Rost van Tonningen: leed nog niet voorbij FASHION IN LEER Vergrijzing kost tot 1990 1,6 miljard Turkse mag terug naar Nederland Valken stelt invoering wijkteam uit Heerma trekt nieuwe subsidieplan Brokx in Batatas BSU WJSSt «SBSBWBfc» Ziekenfonds ambtenaren wil IVF gaan vergoeden Dolman wil pensioen Rost van Tonningen in dag afhandelen JORI-LEDERSHOWVAN 14NOVEMBER T/M 1 DECEMBER HOUWELING WOONSFEER ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 Geld moet uit bevolking komen DEN HAAG (GPD/ANP) - De komende vier jaar is 1,6 miljard gulden extra nodig om de vergrijzing van de bevol king op te vangen. Dat geld heeft het kabinet niet voorhan den en het zal daarom op een of andere manier door de bevolking moeten worden opgebracht. Dat zei vice-pre- Politiewoordvoerder Wilting, adjunct-hoofdcommissaris Van Ingen e DEN HAAG (ANP) - De 25-jarige Turkse Nurcan Fidan mag van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) met haar 3-jarige zoontje voorlopig terugkomen naar Neder land. De vrouw, die op 24 oktober werd uitgewezen, mag hier de ver dere procedure rond haar uitwij zing afwachten. Een beslissing over haar verzoek om de weigering van een verblijfsvergunning te her zien, kan volgens een woordvoer dervan Justitie nog wel een maand duren. Uit informatie i met r de i hoofdcommissaris Valken hadden nog mier De Korte gisteren na afloop van het wekelijke kabi- overleg voordat het kort geding van de Nederlandse Politiebond tegen de vorming i netsberaad. Volgende week praat minister Brinkman Amsterdam begon. Valken schort de invoering daarvan voorlopig op. (WVC) daarover met de Kamer. Uitgangspunt van het kabinet dat de totale premie- en belasting- uitgesteld, is er minder geld nodig. De oorzaak van de moeiiijkhe- r kan stijgen. Daar- den met de eigen bijdragen (waar- i zijn er volgens De Korte drie mogelijkheden om het geld bij el- door veel centra geld tekort ko men) ligt in de regelingen kaar te krijgën: meer mensen pre- vernieuwde Wet Bejaardenoorden, mie laten betalen, 'harmonisatie' van de eigen bijdragen van bejaar- den en/of het schuiven met de bouw van beiaardenhuisvesting. Het kabinet denkt volgens De Kor te in de eerste plaats aan 'draag vlakverbreding'. Of dat betekent dat ook de 65-plussers weer moe ten bijdragen, wilde De Korte niet zeggen. Dat zal uit de technische uitwerking moeten blijken, zei hij. AMSTERDAM (ANP) - De Am- uitspraak afwachten in het kort ge- dat ze tijdens de vorming V£ sterdamse hoofdcommissaris Val- ding dat de Nederlandse politie- eerste tien teams 'nergens ken stelt de invoering van het elfde bond (NPB) daarover heeft aange- heeft geklaagd'. Hij stelde verder wijkteam voorlopig uit. Hij wil de spannen en dat gisteren diende. De NPB stelt dat bij de invoering van de wijkteams de medezeggen- dat de politiebond niet ontvanke lijk is in het geding omdat de 7 ver tegenwoordigers in de dienstcom- schapsregels door de korpsleiding missie slechts een fractie daarvan niet worden nageleefd. Het doel is uitmaken. De andere leden willen volgens de NPB niet om het proces volgens de raadsman wel doorwer- zelf de nek om te draaien, maar om ken aan de uitvoering. Hij DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- teris Heerma (volkshuisvesting) dan ook geen ten hoger op te dacht aan 'harmonisatie' van de ei- gen bijdragen. Het is onduidelijk _g. gulden niet meer stijgt. Het heeft Volgend jaar begint een parlementaire en- quête naar pensioenfondsen en an- drageregeling" heeft de afgelopen subsidieregeling voor pre- dere instellingen die voor hun pre- f=™ Z3 miehuurwoningen. Heerma wil de daarnaast op de 'onwerkbare situa tie' die zou ontstaan als de eis van de NPB zou worden ingewilligd. Het reorganisatieproces ging vo rig jaar officieel van start. Het is de bedoeling dat er eind jaren tachtig meer dan 20 zijn. Doel van het werken met wijkteams is de politie stemd met de reorganisatie. Bo- dichter bij de burgers te brengen, vendien vindt hij dat de NPB wel Rechtbankpresident Asscher doet ervoor te zorgen dat er goed leg wordt gepleegd met de dienst commissie. Advocaat Wiarda van de korps leiding ontkende gisteren dat er te weinig overleg is (geweest). Vol gens hem heeft de dienstcommis- Nederlandse ambassadeur in Tur kije is, zo zegt Korte-Van Hemel in antwoord op kamervragen, geble ken dat de situatie van de vrouw en haar kind in Turkije steeds moeilij ker wordt. De uitzetting vond vol gens Justitie plaats nadat de staats secretaris zich ervan had vergewist dat in Turkije mogelijkheden tot opvang bestonden. Een broer van haar schoonzuster had beloofd de vrouw te begelei den, en Justitie verwachtte dat de vriend van Fidan, die familie in Turkije heeft, zich bij haar zou voe gen. Daarnaast zou het Nederland se consulaat ook nog een handje helpen. Zowel de vriend en zijn fa milie als de broer lieten het echter afweten. Justitie stelt met nadruk dat deze beslissing geen betrek king heeft op de vriend van Fidan, die met een zoontje is ondergedo ken om uitwijzing te voorkomen. met een man te trouwen die door de familie was uitgezocht. Burgemeester en wethouders van Middelburg stuurden staatsse cretaris Korte-Van Hemel eerder een telexbericht met de oproep de Turkse te laten terugkeren. In Mid delburg wacht Fidan een volledige baan, een woning en schoolopvang voor het kind, aldus het college. De staatssecretaris kwam verder on der druk te staan door vragen uit de Kamer. PSP-voorzitter wil herbezinning op doelstelling HILVERSUM (ANP) - De PSP moet zich herbezinnen op zijn doelstellingen en daarbij mensen van buitenaf betrekken. Wanneer de kleine linkse partijen volgend jaar afzonderlijk de Provineiale- Statenverkiezingen ingaan, dan worden ze net als in mei bij de Ka merverkiezingen gedecimeerd. Al dus vanmorgen PSP-voorzitter Mazeland in zijn openingsrede op een congres van de pacifistisch-so- cialisten. Hij dook onder op de dag nadat de rechter het verzoek van het paar had afgewezen om de uitwijzing ongedaan te maken. rafren vÏL H sie in verschillende etappes inge- erg laat met haar kritiek komt, c op 27 november uitspraak. komt Heerma met met bouwprogramma's voor be jaardencentra en voor speciale valt. Het ingetrokken plan van Brokx beoogde (ook) fraude bij be leggers tegen te gaan, door pér pre miehuurwoning een vaste premie van 20.000 gulden te geven. Gesjoe mel met de stichtingskosten zou beleggers dan niets extra opleve- Aanleiding voor het intrekken inkomen heeft den. Als die programma's worden D66: meer geld voor milieubeleid gemeente ZALTBOMMEL (GPD) - D66 vindt dat de gemeenten meer geld moeten krijgen voor hun taken op vernietigende advies dat de Raad milieugebied. Het is volgens D66- voor de Volkshuisvestin fractievoorzitter Van Mierlo niet langrijkste adviesorgaan verantwoord dat de rijksoverheid gering op dit gebied, de gemeenten wel milieutaken op draagt, maar daar niet voldoende geld voor beschikbaar stelt. Daar mee wekt de overheid de indruk de eigen milieuwetten niet serieus te nemen, aldus de D66-leider op een bijeenkomst in Zaltbommel. miehuurwoningen opjuiste kosten hebben opgegeven. Daardoor kon den zij te veel subsidie in de wacht slepen. Toen in augustus bekend werd aanpassing dat het ABP op deze manier moge lijk honderden miljoenen guldens teveel heeft binnengesleept, kwam Brokx in oktober met subsidieregeling. In oktober 1984 kwam het paar ook al in het nieuws toen ze hun toevlucht zochten in een kerk in Middelburg om uitwijzing te voor komen. In 1978 waren ze van Duitsland naar Nederland geko men omdat Fidan daar problemen had met familie, die wilde dat naar Turkije terugkeerde De PSP mikt volgens Mazeland op een aansprekende landelijke campagne, met 'vermoedelijk' in een groot aantal provincies samen werking met CPN of PPR. Overi gens is die samenwerkingsdiscus- sie op landelijk niveau niet meer aan de orde, zo zei de PSP-voorzit ter. Uiterst opmerkelijk was zijn uitspraak dat de PSP zich niet kan keren tegen 'de afbraak van de ver zorgingsstaat', zonder dat de partij een visie ontwikkelt op de 'klem mende greep die de overheid juist door die verzorgingsstaat heeft op daar de financiële, maar ook op de Premie-A Heerma kwam gisteren ook met een aanpassing van de premie koop-A regeling. Wie dit jaar UTRECHT (ANP) - De ziektekos tenverzekering voor ambtenaren IZA gaat als eerste reageerbuisbe- raad wil er eerst enkele jaren erva ringen mee opdoen. De Gezond heidsraad heeft onlangs laten we- vruchtingen (IVF) vergoeden bij ten deze procedure achterhaald te onder meer onverklaarde vruchtbaarheid. De IZA wijkt daarmee af van het beleid ziekënfon^sem'die de behandeling dit plan is volgens Heerma het premie-A woning koopt, krijgt dan etigende advies dat de Raad in plaats van 42.000, 44.000 gulden de Volkshuisvesting, het be- rijkssubsidie. Brokx wilde niet de re- verder gaan dan 42.000 gulden. Dit heeft jaar heeft een huishouden met alleen betalen bij afgesloten eilei ders. De nieuwe regeling gaat per 1 uitgebracht. Die vond dat de beleg gers teveel speelruimte hielden om met de huren te doen wat ze wil den. Heerma wil de regeling nu zo wijzigen dat de subsidie voor pre- Behalve bij eileiderverstoppin gen en onbegrepeh onvruchtbaar- inkomen overigens nog recht op heid betaalt de IZA straks ook bij 50.000 gulden. Heerma wil de sub- afwijkingen van het baarmoeders- de laagste inkomens- lijmvlies, bij antistoffen tegen miehuurwoningen boven 130.000 garanties. groep verhogen omdat de gemeen ten steeds terughoudender worden met het afgeven sperma bij de vrouw en zelfs bij be perkte vruchtbaarheid van de man. gemeente- IVF zit officieel nog niet in het zie kenfondspakket. De Ziekenfonds- DEN HAAG (ANP) - Vice-premier De Korte is het helemaal eens met de kabinetsopvatting dat de wedu we Rost van Tonningen het oor logspensioen van haar man moet behouden. Toen de zadk enige maanden geleden bekend werd, was De Korte minister van binnen landse zaken en toonde hij zich er de pensioentoekenning 'geschokt' over. "Maar ik wil de druk wegnemen dat de kabinets- beslissing anders zou zijn uitge- voorzitter Dolman wil de zaak snel pakt als ik nog op het departement afhandelen. Komende dinsdag zal te trek- dagen tientallen telefoontjes bin ken, is een tweederde meerderheid nengekomen van joodse oorlogs- beide Kamers vereist. Kamer- slachtoffers, die zich afvragen zij niet en de weduwe wél (VBV) doet pensioen heeft gekregen. Het Tweede Kamer kabinetsbesluit i toe.'Zo heeft de stichting Informa tie- en Coördinatieorgaan Dienst verlening Oorlogsgestroffehen (Icodo) een voorschot op die zitting genomen. Directeur Mourits stelt in een brief dat voortzetting van het pensioen 'een zware emotione le en psychische belasting bete kent voor oorlogsgestroffenen'. Het Verbond Belangenbeharti ging Vervolgingsslachtoffers beroep op de het pensioen i vinden. "Er zijn geen medische gumenten om de capaciteit voor IVF beperkt te houden", aldus de raad in een advies aan de regering. De organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, het KLOZ, volgt het beleid van de zie kenfondsen. Een woordvoerder van het KLOZ zei gisteren niet te verwachten dat het KLOZ nu het IZA-beleid zal overnemen. "We kunnen nu eenmaal niet elke paar maanden een ander advies geven". Woordvoerster Clermonts van de Nederlandse vereniging voor rea geerbuisbevruchting begroette de beslissing als een doorbraak. "De IZA opent de rij, wij verwachten dat de particuliere verzekeraars zullen volgen en hopen dat de Zie kenfondsraad hetzelfde zal doen", aldus Clermonts. Van Dijk: uniforme grafzerk mag best DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) is niet van plan om de gemeente Meeden tot de orde te roepen vanwege de verordening dat grafstenen uni form moeten zijn. De gemeente wil zo het verschil tussen arm en rijk zo weinig mogelijk tot uitdrukking te laten komen. In antwoord op vragen van WD- kamerlid Blauw beklemtoont de bewindsman dat de wet op de lijk bezorging de gemeente voor schrijft om bij verordening regels te geven omtrent het 'aankleden' en onderhouden van graven. Ook in andere gemeenten is wel beslo ten tot dit soort voorschriften, al dus de minister. Volgens Van Dijk kan iedereen het daarmee niet eens is, altijd uitwijken naar een niet-al- gemene begraafplaats. geestelijke ruimte van het indivi du'. Het congres a opnieuw in het teken van een fun damentele discussie over de uit gangspunten, waarby een richtin genstrijd onvermijdelijk is. Kort voor de Kamerverkiezingen leidde die nog tot een uittocht van fractie leider Van der Spek met een (be perkt) aantal medestanders. Van een zeer nauwe samenwerking tus sen PPR-,CPN- en PSP-fracües is inmiddels geen sprake meer. De CPN verdween in mei uit de Ka mer en de PSP verloor 2 van haar 3 zetels. De traditionele aantrek kingskracht van de PSP op jonge ren lijkt verdwenen. Volgens de congrescommissie is daarom een 'brede discussie' over de socialisti sche doelstelling nodig. De kritiek op dat uitgangspunt is neergelegd voorstel van de afde ling Alkmaar, waarin wordt ge steld dat nog onlangs een nieuw programma is vastgesteld en dat daar eerst maar eens over moet worden gepraat in de afdelingen. de joodse te trekken. In een brief stipt secre- Hij benadrukte dat net de juridische kanten een zeer belangrijke rol hebben gespeeld Voor een wetswijziging, nodig om deze pensioe- dag een kamerdebat te houden. Dat moet 's morgens beginnen en Dolman hoopt de zaak donderdag het kabi- nog helemaal te kunnen afhande len. Bij de stichting Joods maat schappelijk werk zijn de afgelopen gemeenschap 'vanzelfsprekend termate pijnlijk', aldus opperrab bijn Van der Kamp van het Opper rabbinaat in Den Haag. Met de hoorzitting van maandag van voor- met haar discriminerende, racisti- malige verzetsdeelnemers en oor- sche pamfletten, die bovendien vol logsslachtoffers in het vooruitzicht leugens staan, maakt e< ook de reacties uit die hoek onverteerbaar", vindt 2 taris Meyer-Biet de huidige praktij ken van mevrouw Rost van Ton ningen nog eens aan. "Het laakba- de 'zwarte weduwe' ADVERTENTIE Houweling organiseert in samenwerking metJori een grootse show van lede ren zitmeubels van deze fabrikant. En als u de sfeer van deze "high- fashion" styling in onze showrooms heeft geproefd bent u ongetwijfeld even enthousiast als wij. Kom binnen en müak kennis met het onver gelijkbare komfort. Wij hoeven u niet te overtuigen, dat doet u zelf. Hooftslroat 187, 2406 CH Alphen o/d Rijn. TeL01720- 75871. DEN HAAG - De Tweede Kamer moet volgende week een pijnlijke beslissing nemen over het al of niet voortzetten van het pensioen aan de weduwe van de ex-NSB-er Rost van Tonningen. Pijnlijk, want hoe de beslissing ook uitvalt, het zal de Kamer altijd op kritiek komen te staan. door Henri Kruithof Mevrouw Rost van Tonningen krijgt een weduwenpensioen van de staat, op grond van het feit dat haar man voor de oorlog lid is ge weest van de Tweede Kamer voor de NSB. Achtereenvolgende kabi netten hebben sinds 1955 beves tigd dat zij recht heeft op dat pen sioen, ondanks het verwerpelijke verleden van Rost van Tonningen. Hij was zelfs korte tijd lid van de SS. De redenering die daarbij is ge volgd, komt erop neer dat het niet aangaat politici pensioenrechten te ontnemen op grond van in de ogen van de meerderheid verwerpelijke politieke opvattingen. Rost van Tonningen was op rechtmatige wijze in de Tweede Kamer geko zen. Ook nu weer is het deze rede nering, waarmee het parlement worstelt. Het kabinet, dat de problemen voorzag, nam het zekere voor het onzekere en polste de Tweede Ka mer, voordat het een beslissing nam over de voortzetting van het pensioen. Die beslissing was nodig geworden omdat het staatspen sioen van mevrouw Rost van Ton ningen begin dit jaar in de publici teit kwam. De woordvoerders van de fracties lieten in overgrote meerderheid weten dat voortzet ting van het pensioen redelijk was, ondanks de ideeën die mevrouw Rost van Tonningen ook nu nog re gelmatig ventileert over de moord op zes miljoen joden en over het fascisme. Fout Want het is niet zozeer het feit dat haar man fout was in de oorlog, dat de organisaties van het voor malig verzet en de oorlogsslachtof fers nu zo in beweging brengt, maar de opvattingen van mevrouw Rost van Tonningen zelf. De ka merleden roepen om het hardst dat dat natuurlijk nooit een reden kan zijn om haar het pensioen te ontne men, maar de angst om het kabi netsbesluit te sanctioneren neemt zienderogen toe. Het kabinet hoopte afgelopen maandag, toen het besliste het pen sioen voort te zetten, dat de Kamer dat besluit snel zou goedkeuren. De Kamer leek dat aanvankelijk ook wel van plan te zijn. Maar een georganiseerde telefoon- en tele- grammenactie van het voormalig verzet, deed de kamerleden aarze len. Een dinsdag vroeg in de mid dag begonnen commissievergade ring werd geschorst om aan het eind van de middag te worden voortgezet. Maar toen was het aan tal reacties inmiddels zo overwel digend, dat de kamerleden tot een hoorzitting besloten. Het is de vraag of de Kamer daar verstandig aan heeft gedaan. Velen herinneren zich nog de hoog oplo pende emoties bij de hoorzitting van de Tweede Kamer over de voorgestelde vrijlating van de 'Drie van Breda'. Deze eindigde overi gens in een succes voor de tegen standers van vrijlating, maar achteraf bleek dat de discussies ook veel smart hadden veroorzaakt bij degenen die hebben geleden onder de Tweede Wereldoorlog. Leed Dat leed zou nu wel eens nog groter kunnen worden dan toen. Want niet alleen de hoorzitting en het kamerdebat zullen de herinne ringen aan het oorlogsleed oprake len. Als de Kamer dan alsnog be slist het pensioen te handhaven, zullen daar opnieuw felle discus sies over oplaaien, die de gemoeds rust van de oorlogsslachtoffers geen goed zullen doen. Maar als de beslissing negatief voor mevrouw Rost van Tonnin gen uitvalt, zal het leed veel lang duriger worden. Het kabinet moet dan namelijk een wetsontwerp bij het parlement indienen, waarna Tweede èn Eerste Kamer daarover moeten discussiëren. Al die fasen in de besluitvorming leveren veel publiciteit op, met alle gevolgen vandien. En daarmee is het proces nog niet afgerond. Naar verwachting zal mevrouw Rost van Tonningen het besluit aanvechten voor Neder landse en internationale rechters. Enige kamerleden hebben bin nenskamers al laten weten dat zij daarbij een redelijke kans van sla gen heeft. Maar dan zijn we alweer enige jaren van felle discussies ver der. Een meerderheid van de Tweede Kamer voorzag maandag deze pro blemen al, en wilde snel een be sluit nemen. Maar door die beslis sing iets te lang uit te stellen en on der druk van de linkse fracties in de Kamer, werd toch besloten tot een hoorzitting. Niet dat de kamer- leden verwachten ook maar één nieuw argument te horen, maar geen van de partijen durfde zich te verzetten tegen de uitdrukkelijke wens van de organisaties van oor logsslachtoffers. Moeilijker In de pijnlijke afweging die de Kamer volgende week moet ma ken, strijden de rechtmatigheid van het pensioen voor mevrouw Rost van Tonningen en het rechtvaardigheidsgevoel van de oorlogsslachtoffers om de hoogste plaats. Een afweging die, naarmate de tijd vordert, steeds moeilijker wordt. Emoties en zakelijke afwe ging lopen hier door elkaar. De emoties krijgen, zo lijkt het, lang zamerhand de overhand. En dat had de Kamer beter kunnen voor komen door aan het begin van de week maar direct de knoop door te hakken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5