Auteur zwartboek verbreekt zwijgen Klein Links wacht af tussen hoop en vrees 'Rechtsstaat niet op zijn kop zetten' Slepers geven ertstanker bij Ierse kust op ABP'er getuigt tegen Masson Statenverkiezingen moeten klaarheid brengen na 'klap van 29 mei' CORK (ANP) - De bergingsbedrij ven Wijsmuller uit IJmuiden en Smit Internationale uit Rotterdam hebben gisteravond hun pogingen gestaakt de op de Ierse kust bij Cork gestrande ertstanker 'Kow- loon Bridge' te bergen en hebben het aan de eigenaar teruggegeven. Dit is namens de twee maatschap pijen, die nu geen cent zullen ont vangen voor hun inspanningen, vanaf de bergingslokatie meege deeld door Smit-woordvoerder Kaakebeen. Smit Tak en Wijsmuller hebben d reder nu aangeboden om op ba sis van uurbetaling de wrakstuk ken van de Kowloon Bridge op te ruimen. Volgens Kaakebeen heb ben vijf pogingen van twee van 's werelds sterkste sleepboten om de Kowloon Bridge met al het be schikbare vermogen (circa 36.000 paardekrachten) los te trekken, nauwelijks resultaat opgeleverd. De bergingsploegen hebben zelfs de indruk, dat de twee delen van het schip door de zware zeegang al leen maar steviger op de rotsen zijn komen te zitten. Bovendien maken de weersom standigheden het onmogelijk om duikers de situatie onder water te laten beoordelen en op grond van hun bevindingen andere bergings methoden te beproeven. (zie ook pagina 17) Sinterklaas qntmoet de Kerstman in het Kerstdorp. Zaterdag 29 november a.s. In Twello bespraken gisteren twee kopstukken van het NAVO-le- ger hun strategie, tijdens de van daag afgesloten mobilisatie-oefe ning Donderslag: generaal Vos (links) en de Westduitse generaal Chalupa. De leiding was in handen van kolonel Kosters. Hij sprak van een geslapgde oefening. "Het mo reel en de inzet van de gemobili seerde militairen was erg goed. De kerels werkten hard. We hebben ons ambitieus en uniek mobilisatiesys teem waar kunnen maken ten op zichte van de NAVO-partners. Ik ben erg tevreden", zo verklaarde Kosters. Hij zei wel pas echt geluk kig te kunnen zijn als hij zeker weet dat alle 4400 deelnemers veilig in de trein naar huis zit. Voor zover bekend was de 21-jarige huzaar J. van der Elzen uit Waalwijk de eni ge militair die bij de oefening ge wond raakte. Hij viel van een tank en bezeerde zijn knie daarbij zoda nig dat hij in een militair hospi taal moest worden opgenomen. DEN HAAG (ANP) - Pas na de jaarwisseling kan het Korps Ge vaarlijke Stoffen bekijken met welk succes het nieuwe vuur werkteam van het korps heeft gedraaid. Maar commandant W.A. Modderkolk deelde giste ren na een nieuwe vangst van 2500 zogenoemde strijkers en on geveer 700 kilogram ander vuur werk in Nijkerkerveen al mee dat er op dit moment al meer ille gaal vuurwerk is opgespoord dan in 1985. "Dat komt omdat we nu doelgericht werken", zo zei hij. De acht controleurs van het vuurwerkteam hebben overi- Goede vangst vuurwerkteam gens een verre van gemakkelijke taak. „Het is moeilijk er achter te komen hoe het illegale circuit van handelaren precies in elkaar zit", aldus Modderkolk. Plaatsvervangend comman dant H. Kapel maakt duidelijk dat er in deze handel veel geld omgaat, zodat het recherche werk met de nodige omzichtig heid en in de anonomiteit wordt verricht. "Wij moeten noodzake lijkerwijs zorg dragen voor een zo groot mogelijke bescherming van onze mensen", zo voegt hij eraan toe. De controleurs van het korps zijn niet gewapend, maar kunnen in voorkomende geval len wel de assistentie inroepen van politiekorpsen. Tot het takenpakket van het Korps Gevaarlijke Stoffen be hoort niet alleen het opsporen van illegaal vuurwerk, maar bij voorbeeld ook het controleren van het transport van gevaarlijke stoffen. 'DONDERSLAG' Oud-verzetsstrijders volgeden gisteren het kamerdebat vanaf de publieke tribune. Zij toonden zich na afloop tevreden met de uit spraak dat het gewenst is pensioen uitkeringen aan weduwen van voormalige NSB-kamerleden te beëindigen. Voormalig CPN-ka- merlid Wolff gaf namens het voor malig verzet als reactie op het aan vaarden van de PvdA-VVD-motie noemde de kameruitspraak van "bijzondere betekenis". Hij heeft er vertrouwen in dat de Kamer er in slaagt een einde te maken aan de omstreden staatspensioenen aan weduwen van NSB-kamerleden. Dat laat volgens Wolff onverlet dat van de zijde van het voormalig ver zet en de vertegenwoordigers van oorlogslachtoffers druk moet blij ven worden uitgeoefend op de ka merleden. (foto GPD) waarvoor hij geheel alleen de ver antwoordelijkheid droeg - via de ambtenarenbond AbvaKabo bij verschillende Kamerleden te laten belanden. "Dat het in de openbaar heid is gekomen is niet mijn ver antwoordelijkheid", aldus Hoeve nagel, in wie Masson steeds de man is gezien die hem via het (tot gisteren anonieme) zwartboek ten val wilde brengen. Hoevenagel, h'oofd van de onder afdeling algemene zaken en plaats vervangend hoofd van de afdeling onroerend goed, ontkende dat. "Dat is niet conform de waarheid. Masson is in augustus '83 ge schorst door zijn eigen handelen". Met het weggaan van Masson bij het ABP is groot onheil voorko men, meent hij. Zijn betoog was doorspekt van beschuldigingen aan het adres van de geschorste di recteur beleggingen. Daarbij voel de hij zich gesteund door de onder zoekscommissies Polak en Gruij- ters die sindsdien over het ABP ge rapporteerd hebben. Projecten werden volgens Hoe venagel rommelig voorbereid. Masson trok het hele proces van de aankoop van onroerend goéd naar zich toe (vooral de tot dan toe on derbelichte commerciële sector) en vulde dat solistisch in, zonder raadpleging van medewerkers. Van structureel overleg was geen sprake meer: "Hij was toch al nooit lang van stof'. Masson liet afdelin gen ook hen wezensvreemd werk doen. "Wij wisten niet wat hij deed, maar hij wist wel wat wij deden. Hij degradeerde ons werk tot in vulling van door hem uitgezette lij- Behalve het Weenaproject noemt Hoevenagel in zin zwartboek ook andere projecten waarin te duur belegd was (Hoog Catharijne), de kwaliteit slecht was (winkelcentra in Arnhem, Utrecht en Heerlen moesten al spoedig worden gere noveerd) of van financieel dubieu ze transacties sprake was. "Als die man op die post komt belandt hij in de gevangenis", had eens de in middels overleden voorganger van Masson, Bogaard, gezegd tegen Hoevenagel, die dit citaat onbewo gen in de rechtszaal deponeerde. De zitting wordt dinsdag voort gezet. MAASTRICHT (ANP/GPD) - Kroongetuige mr. Willem Hoevenagel (40) ontpopte zich gisteren voor de Maastrichtse rechtbank als schrijver van het zwartboek waarmee de fraude- en steekpenningenaffaire bij het ABP in 1983 aan het licht kwam. Hij legde de extreem belastende verklaringen af, waarop officier van justitie mr. J. Laumen drie jaar zei te hebben gewacht. Hoevenagel richtte zijn pijlen gis- teren tijdens de voortzetting van het ABP-proces in het bijzonder op de voormalige directeur van het pensioenfonds, hoofdverdachte A.J.M. Masson. In juni 1983 stelde hij zijn 'zwartboek' op. "Ik deed dit omdat zich vanaf de benoeming van Masson een groeiende be zorgdheid van me meester had ge maakt over de onroerend goed za ken en het management", aldus Hoevenagel. Directe aanleiding voor het werkstuk was de koop door het ABP van het Rotterdamse Weena- complex kocht voor 55 miljoen; 5,5 miljoen meer dan nodig volgens Hoevenagel. Hij vreesde voor "steeds meer oncontroleerbare toe standen die voor een pensioen fonds (met op dat moment een ver mogen van honderd miljard) niet door de beugel kunnen. Het is in het belang van de onroerend goed zaken, maar ook in nationaal be lang dat de gelden van een pen sioenfonds goed en solide beheerd worden". Gezien dat nationale belang koos Hoevenagel ervoor zijn rapport - ADVERTENTIE Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal en diverse kleuren hoogglanzend kunststof. Samen in een luxueuse geschenkverpakking. Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waar je normaal gesproken hoogstens 'n paar gewone pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker techniek. De rollerball combineert het schrijf- comfort van een vulpen met het gemak van een ballpen en het nieuwe type Vector ballpen geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de- ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pen- Van Dijk waarschuwt Kamer: nen, dit zijn Parkers!" t PARKER (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) De Tweede Ka mer had gisteren de grootste moei te om een beslissing te nemen over de beëindiging van het pensioen van 'de zwarte weduwe'. Iedereen wilde de uitkering van mevrouw Rost van Tonningen, die nog steeds de idealen van haar man hartstochtelijk propageert, graag stopzetten. De klemmende vraag was echter op welke wijze dat dan moest gebeuren. Er waren urenlange schorsingen, druk overleg tussen de diverse fracties en uiteindelijk een stroom voorstellen. Er heerste een grote verdeeldheid. Het leidde tot de unieke situatie dat allerlei groepe ringen van diverse fracties eigen moties indienden. Nadat minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) het kabinets standpunt had verdedigd, zat er voor de Kamer niets anders op dan zelf het initiatief voor wetgeving te nemen. De bewindsman vond dat niet meer dan logisch. Het kabinet ziet geen andere mogelijkheden dan handhaving van het pensioen, hoe pijnlijk dat ook wordt gevon den. Van Dijk stelde dat de rechtsor de niet uit het oog mag worden ver loren. Rechtszekerheid geldt zon der onderscheids des persoon. Se dert de bijstelling van de pensioe nen in 1956, die de Tweede Kamer toen goedkeurde, hebben zich vol gens hem geen nieuwe feiten voor gedaan. De minister zei dat voor een of twee mensen de rechtsstaat niet op de kop gezet moest worden. Van Dijk waarschuwde de Ka mer voor het risico dat nu Rost van Tonningen het moet ontgelden, maar dat door de. precedentwer king later misschien andere Ka merleden, van wie de ideeën in de toekomst verwerpelijk worden geacht, de dupe worden. "De Ka mer zet de bijl in de wortels van de eigen onafhankelijkheid". In de jaren zestig en zeventig kwam het weduwenpensioen van Rost van Toningen nog in de publi citeit, maar niemand reageerde. Er is dan ook geen reden om nu in eens wel maatregelen te nemen, al dus de minister. Van Dijk meende dat de racistische uitingen van de weduwe door de strafrechter moe ten worden aangepakt. Ook wees hij op de broepsmogelijkheid. „Het klinkt erg wrang als mevrouw Rost van Tonningen toegang krijgt tot de Europese Commissie van de Rechten van de Mens. En wat ge beurt er als de nationale rechter of de Europese Commissie haar in het gelijk stelt?" slecht opgeleide blauwe-boorden- werker, verdween ook min of meer het bestaansrecht van de partij. Met het vage, sterk feministisch getinte radicalisme van de afgelo pen jaren is de CPN van de wal in de sloot geraakt. In de congres- krant passeren weliswaar alle be kende items (bedrijvenwerk, vre- desstrijd, internationale solidari teit) de revue, maar van een duide lijke (eigen) koers is geen sprake. Dilemma Heen en weer geslingerd tussen nauwere samenwerking en de 'ei gen identiteit' moddert klein links door. Ook al biedt alleen het eerste tenminste nog enige kans op over leving. Maar alle partijen drijven in toenemende mate op de oudge dienden, die ook de sterkste emo tionele band met de eigen identi teit van hun partij hebben. In plaats van een poging nog iets van de zo nuttige horzelfunctie te redden, wachten PPR, PSP, CPN en EVP ieder voor zich de thuis komst van de dwalende zonen en dochters af. De Statenverkiezingen zullen moeten aantonen of de in zinking tijdelijk is geweest, of dat klein links definitief knock-out is. Pas daarna willen de partijen kno pen doorhakken. Als de kiezer dat in maart niet doet, tenminste. Naarmate de avond van de 29ste mei vorderde, sloeg de verbijste ring bij klein links toe. Dat de Evangelische volkspartij zijn ene kamerzetel zou verliezen, was inge calculeerd. Maar zelfs de grootste pessimist had niet voor mogelijk gehouden dat dé PSP twee van de drie zetels zou verliezen, en dat de communisten na hun intrede in 1918 uit het parlement zouden ver dwijnen. Alleen de PPR wist zich te handhaven. Dat de Radikalen de tussentijds verworven derde zetel (van de naar de PPR overgestapte CDA-er Dijkman) niet konden be houden, was geen verrassing. door Sjaak Smakman De decimering van klein links was verrassend. De opiniepeilin gen hadden wel een teruggang voorspeld, maar niet deze massale uittocht van de kleinlinkse stem mers naar de PvdA. De stem-Lub- bers-weg-campagne van de socia listen bleek ter linkerzijde in vruchtbare aarde te zijn gevallen. Alleen de PPR had dat zien aanko men. Die had bij wijze van voor zorg als centraal campagnethema dat een stem op de PPR net zo goed - beter zelfs - een stem was tegen het zittende kabinet. Met de verkiezingen, voor de Pro vinciale Staten op 18 maart op de agenda, stijgt de koorts in het kleinlinkse kamp. Was 29 mei een eenmalige ramp, of is de rol van klein links echt uitgespeeld? Wel licht komt een deel van de voorma lige stemmers terug, teleurgesteld door het feit dat hun stem op de PvdA niets heeft uitgehaald. Maar dé kans is net zo groot dat velen het voor gezien houden en bij de PvdA blijven. Stammenstrijd Het enthousiasme voor klein links taant al langer. Niet alleen het aantal stemmers, ook de ledental len dalen gestaag en de partijen zijn daar zelf voor een groot deel debet aan. Behalve een rotsvast ge loof in het eigen gelijk hebben de kleine linkse partijen de afgelopen jaren weinig meer geboden dan een machtsstrijd waarvan de hon den geen brood lustten. En de kie zer, zo bleek, al evenmin. De CPN werd als eerste ver scheurd door een stammenstrijd; tussen de 'horizontalen' - de ver nieuwers die het gedateerd klin kende marxistisch-leninistische jargon wilden opkalefateren met feminisme, en de vertikalen - de in de koude oorlog gestaalde commu nistische kaders. De vertikalen verloren de bittere machtsstrijd, verlieten de CPN en richtten de VCN (Verbond van Communisten in Nederland) op. Waarvan sinds dien weinig meer is vernomen. Bij de PSP van hetzelfde lgken een pak. Ook hier een meerderheid die de pacifistisch-socialistische idealen wilde 'moderniseren' te genover een minderheid van geen concessie aan de oude radicale uit gangspunten wilde weten. Deze laatste groep onder leiding van het gezicht van de partij, fractievoor zitter Fred van der Spek, dolf het onderspit en richtte de PSO (Paci fisten voor socialisme en ontwape ning) op. Ook dat partijtje ver dween al snel in de coulissen. alleen PSP en PPR hoeven het nog maar eens te worden. Op de vraag hoe het nu verder moet heeft geen van de partijen een antwoord. De EVP besloot een dikke maand geleden nog een jaar tje door te ploeteren en dan te be kijken of de partij überhaupt nog bestaansrecht heeft. Een voorstel om de py p maar gelijk aan Maarten te geven, haalde het (nog) niet. Vorige week bond PPR-senator Bas de Gaay Fortman de kat de bel aan: als de Radikalen bij de Staten verkiezingen op één zetel blijven steken (of erger), dan moet de PPR de tent maar sluiten. De PPR heeft nooit een puur getuigenispartijtje willen zijn, betoogde hij. Behalve ten tijde van het kabinet-Den Uyl (7 kamerzetels en een plaats in het kabinet) is de PPR dat niveau ech^ ter nooit ontstegen. Sindsdien kwijnt de PPR langzaam weg. Na forse tegenwind werden Bas' op merkingen snel afgezwakt tot een taktische oproep aan de naar de PvdA vertrokken kiezers: wie de PPR wil houden, moet PPR stem men. Maar toch. De PSP congresseerde het afge lopen weekeinde, waarbij de na weeën van de scheuring nog goed voelbaar waren. Opnieuw felle dis cussies over de wijze waarop en de mate waarin de partij moet 'moder niseren'. Aan de linkse samenwer king werden weinig woorden vuil gemaakt. By wijze van adempauze mag nu een commissie een jaar aan de slag om het nieuwe gezicht van de pacifisten vorm te geven. De CPN buigt zich het komende weekeinde over die vraag, maar de speciale congreskrant biedt weinig uitzicht. Met de verdwijning van de traditionele CPN-stemmer* de Doffe berusting bij de CPN na afloop van de laatste parlementsv erkiezing: ookIna Brouwer (links) raakte haar zetel kwijt (foto ANP) En dan de EVP, de uit gerefor meerde kringen afkomstige 'linkse tegenhanger' van het CDA. Ook hier grote interne tegenstellingen, niet in de laatste plaats over het matige functioneren van het ka merlid Cathy Ubels. Die leidden tot een bestuurscrisis. Ook hier poogden de dissidenten een alter natief van de grond te tillen, maar de lancering daarvan strandde al bij het aftellen. De PPR heeft als enige naar bui ten tot de eenheid weten te bewa ren. De Radikalen werden de afge lopen jaren alleen gekweld door de overstap van enige prominenten naar de PvdA, zoals Erik Jurgens. De ook hier aanwezige interne machtsstrijd werd binnenskamers gehouden en daarvoor hebben de kiezers .de partij op 29 mei blijk baar willen belonen. Samenwerking Als partijen elkaar intern al zo wat de strot afsnijden, dan kan de onderlinge samenwerking ook nooit wat worden. Alle pogingen om de krachten te bundelen en zo een geloofwaardig alternatief te vormen voor de PvdA, zijn op niets uitgelopen. Dë samenwerking is van meet af aan geblokkeerd ge weest door het dilemma dat kleine partijen per definitie getuigenis partijen zijn (al pretendeert de PPR nadrukkelijk anders). Wie die 'eigen identiteit' opoffert in een sa menwerkingsverband, zaagt de po ten onder zijn eigen stoel weg. Bij alle samenwerkingsbespre- kingen heeft daarom ook nooit een van de deelnemers het eigen voort bestaan ter discussie gesteld. Maar ook van de intensieve samenwer king dieN PPR-fractievoorzitster Beckers kort voor de verkiezingen nog triomfantelijk aankondigde, is weinig terechtgekomen. Met enig cynisme kun je zeggen dat de kie zer op 29 mei die samenwerking een stuk dichterbij heeft gebracht:

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5