Verdragsbreuk VS roept weerstand op Weinig hoop op stabiliteit voor Baskenland 'Bewapeningswedloop wordt opgevoerd' Abortusproces tegen zestig mensen tegelijk Situatie vluchtelingen uit Suriname valt mee 'Papoea's worden uitgeroeid' Berlijnse artsen willen boycot medicijnen Sandoz ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren, zoals regeringswoordvoerders voensdag al aankondigden, het SALT-2-verdrag met de Sowjet-Unie overschreden door le 131e B-52 bommenwerper, die de mogelijkheid heeft om kruisraketten te dragen, perationeel te maken. BRUSSEL - In Gent is gisteren een monsterproces begonnen te gen 60 Belgen die ervan worden beschuldigd abortussen te hebben uitgevoerd dan wel ondergaan. Te recht staan 30 artsen en medewer kers van abortusklinieken en een even grote groep van geaborteerde vrouwen en hun partners. door Hans de Bruijn Op de eerste dag werd het proces al, op verzoek van de verdediging, verdaagd naar 27 februari volgend jaar. Dan zullen enkele nieuwe ge tuigen kunnen worden opgeroe pen, onder wie de directeur van een Nederlandse abortuskliniek. Het proces werd geopend in de veel te kleine zaal van de correctio nele rechtbank in Gent. Omdat er zoveel beklaagden waren werd ook de publieke tribune tot beklaag denbank verklaard. Tientallen be langstellenden moesten de eerste verhandelingen daarom van af de gang volgen. Het proces is het gevolg van een klacht van een vrouw, die in 1983 tegen haar wil en gedwongen door haar man werd geaborteerd in de kliniek van het Kollektief Anticon ceptie Gent. De bijzondere opspo ringsbrigade van de rijkswacht stelde daarop een onderzoek in bij de kliniek. Daartoe werden bezoekers van de kliniek geschaduwd, werden autonummers van bezoekers geno teerd en werd uiteindelijk ook een huiszoeking verricht. Ook werd de boekhouding in beslag genomen. De medische dossiers kon de rijks wacht niet meenemen, omdat die ergens anders waren opgeslagen. De meegenomen documenten waren voor de justitie voldoende om de betrokkenheid van 14 artsen en 16 medewerkers bij abortussen vast te stellen. Men kwam achter de namen van de geaborteerde vrouwen door bij het ziekenfonds maar liefst 300.000 doktersbriefjes op te vragen, die door de bewuste artsen waren ingediend. De justitie deed daarbij alsof zii bezig was met een onderzoek naar valsheid in ge schrifte. Abortus is volgens de Belgische wet nog steeds onder alle omstan digheden verboden. De Belgische rechter treedt tot nu toe echter ta melijk clement op voor aborteren de artsen en hun patiënten. Er zijn nu 18 abortusklinieken in België. In het Belgische parlement zijn momenteel twee initiatief-wetsont werpen in 'behandeling die de abortuswetgeving zullen verande ren. Een liberaal-socialistisch voor stel gaat het verst en legaliseert abortus onder bepaalde voorwaar den. Een christendemocratisch voorstel wil abortus verboden la ten, tenzij in zeer uitzonderlijke ge vallen. Jaarlijks ondergaan ongeveer 17.000 Belgische vrouwen een abortus. De helft reist daarvoor naar Nederland, waar abortus veel gemakkelijker en vrijwel straffe loos is uit te voeren. Iet vliegtuig landde gistermiddag p een luchtmachtbasis in Texas n daarmee was het SALT-2-ver- Irag, dat de aantallen strategische Geen bommen maar biljetten LOS ANGELES (Rtr) - Een bo- mopruimingsploeg van de Amerikaanse politie is in een regen van bankbiljetten komen te staan nadat zij drie koffers had opgeblazen waarvan zij vermoedde dat ze dynamiet be vatten. De koffers waren donderdag achtergelaten door een man met een buitenlands accent, die snel wegliep bij de balie van Pan-American Airways op de luchthaven van Los Angeles, voordat men hem vragen had kunnen stellen. Een bomopruimingsploeg nam de koffers mee naar braak liggend terrein en blies ze op. Vervolgens dwarrelden bank biljetten van 100 en 20 dollar tot een gezamenlijke waarde van 2 miljoen dollar door de lucht. Volgens de politie was het geld niet beschadigd. Zij wil van de onbekende man horen of het kapitaal deel uitmaakt van een drugstransactie. Dagen beklemd Een Franse automobilist heeft drie dagen en vier nachten opge sloten gezeten, nadat zijn auto van de weg in een zeven meter diepe afgrond was gestort. De 35-jarige man kon niet op eigen kracht uit de auto komen, omdat zijn hoofd beklemd zaten tussen de voorstoe- len. Na drie dagen pas hoorde een inwoner van een dorp in de buurt op weg naar zijn werk zijn hulpge roep. De man maakt het goed. VN bankroet De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren gezegd dat de volkerenorganisatie 1987 ingaat met het vooruitzicht op een "des tructieve" financiële crisis, die gro tendeels wordt veroorzaakt door de halvering van de Amerikaanse contributie. De Verenigde Naties gaan het nieuwe jaar in met 10 mil joen dollar; wat net genoeg is om de kosten van één week te dekken. RAF-moord De sinds 1980 vastzittende Peter- Jürgen Boock, een vooraanstaand lid van de stadsguerrillagroep RAF in de jaren zeventig, heeft gisteren levenslang gekregen voor zijn aan deel in de RAF-moorden van 1977 op onder meer de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns Mar tin Schleyer. De rechtbank ver wierp de verdediging van Boock dat hij indertijd onder invloed van drugs had gehandeld. wapens regelt dat beide super machten mogen hebben, formeel geschonden. De voorzitter van de defensie commissie van het Huis van Af gevaardigden, de Democraat Les Aspin, zei gisteren dat zijns inziens Reagan tot overtreding van het verdrag is overgegaan om de con servatieve vleugel in zijn partij te vreden te stellen. door Henk Dam Sam Nunn, de leidende Demo craat binnen de Senaatscommissie voor defensie, zei dat de overtre ding tegen de zin van de bondge noten is, de bewapeningswedloop verder zal doen opvoeren, en dat uiteindelijk de Sowjet-Unie daar van het meest profiteert. Het SALT-2-verdrag werd in 1979 tussen de Amerikaanse presi dent Carter en Sowjet-leider Brezpjev gesloten. Omdat de Ame rikaanse Senaat het verdrag nooit heeft ondertekend heeft het geen formele kracht van geldigheid. Niettemin hielden de VS zich tot dusver altijd keurig aan de limie ten van SALT-2. In mei van dit jaar zei president Reagan echter het verdrag te zullen overtreden, om dat de Sowjet-Unie zich ook niet aan SALT-2 zouden houden. Dat hebben de Sowjets steeds ten stel ligste ontkend. Sowjet-leider Gorbatsjov heeft gisteren in India scherpe kritiek geleverd op het besluit van de Amerikaanse regering zich niet meer te houden aan het SALT-2 verdrag. "Als dit juist is betekent het een stap die in tegenspraak is met de hele logica van de gesprek ken in Reykjavik. Daar zeiden de VS wegen te zoeken voor ontwape ning en nu schuiven ze dit verdrag terzijde". Nadat Groot-Brittannië, Neder land en Canada donderdag al had den laten weten de Amerikaanse maatregel te betreuren, lieten gis teren West-Duitsland, Frankrijk en België zich in dezelfde zin uit. De Westduitse regeringswoordvoer der Ost vermeed directe kritiek, maar zei dat Bonn de stap van de VS betreurenswaardig vindt. De Franse president Mitterrand zei dat het verdrag een feit was en dit had moeten blijven. Een Belgische regeringswoordvoerder zei dat het bestaande akkoord geeerbiedigd had moeten blijven in afwachting van een nieuw verdrag waarover de supermogendheden in Geneve onderhandelen. SEOEL - Een bloedende Kim Hyung-Rae, woordvoerder van de Zuidkoreaanse oppositiepartij, wordt wegge leid door de politie. Kim en 9 andere afgevaardigden van de Nieuw Koreaanse Democratische Partij werden gisteren op hardhandige wijze gearresteerd toen zij in de straten van Seoel pamfletten uitdeelden waarin de n werd opgeroepen naar een vandaag te houden grote bijeenkomst te komen. De regering van Zuid-Korea benauwd voor de bijeenkomst waarop zo'n miljoen mensen worden verwacht. (foto ANP). DEN HAAG (ANP) - Sinds augus tus is in Irian .Jaya, het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea, een grootscheepse militaire operatie aan de gang, die ten doel heeft de Papoea-bevolking uit te roeien. Het aantal Papoea-vluchtelingen in het naburige Papua New-Gui nea is daardoor gestegen van 15.000 tot 20.000 mensen. Daar naast maakt het Indonesische le ger zich schuldig aan willekeurige arrestaties, martelingen en andere wreedheden tegen de bevolking, en het standrechtelijk executeren van gevangenen. Deze beschuldigingen aan het adres van Indonesië zijn afkomstig van vertegenwoordigers van sa menwerkende Papoea-organisa ties in Nederland, die gisteren in Den Haag een persconferentie hiel den. Volgens één van die vertegen woordigers, Viktor Kasiepo, is de zogenoemde „Operasi Saté" de ze vende legercampagne in Irian Jaya na de annexatie in 1963 van het ge bied door Jakarta. Volgens Kasiepo blijkt uit gehei me informatie, waarop de Papoea's de hand hebben gelegd, dat Indo nesië vijf divisies met 25.000 mili tairen en vijf gevechtsvliegtuigen voor de luchtaanvallen heeft inge zet. In het kader van de operatie, die tot februari 1987 moet duren, zijn invallen gedaan in dorpen en gebouwen platgebrand. Veel Pa poea's hebben elders onderdak ge vonden, ook al omdat de militairen zich schuldig maken aan willekeu rige arrestaties en het doden van onschuldigen, aldus Kasiepo. Ook Amnesty International heen „zeer verontrustende" berichten binnengekregen over recente ar restaties, martelingen van gevan genen en buitengerechtelijke exe cuties, zo zei Amnesty-medewerk ster Martha Meyer. Volgens haar proberen de Indonesische autori teiten de Papoea's te intimideren om de opstandelingen dwars te zit ten. Meyer noemde het geval van Tuberius Uropdana, een Papoea voorganger die in april door mili tairen zou zijn onthoofd. In de Tweede Kamer is minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vorige week om opheldering hierover ge vraagd. Amnesty heeft, aldus meviouw Meyer, de Indonesische regering meermalen verzocht een onder zoek in të stellen naar de berichten over de schendingen van de men senrechten. Indonesië heeft daar op niet gereageerd en Amnesty nooit geantwoord. Stafleden van de organisatie worden niet toegela ten tot Indonesië om een onder zoek te doen. Volgens Meyer is Amnesty ervan overtuigd dat de omvang van de schendingen van de mensenrechten in feite nog veel groter is. ST.-LAURENT - „Ik vraag geen hulp aan Nederland. Als Neder land wil helpen, moeten ze maar contact opnemen met het ministe rie van buitenlandse zaken in Pa rijs". Een ferme uitspraak van Jac ques Delpey, vertegenwoordiger van de Franse regering voor de re gio rond St.-Laurent in Frans Guyana. door Leonie van Bladel Hij laat er geen onduidelijkheid over bestaan, dat de Franse rege ring zich verantwoordelijk voelt voor de' vluchtelingenstroom van indianen en bosnegers die hun toe vlucht hebben gezocht aan de Franse kant van de Marowijneri- vier, teneinde de strijd tussen Bou- terse en Brunswijk te ontlopen. Nederlandse hulp is overigens best welkom, en er wordt ook al sa mengewerkt met particuliere hulp organisaties, die vooral via reli gieuzen de beste contacten hebben met de vluchtelingen. Het grootste probleem voor de Franse overheid betreft de gezondheid van de vluchtelingen. Hele groepen moe ten zich aan een medisch onder zoek onderwerpen, en ingeënt wor den tegen de meest voorkomende ziektes. Van vele is volgens Delpey de situatie ernstiger dan gedacht, omdat al geruime tijd in veel grens- WEST-BERLIJN (Rtr/AP/DPA) - Westberlijnse artsen hebben hun colle ga's gisteren opgeroepen geen medicijnen meer voor te schrijven van het Zwitserse farmaceutische concern Sandoz uit protest tegen de vervuiling van de Rijn. Volgens de Kamer van Artsen van West-Berlijn, waarbij 40 procent van de geneeskundigen van de stad zijn aangesloten, moeten de artsen de „macht van het recept" gebruiken om het bedrijf te straffen en te dwin gen tot meer voorzichtigheid. Op 1 november spoelden tonnen giftige chemicaliën in de Rijn na een brand bij de Sandoz-fabriek in Basel. Het Rotterdamse bedrijf Booy Clean is gisteren in Zwitserland begon nen met het opruimen van de met insecticide vergiftigde Rijnbodem in het stuwgebied van de energiecentrale Birsfelden. Het bedrijf zet daar mee het werk voort waaraan duikers in het zwaarst vervuilde gebied van de Rijn al waren begonnen. Booy Clean kreeg de opdracht omdat het bedrijf over een systeem zou beschikken waardoor het schoonmaakwerk aanzienlijk sneller kan ge schieden dan volgens de klassieke methode. De reeks ongelukken in de chemische industrie houdt overigens niet op. Het Westduitse chemische bedrijf BASF in Ludwigshafen in Rijn land-Palts, deelde gisteren mee dat in de ochtend twee ton van het koel- middel ethaandiol van het kanaal voor het koelwater in de Rijn was ge stroomd. Het ongeluk werd veroorzaakt door een bedieningsfout. Naar het milieudepartement in Mainz meedeelde is er geen gevaar voor de drinkwatervoorziening. gebieden de noodzakelijke medi cijnen ontbraken. Jacques Delpey schets de situa tie waarin de vluchtelingen zich bevinden overigens als 'niet for tuinlijk' maar 'absoluut niet dra matisch'. Berichten over bedrei gingen, diefstal en verkrachtingen van indianen in Oost-Suriname zijn ook hem ter ore gekomen, maar nergens is in dit verband be wezen dat hierbij de mannen van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk betrokken zijn. Verder wijst Delpey erop, dat de getuigenissen van de indianen die het Surinaams grondgebied sinds eind september hebben verlaten in de loop van de tijd veranderingen hebben ondergaan. Ook het aantal Indiaanse vluchtelingen is volgens zijn gegevens niet meer dan 650. Samen met de bosnegers zou er dan sprake zijn van 1500 vluchte lingen. Syrië wijst Westduitse diplomaten uit DAMASCUS (Rtr/DPA) - Syrië heeft gisteren drie Westduitse di plomaten gelast binnen een week het land te verlaten. De maatregel is een protest tegen de uitwijzing door Bonn van vijf Syrische diplo maten. Het officiële Syrische persbu reau SANA deelde mee dat Damas cus eveneens besloten heeft zijn-, ambassadeur uit Bonn terug te roe pen en voorlopig geen nieuwe te benoemen. Daarnaast zal de rege ring het aantal militaire attaché's van Bonn in Damascus terugbren gen. De Westduitse regering gaf don derdag vijf Syrische diplomaten opdracht het land te verlaten, on der wie twee militaire attaché's. Dat was een reactie op het vonnis van woensdag tegen twee Pale stijnse terroristen die in maart een bomaanslag pleegden op de West- duits-Arabische vriendschapsver eniging. De explosieven zouden volgens de rechtbank in West-Ber lijn zijn geleverd door de Syrische ambassade in Oost-Berlijn. ADVERTENTIE Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruim 400 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid 15 of 7 jaar schriftelijke Kies maar. Bij de Desso-dealer. In Spaans Baskenland hebben po litici de afgelopen weken fel cam pagne gevoerd voor die regionale verkiezingen van morgen. De kie zers moeten zowel een nieuw auto noom parlement als een nieuwe re gering aanwijzen. Weinigen ver wachten echter dat de situatie in de roerige noordelijke provincies na morgen rustiger zal worden. Het nationalisme en het geweld in Eus- kadi, zoals de Basken Baskenland noemen, zijn voor Madrid het ern- stigste binnenlandse probleem. Het gebied is al jarenlang het to neel van een bloedige strijd voor afscheiding van de rest van het land. De vervroegde verkiezingen zijn het gevolg van een breuk binnen de regerende Baskische Nationa listische Partij (PNV), die wordt geleid door de regionale premier, José Antonio Ardanza. De PNV is de dominerende kracht in het ge bied sinds dit zeven jaar geleden een zekere mate van zelfbestuur kreeg. Een interne machtsstrijd had in september tot gevolg dat de voormalige PNV-premier Carlos Garaikoetxea uit de partij stapte en het nieuwe, linksere Euzko Alkar- tasuna (EA) - of Baskische Solida riteit - oprichtte. Hoewel moeilijk te voorspellen valt hoeveel stemmen de EA aan de PNV zal afsnoepen, betekent de splitsing waarschijnlijk dat de par tij haar machtsmonopolie zal ver liezen. Van de 32 PNV-afgevaar- digden die in 1984 in het 75 zetels tellende parlement werden geko zen zijn er 11 overgelopen naar de EA. Nek-aan-nek race De verliezen voor de PNV zijn gunstig voor de socialisten in het gebied. Volgens de opiniepeilin gen wordt het morgen een nek- aan-nek-race tussen de PNV en de PSE, de Baskische tak van de So cialistische Partij (PSOE). De PSE profiteerde al eerder bij de algeme ne Spaanse verkiezingen in juni van het massaal wegblijven van PNV-aanhangers. De socialisten vestigen voorts hun hoop op de PSE-kandidaat voor het premier schap, J.M. Benegas. Het wordt echter onwaarschijn lijk geacht dat een van beide partij en morgen de meerderheid be haalt. Dit zou betekenen dat er een coalitieregering moet worden ge vormd. Een dergelijke ontwikke ling zal evenwel op veel moeilijk heden stuiten, zo menen deskundi gen. Tijdens de campagne waren de rivaliserende nationalistische partijen eensgezind in hun afwij zing van de socialisten, die zij zien als de handlangers van Madrid. „Onze grootste vijand is dezelfde als altijd. Het is degene die centra lisme vertegenwoordigt, en dat is de socialistische partij", zo ver klaarde Ardanza tijdens zijn cam pagne. De PNV ziet de autonomiestatu- ten die in 1979 overeen zijn geko men met Madrid als slechts een stap in de richting van een zekere vorm van onafhankelijkheid van de rest van Spar\je. Zij verwerpt geweld, maar probeert tegelijker tijd onderhandelingen op gang te brengen tussen de afscheidingsbe weging ETA en de regering. De socialisten menen van hun kant echter dat met deze statuten het laatste woord over autonomie is gezegd. Meer dan wat dan ook heeft Baskenland nu stabiliteit no dig om een einde te maken aan het geweld en het gebied aantrekkelijk te maken voor investeerders. Geweld Hoewel de Baskische politici het erover eens zijn dat het politieke landschap er na morgen anders zal uitzien, geloven zij niet dat de uit komst van de verkiezingen een op- De Spaanse premier Felipe Gonzales (links) heeft zijn partijgenoot Be negas volop gesteund bij diens verkiezingscampagne in Baskenland. (foto AP). lossing zal bieden voor het pro bleem van het geweld, waardoor het Noord-Spaanse gebied het grootste deel van zijn geschiedenis is geteisterd. Bij aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA zijn de afgelopen 18 jaar in Spanje meer dan 500 mensen om het leven ge komen. Ook dit jaar vonden 40 mensen de dood, ondanks de ge voelige klappen die de ETA moest incasseren nadat de Franse autori teiten de afgelopen zomer hadden besloten samen te gaan werken met Madrid in de bestrijding van het terrorisme. De bewegingsvrij heid van Basken in Zuid-Frank rijk, hun traditionele toevlucht soord, is aanzienlijk beperkt en tientallen ETA-militanten zijn sinds de afgelopen zomer door de Fransen aan Spanje uitgeleverd. Desondanks blijft de guerrillabe weging, die in de Baskische poli tiek wordt vertegenwoordigd door de radicale partij Herri Batasuna (HB), grote zorgen baren. Waarnemers menen dat de toe stand in Baskenland directe gevol gen heeft voor de politieke situatie in de rest van Spanje. De socialis ten behielden bij de landelijke ver kiezingen in juni een ruime meer derheid en zijn daarmee de komen de vier jaar aan de macht. Maar zo lang er geen rust heerst in de drie Baskische provincies - Biscaye, Guipuzcoa en Alaya - zal heel Spanje daarvan direct of indirect het effect voelen, zo zeggen politie- „Hoe kunt u verwachten dat een politieman normaal met u praat, zolang de ETA moordt. Hij zal er altijd vanuit gaan dat u een poten tiële terrorist bent", zo zei een Ma- drileen na een ETA-aanslag in Ma drid, waarbij in juli 12 leden van de Guardia Civil om het leven kwa- Nationalisten De Baskische verkiezingen illu streren een aantal problemen die ook in andere delen van het land spelen. De botsing tussen links en rechts, waarbij de socialisten trachten het monopolie van de conservatief geaarde PNV te door breken, is niet alleen in Basken land een probleem voor de PSOE. Ook in Catalonië en Galicië lukt het de regeringspartij niet te win nen van de nationalisten. Steeds wordt het accent gelegd op de strijd tussen de voorstanders van centralisme en de voorvech ters van autonomie. Nog nooit is de dialoog tussen Madrid en Vitoria - de autonome hoofdstad van Bas kenland - zo slecht geweest als sinds de socialisten in december 1982 aan de macht kwamen. Dit geldt overigens ook voor Catalonië en Galicië. De Spaanse premier, Felipe Gonzalez, wijst politieke on derhandelingen met de ETA af. Hij weigert te praten met „terroristen" die volgens hem geen oog hebben voor de veranderingen die Spanje heeft doorgemaakt sinds de dood van dictator Francisco Franco in 1975. Tenslotte illustreren de verkie zingen de diepe kloof tussen de Spanjaarden en de Basken. Een re cente studie wijst uit dat een groot deel van de Basken Spar\je asso cieert met toerisme, zon, stieren, castagnetten en flamenco. Kortom met het land van het zalige niets doen en plezier, dat niets gemeen heeft met het ruige en bergachtige Baskenland, waar het hard werken is en waar men voor het vermaak en volgens de traditie stenen van 200 kilo optilt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9