Forse boete voer zuivelconcerns USL ziet droom in duigen vallen Franse staal schrapt 20.000 banen Stolk wil bedrijf voortzetten Kartelvorming stevig aangepakt Vissers la-aken beleid politici en overheid 'Imago van aannemers moet snel ver beteren' DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de vijf grootste zuivelondernemingen in Nederland zware boetes opgelegd wegens kartelvorming. Dat is gisteren gezegd in kringen van de Europese Commissie. De vijf zuivelindustrieën (Menken-Landbouw, de Melkunie, DMV-Campina, Coberco en Noord-Nederland) zouden samen 6,5 miljoen ecu moeten betalen: vijftien miljoen gulden. UTRECHT (ANP) - Minister Nij- pels (volkshuisvesting) heeft van daag geëist dat de aannemerij in Nederland er alles aan gaat doen om haar slechte naam kwijt te ra ken. Op de jaarvergadering van het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB) hekelde hij de dubieuze kwaliteit van de nieuwbouw, de ongezonde arbeidsomstandighe den op de bouwplaats en de ge heimzinnigheid rond de totstand koming van offertes. Eén van de maatschappelijke ge volgen van de slechte naam die aannemers hebben opgebouwd is volgens Nijpels dat tegenwoordig bij wijze van spreken geen jongen meer de bouw in wil. Dat wreekt zich nu al, want er is hier en daar in het land ondanks de werkloosheid een tekort aan vaklieden. Officieel wilde men in Brussel gis teren nog niet zeggen hoe hoog de boetes zijn, voordat de betrokken bedrijven op de hoogte zijn ge steld. Dat zou vandaag nog gebeu ren. Pas daarna zal de hoogte be kend worden van de boetes voor elk bedrijf afzonderlijk. Alleen van Menken-Landbouw zou gisteren al bekend zijn dat het bedrijf voor ruim een miljoen gulden is aange slagen. Volgens de Europese Commissie hebben de vijf ondernemingen zich schuldig gemaakt aan valse WESTPORT (RTR) - De Ameri kaanse sigarettenfabrikant Ameri can Brand heeft een bod gedaan op Chesebrough-Pond's van 2,8 mil jard dollar. Dit is van de zijde van Chesebrough, een cosmeticafabri- kant die onder meer produkten zo als Vaseline, Q-tips en Cutex onder zijn hoede heeft, bekendgemaakt. Indien de fusie doorgang vindt, on tstaat één van de grootste produ centen van consumentenartikelen van de Verenigde Staten. Het bod komt neer op 66 dollar per aandeel. Chesebrough heeft la ten weten dat het juridische en fi nanciële adviseurs in de arm heeft genomen om het overnemingsbod nader te bekijken. VNO laakt werkwijze van Start DEN HAAG (GPD) Het over- heidsuitzendbureau Start heeft geen bestaansrecht als het niet op korte termijn resultaten boekt bij het plaatsen van die groepen waar voor het bureau werd opgericht. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen, dat in het bestuur van Start zit, wil geen verantwoor delijkheid dragen voor voortzet ting van de huidige situatie. De voorzitter van het VNO, mr. Van Lede, zei gisteren bij de ope ning van het nieuwe hoofdkantoor van de uitzendgroep BBB in Am stelveen, dat van de sociale doel stelling van Start in de praktijk niet veel over is. „Het was de be doeling zwakke groepen op de ar beidsmarkt via dit uitzendbureau aan een baan te helpen. In plaats daarvan bemiddelt Start nu voor namelijk groepen die ook door re guliere arbeidsbureaus geholpen zouden kunnen worden", aldus Van Lede. Omdat Start daarbij geen ven nootschapsbelasting hoeft te beta len, worden de concurrentiever houdingen op de uitzendmarkt ge weld aangedaan, meent de VNO- voorzitter. „Waar Start met voor treffelijke sociale oogmerken werd opgericht, is een structurele weef fout in het uitzendwezen ontstaan. Een fout die de omvang heeft van 15 tot 20 procent van de totale uit zendmarkt". Kort Zakelijk concurrentie door het afsluiten van de markt voor kleinere concurren ten. Onder de hoede van de combi natie Meldoc zouden zij sinds 1983 Nederlandse melk onder de prijs hebben verkocht via bepaalde Bel gische supermarkten. Aanleiding voor het onderzoek naar kartelvorming was een actie van de Melkunie met de verkoop van Nederlandse melk in plastic flessen in België, tegen 'scherpe prijzen'. Omdat de Melkunie zelf niet in staat was melk in plastic flessen te produceren, riep men de hulp in van DMV-Campina en Co berco, die dat wel konden. Deze actie had tot gevolg dat dat halverwege 1984 een administratie ve controle werd gehouden bij alle RIJSWIJK (ANP) - Het georgani seerde Nederlandse visserijbe drijfsleven verwijt de politici, die nu zo veel ophef maken over het tweede of grijze circuit aan de vis- afslagen, boter op hun hoofd te hebben, omdat het bedrijfsleven zelf altijd al "zonder omwegen de nu geconstateerde problemen heeft geschetst". Ook de overheid treft schuld omdat zij niet op tijd voldoende maatregelen heeft geno- Dit blijkt uit de binnenkort ver schijnende beleidsnota "De Neder landse Visserij: In Zwaar Weer. Een visie op het visserijbeleid 1987" van het Visserij centrum. Het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten, Visserijschap, Bedrijf schap voor de Groothandel in Vis en Aanverwante Bedrijven en de Stichting van de Nederlandse Vis serij, die in het centrum zijn ver enigd, brengen ieder jaar een der gelijke nota uit aan de vooravond van de parlementaire behandeling van het hoofdstuk visserij van de begroting van landbouw en visse rij- De nota wordt volgens het cen trum thans overschaduwd door de politieke storm over de overschrij ding van vangstquota door Neder landse vissers, de grijze markt en de foutieve vangstregistratie bij de visafslagen. "Het lijkt erop alsof voor het eerst is ontdekt dat er ern stige problemen zijn bij de inpas sing van de Nederlandse visserij in het Europese visserij regime. Nijpels hield de bouwonderne mers voor dat zij ervoor moeten zorgen dat een nieuwbouwwoning bij oplevering geen gebreken ver toont. "Laatst las ik in de krant dat sommige aannemers woningen aan kopers opleveren met soms wel dertig of veertig gebreken. Of het nu waar is of niet, en of het gaat om wezenlijke gebreken of niet, is onbelangrijk. Het enkele feit dat het in de publiciteit komt, bete kent al een smet op het imago", al dus de minister. De minister wees erop dat elk jaar 8.000 bouwvakkers met een versleten rug of een ander lichame lijk gebrek arbeidsongeschikt wor den verklaard. Nijpels noemde dit bepaald geen aanmoediging om in de bouw te gaan werken. Over de onderlinge afspraken van aannemers over de offertes die zij zullen uitbrengen voor uit te voeren bouwwerken merkte de be windsman op dat hij voortaan openheid en duidelijkheid ver wacht van de ondernemers. Vol gens Nijpels staat de doorsnee Ne derlander vaak stomverbaasd wan neer hij hoort of leest dat aanne mers een kartel vormen van tevoren bepalen welke collega voor welke prijs zal inschrijven op j een aanbesteding. Aftredend voorzitter van het NVOB A.M. Terlingen onthulde in 1 de jaarvergadering dat er in de rij en van de bouwwerkgevers grote onenigheid bestaat over hoe er moet worden opgetreden naar de overheid en de werknemers toe. Volgens Terlingen verspilt het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB, de overkoepelende organi satie van bouwwerkgevers, te veel tijd aan zichzelf en wordt vaak niet meer aangevoeld wat nu precies de belangen zijn van de individuele Soortgelijke kritiek had hij op het Bouwberaad, het orgaan waar in werkgevers en werknemers met elkaar van gedachten wisselen en dat als eenheid probeert op te tre den richting regering. vijfde leden van Meldoc. Melkunie heeft echter altijd volgehouden dat de combinatie Meldoc niet meer was dan een overleggroep. En Menken en Noord-Nederland zei den eerder dit jaar al dat zij nooit een druppel melk naar België heb ben uitgevoerd. Binnen de Europese Commissie schijnt wekenlang geredetwist te zijn over de boetes. De eerste com missaris Peter Sutherland, die ver antwoordelijk is voor concurren- tiezaken, wilde al veel eerder in grijpen. Landbouwcommissaris Frans Andriessen zou zich tegen deze harde lijn hebben verzet. Naar in kringen van de Commissie ver luidt, zou de Ier het pleit hebben gewonnen. Schijn bedriegt. De huidige pro blemen .zijn reeds vele jaren voor zien door onder meer het visserij bedrijfsleven en zijn ook op vele niveau's, waaronder de Tweede Kamer, besproken", aldus het Vis serij centrum. Het Visserijcentrum constateert dat het vervolgingsbeleid tot nu toe tekort is geschoten en dat het wachten op een uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Lu xemburg ertoe leidt dat vissers de regelingen van de Europese Ge meenschap over vangstbeperkin gen "weinig serieus" nemen. Ook is het volgens hem bekend "dat dit tekortschieten van het vervol gingsbeleid frustrerend werkt voor de ambtenaren van het ministerie van landbouw en visserij". Het bedrijfsleven wijst erop dat het reeds vanaf 1979 heeft gewaar schuwd tegen de gevolgen van uit breiding van de vangstcapaciteit van de Nederlandse vloot. Ook zegt het jarenlang tevergeefs te hebben aangedrongen op formule ring van een nationaal structuurbe leid. Voorstellen vanuit de sector om het motorvermogen per vaar tuig te maximeren zijn jarenlang op de lange baan geschoven. De overheid heeft volgens het Visserij centrum haar beleid te veel gebaseerd op het toepassen van maatregelen voor de controle op naleving van de vangstbeperkin gen. De te grote eenzijdigheid van een dergelijk beleid is naar zijn me ning dit jaar duidelijk gebleken. UITHOORN - Minister Nijpels heeft gistermiddag een nieuwe produktiehal van de Uithoomse firma Sigma Coatings bv geopend. De specialiteit van de nieuwe produktieafdeling is waterverdunbare grondverf. Tot nu toe werd deze verfsoort met agressieve middelen verdund. (foto anp> Playtex wég uit Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Rtr.) - De Amerikaanse fabrikant van dames lingerie Playtex heeft zich gevoegd bij de reeks van buitenlandse on dernemingen die zich terugtrek ken uit Zuid-Afrika. De belangen in het land zijn verkocht aan de plaatselijke dochteronderneming, zo heeft een woordvoerder van Playtex gisteren bekendgemaakt. Playtex is 22 jaar in Zuid-Afrika werkzaam geweest. Op 14 novem ber werd een overeenkomst be* reikt over de overdracht van de ac tiviteiten aan de dochteronderne ming Playtex Africa, die haar naam zal veranderen in PTX Dis tributors. De werkgelegenheid van de bijna 450 werknem.ers van het in Durban gevestigde bedrijf is gega randeerd en PTX zal toegang hou den tot nieuwe produkten van de vroegere moedermaatschappij. In de afgelopen maanden heeft een groot aantal buitenlandse be drijven zich uit Zuid-Afrika terug getrokken onder verwijzing naar de ongunstige gevolgen van het apartheidsbeleid voor het econo mische klimaat. Daartoe behoren de Amerikaanse concerns IBM, General Motors, Coca-Cola, Gene ral Electric en Eastman Kodak. VAALS - De DSM-Innovatieprijs is gistermiddag in Vaals uitgereikt aan de 58-jarige scheikundige dr. T. van der Molen uit Vaals. Van der Molen, werkzaam bij DSM, deed een revolutionaire ontdekking met de door hem uitgevonden verwerkingstechniek voor blaasfolie. (foto anp) PARIJS (ANP) - Het aantal ar beidsplaatsen bij de Franse staalin dustrie moet volgend jaar met 20.000 worden verminderd. Dit voorstel maakt deel uit van de plannen die de nieuwe topman van de Franse nationale staalindustrie, Francis Mer, aan de regering heeft gepresenteerd. De plannen zouden de herstructurering van deze staatssector in een stroomversnel ling brengen. Mer wil de staalsec tor in Frankrijk snel weer winstge vend maken en de subsidies af schaffen, in overeenstemming met de voorschriften van de Europese Gemeenschap. Hoewel de details nog moeten worden uitgewerkt heeft de rege ring de plannen in principe geac cepteerd en werkt zij nu aan maat regelen om de sociale gevolgen van de vermindering van de werkgele genheid te beperken. In tegenstel ling tot yoorgaande keren dat de Benzine en diesel goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van morgen gaan de prijzen van su- perbenzine, normale benzine en diesel met 1 cent per liter omlaag. De meest voorkomende prijzen bij de zelftankpomp zijn dan 1,54 gul den voor super, 1,49 gulden voor normaal en 85,2 cent voor diesel, zo is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. De prijsdaling is goeddeels een gevolg van de dalende dollarnote ring. De produktprijzen op de vrije markt hebben de afgelopen dagen vrijwel geen verandering onder gaan. werkgelegenheid in de staalindus trie werd verminderd zal het deze' keer niet alleen geschieden door vervroegde pensionering. De maat regelen zullen staalarbeiders van alle leeftijden treffen. Vandaar dat verwacht wordt dat de vakbonden krachtig zullen protesteren. Het opnieuw verloren gaan van 20.000 arbeidsplaatsen brengt de werkgelegenheid in de Franse staalindustrie terug tot 45.000. Eind 1984 werkten er nog 90.000 deze sector. Dit jaar ver dwijnen er 10.000 banen. De nu in gediende ideeën weerspiegelen duidelijk de opvattingen van Mer, die kort geleden voorzitter van de raad van bestuur van de twee grote staatsconcerns Usinor en Sacilor werd, en de recente voorstellen van Eurofer, het samenwerkings verband van Europese staalprodu centen. Eurofer heeft een capaci teitsvermindering in de Europese staalindustrie voorgesteld als alter natief voor de plannen van de Eu ropese Commissie om de produk- tiecontingenten te laten verdwij- Sacilor en Usinor, die zich voor het eerst in hun geschiedenis on der één leiding bevinden, zullen naar verwachting dit jaar een geza menlijk verlies lijden van vier mil jard frank na een verlies van 38 miljard frank in de afgelopen vijf jaar. Het werkgelegenheidsverlies zal deze keer niet geconcentreerd zijn in Lotharingen in Oost-Frank rijk, maar een groot aantal gebie den in Frankrijk treffen. FNV laakt omstreden transportondernemer UTRECHT (ANP) - Het omstreden transportbedrijf Stolk uit Berkel en Rodenrijs wil zijn activiteiten voortzetten via een of meer bv's die buiten het faillissement zijn geble ven. Dat heeft directeur L. Stolk gisteren desgevraagd bevestigd. De Vervoersbond FNV heeft in verband hiermee het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Delft ge vraagd Stolk geen ontslagvergun ning te verlenen voor de 70 Turkse chauffeurs die werkten.bij Stolk Chartering BV, een van de inmid dels failliet verklaarde bv's van Stolk. "Het zou te dol zijn als Stolk straks met een schone lei en ande re chauffeurs zou kunnen begin nen terwijl hij tezelfertijd via een nep-faillissement 70 Turken de WW injaagt", aldus bestuurder J. Hengst van de Vervoersbond FNV. Hij acht de kans overigens klein dat Stolk de benodigde vervoers- vergunningen los kan krijgen. "Stolk heeft zichzelf een slechte re putatie bezorgd en de instanties die de vergunningen moeten verle nen zijn ook niet gek. Maar we wil len met alle eventualiteiten reke ning houden", aldus Hengst. De problemen bij Stolk spelen al maanden. De 70 Turkse chauffeurs bij Stolk gingen in september in staking omdat Stolk ze volgens de Nederlandse cao-bepalingen on derbetaalde. Stolk meende dat hij aan de Nederlandse cao geen bood schap had omdat de Turken onder zijn filiaal in Istanboel zouden val len. Maar het College van Advies, dat toeziet op de naleving van de cao in het wegtransport, stelde Stolk in het ongelijk en oordeelde dat de vervoersvergunning van Stolk Chartering BV, waarbij de Turken in dienst waren, moet wor den ingetrokken. De Vervoersbond FNV verwacht dat de Commissie Vervoersver- gunningen (CVV), die het laatste woord heeft, dat advies zal volgen. Dat komt dan in feite als mosterd na de maaltijd omdat de bv in kwestie inmiddels failliet is ver klaard. Maar de bond acht de uit spraak toch van belang, mede nu Stolk van plan is zijn activiteiten voort te zetten. Stolk houdt staande dat hij het bij het rechte eind heeft. "De Ver voersbond FNV probeert mij ka pot te maken. Stolk Chartering is nu failliet maar niemand kan mij beletten om opnieuw te beginnen. We leven in een vrij land en ik ben niet van plan om bij de pakken neer te gaan zitten maar door te gaan. En dan zal ik mij aan de re gels houden zoals ik altijd heb ge daan". Stolk verklaart dat hij via een of meer van zijn al bestaande bv's de draad weer wil oppakken. Met na me via West Autobedrijf - dat ove rigens ook een (voorwaardelijke) intrekking van de vervoersvergun ning boven het hoofd hangt we gens ontduiking van de,cao - wil hij weer aan de slag. Die bv heeft nu slechts vergunningen voor vier vrachtwagens maar Stolk wil de vervoersvergunning drastisch uit breiden zodat er emplooi komt voor ongeveer 25 vrachtwagens. Voor de Turkse chauffeurs heeft hij overigens hoe dan ook geen plaats meer. Top-500 De Britse financiële krant Finan cial Time? heeft gisteren een lijst van de 500 grootste Europese be drijven gepubliceerd. Deze lijst is samengesteld op basis van beurs waarde (aantal uitstaande aande len vermenigvuldigd met de koers van de aandelen) per juni 1986 om gerekend in dollars. Tot de 500 grootste Europese bedrijven blij ken 23 Nederlandse ondernemin gen te behoren. De top-500 wordt aangevoerd door het Nederlands- Britse concern Koninlijke/Shell met een totale beurswaarde van 34,68 miljard dollar. Cannon Heb internationale Cannon-con cern, de snelst groeiende filmmaat schappij ter wereld, verkeert in moeilijkheden. Het bedrijf, dat in 1985 de machtigste filmonderne ming in Nederland werd, kampt met een ernstig tekort aan liquide middelen. Er is gedurende het der de kwartaal van 1986 bovendien een verlies geleden van 14,5 mil joen dollar. En tot overmaat van ramp is de Amerikaanse Securities and Exchange Commission een omvangrijk onderzoek bij het be drijf begonnen, op verzoek van verontruste aandeelhouders van Cannon, naar fiscale, financiële en boekhoudkundige onregelmatig heden. ROTTERDAM (ANP) - Ruim een jaar geleden was het feest op de Delta Terminal van Europe Contai ner Terminus (ECT) in Rotterdam toen daar het grootste container schip ter wereld afmeerde om Rot terdam op te nemen in een vracht- dienst die de gehele aardbol om spande. De Amerikaanse rederij United States Lines had het groot opgezet. Een Zuidkoreaanse werf bouwde twaalf gigantische sche pen ter waarde van in totaal ruim een miljard dollar, die een dienst zouden uitvoeren volgens een ge heel nieuw concept. Ze zouden al tijd in oostelijke richting varen en de containers laden en lossen in slechts negen plaatsen verspreid langs het traject. Amper een jaar la ter valt de droom in duigen: de re derij is bijna bankroet en heeft alle diensten gestaakt. De inkomsten ADVERTENTIE Sinterklaas en de Kerstman werken samen in het Kerstdorp a.s. zaterdag. bleken onvoldoende om de enor me uitgaven te dekken. Voor Rotterdam betekent het wegvallen van de dienst een gevoe lige slag, niet alleen voor het over slagbedrijf ECT en toeleverende industrie. De gemeente Rotterdam investeerde in de Delta Terminal van ECT op de Maasvlakte 164 mil joen gulden en verstrekte ECT bo vendien een voorfinanciering ter grootte van 149 miljoen gulden. Door het wegvallen van USL reste ren op de Delta Terminal nog slechts twee klanten voor het over slagbedrijf: de rederijen Trans Freight Lines en Maersk Line. De ze twee zullen waarschijnlijk on voldoende overslaan om de prog nose van 200.000 containers voor dit jaar te halen. De terminal heeft 'een capaciteit voor 500.000 contai ners. De dreiging bestaat dat de kostbare terminal daardoor onvol doende wordt benut. Uitrusting De Delta Terminal is geheel ge richt op grootschalige containero verslag. Speciaal om het USL naar de zin te maken breidde ECT het aantal containerkranen uit van vijf naar zeven. Die kranen kostten sa-, men 90 miljoen gulden. De uitrus ting van de terminal is sterk geau tomatiseerd en van de allerlaatste technische snufjes voorzien. Volgens ECT-woordvoerder Schut ligt het ogenschijnlijk voor de hand dat door het wegvallen van USL, de Amerikaanse rederij Sea-Land wellicht naar de Delta Terminal kan verhuizen. Deze re derij heeft al eerder te kennen ge geven dat de huidige lokatie, de Home Terminal van ECT aan de Eemhaven in Rotterdam, niet meer voldoet. Sea-Land voert jaarlijks 400.000 containers af en aan en is daarmee de grootste klant van ECT, dat jaarlijks meer dan een miljoen containers overslaat. ECT heeft nog geen idee hoe het verlies van USL door de markt wqrdt verwerkt. "Dat zal de ko mende weken blijken. Het ligt in de lijn dat we een deel van het con tainervervoer via andere rederijen terug krijgen. Maar misschien wordt een ander deel overgeno men door rederijen die Rotterdam niet aanlopen",' aldus woordvoer der Schut. De resultaten van McLean In dustries, de moedermaatschappij van USL, verklaren het ineenstor ten van het imperium. Nadat de rond-de-wereld dienst al in beperk te vorm eind 1984 was gestart, werd over 1985 een verlies geleden van 72,5 miljoen dollar. Dit jaar lie pen de verliezen verder op. Het eerste kwartaal werd al ruim 70 miljoen dollar verloren en het tweede kwartaal werd bijna 77 mil joen dollar in het rood gewerkt. Op 21 november maakte McLean In dustries na het sluiten van de beurs in New York bekend dat in het derde kwartaal het verlies 91 miljoen dollar had bedragen. To taal verlies over dit jaar: bijna 240 miljoen dollar. Reorganisatie Afgelopen maandag vroeg de on derneming in de Verenigde Staten om een soort surséance van beta ling, het zogeheten Chapter 11. Wanneer schuldeisers daarmee in stemmen mag het bedrijf nog ge zonde onderdelen reorganiseren zonder dat uitstaande rekeningen betaald hoeven te worden. De hy potheken op de schepen werden verstrekt door een groep Ameri kaanse banken en de Zuidkoreaan se scheepswerf Daewoo. In scheepvaartkringen wordt nu gevreesd dat wanneer de USL- schepen worden verkocht, andere reders ze voor relatief weinig geld in handen zullen krijgen en er marktverstorend mee zullen gaan werken. Volgens de verladersorganisatie EVO hebben enkele Nederlandse im- en exporteurs die met USL verschepen, de bui zien aankomen en hun goederen tijdig terugge haald of met andere rederijen ver scheept. Op de Delta Terminal van ECT stonden volgens de EVO gis teravond nog ongeveer duizend containers. De eigenaars van de la ding kunnen de containers daar la ten afhalen, mits zij de op de termi nal gemaakte kosten betalen. Wereldwijd heeft USL volgens het gezaghebbende Britse scheep vaartblad Lloyd's List 1.200 werk nemers ontslagen, bijna de helft van het totale personeelsbestand van de rederij. AMSTERDAM (ANP) - De beurs trok vandaag onder invloed van de goede stemming in Wall Street en de iets be tere dollar wat aan, maar het bleef vrij rustig, ook al omdat de Newyorkse beurs donderdag gesloten bleef we gens de viering van Thanksgiving Day. Toch ontwikkelde zich in de loop van de ochtend een overwegend vriendelij ke stemming, maar Aegon bleef aange boden. De onzekerheid over de ontwikke lingen bij de FGH bleven Aegon, die een belang van 25 procent in de nood lijdende hypotheekbank heeft, parten spelen. Aan het eind van de ochtend was een nieuw verlies ontstaan van f3,70 op f87,50. Amev was f 1,50 beter op f 76,30. Van de banken lag NMB ge vraagd met een winst van f3 op f212. In de internationale hoeken was Ak- zo f 1 hoger op f 161,60, terwijl Hoogo vens f 1,30 verbeterde tot f45,60, waar na de notering rondom f45 bleef schommelen. KLM trok 40 cent aan tot f47. De drankaandelen waren vast. Hei- neken rukte f2 op naar f180 en Bols was ruim f2 hoger op f 175,30. Gist- Brocades zette het herstel voort met een winst van f 1,30 op f49,80. Fokker was f 1,70 in herstel op f 59 en Océ van der Grinten werkte zich f3 omhoog naar f476.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9