Braks wist van grijze vishandel Nijpels zet aanpak auto voorlopig op laag pitje 'Geen sprake van medewerking' Kritiek ombudsman op Idachtenregeling politie Scholen in bungalowparken bieden ouders meer vakantiemogelijkheden Zitting over Rost van Tonningen 'uitverkocht' VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft gisteren tegenover de Tweede Kamer toegegeven dat zijn ministerie op de hoogte was van het bestaan van een tweede of grijs circuit op de visafslagen. Hij zei "te betreuren dat er aanleiding voor verwarring is geweest" wegens zijn eerdere uitlatingen op dat punt. AMSTERDAM (ANP) - Op de Oude Zijds Voorburgwal in Amsterdam werd gisteren i ontruimd. Vier personen werden aangehouden wegens het leegggoien van een emmer stront c politil In het spoeddebat, waarom de Vas te Kamercommissie voor visserij had gevraagd, ontkende Braks echter opnieuw dat zijn ministerie toestemming heeft gegeven voor het grijze circuit. Het PvdA-Ka- merlid Tazelaar nam genoegen met de verklaring van de minister, al is hij nog niet helemaal tevreden. Hij wil van de minister binnenkort duidelijk vernemen of er van enige betrokkenheid, actief door het aan zetten of passief door het gedogen, geen sprake is geweest. Tazelaar wilde de bewindsman of zijn ambtenaren nog niet be schuldigen. "In ieder geval nog niet. Ik zal dat ook niet doen alvo rens daarvan tenminste een rede lijk bewijs te hebben. Tot nu toe heb ik slechts lichte vermoedens en aanwijzingen", aldus Tazelaar. De PvdA'er gaf de bewindsman te verstaan "niet te antwoorden voor dat hij goed heeft nagedacht". Ook VVD, D66, SGP en GPV willen de komende weken duide lijkheid van Braks over de mogelij ke betrokkenheid van het ministe rie of ambtenaren daarvan, nu hij heeft toegegeven op de hoogte te zijn van het bestaan van een grijs circuit. Daarbij gaat het dan tevens om de vraag of de maatregelen die tot nu toe zijn genomen tegen vis sers die de vangstbeperkingen van de Europese Gemeenschap over traden voldoende zijn geweest. Met name Te Veldhuis (WD) vroeg zich af of de achtereenvol gende verantwoordelijk bewinds lieden sinds 1978 door een veel te DEN HAAG (GPD) - De Nationale Ombudsman, dr. Rang, heeft forse kritiek op de klachtenregeling be treffende de politie zoals die door de ministers van justitie en binnen landse zaken is ontworpen. Vol gens de ombudsman geeft de rege ling geen zekerheid aan de klager dat zijn klacht objectief wordt beoordeeld. Bovendien acht Rang het onjuist dat de klager zich niet rechtstreeks tot de ombudsman kan wenden. De nieuwe regeling maakt het burgers mogelijk om klachten in te dienen tegen het optreden van de politie. Voor de beoordeling van de klacht worden speciale commis sies ingesteld. De bevoegdheden van die commissies zijn volgens de ombudsman te gering. Zij hebben geen onderzoeksbevoegdheid en hun advies, dat wordt uitgebracht aan de burgemeester als hoofd van de gemeentepolitie of de minister ROTTERDAM (ANP) - Het Rood Revolutionair Front, de groepering die woensdagavond telefonisch de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag op het kantoor van American Express in Rotterdam opeiste, heeft al eerder enkele bommen geplaatst bij gebouwen in Den Haag. In alle gevallen konden de bommen na een telefoontje door onbekenden tijdig onschade lijk worden gemaakt. Voorzover de politie bekend had de eerste actie van het Rood Revo lutionair Front plaats op 24 decem ber vorig jaar, toen een explosief, vervaardigd met behulp van een snelkookpan, werd aangetroffen bij het GEB-kantoor aan de Loos- duinse Kade in Den Haag. Het ex plosief werd onschadelijk ge maakt. De aanslag werd bekend gemaakt in een telefoontje naar het hoofdkantoor van het ANP in Den Haag. Ook vermoedt de Haagse politie dat de groepering eveneens verant woordelijk is voor een aanslag op het Shell-gebouw aan de Oostduin- laan in Den Haag op 3 juli van dit jaar. Daar ontplofte een explosief van geringe kracht; er werd slechts een ruit vernield. Deze aanslag werd niet telefonisch gemeld, maar in de buurt van het Shell-gebouw werd een pamflet aangetroffen waaruit volgens de Haagse politie woordvoerder kan worden afgeleid dat het front verantwoordelijk was voor de aanslag. De tweede melding had plaats op LEIDEN (GPD) - In de strijd tegen het ongeoorloofde schoolverzuim van de leerlingen van het basison derwijs lijkt het ei van Columbus te zijn uitgevonden. Ouders die met hun leerplichtige basisschool kinderen vakantie willen houden op een bungalowpark kunnen dat straks buiten de gebruikelijke vakantieperiode doen. Als het aan de zojuist opgerichte stichting De Basis Buiten (DBB) uit Leiden ligt worden er scholen gevestigd op bungalowparken. Toen de plannen van de DBB be kend werden vroegen de critici zich onmiddellijk af of de kans op wildgroei (dus nog meer kinderen die van school worden gehouden) niet in de hand wordt gewerkt. De Leidse leraar W. Visser, een van de oprichters van de stichting, be strijdt dat. "De doorsnee ouders willen graag af en toe met vakantie buiten het normale seizoen. Bungalow parken kosten in hoogtijdagen vaak zo'n 1000 gulden per week. Wij vroegen ons toen af: is het niet mogelijk dat ouders in minder drukke perioden met vakantie van justitie als hoofd van de rijks politie, is niet bindend. In een brief aan de beide be windslieden schrijft de ombuds man dat zowel de onafhankelijk heid als de samenstelling van de commissies beter moet worden ge regeld. Hij pleit ervoor dat klach ten zoveel mogelijk op dezelfde wijze worden behandeld. Ook moet het recht van de klager en het recht van de politieman worden vastgelegd. De ombudsman meent dat zijn positie door de nieuwe regeling wordt ondergraven. Klagers moe ten zich eerst wenden tot de klach tencommissie, pas daarna kunnen ze een beroep doen op de ombuds man. Rang is het ook niet eens met de veronderstelling van de minis ters dat de ombudsman eenzelfde klacht niet opnieuw in behande ling hoeft te nemen. „Dat geldt al leen als de klager zijn gelijk heeft gehad", aldus Rang. 19 mei. Toen werd bij de achterge vel van het gebouw van Neratoom, een onderzoeksbureau op het ge bied van kernenergie, aan de Laan van Nieuw Oost Indië een "geïm proviseerd explosief' aangetrof fen: een brandblusser met ontste king. Deze melding leidde toen tot de ontruiming van een nabijgele gen flatgebouw. De derde melding betrof het voorlichtingskantoor van de Euro pese Gemeenschappen aan het Lange Voorhout in Den Haag. Daar werd in de nacht van 26 op 27 juni, verborgen in een tas, een "geïmproviseerd explosief met chemische kop" aangetroffen. Ook die bom werd onschadelijk ge maakt. ADVERTENTIE kunnen gaan voor minder geld. Als ons plan door gaat kan dat". Visser wijst er op dat de kinde ren niet zo maar van hun eigen school kunnen worden gehaald. "Ze moeten zich eerst bij ons in schrijven omdat wij weer verant woording bij het ministerie moe ten afleggen. De kinderen blijven onder de leerplichtwet en onder de wet op het basisonderwijs vallen".- Je zou kunnen zeggen dat er meer aan het belang van de ouders dan aan het belang van de kinde ren wordt gedacht. Visser koestert natuurlijk andere gedachten en legt die stelling resoluut naast zich neer. "Wij vinden niet dat de kin deren ergens de dupe van worden. Dit is geen vervanging van de grote vakanties. Het is voor ouders be doeld die er voor een week of twee coulante houding er niet toe heb ben bijgedragen dat "het normbe sef van visafslagen en vishandela ren nadelig werd beïnvloed". Alleen voor het CDA staat, zo bleek uit de woorden van het Ka merlid Nijland, al vast dat van be trokkenheid geen sprake is ge weest. Dat blijkt volgens Nijland nergens uit rapporten. Gezien de verscherpte maatregelen is vol gens hem eerder het tegendeel het geval. Het kan volgens Nijland de bewindsman niet worden aangere kend dat het vervolgingsbeleid door onder andere het inschakelen van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg wordt belemmerd. De afgelopen jaren zijn door de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie enkele duizenden pro cessen-verbaal opgemaakt, die steeds opnieuw door de justitie op een pen werden geprikt, omdat de rechters steeds opnieuw om ver heldering vroegen aan het Europe se Hof van Justitie. "Dan sta je vrij wel machteloos en krab je je wel eens achter de oren, voordat je een nieuwe maatregel overweegt om het bestaan van het grijze- en zwar te circuit een halt toe te roepen", aldus Braks. Drie jaar cel wegens incest AMSTERDAM (ANP)- Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren een 56-jarige man uit Amster dam veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens het plegen van ontucht met drie kinderen en het doen plegen van ontucht door die kinderen met zijn (derde) vrouw. Tegen hem was vijf jaar geëist. Die straf was hem in eerste instantie ook door de rechtbank opgelegd. Daar werd de vader ech ter veroordeeld voor ontucht met vijf kinderen. Het hof achtte slechts ontucht met drie bewezen. De zaak kwam naar voren nadat één van zijn zoons in een wanhopi ge brief aan koningin Beatrix ver telde van de seksuele spelletjes die hij en de andere kinderen moesten doen met hün stiefmoeder en va der. De man zegt wel een 'seksfa- naat' te zijn, maar ontkent de kin deren onder dwang te hebben aan gezet tot seksuele handelingen. weken tussenuit willen, buiten de schoolvakanties. De school die wij in gedachten hebben is alleen in de ochtenduren open zodat de familie de rest van de dag op pad kan. En ik moet inderdaad toegeven dat we ook aan het belang van de ouders hebben gedacht". Officiële onderzoeken zijn er niet verricht maar Visser gelooft dat de belangstelling van ouders groot zal zijn. De veelgehoorde klacht is na melijk dat de parken in het hoog seizoen druk bezocht worden en dat bovendien een weekje in de vakantiepieken een kostbare ge schiedenis is. Visser wijst overigens vol over tuiging van de hand dat door het plan van de stichting de continuï teit van het onderwijs in gevaar wordt gebracht. "Kijk, dit gebeurt DEN HAAG (GPD) Minister N«- pels (milieubeheer) is niet optimis tisch over de mogelijkheid om het autorijden te ontmoedigen door de benzineprijs te verhogen en de mo torrijtuigenbelasting te verlagen. Deze zogenaamde variabilisatie van de autokosten, die het autorij den duurder maakt naarmate meer kilometers worden verreden, heeft volgens Nijpels grote economische nadelen. Op korte termijn is hier over dan ook geen kabinetsbesluit te verwachten: De openbaar-vervoerbedrijven hebben de laatste tijd erg aange drongen op het variabel maken van de autokosten. Het zou de con currentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto verbeteren, doordat de automobi listen de kosten van het autorijden bij de pomp direct in hun porte monnee voelen. Minister Nijpels zei gisteren in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van zijn begroting, dat variabilisatie alleen in internatio naal verband tot stand kan worden gebracht. Maar bekend is dat bij voorbeeld West-Duitsland geen trek heeft in deze maatregel. Zonder samenwerking met de ons omringende landen zijn de ef fecten aan de grens erg groot. Veel natuurlijk niet zes keer per jaar. Wanneer een kind een keer ziek is, hangen de ouders toch ook niet meteen aan de telefoon om hun be zorgdheid over de continuïteit van het onderwijs te bespreken. Bo vendien, wij gaan er van uit dat de kinderen komen en een of twee weken later op hun eigen school verder kunnen gaan waar ze zijn gebleven. Wij hebben een door snee van de bestaande schoolme thoden in huis voor een goede aan sluiting", aldus Visser. Visser en de zijnen denken aan een constructie waarbij de ouders niets hoeven te betalen. De parken zouden de kosten voor hun reke ning moeten nemen. "We hebben rekenwerk laten doen. Als een park van 300 bungalows 25 gulden per week per bungalow betaalt dan mensen gaan over de grens in West-Duitsland tanken. Volgens een recent rapport, dat uitging van de situatie in 1984 toen de benzine prijs in West-Duitsland nog maar 27 cent goedkoper was, treedt er een verlies op van 89 mihoen gul den door minder verkoop van brandstof en andere artikelen. Dit gaat ten koste van 270 arbeids plaatsen. Dat nadelig effect zou op dit mo ment nog veel groter zijn. Het ver schil in benzineprijs is momenteel al 40 cent. Dat zou oplopen tot on geveer 55 cent als gevolg van de va riabilisatie. Nijpels zei, dat het ambtelijk overleg over de variabili satie voorlopig nog wel doorgaat. De minister liet verder weten, dat de fiscale maatregelen om het gebruik van de schone auto te be vorderen hun uitwerking niet heb ben gemist. Het marktaandeel van de schone auto is momenteel 26 procent en zal vermoedelijk oplo pen tot 30 procent rond de jaarwis seling. Dat is 20 procent meer dan verwacht. In Europa rijden de Nederlandse automobilisten, na de Zwitsers, het meest op ongelode normale benzi ne. De omzet van deze loodvrije benzine omvat 20 procent van de totale brandstofmarkt. In West- Duitsland is dat percentage 10 pro zijn wij in staat om daarvan onder wijsvoorzieningen te treffen en sa larissen en materiaal te betalen". Het zal niet altijd nodig zijn om op het park iets neer te zetten. Ook wordt ook aan bestaande bouw ge dacht. Bijvoorbeeld aan een bun galow. "Het enige waar wij ons aan moeten houden is de leerplichtwet en de wet op het basisonderwijs", aldus Visser. Contacten tussen de stichting DBB en de recreatieparken zijn er al geweest. Er zijn nog geen defini tieve afspraken gemaakt ("Men moet nog wennen, net als het mi nisterie voelen ze zich overval len"), maar de DBB verwacht dat de eerste scholen nog voor de ko mende zomervakantie van start kunnen gaan. De landelijke vereniging van leerplichtambtenaren vindt de plannen van de stichting positief. Het ministerie van onderwijs staat echter niet te juichen - de continuï teit van het leerproces zou in ge vaar komen - maar een woordvoer der verklaarde dat er geen stokje voor gestoken kan worden zolang aan de wettelijke eisen wordt vol daan. cent. In Nederland wordt nog te weinig gereden op loodvrije super- benzine, de zogenaamde eurosu per. Er zijn te weinig auto's met ka talysator en te weinig pompen. De oliemaatschappijen willen wachten op een groter aanbod van auto's met katalysatoren, die de uitlaatgassen voorzuiveren, maar de auto-industrie zegt dat er eerst meer pompen met eurosuper langs de weg moeten komen. Nijpels wil het initiatief nemen om deze vi cieuze cirkel te doorbreken. De minister zei helemaal niets te voelen voor een plan van de PvdA om statiegeld te heffen op auto's. Volgens hem komen de meeste au towrakken toch al op de schroot hoop. Een statiegeldregeling zou te veel administratieve rompslomp met zich meebrengen en is boven dien te fraudegevoelig. Nijpels wil doorgaan op de ingeslagen weg met provinciale autowrakkenplan- nen. Hij toonde zich ook tegenstan der van statiegeld op goederen als koelkasten, accu's en diepvriezers. DEN HAAG (ANP) - Voor een uit verkocht huis zal zich maandag de hoorzitting van de Tweede Kamer voltrekken over het omstreden pensioen van de NSB-weduwe Rost van Tonningen. Op de geno digdentribune zullen de te horen delegaties een plaats toegewezen krijgen. Aangezien vrijwel alle or ganisaties die iets met het verzet, of met de belangenbehartiging van oorlogs- en verzetsslachtoffers, te maken hebben acte de présence geven, zal deze tribune tot de laat ste plaats bezet zal zijn. Om half elf, een half uur voor het begin van de hoorzitting van de vaste Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken, zal de publieke tribune worden openge steld. Die telt 28 zitplaatsen en een handjevol staanplaatsen. Ongeveer vijftig mensen zullen in een aan grenzend zaaltje de hoorzitting op de monitor kunnen volgen. De af deling Voorlichting van de Tweede Kamer geeft veel belangstellenden al de raad niet naar Den Haag te reizen, maar de hoorzitting via de draadomroep van de Tweede Ka mer te beluisteren. Van 11.00 uur tot 11.40 uur zal de gezamenlijke delegatie van de PAGINA 5 Proefschrift: om goed ziek van te worden AMSTERDAM (ANP) - De pro- motie-cultuur aan universitei ten levert veel stress op, terwijl promovendi ook nogal eens het wiel opnieuw uitvinden. Dat zegt dr. Th. Schuyt van de Vrije Universiteit in Amsterdam in een vandaag gepresenteerd boekje 'Wie wil er nog promo- Hij beschrijft een aantal pro blematische promotie-avontu ren op het gebied van sociale wetenschappen. De bedrijfsge neeskundige diensten van de zes door Schuyt benaderde uni versiteiten krijgen gemiddeld per jaar met vier gevallen te maken waar het specifiek een promotie-probleem betreft. Al le artsen voegden er echter on gevraagd aan toe dat deze ge vallen een topje van de ijsberg zijn. De promovendi komen met de volgende klachten op spreekuren van de geneeskun dige diensten: overspannen heid, hoge bloeddruk, maag- en darmklachten, pijn op de borst, slapeloosheid, hoofdpijn, de pressiviteit, concentratiepro blemen en "gejaagdheid op het manische af', aldus Schuyt. De oorzaken van de promotie-el- lende zoekt hij bij zowel de pro movendi zelf als bij de begelei dende hoogleraren. Ook de uni versitaire organisatie speelt te genwoordig een rol, denkt Schuyt. "Promotie-onderzoek wordt meer en meer gezien als ge woon wetenschappelijk onder zoek en de promovendus als een gewone onderzoeker". Dat wil volgens Schuyt zeggen dat „de promovendus per jaar een twee wetenschappelijke arti kelen moet publiceren en dat het promotie-onderzoek bin nen de geplande termijn moet worden afgerond. Jarenlang 'onderduiken' in een promotie- avontuur is er in een bureau cratisch georganiseerde univer siteit niet meer bij", aldus Schuyt, die er aan toevoegt: "Een proefschrift is geen le venswerk, maar een eerste proeve van wetenschappelijke bekwaamheid". VERLICHTING (ANP) - Het is op dit moment met de verlichting van auto's minder goed gesteld dan in voorgaande jaren. Lampen blijken bijvoorbeeld te hoog afgesteld en zijn daardoor verblindend. Dit is de indruk van de rijkspolitie gekre gen na een grootscheepse controle gisteren op de Al. In totaal contro leerde de politie 2000 personenwa gens. In vijfenzeventig gevallen mankeerde er wat aan de verlich ting. Negentig automobilisten kre gen een proces-verbaal omdat ze geen papieren bij zich hadden. Stichting Samenwerkend Verzet '40-'45, het Centraal Orgaan Ver- zets- en Vervolgingsslachtoffers, Expoge, de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet en Escape worden gehoord. Daarna komen, elk gedurende tien minu* ten, twintig organisaties aan het woord. Tot de middagpauze zijn dat on der meer de Stichting '40-'45, een gezamenlijke delegatie van het Ne derlands Israëlitisch Kerkgenoot schap, het Portugees Israëlitisch Kerkgenootschap en het Verbond van Liberaal-religieuze Joden in Nederland, de Stichting Joods Maatschappelijk Werk en de Jood se Vrouwen in Nederland. Na de middagpauze volgens de Anne-Frankstichting, het Neder lands Auschwitz-comlté, het Comi té Vrouwen van Ravensbrück, de Vriendenkring Neuengamme, het Sachsenhausen-comité/Stichting 'Wij nemen het weer niet', de Ver eniging van Oud-Buchenwalders, de Dachau-groep, het Februari- herdenkingscomité, de Stichting Zaans Verzet, het Verenigd Verzet '40-'45. De Landelijke Kontakt- groep Verzetsgepensioneerden '40- '45 sluit, van 15.30 tot 15.40 uur, de rij. ADVERTENTIE Front verantwoordelijk voor verschillende aanslagen BEZOEK MOSKOU 'KuW'! +MOSKOU - Premier Lubbers arriveerde gisteren in Moskou voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Op het vlieg veld werd hij ontvangen door zijn Russische collega Rizhkov. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5