Stevenshof halverwege Bijna 2000 woningen gereed actief in viije tijd Leiden geeft stichting tegen seksueel geweld subsidie van 40 mille Schipholweg recht getrokken DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 De heren architecten die zich kri tisch over de nieuwe woonwijk hadden uitgelaten hebben het ge weten. Niet dat het uiten van kri tiek dé manier is op aan een ont werpopdracht te komen maar en kele van de critici werden vorig jaar toch in de gelegenheid gesteld hun kunnen te tonen. "Het is er niet duidelijk anders gaan uitzien", concludeert gemeente-ambtenaar en supervisor voor de Stevenshof, J-M.E. Verkoren. "Het zijn uitein delijk toch allemaal variaties op hetzelfde type eengezinswoning geworden. De een met een beetje meer dit en de andere met een beetje meer dat". Meest afwijkend is nog het plan voor 110 'stalen' woningen waar van de bouw volgend jaar gaat be ginnen. Verkoren spreekt van een eerste aanzet die laat zien hoe het anders kan, al denkt hij dat het er ook weer niet zo heel spectaculair gaat uitzien. Hij sluit evenwel niet uit dat dit project in de toekomst een vervolg krijgt. De gedachten van de gemeente gaan op dit moment ook uit naar andere woonvormen, zoals een woongebouw voor centraal wonen. "De eerste woningbouw in de Ste venshof verdient niet de schoon heidsprijs maar zo langzamerhand begint er toch wel wat meer varia tie in te komen", stelt Verkoren te vreden vast. Kleurrijk Een van de meest opvallende va riaties op dit moment is wel dat de Stevenshof zich begint te ontpop pen als een heel kleurrijke woon wijk. Dat wil zeggen dat steeds meer woningen worden opgetrok ken uit een lichte steensoort en worden gelardeerd met opmerke lijke kleuraccenten. Het sobere standaard groen heeft plaats ge maakt voor signaalrood, knalgeel, hard oranje en hemelsblauw. Het is een trend in de architectuur die niet opzienbarend is maar er wel toe bijdraagt dat de Stevenshof een stukje eigen identiteit krijgt. Zeker is dat het kleurenspekta- kel de wijk iets vrolijks en herken baars geeft. Plannen die voor vol gend jaar op de rol staan doen ver moeden dat de architecten nog lang niet klaar zijn met het 'kleur geven' aan de Stevenshof. Te vre zen valt dat er zo kwistig met kleur gaat worden omgesprongen dat van een bewuste toepassing, om de massaliteit en monotonie te door breken, nauwelijks meer sprake is. Hoogbouw Een mogelijkheid om de herken baarheid van de nieuwe woonwijk te vergroten is om zo nu en dan ook eens wat hoger te bouwen dan thans gebruikelijk is. Het huidige woningbestand in de Stevenshof bestaat voor het leeuwedeel uit eengezinswoningen van drie of vier bouwlagen hoog. Het enige flatgebouw in de wijk reikt niet ho ger dan zes verdiepingen en het 'woontorentje' dat thans in de maak is zal slechts acht verdiepin gen tellen. De geringe hoogtever schillen zorgen volgens de stads planners voor een welkom accent tussen de dorpsachtige laagbouw. Als het aan de gemeente ligt zal hier en daar nog wel een plukje hoogbouw in de nieuwe woonwijk yerrijzen. Probleem is echter dat een groot deel van de Leidse wo ningzoekenden de doorzonwoning met een tuin en aan een woonerf nog steeds als ideaal ziet. De hoog- bouwmogelijkheden zijn dus be perkt als men wil voorkomen voor de leegstand te bouwen. Toch laat de gemeente de hoog- bouwplannen nog niet helemaal los. Een stok achter de deur daarbij is dat voor de Stevenshof een be hoorlijk exploitatietekort dreigt en daarom een kritisch bezien van de grondexploitatie noodzakelijk is. Meer hoogbouw is een van de wei nige, middelen die het gemeentebe stuur heeft om een gunstiger finan cieel plaatje te bewerkstelligen. Allure Behalve met haar eigen finan ciën houdt de gemeente ook reke ning met het huishoudboekje van de Stevenshofbewoners. De ener- giebeheersing van de nieuwbouw woningen is de afgelopen jaren al op een hoog peil gebracht en ook voor volgend jaar staan weer inte ressante plannen op stapel voor de bouw van bijzonder energiezuinige woningen. Het voorzieningenniveau in de Stevenshofbewoners wordt bin nenkort op redelijk peil gebracht als het winkelcentrum haar deuren opent. De bouw van het centrum met bovenwoningen nadert thans zijn voltooiing. Eind deze maand worden de eerste woningen opge leverd. In januari zullen de winkels opengaan en zal zich in de Stevens hof eindelijk een levendig centrum kunnen ontwikkelen. Natuurlijk is het onmogelijk van uit de kale polder iets tot stand te brengen dat direct al de dynamiek heeft van een bestaand stadsdeel. Het winkelcentrum, de tegenover gelegen strook nieuwbouw, de dijkwoningen en de tuibrug over de Stevenshofdreef doorbreken evenwel het beeld van de dorp sachtige laagbouw en geven het centrum van de nieuwe woonwijk zowaar iets van stedelijke allure. Natuur Zaterdag wordt er een stran- dexcursie georganiseerd door het IVN, afdeling leiden. Deze wan deling o.l.v. natuurgidsen begint 13.00 uur en zal ongeveer 2 uur duren. Beginpunt bij de vlaggen masten op de uitwateringsslui zen te Katwijk aan het einde van Noordboulevard. Postduiven Postduivenvereniging De Vriendenclub houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoont- stelling in het clubgebouw aan de Anna Paulownastraat. De ten toonstelling is zaterdag geopend van 18.00 tot 23.00 uur, zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijwilligers Het Leidse Volkshuis zoekt dringend twee vrijwillig(st)ers voor het begeleiden van een alfa betiseringsgroep van Neder landstalige volwassenen, op de dinsdagavond. Het gaat om een groep van 5 tot 8 personen die moeite heeft met lezen en schrij ven. Naast het werken aan taalvaardigheid wordt veel aan dacht besteed aan sociale vaar digheden en zelfvertrouwen. Dit werk vereist twee dagdelen per week aan uitvoering en voorbe reiding en eens per twee weken overleg met de andere alfabetise- ringsmerk(st)ers. Nadere infor, matie: Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33a, tel 071-149180, (vra gen naar Marja van Putten) Muziek Peter Banning, lid van de groep Yaravi, houdt vrijdag een lezing over de muziek van de In dianen. met name van de Andes- bevolking. Er wordt ingegaan op de geschiedenis, de muziekinstru menten en de rol van de muziek voor de vroegere en huidige An- des-samenleving. De lezing wordt geillustreerd met behulp van muziekfragmenten en mu ziekinstrumenten. Plaats: Facili teitengebouw aan de Cleveringa- plaats, aanvang 20.15 uur. Vergadering In het PSP-pand aan de Lange Mare 37a wordt vrijdagavond (aanvang 20.00 uur) een geza menlijke ledenvergadering van Links Leiden gehouden. Op de agenda staat onder meer de Leidse begroting aangezien vol gende week de algemene beschou wing worden gehouden. Film. De derde film uit de serie 'moord'-films die K&O dit sei zoen vertoont, is de Amerikaanse productie 'The Roaring Twen ties' met onder andere Humphrey Bogart en James Cagney. Deze film is dinsdag te zien in de film zaal van het K&O-gebouw, aan vang 20.15 uur. Toegangskaar ten dagelijks verkrijgbaar bij K&O. Oude vest 45 Leiden, tel 071-141141. LEIDEN - De Stevenshof wordt zo zoetjesaan een stuk stad van for maat. De bouw van de nieuwe Leidse woonwijk is nu bijna op de helft. In totaal zijn 2000 woningen gereed of in aanbouw en hebben ruim 5000 Leidenaren onderdak gevonden in de gloednieuwe stads uitbreiding. door Jan Rijsdam Het groeimiddel 'baksteen en specie' is nog lang niet uitgewerkt. De wijk in wording zal zich de ko mende jaren ontpoppen tot een woonbuurt waar zo'n 13.000 Leide naren woonachtig zullen zijn in ruim 4000 woningen. Even een geheugensteuntje. In december 1982 werden langs de Rijndijk de eerste woningen ge bouwd. De grote lijnen voor de nieuwe woonwijk waren op dat moment al getrokken: het aantal woningen, de prijs, waar winkels en scholen zouden komen en wel ke andere voorzieningen nodig wa ren. Het ene na het andere project is sindsdien van de grond geno- ,Ook volgend jaar wordt weer in straf stramien doorgebouwd en uitgebreid. Niet minder dan 700 woningen staan op het programma van de gemeente. Opmerkelijk is dat, ten gevolge van het rijksbe leid, een verschuiving zal plaats vinden van de huur- naar de koop sector. Er zullen in 1987 nog maar 160 woningwetwoningen worden gebouwd. Naast de bouw van pre mie-A- en premie-B-koopwonin- gen is ook een flink aantal premie- C-woningen gepland waarvan de eigenaar een eenmalige bijdrage krijgt van het rijk. Kritiek Het is de afgelopen jaren her haaldelijk betoogd dat de Stevens hof niet alleen groeit als kool, maar ook dreigt uit te groeien tot een wijk met almaar dezelfde 'stomme' eengezinswoning is almaar hetzelf de 'stomme' rijtje. Ook de gemeen te Leiden erkende dat de nieuw bouw eentonig aan het worden is en ging ijlings op zoek naar 'iets anders'. Met name wethouder Tes- selaar (volkshuisvesting) sloofde zich uit om er nog wat van te ma ken. Bovenstaande foto zou eigenlijk in kleur moeten zijn afgedrukt om te zien in welke fleurige kleuren de woningen zijn geschilderd. (foto Wim Dijkman) Een 'woontorentje' momenteel in aanbouw langs de Veenwatering wordt het tot dusver hoogste punt van de nieuwe woonwijk. (foto Wim Dijkman) Eén van de laatst gerealiseerde projecten in de de Veenwatering. waarde dat de deelnemende instel lingen gezamenlijk ook 40.000 gul den bijeen brengen. Het college vindt de argumentatie van de in stellingen om de verzoeken om bij dragen tot nu toe af te wijzen, na melijk niet overtuigend. De raads commissie schaarde zich gisteren achter het college; zij het dat de VVD en het CDA een voorbehoud maken voor wat betreft de vraag uit welke pot de gemeente de 40.000 gulden zal halen. LEIDEN - Geboren: Eveline Stephanie dv. C. Eggink en E.D.M. Vink, Patrick Antonius Duco zv. D. Reule en M.H.W. Reijman, Renée Coralie dv. J.H. van Beek en J.P. Rijsdijk. Paula dv. N. Hoek en J.J. Onderwater, Claudia Lyda Marti na dv. G. Star en C.C.J. Knetsch, Sebas- tiaan Karl Johan zv. G. Star en C.C.J. Knetsch, Bas zv. W.P. Verhoeff en J.M. van der Poel, Mutlu zv. N. Gündüz en F. Giiler, Danny zv. L. Bakker en D. van Tol, Gabrielle dv. B. Boers en B.J. van de Pas, Anna dv. C. van Duijn en H.C. Hoek, Lena Johanna Wendy dv. H.J. Jong, Johannes Theodorus Maria zv. T.J.M. van der Hoorn en M.T.M. Geer- lings. LEIDEN - De slinger in de Schipholweg wordt eruit gehaald. Deze week is met de werkzaamheden begonnen. Naar verwachting zal de Schipholweg voor de kerstdagen een normaal doorgetrokken route zijn. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden behoeven geen omleidingen of andere maatregelen te worden getroffen. Hoogstens zal daar waar nodig is het verkeer voor korte duur over één rijbaan worden geleid. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De stichting Samenwer kingsverband tegen Sexueel Ge weld krijgt volgend jaar 40.000 gul den subsidié op de personeelskos ten, mits de deelnemende instellin gen gezamenlijk eenzelfde bedrag op tafel leggen. De raadscommis sie voor onderwijs, samenlevings opbouw en emancipatie heeft dat gisteravond besloten. De stichting heeft de gemeente om een jaarlijkse subsidie tot 1990 van 150.00 gulden gevraagd voor twee personeelsleden. Vanaf 1985 had zij de "beschikking over twee beroepskrachten, van wie één via de zogenaamde Werkverruimende Maatregel. De andere formatie plaats werd dit jaar gesubsidieerd door de provincie Zuid-Holland, maar volgend jaar niet meer. Het samenwerkingsverband heeft daarom herhaalde pogingen onder nomen om ergens anders geld los te krijgen, zoals bij ministeries en de deelnemenden instellingen, waaronder de politie, het AZL en de GG en GD. Deze verzoeken om bijdragen zijn echter steeds afge- Omdat B en W het belang van het werk van de stichting onderschrij ven, zijn zij in principe bereid sub sidie te geven voor één coördina tor. Aan het toekennen van 40.000 gulden verbinden B en W de voor De woningbouw in de voormalige Stevenshofpolder is al opgerukt tot aan de gerestaureerde Stevenshofjesmolen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4