Steeds Ontslag Hollandse Constructie Groep beperkt tot 150 mensen Binnenstad van Leiden weer beter bereikbaar Verkeerscontrole: ruim 50 auto's van de weg gehaald In 1987 weer geringe winst verwacht Rijnsburger gewond in Breestraat Ververs- en Heerenpoortsbrug gereed Aanrander slaat weer toe in lift VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok ADVERTENTIE Fijn, dat we weer bereikbaar zijn!!! de "vrolijke" winkeliers van de Haven en Oude Herengracht LEIDEN - De Verversbrug en de Heerenpoortsbrug zijn geheel ver nieuwd. Autoverkeer van en naar de binnenstad is weer een stuk ge makkelijker geworden. De ge meente Leiden heeft daarmee een vitale schakel in de Leidse ver- keerscirculatie gerealiseerd. door Jan Rijsdam Het gereedkomen van de Ver versbrug en de Heerenpoortsbrug is met name van betekenis voor de bereikbaarheid van het stadscen trum. Het traject Herensingel, He- renpoortsbrug, Oude Herengracht, Verversbrug, Langegracht maakt namelijk deel uit van het hoofdrou tenet voor het autoverkeer. Maar ook voor het fiets- en voetgangers verkeer van en naar het centrum zijn de bruggen van belang. De noordoostelijke toegangsrou te tot de stad was de afgelopen ja ren erg gebrekkig omdat de oude bruggen te smal waren en in slech te staat verkeerde. Vervanging van de Verversbrug en Herenpoorts- brug stond daarom jarenlang op LEIDEN - Het aantal ge dwongen ontslagen bij de Hollandse Constructie Groep (HCG) - een werk maatschappij van HBG met vestigingen in onder meer Leiden en Schiedam - blijft beperkt tot 150. De bonden en de directie van HCG heb ben hierover gisteren over eenstemming bereikt. Aan vankelijk was er sprake van dat er 200 mensen zouden moeten worden ontslagen. Waar de ontslagen vallen, is nog niet bekend. De reorganisatie van de maat schappij is noodzakelijk omdat HCG op een aantal marktgebieden grote problemen ondervindt. Nu al zit het bedrijf in de rode cijfers. Als LEIDEN - Tijdens de grootscheep se technische controle gisteren heeft de Leidse politie een kleine 300 auto's van de weg geplukt. Er werden ruim 200 processen-ver- baal opgemaakt Bij 53 auto's wer den dusdanige gebreken gevonden dat het niet verantwoord werd geacht ze weer op de weg te laten. Van dat aantal waren er 34 zo slecht dat ze waarschijnlijk nim mer meer aan het .verkeer zullen deelnemen. Bij de actie, waaraan 65 politie mensen deelnamen, werden auto bestuurders vanuit alle hoeken en gaten van de stad door motoragen ten naar het parkeerterrein bij mo len De Valk en later naar het par keerterrein bij zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg gediri geerd. Daar werden de auto's on derworpen aan een uitgebreide technische controle en werd geke ken of belasting- en verzekerings papieren in orde waren. In verband met het slechte weer werden de controles uitgevoerd in speciaal daarvoor opgestelde marktkra- Slechts 68 autobestuurders ble- er niets wordt gedaan, zou het de komende jaren aanzienlijke verlie zen lijden. Nu verwacht de directie echter, als de reorganisatie achter de rug is, in 1987 weer een beschei den wist te kunnen maken. De reorganisatie houdt in dat, zo als eerder aangekondigd, de pro- duktie van scheepsankers in Lei den wordt beëindigd. De centrale organisatie van het bedrijf en de sectoren ketel- en apparatenbouw, pijpleidingen en montage blijven in deze stad gevestigd. Ze zullen zelfs iets worden uitgebreid. De staalbouw- en metaalbescher- mingsactiviteiten worden overge bracht naar Schiedam. De offsho re-werkzaamheden daar worden in omvang teruggebracht. Zodra de markt echter weer aantrekt, kün- nen die activiteiten .zonder veel problemen weer worden uitge breid, aldus de directie. Het aantal gedwongen ontslagen kan met 50 worden beperkt door ken alles in orde te hebben. Met de anderen, ruim 200, was hoe dan ook iets mis. De gebreken liepen uiteen van een defecte uitlaat, schokbrekers die door het chassis heen kwamen, een stuurinrichting waarvan een bout was afgebroken tot het volledig zoek zijn van de remleidingen. Sommige keurig uit ziende auto's bleken aan de onder kant totaal verrot. Negentien automobilisten wer den in de gelegenheid gesteld bin nen een bepaalde termijn techni sche gebreken te laten verhelpen en 15 bestuurders mochten enkele kleine mankementen ter plaatse oplossen. In de ochtenduren alleen al werden 10 automobilisten van de weg gehaald die onverzekerd rondreden. Het totaal aantal aange houden onverzekerden bedraagt vermoedelijk het dubbele. Keuring Een auto die de verplichte auto keuring had ondergaan, bleek in zo slechte staat te verkeren dat de be stuurder zijn wagen moest achter laten. Ook drie andere gekeurde dat mensen binnen het bedrijf al dus worden geplaatst. De directie heeft daarover afspraken gemaakt met de bonden. Vakbondsbestuur der T. Berger opperde enkele maanden geleden het idee om hier voor geld te gebruiken uit een spe ciaal herplaatstingsfonds. Of dit nu ook inderdaad gebeurt, wil F. Luyendijk, directeur public rela tions van HBG, bevestigen noch ontkennen. Wanneer de ontslagen worden doorgevoerd kan Luyendyk nog niet zeggen. "We hebben nu het eerste gedeelte van de voorberei dingen voor de reorganisatie ach ter de rug. Nu kunnen we begin nen met het verder uitwerken van de plannen met de verschillende afdelingshoofden. Hij verwacht over één of twee maanden nadere mededelingen te kunnen doen over de vraag waar en wanneer mensen worden ontslagen. Luyen- auto's vertoonden nogal wat defec ten, maar daarvan zegt de politie dat ze mogelijk ook in de laatste maanden kunnen zijn ontstaan. Nog eens 22 automobilisten bleken hun auto niet te hebben laten keu ren, hoewel ze daartoe wel ver plicht waren. Een ernstige zaak noemt de poli tie ook het feit dat van 24 auto's de verlichting defect was, terwijl die verlichting het op het moment van aanhouding wel had moeten doen. Een auto bleek, hoewel het flink regende, niet over deugdelijke rui tenwissers te beschikken. De poli tie kwam tijdens de controle ook voor de nodige verrassingen te staan zoals een automobiliste waarvan justitie nog het nodige te goed had en een dame in nachtkle ding die weigerde haar auto te ver laten. Een woordvoeder van de politie kondigt aan dat grootscheepse ac ties van gisteren in de toekomst een paar maal per jaar zullen wor den herhaald. De bedoeling is om een volgende keer ook het vracht verkeer en bromfietsers bij de con trole te betrekken. dijk noemde het overleg met de bonden overigens constructief. Maximaal Bestuurder T. Berger van de In dustriebond FNV noemt de princi pe-overeenstemming die met de directie is gesloten het 'maximaal haalbare'. "Het is natuurlijk nooit leuk wanneer er gedwongen ont slagen moeten vallen. Maar het is een feit dat er grote problemen zijn in de offshore en de metaalbouw. Als HCG geen maatregelen zou hebben genomen, zou het bedrijf op den duur failliet zijn gegaan en dan komt er een veel groter aantal mensen op straat te staan", zegt Berger. Overigens moeten de leden van de bond nog akkoord gaan met het onderhandelingsresultaat. Waarschijnlijk buigen zij zich daar volgende week over. Berger is ervan overtuigd dat dank zij de voorstellen van de bon den, het bedrijf dat nu overblijft gezonder is dan hetgeen de directie van HCG aanvankelijk voor ogen stond. "De organisatie kan soepe ler inspringen op eventuele nieuwe marktontwikkelingen. Ook bestaat nu de mogelijkheid dat HCG zich op marktgebieden beweegt waarin ze nu niet of nauwelijks is verte genwoordigd. De FNV-bestuurder bevestigt dat inderdaad een beroep zal wor den gedaan op een fonds met her- bezettingsgelden. Dat geld wordt onder meer gebruikt om een groter aantal mensen van 57,5 jaar en ou der aan het werk te houden bij HCG. Die moeten dan in een ver sneld tempo jongeren inwerken. Ook Berger verwacht niet dat nog dit jaar ontslagen vallen bij HCG. LEIDEN - Een 18-jarige Rijnsbur ger is gisteravond met een ge kneusde rechterenkel en een ge scheurde enkelband naar het AZL gebracht nadat hij op de Breestraat op zijn bromfiets in botsing was gekomen met een auto. De auto mobilist zegt toen hij rechtsaf sloeg de bromfietser over het hoofd te hebben gezien. De Verversbrug is eveneens opgeknapt. Volgens ir. Barendregt is door het plaatsen van lichtmasten op die brug het karakteristieke beeld van de oude ophaalbrug een beetje bewaard gebleven. (foto Jan Holvast) De Heerenpoortsbrug is weer gerei afwikkeling van het verkeer van en het wensenlijstje van het gemeen tebestuur en was een van de actie punten van het gemeentelijk ver keerscirculatieplan. Instortingsgevaar Geldgebrek was er de oorzaak van dat de twee oude Leidse brug gen, veel langer dan de gemeente lief was, een kwijnend bestaan le den. In 1979 moest de bovenbouw van de Verversbrug worden ver wijderd omdat instortinggevaar dreigde. En hoewel ook de onder bouw van de brug niet meer was berekend op het verkeersaanbod zou een nieuwe Verversbrug nog jaren op zich laten wachten. Voor de Herenpoortsbrug was het van hetzelfde laken een pak. Vervan ging was dringend noodzakelijk, maar geld daarvoor ontbrak. Twee jaar geleden kwam er ein delijk schot in de vernieuwings plannen dankzij een subsidie van het ministerie van economische za ken. Voorwaarde van het ministe rie was wel dat de werkzaamheden voor 70 procent zouden worden uitgevoerd door langdurig werklo zen. Hoewel het de gemeente en de aannemer heel wat moeite heeft gekost om vakbekwame langdurig werklozen te vinden, slaagde men daarin uiteindelijk en kon in 1985 met het werk worden begonnen. Stadsbeeld Het project omvatte behalve de bouw van nieuwe bruggen ook een reconstructie van het aansluitende wegennet en de bouw van een tweetal noodbruggen. Met het tota- LEIDEN - Een 22-jarig meisje heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. De vrouw werd woensdagavond in een lift aan de Jan Luykenlaan onzedelijk betast door een ongeveer 25-jarige man. Een Leidenaar heeft gisteren ook aangifte gedaan van een poging tot aanranding van zijn 26-jarige doch ter in een lift adn de Muiderkring. De aanrander heeft na deze mis lukte poging de vrouw gevolgd en voor een keukenraam onzedelijke handelingen met zichzelf ge pleegd. Volgens de Leidse politie gaat het in beide gevallen vrijwel zeker om dezelfde persoon die eer der deze week twee vrouwen in lif ten heeft aangerand. I. Het is een belangrijke schakel in de aar het centrum van de stad. (foto Jan Holvast) le karwei was een bedrag gemoeid van 4,1 mihoen gulden. De nieuwe bruggen werden ontworpen door de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente terwijl de afde ling civiele werken (nieuwbouw bruggen en waterwerken) de tech nische voorbereiding voor haar re kening nam. "De beide bruggen zijn, hoewel aanzienlek verbreed, zo vorm ge geven dat ze goed in het stadsbeeld passen", vertelt het hoofd van de directie civiele werken van de ge meente, ir. L. Barendregt. "De ou de Verversbrug was heel beeldbe palend voor de binnenstad omdat het een ophaalbrug was. Dat verti cale kenmerk hebben we laten te rugkomen in de nieuwe brug door er lichtmasten op te plaatsen. De oude Heerenpoortsbrug was een heel slanke brug. Daarom hebben we ook de nieuwe brug, ondanks dat die van beton is, zo ijl mogelijk gemaakt. Het karakteristieke beeld is daardoor aardig bewaard geble ven", aldus Barendregt. Woningbouw Naast de betekenis voor het ver- keerstnüect Herensingel/Lange- gracht zijn de twee nieuw gebouw de bruggen ook van belang voor de afsluiting voor doorgaand autover keer van de route Haven-Zijl- poortsbrug. Door deze route ver keersarm te maken kan hij straks een belangrijke functie vervullen voor het fietsverkeer zoals ook al weer is omschreven in het ver keerscirculatieplan. Mettertijd zal aan de Haven een passantenhaven voor de recreatievaart worden aan gelegd. Vrijwel gelijktijdig met de bouw van de nieuwe Heerenpoortsbrug en Verversbrug is twee jaar gele den ook een start gemaakt met de bouw van nieuwe woningen in de omgeving. Langs de Oude Heren gracht en Ververstraat is een com plex woningwetwoningen verre zen en direct naast de Heeren poortsbrug zijn vier premiekoop woningen gebouwd langs het wa ter. Het voormalige terrein van de stadshulpwerf zal worden omge toverd tot een wijkpark. Het voormalige terrein en de ge bouwen van de stadsreiniging on dergaan op dit moment ook een opknapbeurt. Restauratie van de karakteristieke oude panden en de bouw van nieuwe woningen op het terrein zullen de verfraaiing van de noordoostelijke rand van de Leid se binnenstad vervolmaken. Vanmiddag heeft de wethouder van ruimtelijke ordening en ver keer, Peters, de twee nieuwe brug gen officieel voor geopend ver klaard. Us (1) Buiten miezert het. "U wilt zeker koffie", vraagt de vrouw die ach ter de toonbank van ijssalon Cu pido staat. "Geen weer voor een ijsje? Je verbaast je, er komen nog tamelijk veel mensen hier binnen voor een Ijsje hoor. Ik ga dadelijk ook weer ijs draaien". Bestaat er ijs voor diabetici? We hebben altijd gedacht dat ijs zonder suiker zoiets is als erw tensoep zonder worst, maar sui kervrij ijs schynt te bestaan. En wat nog belangrijker is: volgens de Leidse ijsbereider J.A. van Dinten proef je het verschil niet tussen een gewoon ijsje en één van zijn zogenaamde slankijsjes. "De kern van het verhaal was altijd dat je geen ijs voor diabeti ci kon maken. IJs zonder suiker, dat ging niet. Maar goed, op een gegeven moment veranderde er toch het een en ander: er kwa men kunstprodukten op de markt waarmee je beperkte mo gelijkheden had". "Lekker ijs kon je met die kunstprodukten nog niet maken, eerlijk gezegd. Pas onlangs is er iets drastisch veranderd. Ik heb het nu over het produkt Lactitol. Met dat spul heb ik van de zomer eens suikervrij ijs gemaakt en wat bleek?" "Lactitol is beter dan die ande re produkten. Ik heb van de zo mer suikervrij ijs gemaakt dat niet viel te onderscheiden van gewoon ijs". We proberen het ijs even uit op de fotograaf die van niets weet. Wat hij heeft gege- teh? "Us". "U ziet het", zegt Van Dinten, "geen verschil". Us (2) Deze zomer verkocht Van Din ten zijn suikervrije ijs al, zoals gezegd. "En toen kwamen de mensen van de Warenwet langs. Ik mag dus niet zeggen dat ik suikervrij ijs verkoop, zolang ik geen koninklijke goedkeuring heb". "Nu staat niets mij in de weg om die goedkeuring te krijgen, maar weet je wat het is: in dat geval mag je het ijs alleen maar in verpakte vorm verkopen; je mag het ijs niet uit de bak schep pen. Je hebt er eigenlijk niets En wat is nu het alternatief? "Ik noem m'n ijs nu slankijs. Ik zeg niet officieel: ik maak ijs voor diabetici. Ik zeg nu: mijn ijs bevat 'toevallig' bijna alleen maar bestanddelen die diabetici mogen hebben. En op die manier ben ik door de mazen geglipt". Hoe reageerden de klanten op het ijs? "U moet weten dat er wel eens iemand naar my is toegekomen die zei: ik had gevraagd om een ijsje zonder suiker, en dan ver koopt u mij een gewoon ijsje. En dan kon ik zeggen: u eet toch een suikervrij ijsje". "In zijn algemeenheid: iemand van de Nederlandse vereniging van diabetici heeft een brief ge schreven waarin hij zijn bewon dering uit voor mijn initiatief. En dat die man enthousiast is, is na tuurlijk ook logisch, ik bedoel, die mensen willen ook wel 'ns een ijsje eten". Op de vraag of niet meer ijsbe- reiders dit ijs al maken, ant woordt Van Dinten dat er een paar zijn die ook in de weer zijn. Maar, zo vervolgt hij, dat mag ei genlijk geen naam hebben. "En ik denk dat ik de enige ben in dit land die ijstaarten maakt voor diabetici. Ik wil niet overdrijven hoor; het is gewoon zo". Nee, Van Dinten is naar eigen zeggen niet om commerciële re denen aan dit avontuur begon nen: "De bereiding is veel duur der. En eerlijk: ik heb er nog niet veel aan verdiend". Na een korte pauze: "Wat niet wil zeggen dat ik hier zit te treu ren hoor, integendeel". Waarom maakt u het ijs dan? "Ik ben een ijsbereider en voor zo iemand is het natuurlijk een uitdaging om aan iets nieuws te beginnen. Verder vind ik het een genoegen dat ik tegenwoordig niemand meer teleur hoef te stel len. Vroeger kwam er groepje in de zaak en dan moest soms ie mand van dat groepje op een houtje gaan zitten bijten omdat- ie geen suiker mocht. Tegen woordig heb ik voor zo'n man of vrouw ook iets in huis". Ijsbereider Van Dinten: "Tegenwoordig hoeft gelukkig niemand meer op een houtje te bijten". (Foto Jan Holvast) Verdraagzaamheid Witte zwanen, zwarte zwanen zwemmen zij aan zij zonder zich apart te wanen Waarom ook niet wij? Schrijft Okke Jager in de bro chure 'Tolerantie ruimte gun nen aan de ander*. De bundel is een uitgave van het ministerie van binnenlandse zaken. Van het project zult u nog wel meer ho ren. Gaat u een dezer dagen naar dé bioscoop dan is het niet on denkbaar dat u de 8-minuten du rende film ziet die René van Nie maakte over verdraagzaamheid. Maar nu de begeleidende bun del. Het is een mooi idee van het ministerie om zoiets uit te geven, laat dat duidelijk zijn. Alleen: de meeste verhalen vallen een beetje tegen. En wat het verhaal met de titel 'Verdraagzaam' in deze bundel te zoeken heeft, is ons een raadsel. Het gaat over een homofiele jon gen en eindigt als volgt: "Het zal nog heel lang duren voor Henk een stevige 'poot' van onze sa menleving is, die zich zijn tassie niet laat afpakken. Vooralsnog is hij heel jong. En heel mooi. En vast heel alleen". "Maar hij mag straks wel wo nen in het huis dat zo vlijtig werd opgetrokken door handwerkslie den die 'normaal' zijn. Zelfs met een andere jongen samen. Want we zijn tolerant, in Nederland. Hier kan en mag alles. En hier mag je alles zeggen ook. Enfin, ik had nog heel wat te mijmeren aan het aanrecht. Dom natuur lijk, want even later pakte ik de fluitketel van het gas zonder ge bruikmaking van een daartoe vervaardigd aanvattertje. Een verbrande poot is nog erger". Is dit nu een goed verhaal over het thema verdraagzaamheid? Volgens Jos Brink wel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3