Bergers Wijsmuller en Smit Tak vechten wereldwijd om opdrachten Reportage GKN-synode vraagt om studie over zelfdoding 'Screenen voor een verzetspensioen pijnlijk, maar nodig' VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 PAGINA 17 LUNTEREN (ANP) - De gerefor meerde synode meent dat vragen inzake zelfdoding dringend aan dacht verdienen. Zij heeft daar om de sectie pastoraat van het deputaatschap gemeente-op bouw opgedragen in overleg met de Nederlandse Hervormde Kerk na te gaan op welke wijze een studie naar dit vraagstuk vanuit een pastoraal-ethische in valshoek gestalte kan krijgen. Het hervormd moderamen (be stuur) heeft kortgeleden even eens opdracht gegeven tot een dergelijke studie. De synode besprak gisteren de reacties uit de NHK en de GKN op de pastorale handreikingen „Euthanasie en Pastoraat" uit 1984. In deze handreiking wordt „vanuit het gezichtspunt van het christelijke geloof de beslissing om eigen leven te (laten) beëindi gen verantwoord" genoemd. Volgens de commissie euthana sie die de handreikingen heeft opgesteld, blijkt uit de reacties van de Kerken dat zij aan haar doel heeft beantwoord, namelijk een bijdrage te leveren aan de be zinning en de meningsvorming. Van de 1325 gereformeerde (wijk)kerkeraden hebben er 191 gereageerd. Voorts stuurden 61 van de 1900 hervormde (wijk- )kerkeraden en 18 „Samen-op- Weg"-gemeenten een reactie. De commissie euthanasie was van oordeel dat het vraagstuk van de zelfdoding nog nadere uitwerking nodig heeft. Zij toon de zich diep onder de indruk van de vele gevallen van zelfdoding, vooral onder jongeren. Zij meen de dat het niet op haar weg ligt zich er verder over uit te spre ken. Bezwaren De leden van de gereformeer de synode gaven voorts te ken nen overwegende bezwaren te hebben tegen een bisschoppelij ke structuur binnen de Gerefor meerde Kerken. Een voorstel dat behelsde de deputaten Oecume ne Binnenland te laten onderzoe ken wat de betekenis van het bis schoppelijk ambt voor de Gere formeerde Kerken kan zijn, werd voor de synode pas aanvaard baar nadat de commissie die de besprekingen had voorbereid de woorden „voor onze (i.e.) Gere formeerde Kerken" had ge schrapt. Gereformeerde Bond wil ge sprek met Hervormd modera men. De Gereformeerde Bond wil een gesprek met het modera men van de Nederlandse Her vormde Kerk over die gemeen ten, die door het proces van her eniging (met de Gereformeerde Kerken) in een isolement drei gen te raken. Tijdens dat onder houd zullen de zorgen die het hoofdbestuur van de Bond over deze gemeenten heeft, en de ver antwoordelijkheid van het mo deramen voor deze gemeenten aan de orde moeten komen. Een belangrijk deel van de her vormde synodeleden heeft zich gekeerd tegen de besluiten van de combi-synode, waar beide kerken verklaarden in staat van hereniging te zijn. Hiermee ver tolkten deze leden de stem van ongeveer eenderde deel van van de gemeenten in de Nederlandse Hervormde Kerk. aldus de brief. Hervormde zending naar Gambia. Zondag 30 november wordt mevrouw ds. C.A. van 't Leven samen met haar man J.H. van der Kerke in een dienst in de Dordtse Augustijnenkerk uitge zonden naar Gambia, een Afri kaans land waar de hervormde zending nooit eerder heeft ge werkt. Het echtpaar dat nu nog in het Zendingshuis in Oegstgeest woont, gaat uit in dienst van de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk. Op initiatief van de Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten wordt zondag 30 november om 17.00 uur in de RK Laurentiuskerk aan de Leidse- weg in Voorschoten een oecume nische Adventszangdienst ge houden. Voorganger is de Angli caanse president Rev. Geoffrey G. Allen. Medewerking zal wor den verleend door het koor van de Anglicaanse Kerk in Den Haag. In de Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, gevestigd Brahmslaan 2 in Leiden, wordt zondag 30 no vember om 11.30 uur een gasten- dienst gehouden. Sprekers tij dens deze dienst zijn C.L.J. Bos en J.P. Jongkees. Ze zullen na der ingaan op het thema 'Wij al len zijn kinderen van God'. Bisschoppen met eigen vi sie. De Nederlandse bisschop pen gingen in 1962 naar het twee de Vaticaanse Concilie met hun eigen visie op de kerk, die het ge voelen vertolkte dat de kerk niet in de eerste plaats een instituut maar een gemeenschap van gelo vigen iè. Dit zei dr. J.Y.A. Jacobs, do cent aan de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam tijdens de presentatie van zijn boek 'Met het oog op een andere kerk. Katholiek Nederland en de voorbereiding van het Tweede Vaticaans Oecumenisch Concilie 1S59-1962'. Op de KTH overhan digde hij gisteren het eerste ex emplaar aan prof. Schillebeeckx. Voor het welslagen van het be wuste concilie zijn volgens Ja cobs twee zaken van belang ge weest. In de eerste plaats de po ging om de voorbereidende stuk ken, geschreven door de Curie, van tafel te krijgen. In de tweede plaats, omdat deNederlandse bisschoppen van meet af aan hebben geprotesteerd tegen de samenstelling van de concilie commissies. Toen de Curie dat niet kon tegenhouden, aldus Ja cobs, was de weg vrij voor ver schillende manieren van theolo gie bedrijven in plaats van het uniforme denken van de Curie. „Het was elke dag een gevecht tegen de opvattingen van de Cu rie", aldus prof. Schillebeeckx. „Ik heb zelfs bisschoppen horen vloeken, zo groot was de span ning. De bisschoppen hebben ook gevochten voor hun eigen hachje, voor hun lokaal gezag". Redenerend vanuit zyn kerk- theologische denken noemde Schillebeeckx het gisteren „be denkelijk" dat bisschoppen en andere gelovigen het concilie van 1962 nu beschouwen als een historische vergissing. „Zuid-Afrika is de enige vrije staat in Afrika". Deze boodschap bracht de leider van het Instituut vooi; Kerkrecht van de 24 miljoen leden tellende Evangelische Kerk van Duits land EKD, Axel Freiherr von Campenhausen, de synode van de regionale Kerk te Hannover. Daarom moet men zyns inziens ten minste zoveel bereidheid to nen in gesprek te blijven met de Zuidafrikaanse regering als met „de misdadige regimes van het Oostblok". Volgens Von Campenhausen is de Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC een „extremisti sche en politieke organisatie". Hij vond het een schandaal, dat de Lutherse Wereldfederatie de blanke Lutherse Kerken in Zuid- Afrika geschorst heeft als lid. Vrije Evangelische Gemeen ten. Beroepen te Amersfoort tot predikant in buitengewone dienst ten behoeve van de geestelijke verzorging in 's Hee- ren Loo-Loozenoord te Ermelo: P. C. Tönjes, leraar christelijke school voor maatschappelijke vorming te Zwolle. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het Revius-lyceum te Deventer: P. Vreugdenhil, geestelijk ver zorger van 's Heeren Loo-Looz enoord te Ermelo wonende te Harderwijk die deze benoeming heeft aangenomen. m.eent hij. "De Nederlandse ber gers staan eenzaam aan de top. Het aantal bergingen zal wel afnemen, maar wat over blijft is moeilijker door toename van het vervoer van gevaarlijke ladingen en dergelijke. En ook dat kunnen de Nederland se bergers aan". Jaap Kooy's Tuincentrum heet nu: Jaap Kooy's Kerstdorp, Heereweg 350, Lisse, tel. 02521-19037. OVERVEEN - Tijdens de hoor zitting over het pensioen van de NSB-weduwe Rost van Tonnin gen, afgelopen maandag, zeiden diverse sprekers het wrang te vinden dat de 'zwarte weduwe' zonder meer een aanzienlijk be drag ontvangt, terwijl verzets- weduwen uitgebreidt gescreend worden op hun waardig gedrag tijdens de oorlog. En het ge beurt niet zelden dat pensioen aanvragen worden afgewezen. De Stichting '40-'45 bepaalt of verzetsmensen of hun weduwen in aanmerking komen voor een pensioen. Voorzitter is C. van Stam, die in de oorlog als Cor van de Meer het verzet in de Haarlemmermeer leidde. "Je moet er toch niet aan denken dat een SS'er binnensluipt en hetzelfde pensioen krijgt", zegt door Weert Schenk Van Stam heeft veel begrip voor de onlustgevoelens over het pensioen van Rost van Tonnin gen, maar vindt het verband dat wordt gelegd met de verzetspen- sioenen onjuist. "Het deugt na tuurlijk niet dat dat wijf ogen blikkelijk na de oorlog geld ont vangt, terwijl de Indië-gangers veertig jaar op een goede rege ling hebben moeten wachten. Maar voor iedereen, de verzets mensen, hun weduwen, burger slachtoffers en Indië-gangers is er nu een goede regeling". De basisregel is dat de invalidi teit van de verzetsman een ge volg is van zijn oorlogsverleden of dat zijn vrouw weduwe werd door het verzetswerk van haar man. De echtgenote mag zich in nationale zin niet onwaardig hebben gedragen. Uitgebreide onderzoeken zijn nodig om te weten te komen of de aanvrager een verzetsverleden heeft. Ver volgens bepalen artsen of de klachten te maken hebben met de oorlog. De buitengewone pen sioenraad stelt tot slot op grond van die gegevens de hoogte van het pensioen vast. Van Stam vindt dat deze wijze van oordeel de enig juiste is, ook al neemt het veel tijd in beslag. „De zorgvuldigheid waarmee de verzetsverklaringen tot stand ko men moet blijven", aldus Van Stam Hij erkent wel dat het een fout is geweest om na de oorlog de verzetsmensen niet te regi streren, zodat de screening nu achterwege had kunnen blijven. "Maar wij hadden nooit ver wacht dat mensen veertig jaar la ter nog zouden lijden onder hun ervaringen. Wij dachten toen: na een jaar of zes is alles voorbij. Het heeft veel meer ingebrand". Trots De Stichting '40-'45 werd in de oorlogsjaren opgericht door 21 Nederlandse verzetsorganisaties. De doelstelling was om te zorgen voor de slachtoffers van het ver zet en hun nabestaanden. Jonge verzetsmensen hadden zich er- hij zich de man herinnerde. Dat bleek niet het geval. De man was naar Gerbrandy gekomen met het verhaal dat hij voor hem had gewerkt. Hij was in staat geweest nauwkeurig de werkkamer van Gerbrandy te beschrijven. Dat had de oud-premier overtuigd". "Ik ging terug naar de man en zei: je hebt de keus, je vertelt me de waarheid of ik breng je.als een oplichter naar de politie. Het bleek toen dat hjj bij een borrel een verhaal over de werkkamer van Gerbrandy had gehoord en zo op het idee was gekomen om pensioen aan te vragen. Het is een soort intuitie om dat te ont dekken. Ik ben ervan overtuigd dat honderden verzetspensioe- nen ten onrechte zouden worden uitgekeerd als niet onze stichting maar de sociale dienst aanvragen zou beoordelen". Getuigen Maar Van Stam erkent dat het dikwijls ook voor bonafide ver zetsmensen een groot probleem is zichzelf te bewijzen als hij geen of heel weinig getuigen kan opgeven, omdat die dood zijn of vertrokken naar onbekende oor den. Hy vindt dan ook dat in ge vallen dat het verhaal hoogst be trouwbaar overkomt, maar waar van geen bewijs meer is te leve ren, een weg moet worden ge vonden om tot erkenning van het verzet te komen. De stichting krijgt vaak te ma ken met heel ingewikkelde ge vallen. Zoals de vrouw die dertig jaar voor een zwaar invalide ver zetsman heeft gezorgd en na zijn dood niet in aanmerking zou kunnen komen voor het pen sioen omdat ze in de oorlog ver liefd is geweest op een Duitse soldaat. De vraag is dan: was de weduwe waardig? "Het is alle maal heel pijnlijk, zeker als je het vergelijkt met de zaak-Rost van Tonningen", aldus Van Stam. Maar ook waar het heel duide lijk om verzetsmensen gaat, rij zen er niet zelden moeilijkheden. Hoe valt te bewijzen dat iemand ziek is geworden door zijn oor logsverleden? Van Stam: "We hebben meegemaakt dat een jon ge gezonde vent opgepakt werd en naar het kamp gebracht en als een wrak terugkwam. De artsen zeiden dat hij aan een erfelijke ziekte leed. Dat is heel grievend. Toen is voor die gevallen de om gekeerde bewijslast ingevoerd. De artsen moeten bewijzen dat de narigheid niet door de oorlog is gekomen". Het is hem nog niet duidelijk was er in de toekomst met de stichting '40-'45 moet gebeuren. Over tien jaar zijn de jongste ver zetsmensen 75 jaar. "Misschien moet jeugd voorlichting over vre de en veiligheid ter hand wQrden genomen. Wijzen op het gevaar van het fascisme". Maar de stich ting mag niet zomaar verdwij nen, meent hij. "Een monument breek je niet af. Zeker niet een monument waarvan zo'n groot getuigen uitgaat van een worste ling naar vrijheid, vrede en ge rechtigheid". C. van Stam ('40-'45): C. van Stam, alias Cor van de M wijf ogenblikkelijk na de oorlog ge mee verzoend dat ze de bevrij ding mogelijk niet zouden mee maken, maar maakten zich onge rust over de welstand van hun achterblijvende vrouw en kinde ren. Daarom beloofden ze voor elkaar en eikaars gezinnen te zul len zorgen als er ernstige dingen zouden gebeuren. Momenteel genieten ongeveer tienduizend weduwen en verzet- sinvaliden een buitengewoon pensioen. Van Stam vindt dat de ze mensen trots kunnen zijn op de erkenning. Dankzij de grondi ge onderzoeken is het onberispe lijk intensief en langdurig ver zetsverleden komen vast te staan. Ook omdat veel verzets helden al zijn overleden, wordt het steeds moeilijker om vast te stellen of er verzet is geweest. Dat leidt ertoe dat in toenemen de mate ten onrechte pogingen worden gedaan om een verzets pensioen te bemachtigen. Zo gebeurt het dat de stichting geconfronteerd wordt met klets- verhalen waarin de aanvragers zelf zijn gaan geloven, grove leu gens van NSB'ers die zichzelf r: "Het deugt natuurlijk niet dat dat yntvang". <fotoGPD> willen rehabiliteren en met regel rechte oplichters. Alle aanvra gers worden aan een soort kruis verhoor onderworpen. Hen wordt gevraagd getuigen te noe men. Ook moeten ze mensen aanduiden en omschrijven met wie ze hebben samengewerkt. Er zijn er die in dit stadium door de mand vallen doordat ze bijvoor beeld een bepaalde persoon als een grote blonde kerel beschrij ven terwijl hij juist erg klein was. Nestgeur Van Stam zegt dat de bestuurs leden van de stichting zoiets als een 'nestgeur' hebben waardoor malafide aanvragers ontmaskerd worden. Hij geeft als voorbeeld een man die bij hem kwam met een brief van de voormalige mi nister-president Gerbrandy. In het schrijven stond de man be schreven als een Engelandvaar der. "Op de een of andere manier vertrouwde ik het niet. Ik ging naar Gerbrandy om te vragen of ROTTERDAM - Alle anek dotes over felle concurren tie en onderlinge haat en nijd ten spijt werken de Ne derlandse bergingsmaat schappijen Smit Tak uit Rotterdam en Wijsmuller uit IJmuiden wel samen. Als het zo uitkomt tenmin ste. Het bewijs is dezer da gen geleverd bij het bergen van de Kowloon Bridge, de ertstanker die op de Ierse kust was gelopen. door Wilco Boom/ANP De sleper Smit Rotterdam (met 22.000 pk motorvermorgen één van de grootste in de wereld) week toen van ztfn route naar Spaiye af om de Typhoon (14.000 pk) van concurrent Wijsmuller te assiste ren. Daan Kaakebeen verklaart na mens Smit Tak: "We zijn natuur lijk twee verschillende bedrijven, dus zou het onverstandig zijn als je niet concurreert. Maar in de geval len datje elkaar kunt helpen doe je dat". Gerard Post Uiterweer van Wijs muller valt hem bij: "We zijn wel concurrenten, maar dat betekent niet dat je elkaar constant in de ha ren zit". Voor alle anekdotes over de vermeende hekel die de twee bergers aan elkaar zouden hebben - ze zouden zelfs eikaars radiobe richten fanatiek volgen - heeft hij wel een verklaring. "Dat komt doordat we beide wereldwijd ope reren en elkaar dus overal tegenko men. Daar komt nog bij dat de con-" currentie zich in een zeer korte tijd afspeelt. Als bij voorbeeld in de Perzische Golf brand uitbreekt op een tanker en we zijn beide in de markt, dan wordt er zeer snel on derhandeld met de opdrachtge- Ruwe bolster De woordvoerder van Wijsmul ler wil meteen nog wel een mythe uit de wereld helpen. Fraaie be schouwingen over het ruwe-bol- ster-blanke-pit-type dat overmatig aanwezig zou zijn onder de beman ning van zeeslepers en bergings schepen, deugen niet, meent hij. "Het zijn gewone mensen die be reid zijn met wat minder beschutte werktijden dan op een kantoor ge noegen te nemen. Nederlanders zijn met dit werk wereldberoemd geworden doordat we niet öm drie uur zeggen: we gaan een kopje thee nuttigen. Ze werken als er ge werkt moet worden". Kaakebeen onderschrijft dat van harte. "24 uur achter elkaar werken komt voor, omdat je anders een wrak verliest of gewoon iedereen nodig hebt. Maar het zijn uitzonde ringen en dat moet zo blijven. An ders ga je veiligheidsnormen over schrijden". Ook zegt hij: "Het zijn maritiem geschoolde mensen die gesteund worden door het thuis front en beschikken over een crea tieve geest. Je kunt een kapitein van een bergingsschip niet leren of hij meer spanning op een lijn moet geven. Dat is gevoel". Ofschoon de twee bedrijven broederlijk samenwerken op de Ierse kust, proberen zij de op drachten normaliter louter voor zich zelf binnen te slepen. Daartoe beschikken beide over een over de hele wereld verspreid agentennet alsmede een omvangrijke radio dienst die allerlei vitale radiofre quenties volgt om als eerste te we ten welk schip waar in moeilijkhe den is geraakt, zodat daarop inge speeld kan worden. Soms ook wordt voor overheden gewerkt, zoals in de zomer van dit jaar, toen Smit de voor de Neder landse kust gezonken coaster Olaf, een schip met een giftige lading fil- terstof, borg. Dat was op verzoek van Rijkswaterstaat, die daarmee een milieuramp wilde voorkomen. Geen cent Bovendien worden operaties uit gevoerd via Lloyd's, de Londense verzekeringsmarkt, die namens verzekeraars geregeld bergers in schakelt. Meestal wordt de geïnte resseerde berger die een sleper het dichtst bij de ongeluksplaats heeft, een zogenaamd Lof (Lloyd's open form contract) aangeboden; een overeenkomst op basis van no cu re-no pay. Mislukt de berging, dan wordt de berger geen cent uitbe taald. "Zelfs niet als je bij voor beeld twintig dagen bezig bent ge weest en nog een man hebt verlo ren ook", aldus Kaakebeen. Het zint Smit Tak niet. "Wij streven naar een vangnet clausule in het Lof, om in ieder ge val basiskosten vergoed te krijgen. Maar dat lukt nog niet erg", aldus Kaakebeen.Dat zal ook komen, omdat Wijsmuller nauwelijks be hoefte heeft aan zo'n vangnet. "Het is wel aantrekkelijk, maar wij vin den de no cure-no pay basis op zich zelf heel redelijk. Je hebt zelf de gelegenheid om te bepalen of het risico van een bergingsoperatie ac ceptabel is öf niet. Als het wel lukt, dan is in de beloning ook het risico begrepen, al zou daar wat meer voor kunnen worden gegeven.", zegt Post Uiterweer. Veel werk hebben de beide ber gers in de Perzische Golf, waar tan kers en boorplatforms af- en uit branden als gevolg van raketbe schietingen en luchtaanvallen in de oorlog Iran-Irak. "Branden die hun gelijke op het land niet ken nen", aldus Post Uiterweer. Smit- Tak heeft dit jaar in de Golf een bemanningslid (een Australische duiker) verloren. "Een schip van ons werd en passant getroffen door een raket", aldus Kaakebeen. Vol gens hem valt er niettemin wel te werken, zij het met verhoogde vei ligheidsnormen. "Oversteken is ook gevaarlijk", zegt hij. Ongelukken Ondanks de hoeveelheid werk in de Perzische Golf stuiten de ber gers de laatste jaren op een daling van het werkaanbod. Dat is te dan ken aan de voortschrijdende tech nologie. Kaakebeen: "Daardoor komen er gelukkig steeds minder ongelukken voor. Op de wat wij dan noemen verkeersknooppun ten, zoals het Kanaal en de Straat van Gibraltar, zijn door de verbe terde techniek de verkeersregelin gen steeds nauwkeuriger gewor den en worden schepen meteen ge corrigeerd als zij even uit de koers raken". Van gebrek aan werk is volgens hem nog geen sprake. Bovendien speelt Smit Tak op de ontwikke ling in door de vaste vloot zo be perkt mogelijk te houden en indien nodig te lenen van zusterbedrijven als de bevoorradingsrederij Smit Lloyd. Die is net als Smit Tak ei gendom van Smit Internationale. Volgens de Lloyd-directie moeten er circa 125 mensen ontslagen wor den omdat ze teveel zijn. Wijsmuller past zich volgens Post Uiterweer aan door schepen van derden te huren, als de nood aan de man komt. Ook op die ma nier blijven de Nederlandse ber gingsbedrijven de - geringe - bui tenlandse concurrentie de baas, Een sleper van Smit Tak probeert een tanker vlot te trekken

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17