Verkeerde informatie college over opslagplaats in Roomburg Haykens nieuwe directeur LDM Eis: tien jaar voor moord Morsweg 'Leiden en Leiderdorp innen nog te veel ogb' Leiden krijgt zeven ton schadevergoeding 986 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 LEIDEN jStichting Meerburg in brief aan gemeenteraad: LEIDEN - Het college van B en W heeft bewust misleidende informa tie verstrekt aan de raadscommis sie van ruimtelijke ordening en mi lieu over de tijdelijke opslagplaats voor vervuilde grond in Room burg. De Stichting Meerburg schrijft dit in een brief aan de Leid- se gemeenteraadsleden. Ook wijst de stichting er op dat de gemeente grote financiële risico's loopt, nu de stichting een procedure is be gonnen bij de Raad van State. "In dien aan de tijdelijke opslagplaats goedkeuring onthouden wordt, zal er sprake zijn van een flinke kapi taalvernietiging", aldus de stich ting. De gemeente is enige weken ge leden begonnen met de werkzaam heden voor de opslagplaats. Deze is nu bijna voltooid. Er is grote spoed vereist voor de inrichting van het terrein, omdat de gemeen te op verschillende plaatsen in de stad met vervuilde grond in de maag zit. Zo heeft de provincie een subsidie beschikbaar gesteld voor de reiniging van de Zijloever, mits de werkzaamheden nog dit jaar van start gaan. Tevens lopen enige bouwplannen gevaar, omdat de grond niet afgevoerd kan worden. De plannen voor de inrichting van een depot in Roomburg zijn inmid dels goedgekeurd door de raads commissie van ruimtelijke orde ning en milieu. Volgéns de stichting Meerburg heeft het college echter de raads commissie misleid door onjuiste informatie te verschaffen, onder meer over de ligging van het ter rein. Volgens het college ligt de op slagplaats op toekomstig bedrijfs terrein. De stichting stelt echter dat delen van de opslagplaats op grond met een woon- of verkeers- bestemming liggen. De stichting spreekt in de brief nogmaals haar twijfels uit over de 'tijdelijkheid' van de opslagplaats voor vervuilde grond. Het is de be doeling van dé gemeente de grond na vijf jaar naar een provinciale be waarplaats over te brengen. LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij krijgt een nieuwe directeur. De raad van commissa rissen van het bedrijf heeft de ge meente Leiden - de enige aandeel houder - voorgesteld de Voorscho tenaar ir. J. Haykens (43) voor te dragen. De gemeenteraad neemt hierover maandag 8 december een beslissing. Haykens staat als enige op de lijst van voordracht. De an dere kandidaat haakte af nadat hij hoorde dat hij als tweede was ge plaatst. De Voorschotenaar volgt ir C. de Jong op. Deze werd dit jaar door ^e raad van commissarissen op non- actief gezet. Dat gebeurde nadat was geconstateerd dat hij in tijden van waterschaarste oppervlakte water direct naar de eindzuivering voerde in plaats van dit eerst in de duinen te infiltreren. Haykens is op dit moment hoofd van de afdeling planvoorbereiding van de directie drinkwatervoorzie ning van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Daarvoor was hij gerui me tijd in dienst van het Rotter damse drinkwaterleidingbedrijf. Hij wordt wordt per 1 januari 1987 benoemd. Waarschijnlijk zal hij echter rond 1 april in dienst tre den. Tijdelijk directeur Walma blijft nog anderhalf jaar bij de LDM als adviseur van de directie en de raad van commissarissen. De andere tijdelijke directeur, Zaad- noordijk, blijft deel uitmaken van de directie. Hij wordt waarschijn lijk onderdirecteur van de LDM. Volgens LDM-commissaris Kuij- ers, WD-wethouder in Leiden, hangt de positie van Zaadnoordijk ook af van de vraag hoe de nieuwe structuur van de duinwatermaat schappij zal worden. Daarvoor zijn al plannen gemaakt, aldus Kuijers. Een en ander wordt echter pas de finitief als ook de nieuwe directeur Haykens ermee akkoord gaat. De gemeenteraad vroeg dit jaar na de LDM-affaire om de structuur van het management 'opener' te maken. Daarmee wilde de raad voorkomen dat in de toekomst op nieuw feiten niet aan de raad, van commissarissen worden doorgege ven doordat de directeur de enige spreekbuis is. In de nieuwe opzet zullen verscheidene directieleden verantwoording dragen voor de be waking van de kwaliteit van het water en voor de bedrijfsvoering. Twijfelachtig Meerburg meent echter dat die provinciale ruimte alleen benut zal worden voor 'verwerkbare' veront reinigde grond. De stichting schrijft: "Onverwerkbare vuile grond zal derhalve over maximaal 5 jaar van de tijdelijke opslag op slag in Roomburg afgevoerd moe-, ten worden naar een andere tijde lijke opslagplaats, niet zijnde de provinciale opslag. Bij gebrek aan een andere mogelijkheid ligt het echter voor de hand dat de grond in Roomburg zal blijven. De tijde lijkheid is dus ook op formele gronden uiterst twijfelachtig". Verder stelt de stichting dat het niet te controleren zal zijn of het depot bodemverontreiniging zal veroorzaken. Meerburg is er nog al tijd van overtuigd dat de voormali ge vuilstort de grond in Roomburg verontreinigd heeft. De stichting stelt dat als verontreiniging wordt gevonden niet valt na te gaan, of die van de vuilstort of van het de pot voor vervuilde grond afkom stig is. Onderzoeken van de ge meente en het Hoogheemraad schap van Rijnland hebben welis waar uitgewezen dat de grond in Roomburg niet door de vuilstort is verontreinigd, maar, zegt de stich ting, die "onderzoekjes zijn ver keerd geïnterpreteerd en ondeug delijk uitgevoerd". Samenwerking tussen universiteiten LEIDEN - De Leidse universiteit en de Erasmus universiteit in Rot terdam gaan op een aantal gebie den samenwerken. Ze hebben hierover afspraken gemaakt, af spraken die zijn gebaseerd op de voorstellen van prof. Van de Kaa, de externe adviseur van de minis ter. De Leidse universiteit en de Er asmus universiteit zijn van plan de sociólogie-opleiding in Rotterdam te concentreren en politicologie in Leiden. De vakgroep politicologie blijft béstaan in Rotterdam voor het doctoraal-onderwijs. Voor de Leidse vakgroep sociologie geldt hetzelfde. ge of ambtenaren de raadscommis sie misleid zouden hebben: "Er zijn wellicht door de haast bij de voorbereiding enige slordigheden gemaakt". De ambtenaar tilt ér niet zo zwaar aan dat het depot voor een klein gedeelte op grond is ge projecteerd die bestemd is voor woningbouw, "Die woningbouw heeft pas plaats als de opslagplaats weer gesloten is., We hebben de lo- katie van het depot indertijd ver plaatst naar een terrein met een be- drijfsbestemming om psychologi sche redenen. Het is geen prettig idee voor mensen om te wonen op een plaats waar vervuilde grond heeft gelegen. Er zal daar echter geen sprake zijn van bodemveront reiniging". Het depot voor verontreinigde grond In beroepzaak voor gerechtshof DEN HAAG/LEIDEN - Tien jaar gevangenisstraf is gisteren bij het Haagse gerechtshof geëist tegen eèn 49-jarige Marokkaanse Leide- naar die in september vorig jaar een 45-jarige landgenoot van het le ven heeft beroofd op de Morsweg in Leiden. De man was eerder door de 'gewone' rechtbank veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf nadat de officier van justitie negen jaar tegen hem had geëist. De Leidenaar heeft altijd ver klaard dat hij wel tegen zijn slacht offer op moest treden omdat die een relatie onderhield met zowel zijn echtgenote als zijn dochter. Door hierop nog niet hard genoeg te hebben gereageerd was hij in de Marokkaanse gemeenschap in Lei den in een isolement geraakt. Procureur-generaal mr. K.H. Meijring meende dat er sprake was van moord en niet van doodslag, waarvoor lagere maximumstraffen staan. Volgens mr. Meijring had de Leidenaar al langer het plan om zijn slachtoffer te doden en had hij speciaal hiervoor het pistool ge kocht waarmee de dodelijke scho ten werden gelost. De procureur- generaal noemde hét misdrijf een kille excecutie. Mevrouw mr. J. Goudswaard, dé raadsvrouw van de Marokkaan, bracht naar voren dat slechts ogen schijnlijk de ingrediënten voor moord aanwezig zijn. Zo gaf ^ij toe dat haar cliënt heeft verklaard spe ciaal voor het doden van het latere slachtoffer het wapen te hebben aangeschaft en dit geladen en schietklaar bij zich te hebben ge dragen. Maar zij wees erop dat de Leide naar het wapen al maanden in bezit had en ondanks verschillende mo gelijkheden óm het slachtoffer te doden hiervan geen gebruik te hebben gemaakt. "Integendeel, cliënt probeerde in die periode al het mogelijke om de situatie waar in hij door het slachtoffer was ge bracht op vreedzame wijze te ver anderen". Ondubbelzinnig Mevrouw Goudswaard bracht verder naar voren dat de echtgeno te van de verdachte en ook zijn bei de zoons anders luidende verkla ringen hebben afgelegd over het gedrag en de uitlatingen van haar cliënt voordat het fatale gebeuren plaats had. Hieruit zou volgens haar niet zijn af te leiden dat hij on dubbelzinnig van plan was ge weest om de moord te plegen. Zelfs al zou haar cliënt hebben aangekondigd dat hij het slachtof fer wilde vermoorden, dan nog zou dat niet zoveel betekenen. In de cultuur van de berberbevolking, waartoe de verdachte behoort, zou namelijk alleen het dreigen'mèt ge weld al voldoende zijn om het ver lies van de eer te wreken. De verde digster haalde het psychiatrisch rapport aan waarin sprake is van angst bij de verdachte voor het la tere slachtoffer. En dit zou dan de redé^u zijn geweest waarom de ver dachte het pistool bij zich had ge dragen. Conflict 'Caravan te koop uit faillisse ment. Gestoffeerd en voorzien van geluidsapparatuur. Tegen elk aannemelijk bod". Een ad vertentie van dergelijke strek king zouden Bart ten Bosch en Peter van de Berg, van de amuse- mentsdierist van Omroep Rijn land, in de krant kunnen zetten. Volgens Bart moeten zij name lijk zoveel geld afdragen aan Om roep Rijnland om uitzendingen op lokatie te kunnen maken, dat het niet meer haalbaar is. Een conflict tussen commercie en een aan handen en voeten ge bonden omroepvereniging. Daar komt het op neer. Wat wil het geval? Vereniging Omroep Rijnland heeft van de minister van wvc weliswaar een zendmachtiging gekregen. Maar daaraan is de voorwaarde gebon den, dat zij geen enkele reclame boodschap in de radio-uitzen dingen mag stoppen. En wat wil len Bart en Peter? U raadt het al: die willen best wel commercieel zijn. Volgens woordvoerder Jan Leune zijn ze al eens gewaar schuwd: "Jullie mogen non-stop muziekprogramma's verzorgen, want anders staat de zender toch maar het grootste gedeelte van de dag op ruis. Maar géén praatje er tussendoor en zeker geen re clamejingles". Leune: "En wat gebeurde afgelopen zondag? Bart maakte reclame voor een mede door hem georganiseerd galafestival in de Stadsgehoor zaal. Dat kan toch niét. Ik heb hem -willen waarschuwen. Maar hij zat in een uitzending, dus vroeg ik of hij mfj wilde terugbel len. Dat is niet gebeurd. Maar- het is voor mij de druppel die de em mer doet overlopen". Conflict (2) Bart en Peter kunnen gewoon hun ei niet kwijt. Dat is het hele eiereten. Vandaar dat zij bij Om roep Rijnland een mogelijkheid zagen om hun zendneigingen te kunnen uitleven. Omdat Omroep Rijnland 'louter journalistieke en informatieve' programrha's maakt, die op de radio zo tussen 5 en 8 uur 's avonds worden uit gezonden, was er de rest van elk etmaal nog genoeg fuimte op de zender over. Met de mededeling dat zij die ruimte wel wilden op vullen, stapte een aantal mensen naar de vereniging. En na veel vijven en zessen - de gevreesde commercie loerde toen al om de hoek - werd er een non-stop mu ziekprogramma de ether inge stuurd. Maar Bart en Peter wilden meer: "Wij kwamen op een gege ven moment op het idee om leu ke, vlot gepresenteerde program ma's te maken als aanvulling voor de luisteraars op het zon dagse sportprogramma. Amuse mentsprogramma's voor en door luisteraars. Het idee werd inge diend bij de kernredactie van Omroep Rijnland. Als antwoord kregen we te horen, dat ons idee inhoudelijk niets toevoegde aan de huidige programma's, dat het de verhouding tussen verstrooi ing en informatie zou scheeftrek- ken en dat het niet in het beleid van de omroep paste". Nul op het rekest dus. Vervol gens stapte het tweetal naar het bestuur van de omroep met het zelfde voorstel. En dat reageerde positiever. Wel moest het een zo genaamd 'derdenprogramma' worden. Dat wil zeggen een pro gramma buiten verantwoorde lijkheid van de hoofdredactie. De initiatiefnemers van dergelij ke programma's dienen ten min ste een week voor de gewenste uitzending toestemming te heb ben verkregen van het bestuur. Alle directe programmakosten kpmen voor rekening van de ini tiatiefnemers en bovendien moet aan de omroep een bedrag van 250 gulden per uur worden be taald om de overheadkosten te betalen. Maar in het geval van Bart en Peter werd over die 250 gulden niet zo moeilijk gedaan. Want die zouden worden verrekend met de non-stop-muziek die zij - met nog een aantal andere vrijwilli gers - elke dag van de week Ver zorgen. Conflict (3) Het liep allemaal aardig, totdat het bestuur besloot om per 1 de cember 1985 het zondagse sport programma met maar liefst 3 uur uit te breiden. Dat zette de boel t Wat nu? Is de tentoonstelling Schatten uit Turkije tóch nog stiekem in het Rijksmuseum van Oudheden blijven hangen? Een bord in een weiland tussen Öegsigeest en Warmond zou erop kunnen duiden. Maar volgens Peter Paul Kerpel van de educatieve dienst van het^museum, had het reclamebureau het bord vergeten. "Het is al de sloot ingewaaid ook. Vervolgens is het op een kar in het weiland teruggezet. En vergeten. Maar het zal nu worden weggehaald". weer een beetje op losse schroe ven. Maar geen nood: Bart en Pe ter hadden inmiddels al iets an ders bedacht: een mobiele studio moést er komén. Orii' üïtzëndin- gen op lokatie te verzorgen. Die uitzendingen zouden moeten worden betaald door winkeliers verenigingen en organisatoren van braderieën en dergelijke. Met dit doél kocht het tweetal een oude caravan, knapte hem op, voorzag hem van geluidsap paratuur en ziedaar, de mobiele studio was gereed. Voor 350 gulden kon de studio worden neergezet overal waar iets te vieren viel. Bart: "En toen werd ons tussen neus en lippen op een van die vergaderingen van Omroep Rijnland meege deeld dat zij 250 gulden per uit zending wilden hebben". Ja, dat was andere koek. Want nu moes ten ze ineens 600 gulden gaan vragen voor een programma op lokatie. "Op 22 november kregen we zelfs te horen dat een al geplande uitzending vanuit de Muzenhof in Leiderdorp 250 gulden per uur moest gaan kosten. Omdat het een 'derdenprogramma' was en het niet onder de hoofdredactio nele verantwoordelijkheid viel. Dat betekende dat de organisato ren 20000 gulden méér zouden moeten neertellen. We hebben dat programma dus moeten af zeggen". Volgens Bart kan de amuse- mentsdienst van de Omroep 1 Rijnland zijn geluidsapparatuur nu wel aan de wilgen hangen, want geen hond die nog zoveel kan betalen voor een program ma. "Je kunt stellen dat we fail liet zijn. Alles bij elkaar hebben we wel een kleine 30.000 gulden in die caravan met apparatuur zitten. Maar we kunnen de pro- gramma's die we willen maken niet verkopen, omdat Omroep Rijnland zoveel vraagt". Alleen het non-stop-muziekprogram ma draait nog. Conflict (4) Maar voor hoelang? Jan Leune heeft daar zo zijn twijfel over: "Hoewel dat los staat van die uit zendingen op lokatie, ben ik bang dat daar ook een einde aan komt. Zolang die jongens steeds maar weer proberen reclame tus sen de uitzendingen te gooien, moeten wij daar iets van zeggen. We zijn veel te bang om onze zendmachtiging kwijt te raken". Over het 'geval Muzenhof luidt Leunes versie overigens iets anders: "Tja daarover is op een vergadering wel gerept. Ten (foto Wim Dijkman) Boseh stelde voor een direct pro gramma uit de Muzenhof te ver zorgen. Wij voelden daar niets voor, zagen geen enkele aanlei ding. Daarom was de mening van de redactie dat het een der denprogramma moest worden. Wie schetst onze verbazing toen .we de andere dag in Dé Leide naar, dat krantje van Ronald Veeren, groot aangekondigd za gen staan dat Veeren een groot feest in de Muzenhof gaf en dat een autobedrijf een directe uit zending door Omroep Rijnland daar vandaan sponsorde? Dat kan toch niét. Ik geloofde mijn eigen ogen niet". Volgens Leune voelen Bart en Peter zich teveel 'vrije jongens', die Omroep Rijn land gebruiken voor hun recla meboodschappen. "Dat kan'echt niet. Dan moeten ze maar piraten worden. Wij kunnen dat niet toe staan". Maar voor piraterij heb je zend apparatuur nodig. En die hebben Bart en Peter niet. Vandaar dat hun caravan waarop met grote letters 'Omroep Rijnland' staat te koop aanbieden. Omroep Rijn land-zal hem overigens niet over nemen. Die zitten zélf in grote fi nanciële problemen. Leune: "Dit jaar spelen we nog quitte. Maar volgend jaar..." het klinkt drei gend. Mr. Goudswaard meende dat haar cliënt onder zeer grote psychi sche druk had gestaan en dat hij hieraan op geen andere wijze een einde had weten te maken dan zijn kwelgeest te doden. Zij sprak in dit Verband van psychische over macht. Berbers komen uit een ge bied waarin van oudsher overspel van de echtgenote werd, beant woord met het doden van zowel de vrouw als de minnaar. "Want de ergste schande die een man daar kan overkomen is dat zijn vrouw een seksuele relatie met een andere man heeft. De bedro gen echtgenoot is het dan aan zijn eer verplicht zeer krachtdadig op te treden", aldus mr. Goudswaard. En dit geldt volgens haar ook met betrekking tot de aantasting van de eer van eventuele dochters. Ontreddering De gebeurtenissen die tot de schietpartij hebben geleid begon nen toen het gezin van de inmid dels 23 jaar in Nederland verblij vende Marokkaan enkele jaren ge leden overkwam. Toen bleek haar cliënt dat zijn vrouw een relatie had met het latere slachtoffer. Door dè hierdoor optredende span ningen ging de Leidenaar fouten maken op zijn werk en wérd als ge volg hiervan door zijn werkgever na elf jaar dienstverband ontsla gen. "Toen hy ook nog ondekte dat zijri dochter eveneèns een verhou ding had' met het slachtoffer was zijn afgang en daarmee zijn ontréd- dering kompleet". Een en ander leidde ook tot de lichamelijke achteruitgang van haar cliënt die hierdoor zelfs eens onwel was geworden op straat en kortftön het academisch ziekenhuis moest worden verpleegd. En om dat hij zijn huur niet meer kon be talen moest hij zelfs zijn woning ontruimen en kwam hij met andere landgenoten op een enkele kamer terecht. "Overdag zwierf hij dan door de stad om nog enige controle op zijn gezin te kunnen uitoefenen. De Marokkaanse gemeenschap had zich inmiddels van hem afgekeerd en bespotte hem", aldus mr. Goud swaard. Vanaf het moment dat de proble men begonnen heeft haar cliënt volgens de advocaat alles gepro beerd om die vreedzaam op te los sen. Hij heeft bij kennissen aange drongen om eens met zijn vrouw te praten, heeft de politie ingescha keld, de Vreemdelingendienst, het maatschappelijk werk, de advoca tuur, het Marokkaanse consulaat enzovoorts. "Hij bleef dit zelfs vol houden nadat ook hem duidelijk moest zijn dat niemand iets voor hem kon doen", aldus de'advocate. Zij haalde het rapport van de psy chiater aan dat meldt dat de man zijn daad heeft gepleegd onder enorme stress. Dr. Schipper noem de de Leidenaar dan ook sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. Het gerechtshof doet 11 decem ber uitspraak in de zaak. LEIDEN - Het totale bedrag dat de gemeente Leiden heft aan onroe- rend-goédbelasting (ogb) voor ei genaren, is waarschijnlijk nog steeds te hoog. Dat meldt de Con sumentenbond in de nieuwe uitga ve van de consumentengids. Ook Leiderdorp zou nog steeds een te hoog bedrag innen en de gemeente Alphen aan den Rijn zit gevaarlijk dicht bij de limiet, aldus de Consu mentenbond. Deorganisatie heeft enkele maanden geleden ook al aan de bel getrokken wat betreft de onroe- rend-goedbelasting. Gemeentén mogen niet méér ogb voor eigena ren heffen dan 15 procent van het totale bedrag dat ze uit het Ge meentefonds krijgen. Veel ge meenten komen echter in de pro blemen doordat door de bezuini gingen van het rijk de uitkeringen uit het gemeentefonds dalen. De Consumentenbond consta teert dat 20 gemeenten in Neder- land de limiet waarschijnlijk over schrijden. In totaal wordt een be drag van 5,5 miljoen gulden teveel geïnd. Een woordvoerder van de ge meente Leiden stelt dat hij. de con stateringen van de. Consumenten bond niet kan bevestigen of ont kennen. "Ik weet niet op welke ra mingen zij zich baseren. Preciese cijfers zijn op dit moment echter niet te geven. De totale belasting opbrengst is niet bekend-en even min de totale uitkering uit het ge meentefonds. Maar volgens onze ramingen zitten we nog steeds aan de veilige kant". LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt een schadevergoeding van ruim 700.000 gulden van de Com missie Sanering Ziekenhuisvoor zieningen. De gemeente had om deze schadevergoeding gevraagd nadat de nieuwbouw voor de Kat- wijkse Stichting Prof. J. Mul- Leden FNV stemmen in met akkoord HCG ROTTERDAM/LEIDEN - De le den van de Industriebond FNV zijn gisteren akkoord gegaan met het onderhandelingsresultaat dat hun bond heeft bereikt met de di rectie van HCG. Wel plaatsten le den vraagtekens bij de omvang van de offshore-afdeling die over blijft. Ze menen dat die te klein is geworden om soepel op nieuwe ontwikkelingen te kunnen insprin gen. Ook willen ze een betere reis- vergoedingsregeling voor werkenemens die tussen Leiden en Schiedam moeten pendelen. De bonden zullen hierover later nog met de directie spreken.. derkliniek in de Vogelwijk niet was doorgegaan. Leiden wilde de kosten terughebben die ze had ge maakt om de plannen voor te be reiden. De Mulderkliniek diende het verzoek om een nieuwe kliniek an nex revalidatiecentrum te mogen bouwen voor ortho-pedagogische patiënten. De gemeente stemde daarin toe .en maakte eeh stuk grond vrij aan de Blauwe Vogel- weg. Hiervoor moesten onder meef enkele voetbalvelden worden 'ver legd'. Om de nieuwe kliniek te kunnen bouwen, moest de stichting echter wel toestemming hebben van het ministerie voor welzijn, volksge zondheid en cultuur. Vorig jaar be sloot het departement uit bezuini gingsoverwegingen toch geen me dewerking te verlenen. Waarop Leiden in februari van dit jaar een schadeclaim indiende bij de Com missie Sanering Ziekenhuisvoor zieningen. Volgens wethouder Kuijers van volksgezondheid wordt de zeven ton die de gemeente, nu heeft ge kregen, gestort in de reserves van het grondbedrijf van de gemeente. De grond die voor de Mulderkli niek was gereserveerd, is inmid dels weer in gebruik bij sportver enigingen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3