Aquino ontslaat minister Enrile Vandaag begint de winterpremie... De schilder staat voor u klaar. Staatsgreep zou zijn verijdeld Moebarak waarschuwt Reagan Nederlanders gearresteerd in Z.-Afrika Bouterse 'zal nooit met bandieten onderhandelen' Strijk op, die winterpremie MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Buitenland kort MANILLA - De Filippijnse president Corazon Aquino heeft gisteren haar minister van defensie Juan Ponce Enrile ontslagen, alsook alle andere ministers nadat de legerbevel- j hebber generaal Fidel Ramos ternauwernood een poging tot staatsgreep had verijdeld. Direct na haar stap verklaarde Aquino op een persconferentie dat 'strenge maatregelen zullen wor den genomen tegen degenen die van de situatie misbruik willen ma ken.' Het was voor het eerst, sinds zij negen maanden geleden aan de macht kwam, dankzij een militaire rebellie die geleid werd door Enrile en Ramos, dat de president zich volgens politieke waarnemers zo kordaat toonde. Toen zij door chef-staf generaal Ramos op de hoogte werd gesteld dat Enrile van plan was om een staatsgreep tegen haar uit te voe ren, riep Aquino het kabinet in een spoedzitting bijeen in Malacanang, het presidentiele paleis. door Bob Mantiri Na afloop van de vergadering vertelde Enrile dat hy zijn ontslag had ingediend. Nog niet zo lang ge leden verklaarde hij in het open baar, dat hij niet van plan was om op te stappen noch zich zou laten ontslaan door de president.Gene- raal Fidel Ramos kwam zaterdag ochtend achter het complot dat Enrile. samen met zijn aanhang in het leger en Marcos-loyalisten, te gen mevrouw Aquino had ge smeed. Terwijl minister Enrile met zijn militaire vrienden vergaderde, greep generaal Ramos in. De be langrijkste radio en televisie sta tions werden zwaar bewaakt, als mede de woning van de president» Volgens regeringskringen hield het coupplan van Enrile in de be zetting van het parlementsgebouw, het bijeenroepen van het vroegere parlement waarin de aanhangers van Marcos de meerderheid heb ben het weer van kracht laten wor den van de grondwet die door pre- I sident Aquino buiten werking is gesteld en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Bij deze actie zouden zeker 100 officieren zijn be trokken. In haar persconferentie na het spoedberaad kondigde president Aquino aan dat Enrile voorlopig zal worden opgevolgd door Rafael Ileto (66) een gepensioneerde gene raal met een diplomatieke staat van dienst. Ileto was van 1974 tot 1978 waarnemend chef-staf. Zij riep het communistische ver zet op tot een staakt-het-vuren, dat binnen een week zijn beslag moet krijgen. Hoewel de coup nog tijdig door generaal Ramos kon worden geneutraliseerd is nog niet gezegd dat daarmee het gevaar van een nieuwe staatsgreep is geweken. Diplomatieke waarnemers me nen dat het machtsconflict, dat dusver zich heeft beperkt tussen president Aquino en de ambitieuze minister Enrile, zich na de recente ontwikkelingen in het weekeind heeft uitgebreid tot de allerhoogste top in het leger. De strijd zal in de komende maanden gaan tussen de aanhang van Enrile enerzijds en die van ge neraal Ramos anderzijds. De nieu we minister van defensie Ileta ver klaarde dan ook meteen na zijn be noeming dat voor hem „de hereni ging van het leger met de steun van het volk" voorrang zal krijgen.Ver- der kondigde Ileta aan een infor meel onderzoek te zullen instellen naar de vermeende couppoging. Politieke waarnemers verwach ten dat de 62-jarige Enrile, die zich met zijn aanhang zou hebben ver schanst in zyn hoofdkwartier in Kamp Aguinaldo, de striid nog niet zal opgeven. Hij heeft sinds het ka binet negen maanden geleden aan trad, niets anders gedaan dan kri tiek leveren op het beleid van Aquino. Volgens hem treedt Aquino te zacht op jegens de communisti sche opstandelingen. Hij beschul digde haar ook ervan communis ten in haar kabinet te hebben opge nomen. Zijn grootste grief is dat Aquino, zonder overleg met de mi litaire top, onderhandelingen opende met de communisten. Al vanaf het moment dat de rege ring om de tafel ging zitten met de communisten om over vrede te praten, werd gezegd dat Enrile al les zou doen om dat te saboteren. De moord op de populaire vak bondsleider Olalia, die volgens goed ingelichte kringen was be raamd door Enrile, was bedoeld om dat overleg te saboteren. Overi gens werd zaterdagmiddag nog een prominente islamitische bond genoot van president Aquino, Ula- ma Tugung. in Manilla doodge schoten. Naar verluidt heeft chef staf Ra mos er ook bij president Aquino op aangedrongen om enkele 'linkse' ministers, zoals de minister van binnenlandse zaken Pimentel, op een zijspoor te zetten. Intussen heeft de Amerikaanse regering gisteren opnieuw haar steun betuigd aan het bewind van president Aquino. Ook invloedrij ke leden van het Amerikaanse Congres schaarden zich achter haar. Ceausescu De Roemeense partijleider en president Ceausescu heeft bekend gemaakt dat Roemenië zijn strijd krachten met 10.000 man zal in krimpen als onderdeel van een plan om de defensieuitgaven met vijf procent terug te brengen. Voorts zullen 250 tanks en pantser wagens, 130 kanonnen en mijnlan- ceerinstallaties en 26 gevechts vliegtuigen en helikopters worden afgestoten. De grote bedragen die worden uitgegeven aan bewape ning kunnen beter worden aange wend voor verhoging van de le vensstandaard, zei Ceausescu. Schade-eis De regering van India heeft een schadeclaim ingediend van onge veer 7 miljard gulden tegen de fir ma Union Carbide ten behoeve van de slachtoffers van de gasramp in Bhopal. Die ramp voltrok zich in december 1984 toen een zeer giftig gas uit de chemische fabriek lekte waardoor 2000 mensen om het le ven kwamen. Daarnaast raakten nog eens 200.000 mensen gewond. De Indiase regering heeft de ver antwoordelijkheid voor alle scha declaims tegen het Amerikaanse concern op zich genomen. Renault Het Franse staatsautoconcern Renault heeft zijn werknemers la ten weten dat er volgend jaar 5000 banen moeten verdwijnen. De ver mindering van het aantal arbeids plaatsen is onderdeel van een streng saneringsprogramma van Renault-topman Besse die vorige week werd vermoord. Renault zit al enkele jaren in de verliezen en Besse was aangetrokken om het concern er weer bovenop te hel pen. Met het schrappen van de 5000 banen zullen er eind volgend jaar nog 70.900 banen over zijn bij Renault. Ontsnapping Met behulp van een gekaapte Rode Kruishelikopter zijn gisteren op sensationele wijze twee gevan genen bevrijd uit de streng be waakte Rebibbia-gevangenis in Rome. De helikopterpiloot werd door twee mannen gedwongen naar de binnenplaats van de gevan genis te vliegen waar touwladders naar beneden werden geworpen. Na de ontsnapping landde de heli kopter op een voetbalveld vanwaar de bevrijders en de bevrijde gevan genen er met een auto vandoor gin gen. Een grootscheepse klopjacht van de politie leverde tot nu toe geen resultaat op. Voorlichting over aids op Britse scholen LONDEN (GPD) - De Britse regering heeft besloten om schoolkinderen vanaf elf jaar grondig seksueel voor te lich ten. Ook over gevoelige onder werpen als bijvoorbeeld de ho moseksualiteit en het dodelijke aids-virus. Aangenomen wordt dat vele ouders ertegen be zwaar zullen maken. Maar de autoriteiten zijn van mening dat de dreiging van aids deze maatregel zeker rechtvaardigt. Binnen de Conservatieve Party is juist een intensieve campagne gevoerd voor het recht van ouders om hun kin deren buiten de seksuele voor lichting in de klas te houden. Het initiatief om ook al in lage- re-schoolklassen over seks en aids te praten is een onderdeel van de grootscheepse campag ne, waarmee de regering het Engelse publiek wil waarschu wen voor de gevreesde ziekte, die ook in Engeland epidemi sche vormen zal aannemen. Tot nu toe zijn in Engeland 565 ge vallen van aids geregistreerd, 284 met dodelijke afloop. Aan genomen wordt dat er thans hier 30.000 mensen met het aids-virus rondlopen. WASHINGTON - Een groep in vloedrijke conservatieve vrienden van de Amerikaanse president Reagan wil dat deze een punt ach ter de Iran-affaire zet door drie top functionarissen te ontslaan. De groep heeft de steun van de vrouw van de president, Nancy Reagan, aldus de Washington Post. door Henk Dam De vrienden om wie het gaat, zijn industriëlen en politici uit Califor- nië, de staat waaruit Reagan af komstig is. Het waren deze vrien den die voor Reagan van onschat bare waarde waren, toen deze gou verneur van Californië, en later president wilde worden. De groep vindt dat Reagan de resterende twee jaar van zijn ambtstermijn alleen goed kan doorkomen, als hij zowel minister Shultz (buitenlandse zaken), chef staf van het Witte Huis Donald Re- Druk op Reagan om medewerkers te ontslaan gan en nationaal veiligheidsadvi seur John Poindexter ontslaat. Shultz moet vertrekken, omdat hij in het openbaar de president is afgevallen door voor de tv te ver klaren, dat hij het nooit eens is ge weest met de levering van wapens aan Iran. Hij zou moeten worden vervangen door de huidige minis ter van defensie Weinberger, die het weliswaar ook nooit met de Iran-politiek eens was, maar dat in elk geval niet publiekelijk zei. Donald Regan, aldus in de Was hington Post geciteerde bronnen moet opstappen omdat hij, als ad viseur die wellicht het meest toe gang heeft tot Reagan, zijn presi dent zo slecht heeft voorbereid op de gevolgen van het uitlekken van de contacten met Iran. Vice-admiraal Poindexter is in de ogen van de groep vrienden weliswaar altijd 100 procent soli dair met Reagan geweest, maar kan, als de voornaamste architect van de betrekkingen met Iran, niet aanblijven. Nancy Reagan, aldus de Washington Post, zou met name gebeten zijn op Shultz en Regan. In de ogen van de groep vrien den zou een goede opvolger voor Donald Regan de voormalige mi nister van vervoer Drew Lewis zijn. Deze leidt thans het bedrijf Union Pacific Corp. Poindexter zou moeten worden opgevolgd door de uiterst conservatieve vroe gere VS-ambassadrice bij de VN, Jeanne Kirkpatrick. Het is in dit stadium nog moei lijk te voorspellen of de adviezen van de groep oude vrienden bij Reagan zullen aanslaan. Zeker is, dat hij een grote alkeer heeft van het ontslaan van topfunctionaris sen, en dat in het verleden niet dan met de grootste weerzin heeft ge daan. De Egyptische president Moeba rak heeft gisteren gewaarschuwd dat de Verenigde Staten hun ge loofwaardigheid bij hun Arabische bondgenoten dreigen te verliezen tengevolge van de wapenverkopen aan Iran. Moebarak zei dat hij Rea gan een boodschap heeft gestuurd over de 'buitengewoon verbijste rende situatie' en er bij hem op heeft aangedrongen snel maatrege len te nemen opdat de betrekkin gen met de Arabische wereld niet zullen verslechteren. De Jordaanse koning Hoessein, die de afgelopen dagen overleg voerde met Moebarak, heeft de wa penverkoop aan Iran een onbegrij pelijke belediging voor alle Arabie ren genoemd. Volgens Hoessein zal door de wapenleveranties de oorlog tussen Iran en Irak verder uit de hand lopen. MADRID - Madrid was gisteren voor één dag weer het domein van de Spanjaarden die nog steeds heimwee hebben naar de tijden van Franco. Naar schatting 100.000 mensen hielden in het centrum van de Spaanse hoofdstad een manifestatie ter herdenking van de generaal, die elf jaar geleden overleed. De demonstratie werd bijgewoond door de enige dochter van Franco, Carmen, en door vergrijsde kopstukken van het voormalige dictatoriale regime. Ook neo-fascisten uit Frankrijk, Italië en West-Duitsland waren bij de hèrdenking aanwezig. Hoewel de demonstranten leuzen riepen tegen de democratie en een vlag van de Spaanse socialistische partij verbrandden, verliep de manifestatie zonder noemenswaardige incidenten. (foto ap» Genscher: Bonn mag slachtoffers nazi's in Rusland nooit vergeten MAINZ, (AP) - De West- duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genschei heeft zaterdag gewaarschuwd te gen een bekoeling van de betrek kingen tussen zijn land en de Sow- jet-Unie. Hij beschuldigde bonds kanselier Helmut Kohl er indirect van de betrekkingen tussen de twee landen bemoeilijkt te hebben door de Russische partijleider Gor- batsjov te hebben vergeleken met nazi-propagandist Joseph Goeb- bels. 'Er is geen plaats voor spitsvon dige opmerkingen' in de betrek kingen tussen Bonn en Moskou, zo zei Genscher op het congres van zijn partij FDP in Mainz. Het feit dat de nazi-inval in de Sowjet-Unie tijdens de Tweede Wereldoorlog aan 20 miljoen mensen het leven heeft gekost vraagt enige voorzich tigheid in het Westduitse buiten landse beleid ten opzichte van Moskou, zei hij. 'De mensen in de Sowjet-Unie, of ze nu communis ten zijn of niet, verwachten dat wij in onze politiek niet zullen verge ten dat Hitler's aanval hen 20 mil- joendoden heeft gekost,' aldus Genscher. ADVERTENTIE (vervolg van pagina 1) BONN (GPD/DPA) - De Oosten rijkse sociaal-democraten hebben gisteren hun doel bereikt. On danks een verlies van tien zetels is de SPÖ de grootste partij geble ven. Voor de sociaal-democraten was er veel aan gelegen om na de vele schandalen de vaste aanhang te bewegen toch naar de stembus te gaan. Alleen zo ..kon worden voorko men dat de ÖVP de grootste partij zou worden en dus de kanselier mocht leveren. Dit is gelukt, want met 90,3 procent was de opkomst onverwacht hoog. Partijvoorzitter Sinowatz noem de het resultaat 'een duidelijk suc ces' en een 'mandaat om verder te regeren'. De SPÖ had alles gezet op de populaire Vranitzky, die een half jaar geleden Fred Sinowatz opvolgde. Sinowatz trad af uit pro test tegen de verkiezing van Kurt Waldheim tot president. Grote winnaar is de rechts-natio- nale FPÖ-leider Haider. De 36-jari- ge grootgrondbezitter verzamelde niet alleen veel 'bruine' stemmen, maar scoorde ook hoog in traditio neel rode bolwerken, waar werkne mers hun vertrouwen in de sociaal democratische SPÖ hebben verlo ren. Haider sprak van 'een giganti sche winst'. Een toekomstperspectief kan Haider deze proteststemmers nau welijks bieden, maar alleen al het feit dat hij 'de corruptie en vriend jespolitiek' in de tientallen staats bedrijven aan de kaak stelde, lever de hem stemmen op. Bijna een kwart van de Oosten rijkers werkt in de staatsindustrie, die na vele jaren wanbeleid gesa neerd gaat worden. Dit streven is volgens de beide grote partijen al leen samen door te zetten, niet in de laatste plaats doordat vele dui zenden werknemers er hun baan bij zullen verliezen. De enige kans voor Haider om toch in de regering te komen, be staat als de SPÖ en de ÖVP het niet eens kunnen worden, maar die mogelijkheid is volgens waarne mers vrijwel nihil. Haider zal dus oppositieleider worden tegen een overweldigende meerderheid. Oos tenrijk wacht af welke toon de FPÖ-aanvoerder dan zal aanslaan. Juan Ponce tinrile. (fotoAFP) Rafael Ileto. (fotoAP) PARAMARIBO (ANP. Rtr.) - De Surinaamse legerleider, Desi Bouterse, heeft een oproep van kerkelijke leiders om te gaan onderhandelen met de groep-Brunswijk naast zich neergelegd. „Nooit, nooit, nooit, zal ik onderhandelen met terroristen en bandie ten", verklaarde Bouterse tijdens een bijeenkomst van de 25 Februari beweging. De legerleider reageerde op een verklaring waarin het gezag hebbende Comité Christelijke Kerken in Suriname zaterdag de beide partijen in het conflict opriep een dialoog aan te gaan. „Wat voor nationa le ramp hangt ons boven het hoofd", aldus de verklaring van de gezamen lijke Surinaamse kerken. Het comité wees erop dat veel van de grootste werkgevers in Suriname hun bedrijven door het conflict hebben moeten sluiten, waarmee de wat het noemde „kritieke financiële en economische situatie" nog is verslech terd. Onbevestigde berichten over het oppakken en executeren van bosne gers in Suriname houden inmiddels aan. Reizigers uit Paramaribo vertel len dat mannen die het uiterlijk hebben van een boslandcreool, gevaar lopen te worden opgepakt. „De bosnegers zijn vogelvrij in Suriname", zo verklaarde een kerkelijk zegsman die anoniem wenst te blijven. Precieze cijfers kon hij niet geven, al moeten er volgens hem minstens honderd bosnegers zijn gearresteerd. Volgens hem voeren volksmilitie en militaire politie, en niet de gewone politie, arrestaties uit. Aanvankelijk werden de aanhoudingen vooral 's nachts verricht, maar de laatste tijd zouden bosnegers ook op klaarlichte dag worden weggevoerd. VENDA (ANP/AP) - Twee Neder landse artsen, Daniel Tawenier en Jan Zomerdijk, zijn zaterdag gear resteerd en gisteren weer vrijgela ten in het 'onafhankelijke' thuis land Venda in Zuid-Afrika. Dit we gens het te hulp schieten van de Lutherse deken Simon Farisani. De twee artsen mogen Venda voorlopig niet verlaten. Daniel Ta wenier vertelde in een telefonisch interview met het ANP dat hij en zijn collega, die in het Donald Fra- ser-ziekenhuis in Venda werken, die ochtend om half drie gebeld werden door de Lutherse deken met een verzoek om hulp, omdat de politie zijn huis omsingeld had. De agenten waren binnengeval len en probeerden hem uit zijn slaapkamer te krijgen. Onlangs heeft Farisani met drie andere kerkleiders een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van het Afri can National Congress in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka. Ook is Farisani enkele malen eerder gear resteerd geweest en toen ernstig mishandeld. Om deze redenen aar zelden de beide artsen geen mo ment met hun hulp. Tegen de twee artsen is een aanklacht ingediend wegens het hinderen van de poli tie. De herfst duurt nog een maand en toch kunt u vanaf nu al winter premie verdienen: als particulier scheelt u dat f 50,- per dag voor elke schilder die u aan het werk zet. Voorbeeld? Een karwei voor twee schilders, dat vier dagen vergt, levert u 2 x 4 x f 50,- f 400,- premie op! (Voor niet-particulieren is de premie f 35,- per mandag.) Het werk dient minstens drie dagen te duren en in de periode 24 november t/m 19 december 1986 en 5 januari t/m 20 maart 1987 te vallen. U hoeft de schilder alleen maar snel te bellen. Hij regelt de premie- aanvraag voor u. Getalsmatig de grootste winnaar is de Groene lijst van de Weense Freda Meissner-Blau. Ondanks het feit dat de Groenen verdeeld de verkiezingen in gingen, maakt de partij met negen zetels haar entree in het parlement. De 5,5 miljoen Oostenrijkers gin gen vervroegd naar de stembus na dat „Vranitzky de coalitie met de FPO had opgezegd toen Jörg Hai der in september het partijleider- schap had overgenomen. De verkiezingen hebben voor Oostenrijkse begrippen enorme verschuivingen teweeg gebracht, maar de door velen gevreesde ruk naar extreem rechts is uitgebleven. Er is geen sprake van een 'Wald- heim-effect': nationaal-rechts heeft gewonnen, maar de winst is net zo goed bij de sociaal-democraten als bij de christen-democraten van daan gekomen. Het voorlopige resultaat: de SPÖ 43,3 procent, 80 zetels, een verlies van 10; de ÖVP 41,3 procent, 76 ze tels, een verlies van 5; de FPÖ 9,7 procent, 18 zetels, een winst van 6 en de Groenen 4,6 procent, 9 zetels. Zij deden in 1983 niet mee. Jörg Haider (rechts) drukt kanselier Franz Vranitzky de hand. Freda Meissner-Blau (Gornen) kijkt toe. Alle drie konden ze tevreden zijn. De FPO en de Groenen met hun winst, de kanselier met het feit dat zijn partij de grootste is gebleven. (f0t0 AP, Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk, Z-H.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7