Toch bedrijven vestigen in de Oostvlietpolder v* s School aan Vliet past niet bij rest gevels' Begroting 1987tussen guillotine en kaasschaaf .amer van Koophandel ziet laatste mogelijkheid Zwemwedstrijden in de Zijl HCHTERGRDHD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 LEIDEN L.EIDEN - De Kamer van Koophandel wil dat de Oost vlietpolder toch tot bedrijventerrein ontwikkeld wordt. ['Het is de laatste mogelijkheid om in de Leidse regio nog |iets te doen. Daarom zullen wij alles in beweging zetten om de Oostvlietpolder toch als bedrijfsterrein in het ^streekplan te krijgen", zegt de secretaris van de Kamer van Coophandel, C. Berkhout. In het ontwerp-streekplan is het gebied niet genoemd als bedrijfsterrein. De Leidse ge- aeenteraad heeft zich intussen unaniem op het standpunt gesteld dat Oostvlietpolder 'groen' moet blijven. dat in opdracht van provincie en Kamer van Koophandel is ge maakt. "In de Leidse agglomeratie is noch voor de korte, noch voor de (middel)lange termijn sprake van een adequaat anbod", wordt in het rapport geconcludeerd. Volgens het ontwerp-streekplan zou de uitbreiding gevonden moe ten worden door inrichting van het terrein Groenendijk (ten oosten van de Heineken-brouwerij) en de locatie Sassenheim-Zuid als be drijfsterreinen. Volgens de Kamer van Koophandel ligt de Groenen- dijkse polder echter te ver van de rijksweg Amsterdam-Rotterdam. hjOndanks de stellingname van de \afraad wil Berkhout toch dat de 'ostvlietpolder aan het bestand bedrijfsterreinen wordt toege- 'oegd. Hij constateert dat er tot het 'jjaar 2000 een grote behoefte aan •estiginjgsmogelijkheden voor be- Jdrijven is en de Leidse agglomera tie niet aan die vraag kan voldoen. Berkhout denkt dat de inrichting Ïan Roomburg geen oplossing zal ijn voor het dreigende tekort. Daar zal het snel vol zijn met be- rijven die elders hinder veroorza- en". Zijn standpunt wordt onder steund door een rapport van het pbeleidsadviserende bureau Frons. Twee assen Voor de eventuele uitbreiding van het bestand aan bedrijfsterrein is volgens Berkhout de Oostvliet polder wel zeer geschikt. "Leiden ligt eigenlijk op twee assen: de as Leiden-Alphen en de as Schiphol- Rotterdam. De Oostvlietpolder ligt juist op het snijpunt van beide as sen". Berkhout denkt dat het lan delijk karakter van het betreffende terrein behouden kan worden door "een parkachtige aanleg". Met de inrichting van de Oost vlietpolder voor bedrijven zal het bestand aan bedrijfsterreinen er dan ook kwalitatief op vooruit gaan. Berkhout: "Voor bepaalde categorieën bedrijven is het erg be langrijk dat de aangeboden locatie representatief is". Wanneer provincie en gemeente bij hun standpunt blijven om de Oostvlietpolder voor recreatieve doeleinden te bestemmen, ziet de Kamer van Koophandel de Rode Polder als andere mogelijkheid om tot uitbreiding van bedrijfslocaties te komen. De Rode Polder ligt ten noorden van Leiderdorp. C. Broeksma, stafmedewerker van de Kamer van Koophandel, vindt dat terrein toch minder geschikt dan de Oostvlietpolder. "Bedrijven zijn het liefst zo dicht mogelijk bij ste delijk gebied gevestigd. De Rode Polder ligt daar toch weer wat ver der vandaan". Volgens H. Amptmeijer, hoofd van de afdeling economische za ken van de gemeente Leiden, deelt de gemeente Leiden de bezorgd heid van de Kamer van Koophan del over een tekort aan bedrijfster rein niet. "We beschikken met Roomburg, de Leeuwenhoek en het Schuttersveld over voldoende mogelijkheden voor bedrijven". Amptmeijer meent dat gemeente en Kamer van Koophandel alleen over de Oostvlietpolder van me ning verschillen. "Wij zijn het er wel over eens dat de bestaande ter reinen een face-lift moeten krijgen om zo hun aantrekkelijkheid te vergroten". Het hoofd van de afdeling econo mische zaken denkt niet, zoals Berkhout, dat de ruimte in Room burg binnen de kortste keren 'uit verkocht' zal zijn. "Dat is sterk af hankelijk van de komst van enige grote bedrijven". In zwembad De Zijl namen gisteren 15 scholen deel aan de Leidse zwemkampioenschappen. (foto Ellen Martens) LEIDEN - In zwembad De Zijl zijn gisteren De Leidse zwemkam pioenschappen gehouden. Aan die wedstrijden deden in totaal 15 scholen voor voortgezet onderwijs mee uit Leiden en de regio. Win naar in de categorie meisjes 16 tot 13 jaar was de KTS uit Voorhout. Tweede werd het Stedelijk Gym nasium en derde de Mondriaan scholengemeenschap. In de categorie meisjes jonger dan 13 jaar legde het Rijnlands Ly ceum beslag op de eerste plaats, gevolgd door de Visser 't Hooft en het RIO. Bij de jongens tussen 16 en 13 jaar werd de LAS eerste, de Mondriaan scholengemeenschap tweede en de Willem Alexander mavo derde. In de categorie jon gens jonger dan 13 werd het Stede lijk Gymnasium eerste, op de voet gevolgd door de KTS terwijl de LAS derde werd. In de open categorie zegevierde bij de dames de mts MSG. De Mon driaan Scholengemeenschap werd tweede en het RIO derde. In de open categorie bij de jongens werd de Mondriaan scholengemeen schap eerste, het eerste team van Bonaventura tweede en het tweede team van Bonaventura derde. ^Staatsraad laakt gemeente Leiden: LEIDEN - Staatsraad Van der Lee had gisteren maar weinig goede Woorden over voor het besluit van de gemeente Leiden om een zo mo derne school als de Lucas van Ley- denschool aan een historisch stadsgezicht als de Vliet te situe ren. "Ik betreur deze bouwmassa ten zeerste", schoot hij uit zijn slof '^tijdens de behandeling voor de ^"Raad van State van het beroep van aeonder meer het actiecomité 'Redt aatie Vliet' tegen de beslissing van ^"Gedeputeerde Staten om het be stemmingsplan goed te keuren. 'ei1 Omwonenden en het actiecomité ^Tiadden daarvoor nog eens alle ar gumenten tegen de school op een 'eIrij gezet. Allereerst de aantasting van het karakter van het historisch ^Stadsbeeld. Bij monde van dr. L.J. ^Slikkerveer van het comité werd Spnieuw bezwaar gemaakt tegen ldde verkeersoverlast die de school ^Veroorzaakt. 66 "Het is geen school voor kinde- ?v%«n uit de binnenstad. Ze worden *Van heinde en verre aangevoerd "a%)er auto en fiets. Dat geeft enorm 01veel verkeerslawaai en opstoppin gen". Bovendien is de voorname lijk uit glas, staal en beton opge trokken school een bron van ge luidhinder, aldus Slikkeveer: Vooral de speelplaats geeft enor me geluidoverlast. En na half 4,, wanneer de kinderen verdwenen zijn, komt de jeugd uit de buurt hier spelen. Ze gooien met rotjes wat enorme knallen geeft. De om wonenden schrikken zich steeds dood". Het speelterrein aan de kant van de Molensteeg is vrij toegankelijk. Maar, volgens een woordvoerder van de gemeente, dat zal komend iaar veranderen, omdat aan die zij de een aantal woningen wordt ge bouwd. Via een afsluitbare onder doorgang zullen de schoolkinde ren dan de speelplaats opkunnen. In totaal had het comité 1200 handtekeninen tegen de bouw van de, inmiddels al in gebruik geno men, school verzameld. Maar daar had de gemeente "Leiden en haar trawanten", zoals Slikkerveer het bestuurlijk apparaat betitelde, geen boodschap aan. "Die school was een politieke be slissing. Die moest en zou er ko men. Hoewel er alternatieven wa ren. Zoals het oude gebouw van het politiebureau aan de Zonne veldstraat". Slikkerveer zei het ook een vreemde zaak te vinden dat huisei genaren aan de Vliet bij de verbou wing van hun huis aan allerlei voorwaarden van monumenten zorg hadden moeten voldoen. "Handgevormde steentjes en eike hout moesten eraan te pas komen. Maar voor die school mocht staal en glas worden gebruikt". Woongenot Hij betoogde dat het woongenot voor omwonenden sinds de komst van de school aanzienlijk is ver minderd. "Wij beseffen dat een en ander niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Toch zetten wij de procedure voort met het oog op de toekomst. Om dit soort fouten te vermijden". Mevrouw Bosch-Gans pleitte vervolgens voor een overkapping van de speelplaats om de geluids hinder te verminderen. Maar vol gens woordvoerder Van Nood van de gemeente zal dit niet mogelijk zijn in verband met de wet op de basischolen, waarin een open speelplaats is voorgeschreven. Van Nood gaf als argument voor het bouwen van deze school dat de gemeente de gezinswoonfunctie in de binnenstad wil versterken. "Er zijn vóórdat we tot de keuze van deze plek kwamen ook andere mo gelijkheden onderzocht. Onder meer de Kaasmarkt. Maar dat kon niet doorgaan, omdat we dan bo venop de daar geplande parkeerga Het beton, staal en s de Lucas van Leydenschool passen niet tussen rage moesten bouwen. Geen ideale plek voor een school. Ook de Ga- renmarkt kwam niet in aanmer king, wegens het verkeerslawaai daar". Palen Alle instanties waren volgens Van Nood overigens met de teke ningen akkoord gegaan. Wat maar weer eens bewees dat eigentijds bouwen op die plek best kan. Wat de verkeersoverlast betreft wees Van Nood op de mogelijk heid van het neerzetten van palen. Dit ontlokte voorzitter Toxopeus de verzuchting: "Oh nee, niet nog meer palen in Leiden". Van Nood opperde vervolgens de mogelijk heid om in overleg met de ouders de kinderen op de Doezastraat af te zetten om hen vervolgens naar de ingang van de Molensteeg te laten lopen. Over de resonerende speelplaats wees voorzitter Toxopeus op de mogelijkheid om, zolang de wonin gen aan de Molensteeg nog niet zijn gebouwd, een schutting neer te zetten. Volgens omwonenden zou dat al enigszins helpen de over last na half 4 's middags en in de weekeinden te verhelpen. Staatsraad Van Wolferen wilde vervolgens weten hoeveel scholen er leeg staan in Leiden. Het exacte antwoord op die vraag bleef de ge meente schuldig. Zijn collega Van der Lee bleef hameren op de on aangepastheid van de gevel aan de rest van de gracht. Van Nood ant woordde nogmaals dat vier instan ties, waaronder Monumentenzorg, zich over de tekeningen hadden gebogen en de gemeente hadden geadviseerd om de school aan de Vliet te bouwen. "Maar de gemeen te heeft toch zijn eigen verantwoor delijkheid", was het weerwoord van de staatsraad, die het betreur de dat het 'meest historische grachtje van Leiden' door de bouw van deze school een totaal ander aanzien had gekregen. Uitspraak van de Raad van State volgt. Werk aan brug over de Vliet begint maandag LEIDEN - De voorbereidingen voor de bouw van de fietsers- en voetgangersbrug over de Vliet be ginnen maandag. De werkzaamhe den bestaan onder meer uit het schoonmaken van de walkanten van de Rijn- en Schiekade en het heien van damwanden. Na de jaarwisseling wordt waar- schijnljk begonnen met het heien van de palen voor de brug. Daarna zal de stalen bovenbouw worden aangebracht en later het houten loopvlak. Het werk zal naar ver wachting 13 tot 14 weken duren. Al is een en ander natuurlijk wel af hankelijk van de weersomstandig heden. Bij overval op benzinestation 600 gulden buit LEIDEN - Bij een overval op een benzinestation, gisteravond om streeks 9 uur aan de Plesmanlaan, is 600 gulden buitgemaakt. De be diende vertelde de politie dat een donkere man van tussen de 20 en 25 jaar het station binnendrong. Naar de indruk van de bediende had de man een wapen in zijn zak, waarmee hij hem bedreigde. De politie stelt een onderzoek in. Ruziënde politici, een schimmi ge discussie over nieuw beleid en harde bezuinigingen in het verschiet: zie daar de achter grond waartegen de behandeling van de gemeentebegroting voor 1986 zich deze week afspeelden. door Jan Rijsdam Hoofdpunt van de algemene beschouwingen was het finan cieel beleid dat het college van burgemeester en wethouders denkt te voeren in het volgend jaar. Net als vorige jaren bete kent het dat de bezuinigingen die de regering Lubbers de ge meenten oplegt een belangrijke rol spelen in de ruimte die het college heeft voor het doen van nieuwe dingen. In de afgelopen jaren kon het gemeentebestuur nog volstaan met de kaasschaafmethode om de door het rijk opgelegde kor tingen te vertalen in het lokaal beleid. Volgend jaar zal dat zeker anders zijn. Dan wacht Leiden een aantal zeer harde bezuinigin gen waarbij gedwongen ontsla gen niet zijn uitgesloten en zelfs de guillotine van stal wordt ge haald om onderdelen van het ge meentelijk af te snijden. Bezuinigingen De begrotingsbehandeling voor 1987 speelde zich feitelijk af tussen kaasschaaf en guillotine. Dat wil zeggen: in het luchtledi ge. Het gemeentebestuur had een sluitende begroting weten te brouwen waarbinnen ook ruimte was gevonden voor een miljoen gulden aan nieuw beleid, maar de uiteindeUjk afweging van wat nu wel en niet mogelijk is zal pas begin volgend jaar plaatshebben bij de bezuinigingsoperatie die in het vooruitzicht is gesteld. De beraadslagingen welke deze week plaatsvonden hadden dan ook veel weg van metselen zon der specie of zoals D66 woord voerder Langenberg het uitdruk te: "een cosmetische operatie". De vraag is gerechtvaardigd waarom CDA-leider Walenkamp uitgerekend bij deze begroting het zwaarste middel uit de kast heeft gehaald waarover een raadsfractie kan beschikken om uitdrukking te geven aan haar af keuring van het collegebeleid. Sommigen veronderstellen dat Walenkamp zijn vertrek uit de politiek aan het voorbereiden is en in de wandelgangen viel ook wel te beluisteren dat Walen kamp zichzelf heeft overspeeld. Waar het om ging was een mo tie van het CDA waarin het colle ge werd gevraagd om nieuw be leid dat extra uitgaven vraagt op te schorten totdat de raad zich kan uitspreken over de bezuini gingen die er aan zitten te ko men. Volgens fractiegenoten heeft Walenkamp, daartoe uitge daagd door de PvdA, aan het niet aanvaarden van zijn motie de consequentie verbonden tegen de begroting te zullen stemmen zonder dat dat tevoren aan de or de was geweest in de CDA-frac- Verschillen Hoe het ook zij: Socialisten en christen-democraten hebben weer eens een flink robbertje ge vochten, maar zijn de verschillen tussen de partijen werkelijk zo groot. Neen, roept de raad dan in koor. Walenkamp legt de schuld voor het nog niet verwerken van de door het rijk opgelegde bezui nigingen weliswaar voor een be langrijk deel bij de collegepartij en (PvdA, WD en Links Leiden) terwijl omgekeerd de collegepar tijen de schuld leggen bij Lub bers en concorten die de ene na de andere korting over het hoofd van de gemeente uitstorten. Maar, beide partijen zijn het er over eens dat de komende jaren een begrotingstekort zal ont staan en dat om die reden in 1987 ingrijpende bezuinigingen nood zakelijk zijn. Beide parijen menen ook dat nieuw beleid tot de mogelijkhe den behoort met dit verschil dat de collegepartijen (en D66) dat nieuwe beleid al in de begroting voor 1987 vastgesteld wilde zien om straks mee te kunnen wegen in de bezuinigingsoperatie en het CDA er tot dat moment van wil de afzien. Waarachtg geen enorm verschil. De toezegging van wethouder Bordewijk dat het nieuw beleid straks onderwerp van politieke afweging zal zijn had het CDA te vreden moeten stellen of men had kunnen volstaan met tegen die onderdelen van de begroting te stemmen waarvoor extra uit gaven nodig zijn. Oppositierol De kern van Walenkamps on vrede is niet zozeer gelegen in een fundamenteel verschil van mening over het te voeren beleid maar moet meer gezocht worden in het feit dat het CDA niet deel neemt aan het college van B en W. Het zijn verhoudingen die het CDA niet echt liggen en alle fru straties die daar de afgelopen jaar uit zijn voortgevloeid leken deze week in een klap naar bo ven te borrelen. Het moet gezegd dat de Partij van de Arbeid het af en toe ook niet kan laten CDA-tje te pesten en dat de socialisten soms zo ver strikt raken in machtsspelletjes dat men zelfs zover gaat opposi tie te voeren tegen de oppositie. Maar het CDA moet de schuld voor de rol die zij thans in de Leidse politiek speelt toch in de eerste plaats bij zichzelf zoeken. Het wordt tijd dat de CDA- fractie eens op een rijtje zet wat ze de komende vier jaar nu ei genlijk wil, haar eigen functione ren verbetert en inspiratie zoekt om een rol van betekenis te kun nen spelen in de plaatselijk poli tiek. Walenkamp's opmerking dat het CDA zich neerlegd bij het ongewild voortduren van de op positierol zolang zijn partij lan delijk deel uitmaakt van de rege ring is opportuun en beneden ni veau. Als het CDA weigert om in de huidige politieke constellatie de haar opgedrongen rol van oppo sitiepartij te spelen dan moet de fractie kiezen voor een zakelijke benadering van het college. Stemmen tegen de gemeentebe groting is een ernstige zaak en in elk geval geen middel waartoe een conctructieve partij haar toe vlucht mag nemen om uitdruk king te geven aan haar machte loosheid. Het weerspiegelt alleen maar de tragiek van het CDA als huilerige oppositiepartij. De opstelling van het CDA is bovendien strategisch onver standig omdat het de fractie monddood maakt en isoleert van de andere serieuze partijen in de raad, zelfs van D66 die toch ook een onafhankelijke en kritische rol wil vervullen ten opzichte van het college. Treurig Het meest treurige van het hele schouwspel dat zich deze week voltrok is wel dat het beleid waar het uiteindelijk omgaat, en waar de Leidse burger belang bij heeft, tijdens het debat niet of nauwelijks aan de orde werd ge steld. In dat opzicht hebben alle politieke partijen zich deze week in meer of mindere mate slecht van hun taak gekweten. Unicef Klaverjassen De bar-themagroep van de jongerenbeweging, Koppenhink- steeg 2, organiseert op 2 decem ber een klaverj as-competitie. Ook beginnende klaverjassers zijn van harte welkom. Aan vang: 20.30 uur. Jazz Op donderdagavond 4 decem ber treedt Hot Club Tucsi op in Le Bambou, hoek Herenstraat/ Witte Singel, in een zelfde bezet ting als de legendarisch gewor den Hot Club de France. Vanzelf sprekend brengen zij muziek van Django Reinhardt ten gehore. Aanvang 21.00 uur. Dit jaar bestaat Unicef 40 jaar. Al die jaren probeert Unicef kin deren in nood te helpen, waar dan ook ter wereld. In de regio Leiden verkopen ongeveer 40 vrijwilligers Unicef-wenskaar ten en diverse andere artikelen. Boeken- en platen- markt De Leidse werkgroep van Am nesty International houdt in de cember een boeken- en platen- markt in het Waaggebouw. In to taal worden 12.000 boeken en 1000 platen te koop aangeboden. De markt heeft plaats op zondag 7 december van 13.00 tot 17.00 uur, woensdag 10 december van 13.00 tot 17.00 uur, donderdag 11 december van 19.00 tot 22.00 uur en vrijdag 12 december van 14.00 tot 20.00 uur. De opbrengst van de markt is bestemd voor het werk van Amnesty. Burgerlijke Stand C.H.M. van Berkel, Joost Hubert Corneille Eliane zv. D.R.M.G.T. Frie- drichs en C.H.M. van Berkel, Cornelia Jacoba dv. A. van Rooijen en G. Schaap, Oliver Robert Bonner zv. R.A. Coupe en C.L. Bonner, Caroline Christine dv. A.F.M. Cremers en M.J.M. Crolla, You- nes zv. M. Ait Taleb en F. El Yaakouby, Hendrika dv. J. Verkade, Damiën Gre gory zv. G.A. Meijer en P.M.V. Ouwe hand, Geert zv. P. Zondervan en C.S.E. van Dijk, Esther dv. P. Schuil en J.S. de Vries, Jacqueline dv. T. Pikaar en H.M. de Water, Paschalis Petrus Nicolaas zv. J.J. van Wissen en W.M. Gordijn, Kelly Sabine dv. W.C. Sparreboom en M.W. Nieboer, Jacob Dirk Cornelis zv. D.C. Jonker en C. Meijer, Laura Myranda dv. F.R. Ellis en R. van der Swan, Joyce dv. C. Duijverman en I. Vierkant, Rochelle Elisabeth Adriénne dv. P.M. van der Klugt en A.C.M.M. Warmerdam, Stefa- nie dv. J.C. van Rossum en S.H. van Beelen, Jeroen Vincent zv. J.P.M. van Gerven en A. Dieleman, Susanne Na thalie dv. N.H.P. Wolffenbuttel en C.M. Devilee, Joëlla Stacy Patricia dv. V.M. van den Berg, Pieter Auke zv. R. Bosma en G.C. Been, Marijana dv. S. Stojadino- vic en A. Taseva, Patrick Josef Martines zv. P.J. Fasseur en A.C.D. van der Voo- ren, Ronald Matijs zv. G.J. Ensing en A.E. Ruhe, Charlotte Marie-Louise dv. P.Y.M. Rosalie en H.M.M. Hilverdink, Amanda dv. K. Honders en C.T. van Zegveld, Léon Ard zv. D.J. Kloos en A.A.C. Vervoorn, Thierry Ron zv. D.J. Kloos en A.A.C. Vervoorn, Pieter Johan zv. R.J.M.P. van Riet en H.F.M.J. Houët, Hermanus zv. S. Verloop en H.Y. Bie- mond. Lars Johannes Petrus zv. A.C. Noordover en M. Warmenhoven, Catha- rina Johanna Maria dv. N.C.A. Koomen en A.C.J.M. Groenewegen, Kilian Clint zv. P.J.F. van Kralingen en J. Tuuren- hout, Murat zv. M. Haykir en M. Bulak, Lukas Cornelis Wilhelmus zv. H.P. Duivenvoorde en M.A. Kaptein, Chan- tal dv. J.D. de Vries en A.M. Heruer, P.T.J.W. Vondrécek en C. de Jong, M.J. Sahner en C.H. Franken, P.R.A. Noort en C. Stol, N. Blom en J A. van der Vliet, J.T.A. Wolters en P.M. Zuidmeer, R. van Evert en N.M. Krans, R. Verplancke en J.I.M. Deijn, J.H.M. van der Graaf en J.T.M. van Harteveld. Overleden: J.A. Kok, geb. 21-4-1928 man, A. de Bruijn, geb. 20-8-1909 man, N. van Egmond, geb. 30-8-1004 vrl. geh. gew. met S. Prevoo, J. Velthuijzen, geb. 16-4-1903 vrl. geh. gew. met J. Slootweg, P. Overwater, geb. 2-9-1919 man.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3