wil drainagesysteem in wijk Schutterswei Ter bestrijding vochto verlast Snelkraak fotozaak Leimuiden afEtt asnis ESST-SA Filmnet begint nog deze week met abonneetelevisie in streek Problemen in directie CNB IBC inHillegom richt tuin kasteel Arcein Autobanden gestolen Bezorgdheid over stort bagger in Braassem blijft PAGINA 18 REGIO LEIDEN DOI> DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 KATWIJK - De Bewonersvereniging Schutterswei ziet de aanleg van een horizontaal drainagesysteem als de enige afdoende oplossing voor de vochtproblemen in deze Kat- wijkse nieuwbouwwijk. De aanleg van dit systeem, direct langs de huizen, zou door de gemeente moeten worden betaald uit de winst die is gemaakt op de grondverkopen in Schutterswei. LEIMUIDEN - Bij een snelkraak in het centrum van Leimuiden zijn vanmorgen vroeg vier fotocame ra's buitgemaakt. De etalageruit werd omstreeks half zes door de dader(s) stukgeslagen. De recher che van de rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De inbraak werd gepleegd bij Foto Speet in de Dorpsstraat. De foto-apparatuur lag voor het grij pen na het inslaan van de winkel ruit met een onbekend hard v werp. Over de waarde van de mera's kon de politie nog geen dedeling doen. Uit de voorlopige jaarrekening van het gemeentelijk grondbedrijf blijkt dat het voordelig resultaat voor Schutterswei wordt geraamd op ruim 1,9 miljoen gulden. Nu vol gens de bewonersvereniging is aangetoond dat de afwatering in de wijk niet deugt, moet een deel van die winst worden gebruikt om de waterhuishouding in orde te bren gen. "Zolang dat niet gebeurt is de gemeente een dief van mijn porte monnee", zei een van de bewoners gisteravond tijdens een matig be zochte informatie-bijeenkomst in het Katwijkse Parochiehuis. De gemeente heeft inmiddels er kend dat het regenwater in bepaal de delen van de wijk Schutterwei slecht wordt afgevoerd. De oor zaak daarvoor is de aanwezigheid van een kleilaag in de bodem. Bur gemeester en wethouders van Kat wijk hebben tot nog toe echter ge weigerd de kosten van een hori zontaal drainagesysteem voor re kening van de gemeente te nemen. Wel is inmiddels een proef geno men met verticale drainage. Op 27 plaatsen in de wijk zijn gaten ge boord waardoor het regenwater ydoor de kleilaag wordt afgevoerd. De bewoners zijn echter van me ning dat deze maatregel slechts ten dele effect heeft gehad. Veel hui zen zijn nog steeds erg vochtig, on der meer door de aanwezigheid van tien tot vijftien centimeter wa ter in de kruipruimten. Stofmijten Een onderzoek van studenten van de Landbouw Universiteit Wa- geningen en de Rijksuniversiteit Leiden heeft inmiddels aange toond dat vooral kinderen en vrou wen door de hoge vochtigheid van de huizen een grotere kans lopen op gezondheidsproblemen. De oor zaak daarvan is de aanwezigheid van huisstofmijten en schimmels, die allergische reacties kunnen op roepen. De kans op klachten over de luchtwegen is voor kinderen in de 'natte' woningen van Schutters wei bijvoorbeeld twee tot vijf keer zo groot als in een droog huis. Uit het onderzoek, waaraan 95 procent van de wijkbewoners mee werkte, bleek dat 77 (en niet 102 zo als de bewonersvereniging eerder had bekend gemaakt) van de ruim .200 woningen in de nieuwbouw wijk als te vochtig kunnen worden beschouwd. Volgens de onderzoekers had den de problemen kunnen worden voorkomen door tijdens de bouw rondom de huizen een horizontaal drainagesysteem aan te leggen, aangesloten op het riool. Het be stuur van de bewonersvereniging Schutterswei sloot zich daar gister- de vochtproblemen in de wijk Schutterswei werd gisteravond door ongeveer 30 (foto Dick Hogewoning) men", aldus de studentes binnen- luchtverontreiniging en gezond heid van de Landbouwuniversiteit Wageningen. avond bij aan. Volgens penning- band met de siechte meester Leo van der Tas, die gis- „ingesteldheid. In e„. teravond de bewonersavond le.d- lijke rapp0rtage over de verticale de is uit brieven van de gemeente drainage wordt nu gesteld dat de gebleken dat deze wel degelijk afwatering door dit bouwrijp slechte afwatering in de wijk. Tij- ter(j dens het 'bouwrijp' maken van de De wiik Schutterswei is ge- BOLLENSTREEK - Inwo ners van een groot aantal gemeenten in de bollen streek kunnen nog voor dit weekeinde een aansluiting krijgen op de programma's van FilmNet. Sinds enkele dagen wordt het signaal door het bedrijf dat abon- nee-tv aanbiedt via het ka belnet in de bollenstreek doorgegeven. De bollenstreek telt ongeveer 35.000 tv-aansluitingen. Adjunct- directeur H. Klap van FilmNet ver wacht dat in de bollenstreek in de eerste maanden ongeveer 5 pro cent van het totale aantal aangeslo tenen een abonnement op FilmNet zal nemen. Na verloop van tijd moet dat percentage tot 10 zijn ge stegen. In verband met de komst van FilmNet in de bollenstreek (in Noordwijk, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Hillegom en Noordwij- kerhout) zal zaterdag tussen 11.00 uur en 11.30 uur op het strand van Noprdwijk een stuntvlieger recla me maken voor dit bedrijf. Om de programma's van Film- Net te kunnen ontvangen is het ne men van een abonnement en de aanschaf van een zogeheten deco- deerbox noodzakelijk. Inwoners van de bollenstreek moeten zich in dat geval wenden tot de elektroni cazaak J. van Stijn aan de Kanaal straat in Lisse. Van Stijn is dealer van FilmNet in de bollenstreek. De decodeerbox kan eigenhandig worden aangesloten. Het 'entreegeld' bedraagt 75 gul den. Ook de aanschaf van een de codeerbox 75 gulden. Voorts moet abonnementsgeld worden betaald. De hoogte daarvan hangt af van het aantal uren dat de kijker Film- Net wil ontvangen en varieert van 22,75 tot 34,50 gulden per maand. LISSE - Er zijn problemen gere zen binnen de directie van de Coö peratieve Nederlandse Bloembol lencentrale (CNB) met vestigin gen in Lisse en Bovenkarspel. Er zou verschil van inzicht bestaan over het gevoerde beleid. Met na me de positie van president-direc teur H. Zijlstra uit Den Haag zou in het geding zijn. Zijlstra was zelf vanmorgen voor commentaar niet bereikbaar. CNB-voorzitter G. Brouwer uit Breezand wenst geen mededelin gen te doen over de bestuurscrisis en het eventuele ontslag van Zijl stra. "Ik ontken niet dat er iets aan de hand is. De situatie is nog al precair. In het belang van het bedrijf is het beter te zwijgen", al dus Brouwer. twee sloten voor de afwate ring zorgden. Die sloten zijn tij dens het bouwrijp maken ge dempt. Woongenot De aanwezige wijkbewoners maakten zich gisteravond kwaad over het feit dat de gemeente hen 'peperdure' grond heeft verkocht, zonder de waterhuishouding in de wijk goed te regelen. Ze werden bijgevallen door de studenten die de relatie tussen vochtproblema- tiek en gezondheidsklachten in de wijk hebben onderzocht. Student psychologie Bram Kleiwegt: "De gemeente heeft reuze zijn best ge daan om van Schutterswei een leu ke wijk te maken door een goede architectuur en een leuke indeling. Het is daarom jammer dat het woongenot van een groot aantal bewoners in belangrijke mate wordt verpest door de vochtpro blemen". De twee andere onderzoekers, Monique Waegemaekers en Nel van Wageningen, zeiden gister avond dat de gemeente de klach ten van de bewoners tot nog toe onvoldoende serieus heeft geno men. "Het verband tussen gezond heidsklachten en vochtproblemen in deze wijk is door ons duidelijk aangetoond. Het verbaast ons dan ook dat de gemeente tot nog toe niet heeft meegewerkt aan een af doende oplossing van deze proble- "De kasteeltuinen in Arcen zijn duidelijk gericht op de consumenten van sierteeltprodukten. We willen er de mensen laten zien op welke manier bloembollen in de tuin kunnen worden verwerkt zonder dat er meteen honderden guldens aan bollen wordt gespendeerd. De combinatie van bollen met vaste planten en bomen en de mogelijkheden van verwildering van bollen worden uit en te na belicht". Dat zegt G.W. Aten, tentoonstel lingscoördinator bij het Interna tionaal Bloembollen Centrum (IBC) in Hillegom. Het IBC, en daarmee Aten, is nauw betrok ken bij de inrichting van de tui nen bij het kasteel Arcen in de gelijknamige plaats in Limburg. Het is de bedoeling dat 34 hecta ren van het 340 hectaren grote landgoed wordt ingericht als be- zoekerstuin. De bloembollen krijgen bij de tuininrichting een belangrijke plaats. Het project Arcen omvat het opknappen van het kasteel en het inrichten van een deel van het landgoed als tentoonstel- lingstuin. Het doel van het pro ject is drieledig, zo weet Aten te vertellen. Limburg krijgt op deze manier een toeristische attractie die gunstig is voor de werkgele genheid, het kasteel wordt voor de ondergang behoed en voor sierteeltprodukten kan in de tui nen op een uitmuntende wijze reclame worden gemaakt. In de tuin zijn straks niet al leen bloeiende bolbloemen te vinden. Aten vertelt dat er onder meer een rosarium (rozentuin) en een sparrenbos worden aange legd. "Bovendien creëren we een natuurlijk beekdal en komt er een hypermoderne kas die als expositieruimte voor bijzondere sierteeltprodukten dienst gaat doen. In een aantal thematuinen besteden we aandacht aan de verschillende aspecten van sier teeltprodukten, zoals kleur en geur. Een blindentuin staat ook op de rol". In al deze tuinen worden bloembollen geplant. De kasteel tuinen in Arcen zullen, ondanks het feit dat ook hier de bolgewas sen een min of meer centrale plaats innemen, toch sterk ver schillen van de Keukenhof. Aten: "De Keukenhof is een tuin waar alleen maar bloembollen te zien zijn. Het is een showtuin van exporteurs. Mensen komen er om iets heel moois te zien, maar doen er geen ideeën op voor hun eigen lapje grond". De kasteeltuinen in Arcen zijn daarentegen, zoals Aten het uit drukt, sterk 'consumentgericht'. Het IBC wil met de tuinen zien te bereiken dat consumenten beter leren omgaan met bloembollen. Daaraan schort het volgens de coordinator namelijk nog wel Aten: "Heel veel mensen plan ten bloembollen in een lap grond zonder andere planten te poten. In het voorjaar is zoiets eventjes heel mooi maar kort daarna zitje weer tegen die kale grond aan te kijken. Dat zorgt ervoor dat nog al wat mensen zo langzamerhand een beetje een hekel aan bollen beginnen te krijgen. Jammer, want goed gebruikte bollen kun nen heël veel plezier geven". Bollen horen naar zijn mening tussen andere planten te staan. "Door bollen met bomen, strui ken en eenjarig plantgoed te combineren, krijg je een tuin die het hele jaar door mooi is. In de kasteeltuinen zal dat goed te zien zijn. De 2,5 miljoen bollen staan verspreid over de hele tuin". Volgens hem weten bovendien veel mensen niet dat er bolsoor- ten zijn die bij uitstek geschikt zijn om te laten verwilderen. Be paalde soorten narcissen, allium, muscari en sneeuwklokjes kun nen na de bloei in de grond ach terblijven. De bollen planten zichzelf voort, waardoor her en der verspreid in de tuin in het voorjaar bloemen zullen ver schijnen. "Het voordeel van dit soort bollen is bovendien dat je ze op vrijwel elke plaats kunt planten. Je hoeft immers na het planten Tentoonstellingscoördinator G. W. Aten: "Kasteeltuinen in Arcen worden heel anders dan Keukenhof' met meer in de grond te graven", zegt Aten. In de kasteeltuinen in Arcen is een belangrijke plaats ingeruimd voor verwilderde nar cissen en andere bolsoorten. Hoewel de tuin pas op zijn vroegst in het voorjaar van 1988 wordt opengesteld, zijn de afge lopen weken al 120.000 bollen 'ter verwildering' in de grond ge stopt. In de kasteeltuinen worden overigens alleen min of meer be kende bolsoorten geplant. "Om dat het de bedoeling is dat men sen er ideeën opdoen voor hun tuin moet je er wèl voor zorgen dat de ideeën ook zonder al te veel moeite en geld in praktijk kunnen worden gebracht". Juist om de binding met de tuinbezit- ter zo groot mogelijk te maken, is er op het terrein van het kasteel een ruimte ingericht als informa tiecentrum. De tuinen in Limburg zrjn vol gens Aten van groot belang voor de Nederlandse bloembollen kwekers. "Het jaarlijks verbruik van bloembollen kan in Neder land nog duidelijk worden ver hoogd. Het gaat erom dat men sen leren omgaan met bollen. Een bezoek aan de tuinen in Ar cen brengt mensen op ideeën en vergroot ongetwijfeld de omzet van bollen". Een grotere afzet van bollen in het buitenland ligt volgens Aten ook in het verschiet. De coördi nator denkt dat een groot deel van de verwachte 380.000 bezoe kers per jaar van Duitse origine zal zijn. Arcen ligt namelijk op minder dan 80 kilometer afstand van het Ruhrgebied. De tuinen bieden de Duitsers de mogelijk heid kennis te maken met bollen in de tuin. Aten weet te vertellen dat de Duitsers over het alge meen nog niet zoveel kaas heb ben gegeten van de mogelijkhe den. "De afzet van bolbloemen naar Duitsland verloopt prima. Dat ligt heel anders met de verkoop van droge bollen. Het is in dat land nog steeds niet gebruikelijk om bij de aanleg van een tuin ook de bollen een belangrijke plaats toe te kennen. Ongetwij feld brengen de tuinen in Arcen hen op ideeën". Export De export van onder meer ro zen, lelies, gerbera's en anjers is het afgelopen half jaar weer ver der toegenomen. In de eerste helft van 1986 werden bijvoor beeld 452 miljoen rozen aan het buitenland verkocht en werden 292 miljoen anjers op de buiten landse markt afgezet. Omdat ver reweg het grootste deel van de bloemenproduktie aan West- Duitsland wordt verkocht, zijn de exportresultaten in hoge mate afhankelijk van de 'kooplust' van onze oosterburen. De stijging in de export van an jers is echter te danken aan de nog steeds groeiende belangstel ling van Engeland voor deze bloem. In drie jaar tijd werd de export van anjers naar Engeland tweeëneenhalf keer zo groot. In de eerste helft van dit jaar koch ten de Engelsen ruim 33 miljoen anjers. Ook voor de chrysant blijkt Engeland een goede afzet markt te zijn. Ruim 24 miljoen stuks gingen over in Engelse handen. De export van tulpen, alstroe- meria's en irissen neemt af. Door hoge prijzen stond de export van tulpen naar West-Duitsland on der druk. Werden er in de eerste helft van het vorige jaar nog in totaal 544 miljoen tulpen geëx porteerd, de eerste helft van dit jaar waren het er 'slechts' 470 miljoen. MONICA WESSELING Zodra de onderzoeksresultaten zijn gebundeld, zal de eindrappor tage aan burgemeester en wethou ders van Katwijk worden aangebo den. De bewonersvereniging is verder ook van plan het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne in te schakelen. In een brief aan de raadsleden in de kustplaats zal de bewonersver eniging intussen aandringen op het reserveren van een deel van de winst van het gemeentelijk grond bedrijf voor de aanpak van de vochtproblemen. De raad behan delt in zijn vergadering van van avond de jaarrekening van het grondbedrijf over 1985. De exploi tatie van de wijk Schutterswei komt waarschijnlijk volgende maand aan de orde. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een bedrijf aan de Prinses Mar grietlaan in Alphen zijn vier auto banden gestolen. De inkoopwaar- de daarvan bedroeg negenhonderd gulden. Tevens verdween voor zes tig gulden aan rijksdaalders. Inbrekers zeer actief in duin en bollenstreek RIJNSBURG/SASSENHEIM/NO- ORDWIJKERHOUT - Bij inbra- ken in vijf woningen aan de Spino- zalaan in Rijnsburg is afgelopen nacht een onbekend bedrag aan ad geld, een aantal cheques en een vi- ahre deo-recorder weggenomen. De in- brekers kwamen de huizen steeds au» aan de achterzijde binnen, na het air forceren van een raam. Een poging om ook in een zesde van woning van het rijtje in te breken t»e mislukte. Het raam was hier voor- [Jjj zien van zogenaamde dievenklau- ben wen. bty« Uit een woning aan de Kager- {Jjj dreef in Sassenheim is afgelopen bos nacht een bedrag van 225 gulden bra gestolen. De inbrekers kwamen hier binnen via de keukendeur, die via een bovenlichtje kon worden opengemaakt. Ook een woning aa de Jupiterstraat in Sassenheim afgelopen nacht doorzocht, mai hier werd niets weggenomen. De politie trof hier ook geen sporen van braak aan. In de nacht van dinsdag op i wi woensdag is uit een woning aan de en Schaepmanstraat in Noordwijker- en hout zilverwerk, een onbekend be- jj drag aan geld en cheques gestolen. De inbrekers kwamen het huis bin- i ge nen door de ruit van de keuken- deur te verwijderen. ge Een deel van het zilverwerk is g« gistermiddag door de politie aan- J getroffen in een tuintje aan de Lan- j gt gevelderweg in Noordwijkerhout. bi Uitleg Hoogheemraadschap 'zwakjes RIJNSATERWOUDE - Het slib dat wordt gestort in het Braasse- mermeer is waarschijnlijk toch zwaar verontreinigde 'probleem- bagger'. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en milieu in Rijnsaterwoude. Tij dens deze bijeenkomst gaf het hoofd van de afdeling chemie- technologie van het Hoogheem raadschap Rijnland, Heinsdijk, een toelichting op het storten van bagger in het Braassemer' meer. Hij meende dat het ver vuilde slib echter geen reden was tot bezorgdheid over de kwaliteit van het water in het meer. Burgemeester M.J.J.M. Boelen heeft voorgesteld de Verenigde Vergadering en het college van dijkgraven en hoogheemraden in een brief te verzoeken om een verscherping van de controle op de slibstortingen. Het verontreinigde slib uit on der andere de Wijde Aa, de Rijn en de Gouwe wordt momenteel gestort in de zandput in het Braassemermeer. Al eerder was in de gemeenteraad in Rijnsater woude twijfel gerezen over de hoeveelheid en mate van vervui ling van de gestorte bagger. Tij dens de algemene beschouwin gen vorige maand nam de ge meenteraad een motie aan tegen het storten van de verontreinig de grond. Ook in Woubrugge be staat bezorgdheid over de slib- stort. Gisteravond kwamen daarbij de vragen over de controle op de stortingen, zowel op juistheid van de plaats als op de samen stelling van het gestorte. Uit mel dingen van omwonenden was al eerder gebleken dat de bagger niet altijd in de put, maar vaak ernaast wordt neergegooid. Het rumoer rond de zaak be gon toen bleek dat de kwaliteit van het water in de Braasemer- meer achteruit ging. Het meer waarin voorheen probleemloos kon worden gezwommen, werd deze zomer als zwemwater ontra den. Dat baart ons toch wel enige zorgen", aldus burgemeester Boelen. Het hoofd van de afdeling che- mie-technologie van het Hoog heemraadschap van Rijnland, Heinsdijk vond de bezorgdheid van de gemeente 'begrijpelijk'. "De norm voor het vuilgehalte is nog niet bepaald. We hebben een voorlopige norm gesteld en hou den ons daaraan", aldus Heins dijk. "We controleren uiteraard wel, maar die maatregel is na tuurlijk nooit voor de volle hon derd procent waterdicht". Volgens hem loopt het ook al lemaal wel los met de vervuiling van het water als gevolg van de baggerstortingen. Heinsdijk: "Bagger heeft de eigenschap dat het zware metalen en andere ver vuilende elementen bindt. Door het te dumpen in een zuurstoflo ze put, wordt die binding nog steviger. De onderlaag blyft lig gen, dus het vuil is daarin als het ware opgesloten. Het bovenste deel, de spronglaag, dekken we op den duur af met een laag schone bagger. Zodoende kan er dus weinig vuil in het water te rechtkomen". Fractieleider G. Bartels van Gemeentebelangen noemde de argumentatie 'zwakjes'. "Als ik kijk naar de aanduiding van de hoeveelheid vuil in het slib, kan ik niet anders concluderen dan dat we hier hebben te maken met de zogenoemde 'probleembag- ger'. Die bagger wordt elders op geslagen op speciale lokaties op land. Het water dat er uitkomt, wordt met de grootste omzichtig heid behandeld en hier wordt het zonder meer in het Braassemer meer gegooid", aldus Bartels. De vertegenwoordiger van het hoogheemraadschap onder streepte nog eens dat dit orgaan niet van plan is ook maar enige vergunning voor het storten van bagger in te trekken. "Wij zien nauwelijk grote gevaren. Boven dien is ons duidelijk dat elk be drijf waarvan wij de vergunning intrekken, schadevergoeding kan eisen. Daarnaast verliezen wij waarschijnlijk als ze tegen onze beslissing in beroep gaan bij de provincie", aldus Heins dijk. Passagier maakt problemen: trein vertraagd ALPHEN AAN DEN RIJN - De trein van Leiden naar Utrecht heeft gisteravond een vertraging opgelopen van een half uur omdat een passagier ruzie kreeg met de conducteur. De Leidse treinreiziger (28) had een abonnement, maar volgens de conducteur klopte de pasfoto niet. Er werd een proces verbaal opge maakt en de conducteur wilde het abonnement verscheuren, maar de Leidenaar gaf het niet af. De werk nemer van de NS besloot daarop de man aan te houden en over te dragen aan de Alphense politie. Die heeft de man meegenomen naar het bureau, waar overleg volg de met de spoorwegrecherche. La ter op de avond is hij huiswaarts gezonden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18