'Tolerantie homoseksuelen is vaak uiterlijke schijn' De amandel, diamant van Californië Reportage Dalende cijfers in RK Kerk Nederland, dankzij kerstkransen en marsepein, goede afnemer VRIJDAG. 5 DECEMBER 1986 PAGINA 11 's Werelds oudste homobeweging COC viert veertigjarig bestaan AMSTERDAM - Het COC, 's werelds oudste en 's lands grootste homobeweging (7000 leden) viert aanstaan de zondag haar veertigjarig bestaan vol plannen voor de toekomst. Het jubileum is groots aangepakt met een filmfestival en een benefiet- feest voor de oprichting van een homomonument, dat na meer dan veertig jaar einde lijk de homoseksuele slachtoffers van de nazi's moet herdenken. door Runa Helliriga Dat zo'n monument er nog niet is, terwijl voor andere groepen ieder jaar herdenkingen worden georga niseerd, zegt al iets over de positie van homoseksuelen. Overbodig is het COC na veertig jaar nog steeds niet. Zeker, de tolerantie voor ho moseksualiteit is gegroeid. Maar er bestaan nog steeds potenrammers in donkere bosjes en een homosek suele onderwijzer is nog steeds niet overal vanzelfsprekend. Het Wetenschappelijk, Cultureel en Ontspanningscentrum Shakes peare Club, kortweg de Shakes peare Club, zo noemde het COC zich in zijn begindagen. De club moest een tehuis zijn voor homo's die daar, in een besloten omgeving met gelijkgezinden, eindelijk zich zelf konden zijn. Men organiseerde lezingen, feesten, dansavonden, boottochten en vakantiereizen. De club wilde vooral wat doen aan de minderwaardigheidsgevoe lens die bij veel homo's leefden. Bewust werd de club daarom ge noemd naar een beroemde dichter die ook nog een aantal homo-eroti sche gedichten heeft geschreven. In het clubgebouw hingen portret ten van beroemde homo's uit het verleden. De oprichting van de club ging niet ongemerkt voorbij aan het waakzame oog van de Amsterdam se zedenpolitie. Homoseksuele contacten zijn weliswaar al sinds 1811 niet meer verboden, maar contact met minderjarigen wèl. Re gelmatig kwam de politie controle ren of er niet 'iets' gebeurde. Er was nog even sprake van vervol ging van de club, maar daar werd uiteindelijk van afgezien. De con centratie van homo's binnen een organisatie had ook zijn voordelen. Zo waren ze makkelijker in de ga ten te houden. "Vlak na de oorlog leefde er on der homo's een heel positief gevoel over de maatschappij. Ze hadden echt de verwachting dat het nu al lemaal ging veranderen, maar wat dat betreft zijn ze van een koude kermis thuisgekomen", aldus Hans Warmerdam, die zich bezig houdt met de geschiedschrijving van het COC. Toen de club nog geen eigen ge bouw had, waren er vaak proble men met het huren van een zaal. Veel leden schreven zich onder een schuilnaam in, omdat ze bang wa ren dat hun lidmaatschap op een of andere manier naar buiten toe be kend zou worden. Hans: "Die angst was heel reëel. Het gebeurde dat hospita's hun homoseksuele huurder op straat zetten als ze er achter kwamen. Het is zelfs ge beurd dat de politie de werkgever van een van de leden heeft inge licht. Die stond er gelukkig positief tegenover, maar mensen werden om die reden ook ontslagen". In de jaren vijftig en zestig kwam langzaam verandering in de geslo tenheid van de organisatie. Een kleine groep leden kwam tot het inzicht dat de mentaliteit van de buitenwacht niet zou veranderen, zolang homo's veilig 'onder ons' bleven. Onder hun druk kwam het blad 'Dialoog' tot stand en zou het COC in de loop der jaren steeds duidelijker ook naar buiten toe op gaan treden. Advertentie Voor homo's in Nederland is er sinds 1946 het een en ander veran derd. Dat zullen Hans Warmerdam en Aaf Tiems, lid van het landelijk bestuur, niet ontkennen. Maar voor een deel is die tolerantie uiter lijke schijn. De beeldvorming van de samen leving in de reclame loopt nooit erg voor op de werkelijkheid. Maar dat anno 1986 een koffiebrander nog een advertentievoorstel weigert waarin twee jongens gewoon sa men koffie zitten te drinken, lijkt ongelofelijk. Toch mocht de adver tentie niet, wantje weet maar nooit wat de mensen daarvan denken. Aaf: "Je hoort de meeste mensen niet meer zeggen dat homo's vies zijn. Maar als het eigen kind homo seksueel blijkt te zijn, is dat voor veel mensen nog steeds heel moei lijk. De reacties variëren van het met moeite accepteren tot uit huis zetten". "Als mensen er openlijk mee ge confronteerd worden, 'is de agres sie veel groter. Dan zie je dat men sen gaan schelden, dat homo's in Het COC viert zondag haar veertigjarig bestaan. Links Hans Warmer dam. rechts Aaf Tiems. «foto gpd> ÊiKaar geslagen worden en dat daar maar heel zelden tegenin gegaan wordt. Twee jongens kunnen echt niet ongestoord arm in arm over straat lopen". Ze vertelt van een bakkersschool de leerlingen in de pauze in een nabijgelegen park poten gin gen rammen. "De schoolleiding wist dat en deed niets. Er hebben een paar van die jongens hier een alternatieve straf doorlopen en zelfs toen kostte het ons nog heel veel moeite om die school binnen te komen en er voorlichting te kun-, nen geven". Ook op de arbeidsplaats kan een' homo nog steeds problemen krij-" gen, al zal hij er niet meer om ont slagen worden. Onlangs weigerde een jongerenorganisatie twee les bische sollicitantes omdat homo seksualiteit zo moeilyk lag onder de jongeren. Aaf: "Vaak gaat dat dan onder het motto van: ik heb er zelf geen problemen mee, maar..." Roze driehoek Toch treden homoseksuelen te genwoordig openlijker naar bui ten. De homobeweging is gegroeid, en niet alleen binnen het COC. Er is een groot aantal organisaties, waarvan sommige heel andere ac tiemiddelen tot bewustwording van de buitenwacht kiezen dan het over het algemeen gematigd optre dende COC. Zo heeft de Roze Drie hoek twee keer zeer pornografisch voorlichtingsmateriaal aan school kinderen uitgedeeld. Aaf haalt daarover haar schou ders op. "Het is belangrijk dat er verschillende groepen zijn. Het ra re is dat mensen vinden dat wij daar verantwoording voor af moe ten leggen. Het is niet onze weg om dat soort materiaal uit te delen, en we zouden ook niet in jurken op straat gaan lopen om mensen wak ker te schudden. Andere groepen doen dat wel, maar daar hoeven wij ons toch niet voor te verantwoor den? Ook binnen de vredesbewe ging kiezen verschillende groepen verschillende actievormen". Verder wordt het hoogste tijd, vindt ze, dat al die mensen en orga nisaties die zeggen dat homo's niet gediscrimineerd mogen worden, dat ook eens waar maken. "Als een vakbond zegt tegen discriminatie te zijn, moeten ze zich daar ook voor inzetten. Dat geldt ook voor politieke partijen en voor de over heid, die de Wet gelijke behande ling nog steeds niet af heeft. Wij hebben nu al veertig jaar lang ge vochten. Eigenlijk is het nu een beetje jullie beurt". SACRAMENTO - Marsepein, ge vulde speculaas, boterletters, kerstkransen, kerstbrood-met- spijs, al deze zo bij december ho rende lekkernijen zouden niet be staan zonder de vruchten van de prunus amygdalus, amandelen. Ruim 90 procent van de amande len die ons land jaarlijks invoert, wordt door de banketindustrie ge bruikt. Dat wil voor het oogstjaar 1985-1986 zeggen: meer dan 10 mil joen kilo amandelen met een waar- de van 70 miljoen gulden. door Henk Dam Nee maar. Daar kijken we nog behoorlijk van op. Maar de bron. van deze cijfers weet waarover hij het heeft. Jerald Parsoneault is ex portmanager van de California Al- mond Growers Exchange in Sacra mento, Californië, veruit 's werelds grootste leverancier van amande len. In zijn kantoor lacht hij: "Goe- je klanten, de Nederlanders. Ze be stellen alles in één keer, altijd aan het begin van het seizoen, net na de oogst dus, en er wordt prompt be taald. Nee, geen klachten hoor". In dit wereldhoofdkwartier van de amandelhandel klinkt de vraag van de verslaggever ondanks die vriendelijke woorden nogal bene pen: "Waar staan wij, als Nederlan ders, amandeltechnisch gezien, ei genlijk? Tellen wij als afnemer nou nog een beetje mee?". Dat blijkt mee te vallen. Parsoneault: "Kijk, we verkopen natuurlijk het meest in eigen land. Dan komen West- Duitsland, Rusland, Japan, Frank rijk, Engeland, Canada, maar dan toch Nederland. Uw land is dus on ze op zes na belangrijkste export markt". Nadere bestudering leert, dat Ca- lifornische amandelen meer dan de helft van de Nederlandse markt ,uitmaken. In '85-'86 werd 5,5 mil joen kilo aan ons land verkocht. De rest kwam voor het grootste deel uit Spanje. Opgelucht wordt aan deze zijde van het bureau ademge haald. Hoewel, daar is de kwestie van de pinda. Daarover zou Parso neault best wat harde noten willen kraken. De pinda namelijk staat een verovering van onze snack- markt in de weg. moment gewoon op zijn". Dat mo ment is gelukkig neg even weg, want amandelen worden in de herfst geoogst, en ook nu nog is in de fabriek van Blue Diamond te zien hoe de amandelen van dit jaar vèrwerkt worden. Op kwaliteit sorteren, daarin gaat het meeste werk zitten, zo blijkt. Cruciaal bü dit proces zijn de vaardige handen van enkele tientallen dames die de zenuwslo pende taak hebben dagelijks uit miljoenen op een lopende band langskomende amandelen de mis baksels te halen. Intensief gewerkt wordt ook op de afdeling smaakcontrole waar amandelproevers twee keer per maand de produkten van Blue Dia mond keuren. Onder de proevers zitten mensen die kunnen vaststel len hoe oud de olie was waarin amandelen zijn gebakken, hoe oud de amandelen zelf zijn, of het met het zout in orde is. Net als wijn proevers slikken ze de te testen produkten niet, maar worden die na beoordeling uitgespuugd. De verslaggever bedenkt een vraag: wat doen jullie eigenlijk met de doppen? De dame die ons door de fabriek rondleidt, Patty, hoopte daar al op. Blij steekt ze van wal: "De doppen worden verbrand en leveren de energie voor de fabriek. Er komt zelfs zoveel energie vrij dat we nog 10.000 huizen kunnen Gezondheidsfreaks Eindigen wij met een blik op de toekomst van de amandel: in Ame rika is al amandelkaas op de markt gebracht, als adellijk neefle van de meer bourgeois pindakaas, hier en daar is amandelsalade te koop (wat, dat ook moge zijn), en er wordt hard gewerkt aan een vetvrije amandel, zulks met het oog op de in de VS zeer talrijke gezondheids freaks die toch al amandel-minded zijn. Susan mag nog één keer een lofzang op de amandel aanheffen: "Ja, want de amandel is niet alleen lekker, maar ook gezond". Met schalkse blik naar de verslaggever: "In een notedop: 21 procent van de amandel bestaat uit proteïnen, er zit veel vitamine E in, magnesium, kalk en ijzer. Is dat gezond of niet?". Het aantal rooms-katholieken in ons land is vorig jaar licht ge daald: van 38,4 procent in 1984 naar 38,1. Dat is minder dan in de twee voorgaande jaren het geval was. De trouwe kerkgang (elk weekeinde) is de afgelopen vijf jaar met ruim 6 procent afgeno- Dat vermeldt de jaarlijkse sta tistiek van het Kaski, katholiek instituut voor sociaal-weten schappelijk onderzoek in Den Haag. De daling in aantal wordt voor al veroorzaakt door het feit dat er minder kinderen worden ge doopt. Vorig jaar werd 28,1 pro cent van de pasgeborenen door het doopsel in de kerk opgeno men. Een jaar eerder was dat nog 29,6 procent. Ongeveer 95 procent van alle vorig jaar overleden rooms-ka tholieken kreeg een kerkelijke uitvaart. Van de ruim 36.000 wer den 27.751 mensen begraven en 8.717 gecremeerd. Van de 24.061 huwelijken tussen twee rooms- katholieken werd bijna 70 pro cent kerkelijk ingezegend. Dat percentage was veel lager als één van de partners rooms-katholiek Op 1 januari 1986 werkten 2661 priesters in de zeven bisdom men, 5 procent minder dan een jaar daarvoor. Er was gemiddeld één priester beschikbaar voor 2079 gelovigen (in 1985 was dat 1987 en een jaar eerder 1902). Het aantal pastorale werk(st)ers in de Nederlandse kerk blijft groeien. Vorig jaar waren er 392 werk zaam, 18 meer dan in 1984. Voor het eerst is het aandeel van de vrouwen binnen deze groep bo ven de 20 procent gestegen. Op 1 januari van dit jaar waren er 81 pastorale werksters. Het wekelijkse misbezoek is opnieuw gedaald. Ging in 1985 nog 19,1 procent wekelijks naar de kerk, dit jaar is dit percentage 17,5. De vermindering is het grootst in de bisdommen Gro ningen en Utrecht, het kleinst in het bisdom Haarlem. Geen vervolging Officier van justitie mr. S. van Gend van de Zwolse recht bank heeft het evangelistenecht paar Lucas en Jenny Goeree meegedeeld, niet te zullen over gaan tot vervolging van burge meester mr. P. van der Zaag van Nijkerk. Tegen hem en tegen uit Utrecht afkomstige actievoer ders hadden de Goerees een strafklacht ingediend wegens verstoring van een bijeenkomst op zondag 19 oktober. Zij stelden de burgemeester verantwoorde lijk voor het feit dat na de versto ring het verdere gebruik van het bewuste pand hun werd ontzegd. Mr. Van Gend vindt, dat hij niet tot vervolging kan overgaan omdat bij de ordeverstoring geen schade is aangericht,- zodat de politie zijns inziens terecht zich heeft beperkt tot herstel van or de en rust. De politie heeft de burgemeester achteraf op de hoogte gesteld van het incident, en deze heeft, naar het oordeel van de officier, eveneens geen strafbaar feit gepleegd. (De Nijkerkse politie had de actievoerders met een zoet lijntje weten weg te krijgen. De burge meester oordeelde, dat hij geen mankracht genoeg had om op zondag verdere ordeverstorin gen bij samenkomsten van de Goerees te voorkomen, en ver bood hun daarom de toegang tot het pand, waarna de evangelis ten uitweken naar een fabrieks- kantine). De evangelisten gaan tegen de beslissing van mr. Van Gend in beroep bij het Arnhemse ge rechtshof. Naar hun oordeel is de rechter niet ingegaan op de meeste punten van hun strafklacht en heeft Nijkerks burgemeester 'op een kruiperige manier' de kant van een 'stelletje nietswaardige, hoofdzakelijk ho mofiele actievoerders' gekozen. Volgens de Goerees tast dat de grondwet aan en wordt het evan gelie zo aan banden gelegd. Leiden. Voortaan zijn alle hervormde en gereformeerde kerkdiensten in de Kooi en Lei- den-Noord gezamenlijk. Beurte lings en per maand zal een van de twee kerkgebouwen (Petra- kerk en Kooikapel) worden ge bruikt. Deze maand zijn de dien sten in de Petrakerk. Leiden. De grote zaal van het kerkelijke wijkgebouw 'Staal- wijk' aan de Herenstraat zal op zaterdag 13 december weer in ge bruik worden genomen. Na een brand, die grote schade aanricht te, werd spoedig met de restaura tie begonnen. Dat gebeurde door vakmensen, maar ook vrijwilli gers hebben er ontelbare uren in zitten. 'Staalwijk' staat ter beschik king van het wijkwerk en is ook te huur. Sinterklaas "Moeten we de kleintjes echt al vroeg leren dat de Sint niet écht is, omdat we bang zijn dat de ontnuchtering op latere leef tijd ook gevolgen heeft voor hun geloof in God? Misschien kunnen kinderen veel beter dan volwassenen om gaan met dat lastige begrip waar heid. Onze jongste zoon van bij na 8 weet: de vaders en moeders kopen de kadootjes, maar Sin terklaas zet ze voor de deur. Mis schien is het ontwaken uit het Sinterklaas-sprookje wel heel leerzaam voor de groei tot geloof: de ontdekking dat het feestelijke van het Sinterklaas-gebeuren mee afhangt van de voorberei ding die ieder daarvoor treft. Of is dit een te speelse manier om de betekenis van Advent te ver duidelijken9" (Jeanet van Woerden-Surink uit Gouda in het Algemeen Doopsgezind Weekblad van van daag). Voor de zending. Vorig jaar heeft de verkoop van postzegels en prentbriefkaarten voor de hervormde en gereformeerde zending ruim f60.000 opge bracht. In de opbrengst van de kaarten deelt ook de Doopsge zinde Zendingsraad. Rijnsburg. Op 13 december is ds. J. Kampman (81) te Ede vijftig jaar predikant. Van 1956 tot 1964 diende hij de christelijke gereformeerde kerk van Rijns burg. Hervormde Kerk: beroepen Op- en Nederandel D. C. Floor Rouveen; aangenomen naar Dro- geham (PY.), voor deelwerk, kan didaat mevrouw M. J. Kreeft Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot le- gerpredikant J. D. F. Langhen- kel Elburg. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Monster K. Harmanny Ulrum. Meer vrouwen De Zweedse staatskerk (lu thers) heeft halfjaarlijks behoefte aan 400 nieuwe predikanten, maar er .worden er de laatste ja ren maar ruim 100 in het ambt bevestigd. Die 400 zijn nodig om predikanten die met pensioen gaan of zijn overleden te vervan gen én in te springen voor predi kanten die met verlof gaan voor studie of om voor een jong kind te zorgen. Een onderzoeker aan de theo logische faculteit in Uppsala ver wacht, dat er in de toekomst aan zienlijk meer vrouwelijke predi kanten zullen komen. Vredespredikante. De Zweedse lutherse aartsbisschop Bertil Werkström heeft voor een nieuwtje in de kerkgeschiedenis gezorgd dotfr een 'vredespredi kante' aan te stellen: Elisabeth Gerle. Een van haar taken is het organiseren van internationale vredesmissies door vrouwen. Het vredeswerk in de plaatse lijke gemeenten wordt gestimu leerd door 'vredesraadsmannen'. Daarvan zijn er inmiddels zo'n 600 aangesteld. Afgezegd. De rooms-katho- lieke bisschoppen van Nicaragua hebben de voor maandag 8 de cember afgesproken ontmoeting met de sandinistische regering afgezegd. Rejden is - zo verluidt het in kerkelijke kring - een 'to taal gebrek aan vorderingen op belangrijke punten'. Parsoneault: "Het merkwaardige feit doet zich voor dat hier in Ame rika het overgrote deel van de ver kochte amandelen als snack wordt geconsumeerd, gewoon los, gezou ten, met barbecuesmaak, in repen, noem maar op. Een heel klein ge deelte wordt hier door de banket industrie gebruikt. In Europese landen als Nederland is het precies andersom. Amandelen worden in. uw land nauwelijks als snack ver kocht. Dat komt door de daar op permachtige pinda". Praten over amandelen. Er is geen plaats ter wereld waar men dat met zoveel gegronde redenen kan doen als in C-straat, Sacramen to, waar tientallen gebouwen het trotse complex vormén van de 5700 leden tellende coöperatie "Ca lifornia Almond Growers Exchan ge", beter bekend door de produkt- naam 'Blue Diamond'. Enkele ke ren per dag is het centrum het uit gangspunt van een tocht door de fabriek, er is een half uur durende film te zien met de titel 'The Ama zing Almond' (het best te vertalen met 'De Adembenemende Aman del', als je aan het beginrijm wil vasthouden), en er worden uiter aard tal van produkten verkocht waaraan amandelen te pas zijn ge komen. Op het oog lijkt dit allemaal nog al overdreven en curieus, tot je met de mannen en vrouwen van Blue Diamond gaat praten. Want dan blijkt, dat amandelen voor de eco nomie van de toch als rijk bekend staande staat Californië van heel groot belang zijn. Want met welk landbouwprodukt worden in Cali fornië de meeste exportdollars ver diend? Niet de bekende Califomische si naasappelen, grapefruits, druiven, rozijnen of wijn. No sir. Het is de nederige amandel. Califomische amandelen worden naar 88 landen uitgevoerd, en zijn goed voor 61 Califomische amandelen veroveren de wereld. Alleen de pinda zijn ze nog niet de baas, althans in Nederland. (foto gpd> procent van de wereldmarkt, met op de tweede plaats Spanje (17 pro cent) en op de derde Italië met 8 procent. In 1984 produceerden de Califomische boeren 563 miljoen pond amandelen, in 1985 440 mil joen pond. PR-mensen hebben die cijfers in maffe, zogenaamd leuke en aan sprekende gegevens vertaald als: "Wist u dat als alle amandelen van één seizoen in blikjes van 180 gram werden gestopt, en al die blikjes werden achter elkaar gelegd, dat die dan een rij zouden vormen van 2,5 keer de omtrek van de aarde of 20 keer de breedte van de VS?". Nou ja. Waar het om gaat is: er ko men een hele hoop amandelen uit Californië dat meer dan 200.00 hec tare aan amandelplantages heeft. En het is allemaal zo klein be gonnen, met Spaanse missionaris sen die uit eigen land afkomstige amandels in de grond stopten om ver weg toch een beetje thuis te zijn. Op dat moment waren aman delen een al sinds eeuwen bekend voedsel. Het Oude Testament noemt de amandel 73 keer, en de geschriften in het graf van de Egyptische farao Toetankhamon vermelden de noot ook met ere. In de achtste eeuw deden amandelen hun intrede in West-Europa. Een door amandelkwekers ge koesterde tekst uit 1597 leert ons, dat men met het nuttigen van vijf a zes amandelen dronkenschap voorkomt, en de 17e-eeuwse Fran se dames gebruikten gezichtscrè mes op basis van amandelen. En zovoorts, enzovoorts: de amandel heeft een weliswaar bescheiden maar onmiskenbare rol gespeeld in de wereldbeschaving. De grote groei kwam evenwel pas na de Tweede Wereldoorlog toen de GI's zich zo ongeveer op de been hiel den met sigaretten, kauwgum en met amandelen gevulde repen. De rest is een kwestie van uitge kiende marketing geweest. Bij Blue Diamond bijvoorbeeld is het concept "Smokehouse Almonds" uitgedacht, bekend van de kleine zakjes gezouten en van een lichte barbecuesmaak voorziene aman delen die vliegmaatschappijen (in clusief de KLM) als borrelhapje uitdelen. Amandelen zijn er nu in blikjes, in zakjes, gezouten, met knoflooksmaak, ontveld, gepu reerd, in brokjes, in schijfjes, in re pen, in muesii. De amandelen van Blue Dia mond worden in meer dan 2000 verschillende produkten gebruikt en de coöperatie aarzelt niet om, desnoods met weinig conventione le middelen, nieuwe markten aan te boren. Het grote succesverhaal, aldus voorlichtster Susan Valdes, Baby sardientjes Daarvoor is dan ook amandel miso soep ontwikkeld, amandelen met sojasaus-smaak, amandel worstjes en zelfs een snack die be staat uit amandelen met gedroogde baby-sardientjes die zo succesvol is gebleken dat op een goed mo ment een tekort aan baby sardien tjes ontstond. Dit soort marketing activiteiten heeft de wereldwijde vraag naar amandelen de afgelopen decennia zeer doen toenemen, en dat dreigt dit jaar tot een probleem te leiden. Susan Valdes licht toe. "In februa ri, maart bloeien de amandelbo men hier. Dat is een cruciale tijd voor ons. Dit jaar waren er stor men, was er veel te veel regen en vals gevolg daarvan hebben de bijen :zich niet met hun bestuivende werk kunnen bezighouden". Kortom: de oogst is mislukt. Er is dit jaar 244 miljoen pond aman delen van de Califomische bomen gekomen, ongeveer de helft verge leken met vorig jaar. Volgens de aloude wetten van vraag en aanbod heeft dat inmiddels tot een verdub beling van de prijzen geleid. Su san: "Daar komt dan nog bij dat de oogst in Spanje ook niet groots is geweest. Bovendien: traditioneel kunnen voor de snackmarkt tekor ten worden opgevangen door ha zelnoten, maar de ramp in Tsjerno- byl heeft in Turkije, 's werelds grootste producent van hazelno ten, voor problemen gezorgd. Tekort O jeetje. Wat heeft dat allemaal voor gevolgen? Susan Valdes, met een zucht: "Het zou kunnen bete kenen dat er aan het eind van het seizoen een tekort aan amandelen gaat komen. Dat ze op een gegeven

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11