Veel gebreken aan huizen Cramerlaan Leerplichtambtenaren op studiereis naar Turkije Huurders klagen over oplevering Bewoners Stevensbloem krijgen toch 500 gulden Familieleden van bejaarden ongerust over bezuinigingen Leidenaar Niepoth: kennis hard nodig ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 186 LEIDEN LEIDEN - De eerste negen huurwoningen aan de Rie Cra merlaan in de Stevenshof die vorige week vrijdag zjjn opge leverd, vertonen een grote hoe veelheid mankementen. Klem mende deuren en ramen, lek kage, lelijk schilder- en be- hangwerk en in zijn algemeen heid een slordige afwerking vormen een deel van de reeks klachten die de bewoners bij de Woningbouwvereniging Leiden hebben ingediend. door Simone van Driel De verontwaardiging en teleurstel ling onder de bewoners over de mankementen aan de spiksplinter nieuwe huizen is groot. De wonin gen zouden eigenlijk op 7 novem ber worden opgeleverd maar dat werd vertraagd. Volgens mevrouw Siera, één van de bewoonsters van het blokje aan de Rie Cramerlaan, was dat voor velen al een strop op zich. In elk geval voor haar en haar man, die drie weken vakantie had opgenomen om het huis in orde te maken. Door de vertraging ging daar al een week vanaf. Nog meer vertra ging kwam er doordat water en elektriciteit niet zoals was afge sproken afgelopen vrijdag maar pas maandag en vandaag werden aangesloten en men zich dus moest behelpen. "Dat waren dus nog eens vier verloren dagen". Boven dien, vertelt ze, lopen op deze ma nier alle leveranties in de soep: maandag werd in haar huis bij voorbeeld de vloerbedekking ge legd want dat kon niet meer wor den afgezegd. Maar er moet nog wel volop worden geverfd. Een rondgang in haar woning le verde de volgende gebreken op. Een niet sluitende kastdeur, een doormidden gebroken wc-bril, een raam dat door de afwezigheid van pennen niet open kan, een deur die een scharnier mist, de afwezigheid van een verwarmingselement, geen kranen in de douche, geen knop op één van de slaapkamer deuren, een trap die nog niet is af- gekit, een muur in de hal die achter de verwarming niet is behangen. En op de trap een ingelopen laag cement die een halve nacht schu ren vergde. "Een schandalige zaak", stelt mevrouw Siera, die er naar eigen zeggen echter nog rela tief goed vanaf is gekomen in ver gelijking met andere bewoners. Buren Het huis van de familie Wijsman vertoont inderdaad nog meer ge breken. Zo'n 35 meer of minder ernstige mankementen constateer de het echtpaar nadat het de sleu tel overhandigd had gekregen. Het varieert van kleine dingen als stuk jes hout die niet zijn geverfd tot grotere gebreken als lekkage. Me vrouw Wijsman laat het toilet zien, één van de plaatsen met de tot de meeste ergernis leidende gebre ken. Een muur is voorzien van zwarte vegen, uit een gat boven het raam sijpelt een mengseltje van water en verf en in het plafond zit een groot gat. "Daar moet een af- zuigrooster in komen. Dat gat wa ren ze vergeten te boren, dus dat kwamen ze gisteren doen. Toen stootten ze een waterleiding kapot. Moet u de elektricien bellen, zei den ze. Maar zo blijf je natuurlijk bezig. Varfmorgen kwam er een man zo'n roostertje brengen, dat wilde hij zo op dat veel te grote gat zetten. Dat heb ik geweigerd, ik wil dat dat eerst behoorlijk wordt ge maakt. Toen liet hij dat roostertje hier liggen, dat moet dan ook weer iemand anders erop zetten. Ze werken allemaal langs elkaar heen, het is hopeloos". Badkamer Boven bevindt zich de tweede grote bron van ergernis: de badka mer. Twee dagen is mevrouw Wijs man naar eigen zeggen bezigge- weest de tegels te ontdoen van kalk, verf en lijm. (Waar hebben ze dan een schoonmaakdienst voor"). Een plank in het plafond zit los, het raam klemt. In een van de slaapka mers is achter de verwarming één stukje muur niet, behangen. "Dat ene stuk kon niet, zeiden ze", aldus mevrouw Wijsman, die niet be grijpt wat er zo bijzonder is aan dat ene stukje muur; het is net zo ge makkelijk of moeilijk te bereiken als de rest van de muur die achter de verwarming schuilgaat. "De afwerking is echt heel slecht", zegt ze na alle gebreken te hebben getoond. Ik snap niet hoe ze het zo hebben durven opleve ren. Ik betaal geen huur voordat al les naar onze tevredenheid is ge maakt". Wanneer alle mankemen ten worden hersteld, weet ze niet. Wel weet ze dat dat heel veel tijd gaat kosten "want er komt voor elk dingetje weer een andere man. En dat houdt ontzettend op. Als we het zelf zouden doen, zouden we sneller klaar zijn, maar daar begin nen we niet aan". De Woningbouwvereniging Lei den laat bij monde van het hoofd van de technische dienst P. Jansen weten geen commentaar te willen leveren. "De bewoners hebben ge lijk dat ze klagen als de woningen niet in orde zijn. Maar dat zoeken we wel met de bewoners zelf uit". Ook over de oorzaken van.de ver traging wil de woningbouv ging niets kwijt. landse kinderen is, maar ook voor de buitenlandse. "De wet is er in het belang van hen. Wat de LVLA wil is een eensluidend beleid, dat op alle kinderen in Nederland van toepassing is. Wat je nu ziet is dat de ene gemeente wel maatregelen treft als buitenlandse kinderen veel te laat van vakantie terugke ren en een andere doet dat niet. Neem Rotterdam. Daar wordt een accept-girokaart met een boete verstuurd bij te late terugkomst. Leiden voelt daar weer niets voor". Maar waar het vooral om draait, benadrukt Niepoth, is begrip kwe ken voor elkaar. Anders gezegd: er moet een vertrouwensband tussen de leerplichtambtenaren en de Turkse ouders groeien. De meeste problemen worden door angst en wantrouwen veroorzaakt. Niepoth meent, dat de ambtenaren gemak kelijker kunnen praten als zij de si tuatie in Turkije kennen. De Leidse leerplichtambtenaar zegt, dat de Turken anders moeten leren denken. Meer begrip moeten krijgen voor de Nederlandse situa tie. "Dat", stelt Niepoth, "moeten we hen in de eerste plaats zien bij te brengen. Nederland moet zich niet aanpassen aan de cultuur van Turkije. Ik denk dat dat niet past". Het veranderen van het denkpa troon is nodig. "Omdat", legt de Leidse leerplichtambtenaar uit, "de meesten hier toch zullen blij ven. De tweede of derde generatie wordt gewoon Nederlander. Daar moeten we rekening mee houden. Ik verwacht dat het op de duur ook wel zal lukken om deze mensen westers te laten denken". Niepoth gaat mee met de groep. Zijn de problemen is Leiden zo groot? Sri Lanka In het kader varï de internatio nale Sri Lanka actie van Amnes ty International houdt de Leidse Werkgroep een paar schrijfavon- den voor twee 'verdwenen' Sri- lankanen. De schrijfavonden zijn op: dinsdag 25 november (20.00 uur), Bevrijdingskerk (19.30 uur), woensdag 26 novem ber Augustinus (18.00), Rapen burg 24, donderdag 27 november Ekklesia (20.00 uur); Rapenburg 100. Postzegels Op dinsdag 25 november houdt de Leidse Vereeniging van Post zegel Verzamelaars haar maan delijkse bijeenkomst in het res taurant Posthof, Wassenaarse- weg 1 (hoek Rijnsburgerweg) te Leiden. Zaal open om 19.30 uur, aanvang vergadering 20.15 uur. Bazar Op donderdag 27 november or ganiseert de handwerkclub van buurthuis Matilo haar jaarlijkse verkoop. U bent welkom vanaf 14.00 uur. Mensenrechten Het CDJA in Leiden houdt dinsdag in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 een bijeen komst over mensenrechten. Tij dens de vergadering spreekt een vertegenwoordiger van Amnesty International en is er gelegen heid tot discussie. Tevens is er de mogelijkheid om brieven te schrijven naar regeringen die de mensenrechten overtreden. De avond begint om 20.30 uur. Na dere inlichtingen kunnen worden verkregen bij Hans Akkerman, tel. 122275. KNOV Het KNOV afdeling Leiden houdt woensdag zijn algemene ledenvergadering in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Ma re. De vergadering begint om 20.00 uur. Na het 'huishoudelijke' gedeelte komen om 21.00 uur sprekers van het gewestelijk ar beidsbureau vertellen over het geen het arbeidsbureau doet voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. LEIDEN - De problemen tussen de gemeente Leiden en bouwbedrijf Noorlander, over het niet aanbrengen van kookgasleidingen in flatwonin gen in de Stevenshof, zijn opgelost. Noorlander is gisteren akkoord ge gaan met een compromisvoorstel van wethouder Tesselaar van volks huisvesting om de eerste bewoners 500 gulden te geven voor het aan schaffen van elektrische kooktoestellen. De gemeente geeft in ruil daar voor alsnog een vergunning voor het weglaten van de kookgasaansluitin- gen. De kwestie ontstond twee maanden geleden toen bouw- en woningtoe zicht ontdekte dat in 97 woningen boven het winkelcentrum Stevens bloem geen kookgasaansluitingen waren aangebracht. In de Stevenshof hebben woningen geen gasaansluiting nodig voor verwarming. De hui zen in deze wijk worden namelijk aangesloten op stadsverwarming. De gemeenteraad heeft echter wel bepaald dat in de woningen daar een kookgasaansluiting moet worden aangebracht. Anders zijn bewoners verplicht een elektrisch kooktoestel aan te schaffen, waardoor ze veel duurder uit zijn. De kookgasaansluitingen mogen alleen worden wegge laten na een ontheffing van de gemeente. En Noorlander had verzuimd zo'n ontheffing aan te vragen. Overigens moest er deze week wel een beslissing vallen. De woningen worden volgende week opgeleverd en belegger Philips Pensioenfonds wilde geen toestemming geven voor het in gebruiknemen van de huizen zo lang de kwestie nog niet was opgelost. - ADVERTENTIE TRANSCENDENTE MEDITATIE VOOR MANAGERS Openbare lezing: DOOR MR. C. VISSER, DIR. RITAM WASSENAAR: "De praktische waarde van Transcendente Meditatie voor Managers en leidinggevend personeel" dinsdag 25 nov. a.s., 20.00 uur, Holiday Inn Lelden Delftzaal' Mr. c. Visser entree 7,50. Directeur Ritam Inlichtingen: 01751-77740. Ritam: Do less, accomplish more. LEIDEN - Twintig leerplichtamb tenaren - onder wie de Leidse amb tenaar H. Niepoth - reizen dit voor jaar naar Turkije om kennis over de Turkse cultuur op te steken. Die kennis is hard nodig, omdat de ambtenaren herhaaldelijk met pro blemen rond Turkse leerplichtigen te maken krijgen. Een van die problemen is dat meisjes in veel gevallen van hun ouders niet een middelbare school mogen bezoeken. Jongens keren de school vaak vroegtijdig de rug toe. Een derde probleem zijn de lange vakanties-die de ouders van de Turkse kinderen in hun geboor teland doorbrengen. Het komt steeds meer voor dat ze weken na afloop van de (grote) vakantie pas weer op school verschijnen. door Jan Westerlakeri De reis wordt op initiatief van de Landelijke Vereniging van Leer plichtambtenaren gemaakt. De ambtenaren krijgen in Turkije alle steun van de ambassade, zo heeft de staatssecretaris voor onderwijs, mevrouw Ginjaar, laten weten. De Leidse leerplichtambtenaar Niepoth - hij is vice-voorzitter van de LVLA - maakt de reis naar Tur kije samen met ongeveer 20 colle ga's. Collega's die vooral uit de gro- te(re) (onder meer Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Venlo, Arnhem en Leeuwarden) steden afkomstig zijn. Niepoth: "De leerplichtambtena ren zitten met vragen waarop ze tot nu toe het antwoord schuldig moe ten blijven. Dat antwoord hopen ze in Turkije te vinden. De cultuur is het grote probleem. De Turken denken anders. En wij Nederlan ders begrijpen hen niet. In Turkije hoeft een meisje van 12 jaar niet meer naar school. We komen dat geregeld tegen. En als ze 14 is, mag ze trouwen. Wat moeten we ermee? Niemand weet het antwoord. Je staat wel met een mond vol tanden als je er mee wordt geconfron teerd". Wet Niepoth stelt, dat de leerplicht wet er niet alleen voor de Neder- LEIDEN - Bezorgde familieleden van hoogbejaarde bewoners van bejaardenhuizen houden maan dagavond in bejaardencentrum Rijn en Vliet een bijeenkomst over de bezuinigingen in de bejaarden zorg. Op deze bijeenkomst zullen de leden van de provinciale staten commissie voor ouderenbeleid aanwezig zijn om kennis te nemen van de onrust onder de familiele den. De leeftijd en de verzorgingsbe hoefte van bewoners van bejaar denhuizen neemt toe, terwijl tege lijkertijd de subsidie daalt. Meer en meer doen verzorgingshuizen een beroep op familieleden en vrijwilli gers. Een ontwikkeling waar met name familieleden zich tegen gaan verzetten. Ook de ouderen zelf wil len niet langer afhankelijk zijn van hun vaak eveneens al bejaarde kin deren. Op 27 oktober is in Rijn en Vliet al een algemene vergadering van bewoners, hun familie en perso neel gehouden, waarin de gevolgen van de bezuinigingen aan de orde werden gesteld. Het personeel, zo bleek toen, gaat gebukt onder zwa re werkdruk en het verzorgings huis dreigt in de rode cijfers te ko men. Vacatures mogen niet alle maal worden vervuld, de gevolgen van de arbeidstijdverkorting niet opgevangen. Voor een ziek perso neelslid mag niet onmiddellijk een vervanger worden aangesteld. De situatie is nu zo dat de direc ties een beroep moeten doen op fa milie, hoewel lang niet iedereen in de buurt woont. De bewoners van bejaarden - en verzorgingstehuizen vullen hun dag voor een belangrijk deel met het wachten op hulp bij aankleden, uitkleden en wassen. Over al deze ontwikkelingen wordt maandag gediscussieerd. De avond wordt geopend door de Leidse wethouder De la Mar (socia le zaken) Ook zal H. Egas, voorma lig staatssecretaris, spreken na mens de ouderenbonden. Tevens zal een vertegenwoordiger van de afdeling bejaardenbeleid van de provincie Zuid-Holland het woord De avond is toegankelijk voor al le belangstellenden. De avond in Rijn en Vliet, Aaltje Noordewierlaan 1, be gint om half 8. In de raadzaal van het stadhuis werd gistermiddag de inventaris van het stadsarchief (1574-1816) gepresen teerd. Het dikke boek werd samengesteld door drs. R.C.J, van Maanen die jarenlang met de inventarisatie van een groot deel van het archief is beziggeweest. De bijeenkomst was druk bezocht. Logisch, zo viel af te leiden uit de woorden van één van de sprekers, burgemeester Goekoop, want "dit is een bijzondere gebeurtenis". Goekoop stond er nog even bij stil dat Leiden waarschijnlijk de enige gemeente is die een dergelijke inventarisatie kent. Verder zei hij dat het archief nu waarschijnlijk minder kwestbaar is geworden voor rampen; hij doelde vanzelfsprekend onder meer op de stadhuisbrand. (foto Jan Holvast) De leerplichtambtenaar: "Te late terugkeer van vakantie komt bij ons niet zo veel voor. Zo nu en dan gebeurt het wel eens. Bij terug komst vertellen de ouders, dat hun kind in Turkije naar school of ziek is geweest. Om dit te bewijzen to nen ze een uit Turkije meegebracht briefje. Wij proberen met overleg de zaak in de hand te houden. Nu al gaan er brieven in het Turks en Arabisch (voor de Marokkanen) naar de ouders waarin we hen wij zen op de verplichtingen die zij ten aanzien van het onderwijs hebben. In Leiden1 is het bepaald niet zo, dat er stevig aan de noodrem moet worden getrokken. Kijk, de echte problemen liggen in de grote ste den. Daar heb je hele wijken met buitenlanders. Zoiets kent Leiden niet. Misschien in het noordelijk deel van de stad, ja, daar wonen wel wat buitenlanders". Niepoth ontkent het niet: iedere leerplichtambtenaar heeft wel eens moeilijkheden met ouders van bui tenlandse kinderen. Is er voor een reis naar Turkije gekozen, omdat de Turken het grootste probleem De Leidse ambtenaar: "Als we de situatie landelijk bekijken heb ben we inderdaad meer moeilijk heden met de Turkse cultuur, dan met de Marokkaanse. Bovendien", voegt hij eraan toe, "wonen er meer Turken in Nederland dan Ma rokkanen. De leerplichtambtena ren hebben heel duidelijk hun voorkeur uitgesproken voor een studiereis naar Turkije". Over taalproblemen hoeven de 20 ambtenaren zich geen zorgen te maken. Er gaan tolken en Turkse leerkrachten mee om hen te bege leiden. De Nederlandse ambassade doet vast wat voorbereidend werk. De ambtenaren zullen zich voor al richten op de plaatsen waar de Turken die nu in Nederland zijn, hebben gewoond. "We gaan kijken in de dorpen waar ze vandaan ko men", zegt Niepoth. "Hoe de be volking, meestal boeren, daar leeft. In de grote steden hebben we niks te zoeken. Hier denkt men westers. Op het platteland kunnefi we ken nismaken met de Turkse cultuur waarmee we nu in Nederland ei genlijk geen raad weten". LVLA-bestuurslid J. Backers is van mening, dat de buitenlandse gezinnen drie weken extra verlof wegens 'gewichtige omstandighe den' moet worden verleend. Dat verlof zou voorafgaande aan de zo mervakantie moeten worden gege ven. Zes weken is volgens hem voor de buitenlanders wat te kort voor de lange reis die zij naar hun geboorteland moeten maken. Over het schoolverzuim onder de buitenlandse kinderen zegt onder- wijsconsulent S. Jurna van het Ne derlands Centrum van Buitenlan ders, dat te snel in de richting van de Islamitische godsdienst, de ei gen culturele tradities, behouden de ouders, ongemotiveerde leerlin gen en onwil om in de Nederlandse samenleving te integreren, wordt gewezen. Volgens hem wordt er te weinig gelet op de grote hiaten in de opvang van deze kinderen. cDe NCB-consulent vindt dat er voldoende steekhoudende argu menten zijn om de buitenlandse jongeren (weer) naar school te la ten gaan. Voor de eerste generatie migranten was ongeschooldheid een voordeel, voor de tweede gene ratie is dat in een nadeel omgesla gen. De ouders konden door hun ongeschooldheid op de Nederland se arbeidsmarkt terecht, maar voor hun kinderen is het de hoofdoor zaak dat zij bij de arbeidsbureaus in de bak 'onbemiddelaar' belan den, aldus Juma.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3