'Winkels mogen op zondag open' Baal 'Advies van Albeda in de prullenmand' Afslanking Billiton kost 100 banen Kodak weg uit Zuid-Afrika Elke donderdagavondOx"^ koffie gemeubileerd! Bonden verwijten kabinet starheid Kabinet handhaaft premies scheepsbouw Staking bij Smit-Lloyd beëindigd Nederlander koopt meer op krediet Beroep WD, PvdA en D66 op Evenhuis DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 PAGINA 9 (vervolg van pagina één) DEN HAAG (GPD/ANP) - "Het advies van de commissie-Albeda wordt in de prullen mand gegooid", aldus een vakbondswoordevoerder gisteren, na het opnieuw vastgelo pen arbeidsvoorwaarden-overleg. In dit rapport aan het kabinet, van de commissie onder leiding van Albeda, wordt de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de eerste overlegronde, voor het grootste gedeelte op het bord van het kabinet gelegd. Albeda meent dat het kabinet te veel op de centen en te weinig op de werkgelegenheid let. het bedrijfsleven. De eis, van de eerste overlegronde, een inhaalma noeuvre van de achterstand die de ambtenaren hebben op het be drijfsleven, lieten zij daarmee val len. Het kabinet wil met inhalen pas in 1987 beginnen en bovendien op een zeer bescheiden schaal. De ambtenarenbonden wijzen voorts op de redelijkheid van hun wens om alleen over 1986 te onder handelen, waarbij zij zich gesterkt voelen door de uitspraak van de commissie-Albeda. Albeda achtte overeenstemming zeer wel moge- ling van de bonden. Hij stelde zijn advies over het vastlopen Minister Van Dijk erkende giste- met de minister hun "uiterste best ren dat "de bal met het rapport-Al- 'te hebbën gedaan om eruit te ko- beda nu bij de regering ligt". De men". Aanvankelijk wilden zij een bewindsman tekende daarbij aan loonruimte van 2,6 procent. "We dat het kabinet wel het een en an- hebben de nek behoorlijk uitgesto- der op het advies van de commis- ken, door onze loonruimte-eis te sie Albeda had af te dingen, omdat verlagen tot 1,1 prócent", meldde daarin bijvoorbeeld niet zou wor- AbvaKabo-voorzitter Van der den gesproken over de werkgele- Scheur. Daarmee verlaagden de genheid. Hij toonde zich teleurge- bonden hun totale eisenpakket van steld in zijn hoop dat het nieuwe ruim 2 miljard gulden tot 915 mil- bod van het kabinet de eindstreep joen. zou halen.. Het voorstel van de centrales re sulteert in een gelijk opgaan van de De bonden zeiden na het overleg ambtenareninkomens met die in DEN HAAG (GPD) - Het kabinet dien is er nog een militair belang; blijft rederijen steunen en er alles Smit-Kroes vindt dat de vernieu- aan doen om de zeescheepvaart on- wing van de vloot moet doorgaan, der Nederlandse vlag te behouden. Er moet worden geïnvesteerd. An- Zo heeft de regering besloten om ders loopt de omvang van de vloot de Investeringspremieregeling ernstig terug, gezien de ouderdom Zeescheepvaart met drie jaar te van een fors aantal schepen. De in- verlengen, zodat de positie van de vesteringspremie, waarbij reders Nederlandse vloot kan worden ver- 20 procent van de bouwprijs van Stïïk-' o 't v een nieuw schip in vijf jaaf ieT.ug' v~A,x - Mnister Smit-Kroes (verkeer ea. krijgen, blijft daarom nog drie jaar denbond FWZ heeft zijn leden waterstaat) zei dit gisteren in Den bestaan. Aanvankelijk zou deze Haag bij de presentatie van de nota volgend jaar worden afgeschaft. lijk, gezien de matigende opstel- t parijs (AP) - Van Parijs tot Tokio is het vandaag de 'Dag i Beaujolais Nouveauhetgeen betekent dat de Beaujolais-wijn jaar verhandeld mag worden. Officieel mogen de vrachtwagens de wijn de onderhandelingen over dit jaar gaarden n{et verlaten voor het"magische' uur, woendag middernacht. overigens de bonden op vrijwel al- Maar er zijn uitzonderingen gemaakt: de Verenigde Staten ontvingen le punten in het gelijk. van tevoren 270.000 flessen, Canada 128.000 stuks naar Canada. Op het Van der Scheur noemde het vnegveid Narita van Tokio (zie foto AP) stond 600 ton nieuwe wijn te C0^npM0miS van de b°nde^ dan o?" wachten. Het tijdsverschil in aanmerking genomen, konden de flessen redelijk en meent dat Van Dijk daar eerder worden uitgeschonken dan in Frankrijk zelf. daar bitter weinig tegenover stelt. De Britten organiseerden opnieuw Beaujolais Nouveau-races om de Minister Van Dijk kon na afloop wijn z0 snel mogenjk van de wijngaarden naar Groot-Brittannië ver met veel anders zeggen dan dat het voerd te krijgen. Luxemburg zal dit jaar voor straf 24 uur langer op de bod van de bonden zeer aanzienlijk -n moeten wachten. Vorig jaar hielden de Luxemburgers zich namelijk boven het zijne uitkwam. Hij n{et aan het magische uur en schonken de wijn 24 uur eerder uit dan was meende dat met 400 miljoen gul- toegestaan. den voor twee jaar plus nog eens 35 Volgens Gerard Canard, directeur van de Bond van Beaujolais-produ- miljoen gulden voor een arbeids- centen> is de Beaujolais van het jaar 1986 'subliem en sprankelend, sym- markt- en opleidingsfonds een zin-- patfiiek, met een lieflijke 'robe',.eminent vreugdevol, van een onberispelij- ge" ke presentatie en bekoorlijke, jeugd, fris, fruitig en licht op de tong'. ROTTERDAM (ANP) - De zeelie- boord van schepen van de bevoor radingsrederij Smit-Lloyd De overheid is bereid de maritie- dagmiddag opgeroepen de maan- - research en ontwikkeling te dag begonnen stakingsacties te ■tifij jgÉg fig eindigen. Bij de stakingei tien schepen betrokken. Het Wel varen onder Nederlandse vlag'. Dit rapport behandelt de ge- volgen van de ernstige internatio- blijven steunen. Jaarlijks heeft beëindigen. Bij de stakingen nale scheepvaartcnsis voor Neder- Smit-Kroes 11,5 miljoen gulden be- land. Ondanks de slechte situatie schikbaar. Maar ook kan voor tech- staan de Nederlandse rederijen er nische ontwikkelingen geld wor- volgens de nota er in het algemeen den geput uit het potje voor tech- nog redelijk voor. Niettemin wordt nologiebeleid. de toestand nijpender als gevolg De twee verenigingen van Ne- stuurder E. Sarton. Een gesprek van overcapaciteit en de daarmee derlandse reders missen in de ge- dat een delegatie van de FWZ samenhangende lage tarieven. presenteerde beleidsnota maatre- woensdagmorgen met de -directie Minister Smit-Kroes meent dat gelen die op korte termijn het naai slechts de bedoeling te staken als een sig- de directie, aldus FWZ-be- een eigen handels- moeilijke klimaat voor de Neder- de twee partijen niet dichter bij el- waarschuwing die de vakbond Nederland van het lande scheepvaart verbeteren. Met kaar gebracht. Het geschil spitst heeft afgegeven wel degelijk se- de verlenging van de premierege- zich toe op het 'voornemen van rieus neenit. Er is met de directie ling zijn de reders blij, hoewel zij Smit-Lloyd het personeelsbestand overigens geen datum voor een het bezit vloot grootste belang is voor de veilig heid van de scheepvaart en het scheepvaartverkeer, voor de scheepsnieuwbouw en scheepsre- paratie, voor de werkgelegenheid (ongeveer 20.000 mensen verdie nen hun brood in deze sector) en voor de betalingsbalans. Boven- Daling van werkloosheid minder sterk DEN HAAG (ANP) - De daling van de voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheid is geringer gewor den. Daalde in het eerste half jaar van 1986 de werkloosheid met ge middeld 4.500 personen, in de eer ste vier maanden van de tweede helft van dit jaar is de daling 3.000 per maand. Dat staat in het maandverslag arbeidsmarkt van oktober, dat woensdag door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is gepubliceerd. Vooral bij mannen tussen de 25 en 50 jaar komt dit tot uiting. Bij vrouwen is de afvlakking van de daling te wijten aan een grotere stijging van het aahtal werkloze vrouwen tussen de 25 en 50 jaar, voornamelijk onder onderwijzeres den bij Smit-Lloyd overleggen hoe het nu verder gaat. Sarton sprak, ondanks het vruchteloze gesprek van woensdagmorgen, de hoop uit dat in een volgend gesprek met Smit-Lloyd heeft gehad, heeft Smit-Loyd zal blijken dat liever ging hogere premies. idden gezien dat de verlen- te verminderen onder andere vijfjaar was geweest met gedwongen ontslagen. Dinsdag gaat de FWZ met zijn le- overleg afgesproken. Naar Sarton meedeelde heeft de directie van Smit-Lloyd ih ieder geval de toezegging gedaan dat ér tot 1 april volgend jaar geen ontsla gen zullen vallen. Hoewel in ver band met het inzakken van de off shore-activiteiten in de hele wereld de werkzaamheden van de sche pen van Smit-Lloyd sterk zijn ver minderd. De directie wil daarom het personeelsbestand terugbren gen van 570 tot 389 man. Het bedrijf is van plan een aantal schepen onder een goedkope vlag onder te brengen, waardoor zij kunnen worden bemand met bui tenlanders, die veel minder verdie nen dan Nederlandse zeelieden. In verband daarmee is ontslag van ongeveer 125 man volgens de di rectie onvermijdelijk. De FWZ heeft steeds gezegd niet akkoord te zullen gaan met gedwongen ontsla gen. ARNHEM - De reorganisatie van de Hollandse Metallurgische In dustrie Billiton in Arnhem, een dochteronderneming van Shell, zal minstens 100 van de 240 arbeids plaatsen kosten. De internationale crisis op de tinmarkt in combinatie met de toch al slechte rendemen ten zullen het bedrijf anders de kop kosten, heeft de directie giste ren meegedeeld. Volgens de directie is de drasti sche reorganisatie mede op grond van de vooruitzichten op de tin- en loodmarkt, twee belangrijke activi teiten van de onderneming, onver mijdelijk. Het bedrijf zal zich vol gens het gisteren gepresenteerde overlevingsplan moeten concen treren op de goed bijdragende acti viteiten, waaronder hoogzuivere metalen. Verder moeten de ver werkingskosten van tingrondstof fen en lood drastisch omlaag. De onderneming wijt de nu on- stane problemen ook aan het feit dat de reorganisatie in. het begin van de jaren tachtig niet heeft ge leid tot de gewenste resultaten. De teruggang in arbeidsplaatsen zal voornamelijk plaats hebben bij het personeel, dat niet direct bij de produktie is betrokken. De directie van het bedrijf heeft vanmiddag vakbonden en personeel over de voorgenomen afslanking ingelicht. De Industriebond FNV gaat vooralsnog onder geen beding ak koord met de reorganisatie. Dis trictsbestuurder F. Plomp zei gis teren in een reactie op de door de Billiton-directie bekend gemaakte plannen geschokt en verbijsterd te zijn over 'het gebrekkige, onge nuanceerde en aan alle kanten rammelende verhaal' van het be drijf. "Dergelijke verliezen maak je echt niet goed door 100 man op straat te zetten", aldus Plomp, die vindt dat de klachten van Billiton ren de aangekondigde afslanking Vissers vingen teveel makreel elke grond missen. Volgens hem zet Billiton met die plannen de bijl aan de wortel van het totale bedrijf. Mocht de directie haar standpunt niet op korte termijn wijzigen, dan zal de industriebond volgens hem indringend met de leden gaan pra ten. "Als het nodig is, gaat het ten aanzien van deze voorgenomen reorganisatie hard tegen hard", al dus Plomp. DEN HAAG (ANP) - De Nederlan der koopt steeds meer op krediet. In de eerste negen maanden van dit jaar is het kopen met geleend geld met 19,2 procent toegenomen vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. In totaal werd in de eer ste drie kwartalen van 1986 voor 5,4 miljard gulden aan kredieten voor consumptieve doeleinden verstrekt tegen 4,5 miljard in de zelfde periode in 1985, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van het totaal verstrekte con sumptieve krediet werd 2,3 miljard gulden opgenomen in de vorm van geldleningen en 2,5 miljard als doorlopend krediet. De resterende 575 miljoen gulden werd verstrekt bij huurkooptransacties. Het over grote deel hiervan, 555 miljoen gul den, was bestemd voor de aanschaf van personenauto's. In de eerste drie kwartalen van 1986 betaalden de mensen die kre diet opnamen in totaal 1,1 miljard gulden aan rente en kosten, waar door de kredietverlening inclusief deze bedragen uitkwam op 6,5 mil- jard gulden. Afgelost werd in de zelfde periode 5,75 miljard, zodat het bedrag dat bij particulieren aan consumptief krediet uitstond per saldo met 6,7 procent opliep van 11,3 miljard eind 1985 tot 12 mil- BRUSSEL (ANP) - De Nederland se vissers hebben in de eerste ze ven maanden van dit jaar bijna het huidige tempo wordt doorge- vist dreigt ook het Nederlandse quotum voor wijting met de helft te worden overschreden. Dat blijkt uit cijfers die de Europese Com missie heeft verstrekt. Ze geven de situatie weer van 1 september en de te verwachten vangstontwikke lingen tot het eind van dit jaar. De gegevens zijn bedoeld als basis voor de eventuele ruiling van niet- benutte vangstquota tussen de EG- landen. Financieringsmaatschappijen hadden eind september met 53,4 procent het grootste aandeel in de markt van uitstaand consumptief krediet. Dat marktaandeel liep iets terug, een jaar eerder bedroeg het 54,1 procent. Het aandeel van de al gemene banken en spaarbanken groeide in die periode met 0,7 pro- cent van 41,7 tot 41,8 procent. Het marktaandeel van de gemeentelij ke kredietbanken en sociale fond sen bleef met 4,8 procent gelijk. Bij de mannen doet de geringere daling van de werkloosheid zich met name voor onder metaalbe werkers, bouwvakkers, transport- personeel en sociaal en geneeskun dig personeel In het maandverslag TnHAMMp<ïRTTRn ^rpni Poet wordt opnieuw melding gemaakt w a van de doorzettende gunstige ont- TV"'K, g de jeugdwerkloos- Kort Zakelijk Autokeuring DEN HAAG (ANP) - Eén op de drie auto's doorstaat de controle bij de erkende onderhoudsbedrij- ven vlekkeloos. Dit leert een en quête van de Rijksdienst voor het Wegverkeer onder 215 bedrijven die over een erkenning beschik ken. Minister Smit (verkeer en wa terstaat) heeft dit de Tweede Ka mer laten weten in antwoord op schriftelijke vragen over haar be groting voor 1987. Ongeveer 50 procent van de auto's bleek na re paratie in orde. De rest kon naar de schroothoop. Gero LAREN (ANP) - De aan de Am sterdamse beurs genoteerde on derneming NV Nationaal Bezit van Aandelen Gerofabriek wordt om gedoopt in Melia International en zal vermoedelijk belangen verwer den in hotels. to-papier te krijgen. Omdat ook de röntgen-fïlms, die in Zuidafrikaan- se ziekenhuizen worden gebruikt, van Kodak afkomstig zijn, kan het gisteren aangekondigd zich volle- vertrek van Kodak daar grote pro- dig uit Zuid-Afrika terug te zullen blemen opleveren. Kodak, het Amerikaanse be drijf dat is gespecialiseerd in foto film, fotopapier en camera's, heeft DEN HAAG (GPD) - PvdA, WD en D66 willen ruimere mogelijkhe den voor de openstelling van win kels op zon- en feestdagen. Staats secretaris Evenhuis (economische zaken) verwacht hieraan tegemoet te komen door volgend jaar voor- stellen aan de Tweede Kamer voor i Zuid-Afrika, nadat het bedrijf heeft bekendgemaakt het land te te leggen om de Winkelsluitings- (foto AP) wet te wijzigen. "Er moet iets gebeuren", zei de bewindsman gisteren in de Twee de Kamer tijdens het debat over het midden- en kleinbedrijf. Dit naar aanleiding van een notitie van PvdA, VVD en D66 met voorstel len om gemeentebesturen de be voegdheid te geven de openstel- trekken. Atex, een zusterbedrijf van Kodak gespecialiseerd in com puter- terminals en software, zal uit Zuid-Afrika verdwij- Deze beslissing is genomen van wege de slechte economische si tuatie, die overigens rechtstreeks in verband wordt gebracht met de apartheid. Kodak is het vijfde gro te bedrijf, van de ongeveer 65 ande re Amerikaanse bedrijven, zoals General Motors, IBM, Coca Cola en General Electric, die zich sinds 1985 uit Zuid-Afrika hebben terug getrokken. In totaal werken er 466 personen bij Kodak Zuid-Afrika, waarvan meer dan de helft zwart is. Alle per soneelsleden worden ontslagen, maar volgens het moederbedrijf kunnen zij rekenen op een 'zeer goede' ontslagregeling. Kodak heeft verder aan al zijn buitenland se vestigingen opdracht gegeven de export van Kodak-artikelen naar Zuid-Afrika met ingang van uiterlijk 30 april volgend jaar te sta ken. Dat houdt in dat het binnen af zienbare tyd in Zuid-Afrika onmo gelijk wordt om Kodak-filmrol- letjéÈÏ camera's, chemicaliën w?i fo- Hetzelfde geldt r drie de vier Zuidafrikaanse krantenbedrij- ven. Atex, levert onder meer com- mne puter-terminals en software voor de Engelstalige Argus en SAAN- groep en de Afrikaanstalige Nasio- *-llancUer- nale Pers-Groep. Ook de UNISA, 00ï .£Tfsiteit die werk,t. me; H« V0esde daaraan toe "ervan atov U enrsussen, werkt met overtuigd te zijn, dat het apart- grooSrZverdteu Z tet5-- heidssysteem als de belangrijkste Afrikaanse continent en heeft sisten in nagenoeg alle Afrikaanse belangrijkste reden voor het 1 trek is, maar koppelde daar direct ling van winkels op zón-ren feest- de apartheidssituatie aan vast: dagen per wijk of woonkern apart "Wij hadden gehoopt, dat het tèm- te regelen. po van het veranderingsproces om Het CDA reageerde woedend en de apartheid te ontmantelen óns in laakte de deelneming van coalitie- staat zou stellen om de kat nog eni- partner WD aan een initiatief van PvdA en D66. CD A-woord voerder moeten nu concluderen, dat we Schartman zei zeer boos, dat zijn te optimistisch zijn geweest", al- fractie onaangenaam is getroffen dus Kodak-president Colby H. door de ideeën over verruiming de openstellirigsmogelijkhe- landen Kodak-VS liet over bestaan dat de slechts mische situatie in Zuid-Afrika de ke._e factor moet worden beschouwd de slechte economische situatie van Zuid-Afrika". Het verbod voor het exporteren van Kodak-artike- geen twijfel ïen naar Zuid-Afrika moet dan ook als een duidelijk politieke stelling- name worden beschouwd. den. Schartman stelde dat de WD goed moet beseffen dat het hier om een voor het CDA 'zeer aangelegen punt' gaat. Hij wees op de christe lijke zondagsheiliging en noemde het initiatief van de drie partijen 'een onverteerbare zaak voor onze achterban in het midden- en klein bedrijf. Als de Winkelsluitingswet op het aangehaalde punt wordt gewijzigd, is volgens Schartman bovendien het hek van de dam. Dan komen er ongewenste activiteiten als zwarte markten opzetten. Staatssecretaris Evenhuis nam aan deze discussie geen deel. Hij constateerde slechts dat een groot deel van de Kamer wijzigingen wil en zegde toe zo spoedig mogelijk een standpunt te zullen innemen. De kamer vroeg van Evenhuis ook stappen te nemen tegen het zo genaamde 'paracommercialisme', de oneerlijke concurrentie die vooral de horeca ondervindt van activiteiten in sportkantines, buurt- en clubhuizen. Op aandrang van een groot deel van de Kamer zei Evenhuis te voelen voor een wettelijk regeling. Desgevraagd zegde hij toe een vooronderzoek naar dit euvel (in 15 gemeenten) van de Vereniging Nederlandse Gemeenten aan de Kamer te zullen sturen, waaruit onder meer blijkt dat in sommige situaties het optre den van paracommercialisme moeilijk is te bewezen. Evenhuis is eveneens van plan de illegale verkopen in zonaamde 'pasjesgroothandels' aan te pak ken. Hij wil de Economische Con trole Dienst laten onderzoeken hoe groot dit euvel is, dat particulieren de mogelijkheid biedt om in zelf bedieningsgroothandels te winke len als zij daarvoor een pasje heb ben. Sedert jaar en dag klagen vooral de ondernemersorganisa ties over de gesignaleerde concur rentievervalsing. Het pasjessys- ADVERTENTIE Donderdagavond nu extra gezellig met een taartje bij de koffie. De koopavond blijft bij Baal bergen een avondje uit. KATWIJK AMBACHT5WEG 21 -TELEPOON01718-21977 AMBACHTSWEG19-TELEFOON 01716-20300 IÉIDERDORP MEUBELPLEIN7- TELEFOON 071-411 teem bij deze groothandels is vol gens deze betrokkenen niet water dicht. De bewindsman zegde de Kamer ook toe spoedig met minister De Koning (socialë zaken) te overleg gen over de kwestie van de illegale confectie-ateliers. PvdA-woord- voerster Verspaget zei dat alleen in Amsterdam al 300 van deze werk plaatsen bestaan, waar bovendien kinderarbeid plaats vindt. De socialisten en de WD vroe gen de bewindsman om maatrege len. Die zegde hij niet concreet toe. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs is vanochtend in een vriendelijke stemming geopend. Tegen de middag hadden de meeste aandelen winst geboekt. Ook de obligatiemarkt lag er vriendelijk bij in navolging van Wall Street, waar de meevallende groeicijfers van de Amerikaanse eco nomie voor een flinke stijging van de obligatiekoersen zorgde. Hoewel de dollar tegenzat konden de meeste internationale aandelen be scheiden winsten boeken. Koninklijke Olie was tegen het einde van de och tend niet verder gekomen dan een winst van twee dubbeltjes op f 205,30, maar Philips lag f 1 hoger op f 45,10. Unilever was f 3,50 in herstel op f495 en Akzo was bijna f 2 duurder op f 158,20. Ook KLM was enkele dubbel tjes beter, maar Hoogovens werd een paar dubbeltjes lager verhandeld op f 49,30. Goed in de markt lag Ahold die f 2 vooruit ging naar f 109,50. Bols klom f 1,50 naar f 69, Heineken f 1,50 naar f 171,50 en Gist-brocades f 1 naar f49,50. De financiële waarden waren goed prijshoudend. Bij de uitgevers noteer de Kluwer f 3,50 hoger op f 259 en VNU f 3 op f 323. Elsevier was f 1 beter op f 238. Elders viel winst te noteren van f 1,50 op f 75 voor Pakhoed. HBG bleef op f 104,50 twee kwartjes onder h<$ slot

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9