Iran-zaak zal meer slachtoffers eisen Jordaanse terroristen in Berlijn veroordeeld Franse universiteiten dicht koffie gemeubileerd! Volgens VS-minister Meese Inwoners Rome gevraagd de auto thuis te laten Surinaamse indianen ontvluchten oosten DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 ROME - Morgen moet de grote dag worden: dan zullen alle Romeinen hun auto thuis laten en met de bus of de metro naar hun werk gaan. Tenminste, als ze de uitnodiging van de vakbonden accepteren, die die dag tot 'anti-verkeersdag' heb' ben uitgeroepen. door Hein ten Kortenaar trum voor alle privéverkeer, zoals in sommige andere Italiaanse ste den (bijvoorbeeld Bologna) is ge beurd. In Rome stuit dit op het be zwaar dat praktisch alle ministe ries en overige regeringsgebou- t, de Eerste en Tweede Kamer, Of ook de honderdduizenden binnenstad zijn geconcentreerd. In de loop van de jaren zijn een aantal verkeersvrije zones g creëerd, zoals de Piazza Navona, het plein rondom het Pantheon, niet-prominenten die de stad met sommige winkelstraten rondom de beroemde Spaanse trappen. Maar Filmacteurs, schrijvers, televi siesterren, professoren, kamerle den en andere prominenten heb- plus het hele zakencentrum ben hun geestdrift al in de pers geuit en men mag dus aannemen dat zij althans aan de oproep ge- WASHINGTON - De Amerikaanse minister Meese (justitie) heeft gisteren gezegd dat ook hoor zullen geven mensen buiten het Witte Huis betrokken waren bij het doorsturen van Iraanse betalingen naar de contra's van Nicaragua. ..x zijn "auto's verstikken mee zullen „„ueu.ue Dinsdag werd een staflid van de Nationale Veiligheidsraad, luitenant kolonel Oliver doen staat nog te bezien. Sinds jaar het begint nu door te dringen dat North, ontslagen omdat hij in het geheim 10 tot 30 miljoen dollar aan Iraanse betalingen en dag beweren de plaatselijke er meer moet gebeuren. Het eerste voor Amerikaanse wapenleveranties had doorgesluisd naar de contra's. Zijn baas, de krante,n dat de Romeinen niets lie- ernstige alarm werd enkele jaren - -1--11- geleden geslagen door monumen- tenzorg. Het was gebleken dat het Forum, de Triomfbogen, het Colosseum, kortom alle overblijfselen uit de oudheid, de afgelopen twintig jaar meer hadden geleden dan in de 20 of 25 eeuwen daarvoor. Veel landen leveren Iran oorlogstuig Minister Meese, die het interne on derzoek op het Witte Huis naar de wapenzendingen heeft geleid, zei gisteren voor de tv dat het bij die twee mannen niet blijft. „Er zijn externe adviseurs bij deze affaire betrokken en anderen met hooguit losse banden met het Witte Huis". en het hele archief van de Nationa le Veiligheidsraad. De bevindin gen van de commissie zullen aan het Congres en het Amerikaanse volk worden bekendgemaakt. de i be doelen zij daarmee nooit hun eigen auto. Dat de stad langzamerhand on leefbaar is geworden, is voor ieder een duidelijk. Door velen wordt ge nepen om afsluiting van het een- Het toenmalige rode stadsbe stuur kwam met een schitterend plan: van het Forum tot de oude Via Appia moest een groot archeo logisch park worden, afgesloten voor alle verkeer en alleen open voor voetgangers die er zich aan de oudheid konden laven. In zijn en thousiasme vergat men dat de weg die Mussolini dwars over het Fo rum had laten aanleggen intussen een onmisbare verkeersader was geworden voor allen die van de wanstaltig uitgegroeide zuidkant de rest van de stad willen bereiken. Dat plan is nu dus weer vergeten. Maar de laatste tijd realiseert men zich dat hetzelfde verkeer dat de monumenten langzaam tot stof verpulvert, misschien ook kwade gevolgen heeft voor hart en longen, oren en zenuwen van de Romeinen zelf. Metingen van de afgelopen maanden hebben inderdaad aange toond dat de gassen en vaste stof deeltjes die door de voordurende verkeersstroom worden uitgesto ten en door voorbijgangers ingea demd, de veiligheidsgrens voor de menselijke gezondheid verre heb ben overschreden. Een milieubewuste kantonrech ter heeft zelfs al gedreigd de bin nenstad door de politie te laten af sluiten als het gemeentebestuur hier niets tegen doet. Tot nu toe hebben burgemeester en wethouders het bij beloften ge laten, maar tegelijk hun hoop ge steld op vrijwillige beperking van het verkeer. Vandaar dat zij zich enthousiast achter de oproep van de vakbonden hebben geschaard: morgen wordt de dag van „het gro te experiment". Maar ook als het experiment mocht slagen (men kan zich bij voorbeeld voorstellen dat de voet gangers morgen eenvoudig bezit zullen nemen van de rijweg) dan blijft het onduidelijk tot welke praktische gevolgen dit kan leiden. Voorlopig kan men de Romeinen maar het beste aanraden zich met stofmaskertjes door de stad te be wegen, zoals een aantal ontevreden verkeersagenten de afgelopen we ken al heeft gedaan. LONDEN (DPA) - De omstreden dOOT Amerikaanse wapenleveranties Mpnk Dsm aan Iran vormen slechts het topje van de ijsberg, zo schrijft het Britse militaire tijdschrift „Jane's Defen- Meese zei dat North en Poindex- ce Weekly in zijn jongste num- ter niet door de regering al van te mer. De afgelopen twee jaar heeft voren tot zondebok zijn gemaakt, het bewind van ayatollah Chomei- „Nauwkeurig zal worden beschre- ni van talrijke landen, waaronder ven wat de verschillende mensen Belgie en Oostenrijk, wapens ge- hebben gedaan. Als misdrijven zijn kocht. Daarbij wist het via allerlei gepleegd, zal tot vervolging wor- achterdeurtjes ook de hand te leg- den overgegaan", zo zei de minis- gen op Amerikaans materieel, al- ter van j\istitie. 5et blad-, Hij voegde aan deze woorden Teheran schafte een aanzienlijke toe, dat zijn eerste onderzoek voor hoeveelheid wapens aan in Noord- hem duidelijk heeft gemaakt, dat het Witte Huis zelf .niemand op Korea, China, Syrië, Libië, Brazilië en Argentinië. Maar de Iraniërs wa ren het meest geïnteresseerd in Amerikaanse wapensystemen en reserve-onderdelen gezien het feit dat tot de val van de sjah in 1979 het Iraanse leger voornamelijk met Amerikaanse wapens rust. Iran slaagde er volgens Jane's in M-48-tanks van Amerikaanse ma kelij terug te kopen die in 1984 in handen waren gevallen van Irak. De Irakezen boden de tanks, die zij uit gebrek aan vervangingsonder- top-niveau, dat wil zeggen: presi dent, vice-president of ministers, van de betalingen aan de contra's afwist. Parallel aan het onderzoek onder leiding van Meese, dat zal worden uitge- voorgezet, loopt een tweede onder zoek dat gisteren van start is ge gaan. President Reagan heeft een commissie van drie man in het le ven geroepen die zich met de rol van de Nationale Veiligheidsraad zal bezighouden. De Nationale Veiligheidsraad delen en passende munitie niet ge- heeft de""afgdopen" we'kèn bruiken konden, aan op de zwarte stroom van kritiek over zich heen markt. Via Arabische en Zwitserse gekregen vanwege haar doorslag- handelaren zijn de tanks en ander gevende rol in de „Iran-affaire". De materieel in de herfst van 1985 commissie die de raad nu gaat r rond 100 miljoen dollar terug- doorlichten, staat onder voorzitter- gekocht. ADVERTENTIE Is de Kerstman te vroeg of Sinterklaas te laat? Nee ze allebei tegelijk. Rode Kruis De Zuidafrikaanse regering heeft besloten om het internationa le Rode Kruis opnieuw in het land toe te laten. Minister van buiten landse zaken, Roelof Botha heeft dit gisteravond onverwachts me degedeeld. Volgens Botha is deze beslissing genomen na een per soonlijk verzoek van de president van het internationale Rode Kruis aan de Zuidafrikaanse president P.W. Botha. De Rode Kruis-president zou zich namens de organisatie hebben gedistancieerd van het besluit van de Rode Kruis-wereldconferentie om de Zuidafrikaanse regeringsde legatie de toegang tot de conferen tie te ontzeggen. Milieu-akkoord Ondanks scherpe meningsver schillen over nucleair-politieke problemen hebben twaalf onafhan kelijke eilandstaten, alsmede Frankrijk, de VS, Nieuw-Zeeland en Australië in de Nieuwcaledoni- sche hoofdstad Noumea een ak koord bereikt over het beschermen van het milieu in het zuiden van de Stille Oceaan. De deelnemers hebben de ver plichting op zich genomen veront reiniging 'uit elke bron' te voorko men, te verminderen of te beper ken in een gebied van 200 zeemij len rond de eilanden. De formule ring 'uit elke bron' slaat ook op kernproeven, zo is nadrukkelijk in het verdrag vastgelegd. Salt-2 De Verenigde Staten zullen mor gen het SALT-2 verdrag schenden door het operationeel worden van de 131e B-52 bommenwerper die kruisraketten kan vervoeren. Dat hebben woordvoerders van het Pentagon gezegd. Volgens deze woordvoerders en bronnen in het Congres heeft president Reagan dinsdag aan de luchtmacht de op dracht gegeven de B-52 bommen werper''naar zijn basis in Texas over te brengen. Vanunu De Israëlische kerntechnicus Mordechai Vanunu is vandaag door een rechtbank in Jeruzalem in staat van beschuldiging gesteld wegens het doorgeven van nucleai re geheimen aan een Brits dagblad. Dit heeft de Israëlische radio ge meld. Volgens de zender zou de aan klacht tegen de 31-jarige Vanunu het helpen van een vijand in tijden van oorlóg kunnen omvatten. Daarvoor kan de technicus de doodstraf krijgen. schap van de voormalige senator John Tower. Ook de vroegere minister van buitenlandse zaken Edmund Mus- kie heeft in de commissie zitting, alsmede luitenant-generaal b.d. Brent Scowcroft, nationaal veilig heidsadviseur onder president Ford. In een schriftelijke verklaring van Reagan staat over het .werk van de commissie: „Ik heb de com missie in het bijzonder gevraagd de correcte rol van de Nationale Veiligheidsraad te beoordelen bij zaken van operationele aard, met name wanneer die betrekking heb ben op zeer gevoelig liggende di plomatieke en militaire missies". De commissie van drie, aldus de president, zal volledig toegang hebben tot het voltallige personeel Indianen uit het dorp Bigiston zijn over de Marowijne-rivier naar Suri- 3 buurland Frans Guyana ge- gische en tactische" redenen. Of ook Indianen uit andere dor pen dan Bigiston vooral het vlucht uit vrees voor het jungle- jungle-commando zijn gevlucht is commando. De meeste Surinaam- se Indianen willen geen keuze ma ken tussen de rebellen of het leger haar familie in Alfonsdorp (ten i dreigen daardoor in conflict te komen met een van beide partijen. In het Indianendorp Bigiston aan de Marowijne gebeurde dat met de mannen van Brunswijk. Verschei dene vertegenwoordigers van de Indiaanse gemeenschap verklaar den dat de inwoners van Bigiston zijn uitgeweken voor bedreigin- noorden van Albina) juist proble men ondervindt met het nationale leger en niet met de groep-Bruns- wijk. Dinsdag was Albina volgens ooggetuigen het toneel van be schietingen vanaf de rivier. De pa ter in Saint-Laurent verklaart dat hem geen gevallen bekend zijn van ernstige mishandeling door de re gen, intimidatie en diefstal door le- bellen. Mogelijk wordt hun slechte imago slechts veroorzaakt door het gedrag van een berucht ex-gedeti neerde die zich bij Ronnie Bruns wijk en de zijnen heeft aangeslo ten. Organisaties van Surinaamse In dianen in Nederland hebben al eer der hun bezorgdheid uitgesproken - de positie van de Indianen i den van het jungle-commando. Ook een pater in Saint-Laurent, aan de grens in Frans-Guyana, die hulp verleent aan 1500 vluchtelin gen uit Oost-Suriname, bevestigde dat de Indianen zich het slachtof fer voelen van de groep-Brunswijk. De Surinaamse premier Pertab Radhakishun heeft een bepaling uitgevaardigd die inhoudt dat alle Oost-Suriname. Zij spraken de berichten over gevechten tussen het leger en het jungle-commando van Ronnie Brunswijk voor publi catie moeten worden goedgekeurd door de nationale voorlichtings dienst. Betrouwbare bronnen uit Paramaribo vermelden dat deze maatregel is genomen om "strate- vrees uit dat de bestaanszekerheid van de Indianen, die toch al een be dreigde groep vormen, door het ge wapend conflict nog verder in ge vaar komt. In Suriname wonen naar schatting tienduizend India nen. Zij vormen de oudste bevol kingsgroep van het land. Een felle minister Peres verdedigt in het Israëlische parlement de betrokkenheid Amerikaanse wapenleveranties aan Iran. Peres: geen enkele reden voor excuus sens,' zei hij/Dat geld is nooit in Israel geweest.' Volgens de Amerikaanse lezing zou Iran de Israëlische tussenper sonen hebben betaald en zouden Hij ontkende ook dat Israel het die het geld op hun beurt hebben JERUZALEM (AP) - De Israëli sche minister van buitenlandse za ken Simon Peres heeft gisteren in het parlement zijn regering moeten verdedigen tegen een golf van kri tiek over de Israëlische betrokken heid bij de geheime Amerikaanse wapenleveranties aan Iran. Peres, die ten tijde van de le verantie premier was, zei dat Israel geen cent aan de transactie had overgehouden en uitsluitend de Amerikaanse regering een dienst had bewezen. alle geld dat Iran voor de wapens be taalde had doorgestuurd na contra's. "Dat is volstrekte overgemaakt naar een Zwitserse nummerrekening van de contra's. Peres maakte geen details be- BANGUI (AFP/UPI) - Het proces tegen ex-keizer Jean-Be- del Bokassa van de Centraal Afrikaanse Republiek is giste ren kort na de opening ver daagd tot 15 december. De pre sident van de rechtbank in Bangui verklaarde tot verda ging te hebben besloten om zo wel de officier van justitie als de advocaten meer tijd te geven het proces voor te bereiden. In de tussenliggende tijd kan Bokassa (die op de foto de rechtszaal wordt binnengeleid) verder worden ondervraa&l en kan hij worden geconfroiueerd met getuigen en slachtoffers, al dus de president van de recht bank. Bokassa staat terecht voor onder meer moord, ver duistering en kannibalisme, be gaan in de 13 jaar dat hij aan de macht is geweest. Bokassa heeft sinds zijn val in 1979 in het buitenland ge woond. De laatsje jaren bracht hij in Frankrijk door. In okto ber keerde hij onverwacht terug naar zijn vaderland, waar hij in 1980 bij verstek ter dood was veroordeeld. Hij werd bij aan komst gearresteerd. (foto AP) kend over de transacties en 2 hij geen enkele reden zag o cuus aan te bieden."Het was eerlijkheid en onschuld onze be doeling een land te helpen dat ons heeft geholpen, om mensenlevens te redden,' aldus de minister. Peres weigerde in te gaan op ei sen dat er een onderzoek zou wor den ingesteld naar de transacties. Ook zei hij dat er niemand zou wor den ontslagen. Dinsdagavond pleegde Peres overleg met zijn-Amerikaanse col lega Shultz en minister van justitie Meese, maar over de inhoud van het gesprek maakte hij niets be kend. Zuid-Korea bouwt 'vredesdam' SEOUL (AP) - Zuidkoreaanse autoriteiten hebben gisteren plannen be kendgemaakt voor de bouw van een" vredesdam', die het land dient te beschermen tegen een in aanbouw zijnde Noordkoreaanse stuwdam, waarmee" een vreselijk water-offensief tegen het zuiden ontketend zou kunnen worden. Volgens de Zuidkoreaanse functionarissen wordt de dam in Noord- Korea, even ten noorden van de gedemilitariseerde zone, niet uitsluitend aangelegd ten behoeve van de waterkrachtcentrale. Door de dam zouden de Noordkoreanen een vernietigend wapen in handen krijgen. Immers, Noord-Korea zou de dam maar hoeven op te blazen, om de 20 miljard ton water van het stuwmeer achter de dam te lozen in de Han-rivier die door de buferzone naar Seoul stroomt. Daarmee zou een groot deel van Seoul onder water komen te staan, zoals de faciliteiten voor de Olympische Spelen van 1988. Dit schrikbeeld is in de Zuidkoreaanse media breed uitgemeten en heeft geleid tot felle protesten bij de Noordkoreaanse autoriteiten. Dezen trekken zich echter niets van de bezwaren aan en wijzen erop dat het project een belangrijke bijdrage vormt voor de beheersing van het water peil van de Han-rivier. Grote demonstraties tegen hervorming hoger onderwijs PARIJS (AP/Rtr./AFP) - De mees te universiteiten in Frankrijk zijn gesloten na de demonstraties van de studenten tegen de plannen voor onderwijshervorming van de Franse staatssecretaris Alain Deva- quet. Vele duizenden middelbare scholieren hebben de afgelopen dagen in Parijs een demonstratie gehouden om hun solidariteit te betuigen met de studenten. De demonstraties zullen van daag een hoogtepunt bereiken, als er een protestmars zal worden ge houden naar het gebouw van de Nationale Vergadering, waar het wetsvoorstel zal worden bespro ken. Gisteren waren 50 van de 78 universiteiten in Frankrijk geslo ten. In Parijs werd in 11 van de 13 middelbare scholen gestaakt. Het wetsontwerp, dat is opge steld door onderminister voor ho ger onderwijs Alain Devaquet, voorziet in meer autonomie voor de universiteiten, hoger college geld en meer selectiemogelijkhe den voor toelating van studenten. De demonstranten eisen dat het wetsontwerp wordt ingetrokken of dat er substantiële veranderingen in worden aangebracht. De protesten begonnen vorige week op een paar faculteiten in de Franse hoofdstad en breidden zich snel uit tot alle universiteiten. In de meeste grote Franse steden zijn ook de scholieren spontaan in gro ten getale de straat opgegaan. In Parijs kwam het gisteren tot ongeregeldheden. Vier studenten raakten gewond toen enkele tien tallen militanten van de extreem rechtse Groupe d'Union Défense (GUD) met honkbalknuppels en brandbommen een aanval deden op het 'stakingscomité' dat bijeen was op de universteitscampus van Jussieu, bij het Quartier Latin. De stakende studenten, die zeg- .gen geheel a-politiek te zijn, waren bezig met de voorbereiding van grote demonstraties vanmiddag voor de Nationale Assemblee in Parijs en in de grote Franse steden. Zowel communisten als socialis ten staan achter de demonstranten. De communistische vakbond CGT heeft voor vandaag bovendien op geroepen tot staking bij de metro en de spoorwegen uit protest tegen plannen voor bezuiniging op dé so ciale uitkeringen. En de drukkers- bond heeft aangekondigd dat er vandaag geen kranten zullen ver schijnen. BONN - De twee Jordaniërs Fa- roek Salameh en Achmed Hasi die op 29 maart dit jaar een bomaan slag hebben gepleegd op de 'Duits- Arabische Maatschappij' in West- Berlijn zijn gisteren tot 13 en 14 jaar cel veroordeeld. Hasi en Sala meh hadden verklaard door de Sy rische geheime dienst te zijn gehol pen. door Hans Hoogendijk De Westduitse regering heeft gis teravond bekend gemaakt dat op korte termijn drie leden van de Sy rische ambassade in Bonn uitge wezen zullen worden. Volgens de Westduitse autoriteiten is een van de drie een medewerker van de Sy rische geheime dienst. De andere twee zijn militair attaché. Bonn is verder van plan voorlopig geen i ambassadeur naar Syrië te sturen en de ontwikkelingshulp te bevriezen. De Westberlijnse rechters zeiden ervan overtuigd te zijn dat bij de aanslag Syrische kringen betrok ken waren. Tegen de Syriër Said werd een arrestatiebevel uitgevaar digd. Hfj zou als agent van de Syri sche geheime dienst de bom heb ben geleverd. Deze werd later uit de Syrische ambdssade in Oost- Berlijn naar het westelijk deel van de stad gesmokkeld. Bij de aanslag werden negen mensen gewond. Het is nog niet te overzien welke gevolgen deze veroordeling uitein delijk heeft voor de Duits-Syrische betrekkingen. Groot-Brittannië verbrak haar diplomatieke betrek kingen met Syrië nadat de Jorda- nier Hindawi, een broer van de in West-Berlijn veroordeelde Hasi, had toegegeven een aanslag te heb ben 'willen plegen op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al. Voor de Amerika nen en de Britten staat het vast dat Syrië de drijvende kracht is achter de internationale terreur. De Westduitsers zijn daar min der zeker van en ook het oordeel van de Berlijnse rechters verschaft geen totale duidelijkheid. Er wordt niet gesproken over 'Syrië' als aan stichter van deze aanslag maar over 'Syrische kringen' en die nuancering biedt de Westduitse re gering speelruimte. De Westduit sers voelen weinig voor het afbre ken van de betrekkingen met het bewind van Assad. Een pikant detail is nog, dat maandag bij het begin van de twee de week van het proces een verkla ring werd voorgelezen waarin staat dat twee Britse beambten Hasi in zijn cel hebben bezocht. Waarne mers achten het zeer reëel dat zij Hasi voor de keus hadden gesteld te bekennen of naar Jordanië te worden uitgewezen waar hem on getwijfeld een veel zwaardere straf zou wachten. Hasi hoort tot een groep Jordaniërs die fel gekant is tegen het bewind van koning Hoessein. De rechters in West-Berlijn zien Hasi's broer Hindawi als het brein achter de aanslag. Hij zou Hasi on der druk hebben gezet. Hindawi, die in Engeland een gevangenis straf van 45 jaar moet uitzitten, zou de leider zijn geweest van een groep van ongeveer 20 huursolda ten. Zij stonden in betaalde dienst van de gevreesde Palestijnse dissi dent Abdoel Nidal. Nidal op zijn beurt zou financieel en politiek on dersteund worden door de gehei me dienst van de Syrische lucht macht. Ook zou Nidal een min of meer Syrische diplomatieke status ge nieten. De Westduitse rechters hebben deze gordiaanse knoop niet kunnen ontwarren en zijn blij ven steken bij de constatering dat 'Syrische kringen' bij de aanslag betrokken zijn geweest. ADVERTENTIE CII#a />iBss Donderdagavond nu extra gezellig EIIVC UUriUerUdUdVUnG 3 meteen taartje bij de koffie. n M|||(|fnU|l KATWIJK AMBACHTSWEG 21 - TELEFOON 01718 - 21977 AMBACHTSWEG19-TELEFOON 01718-20 300 LEIDERDORP MEUBELHEIN 7-TELEFOON 071 -414466

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7