PvdA en CDA ruziën over nieuw beleid Weer klachten over Stevenshof College spendeerde teveel door Haring en Corenwyn Walenkamp: PvdA scheldt en beledigt PvdA stelt vragen over optreden Iron Maiden Bewoners moeten door de modder worstelen Peters laat zich niet uit over motie Breestraat LEIDEN - De CDA-fractie in de gisteravond van repliek. Volgens Leidse gemeenteraad dreigt tegen de begroting voor volgend jaar te stemmen als het college van B en W haar voorstellen voor nieuw be leid in 1987 niet intrekt. B en W mogen van het CDA terugkomen met die voorstellen in samenhang met de bezuinigingsoperatie die voor volgend jaar op stapel staat. PvdA en CDA maakten elkaar scherpe verwijten gisteravond tij dens de voortgezette behandeling i de raad van de begroting Bordewijk moet Walenkamp niet zo'n hoge toon aanslaan maar zou hij zich juist moeten schamen voor het feit dat zijn partijgenoten in Den Haag de ene na de andere be zuiniging over het hoofd van de ge meente uitstorten. De wethouder, die de kritiek van het CDA on rechtvaardig noemde, betoogde nog eens dat het onmogelijk is een begroting te presenteren waarin al le door het rijk aangekondigde be zuinigingen al zijn verwerkt. Ovc 1987.PvdA-fractievoorzitter Van die kortingen bestaat nog steeds geen duidelijkheid, meent de wet houder. Bordewijk verklaarde ook nog niet te weten wat te doen met het extra geld dat het kabinet Lub bers onlangs heeft uitgetrokken voor de gemeenten. Het college van B en W stelt zich op het standpunt dat bij de komen de bezuinigingsronde (vermoede lijk in januari) nieuw en oud beleid moeten kunnen worden afgewo- der Molen noemde de christen-de mocraten leugenachtig en onbe trouwbaar waar het gaat om het maken van afspraken. CDA-leider Walenkamp betitelde de bijdrage van Van der Molen als "een potje schelden, ginnegappen over hon- depoep en het uitten van beledi gende woorden aan het adres van zijn fractie". Waar het allemaal om draait het financieel beleid dat het colle- gen tegenover de dan noodzakelijk W heeft uitgestippeld gebleken bezuinigingen. In het in de begroting '87. Daarin is miljoen gulden vrijgemaakt huidige stadium is dat volgena Bordewijk niet mogelijk omdat het r beleid, ondanks het feit dat college door een stortvloed over enkele maanden een ingrij- culaires nog niet in staat is gesteïd pende bezuinigingsoperatie nodig met een afgewogen bezuinigings- zal zijn. Walenkamp noemde voorstel te komen. "Op welke i der deze week de voorgenomen formatie had het college zich dan uitgave van een miljoen gulden on- moeten baseren", wilde Bordewijk verantwoordelijk en hekelde het van het CDA weten. feit dat het college nog niet PvdA-fractievoorzitter Van der geeft op welke terreinen het denkt Molen verweet het CDA schimmige discussie te voeren als het ook vindt dat nieuw beleid ook bij de komende bezuinigingsronde besproken moet worden. "Het te gaan bezuinigen. Schamen PvdA-wethouder Bordewijk financiën diende de CDA-leider maakt niet uit of dat miljoen LEIDEN - Is er overleg geweest Ook wil Van der Pluijm weten of tussen de directie van de het gemeentebestuur het eens is Groenoordhallen en de Leidse po- met het standpunt dat de politie litie in verband met het optreden achteraf innam: namelijk dat er van de hard rockgroep Iron Mai- geen arrestaties zijn verricht om- den, zo vraagt PvdA-raadslid Van dat de groepen fans te groot waren, der Pluijm zich af. Van der Pluijm Verder vindt het raadslid dat groe- heeft schriftelijke vragen aan het gemeentebestuur gesteld over de kwestie omdat zich zondagavond, zoals bekend, ongeregeldheden voordeden in de stad. Het raadslid vraagt zich ook af of wordt voorgelicht. Dat wil zeggen: het gemeentebestuur wel wist dat de politie zou in overleg met de di- de fans van Iron Maiden mogelijk rectie van de Groenoordhallen en voor overlast konden zorgen. En: buurtbewoners de te nemen maat- "Bent u achteraf van oordeel dat regelen moeten bespreken. "Wilt u de genomen maatregelen voldoen- in dit verband niet bevorderen dat de zijn geweest gezien de aange- het heffen van parkeergelden voor richte vernielingen, vechtpartijen het Groenoordterrein achterwege en intimidaties door de fans in de blijft?", voegt Van der Pluym er- Leidse binnenstad?" aan toe. het pen als Iron Maiden maar niet meer in de Groenoordhallen moe ten spelen. Ook wil hij dat bij grote manifes taties de buurt van tevoren goed wel of niet in de begroting wordt opgenomen omdat de feitelijke af weging pas wordt gemaakt als de raad zich zal buigen over de in het vooruitzicht gestelde bezuinigin gen", aldus Van der Molen. Scheten De socialisten verweten het CDA dat ze zich in commissievergade ringen met geen woord hebben verzet tegen de uitgangspunten van de begroting voor 1986, ook niet tegen het voorgenomen nieuw beleid. Volgens Van der Molen zijn in commissieverband duidelijke afspraken gemaakt. Dat het CDA zich daaraan niet houdt bracht haar op een citaat van de vroegere PvdA-voorman Burger zie zei 'dat afspraken met het CDA als scheten in een netje zijn'. CDA-raadslid Bleijie noemde die opmerking van Van der Molen een vérgaande belediging. Walenkamp ontkende dat het CDA zich in com missievergaderingen zou hebben geconformeerd aan collegevoor stellen, laat staan dat er besluiten zouden zijn genomen. Van der Mo len hield vol van wel waarna de twee partijen elkaar met citaten uit notulen van de bewuste vergade ringen om de oren sloegen om hun opvatting kracht bij te zetten. De CDA-fractieleider toonde zich ook geïrriteerd over een uitla ting van Van der Molen in deze krant dat het CDA-raadslid Van Duijn zou liegen over informatie die al in een vroeg stadium bekend zou zijn geweest en verwerkt had kunnen worden in de begroting. Van der Molen bleef bij haar be schuldiging waarop Walenkamp de PvdA-leider naar het hoofd slin gerde dat haar bijdragen voorna melijk bestaan uit "een potje schel den, ginnegappen over hondepoep en beledigende woorden". PvdA-wethouder Bordewijk noemde het opvallend dat het col- legebeleid zelf nauwelijks ter dis cussie stond. Hij maakte het CDA het verwijt dat het met geen enkel alternatief beleidsvoorstel is geko men. Volgens Walenkamp zit er he lemaal geen rek in het collegepro gramma. De CDA-fractieleider kwam aan het slot van zijn betoog tot de con clusie dat, wil het college voor haar begroting de steun van de volledi ge raad krijgen, ze bij zichzelf te ra de moet gaan over het voorstel van het CDA om het voorgenomen nieuw beleid uit de begroting te halen. Zo niet dan gaat het CDA bij zichzelf te rade over de vraag of men tegen de begroting in z'n ge heel zal stemmen. Hans de la Mar: "Ik ben helemaal niet Loek ZuyderduinI LEIDEN - De manifestatie 'Haring gelopen weken nogal wat publici- en Corenwyn' in de Pieterskerk, teit getrokken, heeft in belangrijke mate bijgedra- De wethouder kondigde aan dat gen aan de overschrijding van de het college zich zal beraden over de post representatiekosten van het vraag hoe zo'n overschrijding vol- college. Wethouder Bordewijk van gend jaar kan worden vermeden, financiën onthulde dit gisteren tij- Ook is het college van plan voor- dens de voorgezette behandeling taan over elke ontvangst van enige van de gemeentebegroting in de omvang een apart besluit te ne- gemeenteraad. De overschrijding men. Bordewijk zei het minder zin van deze uitgavenpost heeft de af- vol te achten een afsplitsing te ma- LEIDEN - "Aan het einde van de Anne Maria van Schuur manstraat linksaf, dan door de achtertuinen en vervolgens rechtsaf door de modderpoel". Wie er in slaagt om deze expeditie te volbrengen, komt in de Beppy Nooystraat in de Stevenshof terecht. De bewoners van de straat moeten zich al enige weken door de modder worstelen om hun woning te bereiken. Een onhoudbare situatie", vindt mag toch wel verwachten dat de mevrouw M. Daoud, die in de Bep- toegang tot je huis snel in orde wordt gemaakt. Ik kan me ook niet voorstellen dat ik de enige ben die py Nooystraat woont. "Ik durf avonds de straat niet op. De weg i: onverlicht. Omdat er veel kuilen hierover klaagt" inzitten, is de weg praktisch on begaanbaar. De auto van mijn man Ook de overige bewoners heeft al schade opgelopen, omdat vlek 6 zouden alle reden hebben hij in een diepe kuil gereden Ook is het onmogelijk ten uit te nodigen; de i nen de straat niet vinden. De huizers hebben een t gezocht, voor ze hier Opvallend is dat juist de Beppy Nooystraat wel goed bestraat is. "Toen ik hier kwam, dacht ik: dat ziet ei ik bij dus mevrouw Daoud De bewoonster van de Beppy Nooystraat heeft al diverse malen bij de gemeente aan de bel te hier gas- trekken. De allereersten die een kun- huis betrokken, begin september, ver- beschikken nu al bijna drie maan de wijk den niet over een verharde weg voor de deur. Hun auto's staan op het wel verharde fietspad. Ook een bouwopzichter van vlek 6 vindt het een verbazingwekken- uit. Totdat ik zag hoe de situatie. "Ik doe dit werk nu 22 huis moest komen", al- jaar, maar dit heb ik echt nog maar zelden meegemaakt. De aannemer is zo vriendelijk om hier een weg te leggen, die heeft al tiendui- contact opgenomen met de ge- zend gulden besteed om de weg te meente om verbetering in de situa tie aan te brengen. "Ik heb eens ge vraagd of er een hoop zand kon worden weggehaald, die een brug getje blokkeerde. Binnen een uur stond er toen iemand op de stoep. Aan de mensen die het werk uit voeren, ligt het niet. Aan de top, in de organisatie, daar zit iets fout". Laconiek Mevrouw Daoud beeft daarom contact gezocht met een wethou- verbeteren. De route loopt nu nog door achteruinen van woningen die volgende week opgeleverd moeten worden. Ik ben benieuwd hoe de mensen dan de wijk i ten komen". Bouwverkeer Volgens de gemeente Leiden ligt een vertraging van de bouwwerk zaamheden ten grondslag aan het probleem dat de wegen nog niet De toegangsweg tot vlek 6. Voor de bewoners langs de 'weg' bestaat deze situatie al bijna drie maanden. der, wiens identiteit zij in het mid- zijn verhard. Een woordvoerder den wenst te laten. "Die reageerde i de gemeente wijst beschuldi- nogal laconiek. Ach mevrouw, het gend naar bouwmaatschappij Wil is een nieuwbouwwijk. Dan zit u ma. "Die zijn veel te laat bejonnen even in de rotzooi". Een reactie die nogal wat ergernis bij de bewoon ster van de Stevenshof opriep. "Ik wijk. Zolang er nog zware vracht- houd er natuurlijk ook wel reke- wagens door de straten moeten, ning mee, dat niet alles meteen begin honderd procent voor elkaar is. Je ding". i wij niet met de verhar- Voor mevrouw Daoud is de week in de krant over een woning komst naar de Stevenshof voorals- met 35 gebreken. Toen ik hier nog op een teleurstelling uitgelo- kwam wonen, had ik een lystje met pen. En niet alleen door de slechte 50 klachten; ik heb er nu nog 25. bereikbaarheid van haar huis, ook Het varieert van kleine tot grote haar (koop)woning vertoont nogal dingen. Er was hier bijvoorbeeld wat mankementen. "Ik las vorige geen gasaansluiting, er was verge ten een deur op zolder aan te bren gen. Hierbij valt de mensen die het werk uitvoeren eigenlijk weinig te verwijten. Die krijgen voor één uur betaald, terwijl het vijf uur werk is. Hoe kunnen die mensen dan kwa liteitswerk afleveren?" DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 LEIDEN - Verkeerswethouder Pe ters wil zich niet uitspreken over een motie van zijn partij (de PvdA) en Links Leiden om een oplossing voor de Breestraatproblematiek op voorhand aan bepaalde voorwaar den te binden. De voorwaarden waarvar twee partijen een oplossing afhan kelijk willen maken zijn: de bus moet in twee richtingen door de Breestraat blijven rijden, ook als de straat een winkelpromenade wordt, en het overige gemotori seerd verkeer moet anders dan over de marktenroute worden geleid. Aan de Breestraatkwestie wordt in januari een speciale commissie vergadering gewijd die beslissend zal zijn. PvdA en Links Leiden me nen evenwel dat nu al duidelijk heid moet worden verschaft ovei binnen welke grenzen inspraak mogelijk is. CDA en WD vinden daarentegen dat het onzorgvuldig zou zijn nu al een voorschot te ne men op de discussie die nog ge voerd moet worden. Wethouder Peters zei het jam mer te vinden als een politiek con flict zou ontstaan over wat hij noemde "een procedurekwestie". Het college van B en W neemt de motie van PvdA en Links Leiden, ingediend tijdens de behandeling van de begroting voor 1987, daar om in pre-advies. Dat wil zoveel zeggen als: we laten de partijen nog even rustig betijen. Peters denkt dat ondanks de verdeeld heid die over de kwestie bestaat, ook binnen het college, de partyen het uiteindelijk wel eens kunnen worden. Eikerbout griffier van commissie A B P-cnquête LEIDEN - Oud PvdA-raadslid Re- né Eikerbout is benoemd tot grif fier van de parlementaire enquête commissie die de misbruik van bouwsubsidies voor premie-huur woningen onderzoekt. Eikerbout keerde na de verkiezingen van maart dit jaar niet meer in de raad terug. In 1985 was hij enige maan den 'tijdelijk wethouder' van volkshuisvesting als vervanger van de zieke wethouder Tesselaar. ken naar wethoudersportefeuilles omdat een groot deel van de pos ten niet aan één portefeuillehouder is toe te rekenen. Misleidend De wethouder vroeg het SP- raadslid Vergeer de motie in te trekken waarin deze het college verzoekt onmogelijk te maken dat woningebouwverenigingen het verhoogde lozingsrecht doorbere kenen aan hun huurders. Volgens Bordewijk is de motie misleidend omdat zo'n doorberekening niet mogelijk is. Het voorstel van Leiden Weer Gezellig (LWG) om een 'Straat zon der naam' naar de zangeres zonder naam te vernoemen verwees Bor dewijk door naar de straatnamen- commissie. Het LWG-voorstel om het geboortehuis van Goeie Mie voor sloop te behoeden ondervond al evenmin bijval van het college. "We hebben het aangekocht om te slopen", verklaarde wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. De kans dat Madurodam naar Leiden verhuist is volgens wethou der Peters (ruimtelijke ordening) nihil omdat Leiden nauwelijks de ruimte heeft. En ook de Circus- school zal Leiden voorbij gaan, als het aan het college ligt. Het kost minstens een ton en dat geld heb ben we niet, zei onderwijswethou der Van Dongen met zoveel woor den. Links Leiden-wethouder De la Mar nam gisteravond krachtig stel ling tegen de beschuldiging van D66-leider Hoekema dat hij "zo be stuurlijk is als de pest". De la Mar noemde Hoekema slecht geïnfor meerd maar ondergroef zijn stel ling weer met de opmerking dat uit de beschuldiging van de D66-voor- man weer eens blijkt "dat vooroor delen nooit kloppen". Buurtbewoners willen aandacht voor kerkplein LEIDEN - Buurtbewoners van het Vrouwenkerkplein willen dat de raadscommissie ruimtelijke orde ning het Vrouwenkerkplein op de agenda zet. Daardoor zouden de buurtvereniging Maredorp en de bewoners kunnen meepraten over verbeteringen aan dit plein. De buurtvereniging Maredorp heeft om dit doel te bereiken een handtekeningenactie op touw ge zet, die tot nu toe 80 handtekenin gen heeft opgeleverd. LEIDEN - De radiopiraat Freewa- ve is gistermiddag voor de naar schatting 36e keer uit de lucht ge haald. De politie trof zendappara tuur aan in een flat aan de Arends horst. Volgens de politie komen er de laatste tijd steeds meer klachten binnen van mensen wiens televisie of radio wordt gestoord door de il legale uitzendingen. Hengelsport De uitslag van hengelsportver eniging T.O.P., die haar achtste wedstrijd viste in de Ringvaart: 1. K. Schouten 16-447cm; 2. H. Schouten 14-401; 3. S. Teunissen 14-396;4. J. Moenen 11-287; 5. W.v.Berkel 12-286; 6. D. Schouten 10-279; 7. T. Hoppenbrouwer 6- 153; 8. F. Oudshoorn 2-46; 9. C. Hoppenbrouwer 1-38; 10. J.v.Rijn 0-0. Duivensport Kampioenschappen over het seizoen 1986 Stedelijk Samenspel Leiden. Vitesse: 1. P. de Hass;2. comb.Kooy IWerkho ven ;3. L.Koopman;4. Bv.Mill;5. N. de Groot en Zn. Midfond: 1. W. Vijl- brief;2. F.J. Compire; 3. B.v. Mi- l;4. L.Koopman; 5. R. Verhoogt. Fond: l.P. de Haas; 2. J. de Dun ne; 3. F. penseel; 4. Comb. Kooy Werkhovem; 5. A. de Vries. Oude duiven totaal: 1. comb Kooyl Werkhoven; 2. P de Haas; 3. F.J. Compier; 4. N de Groot en Zn; 5. W. Vijlbrief. Jonge duiven: 1. comb HouwelingINoest: 2. W.v.d. Hoogt; 3. J. Boelee; 4. Comb. Kooy/Werkhoven: 5. J. Kok. Na- vluchten: 1. comb Kooy/Werkho ven; 2. comb. Houwéling/Noest; 3. W.v.d. Hoogt; 4. J. Staffelen; 5. L. Koopman. Generaal: 1. comb Kooy/Werkhoven; 2. P. de Haas; 3. Comb. Nieuwendijk; 4. L. Koopman; 5. R. v.d. Nieuwen dijk; 6. A. de Vries; 7. R. Ver hoogt; 8. J. Staffeleu; 9. comb. Reijka; 10. W. Kop. Kampioens vereniging: L.P.V. 'De Vrienden club'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4