet rekent op het binnenhalen van miljoenen dollars, maar dat hij hoopt het streefbedrag van 50.000 Neder landse guldens te kunnen halen. Zijn project is dan ook kleinschali ger. Komt, vrij vertaald, neer op een soort van vriendendienst. Kales, bijna afgestudeerd in de Engelse taal, speelde een paar jaar geleden basketbal bij het toen nog roemruchte Leiden Trotters en deed dat ondermeer met jongens als Will Moerer, Eric-Jan Berend- sen, Peter Kop, Hans Pleij en Tony Lamping. Om die twee laatstge noemden gaat het hem nu. Zij ver trokken, na hun opleiding tot res pectievelijk ingenieur en arts, naar Afrika om daar hun talenten te ont plooien in dienst van de gemeen schap. "Met Tony Lamping onderhield ik de afgelopen twee jaar een gere gelde briefwisseling waaruit naar voren kwam dat hij daar in Zambia een chronisch tekort had aan be paalde geneesmiddelen, verband en dat soort dingen. Samen met nog een Nederlandse arts bestrijkt hij een gebied zo groot als Neder land en ook die oude Landrover van hem is hoognodig aan vervan ging toe", aldus Kales. "Hans Pleij ontmoette ik een tijdje terug toen hij vanuit Guinee Bissau over was voor vakantie. Hij is inmiddels, 'met heimwee', weer terug voor een volgende periode van drie jaar en ook hij heeft geld nodig om bepaalde zaken te kun nen realiseren. Pleij wil bijvoor beeld een zeepfabriekje starten, maar hem ontbreekt eveneens het benodigde geld daartoe". In een poging een bijdrage te le veren viel Frans Kales in eerste in stantie terug op zijn basketbal- vrienden van vroeger. "Ik schreef er 22 aan, er reageerden er 17 en er is nu een bedrag van 1500 gulden. Daarna ben ik het AZL binnenge wandeld en kreeg daar 500 kilo ver bandmiddelen los. Een leuke start, die me er toe aanzette om het iets groter aan te pakken". Zijn oog is daartoe gericht op de basketbalevenementen die plaats vinden rond de Kerstdagen. "Die connectie wil ik houden, het moet overzichtelijk blijven. Inmiddels hebben de organisatoren van het Sjaak Sluys: We beginnen Blitz-toernooi in Voorschoten toe gezegd dat ik daar mag collecteren. Veel mensen die bij Blitz komen kennen Tony Lamping nog van de tijd dat hij in Parker speelde. Via Ruud Harrewijn, de huidige coach van Den Bosch, probeer ik ook bij de Haarlem-week binnen te komen en gezien Ruuds' verleden hier in Leiden moet dat lukken. Verder ben ik met Mart Smeets in de slag om er in zijn basketbalblad wat pu bliciteit aan te geven". Het streefbedrag van Kales is voorlopig bepaald op een halve ton. "Daarvoor kan ik een nieuwe auto kopen voor Lamping en Pleij aan zijn fabriekje helpen. Natuur lijk maar een druppel op een gloeiende plaat, maar het is in elk geval wat. Die gasten doen daar goed werk, dus waarom niet". NOORDWIJK - Aan het einde van een bijna twee uur durende monoloog maakt Sjaak Sluys de balans op voor Noordwijk. Bijna halverwege de competitie in de eerste klasse A ziet de plus- en minrekening er, door tal van factoren, minder rooskleurig uit dan hij vooraf had gehoopt. i beetje op Quick Boys te lijken'. "Zoals het er nu naar uitziet, i: kampioenschap te hoog gegrepen We kunnen de titel alleen nog pak ken als iedereen er vanaf nu hard voor werkt. Geen enkele spè Ier mag verslappen. Iedereen zijn verantwoordelijkheden ken nen, anders wordt NSW zomaar kampioen en spelen we met Quick Boys en Rijnsburgse Boys straks om de tweede plaats". Dat moet voor alles voorkomen worden, vindt de 29-jarige werkne mer van een Hillegoms postorder bedrijf. De routinier hunkert naar de successen zoals Noordwijk die in de begin jaren tachtig onder eerst John Eelman en later Piet Buter vierde. Sinds de Haarlemse oefenmeester voor zijn tweede pe riode in de badplaats is neergestre ken, is Noordwijk verstoken geble ven van successen en dat zit Sluys niet lekker. "We beginnen de laatste tijd een beetje op Quick Boys te lijken", verwijst de routinier naar de troostprijzen die de laatste seizoe nen werden binnengehaald. Op de vraag waarom Noordwijk momen teel opnieuw geen rol van beteke nis speelt, heeft de vleugelverdedi ger zijn eigen zienswijze. "De oude garde is volgens mij te snel vervangen en de basis blijkt AD VAN KAAM LEIDEN - Het bestuur van de afeling Leiden van de KNVB moet op zoek naar een nieuwe voorzit ter. Jan Persoon heeft nu al laten weten dat hij aan het einde van zijn tweede periode niet meer herkiesbaar is. De 51-jarige praeses vindt het dan "welletjes, na zes jaar in het bestuur en zes jaar voorzitter". Persoon heeft dat het bestuur van de Afdeling inmiddels meegedeeld. Zijn tweede periode als voorzitter loopt af op de najaarsvergadering van 1988, „maar ik heb nu al gezegd dat ik dan niet meer herkiesbaar ben om het bestuur voldoende tijd te geven een opvol ger te zoeken. Ik stel me voor dat tijdens de vol- GRONINGEN (GPD) Jan Keckskemethy kon nog la chen toen hij uit de kleedkamer kwam. Een geforceerde en een berustende lach. Van vrede (moeten) hebben met de diepe kloof die nog steeds tussen het Nederlands handbal en de wereldtop bestaat. Het in internationale toernooien nooit vriendelijke Oost-Duitsland onderstreepte dit gister avond in Groningen door Oranje in het WK-openingsduel een monsternederlaag van 34-18 te bezorgen. Een ingecalculeerde nederlaag, portie hardheid, resulterend i NEW YORK (Rtr./AFP) - De we reldranglijst blijkt, vooralsnog een correcte afspiegeling van de krach ten in het internationale tennis. De op papier als favoriet aangeduide spelers bij het Masters in New York volgen het spoor der over winningen tot nu toe keurig. Het verst in hun opmars naar een even tuele titel zijn de Zweden Stefan Edberg en Mats Wilander. In groep 1, ook wel Fred Perry-groep ge noemd naar de beroemde Engelse tennisser, behaalde Edberg zijn tweede overwinning. De jonge winnaar van de open Australische titel had echter tegen de Fransman Yannick Noah niet over gebrek aan fortuin te klagen. In de derde set kreeg de sierlijke Fransman bij 6-5 het eerste wedstrijdpunt in de vijf duels, die hij tegen de Zweed heeft gespeeld. Die ene' winnende klap kwam er echter andermaal niet. In de tie-break bleek de ijs koude Zweed niet nogmaals van zijn stuk te brengen. Zijn impone rende opslag bezorgde hem een duidelijke winst in de extra-game: 4-6, 6-3, 7-6 (7-4). Het tweede duel in deze groep gaf het eerste optrden van de Tsje- choslowaak Ivan Lendl te zien. De titelverdediger had met Andres Gomez uit Ecuador een aardige op warmer voor de duels tegen Noah en Edberg (6-3, 7-5). In de eerste reeks kwam Lendl geen seconde in gevaar. In de tweede set had Go mez een beter antwoord op het spel van de Tsjechoslowaak. Hij brak bij 3-3 door de opslag van de Tsjechoslowaak en behield zonder veel problemen zijn eigen service. Lendl was echter niet van plan het slippertje tot set-verlies te laten uitgroeien. Aan weinig is in New York te merken dat Mats Wilander er een ruime rustperiode op heeft zitten. Bij het demonstratie-toernooi vori ge week in Atlanta maakte de Zweed nog teveel onnodige fouten. In Madison Square Garden pakt hij de draad van winnen echter weer gewoon op. Na de verrassend eenvoudige triomf op de Fransman Leconte, moest Wilander voor een zege op zijn landgenoot Joakim Nyström echter heel wat meer doen. De eerste reeks ging na een tie-break naar Nyström, die bij een nederlaag uitgeschakeld zou zijn voor een plaats bij de laatste vier. In de tweede en derde set maakte Wilander echter geen onnodige fout meer. Het duel, dat voorname lijk van de achterlijn werd ge voerd, kon de toeschouwers in New York echter nauwelijks beko ren. Twee doorbraken van de ook niet bepaald imponerende opslag van Nyström en behoudt van zijn met de algemene opinie, dat~Ne- de eerste WK-wedstrijd het natiö- derland dit obstakel vrij eenvoudig nale record van Hannie de Kok UTRECHT (GPD) „Tachtig pro- gende voorjaarsvergadering de vacature open wordt gesteld én dat in de najaarsvergadering mijn opvolger wordt gekozen. Die kan dan mee draaien tot aan het einde van mijn periode", al dus Persoon, die zich dan vermoedelijk geheel uit het afdelingswerk terugtrekt. „Ik zou best iets anders willen doen, maar dat is heel moeilijk als je voorzitter bent geweest. Dan loop je de kans steeds met jezelf te worden gecon fronteerd en ik wil ook geen monument worden in de Afdeling", zegt Persoon, die zijn voetbal- en zijn zakelijke werk bovendien steeds moeilijker kan combineren. momenteel te smal. Niets ten nade le van de jonge jongens, maar ze hadden een hoop van die routi niers kunnen leren. We missen een paar oude rotten. De laatste jaren verliezen we juist de belangrijke wedstrijden. Dan zijn we niet slagvaardig genoeg". Heel anders dan enkele jaren ge leden toen Noordwijk er op de mo menten dat het nodig was ook daadwerkelijk stond. Daar somt hij zonder moeite een aantal voorbeel den van op. In het huidige team is hij samen met doelman Dick Dort- mundt de enige die Noordwijkse 'gouden' periode meemaakte en hij denkt graag terug aan die tijd. door Fred Segaar Waarmee beslist niet gezegd wil zijn dat de vleugelverdediger in het verleden leeft. Maar de crisis waar in de voetballers uit de kustplaats momenteel zitten doet hem onbe wust terugdenken aan betere tij den. "Toen konden we blessures makkelijker opvangen. De plaat sen van Ivan Hermans en John Ma- rijt (beiden geblesseerd) kunnen momenteel niet worden opgevuld. We hebben genoeg jongens die wat met een bal kunnen, maar ze verge ten dat je er eerst wel alles voor moet doen om die bal te krijgen". De afwezigheid van de afgekeur de Simon van Beveren en de in middels herstellende Timo Gerlof laat hij buiten beschouwing. Laatstgenoemde stond vaak bloot aan kritiek, "maar hij kon ook een wedstrijd voor je beslissen. En hij komt er nu weer aan. Het is een speler je tachtig minuten in je zak kan hebben, maar op het laatst toch de wedstrijd beslist. Net als Klaas Vink. Van hem zijn we nu teveel afhankelijk. Hij is feitelijk de enige die doelpunten maakt". Hoofdbrekens Zou de topscorer ook nog eens weg vallen, dan is het leed niet te Natuurlijk, maar de marge groter dan Keckskemethy stilletjes had gehoopt. „Je zag het, na een half uur kwamen we kracht tekort en na veertig minuten ben ik gaan wisselen en dat betekent nu een maal kwaliteitsverlies. Ja, voor de- hoever we met de basis komen. Wordt het verschil te groot dan ne men we gas terug". Toch een vorm van energiebe sparing dus waarvan de baten zon dag aangewend moeten worden in het beslissende duel tegen de Ver enigde Staten. Enkele dagen voor het WK-toernooi riep Keckskeme thy nog wel uit dat er één procent de dan ook kans is dat Nederland tegen Hon garije voor een stunt zorgt, gisteren geloofde hij daarin niet meer. De vaak aardige resultaten bereikt in oefenwedstrijden waren vergeten. De Nederlandse ploeg staat midde nin de keiharde realiteit van een heus A-WK. strafminuten, liet Amerika giste ren zijn gezicht zien. Juist die, fy sieke hardheid stemt Keckskeme thy wat onzeker. Handbaltech- nisch en taktisch mag de ploeg voor Oranje geen probleem zijn, ,maar je mag niet afgaan op de heel moeilijk". In Groningen zag het er geduren de een half uur naar uit, dat Neder land in de koude oorlog met de Verenigde Staten een belangrijke zege zou boeken. Tegen de ver moedelijk nieuwe wereldkam pioen met een 9-14 stand de rust bereiken is knap. Nederland speel- een uitstekende eerste helft waarin met name de hoek- speelsters Cecile Leenen (75ste in terland) en Carla Kleintjens de aan dacht op zich vestigden. Slechts een treffer kwam vanuit de op bouw, de andere alle vanuit de hoe ken en het midden van de cirkel. Een toernooi inderdaad veel kracht nodig is en dat 8-10 terug, Tot 4-4 was er zelfs evenwicht bij 6-10 kwam Nederland nog tot geldt zeker voor die wedstrijd Leeuwarden tegen de Verenigde Staten, dat gisteren trouwens ook het slachtoffer werd van de sco ringsdrift van een andere Oosteu- ropese handbalnatie. Hongarije verpletterde de Amerikaansen met 30-15. de terugval zich al aankondigde. Zo er na rust nog illeusies waren werden die binnen vijf minuten de grond ingeboord door zes Oostduitse treffers op rij: 9-20. Op de huid gezeten door een Oostduitse verdedigster ziet Wendy Kerssen toch kans c Nederland had overigens weinig in te brengen tegen de DDR. Utrecht-voorzitter Aalbers: „Voor mij was dat het sein om te wisselen. Er was geen eer meer te behalen", aldus Keckskemethy. Keckskemethy zag die wed- Voor de Arnhemse keepster Carla weigerde mee te gaan ten Velde betekende dit dat zij nogmaals veer- moet kunnen nemen. Daarbij doelt (111 interlands) evenaarde. Aan de hij op de fysieke kracht, die het Oostduitsen ging dit alles voorbij. (Uitslagen zie scorebord) ADVERTENTIE p Kooy's tuincentrum in Lisse j Het Kerstdorp. Amerikaanse spel uitstraalde. Het Vanuit enige stralende overigens binnen stootten 2 de uit, volgens de Zweedse coach agressieve dekking t door naar 34 treffers, niet Berger: „Ik heb afspraken met cent kans dat Han Berger de ko- andere gegadigden, die wil ik na mende seizoenen onze trainer komen. Ik kan niet ontkennen dat wordt", zei FC Utrecht-voorzitter FC Utrecht blijkbaar serieus van Theo Aalbers over de besprekin- plan het beleid op langere termijn overzien. Maar Sjaak Sluys wenst daar niet bij stil te staan. De invul ling van de positie van de aanvaller zal trainer John Eelman meer, hoofdbrekens kosten dan de plek van Sluys; om de eenvoudige re den dat verdedigers gemakkelijker kunnen worden 'ingepast dan ver dedigers. "Maar op mijn plaats zit er nie mand achter. Ik kan bij wijze van spreken nog jaren blijven staan. En kan zich best een jonge speler aan dienen. Maar Eelman zegt dat hij die oudere dan toch laat staan om- dat-ie meer ervaring heeft". Het is overigens niet de bedoe ling van Sluys om zich nog lang el ke zaterdag in het roodwitte tenue te hijsen. Afgelopen zomer speelde hij zelfs al met de gedachte om pr een punt achter te zetten en zelfs aan het begin van het seizoen twij felde hij nog. "Twee avonden trai nen en zaterdag voetballen legt toch een druk op je. Ik heb een dochtertje van drie. Ik zie haar veel te weinig naar m'n zin. En ik zit ook met m'n werk". "Ik heb een grote groep mensen onder me en kan niet altijd zomaar weg. Daardoor kan ik niet altijd met de groep meetrainen. Dus weet je ook niet altijd wat er alle maal speelt. Maar misschien ga ik wel gewoon door. Ik zal bij de club betrokken blijven. Ik houd me enorm met Noordwijk bezig. Dat ik aan stoppen denk heeft natuur lijk te maken met het feit dat het nu niet zo lekker loopt". In die situatie kan morgen in één klap verandering worden ge bracht. Een overwinning op Rijns- burge Boys (in Rijnsburg)kan de hemel voor zijn ploeg, die er van de regioclubs relatief gezien het best voor staat, helemaal doen opkla ren. De duels tegen de Rijnsbur gers spreek hem minder aan dat de wedstrijden tegen Quick Boys. "Tegen die Katwijkers is het toch altijd een soort Ajax-Feyenoord. Noordwijkers en Rijnsburgers kunnen het over het algemeen goed met elkaar vinden. Het kan een aardige partij worden, want we hebben allebei wat goed te ma ken". "We zullen het best zwaar krij gen, want Rijnsburgse Boys heeft een behoorlijk elftal. En ze hebben Huug Aandewiel natuurlijk. Dat is de man die wij nodig hebben. Hij zou bij ons alleen geen laatste man spelen. Maar wij voetballen dan ook heel anders dan zij. Rijnsburg wil altijd maar bouwen. Het ziet er heel verzorgd uit, maar als ik ben gestopt, ga ik er niet kijken". "Noordwijk wil altijd zo snel mo gelijk de aanval zoeken. Quick Boys heeft dat ook, al hebben ze hun speelwijze nu veranderd. Wil len we bijblijven, dan zullen we daar toch moeten winnen. Aan een gelijkspel hebben we allebei niks". Dat zou vermoedelijk betekenen dat beide ploegen om de tweede plaats gaan strijden.. KREFELD (SID) - Horst Koppel volgt in juni 1987 Kalli Feldkamp op als trainer van Bayer Uerdin gen. De 38-jarige assistent van bondscoach Franz Beckenbauer tekende gisteren een tweejarig contract bij de bundesligaclub. De Westduitse voetbalbond (DFB) is bereid de verbintenis met Koppel, die tot juni 1988 loopt, voortijdig te verbreken. Over de nieuwe assis tent van Beckenbauer is nog niets bekend. Fred Grim, de 21-jarige reserve doelman van Ajax, is tot het einde van het seizoen op huurbasis uitge leend aan de eerste divisieclub SC Cambuur. Grim vervangt de voor lange tijd uitgeschakelde doelman Oscar Zijlstra. De jonge doelman debuteert zaterdag in de topper te gen Willem 2. De Deense international Jan Mölby verlengde gisteren zijn con tract bij Liverpool met vier jaar. Hiermee maakte de oud-Ajacied een einde aan de geruchten, dat hij zijn ploeggenoot Ian Rush aan het eind van dit seizoen naar de Ita liaanse 'kampioen Juventus zou vergezellen. Van Loen: één duel ZEIST (ANP) - Vier spelers uit het betaalde voetbal zijn door de tucht- commissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst omdat zijn hun derde dan wel vijfde gele kaart hadden gekregen. Het zijn Van Loen (FC Utrecht, vijfde kaart), Willems (De Graafschap), Arts (MW) en Richardson (SC Cam buur), allen derde gele kaart. Wegens het slaan van een tegen- topkeeper Claes Hellgren, bij- met een doelpunt meer verloren eengeraapte ex-softbalsters, -vol- dan de Amerikaansen. Tegen Hon- leybalsters en basketbalsters be- garije verliezen wij met minder staande formatie. dan vijftien doelpunten verschil. Zondag zit er dus gewoon niets an- Zonder enig zichtbaar taktisch ders op dan te winnen", aldus concept maar wel met een flinke Keckskemethy. gen die hij gisteravond in Vinke- veen namens zijn club voerde met de huidige oefenmeester van AZ. Berger deed gisteravond de toezeg ging dat hij komende woensdag om twaalf uur zijn besluit kenbaar zal maken naar welke club zijn voorkeur uitgaat. op mij af te stemmen en dat streelt me wel. Ik ben ook niet bang om daar m'n nek weer uit te steken, na een eerdere succesvolle periode. Hughes is ook weer bij Sparta be gonnen en dat werkt daar prima. Maar ik ga dit weekeinde alles op een rijtje zetten en dan beslis ik". FC-voorzitter Aalbers benadrukt dat Berger in geen geval voor vijf stander werd Arends (NÊC 2) jaar wordt gecontracteerd zoals drie wedstrijden uitgesloten e: eerder is gesuggereerd. „Zo'n lan- boet met 200 gulden. ge termijn lijkt me in het betaald voetbal niet wenselijk en zo denkt Berger er ook over. Maar we heb ben uitdrukkelijk over een meerja rige overeenkomst gesproken om dat we in Utrecht de zaak zonder forceren op poten willen zetten". be- ADVERTENTIE In Jaap Kooy's Kerstdorp vindt 1 stallen en kerstgroepen van 39„- tot 1695,-.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13