Van Gennip ligt dwars Van der Wal onberekenbaar Stadion mag open blijven Poolse kranten prijzen defensie Valse start kernploeg 'Situatie niet perfect' Boete voor John Metgod Koploper na curieuze ontsnapping Samen f3950. En toch zijn het échte Parkers Zilver voor Oranje-team Sterk optreden nationale tafeltennisploegen VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 15 DEVENTER (GPD) - Dinus Vos zal zich morgen tijdens de IJsselcup-wedstrijden geen zorgen behoeven te maken dat hij overwerkt raakt. De 43-jarige coach van de dames kernploeg komt slechts met een gehalveerde ploeg aan de start in Deventer, doordat Ria Visser, Jolanda Grimbergen (beiden geblesseerd) en Yvonne van Gennip (geen zin) ver stek laten gaan. Het zal voor Vos dan ook geen verrassing zijn als zijn gehavende equipe klop krijgt van gewestelijke rijdsters als Petra Moolhuizen en Thea Limbach. Vos zal zich het begin van zijn nieuwe parttime-job heel anders hebben voorgesteld, toen hij in mei van dit jaar werd benoemd als bondscoach. De opvolger van Tjaart Kloosterboer, die negen maanden per jaar als onderwijzer voor de klas staat en de overige tijd als KNSB-werknemer slijt, wordt voortdurend geplaagd door tegen vallers. Hij werd eerst geconfron teerd met de blessures van Ria Vis ser en Jolanda Grimbergen, van wie de laatste kampt met geïrri teerde enkelbanden. Ria Visser sukkelt al tijden met ontstoken pezen. Vorig seizoen leek het leed verholpen na een ope ratie, maar de kwaal is toch terug gekeerd. Visser traint niet meer mee en het is maar zeer de vraag of ze ooit nog eens op de schaats mag staan. „Voorlopig neem ik rust. Dit seizoen is naar de knoppen. Maar ik hoop er volgend seizoen met het oog op de Olympische Spelen weer helemaal bij te kunnen zijn", aldus Ria Visser. Als klap op de vuurpijl vond Yvonne van Gennip het nodig om op een onhandige manier kenbaar te maken dat ze geen trek had in de IJsselcup. De nummer twee van Europa werd afgelopen zaterdag tijdens de kwalificatiewedstrijden in Amsterdam vierde, waardoor ze haar doel - niet meedoen in Deven ter - bereikte, aangezien alleen de eerste drie zich plaatsten. Dinus Vos wist niets varï* de werkweigering-plannen van zijn beste rijdster. „Het is onvolwassen wat Yvonne heeft gedaan. Ze heeft zich moedwillig niet geselecteerd. Ze had op zijn minst overleg met mij moeten plegen. Stel, dat ze me had verteld dat ze niet aanwezig wilde zijn bij de IJsselcup, dan hadden we dat gezamenlijk kun nen besluiten. Ongetwijfeld was er dan net als nu kritiek gekomen. Ze heeft overigens ergens wel gelijk, als ze stelt dat ze een weekendje rust wilde hebben omdat het wed- strijdprogramma zo afgeladen vol is. Ze heeft het alleen erg onhandig gespeeld. Achteraf had ze er met een spijt van, maar toen was de film niet meer terug te draaien. Het was een impulsieve daad van haar, die werd ingegeven door het feit dat Hein Vergeer de week ervoor boos is weggegaan uit Utrecht", al dus Vos. Het valt de coach uit Midlaren, die als gewestelijk trainer van Gro ningen gewend was om met een grote ploeg om te gaan, niet mee dat hij nu zo'n mini-formatie van vijf schaatssters moet begeleiden. „De voorbereiding is niet ideaal tot nu toe. Voor de sfeer en de onder linge band is een grotere groep be ter". Vos weet niet hoe zijn ploeg er tijdens de grote toernooien uitziet. Yvonne van Gennip en Marieke Stam („beiden zijn van wereldni veau") zijn bij gebrek aan concur rentie al vrijwel zeker van een plaats, maar of de andere kern ploeg-meisjes zich kunnen kwalifi ceren voor EK en WK is twijfelach tig. Zij zullen zich tijdens de Kraantje Lek-trofee in Haarlem en de afstandskampioenschappen moeten bewijzen ten opzichte van de gewestelijke dames. Vos: „Het zou me niet verbazen als Moolhui zen en Limbach zich er tussen rij den". Niet in de laatste plaats tot zijn eigen verrassing werd Dinus Vos in mei door de KNSB benoemd tot ijscoach der dames. Zijn voorgan ger Tjaart Kloosterboer, die een stapje terug wilde doen, heeft de kernploeg in de zomermaanden conditioneel bijgespijkerd. Vos, die als gewestelijk man Gerard Kemkers tot voor kort begeleidde, is de zogenaamde ijscoach. Bij AMSTERDAM (ANP) - De geconstateerde gebreken aan het Olympisch Stadion zijn niet zodanig dat de poorten na Nederland - Polen zullen dichtblijven. De plannen de fina le van het toernooi van de Europese Bekerwinnaars in Amsterdam te spelen, zullen niet worden getroffen door een veto van de hoofdstedelijke Brandweer, of de dienst Bouw- en Woningtoezicht. Yvonne van Gennip staat in elk den om de IJsselcup. hem berust de eindverantwoorde lijkheid, hoewel Kloosterboer als 'waarnemer' enkele belangrijke toernooien zal bijwonen. „Daar heb ik geen enkele moeite ipee. Ik heb een goed overleg met hem. Bo vendien, ik ben geen moeilijk mens. Ik maak niet zo gauw ruzie". In tegenstelling tot Klooster boer, die lyrisch kon vertellen over verzuringsgraad, lactaatverhou- ding, omslagpunt en hartslagme ter, neemt Dinus Vos enige afstand van een wetenschappelijke bena dering van de schaatsspoprt. „Be grijp me goed, ik ben daar geen te genstander van, maar ik vind wel dat je voorzichting moet zijn met het trekken van conclusies uit al lerlei wetenschappelijke cijfers. Gevoelsmatig heb ik iets tegen al •dat geprik in die armen. Maar ik weet dondersgoed dat het nodig is. Alleen moeten we het niet overdrij ven. Dat is in het verleden wel ge beurd. Bij het fietsen en lopen heb je meer aan al die wetenschappelij ke cijfers dan bij het schaatsen, omdat deze sport bestaat uit onna tuurlijke bewegingen. Schaatsers moeten ook blijven luisteren naar hun eigen lichaam. Kloosterboer heeft wel eens gedacht datje, als je dat en dat schema volgde, aan het einde precies daar en daar moest uitkomen. Maar dat lukte niet, om dat er tè veel andere factoren van invloed waren". Evenals Kloosterboer legt Dinus Vos het accent op de duurtraining. De intensiteit is alleen verminderd. Vos: „Dat hoor ik tenminste van de meisjes. Kloosterboer heeft zelf wel eens laten doorschemeren dat hij ze vorig jaar in de zomer iets te veel over de rand heeft laten gaan, waardoor er sprake kan zijn ge weest van overtraining. De dames kernploeg trainde toen even hard als Vergeer en consorten. Dat is nu iets minder". De Europese Voetbal Unie, die de afgelopen dagen in Amsterdam de zaken heeft gecontroleerd, zal in december een beslissing nemen over de plaats waar de laatste wed strijd uit het toernooi om Europa cup 2 zal plaats vinden. Amsterdam overigens was voor die wedstrijd uit het toernooi, waarin Ajax tot de laatste acht be hoort, niet de eerste kandidaat van de KNVB. Nadat echter bleek dat Rotterdams burgemeester Peper, wegens de noodzakelijke extra po- litie-inspanningen, niet geporteerd was voor het duel, moest de Neder landse keuze op Amsterdam val len. Een andere plaats komt niet in aanmerking omdat de UEFA voor de eindstrijd van het minst-aan sprekende toernooi ook een ac commodatie eist van tenminste 40.000 plaatsen. Mede om aan te to nen dat Nederlands „tweede" voet balstadion aan de eisen van de Eu ropese Voetbal Unie kan voldoen, is de wedstrijd Nederland - Polen in Amsterdam vastgesteld. De bezwaren tegen het gebruik van het Stadion zyn het grootst bij de hoofdstedelijke brandweer, die WARSCHAU (PAP/ANP) - Alle Poolse kran ten besteedden gisteren veel ruimte aan de wedstrijd Nederland-Polen van woensdag avond. Over het algemeen was men van me ning dat het gelijke spel van 0-0 als een suc ces voor de Poolse ploeg moet worden be schouwd. Het team werd geprezen om zijn inzet. Ook de nieuwe coach Wojciech Laza- rek deelde in de hulde. „Een kostbaar punt na een verbeten ge vecht in stromende regen" is de kop in de sportkrant „Przeglad Sportowy. „Terecht had men in Polen met de nodige zorg tegen deze wedstrijd aangekeken. De informatie uit Nederland over de kwaliteiten van het Oranje-elftal en in het bijzonder die van de nieuwe sterren Gullit en Van Basten bleek juist. De Polen hebben, dank zij hun grote moed en inzet speciaal de middenvelders en de verdedigers, de Nederlanders op een ge lijkspel gehouden". Trybuna Luda schreef: „Alleen de Poolse spelers waren gelukkig met de punten de ling. Het verloop van de wedstrijd was een tonig. De gastheren vielen aan en de Polen verdedigden zich zo goed zij konden. Dat bleek uiteindelijk voldoende voor een 0-0". Het regeringsblad „Rzeczpospolita" be gint zijn artikel over de wedstrijd met „Af braak", waarmee het de defensieve speel wijze van de Polen bedoelt, die uiteindelijk op het zware veld toch nog een succes ople verde. De krant schrijft verder: „Het Poolse team is op dit moment niet goed genoeg om Nederland te verslaan. Dat is overigens nooit een gemakkelijke opgave geweest. Momenteel zijn er in Europa geen landen, die het niet als een succes zouden beschou wen in het stadion in Amsterdam een ge lijkspel weg te halen". De Poolse kranten beschouwen de verde digers, in het bijzonder Wojcicki en doel man Kazimierski en de aanvaller Smolarek als de beste landgenoten. Beste Nederlan ders waren Gullit en Van Basten, hoewel bij de laatste werd aangetekend dat hij in de 52 e minuut Nederland aan de leiding had moeten brengen. De Poolse bladen zijn ook unaniem van mening, dat bondscoach Lazarek er goéd aan had gedaan de in het buitenland spelende Smolarek, Wojcicki en Boniek opnieuw op te roepen voor zijn team. NOTTINGHAM (AP) - De ma nager van de Engelse voetbal club Nottingham Forest, Brian Clough, heeft donderdag mee gedeeld dat hij zijn Nederland se speler Johnny Metgod een boete van 50 pond (160 gulden) heeft opgelegd, omdat deze woensdag uitgevlogen was te gen zijn landgenoot Hans Se- gers tijdens, een competitie wedstrijd. Forest won de wedstrijd te gen Bradford met 5-0, maar Metgod stortte zijn woede uit over keeper Segers naar aanlei ding van een misverstand over de verdediging. Clough riep Metgod tijdens de rust op het matje en legde hem de boete op. "Er was geen enkele reden voor hem om zo te keer te gaan tegen Hans ten overstaan van het publiek", al dus Clough. GRONINGEN (ANP) - Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal heeft zich in de negen de en laatste ronde van de eerste toernooihelft van het WK-damtoernooi in Groningen op curieuze wijze bij de koplopers gevoegd. De Groningse invaller versloeg met een in grote tijdnood geboren combinatie Iser Koeperman, die tot deze ronde medekoploper was. Hij wisselde door die zege met de Amerikaan van plaats. Ook Sowjetkampioen Alexander Dibman liet eindelijk weer eens winst aantekenen (tegen Casaril) en kwam daardoor mede op de ge deelde eerste plaats. Van de koplo pers behoefde Sowjet-grootmees- ter Baljakin geen enkele krachtsin spanning te leveren tegen landge noot Mitsjanski. Clerc miste een kans op winst tegen Guinard en moet nu'met Baljakin en het win nende duo grootmeesters de lei ding delen. Debutant Gerard Jan sen klom döor winst op de Israëliër Galparin naar de met Koeperman en Mitsjanski gedeelde vijfde plaats. Ook de twee overige Neder landse deelnemers zijn nog bij de top-tien terug te vinden. De afsluiting van de eerste toer nooihelft stond voor met name de Sowjetgrootmeesters in het teken van de onderlinge ontmoetingen. Mitsjanski maakte het zijn landge noot en koploper Alexander Balja kin in geen enkel opzicht lastig. ADVERTENTIE Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal en diverse kleuren hoogglanzend kunststof. Samen in een luxueuse geschenkverpakking. Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waarje normaal gesproken hoogstens 'n paar gewone pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker techniek. De rollerball combineert het schrijf- comfort van een vulpen met het gemak van een ballpen en het nieuwe type Vector ballpen geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de- ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pen- nen, dit zijn Parkers!"PARKER Parker Pen Benelux'B.V., Breda, Tel. (076)710160. Binnen twintig minuten was het materiaal op het bord met een der de verminderd. Op de 21e zet was remise een feit. Gantwarg en Kore- nevski hadden langer werk. De we reldkampioen nam een licht voor delige positie in. Toch werd het evenwicht nergens verbroken en de puntendeling was even logisch als voorspelbaar. Van het Sowjetkwintet speelde alleen titelhouder Alexander Dib man wel vrijuit. Hij trof de Belg Casaril, die moedig verzet bood maar in het gevorderde midden spel een combinatie wilde nemen, die een fata morgana bleek. De of ferparade van de Belg eindigde dan ook terecht in capitulatie. In de wedstrijdzaal gonsde het in deze ronde van de geruchten. Jan nes van der Wal stond na drie uur spelen uiterst precair tegen Koe perman. Zou de 64-jarige zesvou dig oud-wereldkampioen en nestor van het gezelschap, die al ruim een kwart eeuw vertoeft in de hoogste damkringen alleen de leiding ne men? Het gebeurde niet. Vanuit een schijnbaar kansloze positie en in grote tijdnood verraste de Gro-- ningse grootmeester zijn tegen stander met een combinatie, die hem vrije doortocht verschafte naar dam. Op de 52ste zet erkende Koeperman het hopeloze van zijn positie. Hij reikte zijn 34 jaar jonge re tegenstrever de hand. Van der Wal nam daarmee revanche voor zijn nederlaag in de vorige ontmoe ting met Koeperman tijdens het WK-toernooi in Dakar. Toen zag hij kans een glad gewonnen positie te verliezen. Deze spectaculaire gebeurtenis sen drongen al het andere naar de achtergrond. Niet geheel terecht, Jannes van der Wal stuntte weer eens. Ditmaal door op curieuze wijze bij het VfK-dammen routinier Iser Koeperman te verrassen. (foto anp> want de zege die Gerard Jansen op de Israëliër Galperin behaalde, mocht er zijn. De jongste deelne mer (22 jaar) is bezig aan een goed debuut. In de tweede toernooi-helft ont brandt de strijd voor de Neder landse en Sowjetrussische deelne mers pas echt. De spelers uit de trouwens al veel eerder zijn beden kingen tegen met name de bluswa tervoorzieningen heeft kenbaar ge maakt. Brandweer-commandant Herkemij stelde nadrukkelijk dat de mogelijke nominatie van Am sterdam voor de Europacup 2 fina le de aanleiding is geweest voor een hernieuwde waarschuwing van zyn dienst. „Wij hebben voor het Stadion geen verklaring van brandveilig heid kunnen afgeven, omdat een aantal dingen niet in orde is. Dat standpunt is onderschreven door burgemeester Van Thijn. Ten ein de toch wedstrijden mogelijk te maken, zijn er ad-hoc maatregelen genomen, al sinds het Amsterdam- 711 toernooi overigens. Wij kunnen echter niet op deze manier aan de gang blijven. Boven dien zullen er ook bouwkundig veel zaken moeten worden aange pakt, feitelijk dient op korte ter mijn de beslissing te worden geno men over renovatie, of herbouw. De huidige situatie is dat wij over wegende bezwaren hebben, dat blijkt ook zonneklaar uit het feit dat wij de verklaring van brandvei ligheid niet hebben afgegeven. Wanneer echter de politiek beslist dat er een wedstrijd in het stadion kan worden gespeeld, heb ik mij daarbij neer te leggen." Bouw-en Woningtoezicht erkent ook volmondig dat de toestand van het hoofdstedelijke stadion niet perfect is. Daaraan wordt echter niet de eis gekoppeld dat er geen manifestaties zullen kunnen plaats vinden. Voorlichter Jan Buisman ver klaarde: „Volgens de normen die wij stellen is het Stadion niet on veilig. Sinds 1968 wordt er een half-jaarlijks onderzoek gehouden door een ingenieurs-bureau. Dat is ook in het najaar gebeurd in aan wezigheid van Bouw- en Woning toezicht. Daarbij zijn gebreken naar voren gekomen, zoals roest- vorming en aantasting van het be ton. De toestand was echter niet zodanig dat op dit moment van on veilig moest worden gesproken. Met de nadruk op dit moment, want er is geen enkele garantie dat over één of twee jaar sprake is van een zelfde situatie. Dat zal moeten blijken uit de geregelde controles. Nu is het mogelijk, met voorlopi ge aanpassingen en met vervulling van aanvullende eisen, het spelen van wedstrijden in het Olympisch Stadion toe te staan. Die zaken echter raken in de eerste plaats de brandweer en indien die niet ver vuld zouden worden, moet er wor den gesproken van een onveilige situatie." BOEDAPEST - Het Nederlands zaalvoetbalteam is op het FIFA- toernooi in Boedapest als tweede geëindigd. De ploeg, met twee Lei- denaarsin de gelederen, verloor in de finale van gastland Hongarije. De eindstrijd trok maar liefst 12.000 toeschouwers. Diè zagen aanvankelijk Oranje de leiding nemen door een doel punt van UVS-speler Mario Faber. Dankzij Kovacs kwamen de Hon garen, die in een kwalificatie-wed strijd voor het Europees kam pioenschap nog verloren van Ne derland, op gelijke hoogte. Strafschoppen moesten uitein delijk de beslissing brengen wie er winnaar zou worden van het toer nooi. In de serie konden de Neder landse amateurs hun zenuwen niet meer in bedwang houden en mis ten vanaf de stip. Desalniettemin tracteerde het publiek de Oranje- ploeg op een staande ovatie. In de halve finale tegen België speelde nervositeit geen rol b« de Hollanders, althans wat het nemen van strafschoppen aangaat. Ook die party eindigde in 1-1 en op nieuw was het Mario Faber die de scorende rol van ploegmaat Hans van Leeuwen had overgenomen. Vanaf de stip knalde Oranje vier maal raak. Genoeg voor een finale twee sterkste damlanden zullen el kaar vanaf de tiende ronde gere geld ontmoeten en het zijn deze partijen die beslissend zijn voor de eindklassering. Van de Sowjet grootmeesters lijkt wereldkam pioen Gantwarg na negen remises met een achterstand van drie pun ten op de koplopers min of meer al uitgeschakeld. NOVI SAD (ANP) - De Nederland se tafeltennissers doen het bij de Open Joegoslavische kampioen schappen in Novi Sad uitstekend. De mannen bereikten door een overwinning met 3-1 op het sterke Polen de kwartfinales. Ze werden daarin met 1-3 uitgeschakeld door Noord-Korea. De vrouwen haalden zelfs de halve finale, maar verloren daarin van Tsjechoslowakije. De mannen heren begonnen met een zege van 3-0 op Irak. Daarna was Polen aan de beurt. De Poolse ploegleiding had het niet nodig ge vonden de sterkste formatie op te stellen en liet Grubba alleen aan treden in het dubbelspel. Dat pak te verkeerd uit. Nadat Henk van Spanje in drie games zijn meerdere had moeten erkennen in Kuharski, versloeg Paul Haldan eveneens in drie games de voor Grubba inge vallen Minich. De aanwezigheid van Grubba aan de zijde van Ku harski in het dubbelspel imponeer den Haldan en van Spanje niet in het minst. Het Nederlandse duo ze gevierde met 22-20,19-21,21-18, Henk van Spanje de histo rische overwinning tot een feit maakte door in twee games (21- 15,21-13) af te rekenen met Minich. Bij de vrouwen verloren de Neder landse dames in de halve finales met 1-3 van Tsjecho-Slowakije. Het enige punt aan Nederlandse zijde werd gescoord door Bettine Vrie- sekoop. Zij won met 21-14,22-24,22- 20 van Renata Kasalova.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15