Akkoord NS-cao Kredietverstrelddng aan banden gelegd Sanering schulden wordt hopeloos Verlies Bredero kost 100 banen OPEEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGTU AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. nutsspaarbank 5 Wetsvoorstel Evenhuis FNV vreest ontslagen bij Nestlé FNV opnieuw buiten spel VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Om de geld lenende consument beter te beschermen komt er een vergunningenstelsel voor kredietverstrekkers, waarmee tevens malafide kredietge vers kunnen worden aangepakt. Bij alle kredietsoorten zullen maximum-rentetarieven gaan gelden. Met deze wettelijke maatregelen wil staatssecretaris Evenhuis (economi sche zaken) voorkomen dat mensen te veel krediet opnemen, waardoor zij in grote finan ciële moeilijkheden komen. In de afgelopen jaren zijn naar dat dergelijke uitwassen drastisch schatting zeker enkele tienduizen- moet beperken. De nieuwe wet den mensen in de problemen geko- voegt de bestaande wet op het Af men doordat zij te veel geld had- betalingsstelsel en de Wet op het den geleend. Van de ongeveer 5 Consumptief Geldkrediet samen miljoen huishoudens in Nederland en schept een regeling voor alle hebben er 1,5 miljoen gemiddeld vormen van consumentenkrediet, 10.000 gulden geleend. Uit onder- met uitzondering van hypotheken, zoek is gebleken dat een te grote Daartoe behoren persoonlijke le- schuldenlast diep ingrijpt in het ningen, doorlopend krediet, rood gezinsleven. Noodzakelijke levens- staan op rekeneningen, financie- behoeften kunnen dan niet meer rings- of afbetalingskrediet, lea- betaald worden en na verloop van sing en kredieten op basis van tijd vinden er ernstige sociale en plastic kaarten, tot een maximum psychologische verstoringen van 40.000 gulden, plaats. volgens het wetsontwerp Consu- Evenhuis heeft gisteren, najaren mentenkrediet moeten alle kre- van voorbereiding, bij de Tweede dietgevers een vergunning heb- Kamer een wetsvoorstel ingediend ben. Voordat die wordt verleend, wordt de kredietgever doorgelicht. Hij moet bijvoorbeeld een mini maal aantal leningen per jaar ver strekken en mag contracten niet aan derden doorverkopen. Kre dietbemiddelaars krijgen geen ver gunning. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- De kredietgever moet nagaan of damse Droogdok Maatschappij de klant die geld wil lenen vol- (RDM) is betrokken bij een aan- vraag van Saoedi-Arabië voor de bouw van onderzeeboten. Aan de werf is gevraagd een prijsopgave te doen. Dit heeft directeur RDM wil order Saoedi-Arabië doende kredietwaardig is, door bij het Bureau Kredietregistratie in Tiel na te gaan of de klant niet al teveel kredieten heeft. Verder is hij verplicht de consument goed voor te lichten. Er gelden maximumta rieven bij alle kredietsoorten voor de kredietprijs die in rekening wordt gebracht. De hoogte daar van is onder meer afhankelijk van de rentestand, de omvang van het krediet en de looptijd van de le ning. Volgens het wetsvoorstel mogen kredietgevers alleen nog goederen in zekerheid nemen die met het krediet worden betaald. Het toe zicht op de uitvoering van de wet zal worden uitgeoefend door de economsiche controledienst. Jaarlijks wordt in Nederland voor ongeveer zeven miljard gul den aan consumptief krediet ver strekt. Van de ongeveer vijf mil joen huishoudens ben er 1,5 miljoen LELYSTAD (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in Lelystad een nieuw proef- uiio land heb- centrum van de Rijksdienst voor het Wegverkeer geopend. In dit centrum kan men weggedrag, remwerking, n krediet. Het stabiliteit, luchtverontreiniging en geluidsproduktie van voertuigen aan proeven en onderzoeken onderwerpen. wetsontwerp bestrijkt 95 Smit-Kroes had daar niet zo veel procent van de kredieten. bestuurbaar. te maken: de truck waarmee zij het Centrum opende i Pont pleit voor meer eendracht binnen FNV NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De verschillende FNV-bonden kunnen eendrachtiger en efficiën ter samenwerken. De federatie moet af van het verschijnsel dat in een aantal sectoren zowel de indus triebond als de voedingsbond van de FNV allebei aan de onderhande lingstafel zitten, en lang niet altijd even broederlijk. Dat was één van de boodschap pen die FNV-voorman Pont en voorzitter Schuller van de,Bouw en Houtbond FNV gisteren hun ge hoor brachten, tijdens de viering van het 100-jarig bestaan van de Vervoersbond FNV in Noordwij- kerhout. Per cao moet voortaan nog maar een bond als onderhan delaar moet optreden, waren beide bonds-kopstukken het eens. Bij deze bijeenkomst ontkende Pont dat binnen de FNV momen teel sprake is van een vertrouwens crisis. "Het vertrouwen is er maar het zou weg kunnen ebben en dat kunnen we niet hebben", drukte hij zich voorzichtig uit. "Zeker nu we aan de vooravond staan van een forse discussie over de koers die de vakbeweging moet gaan varen". Pont weet de negatieve en kriti sche verhalen, die soms her en der naar buiten komen, vooral aan voornamelijk anonieme zegslieden uit de vakbondswereld. Als daaruit moet blijken de grootste vakcen trale van ons land een slangenkuil is, waarin de vakbondsbestuurders vrijwel constant met elkaar in de clinch liggen, schiet niemand daar mee wat op, redeneerde hij, dit koppelend aan een pleidooi voor 'open en zakelijke kritiek en dis cussies' binnen de bond. NUNSPEET (GPD) - De reorgani satie bij Nestlé Nederland zal niet tot sluiting van één van de Neder- bouw van de RDM, P.R. Eijsker, landse vestigingen leiden. De di- n, die niet direct bij de produktie gisteren bevestigd Eijsker meldde over de mogelijke order contact is gelegd met de de Nederlandse re gering. Levering van oorlogsmate- rieel aan Saoedi-Arabië ligt gevoe lig wegens de relatie met Israël, dat tegen wapenleveranties is aan een Arabisch land. Schippers boos om onzekerheid schaderegeling ROTTERE) AMyTERNEUZEN (GPD) - De Nederlandse schip- persorganisaties zijn boos op mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa- terstaat). Zij vinden haar nood- speet, Amsterdam maatregelen, vanwege de stroom- BlJ de reorganisatie gaat versnelling in het Schelde-Rijnka- v,a" Ult dat het personeels naai, onvoldoende en menen dat al dan niet door gedwongen ontsla- de schadevergoedingsregeling ner- gen op Ujkt. Minister Smit-Kroes reageerde gisteren schriftelijk op de 'brand brieven' die de organisaties haar een week geleden stuurden. De schippers wilden van de minister weten hoe zij de schadevergoedin gen voor het oponthoud dat zij on dervinden door de hoge stroom- snelheden op het Schelde-Rijnka- naal, denkt te regelen. Van de brief die minister Smit- Kroes de bonden donderdag deed toekomen, werden de schippers DEN HAAG (ANP) - Bijna drie- staat bijna helemaal uit leningen niet veel wijzer. Reactie van de On- kwart van de mensen die door Gemiddeld zouden zij zeshonderd afhankelijke Nederlandse Schip- schulden in de problemen komen, persorganisatie (ONS): "De minis- zijn arm. Het grootste deel van hen ter houdt zoveel slagen om de arm (tachtig procent) heeft te weinig in- dat, normaal gesproken, niemand komen om behalve de maandelijk- voor een schadevergoeding in aan- se lasten voor het huishouden, ook o_ merking komt. Smit-Kroes liet al nog rente en aflossing van lenin- problemen vooral ontstaan na eerder weten alleen in extreme ge- gen en schulden te betalen. De iies Van vast werk. Huishoudens vallen te willen praten over scha- hulpverlening rectie sluit echter gedwongen ont slagen niet uit. Het concern is in problemen gekomen door stagna tie in de afzet. De Voedingsbond FNV vreest voor tientallen ontsla gen. R. de Man, algemeen directeur van Nestlé Nederland, heeft gister ochtend in Nunspeet verklaard dat zijn betrokken, sluiting van een fabriek niet ter De Industrie- en Voedingsbond discussie staat. En hoewel de di- CNV vond dat in eerste instantie rectie de vakbonden niet de garan- voldoende reden om voorlopig tie wil geven, dat er geen gedwon- geen acties te ondernemen. Er is gen ontslagen zullen vallen, is zij nog steeds een basis voor overleg, wel bereid dat als doelstelling in de Voor de Voedingsbond FNV ligt verdere reorganisatiebesprekingen de zaak anders. Woordvoerder meenemen. Dick Heinen zei dat er de leden Nestlé Nederland biedt werk aan zich zullen beraden op mogelijke 2100 mensen, bij vestigingen in Al- acties. Hij vreest dat om zijn minst phen aan den Rijn, Bolsward, 'vele tientallen arbeidsplaatsen' op Scharsterbrug, Gorinchem, Nun- het spel staan. Rotterdam. Nestlé Nederland is in de proble- uit dat het personeelsbestand, men gekomen door de stagnatie de export. De fabrieken die gen, moet worden ingekrompen, men in Nederland heeft, zijn met Het gaat daarbij vooral om men- hun produkten (melkpoeder, con dens, babyvoeding) voor 80 pro cent aangewezen op de afzet bui ten de EG. De lage olieprijzen en de lage dollarkoers verhinderen een goede export. Het hoofdkan toor in Zwitserland heeft daarom Nestlé Nederland opdracht gege ven de produktie te laten dalen van 180.000 ton naar 120.000 ton. In Alphen aan den Rijn is aan de Eikenlaan een distributiecentrum van Nestlé gevestigd. Er werken 35 mensen. Volgens directeur W.J. Steen zijn er voor het personeel in Alphen geen moeilijkheden te ver wachten. "Er werkt hier geen pro- duktiepersoneel, alleen mensen op kantoor en in het magazijn. Wij werken als distributiecentrum uit sluitend voor de binnenlandse markt. De problemen liggen bij de exDort". De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel heeft gisteren met Nestlé een principe-akkoord bereikt over de cao voor het hoger personeel (200 mers) bij de vestigingen van dit concern. UTRECHT (ANP) - De directie van de Nederlandse Spoorwegen en drie van de vier bonden van NS- personeel hebben vannacht na ruim acht uur onderhandelen een principe-akkoord bereikt over ver lenging van de cao-1986 in 1987. De Vervoersbond FNV, die ook 'al geen partij is bij de lopende cao, doet niet mee. Deze bond had van uit een 'blanco situatie' willen on derhandelen over e voor de 28.000 NS-e vinden, volgens een NS-woord- schrijven gelet op de sociaal-eco- voerder, dat rust nodig is op het ge- nomische omstandigheden De NS en de drie bonden, de Fe deratieve Spoorwegvakvereniging (FSV), de Vervoersbond CNV en de 2000 werkne-de Vereniging van Hoger Spoor- Nederlandse wegpersoneel, hebben besloten de huidige cao niet op te zeggen. Zij Meeste mensen hebben te weinig geld voor een oplossing gulden per maand moeten betalen aan rente en aflossing ervan. Wanbeheer Voor de laagste inkomens zijn de de vergoedingen net boven het minimum wijten de doctf de volkskredietbanken^ stag- problemen overwegend aan finan- -j -- c-eei wanbeheer en hogere inko mens aan persoonlijke omstandig- Volgens de schippers loopt de neert door een verscherpt beleid schade, die de schippers op het van de banken. -««««, Schelde-Rijnkanaal oplopen, nu al Dit blijkt uit een onderzoek on- heden, in de miljoenen. De beloofde sleep- der zeshonderd huishoudens die DeGreef boothulp, in geval van nood, is vol- zich in 1984 met een verzoek gens hen c .De bon- schuldensanering tot een regionale degrens aanzienlijk minder den overwegen nog steeds - en kredietbank hebben gewend. Het daarmee dreigden ze al eerder - onderzoek is gedaan door drs. r de rechter te stappen, indien M.H.G. de Greef en drs. L.J. Mid- schulden staan (bijna 15.000 gul den) dan huishoudens erboven (bijna, 27.000 gulden). Het lijkt de minister in te dienen claims del, beiden verbonden aan de volgens hen op dat huishoudens naast zich neerlegt. Kort Zakelijk Ontslagdreiging Rijksuniversiteit Groningen. Het i gepubliceerd in het economenblad Economisch Statistische Berich ten (ESB). Volgens een ruwe schatting zijn er 150.000 huishoudens die zo diep in de schulden zitten dat ze niet langer op eigen kracht hun finan ciële problemen kunnen oplossen. Het gaat vooral om volledige huis- houdens (65 procëht) in de leef- Het Amerikaanse automobiel- tijdsgroep tot veertig jaar, met kin concern General Motors heeft gis- deren die op de lagere school zit- teren 16.700 arbeiders van een on- ten. In meer dan de helft van de derdelenfabriek in de staat Indiana gevallen hebben zij geen betaald voor onbepaalde tijd met verlof ge- werk. stuurd. Dit in verband met een sta- De totale schuld bedraagt gemid- kmg by deze GM-fabriek. De be- deld twintigduizend gulden en be- drijfsleiding heeft laten weten dat ze door deze staking mogelijk ge- dwongen is al haar 35 montagefa- brieken in heel Noord-Amerika te sluiten. onder de armoedegrens onvoorde liger regelingen hebben getroffen voor het aflossen van de schulden, want de som van de maandelijkse aflossingen ligt voor hen een kwart hoger dan voor huishoudens bo ven de armoedegrens. De kredietbank werkt mee aan een schuldenregeling als maande lijks voldoende geld voorhanden is om de schuld inclusief de rente binnen drie jaar af te lossen. Bijna de helft (45 procent) van de gezin nen die bij de bank aanklopten voor een regeling, is niet in staat de lasten daarvan maandelijks op te brengen. Toch wezen de banken 1984 aanzienlijk De Graaf: geen onderzoek. (foto A 80,5 procent, van de aanvragers af. In voorgaande jaren gold zo'n af wijzing voor gemiddeld een kwart van de aanvragers. Het beleid van de kredietbanken is verscherpt, concluderen de on derzoekers. Alleen huishoudens met een grote kans op het oplossen van de financiële problemen wor den nu geholpen. De overige „ho peloze of twijfelachtige" gevallen namelijk worden aan hun lot overgelaten. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) achtte enkele maanden geleden een breed opgezet onder zoek naar de schuldenproblema tiek niet haalbaar. Zelfs als er veel geld voor beschikbaar zou zijn en de onderzoekers ruim de tijd zou den nemen, zou het resultaat ervan nog te weinig om het lijf hebben, meende De Graaf. Hij had verzoe ken om een dergelijk onderzoek uit de Kamer gekregen. Die wilde de aard en omvang van de schul denproblemen van uitkeringsge rechtigden op minimum niveau weten. Onderzoek naar wat kunnen besteden, een budgeton derzoek, heeft De Graaf ook niet uitgevoerd. Al jaren dringt de ka mercommissie voor sociale zaken daarop aan, maar de staatssecreta ris reageert er niet op. Uit onderzoek in opdracht van de sociale dienst in Rotterdam on der huishoudens met een mini mum inkomen bleek dat ongeveer de helft van de huishoudens te kampen heeft met schulden. De beperkte budgetten geven weinig ruimte voor grote aankopen. De ruimte die men heeft om het bud get te vergroten is zeer beperkt, want een groot deel ervan wordt bepaald door vaste lasten als huur, energie, verzekeringen en dergelij ke. bied van de arbeidsvoorwaarden, omdat uit de cao pende wijzigingen voering voortvloeien, die praktijk nog niet allemaal zijn doorgevoerd. Wèl zullen in de eer ste helft van 1987 nog enige aan passingen worden overwogen het beloningsniveau ningsopbouw. De woordvoerder van de spoor wegen zei dat de NS het betreuren dat de Vervoersbond FNV zich niet alsnog bij dé andere bonden heeft aangesloten. De FNV-bond wil een loonsverhoging van in to taal 2,5 procent, een gemiddeld 36- urige werkweek voor werknemers met onregelmatige diensten vanaf januari 1988, een betere^ regeling van de dienst- en rusttijden en een hogere vergoeding voor onregel matige diensten. Gouden letters J. van der Kamp van de Ver voersbond CNV zei dat NS na lang en hard onderhandelen volledig te gemoet is gekomen aan het wen senpakket van zijn bond. Hij sprak van 'een overlegresultaat dat we met gouden letters kunnen op- 7 opstelling van de overheid naar de 1986 ingrij- ambtenaren', de bedrijfs- Volgens Van der Kamp gaat het niet louter om een verlenging maar om een verbetering van de huidige cao: de salarissen bij NS zullen vol gend jaar de loonontwikkeling in het bedrijfsleven volgen en nu de belo- staat al vast dat de NS-ers in 1987 een gratificatie van 1,5 procent krijgen. Verdere arbeidstijdverkor ting in 1987 noemde Van der Kamp niet reëel, gezien de geweldige ach terstanden in het opnemen van verlofdagen bij de Spoorwegen. Bestuurder J. Koster van de Ver voersbond FNV vindt de afspra ken over loonsverbeteringen in 1988 veel te vaag. Bovendien is vol gens hem snel een fundamentele verbetering van de dienst- en rust tijden noodzakelijk. De bond zal het resultaat van het overleg op 28 november aan haar leden bij de spoorwegen voorleggen. Die moe ten dan beslissen of ze zich daar alsnog bij aansluiten of dat er ac ties bij NS worden voorbereid. Vervoersbond FNV heeft bij de NS 8.000 leden, de Federatieve Spoorwegvakvereniging 5.000 en de Vervoersbond CNV 3.000. AMSTERDAM/UTRECHT (GPD) - Het Brederoconcern lijdt dit jaar een zeer ernstig verlies van 60 tot '70 mihoen gulden en zal mensen moeten ontslaan. Voor een belang rijk deel is dit het gevolg van de grote verliezen van vastgoeddoch ter Breevast. Voorts heeft het bouwconcern een grote strop gele den met de bouw van scholen in Algerije. Dit heeft de top van de Verenigde Bedrijven Bredero NV vanochtend bekendgemaakt op een persconferentie in Amster dam. Om de acute financiële proble men het hoofd te bieden is Bredero gedwongen voor honderd miljoen aan deelnemingen in gezonde be drijven. Zoals reeds gemeld pro beert Bredero de deelneming in de Redland Bredero BV (RBB) te ver kopen. RBB is een groep van ze ventien ondernemingen, die bouw materialen fabriceren. Bovendien ADVERTENTIE Volvo-winst daalt De derde kwartaalwinst van Vol vo, het grootste concern van Zwe den, is vóór aftrek van de belastin gen gedaald met zeventien procent ten opzichte van het derde kwar taal in 1985. tot ongeveer 430 mil joen gulden. De eerste negen maanden van het jaar toonden een winststijging met 3,8 procent, zo heeft Volvo gisteren bekendge maakt. Olie-ontdekking De Franse oliemaatschappij To tal heeft voor de kust van Egypte olie ontdekt ter hoogte van de in de Sinaï gelegen stad El-Arish. Een eerste bron levert 10.000 vaten van 159 liter per dag. Total is bezig een tweede put te boren om de omvang van het veld te bepalen. Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap in de tariefstelling worden gingen,stichtingenenvrijeberoepsbeoefenaren. bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening. Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en Vrije beschikkingsmogelijkheicL Alle betalingsverkeerdienstea «Rente over de hoogste P(V trap maar liefst 3 /O aan de ontwikkeling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of de voordelen van een getrapte rentevergoeding: andere beperkingen. naarmate het saldo op de rekening hoger is, De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt Daar zijn wij u graag van dienst wordt het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Utrecht inge krompen van 140 tot 40 medewer kers. Daarbü zijn gedwongen ont slagen niet te vermijden. Ook in de top van de Verenigde Bedrijven Bredero NV wordt het mes gezet. Uit de huidige raad van bestuur verdwijnen in ieder geval president ir A. Feddes, ir. L. M. Zaat, J. In 't Veld. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Er mocht van daag op de Amsterdamse effecten beurs nog niet worden gehandeld in aandelen Bredero. Vanmorgen werd het rampzalige nieuws bekend van een verlies van f 60 miljoen over het lopen de boekjaar. De beurs was er nogal door geschokt. „Hoe zij volgend jaar winst moeten maken weet ik niet. Orders geef je aan een goed lopend bedrijf en bij Bredero zijn inmiddels de krenten uit de pap," niet bereid zijn gebleken hun vorderin gen op Breevast om te zetten in aan sprakelijk vermogen. Bredero moest daarom een extra voorziening treffen van f 32 miljoen. „Dan begin ik twijfels te krijgen," aldus een handelaar. Maandag kan er weer worden gahan- deld in stukken Bredero en Breevast. De beurs lag er overigens vrij goed bij. Zowel Wall Street als de dollar werkten mee en dat was met name te merken aan de grote internationals. Koninklijke Olie noteerde tegen het einde van de ochtend fl,60 hoger op f207,30 en Unilever lag f4 hoger op f500,50. Akzo was fl,30 beter op f 160,30. Philips liep verder op naar f46,20, een winst van f0,60 en KLM was op f45,90 twee dubbeltjes duur der. Hoogovens echter moest f 0,90 te rug naar f47,70. Buhrmann-Tetterode ging na de flinke winst van de voorgaande dag nog f2 vooruit i r f231.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9