Deel Paramaribo zonder stroom Britse geheime dienst opnieuw in opspraak IVERMMEREND Twee verdachten geïdentificeerd Sabotagedaad groep- Brunswijk Franse regering gaat gevangenis privatiseren Israël benoemt geen nieuwe man in Wenen Hasenfus komt mogelijk vrij BIJ DE BIJENKORF BEN JF, BF.TF.R AF DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De Franse regering wil gevangenissen laten bouwen en exploiteren door privé-onderne- mingen en de bewaking van de ge vangenen overlaten aan privé-be- wakers. Minister van justitie Cha- landon heeft dit plan gisteren in het parlement verdedigd, nadat het door het Franse kabinet was aan vaard. Toch is er niet alleen vanuit de door Rudolph Bakker oppositie verzet tegen. Ook binnen de regeringspartijen gaan er stem men op die vinden dat althans de bewaking in staatshanden moet PARAMARIBO (ANP/AFP) - Grote delen van Paramaribo kwamen gisteren zonder blijven. President Mitterrand heeft stroom te zitten, nadat het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk niet ver van de zich vierkant tegen het project ver hoofdstad twee transformatorhuisjes opblies. S^se^adSndl dat het gevangeniswezen een rechten van de mens", aldus de mi nister in het parlement. Op 32.500 beschikbare gevangenisplaatsen bevinden zich 48.000 gedetineer den, die in de vaak buitengewoon ouderwetse gevangenissen op el kaar gepakt moeten leven. Met de bedragen waarover de minister op basis van de staatsbegroting van dit jaar beschikt, duurt het nog ze ventig jaar voor de noodzakelijke uitbreiding van" de gevangenissen een feit geworden zou zijn. Op ba sis van de begroting van '87 altijd nog twintig jaar. De minister 1 zijn plannen a justitie baseert i geheel privé- Volgens de Surinaamse staatsra dio werd één transformatorhuisje geheel vernield en zal het andere ruim een week buiten werking blij ven. Het energiebedrijf EBS zorg de ervoor dat ziekenhuizen en an dere vitale bedrijven van elektrici teit werden voorzien. Het Jungle Commando heeft het afgelopen weekeinde in de buurt van Moengo een ton dynamiet ge stolen van het bauxietbedrijf Su- vier gearresteerd ralco. Het was de tweede keer dat vliegtuig gezet, de groep-Brunswijk beslag wist te zouden het bedrijf het afgelopen weekeinde in brand hebben gesto ken nadat zij enkele duizenden guldens uit een kluis hadden ge stolen. Frans Guyana heeft twee Britse huurlingen en een Nederlander, die opereerden in het Jungle Com mando, uitgewezen. Het drietal werd dinsdag door de politie in Saint Laurent aan de Marowijneri- n gisteren op het name deze berichten wel geloofd worden". Over arrestaties zij hij de essentiële onderdelen uitmaakt gevangeniswezen op de resultaten het staatsgezag. Minister Chalandon gaat die daarmee in de Verenigde Sta ten zijn bereikt. Bovendien was de- voorzichtig dat „het er inderdaad dig uit van het onomstotelijke feit zelfde Albin Chalandon als toen- De bisschop van Suriname mgr. leggen op een voorraad explosie- A. Zichem sprak gisteren van „een ven. Suralco heeft de Surinaamse toenemende nerveuze spanning" autoriteiten tot nu toe tevergeefs gevraagd haar opslagplaatsen voor dynamiet te beschermen. Volgens een officiële bericht in Paramaribo is de groep-Brunswijk ook verantwoordelijk voor een overval op een veeteeltbedrijf bij verschenen berichten over execu- Baboenhol in de buurt van Broko- ties van bosnegers door het leger. Paramaribo „Iedereen vraagt zich af wat ons nog boven het hoofd hangt nu de strijd steeds ver der escaleert", aldus Zichem. De bisschop wilde geen com mentaar geven op in Nederland pondo. Mannen Brunswijk „Wat ik kan zeggen is dat in Suri- TEL AVIV (AP) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres heeft gisteren ge zegd dat Israël geen nieuwe am bassadeur naar Wenen zal sturen Honduras ontkent opmars Nicaragua. TEGUCIGALPA (AP) - De leger- leiding van Honduras heeft giste ren ontkend dat de afgelopen da gen duizenden Nicaraguaanse mi litairen over de Hondurese grens zijn getrokken om contra's te ach tervolgen. Dinsdag verklaarden Ameri kaanse functionarissen dat Nicara gua duizenden manschappen over d^ grens zou hebben gestuurd om bases van anti-sandinistische op standelingen in Honduras aan te vallen. Zij wilden geen exact aantal noemen en konden hun bewering evenmin met bewijzen staven. Een woordvoerder van de Hon durese strijdkrachten zei dat de si tuatie niet is, zoals door de Ameri kanen beschreven. Hij wees erop dat het grensgebied een bron van voortdurende spanningen is. De woordvoerder zei dat 3.000 Hondu rese militairen langs de grens in staat van paraatheid zijn gebracht om grootschalige conflicten te voorkomen. Er is volgens hem geen sprake geweest van confron taties tussen Hondurese en Nicara guaanse militairen. 'Onze troepen zijn rustig, maar waakzaam,' zo zei hij. vanwege de vermeende oorlogs misdaden van president Kurt op lijkt dat er mensen zijn worden gearresteerd". De Surinaamse regering zal niet zelfs onderhandelen met opstandelin- gen onder leiding van Ronnie Brunswijk over een staakt-het-vu- ren. Dit heeft de Surinaamse mi nister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg, dinsdag gezegd op een persconferentie in Frans- Guyana. Herrenberg, die een officieel be zoek van drie dagen brengt aan Frans-Guyana, zei dat de rebellen „moeten worden geliquideerd". „Het voorstel van de katholieke kerk om de militaire operaties te gen de rebellen op te schorten, is onaanvaardbaar", aldus Herren berg. Een week na de vervanging van al le Surinaamse bankbiljetten, een maatregel die was bedoeld om de zwarte markt in binnen- en buiten land aan te pakken, wordt in Ne derland weer nieuw Surinaams geld te koop aangeboden voor niet- officiële koersen. In advertenties in de Weekkrant Suriname worden Surinaamse guldens aangeboden tegen zwarte-marktkoersen. De waarde van één Nederlandse nog dat de Franse gevangenissen c malig minister voor 'weg vol zijn. „Met deze toestand zijn we werken' in '68 verantwoordelijk strijd gekomen met de voor de overgang van de Franse autoroutes naar privé-beheer. De minister heeft het parlement ook voorgerekend dat privé-gevange- nissen de staat aanzienlijk goedko per zouden uitkomen. Per gevan gene rekent een van de kandidaat- gevangenisexploitanten bij de bouw op een bedrag van omgere kend 87.500 gulden, terwijl in de huidige situatie een gevangene de staat gemiddeld op omgerekend 140.000 komt te staan. De bezwaren tegen het plan zijn minder gericht tegen het idee van de privé-bouw en -exploitatie, dan wel tegen een toestand waarin ook de bewaking in privé-handen zou zijn. Men vreest onkunde, omko ping en afpersing. Vooral de vak bond van gevangenispersoneel heeft zich fel tegen het plan ge keerd en het hield een twee dagen durende staking om zijn ongenoe gen kracht bij te zetten, hoewel het gevangenispersoneel staken ver boden is. Toch zijn de argumenten van vakbondsleider Vialettes niet al te sterk. Hij gooit het er op dat privé- bewakers 'nooit zo goed' zullen zijn als staats-bewakers en er spreekt jaloezie uit zijn stem als hij stelt dat de privé-gevangenissen nog heel lange tijd alleen kleine overtreders zullen herbergen, ter wijl de staats-bewakers blijven zit ten met de zware gevallen in de verouderde gevangenissen. Niettemin is het plan-Chalandon vol veiligheidskleppen. De privé- bewakers zullen door de staat wor den opgeleid en gecontroleerd. De directies zullen aan precies dezelf de eisen moeten voldoen als de di recteuren van de staatsgevangenis sen. Politie en gendarmerie zullen te allen tijde toegang tot de privé- gevangenissen hebben 'voor het geval dat nodig is' en er dan het recht hebben de orde te herstellen. Maar als dat nodig blijkt te zijn, al dus het plan-Chalandon, is er dus met de privé-leiding iets mis en moet de privé-exploitant zelf voor de kosten van het politionele op treden betalen. gulden blijkt blJ navraa? op onge- veer 3,60 Sunnaamse gulden te lig gen. Kort voor de Surinaamse - neringsmaatregel was de koers op- ditjaar werd ambas- geiopen tot vier Surinaamse gul- ol TT11+-711y lllf Wonon j den voor eén Nederlandse. (Zie ook pagina 13) niveau van de diploma tieke betrekkingen, zei Peres tot de Knesset, het Israëlische parlement. In juni sadeur Michael Ëlitzur uit Wenen teruggeroepen uit protest tegen Waldheim's verkiezing tot presi dent. Voor de verkiezingen waren documenten naar buiten gebracht, waaruit bleek dat Waldheim had gezwegen en gelogen over zijn ver richtingen tydens de Tweede We reldoorlog. Op 28 oktober kondigde kanse lier Franz Vranitzky aan dat de Oostenrijkse ambassadeur uit Tel Aviv werd teruggeroepen in een kennelijke poging druk op Israël uit te oefenen en duidelijkheid te PARIJS (Rtr./AFP) - Tachtigdui- krijgen over de Israëlische plannen zend pamfletten met het opschrift ten aanzien van de diplomatieke „gezocht" 'en foto's van twee vrou- LIMA - De communistische parlementariër Manuel Alonso Cortez heeft een bloedende hoofdwond opgelopen tijdens botsingen tussen de Peruaanse politie en demonstrerende mijnwerkers. (foto ap> Moord Renault-directeur: politie looft miljoen francs uit welijke leden van de guerrilla vertegenwoordiging De kwestie kwam in de Knesset groep Action Directe worden aan de orde naar aanleiding van daag door heel Frankrijk verspreid vragen over het gedrag van de in om de daders van de moord op Re- Wenen achtergebleven echtgenote nault-chef Georges Besse op te Elitzur, die onlangs een tuin- sporen. feestje van mevrouw Waldheim bijwoonde. Peres zei niet veel be- één miljoen frank of lang aan dit incident te hechten en gulden uitgeloofd verzocht voorts sche gebeurtenis' Er wordt ook een beloning van im 300.000 informatie 'geen histori- die leidt tot de aanhouding van de te maken. twee, Natalie Ménignon en Joelle Inmiddels heeft de Oostenrijkse Aubron, die worden verdacht Bes- minister van buitenlandse zaken se maandagavond te hebben dood- Peter Jankowitsch laten weten geschoten. vooralsnog niet op de verklaring De moord op de president-direc- van Peres te wilen reageren. Jan- teur van de Franse automobielfa- kowitsch wil daarmee wachten tot- briek bewijst opnieuw dat officiële verklaring belangrijke rol spelen bij van de Israëlische regering be- terrorisme. Onder de leiders van de schikt. extreem-linkse Action Directe zijn drie vrouwen: Helyette Besse (53), met de bijnaam 'de oude', was bij de oprichting van de beweging be trokken. Zij zit gevangen. Nathalie Ménigon (29), de part ner van Jean-Marc Rouillan, de historische leider van Action Di recte, is sinds maart 1984 voort- vluchtig.^Joëlle Aubron (27) is af komstig uit een gegoede familie in Neuilly. Zij is getrouwd met Régis Schleicher die binnenkort voor de rechter verschijnt wegens de moord op twee politiemannen in mei 1983. Binnen de gelederen van de Rote Armee Fraktion (RAF) in West- Duitsland zijn sommige vrouwelij ke terroristen tot 'martelaar' verhe ven terwijl hun naam verbonden is aan commando's van Action Direc te en de RAF: Elisabeth van Dyck LONDEN - Tot de intrigerende wereld van spionage en contras pionage behoren helden en verra ders. John Le Carré heeft daarover een vermogen bij elkaar geschre ven. En vooral sinds de verfilming van zijn vermaarde "linker, Tailor, Soldier, Spy' met de glansrol van Sir Alec Guiness is het een gege ven dat telkens weer grote aan dacht trekt. door Haye Thomas Zoals blijkt uit de nieuwe ge ruchtmakende episode van MI-S, Engelands geheime dienst voor spionage en contraspionage. MI-5 is voor de zoveelste keer in op spraak, omdat er mogelijk aan de lijst van'bekende Engelse verra ders met prominente namen, zoals Burgess, MacLean, Philby en Blunt, de kunstadviseur van ko ningin Elizabeth, er postuum nog één kan worden toegevoegd, na melijk die van Sir Roger Hollis, een voormalig hoofd van MI-5, die dertien jaar geleden is overleden. Een oud-medewerker van Sir Roger, de geheim agent-in ruste, Peter Wright, heeft een boek ge- schreven, waarin hij vaststelt dat speciaal "team Sir Roger in zijn actieve dagen hoogst bedenkelijke dubbelrol ver vulde, omdat hy in feite voor de Russen werkte. Wright, die vol gens een advocaat ernstig ziek is, woont nu in Australië, waar hij zijn al bij voorbaat omstreden boek wil publiceren. Of het zover komt, hangt af van de Australische recht bank. Want daar heeft de Engelse regering een zaak aangespannen met de bedoeling om de publikatie van het boek te voorkomen. Schade Zij stelt, dat deze publikatie gro te schade kan toebrengen aan En gelands nationale veiligheid. En mogelijk ook aan de spionage- en contraspionagedienst van Austra lië, omdat Sir Roger Hollis destijds een adviserende taak had in het op zetten van de Australische versie van MI-5. Daarom heeft de rege- ring-Thatcher een heel team van dure advocaten gehuurd om haar zaak te bepleiten. En vooral ook om te voorkomen dat zij allerlei ge heimen MI-5-documenten moet overhandigen, die betrekking heb ben op deze zaak. Een eis daartoe is ingediend door de uitgeverij Hei- nemann Australië, die het boek van Peter Wright wil publiceren. Het boek van deze ex-geheim agent gaat vooral over die periode direct na de dramatische onthullin gen over de grote verraders Bur gess, MacLean, Philby en Blunt, waaruit bleek dat het kwaad van het verraad tot diep in het hart van de Engelse gemeenschap was doorgedrongen. Het was aan MI-5, onder leiding van Sir Roger Hollis om uit te zoeken of zich misschien wel méér Russische spionnen on der dekking van hoge posities als 'mollen' hadden ingegraven in de Engelse samenleving. Er werd een geheime agen ten ingezet voor dat onderzoek. Onder leiding van Sir Roger. Het bestond voornamelijk uit felle, agressieve agenten, wier politieke opvattingen nogal rechts waren ge kleurd door de koude oorlog en voor wie verraad en samenzwering in dé eigen gelederen een soort ob sessie vormden. Afstandelijk Vanaf het begin boterde het niet tussen de agenten en hun baas Sir Roger, een koude, afstandelijke en meeatal ook zeer formele mag. En in heel hun groeiende afkeer kreeg ook hij langzaam maar zeker een plaats in hun niets en niemand ont ziende verdachtmakingen. Zou het niet zo kunnen zijn dat ook Hollis zelf voor de KGB werkte?, luidde de brandende vraag die zij zich tel kens weer stelden. Zij legden ten slotte een compleet dossier aan over hun baas en kwamen tot de conclusie dat hun directeur-gene raal Sir Roger wel degelijk een gro te schurk was, omdat hij dertig jaar lang de anti-Russische activiteiten van de geheime dienst had onder mijnd. Een hoogst ernstige be schuldiging, waarvoor de inmid dels gepensioneerde Hollis op het matje werd geroepen en lange, zware verhoren moest ondergaan. is in 1979 in Neurenberg door de politie doodgeschoten. Een naar haar genoemd commando ver moordde de Franse generaal Au- dran in januari 1985 in Parijs. Ulri- ke Meinhof en Ingrid Schubert stierven in de gevangenis. Zij had den gewapenderhand in mei 1970 hun geestverwant Andreas Baader bevrijd. Het aantal vrouwelijke terroris ten in de Duitse Bondsrepubliek is groot. Eén van de gevaarlijkste zou Inge Viett (42) zijn, een activiste van de „Beweging van de Tweede Juni" en van de RAF. Zij is voort vluchtig. De justitie verdenkt haar van betrokkenheid bij de ontvoe ring van de Westberlijnse christen democratische politicus Peter Lo- renz in 1975 en van de Oostenrijkse multimiljonair Walter Palmers in 1977. Sinds de ontvoering in 1977 van Hans Martin Schleyer, de West- duitse werkgeversvoorzitter, die eindigde in diens dood, staan 14 terroristen op de lijst van gezochte personen. Van hen zijn er tien *Joelle Aubron, die word gezocht wegens de moord op de Renault- topman. (fotoEPA) Bom ontploft in warenhuis Manilla MANILLA (AFP/UPI) - In een wa renhuis in het centrum van Manilla is gisteren een bom ontploft. Er vielen vijf gewonden, zo heeft de politie meegedeeld. De bom ontplofte op de begane grond van het drie verdiepingen tellende warenhuis. Er waren veel klanten in zaak. Niemand heeft zich nog voor de aanslag verant woordelijk gesteld. Het was de ze vende aanslag in de Filippijnse hoofdstad in een maand tijd. De politie vermoedt dat een tijd bom was neergelegd bij de balie waar klanten hun bagage moeten achterlaten om diefstal te voorko men. Een paar minuten eerder was een handgranaat in een naburige bioscoop naar binnen gegooid. De ze granaat kwam echter niet tot ontploffing. KANSAS CITY/MANAGUA (AFP/ UPI/ANP) - Nicaragua zal de Ame rikaan Eugene Hasenfus mogelijk vrijlaten om de betrekkingen met de Verenigde Staten te verbeteren. Dat heeft de Nicaraguaanse vice- president Sergio Ramirez Mercado gezegd. Hasenfus werd veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf wegens het leveren van wapens aan anti-sandi nistische opstandelingen. Het von nis tegen Hasenfus „is een politie ke beslissing", aldus Ramirez in Kansas City, waar hij een lezing zal houden aan de universiteit. „Wij zoeken naar een gelegenheid om deze kwestie te gebruiken voor het verbeteren van het klimaat in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nicaragua", zo verklaar de de vice-president. Hasenfus heeft gisteren zijn ho ger beroep ingetrokken tegen het vonnis van 30 jaar gevangenisstraf wegens het leveren van wapens aan rebellen die strijden tegen het regime in Nicaragua. Hij zal in plaats daarvan een verzoek tot gra tie indienen. Dit heeft zijn advo caat Enrique Sotelo bekendge maakt na een gesprek met Hasen fus. Sotelo, een uitgesproken criticus van het linkse sandinistische be wind en het huidige rechtssys teem, zei dat een zaak in hoger be roep geen enkele zin heeft. „Ik ken geen enkele zaak waarin het von nis werd verzacht. In bepaalde za ken werd de straf zelfs verzwaard", zo zei hij. ADVERTENTIE De Kroon houdt echter vol dat Sir Roger een plichtsgetrouwe ambtenaar was, die zijn taak naar eer en geweten vervulde en dat Pe ter Wright als geheim agent zijn conctractuele zwijgplicht heeft ge broken en met zijn publikaties ver buiten zijn boekje gaat. Onzin en hypocrisie, roept de ex-agent en hij wijst pp dé eerdere publikatie vastgesteld, dat Sir Roger Hollis niet voor de Russen had gewerkt. Maar daarmee kon het onderzoeks team zich nimmer verenigen. twee boeken, geschreven door res pectievelijk Nigel West, een con servatieve parlementaire kandi daat voor het kiesdistrict van Tor- bay en de grote specialist in jour- Dekmantel nalistieke onthullingen: Chapman Pincher. Beide schrijvers hebben met medeweten van de overheid geraffineerde wel inzage gehad in de geheime do- spiona- cumenten en gesproken met ex- agenten. De agenten zagen de officiële verklaring als dekmantel om geschandaal te voorkomen. Én ble ven, ook toen Sir Roger inmiddels was overleden, actief om hun be zwarende conclusies bevestigd te krijgen. Dat is zo gebleven. En Een argument dat gezien het ver loop van de gerechtelijke procedu- i Australië, wel degelijk hout dit kader passen ook helemaal de schijnt te sneden. Want tot r Peter Wright, die lijken de pogingen van de rege- ring-Thatcher om de publikatie van het boek van Wright te voorko men, weinig succesvol. En zien haar juridische adviseurs nog slechts een mogelijkheid in de po ging om aan te tonen, dat Peter Wright ook als ex-geheim agent geen details over zijn werk mag be- fensief ontketend tegen de Britse kendmaken en dat, als dat toch ge- van het ontmaskeren van wat hij beschouwt als de meesterspion Sir Roger Hollis, een levenswerk heeft gemaakt. Verzwakt door ouder dom en ziekte, zijn advocaat stelt zeifs dat Peter Wright stervende is, heeft de ex-geheim agent, gewa pend met zijn boek, een laatste of- kroon. Hij is en blijft overtuigd de schuld van Sir Roger. En hij wil hoe dan ook gerechtigheid. beurt, er schade wordt toegebracht aan de organisatie van Engelands geheime dienst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7