Strijd tegen Freewave een eindeloze kwestie? Nieuw bedrijfsverzamelgebouw in nabijheid van binnenstad Niet voortdurend achter bedrijfsleven aan jagen' Parkeerregime Pancras-Oost wordt toch in juli ingevoerd Na onderzoek bedrijfsmakelaar: flCHTERGRDHDI actief in vrije tijd Bus mag niet langer over Niels Bohrweg PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 LEIDEN - Bedrijfsmakelaar Wildschut hoopt nog voor het einde van volgend jaar een nieuw bedrijfsverzamelge bouw in Leiden te stichten. Dat gebouw is speciaal be stemd voor ondernemingen die om welke reden dan ook in de binnenstad niet meer uit de voeten kunnen. De bedrijfsmakelaar heeft het plan voor het bedrijfsverzamelgebouw enkele maanden geleden al aange kondigd. Mede-directeur C. Wild schut presenteerde het als een ca deautje aan de gemeente Leiden ter gelegenheid van het feit dat de makelaar zich in deze stad vestig de. Voorwaarde voor de bouw was wel dat bedrijven in de binnenstad voldoende belangstelling hebben om zich in een bedrijfsverzamelge bouw te vestigen. Om daarover duidelijkheid te krijgen heeft Wildschut de afgelo pen maanden een onderzoek ge houden onder ongeveer 100 onder nemingen in het centrum. Behalve de behoefte aan een bedrijfsverza melgebouw, wilde de makelaardij ook peilen met welke problemen ondernemers in de binnenstad kampen. Uit dat onderzoek is volgens Wildschut naar voren gekomen dat een flink aantal bedrijven in de knel komt doordat de panden waarin ze nu zitten niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen óf omdat ze geen ruimte hebben om uit te breiden. Bovendien kampen ondernemingen met een slechte bereikbaarheid van hun huidige bedrijfsgebouw of met een gebrek aan parkeerplaatsen. Daarnaast moeten of willen een aantal bedrij ven uit de binnenstad weg omdat ze overlast veroorzaken. Al met al is er voldoende behoefte onder on dernemers aan een bedrijfsverza melgebouw in de nabijheid van het centrum. Uitbreiden Wildschut wil het pand bouwen op non-profitbasis. Dat wil zeggen: de makelaardij hoeft er in principe niet aan te verdienen. Zoals het er nu naar uitziet, wordt het verza melgebouw ongeveer 2,000 vier kante meter groot. Daarmee zou den, afhankelijk van de ruimte die LEIDEN - "De universiteit moet niet in de valkuil trappen daar maar voortdurend achter het be drijfsleven aan te jagen. Vroeger stonden hier professoren, nu on dernemers. Dat is mooi, maar houdt deze modieuze trend goed in de gaten en probeer de klassieke taken van de universiteit niet te verdringen". Deze waarschuwing gaf mr. CvJ.A. van Lede, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, gisteren op de door de universiteit georganiseer de Bedrijvendag. Van Lede hield een verhaal over het evenwicht tussen de behoeften van het bedrijfsleven en de eigen lijke bijdrage, die de instellingen van wetenschappelijk onderwijs en onderzoek kunnen leveren. Hij gebruikte een bekende boksterm om aan te geven wat'het bedrijfsle ven en de universiteiten van elkaar zouden moeten zijn: 'sparring-part- De meest directe weg van kenni soverdracht tussen universiteit en bedrijfsleven stuit nog steeds op een aantal problemen. Van Lede gaf zo wat aan: "Eén van de belang rijkste is dat beide partners van el kaar niet weten wat de één de an der te bieden heeft. De universiteit heeft veelal een slecht begrip van de behoeften van het bedrijfsleven en omgekeerd heeft het bedrijfsle ven vaak een verkeerd beeld van wat de universiteit te bieden heeft". Het tweede probleem dat de voorzitter, die zelf in Leiden rech ten heeft gestudeerd, over het voet licht bracht was de wërkwijzê die van beide zo totaal verschillend zijn. "Het bedrijfsleven werkt met noties van tijd en geld. Het be drijfsleven wil dat een probleem snel wordt opgelost tegen de laag ste prijs, terwijl de universiteit zich graag verbijt in het aantrekkelijke van het probleem en is daarbij veel minder kostenbewust". Van Lede sprak ook van bureau cratisering en is van mening dat de regels en voorschriften op de uni versiteiten veel flexibeler moeten worden. "Dit betekent dat de in stellingen meer planmatig te werk zullen moeten gaan. Een onderne mende universiteit zijn houdt in dat de management- en organisa tietechnieken die in het bedrijfsle ven gemeengoed zijn, worden toe gepast. Daartoe is het wenselijk dat de universiteiten advies vragen bij de ondernemingen", aldus Van Lede. De voorzitter van het VNO kwam ook met een aantal sugges ties voor die betere samenwerking. Hij bedacht het instellen van een prijs voor de meest belangwekken de vinding die door een samenwer king tussen universiteit en be drijfsleven tot stand is gekomen. De prijs moet worden toegekend door een jury van wetenschappers, en ondernemers die de vindingen beoordeelt op hun wetenschappe lijke orginaliteit en commerciële waarde. Van Lede pleitte ook voor meer gastcolleges op universiteiten, ver zorgd door gekwalificeerde buiten staanders als 'visiting professor'. Hij vindt het verder wenselijk dat - net als in het buitenland gangbaar is - vakgroepen en hoogleraren worden verplicht zelf inkomsten te verwerven door contracten met het bedrijfsleven af te sluiten. Daarvoor was gisteren trouwens alle gelegenheid. Elke zichzelf res pecterende vakgroep stond er met panelen, waarop hun hoogwaardi ge onderzoek nog eens nader werd getoond en uitgelegd. De heren van het bedrijfsleven, te herken nen aan de iets andere kledij, lie pen er langs. Er werd niet gebokst. de verschillende bedrijven nodig hebben, zo'n 15 ondernemingen onderdak kunnen worden gehol pen. Wildschut wil echter uitbrei dingsmogelijkheden hebben tot 4000 vierkante meter, waarmee in totaal 30 tot 40 bedrijven aan een nieuwe ruimte kunnen worden ge holpen. Het is de bedoeling dat voor het bedrijfsverzamelgebouw concurre rende, oftewel: zo laag mogelijke, huur- of koopprijzen worden ge vraagd. Waar het gebouw komt te staan, is echter nog niet zeker. Wildschut heeft hierover woens dag contact gehad met de gemeen te Leiden. Er zijn volgens hem wel een paar mogelijk plaatsen bespro ken. Maar zo lang niet zeker is waar het pand kan worden gebouwd, wil de directeur er nog niets over kwijt. Churchillbrug H. Amptmeijer, hoofd van de di rectie economische zaken en ener gie van de gemeente, verklaart dat onder meer een terrein in de nabij heid van de Churchillbrug een mo gelijke plaats is. "Maar daar is al leen nog op ambtelijk niveau over nagedacht. DaaroveF moet nog worden overlegd met de verschil lende betrokken wethouders", al dus Amptmeijer. Over andere plaatsen om het bedrijfsverzamel gebouw te vestigen wil ook Ampt meijer nog niets zeggen, vooral omdat de gemeente die terreinen nog niet - volledig - in haar bezit heeft. Amptmeijer stelt dat de gemeen te het initiatief van de bedrijfsma kelaar toejuicht. "Het is waar dat ook de gemeente nadenkt over de bouw van een nieuw bedrijfsverza melgebouw. Maar het is geen doel op zich dat juist de gemeente die moet verwezenlijken. Als een par ticulier dit doet, vinden wij het pri- De universitaire vakgroepen konden gisteren laten zien wat ze te bieden hebben voor het bedrijfsleven. De Leidse universiteit organiseerde gisteren in het AZL een bedrijvendag op het gebied van de bio-medische techno logie. (foto Loek Zuyerduin) Wildschut probeert een belegger te interesseren in het Rroject. "Wij zullen vooral dienst doen als de fi nanciële 'kartrekker"', aldus Wild schut. Hoeveel de bouw van het bedrijfsverzamelgebouw gaat kos ten, kan hij nog niet zeggen. "De plannen moeten nog nader worden uitgewerkt en ook is nog niet be kend hoeveel de grond moet kos ten". Pas in mei minder bussen naar Katwijk LEIDEN/KATWIJK - Het aantal busritten op het traject Leiden- Katwijk wordt pas met ingang van 31 mei 1987 yerminderd. Tegelijk met de invoering vart de nieuwe zo merdienstregeling worden dan de lijnen 31 en 41 in de avonduren ge combineerd tot een halfuurdienst. Aanvankelijk was het de bedoe ling het aantal ritten al met ingang van 18 januari terug te brengen. Dat gebeurde vooral om bezuini gingsredenen. Dat argument is achter ver/allen nu er volgend jaar toch een tariefsverhoging voor het openbaar vervoer van kracht wordt. De vervoermaatschappij NZH is daardoor in staat de ver liesgevende ritten in de avonduren an op zondag nog enkele maanden langer uit te voeren. Het combineren van de lijnen 31 an 41 op het traject Katwijk-Leiden is noodzakelijk omdat er in de zo genaamde 'daluren' erg weinig passagiers gebruik maken van de- je verbinding. Een van de meer dan 30 keer dat de zender Hier op een flat in de Merenwijk. de Leidse radiopiraat Freewave i LEIDEN - De Leidse politie is vorige maand een nieuw offen sief gestart tegen de radiopiraat Freewave. Een aantal adverteer ders op de zender kreeg een pro ces-verbaal wegens "medeplich tigheid aan een strafbaar feit", hoewel de betreffende onderne mers beweerden van geen radio uitzending te weten. Het is het bekende verweer van de adver teerders: wij betalen voor adver tenties in het clubblaadje van Freewave en hebben er niets mee te maken dat diezelfde Free wave via de ether reclames uit zendt. Voor dat laatste zeggen zij niet te betalen. door Willem Spierdijk Algemeen is aanvaard dat er een verband bestaat tussen de advertenties in het blad en de re clame op de radio. De politie heeft de ondernemers die met dit verweer op de proppen kwamen, nu in de gelegenheid gesteld om een einde te maken aan de 'onge wenste' etherreclame. De winke liers werden in het bezit gesteld van het postbusnummer van de piraat en kregen het advies om Freewave per aangetekend schrijven te sommeren de recla me-spotjes niet meer uit te zen den. Niet alle ondernemers waren ongler de indruk van het bezoek van de politie. "De jongens die de zender aan en uit zetten, moe ten vervolgd worden en niet de adverteerders", vindt een onder nemer die zegt rustig door te gaan met het reclamemaken "in het clubblad van Freewave". Deze halsstarrigheid zal niet van eigenbelang zijn ontbloot. De radiopiraat wordt in Leiden en omstreken goed beluisterd en volgens een Leidse middenstan der krijgt Freewave een bedrag van rond 500 gulden in de maand waarvoor elk uur een reclames potje wordt uitgezonden. Voorbarig Bij andere bedrijven zit de schrik er na het bezoek van de politie goed in. Zij hebben zich gehaast om hun medewerking aan de piraat op te zeggen. Die angst bij bedrijven voor een boe te lijkt vooralsnog voorbarig. Slechts bij uitzondering achtte de rechter adverteerders bij een piratenzender schuldig. Eén keer ging het daarbij wel om een zeer brutale actie van een piraat. Hij drukte Hilversum 3 uit de ether wanneer de Ster-reclame begon en verzorgde in die tijdsspanne van een minuut reclame voor lo kale bedrijven. De Stichting Ether Reclame spoedde zich naar de burgerrechter en kreeg wat zij vroeg: "De ervaring leert dat bedrijven voor deze reclames betalen" vond de rechter en als de adverteerders niet betaalden, moesten zij dat maar bewijzen. De bedrijven werd opgedragen hun medewerking op te zeggen onder oplegging van een dwang- De strafrechter pleegt echter heel wat hogere eisen te stellen aan het bewijs van een strafbaar feit en zal niet zo gemakkelijk re deneren als de burgerrechter deed in de Ster-zaak. Het is een groot probleem voor de officier van justitie; iedereen weet dat de Freewave-adverteer- ders betalen voor de radiorecla me, alleen hij zal het niet kunnen bewijzen. Halsstarrig Justitie heeft overigens nog een tweede ijzer in het vuur. De maximumstraf voor overtreding van de Telegraaf- en Telefonie wet is onlangs opgetrokken van 5000 tot 50.000 gulden. "We heb ben Freewave nu meer dan 30 keer uit de lucht gehaald, een maal zelfs drie keer op één dag. Radiopiraten die zo halsstarrig zijn, moeten maar eens tot die maximumstraf veroordeeld wor den", meent politiewoordvoer der D. Graveland. Volgens de voorlichter komen er bij de politie regelmatig klach ten binnen over de piraat. Een deel van die klachten is afkom stig van de luchthavens Valken burg en Schiphol, een ander deel van particulieren. "Het gaat zelfs zover dat mensen geld insluiten bij hun brief; die denken dat een financieel probleem de reden is dat de politie Freewave niet uit de lucht haalt", aldus Graveland. Of de politierechter bereid zal Zijn de verdachte in de Freewa- ve-zaak, die volgende maand voor de rechter moet verschij nen, tot een hoge boete te veroor delen is twijfelachtig. De maxi- mum-straf is vooral bedoeld voor de 'grote jongens' achter de zender en niet voor knechtjes die de zender aan en uit zetten en van wie het zeer de vraag is of ze een hoge boete wel kunnen beta len. Cyclus De strijd tegen Freewave lijkt al met al nog lang niet ten einde. Integendeel, die lijkt juist in alle hevigheid ontbrand. Het spoor van een hoge boete door de poli tierechter loopt dood, de actie te gen de adverteerders lijkt tot mislukken gedoemd. Dat zal dan wel betekenen dat politie, RCD en de illegale zender weer verval len in hun cyclus: uit de lucht ha len, uitzenden, uit de lucht halen, uitzenden. De Radio Controle. Dienst denkt hierbij de langste adem te hebben en is (nog) niet van plan de strijd tegen de Leidse piraat op te geven. Freewave heeft in het verleden bewezen over vol doende financiële armslag te be schikken en bezit nog altijd een groep adverteerders die de zen der de gelden verschaffen steeds weer opnieuw in de ether te ko men. Als bewijs van de financië le draagkracht van Freewave mag wel gelden dat al meer dan 30 keer apparatuur in beslag is genomen mèt een gezamenlijke waarde van tienduizenden gul dens. De strijd van de Leidse politie en de de Radio Conrole Dienst (RCD) tegen de radiopiraat Free wave dreigt zo eindeloos te gaan duren. Een ding is daarbij zeker: Freewave blijft voorlopig nog in de lucht. LEIDEN - In de wijk Pancras- Oost zal het nieuwe parkeerregime toch op 1 juli 1987 worden inge voerd. Het wijkcomité had het col lege van B en W verzocht om de wijk al op 1 januari tot parkeer-re- strictiegebied uit te roepen. Dan gaat de bouw van de Marca-par- keergarage van start. De bewoners Breestraat in januari dicht LEIDEN - De proef met de afslui ting van de Breestraat zal op 7, 14, of 21 januari worden gehouden. De afdeling verkeer wil het experi ment liefst op de eerste woensdag van januari doen. De data 14 en 21 januari worden achter de hand ge houden als het op 7 januari slecht weer mocht zijn. De afdeling ver keer wil de proef alleen houden bij goed weer. De bevindingen van de proef zullen op 28 januari bespro ken worden door de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening, ver keer en milieu. van Pancras-Oost vrezen overlast van auto's die niet meer op het ir. Driessenplein terecht kunnen. Wethouder Peters zei gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening, verkeer en milieu dat hij wel gevoelig is voor de argumen ten van de buurtbewoners, maar dat de invoering van het parkeerre gime in de wijk op praktische pro blemen stuit. "Pas op 1 juli 1987 kunnen wij over voldoende par- keercontroleurs beschikken. Het duurt een halfjaar om die op te lei den". De wethouder voelt er weinig voor om het parkeer-restrictiege- bied uit te breiden zonder aanvul ling van het aantal parkeerwach ters. "Wanneer goede controle uit blijft, wordt het parkeersysteem voor de hele stad verziekt". Peters heeft zijn twijfels over de bereke ningen die het wijkcomité had ge maakt over de exploitatie van de Marca-parkeergarage. Volgens die cijfers zou de exploitant een ruime winst maken, ook als hij de bewo ners de gelegenheid bood tegen ge reduceerd tarief te parkeren. "De gemeente zou graag in contact ko men met mensen - of wijkcomités - die een parkeergarage willen ex ploiteren, als we ooit mochten be sluiten er nog een te bouwen", al dus de wethouder. Alle raadsfracties spraken hun tevredenheid uit over het experi ment met het parkeerregime in de Pieterswijk en Pancras-West. De proef wordt per 1 juli 1987 tot de vrijwel de gehele binnenstad uitge breid. Reconstructie De werkzaamheden aan het kruispunt Vondellaan/Plesman- laan zullen in januari van start gaan. Belangrijk onderdeel is de constructie van een nieuwe ingang voor het Academisch Ziekenhuis. Onder het kruispunt zal een fiets en voetgangerstunnel worden aan gelegd. Het werk zal tot het najaar van 1988 duren. Tot die tijd zal het kruispunt wel door het autover keer te gebruiken zijn. Vlak bij het kruispunt - naast 't Pesthuys - zal het ambulancebe- drijf van De Jong gevestigd wor den. Kantoor en bedrijfsruimte zullen zo'n 500 vierkante meter in beslag nemen. Het ambulancebe- drijf is nu aan de Hogewoerd ge vestigd. Het taxibedrijf blijft daar gehuisvest. Met het project van De Jong is een bedrag van 1,1 miljoen gemoeid. Wandelen Buurtvereniging Maredorp houdt zondag een wandel/puzzel- tocht voor het hele gezin. De wan deling voert door de binnenstad. De start is tussen 11.00 en 12.00 uur vanaf buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33. De tocht duurt ongeveer 1,5 uur. Lezing Directeur mr. C. Visser vc RITAM-instituut in Wassenaar CUTSUS houdt dinsdag een een lezing met als titel 'De praktische waarden van transcedente meditatie voor j managers en leidinggevend per soneel'. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gegeven in Holiday houdt een inleiding over regio naal woonwagenbéleid Zuid- Holland. De bijeenkomst wordt gehouden in het Antonius Club huis en begint om 14.00 uur. Problemen Homo-/Bisexualiteit en ge trouwd zijn geeft problemen. Vol gens de werkgroep van Orpheus, afdeling Leiden en omstreken kunnen beide partners daarover het beste praten met anderen in dezelfde situatie. Maandag om 20.00 uur, Langegracht 65. Or pheus is een landelijke vereni ging. Verdere informatie: 01820- 30659; 01803-14048. Hard Rock Zondag organiseert het Bree- huys een Hard Rock middag. On der het motto: voordat je naar 'Maiden' gaat, kom dan eerst naar de Breestraat. Alle rockers zijn vanaf 13.00 uur welkom. PvdA De seniorengroep van de PvdA afdeling Leiden belegt maandag de maandelijkse bijeenkomst. Frans Mentzijoud-raadslid, In het LVC begint dinsdag een cursiLS PA-techniek. Geleerd wordt hoe om te gaan met een PA-installdtie en hoe die in el kaar zit. Er zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Aanmelden kan bij het LVC aan de Breestraat 66 op werkdagen van 10.00 tot 17.00 Lezing Op vrijdag 28 november zal er in Centrum Ex '85 weer een vi deolezing van Krishnamurti worden vertoond. Aanvang: 20.00 uur. Op die datum is het adres nog Middelstegracht 40. In verband met de verhuizing is het centrum gesloten van 1 tot en met 7 december. Het nieuwe adres wordt Koppenhinksteeg, hoek Kaasmarkt. LEIDEN - De universiteit staat niet langer toe dat de NZH voor buslijn 43 gebruik maakt van de Niels Bohrweg bij de universitaire laboratoria in de Leeuwenhoek. Het College van Bestuur van de miversiteit vindt dat er teveel ver- Keer van de weg gebruik maakt en dat de bussen trillingshinder ople veren voor het computercentrum. De busdienst moet nu van de Max Planckweg gebruik maken, die langs de oostelijke kant langs het Gorlaeus-laboratorium loopt. De gemeente vindt dat de bus de route over de Niels Bohrweg moet kiezen, omdat aan die weg de voor naamste ingang van het universi taire complex in de Leeuwenhoek is gelegen. Wethouder Peters ver telde de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu gisteravond dat de universi teit echter onvermurwbaar is. "Ik heb aangeboden om de weg te as falteren of om bussluizen aan te leggen, maar zonder succes", aldus Peters. De wethouder herhaalde nog eens dat de relatie met de uni versiteit verslechterd is. Peters vertelde dat laatste eerder, bij de opening van de Trekvliet. De voorzitter van het College van Be stuur, K. Cath, zei toen "dat de ba rometerstand van wethouder Pe ters die dag wat laag was, waardoor hij tot die boze woorden kwam". Volgens Cath hadden beide heren de kwestie van de buslijn heel ple zierig besproken. "In een kwartier was de kwestie rond". Peters zei gisteravond dat het on derhoud met Cath inderdaad maar een kwartier had geduurd. "Het enige wat ik heb gehoord, was 'nee'. De zaak viel niet te bespre ken". Freewave weer uit de lucht LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in samenwerking mei de radiocontroledienst de piraten zender Freewave uit de lucht ge haald. Er waren op dat momen een groot aantal klachten binnen gekomen over storing van het FM net in de Merenwijk. De zendei van Freewave stond opgesteld op het dak van een flat in de Arends horst. Gisteravond werd ook Radio Star uit de lucht gehaald waarvan de zender werd gevonden in een woning aan de Wiekelhorst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4