Groningen met 1 lael i en traan Onweer noopt jury tot afblazen schaatsmarathon Optie van Barga op kwartfinale Tour start in Berlijn Overwinning (1-0) biedt somber •persp ectief Vonhoff werpt zich op als vredesrechter Omzet van ruim miljoen DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - Barcelona heeft gisteren al een voorschot ge nomen op een plaats in de kwartfi nales van het toernooi om de UE- FA-beker. De Catalanen zegevier den in en tegen Uerdingen met 2-0. Verder behaalde alleen IFK Göte- borg (1-0 tegen AA Gent) een over winning in een uitwedstrijd. Alle andere wedstrijden, op die van Dundee United tegen Hajduk Split (2-0) en Glasgow Rangers tegen Borussia Mönchengladbach (1-1) na, werden met een treffer verschil beslist. Gladbach, dat Feyenoord in de tweede ronde uitschakelde, kreeg in Glasgow waar de ploeg van Jupp Heynckes voor was geko men: een gelijkspel en ook een treffer. De stormloop in de eerste helft op Ibrox-park leverde de Schotten slechts een. doelpunt op van de talentvolle middenvelder Durrant. De massale toejuichingen uit 44.000 kelen hielpen echter niet. Gladbach, door vier overwinnin gen in de derde ronde beland, bleef ook nu ongeslagen. Wie anders dan Uwe Rahn tekende voor de gelijk maker. Drehsen kreeg daarentegen zijn tweede gele kaart. Torino, nog altijd zonder de Ne derlandse aanvaller Wim Kieft, stond de Beveren in de slotfase zo waar nog een gunstig resultaat toe. Na een doelpuntloze eerste helft, scoorden Comi (strafschop) en En- zio Rossi nog binnen het uur. Daar mee leek het duel wel beslist, maar in plaats van een derde Italiaanse treffer te kunne bejubelen kregen de 35.000 toeschouwers zes minu ten voor tijd nog de schrik van hun leven.^De vroegere Liverpool-spe- ler Fairdough bracht Beveren op 2- 1 in, waardoor de return in België in een geheel ander daglicht kwam te staan. Dukla Praag-Inter en Spartak Moskou-FC Tirol werden met een doelpunt beslist. In het Juliska-sta- dion in Praag ging Dukla fel van start. Inter had het niet gemakke lijk maar na dat eerste benauwde kwartier sloegen de Italianen met een toe. In de achttiende minuut bediende Matteoli Altobelli op maat. De Italiaan, die vrijdag zijn 31ste veijaardag viert, maakte geen fout en passeerde de Praagse doel man Kostelnik kansloos. Na de treffer ontwikkelden de Tsjacho- slowaken een enorme druk op de Italiaanse verdediging, waarbij Bittenger en Griga een hoofdrol speelden. Inter gaf nauwelijks kan sen weg. De Italiaanse tegenstoten veelal ingeleid door de Westduitser Rummenigge waren in feite veel gevaarlijker. De Westduitse scheidsrechter Tritschler behoefde nauwelijks op te treden in het cor rect gespeelde duel. Spartak, dat wegens de winterse omstandigheden was uitgeweken naar het zuidelijker gelegen Simfe ropol, behaalde tegen FC Tirol een magere overwinning van 1-0. Of Bij Emmen nu reeds pasjes EMMEN (GPD) - Vooruitlopend op een eventuele verplichte invoe ring van het pasjesysteem heeft het bestuur van de supportersclub van de betaald voetbalvereniging Em men nu al besloten om zo'n rege ling in te voeren. De 300 bij de club aangesloten supporters kunnen voortaan alleen op vertoon van een pasje meereizen naar uitwedstrij den. Het besluit is genomen om het voetbalvandalisme de kop in te drukken. Een beslissing over een algehele invoering van een pasjessysteem in Nederland wordt genomen na dat een speciale commissie van de KNVB een onderzoek naar de haal baarheid heeft afgerond. Naar ver wachting zal dit medio december zijn. AMSTERDAM (ANP) - Voor de eerste keer in de geschiedenis hebben de A-rijders een schaatsmarathon niet voltooid. In de zesde race om de KNSB-beker barstte gisteravond boven de Jaap Edenbaan in Amsterdam halverwege de koers een hevig onweer los. De jury wachtte tien ronden af of de plensbui over zou trekken. Toen dat niet het geval was, gaf de arbiter het teken te bellen voor de laatste ronde. r stond voor de 1200 toe schouwers op dat moment al vast'. De 20-jarige Herbert Dijkstra had in de beginfase met een solo een ronde voorsprong genomen. Zijn eerste zege bij de A-rijders kwam uiteraard niet meer in gevaar. De sprint van het peloton werd ge wonnen door Richard van Kem pen, die de leiding in het beker klassement heeft. Andries Kasper werd derde. Hilbert van der Duim, die morgen een aanval op het we relduurrecord van Jan Kooiman gaat doen, eindigde in de midden moot. In het klassement bleef alles bij het oude. De race in Amster dam telde niet voor de rangschik king, omdat er nog geen 75 ronden, zoals de reglementen voorschrij- De Westduitsers Klingen (r) en Kuntz proberen de Spanjaard Bernardo c met 0-2 bij Uerdingen. bal te ontfutselen. Barcelona won Debutant Herbert Dijkstra is de revelatie van het marathonpeloton. De Drentse student psychologie aan de Groninger universiteit is een allround-sportman. Wielren nen en schaatsen worden fanatiek door hem bedreven en in beide takken behoort hij tot de uitblin kers. Op het kunstijs profiteert hij momenteel nog van zijn wielercon- ditie. Vanaf februari behoorde hij tot de wielerselectie van bonds coach André Boskamp. Hij reed al le zware rondes en was op het we reldkampioenschap in, Colorado Springs reserve. Met Zanolli en Harmeling streed hij om een plaats in het gouden kwartet van de ploe gentijdrit. Harmeling kreeg ten slotte de voorkeur van Boskamp. Ook in de wegwedstrijd bleef hij langs de kant. Dijkstra won vorig seizoen op het kunstijs met over macht het klassement bij de B-rij- ders. Een feit dat Dries van Wijhe niet was ontgaan. Hij attendeerde de ploegleider van zijn sponsoren de postorderschap op de krachtige Drent, die prompt werd ingelijfd. In Amsterdam ging Dijkstra direct na het startschot aan de haal. Aan vankelijk kreeg hij gezelschap van Jacobs, Giling, Bakker, Portengen, Katinas en Van Capelle. die score over veertien dagen vol- doendëzal zijn om in Innsbruck de laatste acht te bereiken staat te be zien. De" Russen verspeelden de kans op een hogere score doordat Novikov drie minuten voor rust een strafschop miste. Aan de ande re kant kwamen de Oostenrijkers nauwelijks voor het doel van inter national Dassajev. Ook in Gent was slechts één tref fer te bewonderen door de 13.000 toeschouwers. Die viel in de twee de helft echter wel in het voorrdeel van IFK Göteborg. In een matige en trage eerste helft kon de thuis ploeg de Zweden nog wel bijbe nen, na de pauze was IFK duidelijk de betere. Dat resulteerde terecht in een goede uitgangspositie voor de return over twee weken in Go thenburg. Het doelpunt kwam ove rigens op naam van een buitenlan der. De Fin Rantanen schoot na 67 minuten raak. Vlak daarvoor had Gent-trainer Han Grijzenhout een Nederlandse vervanging doorge voerd. Roger Raeven maakte plaats voor Toine van Mierlo. Veel effect zou het, net als de wissel Van Looy voor Hallaert, niet sorteren. Gent kreeg in het laatste kwartier slechts één serieuze kans op een te gentreffer bij een doorbraak van Hinderyckx. De Zweedse doelman Thomas Wernersson torpedeerde de Belg echter net buiten het straf schopgebied. Het leverde hem een gele kaart op, de vrije trap leverde Gent niets op. Barcelona had ook in Uerdingen geen moeite met de gelijknamige Westduitse tegenstander: 2-0. De schatrijke Catalaanse club was, hoewel de dure spitsen Lineker en Hughes in de eerste helft vrij geiso- leerd stonden, heer en meester, maar liet het bij late doelpunten van Roberto en de Engelsman Hughes. BRUSSEL (AFP) - De organisato ren van de Ronde van Frankrijk hebben zich gehouden aan de af spraak, die indertijd is gemaakt met West-Berlijn. De Tour '87 zal definitief op 1 juli beginnen met een proloog in de Westduitse en clave. Er heerste nog enige verwar ring over de preciese data, omdat de Oostduitse autoriteiten weiger den de Tour-karavaan over hun grondgebied richting Frankrijk te laten rijden. Nu is besloten na de proloog, een rit in lijn en een ploe gentijdrit in West-Berlijn die ren- GRONINGEN (ANP) - Met een lach en een traan heeft FC Groningen gisteravond zijn eerste wedstrijd in de derde ronde van het voetbaltoernooi om de UEFA-beker afgeslo ten. Een lach, omdat het elftal van trainer Rob Jacobs in zijn vijfde Europese duel van dit seizoen ongeslagen bleef. In het met twintigduizend toe schouwers gevulde Oosterparksta- dion wonnen de noorderlingen met 1-0 van Vitoria Guimaraes door een doelpunt van De Koek vlak na de aftrap. Een traan, omdat deze uitslag een toch wel somber uitzicht biedt op de tweede ont moeting, over veertien dagen in Portugal. Jacobs en zijn spelers konden zich troosten met het feit, dat Guimaraes net als Neuchatel in de vorige ronde niet tot scoren kwam. Groningen, dat in de vader landse competitie geregeld verliest door hevig concentratieverlies, heeft in het internationale voetbal laten zien strategisch te kunnen spelen. Onder leiding van de aan de linkerhand geblesseerde vrije verdediger De Wolf, de gerouti neerde middenvelder Van Dijk en de altijd scherp spelende Hout man, ging dat tegen Guimaraes evenwel niet al te best. Groningen liet zich te vaak leiden door het en thousiasme te willen scoren en te GRONINGEN (ANP) - Zo hoog als.de conflicten tussen de bestu ren van FC Groningen en Vitoria Guimaraes voor de UEFA- bekerwedstrijd opliepen, zo vredelievend bejegenden de verte genwoordigers van beide provincieclubs elkaar gisteravond na het in Gronings voordeel geëindigde duel (1-0) in het Ooster park-stadion. Rob Jacobs en zijn tegenstrever Marinho Peres wisselden over en weer complimenten uit en voorzitter Antonio Machado van Guimaraes hield zich in de bestuurskamer aan de etiquette en schudde de handen van de aanwezige bestuursle den. Commissaris van de koningin Henk Vonhoff had 's middags een poging ondernomen te voorkomen, dat de boze Portugese delegatie een klacht zouden indienen bij de Europese voetbalu nie. De gasten vonden dat ze slecht waren ontvangen, wilden niet meer inet voorzitter Renze de Vries en manager Ton van Dalen praten en dreigden de Groningers over twee weken met gelijke munt terug 'te betalen. „We hebben woensdag tot drie keer toe geprobeerd een gesprek te krijgen met het bestuur van Vitoria", vertelde bet Groningse bestuurslid Jacques d'Ancona. „Zonder resultaat. Toen Vonhoff aanbood te bemiddelen, waren de Portugezen niet zo onfatsoenlijk dat te weigeren." D'Ancona zei ervan overtuigd te zijn, dat intimidaties over twee weken achterwege zullen blijven. De bestuurders van Guimaraes waren dermate verguld met het optreden van Vonhoff, dat ze hem spöntaan uitnodigden de tweede wedstrijd in het Portugese stadje bij te wonen. De com missaris van de koningin zei te proberen aan het verzoek te vojdoen. Als Vonhoff geen tijd hééft, stuurt hij een vertegen woordiger names het provinciebestuur. FC Groningen manoeuvreerde zich in een betere uitgangsposi tie voor de return dan tegen Xamax Neuchatel in de tweede ronde. Een maand geleden was Rob Jacobs nog de enige opti mist in het Noorden na het povere resultaat (0-0) van de thuis- wedstrijd. De minimale.overwinning op Guimaraes verleidde de Rotterdammer tot de uitlating, dat Groningen na Woensdag avond al met een been in de volgende ronde staat. weinig door de rust en het overleg, nodig voor een verantwoorde aan valsopbouw. Guimaraes, bestaand uit een mengeling van Braziliaan se, Afrikaanse en Portugese spe lers, acteerde op last van coach Ma- rinho-Peres veel gedisicplineerder. Dat was alleen al te zien aan het aantal overtredingen: vijfentwintig voor Groningen tegen tien voor Vi toria. - Het aanvallende voetbal van Groningen stal de harten van de toeschouwers. Maar de offensieve daden konden niet verhullen, dat de Groningers herhaaldelijk se rieuze pogingen ondernamen zich de nek om te draaien. Niet alleen door de verdediging te verwaarlo zen, maar ook door de aanvallen zonder een greintje fantasie op te zetten. Het elftal van Jacobs speel de Guimaraes daarmee in de kaart. De Portugezen vingen de hoge voorzetten zonder moeite op. Ja cobs, die Vitoria in de Portugese competitie één keer heeft zien voetballen - ook zijn assistent ging eenmaal - had gegokt op de zoge naamd geringe kopkracht van de tegenstander. Houtman en de even lange De Koek, toornden wel voortdurend hoog boven hun op ponenten uit, maar legden de bal alles behalve goed neer voor de in komende Roossien, Mason en de slungelachtige Van den Berg. Balvaardig De Guimaraes-verdedigers, over de grond veel balvaardiger dan de Groningers, hadden na de afgesla gen aanvallen ruim voldoende aan- speelmogelijkheden. Mason, op rechts, Van Dijk, in het midden, en Van den Berg en Roossien op links, hadden door hun eenzijdig naar voren gerichte blik, te veel tijd nodig de defensieve taak te vervullen. De Wolf, met een banda ge om zijn geïnjecteerde linker hand en Verkuyl moesten het daar door achterin geregeld samen op knappen, geassisteerd door de ver voor zijn doel spelende Storm. Ge lukkig voor Groningen hoefden de Zuideuropeanen en -Amerikanen niet zo nodig. Cascavel, met acht treffers Portugees topscorer, en aangever Roldao mochten het sa men opknappen. Guimaraes ver trouwde duidelijk meer op het voorkomen van verdere tegentref fers dan het produceren van doel punten. Die tactiek had tegen Sparta Praag (1-1 en 2-1) en Atleti- co Madrid (2-0 en 0-1) immers suc ces in de vorige ronden van het UEFA-toernooi. Het vroege doelpunt van De Koek was een streep door de Por tugese rekening. Na een vrije trap van Mason en een tikje van Van Dijk, raakte de defensie even in pa niek. De bal caramboleerde via een Portugees been naar Mason, die De Kocks hoofd vond. Door het te simpele aanvalsconcept kreeg Gro ningen voor de pauze slechts één andere kans, ontstaan uit een vrije, trap van De Wolf. Een corner via de vuisten va doelman Jesus was het resultaat. Niets geleerd - In de tweede helft liet Gronin gen zien, dat het niets had geleerd van de eerste drie kwartier. Na tuurlijk was het lovenswaardig dat Van Dijk, Roossien en Mason in hoog tempo vele kilometers versle ten. Ook was het spannend dat Houtman en De Koek keer op keer een luchtduel aangingen. En zeker,, het gehele elftal draaide op volle toeren. Het ging echter te gejaagd, te ongecontroleerd. De Groningers liepen zich zelf vaker voorbij dan de Portugezen. De geschorste Ey- kelkamp, die er in Portugal wel bij is, werd duidelijk gemist. Als Gro ningen eens echt gevaarlijk werd, greep Vitoria zonder probleem naar zwaardere afstopmiddelen. Voorstopper Miguel had er zelfs de gele kaart voor over. GRONINGEN (ANP) - FC Gronin gen heeft in de drie thuiswedstrij den in het toernooi om de UEFA- beker een omzet gehaald van 1,2 miljoen gulden. Het grootste deel hiervan is afkomstig van de recet tes van de duels tegen Galway Uni ted, Xamax Neuchatel en Vitoria Guimaraes. Het restant komt van televisierechten en extra reclame inkomsten. Groningen begon het voetbalsei zoen in financieel opzicht nog nooit zo gunstig. De inkomsten doen het tekort van twee ton verge ten, dat na afloop van het vorig sei zoen resteerde. De verkoop van Adrie van Tiggelen aan Anderlecht had de balans al in positieve zin ners te verplaatsen naar Stuttgart. Daar volgt een etappe. Een dag la ter zetten de renners koers richting Straatsburg. Het schema van de eerste dagen 1 juli: proloog West-Berlijn, 2 juli: s'morgens Berlijn-Berlijn rit in lijn, s'middags Berlijn-Berlijn ploegentijdrit, 3 Juli: verplaat sing naar Stuttgart, 4 juli: Stutt gart-Stuttgart, 5 juli: Stuttgart- Straatsburg, De rest van het rou teschema is ongewijzigd, Ook de voor Cascavel ingevallen Zaïrees N'Kama kreeg het geel van scheidsrechter Boetenko, die het duel goed aanvoelde en uitstekend floot. Voor N'Kama was het de tweede gele kaart in het toernooi,'1 zodat hij in de return wedstrijd aan de kant moet blijven. Vreemd ge noeg raakte Groningen, dat Hout man en De Koek enkele kansjes zag missen, van slag door de aan wezigheid van de grote Afrikaan. De begenadigde middenvelder Ademir voelde dat goed aan. Hij vond twee keer het doel van Storm, die in tegenstelling tot de Groningse spitsen op scherp stond. N'Kama, N'Dinga, Adao en Nascimento kwamen ook geregeld gevaarlijk op. Door deze steeds in de defensie beginnende acties, kwam eens te meer aan het licht, dat Groningen op de vleugels ver dedigend zwak is. Maar Jacobs had daar niet al te veel problemen mee. Hij zal voor het tweede duel, net als in Neuchatel, kunnen rekenen op de aspiraties van zijn ambitieuze spelers, die het vermogen hebben in Europese ontmoetingen tot on gekende hoogten te kunnen groeien. Dat zestal geloofde kennelijk niet in de ontsnapping en liet zich één voor één weer inlopen. Alleen Dijkstra niet. Op het moment dat het peloton aanspraken maakte de achtervolging serieus in te zetten, vloog h|j met een geweldige rush naar de staart van de hoofdmacht. Daar bleef hij enkele ronden han gen om op adem te komen. Aan de kop controleerden zijn ploeggeno ten Van Wijhe en Post op voorbeel dige wijze de koers. Niemand kreeg een meter ruimte om de ron de achterstand ongedaan te ma ken. 38 ronden eerder dan Dijkstra had verwacht, werd hij onder het toeziend oog van Kai-Arne Stensh- jemmet, in Lake Placid winnaar van Olympisch zilver op de 1500 meter, nu beroepsfotograaf voor het Noorse dagblad Aftenposten en in Amsterdam aandachtig toe schouwer, tot winnaar uitgeroe pen. Het was de tweede keer dat het weer de rijders naar de kant stuur de. Twee jaar geleden werden de veteranen in Haarlem afgeblazen. Mannen 1. Herbert Dijkstra (Pesse), op 1 ronde: 2. Richard van Kempen (De Hoef), 3. Andries Kasper (Driel), 4. Rick van der Hoorn (Ter Aar), 5. Jan Kroon (Abcoude), 6. Oege Fer- werda (Stiens), 7. Albert Bakker (Groningen), 8. Wim Vos (Porten gen), 9. Jan Eise Kromkamp (Olde- holtpade), 10. Robert Vunderink (Raalte), 11. Jos Pronk (Oost-Graft- dijk), 12. Jan Hopman ('t Zand), 13. Piet Kleine (Kerkenveld), 14. Dries van Wijhe (Oosterwolde), 15. Ge rard Rietveld (Ouderkerk a/d Am- stel), 16. Ruud Christoffers (Vlaar- dingen), 17. Rein Jonker (Wijt- gaard), 18. Klaas Vriend (Groote broek), 19. Gert Jacobs (Helmond), 20. Dirk Maarssen (Rijsenhout). Vrouwen 1. Lilian van Tol (Nes a/d Am- stel), 2. Erna Uitham (Zuidlaren), 3. Harriet Berkhof (Oldebroek). Stand: 1. Uitham 41,1 punten, 2. Van Tol 39,1,3. Tineke Hoogendijk (Ermelo) 25,0. Hartslagmeter in 'bagage' Van der Duim AMSTERDAM (ANP) - Hilbert van der Duim zal tijdens zijn poging het werelduurrecord te verbeteren zijn voorzien van een hartslagme ter. „Het is de bedoeling dat ik mij gedurende het eerste half uur niet al te zeer inspan. Het laatste kwar tier gaat het ding uit. Dan dondert het niet meer", liet de Fries weten. Van der Duim reed gisteren in Amsterdam ook met het appa raatje. Het was de bedoeling dat zijn hartslag niet boven de 175 sla gen per minuut zou uitkomen. Af gezien van een demarrage in de be ginfase en de sprint (186) leverde Van der Duim die inspanning niet. Niettemin reed de voormalige all- rounder, die morgen weer vrij van alle weersinvloeden in Heerenveen op het ijs staat, voortdurend by de eersten. „Dat betekent inderdaad dat ik in uitstekende vorm ver keer." FC Den Haag betaalt schade Excelsior niet DEN HAAG (ANP) - FC Den Haag is niet van plan de schade, die de supporters van de eredivisieploeg op het terrein van Excelior aan richtten, te vergoeden. De Rotter dammers stuurden FC Den Haag deze week een rekening van ne genduizend gulden voor de vernie lingen aan de overdekte staantri- bune op Woudestein. „De verantwoording voor het binnenlaten van betalende toe schouwers ligt bij Excelsior en niet bij Den Haag", verklaarde voorzit ter Dé Stoop. „Excelsior kan be zoekers de toegang ook weigeren. Worden ze wel toegelaten, dan moet de club voor voldoende voor zorgsmaatregelen zorgen. Op dit punt is men in Rotterdam in gebre ke gebleven. Er was geen veilig- heidsfunctionaris in het Haagse •supportersvak. Ook moreel voelen we ons niet verantwoordelijk voor de chaos op Woudestein." Het be stuur van FC Den Haag brengt de Rotterdammers maandag per brief van dit standpunt op de hoogte. Zijn collega Jaap Bonienbal van Excelsior reageerde weinig verrast op de mededeling van Stoop. „FC Den Haag liet al eerder weten geen verantwoording te willen dragen. Door de schuld bij een ander te zoeken, hoopt men de eigen schuld zo klein mogelijk te houden. We krijgen in ieder geval antwoord op ons verzoek. Dat is tenminste iets." ADVERTENTIE In het Kerstdorp te Lisse worden de kerstbomen geselecteerd en dan keurig ingepakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11