Wolven aan de leiding dankzij Peter Gijsman So\vj et-machine komt op gang in Groningen Ministerie ziet niets in commerciële ziekenhuizen Baljakin en Dibman achterhalen Clerc Volop verrassingen in Leidse schaakcompetitie Wet moet vertraging bij strafproces verhinderen Hevige strijd in Zuid-Libanon DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 LEIDEN - Peter Gijsman was gis teravond de grote man bij Zwarte Wolf, koploper van de inter-regio- nale zaalvoetbalklasse. Hij nam al le vyf de treffers voor zijn rekening in de met 5-2 gewonnen wedstrijd tegen Silva Boys. Bax versloeg FC Grovo met 4-2, terwijl Lisse met 2-4 verloor van Neptunus. Hoofdklas se-lijstaanvoerder Van der Plas gleed verrassend onderuit bij Men ken. Bahlmann boekte een zege op Van Egmond, De Kuyper en Land- wer deelden en THB Boys zege vierde gemakkelijk bij Hanepoel: 2-7. Lugdunum moest zijn meerde re erkennen in Sloos Sport. Zwarte Wolf-Silva Boys 5-2. Scheidsrechter Van Opstal deelde in deze confrontatie liefst 20 straf- minuten uit. De meesten werd toe bedeeld aan de Haagse bezoekers, die zich ergerden aan de leiding. Peter Gijsman trok zich van dit al les niets aan. Hij groeide uit tot de uitblinker en schoot vijf maal raak. Koos Weezenaar scoorde tegen. Bax-FC Grovo 4-2. Een gezapig partijtje, dat zonder problemen door de Voorhoutse ploeg werd ge wonnen. Nadat Mario Faber 1-0 had gescoord, kwamen de bezoe- Van der Plas verrassend onderuit kers via een benutte strafschop nog terug, maar verder liet de thuisploeg het niet komen. Via Van Leeuwen, Rien van Elk (eigen doel) en weer Faber werd het 4-1, waarna Cock van Weerlee de eind stand op 4-2 bepaalde. FC Lisse-Neptunus 2-4. Voor Lisse was arbiter Kool de gebeten hond. Bij 2-2 negen minuten voor tijd kende de leidsman Neptunus een dubieuze strafschop toe. Doel- man Cock Kaak zou een Rotter dammer binnen de lijnen hebben geraakt, maar niemand, behalve Kool dan, had een overtreding ge constateerd. Kaak kon voor twee minuten naar de kant en zag dat zijn ploeg de overwinning uit han den moest geven. Erik Verheijen en Patrick Bon namen de treffers voor Lisse voor hun rekening. Menken-Van der Plas 3-1. De Katwijkers waren in deze kracht meting aanvallend machteloos. De équipe van coach De Jong had geen antwoord op het verdedigen de spelletje van de Noordwijkers, die Kees Nulkes, Berry Lumoing- doing en Peter Ruigrok zagen sco ren. Jaap van Duyn scoorde uit een penalty tegen. De Kuyper-Landwer 5-5. Met de zege was de thuisploeg dik tevre den, want in de in de slotfase keek De Kuyper nog tegen een 3-5 ach terstand aan. Twee minuten voor tijd scoorde Laurens van der Voort de gelijkmaker. Van der Voort was met totaal drie treffers topscorer bij de gastheren. Harry van der Zwet en Mart Meiland vonden eveneens het net. Voor Landwer waren Max Bleiswijk (2). Fred Ar royo, Ferry van der Vlugt en Erik Warmerdam trefzeker. ROAC-Noordwijk 4-5. Een ver diende zege van Noordwijk, dat het zich onnodig moeilijk maakte door te veel kansen te missen. Wel raak schoten Jos Smits (2), Albert Bosma (2) en Piet Welling. Wilco van der Meer (2), Perry Vijlbrief en Ruud Wortman doelpuntten tegen. Hanepoel-THB Boys 2-7. De thuisploeg legde de rode loper voor de bezoekers uit. Zelden had de Lisser ploeg had zo gemakkelijk als gisteravond. Gerard van Beek (2), Leo van Kampen (2), Geep van Rooyen (2) en Peter Schalk scho ten raak. Voor Hanepoel vond Wil co van Klink het net. Bahlmann-Van Egmond 3-2. De Alphense goalie kwam te laat, waardoor Ton van der Laan in de eerste minuten als doelman moest optreden. De Leidenaars kwamen via Rob Hensing op 0-1 en het erg ste moest voor de Alphenaren wor den gevreesd. Toen de doelman eenmaal gearriveerd was, kreeg Bahlmann weer vertrouwen. Peter Gerse en Ton van der Laan bogen de achterstand om in 2-1, waarna Rob van der Zande zo vriendelijk was (eigen doel dus) Van Egmond de gelijkmaker te schenken. Marco Parinussa maakte de fout van Van der Zande weer goed. GRONINGEN (ANP) - De Sovjet-machine lijkt in de veertiende ronde van wereldkam pioenschap dammen in Groningen pas goed op gang te zijn gekomen. Met drie overwin ningen en twee remises verbeterden de Oosteuropese grootmeesters hun posities in het klassement zodanig dat alle vijf nu bij de eerste acht zijn gekomen. Koploper Rob Clerc - die tegen Korenevski niet verder kwam dan remise - moet nu zowel Baljakin als Dibman naast zich dulden op de eerste plaats. De afstand tussen deze drie koplo pers (van wie Clerc en Baljakin el kaar vandaag treffen), en de hen achtervolgende groep, is inmiddels op tenminste twee punten ge bracht. Koeperman klom door een zege op de Senegalees Macodou N'Diaye naar een gedeelde vierde plaats, terwijl de Groningse oud- wereldkampioen Jannes van der Wal zijn honderden fans hevig te leurstelde door zijn tweede achter eenvolgende nederlaag te incasse ren. Dit keer was Kane de „boos doener" die Van der Wal in een uit zichtloze positie manoeuvreerde. Wereldkampioen Gantwarg liet een tweede zege aantekenen door John van den Borst te verslaan en kwam op de met Van der Wal en Mitsjanski gedeelde zesde plaats. Dit trio wordt op een punt gevolgd door het Nederlandse duo Jansen en de eindelijk winnende Vermin. Alleen Mitsjanski schijnt tevre den met zijn klassering en probeert het record van de kortste partij in elke ronde op zijn naam te bren gen. Gerard Jansen was in deze veertiende ronde zijn „slachtof fer". Hoewel de Nederlandse num mer drie probeerde tot een echte partij te komen, ruilde Mitsjanski elke schijf die bij zijn positie in de buurt kwam van het bord en daar om gaf de Huissenaar zijn pogin gen na goed anderhalf uur spelen maar op en stemde in met remise. Onberekenbaar Het zou uren duren voordat de weer honderden toeschouwers het volgende resultaat onder ogen kre gen. In die tussenliggende tijd viel weer veel te genieten op de meeste borden en trokken vooral de partij- ADVERTENTIE In het Kerstdorp van Jaap Kooy ii Lisse kunt u de meest aparte Sint-kado's uitzoeken. en, waarbij de koplopers waren be trokken de aandacht. Alexander Baljakin bouwde aan een superieu re stelling tegen de Braziliaan Leandro, die in het eindspel welis waar nog even „vervelend" deed, maar na het verlies van een schijf het spoor bijster raakte en na drie uur toch bezweek onder de techni sche overmacht van de Sowjet- grootmeester. Even later besloten Korenevski en Clerc elkaar het leven niet ver der zuur te maken, nadat het even wicht in hun onderlinge duel niet echt verstoord was en de licht bete re positie van de Nederlandse kam pioen in een bijna symmetrische stelling geen echt voordeel ople verde. Inmiddels had Alexander Dibman tegen de Surinamer Autar een zoveel betere positie opge bouwd, dat een zege niet kon uit blijven. Een wederzijdse door- braa"k naar dam gaf de Zuidameri kaan weinig soelaas omdat Dib man dit gepromoveerde stuk on middellijk afnam. De Russisische kampioen hoefde alleen maar te wachten tot de Surinamer zijn de fensie moest afbreken om daarna zelf naar dam te lopen en de partij in zijn voordeel te beslissen. Deze zege zorgde in het Sowjet kamp niet echt voor grote vreugde omdat Dibman - die van de koplo pers het lichtste programma heeft zijn titelkansen aanmerkelijk ver grootte en de in Groningen aanwe zige Sowjetéquipe een mogelijke wereldtitel van hun landgenoot (vanwege zijn absoluut onbereken bare gedrag) niet ziet zitten. Spectaculair Wereldkampioen Gantwarg boekte zijn tweede zege in succes sie, waarbij dit keer John van den Borst als slachtoffer fungeerde. De Limburger had aanvankelijk wel enig succes met zijn acties op de korte vleugel waardoor de witte schijven van de wereldkampioen niet voldoende in het spel konden worden betrokken. Maar toen de wit-Rus eenmaal loskwam, was er geen houden meer aan en kwam Van den Borst - die ook nog met de klok een gevecht moest leveren - technisch vernuft tekort om de agressie van de wereldkampioen in te tomen. Jannes van der Wal kreeg in een klassiek aandoende partij tegen dé Afrikaanse kampioen Kane geen kans. In de spectaculaire tijdnood fase haalden beiden ruimschoots het vereiste aantal zetten, alleen er bleef een verloren positie voor de Nederlandse oud-wereldkampioen op het bord achter. De 64-jarige Iser Koeperman had voor zijn duel met de Senegalees Macodou N'Diaye iets meer dan veertig zet ten nodig om de voor veel groot meesters onneembare Afrikaanse veste te slopen en zijn vierde over winning te laten bijschrijven. Hans Vermin verbeterde zijn positie door de ondeugdelijkheid van het omsingelingsspel van de Belg Ca- saril aan te tonen, terwijl de Israë liër Galperin de Malinese groot meester Mamina N'Diaye diens derde nederlaag toediende. Uitslagen derde ronde FC Groningen (Ned) - Vitoria Guimaraes (Por) 1,-0 (1-0). 7. De Koek 1-0. Scheidsrech ter: Boetenko (Sow), toeschouwers: 20.000 (uitverkocht). Gele kaart: Miguel en N'Ka- ma (beiden Vitoria Guimaraes). Glasgow Rangers - Borussia Mön- chengladbach 1-1 (1-1). 15. Durrant 1-0, 45. Rahn 1-1. Scheidsrechter: Casarin (Ita), toeschouwers: 44.000. Gele kaart: Drehsen en Kamps (Borussia MG) en West (Ran gers). Dundee United Hajduk Split 2-0 (1-0). 28. Mclnally 1-0,47. Clark 2-0. Scheidsrechter: Föckler (WD1), toeschouwers: 12.000. Fairclough 2-1. Scheidsrechter: Prokop (OD1), toeschouwers: 35.000. Gent: AA Gent (Bel) - 1FK Göteborg (Zwe) kaart: Wernersson (Göteborg). Uerdingen: Bayer Uerdingen (WDl) - FC Barcelona (Spa) 0-2 (0-0). 76. Roberto 0-1, 79. Hughes 0-2. Scheidsrechter: Frederiks- son (Zwe), toeschouwers: 30.000. Gele kaarten: Carrasco (Barcelona) en Klinger (Bayer U.). Spjrtak Moskou (Sow) - FC Tirol (Oos) 1-0 Praag: Dukla Praag (Tsj) - Inter Milan 7-6, 6-2; Masso (Arg) - Engel (WDl) 6-1, 6-4; Popp (WDl) - Koevermans (Ned) 6-4, 6-4; Schapers (Ned) - Schaap (Ned) 4-6, 6-2, 6-4; Klaparda (VSt) - Gustafsson (Zwe) 7-6, 6-2; Waem (Zwe) - Lodder (Ned) 6-2, 6-4; Beutel (WDl) - Vermeeren (Ned) 6-1, 6-2; Kuhnen (WDl)- Walhgren (Zwe) 6-1,6-2; Bloom (Isr) - Hipp (WDl) 7-6, 6-1; Van Boeckel (Ned) - Falk (WDl) 7-6, 6-4; Oosting (Ned) - Sauer1 (Ned) 6-2, 6-1. Uitslagen en standen tweede ronde Leid' se schaakcompetitie: Eerste klasse A: Rijnsburg 1 - Philidor 5 5-3; VTL 1 - Noordwyk 1 3-5; Noordwyker- hout 1 - Katwijk 2 51/b-2Vb; Sassenheim 1 LSG 4 Xh-Vh. Stand: 1 LSG 4 4-12; 2 Rynsburg 1 4-10; 3 Noordwyk 1 4-9Vï; 4 Noordwykerhout 2-9; 5 Philidor 5 1-7, 6 Katwyk 2 1-67 VTL 0-5'A; 8 Sassenheim 1 0-3'/2. Eerste klasse B: Philidor 6 - Philidor 4 3>/2- 4'A; Bodegraven 1 - Leithen 2 21/2-51/>; Nieuwkoop 1 - Alphen 2 3-4 voorlopig; Voorschoten 3 - Leiderdorp 2 2-5 voorlopig. De stand, inclusief prognoses: 1. Leider dorp 2 4-IOV2; 2. Philidor 4 4-10; 3. Alphen 2 4-8, 4. Bodegraven 1 2-7'/r. 5. Leithen 2 2-7; 6. Philidor 6 0-6'/*:; 7. Nieuwkoop 1 0-6; 8. Voorschoten 3 0-4'A. Tweede klasse A: Nieuwkoop 2 - Aarlan- derveen 1 5-3; VTL 2 - Boskoop 1 3'A-4M>; Koudekerk 1 - LSG 5 4-4; Op Eigen Wieken 1 - Leiderdorp 3 4,A-31/i. De stand: 1. Op Eigen Wieken 1 4-10'A; 2. Nieuwkoop 2 4-9,/z; 3. Koudekerk 1 3-8'/2; 4. Aarlanderveen 1 2-9; 5. Boskoop 1 2-8; 6. LSG 5 1-6; 7. VTL 2 0-7; 8. Leiderdorp 3 0-5V4. Tweede klasse B: Bodegraven 2 - Roelofa- rendsveen 2 4-4; Philidor 7 - Leithen 3 4-4; LSG 6 - Alphen 3 3V&-4V&; Voorschoten 4 - Pool Niemczak positief NEW YORK (AFP) - De Pool An- toni Niemczak, tweede in de ma rathon van New York van 2 no vember (zie foto AP), blijkt ver boden stimulerende middelen te hebben gebruikt. De Amerikaan se atletiek bond (TAC) heeft de Pool gediskwalificeerd. Volgens Pete Cava, de woord voerder van de TAC, viel de con tra-expertise die verricht werd op de universiteit van Californië (UCLA) positief uit. In de urine van Niemczak werden sporen van anabole steroiden aangetrof fen. De Pool, die in 2.11.21 als tweede eindigde achter de Ita liaan Poli, verklaarde toen er sprake van was dat een deelne mer positief had gereageerd, dat hij zestien dagen voor de wed strijd na een tandheelkundige behandeling waarbij hij veel bloed had verloren van een arts een injectie had gekregen aan te sterken. Bij de marathon van New York werden voor de eerste maal de eerste drie aankomenden bij de vrouwen en mannen alsmede vier door het lot aangewezen i dere deelnemers gecontroleerd op het gebruik van verboden middelen. Kwalificatiewedstrijd Europees kam pioenschap onder 16: Argos: Griekenland-Nederland 4-0 (1-0). 22. Topssounides 1-0, 49. Tossounides 2-0 (strafschop), 52. Dalkides 3-0, 82. Pitsiavas 4-0. Toeschouwers: 7000 Inter-regionaal Zwarte Wolf 10-16 Bax Glasbergen 10-15 Snoekie Datagold 10-12 Silva B Ceverbo 9-11 De Maas Neptunus 10-11 FC Grovo De Rozet 9-10 FC Lisse Hoofdklasse Van der Plas 11-18 Sloos 11-11 Menken 11-16 Landwer 11- 9 THB 11-16 ROAC 11- 9 Lugdunum 11-14 De Kuypei Topscorers: Wilco van der Meer (ROAC) 23, Albert Bosma (Nw) 21, Laurens van der Voort (Kuy) 19. Baljakin (Sow) - Leandro (Bra) 2-0, Kore nevski (Sow) - Clerc (Ned) 1-1, Mamina N'Diaye (Mal) - Galperin (Isr) 0-2, Casaril (Bel) - Vermin (Ned) 0-2, Kane (Sen) - Van der Wal (Ned) 2-0, Dibman (Sow) - Autar (Sur) 2-0, Macodou N'Diaye (Sen) - Koeper man (VSt) 0-2, Gantwarg (Sow) - Van den Borst (Ned) 2-0, Mitsjanski (Sow) - Jansen (Ned) 1-1, Kouame (Ivo) - Guinard (Fra) 1-1. Stand: 1. Baljakin, Clerc en Dibman 19,4. Koeper- Uitslagen eerste ronde internationaal tennistoernooi van Valkenswaard: Oegstgeest 2 3M> -4'/;. rendsveen 2 2-8; 5. Voorschoten 4 2-8; 6. Leithen 3 1-7'/ïr, 7. Philidor 7 l-6lA; 8. LSG 6 0-5V*. Tweede klassse C: Katwijk 3 - Lisse 2 3-4 voorl; Sassenheim 2 - Valkenburg 1 21/t-6V;; Leithen 4 - Noordwyk 2 4-2 voorl; Zoeter- woude 1 - Voorhout 1 3l/2-2'/2 voorlopig. Vrouwen winnen KOUDEKERK - Het Leids vrou wenelftal heeft op het veld van Koudekerk een ruime overwin ning geboekt op de voetbalselectie van de afdeling Gouda. Na een 1-0 ruststand liep Leiden in de tweede helft van dit duel uit de districts competitie uit naar een 4-0 eind stand. Heieen van der Weijden van SJZ nam drie treffers voor haar re kening, terwijl Karin van de Oever (Randstad Sport) zich één keer trefzeker toonde. Voorafgaande aan het treffen tussen Leiden en Gouda oefenden een Leids meisjeselftal tegen jeug dige voetballertjes van Koudekerk i met 2-1. LEIDEN - De derde ronde van de Leidse schaakcompetitie lijkt in de promotieklasse volop verrassingen te bieden, al is hier nog niets zeker. Drie duels staan namelijk nog open. Wel duidelijk is daarbij, dat de oorspronkelijke favorieten het in tweede zitting moeilijk zullen krijgen. Geen verrassing was de winst van Alphen 1 bij Roelofa- rendsveen, al logen de cijfers er met IV2-6V2 op zichzélf bepaald niet om. Philidor 3 zit bij een 2,/2-3,/2 ach terstand volop in de problemen te gen Leiderdorp, dat het in de eer ste twee ronden verworven imago van degradatiekandidaat nadruk kelijk van zich af wenste te schud den. Het moet gezien de afgebro ken stellingen wel heel raar lopen, wil de Leiderdorpers de zege nog ontgaan. De Zwarte Pion 1 uit Lis se beschikt tegen Katwijk 1 over een comfortabele 3 Vb-1 Vb voor sprong. Desondanks lijkt de titel kandidaat een matchpunt tegen de Katwijkers achter te moeten laten. Oegstgeest 1-Leithen 1 kwam op een voorlopige 2Vb-2Vb uit, waarbij Leithen over de beste papieren op de zege beschikt. Koploper Alphen 1 stelde zich nadrukkelijk kandidaat voor het kampioenschap. De winst bij Roe- lofarendsveen viel met 1 Vb-6Vb wel iswaar enigszins geflatteerd uit, maar was op zich toch ruimschoots verdiend. Mecnelse, Passenier en Baas waren tegen respectievelijk Spruyt, Verleur en Termeulen goed voor vlotte Alphense over winningen. Leen de Jong zag op ponent Bakker een "pot" remi sestelling uit handen geven en won alsnog, terwijl Petrelli zijn ope ningsvoordeel tegen Van der Aart uiteindelijk in winst kon omzetten. Bij de remisepartijen kwamen Al phenaren Stakenburg en De Wit beiden goed weg, toen hun oppo nenten Hogenboom en Venne het eerder bereikte voordeel pardoes uit handen gaven. Op het kopbord besloten Jan Borst en Onno van Dijk tot een puntendeling. In deze ontmoeting was het Van Dijk, die een riante positie verspeelde. Voor de uitslagen in de overige klassen, zie scorebord. Honkbalstunt in Taiwan KAOHSIUNG (ANP) - Het Neder lands honkbalteam heeft gisteren, op de vijfde dag van het Chung Hwa-toernooi in Taiwan, voor de grootste verrassing tot nu toe ge zorgd. In een zeer spectaculaire 'wedstrijd werd met 7-6 gewonnen van het B-team van het gastland. De term B-team mag niet wor den uitgelegd als zou deze ploeg zwakker zijn dan de A-formatie. De beste werpers van het land maken weliswaar deel uit van de eerste ploeg, maar Taiwan B beschikt over de beste slagmensen. Dat was in de eerste drie wedstrijden dui delijk geworden door middel van drie zeer ruime overwinningen en een totaal van niet minder dan 45 punten. Onder aanvoering echter van pit cher Harrie Koster werd dat slag- geweld in toom gehouden. Daar naast lukte bij Nederland aanval lend zo ongeveer alles. Drie achter eenvolgende nederlagen hadden klaarblijkelijk het moreel niet kun nen aantasten. Dat bleek vooral tegen het einde van de wedstrijd, toen met wils krachtig honkbal een 6-2 achter stand nog werd weggewerkt en werd omgezet in de eerste over winning. Die zege is uiterst belang rijk. Met nog onder meer de duels tegen de jonge Canadese ploeg en de universiteit van Arizona voor de boeg, zijn er nog kansen om de bes te vier te halen om zodoende vol gende week maandag en dinsdag te kunnen deelnemen aan de play offs. UTRECHT (ANP) - Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) ziet geen brood in commerciële ziekenhuizen. Op commerciële basis draaiende zie kenhuizen worden vaak gezien als een soort wondermiddel tegen alle Financiële kwalen maar het tegen deel lijkt eerder het geval. Het is zeer de vraag of ze kostenbewuster opereren dan de 200 „non profit" ziekenhuizen in ons land. Die hou den de kosten zeer scherp in de ga ten nu ze sinds 1982 gebonden zijn geling. strakke budgetteringsre- Dat is de strekking van het be toog dat drs. E. Wiebenga, finan cieel expert bij WVC, gisteren hield op een symposium in Utrecht over de kosten in de gezondheids zorg. Wiebenga maakte duidelijk dat ons land niet zit te wachten op commerciële ziekenhuizen die wel ëens even zullen laten zien hoe winstgevend ze kunnen draaien door echt zieke patiëriten - de dure Leger van Afghanistan verovert verzetsbasis MOSKOU (Rtr.) - Het Afghaanse leger heeft het afgelopen weekein de een belangrijke basis van het is- lamatische verzet op een kilometer afstand van de grens met Pakistan veroverd. Daarbij zijn ruim 500 guerrillastrijders gedood en grote hoeveelheden wapentuig buitge maakt, zo berichtte gisteren het Sowjetlegerblad Krasnaja Zvezda. I Russische De basis huisvestte ruim 700 mensen. Het grootste deel van het buitgemaakte wapentuig was van Amerikaanse, Westduitse en Britse makelij, aldus het legerblad. Het voegde eraan toe dat de hoeveel- heelheid buitgemaakte wapens be wijst welke omvang de strijd in Af ghanistan heeft en hoe groot de steun is van vijandige krachten, voornamelijk de VS, die de Af ghaanse contra-revolutie financie- gevallen - door te schuiven naar niet-commerciële ziekenhuizen, zoals volgens Wiebenga maar al te vaak in de VS gebeurt. Als er commerciële ziekenhuizen komen zal de consument niet al leen naar de prijs kijken maar ook naar de diensten die hij voor die prijs krijgt, aldus Wiebenga. Hij zal het beste van het beste eisen en dat zal bij voorbeeld betekenen dat geen enkel commercieel zieken huis het zich kan permitteren om het aanschaffen van dure appara ten achterwege te laten. Ook al weet men van tevoren dat die ap paraten niet optimaal zullen wor den gebruikt, aldus Wiebenga. Hij trok een parallel met de ge neesmiddelensector waar men ook op commerciële basis werkt. Maar daar is geen sprake van prijscon currentie. Sterker nog, hoe duur der, hoe beter is het motto. De con currentie beperkt zich alleen tot het dienstbetoon dat zo groot mo gelijk moet wezen. Daardoor ste gen de kosten in de geneesmidde lensector in vijf jaar tijd met bijna een miljard gulden. Vorig jaar bij voorbeeld was de kostenontwikke ling in de gezondheidszorg zeer ge matigd maar uitgerekend in de sec tor waar commerciële afwegingen worden gemaakt - de geneesmid delensector - was sprake van een forse kostenstijging van 8,5 pro- cént. DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft een wetsvoor stel ingediend dat is bedoeld om de veelvuldige vertraging in het straf proces door het indienen van een bezwaarschrift tegen de dagvaarding tegen te gaan. Volgens het wetsvoorstel zal de dagvaarding door een bezwaarschrift niet meer, zoals nu het geval is automatisch komen te vervallen. t)e mogelijkheid om een bezwaarschrift in te dienen tegen de kennisge ving van verdere vervolging of de dagvaarding is bedoeld om te voorko men dat de verdachte op lichtvaardige gronden wordt vervolgd. Ook wanneer het bezwaarschrift door de rechtbank wordt verworpen, het geen in de grote meerderheid van de gevallen gebeurt, moet de verdachte opnieuw worden gedagvaard. Dat leidt tot een vertraging in de voortgang van het strafproces. Volgens het ministerie is deze vertraging zelfs „zeer groot" als de verdachte in beroep gaat tegen de beslissing van de recht bank over het bezwaarschrift en eventueel ook nog gebruik maakt van de mogelijkheid cassatie bij de Hoge Raad in te stellen. GEMERT (ANP) - Door een ver keersongeval in Gemert zijn in de afgelopen nacht vier mensen om het leven gekomen. Twee anderen zijn zwaar gewond. Alle slachtof fers komen uit Gemert. Een woord voerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. De zes slachtoffers zaten in een auto die op de Lodderdijk door nog onbekende oorzaak tegen een boom is gereden. Vier inzittenden overle den ter plaatse. Aanvankelijk werd aangenomen dat ook een vijf de slachtoffer bij het ongeval om het leven was gekomen. Later in een ziekenhuis bleek de man nog le venstekens te vertonen. De auto werd bestuurd door een 32-jarige man. De zesde inzittende van de auto is achttien jaar oud. Beide laatste slachtoffers zijn zwaarge wond opgenomen in een zieken huis. (foto ANP) MAGHDOUSHEH (AP) - De ge vechten tussen Palestijnse verzets strijders en sji'itische moslims op de strategische heuvel van Magh- dousheh in zuid-Libanon hebben zich verhevigd. De plaatselijke, christelijke bevolking heeft om de hulp van de paus gevraagd. De strijd is overgeslagen naar de Pale stijnse vluchtelingenkampen in Beiroet. Volgens de politie zijn gisteren ten minste 72 strijders omgekomen gewond geraakt in de strijd om de heuveltop, die uit zicht biedt over de Palestijnse vluchtelingenkampen rond de ha venstad Sidon. De bevolking van het stadje heeft zwaar te lijden onder de ge vechten, die het onmogelijk maken voedsel en water buitenshuis te be machtigen. Uit de stad ontvluchte inwoners klampten verslaf gevers aan en verzochten hen op d s ernst van het lot van de bevolkini te wij zen. Zij voerden aan dat di ngend hulp nodig is van het Rode Kruis. Berichten dat sji'iten 2.000 Pale stijnse vluchtelingen gedwongen zouden hebben te vertrekken uit een klein kamp ten zuiden van Ty- rus, Abul Asswad, en de hutten in het kamp in brand zouden hebben gestoken, waren voor de PLO-strij- 'ders reden om hun offensief tegen de sji'iten in Maghdousheh te ver hevigen. Een Palestijnse bevelheb ber verklaarde dat de jongste aan vallen waren gericht op het verdrij ven van de moslims uit het stadje, teneinde het in brand steken van Abul Asswad te wreken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12