LDM zet haast achter bouw van voorzuiveiing Katwijk 50% tot 60% FAILLISSEMENTS VERKOOP Meao krijgt afdeling toerisme JlllTRIPODIA Plan voor kantorencomplex Hindenvetverguiiiiing nog dit jaar aangevraagd Inbraken Aanranding PERZISCHE EN OOSTERSE TAPIJTEN Dependance in Alphen van de baan lf r RKI II1P" vri'dag 21 nov' 10 0°-1700 uur I Hoornesplein Katwijk nrd I Hoornesplein Katj 'Snellere overdracht van informatie universiteit' DdNDERDAG 20 NOVEMBER 1986 LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) wil nog dit jaar een hinderwetvergunning aan vragen voor de voorzuiveringsin stallatie in Katwijk. Wanneer die vergunning wordt verleend, staat in principe niets meer de bouw van deze zuivering in de weg, aldus LDM-commissaris - en wethouder in Leiden - F. Kuijers. Als de voorzuivering is ge bouwd, kan de duinwatermaat schappij haar winningscapaciteit LEIDEN - In de Merenwijk zijn in de nacht van maandag op dinsdag 7 auto's opengebroken. Uit die au to's werden (radio)cassetterecor- ders gestolen. Op het parkeerter rein van Holiday Inn werd de de auto van een Duitser opengebro ken. De dader nam een tas met de garderobe van de eigenaar mee. Van een auto aan de Alpenroos werden 4 wieldoppen ontvreemd. LEIDEN - Een 22-jarige Leidse vróuw is gisteravond in een lift in een flatgebouw aan de Jan Luy- kenlaan aangerand. De vrouw wist zich los te rukken, waarna de dader er vandoor ging. De politie sluit niet uit dat de dader ook de aanran ding in een flat aan de Paramaribo- hof op zijn geweten heeft. Deze vond in de nacht van maandag op dinsdag plaats. fors uitbreiden. De installatie ver wijdert namelijk ook fosfaten uit het water, waardoor de algengroei vermindert. En dat heeft weer tot gevolg dat de winningsputten meer water kunnen verwerken. Als de capaciteit van de LDM is uitge breid, hoeft dit 'waterleidingbedrijf geen water uit Den Haag meer in te kopen om aan de behoefte in deze regio te kunnen voldoen. De LDM heeft overigens al enke le jaren de bouwvergunning voor de installatie op zak. Met de bouw kan echter nog niet worden begon nen voordat de gemeente Katwijk ook een hinderwetvergunning heeft afgegeven. Overigens schermt de provincie, die liever ziet dat de LDM indirect de over schotten overneemt van het Rot terdamse waterleidingbedrijf, nog steeds met een voorlopig besluit om de bouwvergunning in te trek ken. Zolang er geen definitief be sluit is gevallen, is de vergunning van de LDM nog steeds van kracht. Watertarieven De maatschappij treft nog meer maatregelen om de waterwincapa- citeit uit te breiden. Inmiddels is begonnen met de aanleg van een zevende winningskanaal. Boven dien wil de maatschappij in de toe komst nog twee andere win ningskanalen grondig opknappen. Die kanalen zijn dermate aangetast door betonrot dat ze niet meer goed zijn te gebruiken en maar de helft opleveren van wat ze eigen lijk zouden moeten opleveren. Volgens Kuijers zijn beide kana len ongeveer 30 jaar oud. De op knapbeurt en de kosten die de LDM hiervoor moet maken, zal geen gevolgen hebben voor de wa tertarieven. Kuijers verklaart dat voor deze investeringen al geld op zij is gelegd. "Voor het opknappen van de winningskanalen en het feit dat de LDM voorlopig nog water moet in kopen uit Den Haag, zou het tarief met om en nabij de 30 cent omhoog moeten. Op dit moment betalen de kleinverbruikers echter zo'n zelfde bedrag teveel nadat de voor de LDM ongunstige contracten met Katwijk waren gewijzigd. De ver liezen die de maatschappij in het verleden op die contracten leed, werden in feite betaald door de Leidse burgers. Het geld dat we na de herziening van de contracten overhouden, worden in de reserves gestopt en niet gebruikt om de ta rieven te verlagen. We hebben daarvoor gekozen om de voorko men dat de burgers over enige tijd toch weer met een prijsverhoging worden geconfronteerd", aldus Kuijers. De LDM heeft de te kleine win ningscapaciteit tot de zomer van dit jaar opgevangen door in tijden van waterschaarste oppervlakte water direct naar de eindzuivering te voeren in plaats van het eerst de duinen te laten passeren. Daaraan is een eind gemaakt nadat de in spectie voor de volksgezondheid dreigde met een ingreep. Naar nu bekend is geworden, heeft de LDM ook op een andere wijze geprobeerd de zuivering van water te versnellen. In augustus van dit jaór is namelijk onder een van de winningsmeren een draina gepij p ontdekt die slechts een me ter onder de bodem lag. Kuijers be vestigt dit. "Zo'n drain hoort veel dieper te liggen. Nu bereikte het oppervlaktewater al na een dag die pijp. En om het goed te zuiveren, hoort het water eigenlek enkele weken door de duinen te lopen", aldus Kuijers. "Deze methode was in feite iets beter dan water direct naar de eindzuivering voeren", gaat hij ver der. "Het werd nu tenminste nog enigszins gezuiverd. Het Waterlei- dingbesluit verbiedt een dergelijke methode niet. Toch hebben we de drain buiten gebruik gesteld. We vonden het toch te veel lijken op een directe zuivering van opper vlaktewater". De Leidsche Duinwatermaat schappij neemt op dit moment on geveer 750 kubieke meter schoon drinkwater per dag in uit 'Den Haag. Kuijers verwacht dat deze hoeveelheid net voldoende zal zijn wanneer de winningscapaciteit ko mend voorjaar op zijn laagst is. "Water is in het vooijaar, door de koude van de winter, 'dikker' of 'stroperiger' dan gedurende de zo mer of het najaar. Het is dan moei lijker de grond uit te krijgen waar door de totale leveringscapaciteit uiteraard minder is. We verwach ten het met de 750 kubieke meter water per dag uit Den Haag net aan te kunnen redden". Mocht dat niet lukken, dan is er volgens Kuijers nog geen man overboord. Door de toevoerbuizen tussen Den Haag en Katwijk kan maximaal 1000 tot 1100 kubieke meter water per dag worden ge stuurd. Een 'artist-impression' van het complex Schuttersstaete, dat aan de Schiphollaan moet verrijzen. (tekening pr) LEIDEN - De projectontwikkelaar Planconsult heeft een bouwver gunning aangevraagd voor een 3500 vierkante meter groot kan toorgebouw op het Schuttersveld. Wanneer het kantoor wordt verwe zenlijkt is volgens bedrijfsmake- laar Menno Smitsloo, contactper soon van Planconsult, nog niet he lemaal zeker. "Maar we gaan ervan uit dat het binnen een periode van twee jaar wordt gebouwd". Het kantoor, dat de naam Schut tersstaete zal dragen, wordt ge bouwd langs de Schipholweg, schuin tegenover het hoofdkan toor van de NBBS. Het wordt vol gens Smitsloo een 'bijzonder ogend' gebouw aangezien de hele gevel wordt opgetrokken uit ge kleurd, spiegèlend glas. Het pand zal vier verdiepingen tellen en er komen ongeveer 50 parkeerplaat sen bij. De projectontwikkelaar heeft nog geen huurders voor het gebouw al is er wel al een aantal serieuze ge gadigden. Overigens heeft de ont wikkeling van het kantoor lange tijd op een laag pitje gestaan. Plan consult, dat deel uitmaakte van het Boskalis-concern, had tot vorig jaar niet voldoende geld tot zijn be schikking om het kantoorcomplex op een manier te ontwikkelen die het wenste. Smitsloo stelt dat daar dit jaar verandering in is gekomen en het plan zo nu vrijwel volledig is uitgewerkt. Het is de bedoeling dat een be legger het kantoor uiteindelijk overneemt. Welke dat is, wil Smits loo op dit moment nog niet zeggen. "De belegger zal pas op de voor grond treden als het project hele maal rond is". ADVERTENTIE I bankstellen en wandkasten. i i beneden vergelijkbare winkelwaarde. 5 I OOK ALLE MATEN MAROCCAANSE BERBERS I gaanamAn idonderdag 20 nov. 10.00-21.00 uur zaterdag 22 nov. 10.00-17.00 uur —j LEIDEN - De Leidse school voor meao krijgt toch een afdeling toe ristisch onderwijs. Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs heeft dat mondeling toegezegd in een vergadering met een aantal direc teuren van meao-scholen, onder wie directeur C.E. van Oort van de Leidse school. Als alles meezit is de afdeling op 1 augustus 1988 een feit. Minder goed nieuws is de school echter ook ten deel geval len: de meao krijgt geen dependan ce in Alphen. Directeur Van Oort, die de raads commissie voor onderwijs gister avond van deze feiten op de hoogte stelde, vertelde dat aan de toezeg ging brandbrieven en bijna een ge rechtelijke procedure vooraf wa ren gegaan. De Leidse meao kent al 10 jaar een experimentele rich ting toeristisch onderwijs. Vier jaar geleden diende de school een ver zoek in om die richting te mogen omzetten in een echte afdeling, die veel meer faciliteiten heeft. Gin jaar-Maas gaf daarvoor aanvanke lijk mondeling toestemming, maar kwam later met het plan dergelijke afdelingen alleen onder te brengen bij de scholen voor middelbaar ho reca onderwijs, verbonden aan scholen voor middelbaar midden- standonderwijs, in Groningen, Apeldoorn en Tilburg. De Leidse school was daar zeer boos over. Gevreesd werd dat de scholen in Groningen, Apeldoorn en Tilburg leerlingen zouden weg kapen en dat de Leidse richting toerisme door gebrek aan belang stelling zou moeten worden opge heven. Samen met de meao's in on der meer Utrecht en Zwolle die ook een afdeling toeristisch onder wijs willen, vroeg de Leidse school om opheldering bij het ministerie. Deze bleef maar uit, waarna de di recteuren van de scholen overwo gen een gerechtelijke procedure te beginnen. Klaarheid Protserig Tien jaar geleden werd voor de eerste keer de Leidse Antiek beurs gehouden. Vrijdag - aan het einde van de middag - zal de Stadsgehoorzaal al weer voor de negentiende keer een weekeinde lang veranderen in een antiek markt. Mogen we de organisatie geloven, dan gaat het ditmaal om een bijzonder spektakel: een feesteditie. "De deelnemers hebben meer kwaliteit dan tijdens de voor gaande keren", zegt organisator Noppeneij. "Kijk, de vraag was beduidend groter dan het aan bod, dus zou je kunnen zeggen dat we de krenten uit het brood hebben geplukt". Wil hij zeggen dat 'zijn' beurs de vorige keren de moeite van het bezoeken ei genlijk niet waard was? "Nou nee, maar ik ben wel eer lijk als ik zeg dat we de mensen de vorige keren toch iets meer eenheidsworst hebben voorge schoteld", aldus de organisator die vervolgens een stelling lan ceert: antiek leeft in Leiden. Op de vraag waarom, blijft hij aan vankelijk het antwoord schuldig. Waarna hij zegt dat je in Leiden en omstreken volgens hem rela tief vrij veel antiekwinkeltjes hebt. "Dat zegt toch ook wel iets volgens mij". Jawel, maar het is een gevolg van die liefde, waarschijnlijk niet de oorzaak. "Nou, ik wil me wel aan een verklaring wagen: in Leiden trekken wij traditiegetrouw een jong publiek. Mensen die bij de universiteit werkzaam zijn of bij het ziekenhuis. Ik denk dat die groep de echte liefhebbers zijn en maken datje kunt zeggen: an tiek leeft in Leiden". "Kijk, die mensen hebben een tijdlang een wit wandmeubel ge had en daar zijn ze nu zo onder hand wel op uitgekeken. Terug naar de goeie ouwe tijd willen ze. Niet meer dat koele, kille". In zijn persbericht schrijft de organisator dat je per streek een andere smaak hebt: "In de rand stad bijvoorbeeld is veel vraag naar zilver, kristal en porcelein. Daar hoef je in Brabant bij wijze van spreken niet mee aan te ko men. De voorkeur gaat daar uit naar koper, tin en druk bewerkte kasten". "Dat kunt u zelf ook wel be denken. Nee? Nou, in Brabant en Limburg heb je vaak te maken met een boerenbevolking. En die mensen houden eigenlijk niet van dat fijne". Noppeneij vervolgt: "Die men sen hebben een wat grovere smaak. Ik bedoel dat niet beledi gend hoor. Het is hun goed recht om protserige voorwerpen mooi te vinden". "Maar in het westen kom je die smaak weer niet tegen. De men sen in Leiden en omgeving hou den van de fijnere spullen. Bij hen kun je niet komen aanzetten met een druk bewerkte kast". Een compliment of niet? Of zou Noppeneij in Brabant en Limburg over ons vertellen dat we alleen maar van het bonkige houden? De Leidse antiekbeurs zal dit jaar geen eenheidsworst zijn, aldus de organisator. (pr-foto) Leino's Kent u ze nog, de Leino's? Al weer een tijdje geleden compo neerden ze het afwaslied, een vrolijke song met als moraal: gooi het servies toch te pletter. "Het is een aardig succes gewor- den, dat nummer", vertelt drum mer Joop. "We hebben 6 weken in de Nederlandstalige top 30 ge staan. En dat is voor een eerste single natuurlijk een mooi resul taat". Eén ding vonden de Leino's echter jammer: ze zijn niet op de televisie geweest. "Net niet ge red. We zouden in 'Op volle toe ren' komen, maar toen was er een special over Corrie Konings en gingen we in de ballenbak". En dat zat ze niet lekker. "En fin, wij zijn ook meegeweest met die nachttrein van de Vara. Jaze ker, toen hebben we ook gezon gen. Maar wat nog veel belangrij ker is: we zijn in contact geko men met Jack Spijkerman. Hij heeft ons vervolgens de studio's laten zien en er voor gezorgd dat we alsnog op de televisie ko- "Nou kijk, in zijn programma mogen mensen wensen doen. Toen wij er waren kon een me vrouw bijvoorbeeld naar haar zuster in Australië. Verrek, dach ten wij: dat is wat voor ons. Wij hebben dus onze wens ook maar ingeleverd: dat we toch wel graag op televisie willen, vooral omdat we al die borden, kopjes en schotels nog overhebben". Dat laatste punt moet even worden toegelicht: de Leino's wilden hun liedje kracht bij zet ten door borden en ander servies kapot te smijten, of mensen die borden overhadden zich maar even wilden melden. Resultaat: in de garage van Joop liggen 150 koppen en schotels en zo'n 600 borden. "En die willen nog fijn even kapotsmijten als we het afwas lied zingen. Dat is natuurlijk het leukst op televisie. Komt mooi óver. Hoe dan ook, wij hebben onze wens ingediend en wat ge beurt er? We worden er uitgepikt en mogen op televisie!" Begin volgend jaar is het illus tere duo te zien in het Veronica- programma met de treffend naam 'Pats Boem'. Dolf Brou wers schijnt in de jury te zitten en daar verheugt Joop zich nu al op. "Die man houdt toch ook wel van een geintje, had ik zo ge dacht". Hebben jullie al een nieuw plaatje bedacht? "We hebben als het ware wel een nieuw nummer, maar we moeten nog een naam bedenken. Bovendien moet er nog een beetje aan de tekst worden ge sleuteld vinden wij"'. Waar gaat het over? "Over een vrouwspersoon", antwoordt Joop monter. Maar meer wil hij echt niet kwijt. Be halve dan dat ze nog een moraal moeten vinden en dat het een ko misch nummer gaat worden. Als de Leino's nou straks maar niet met vrouwen gaan smijten. evenwel klaarheid in de zaak. Van Oort: "Wij vroegen haar wat de overwegingen waren om de afde lingen toeristisch onderwijs on danks de mondelinge toezegging toch niet aan de meao's te verbin den. Toen zei ze: Heren, waar praat u over? Ik heb altijd gezegd dat u een afdeling zou krijgen". Ondanks dat het hier wederom geen schriftelijke toezegging be treft, heeft Van Oort vertrouwen in de zaak. Hij heeft inzage gehad in de brief die de staatssecretaris hierover naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, waarin haar voor nemen staat dat de afdelingen voor toeristisch onderwijs aan de mea o's te verbinden. "Bovendien wor den we nu bij het overleg betrok ken, dat is heel lang anders ge weest". Een afdeling verschilt in een aan tal opzichten met een richting. Bij een richting krijgen alle leerlingen pas in de tweede klas toeristisch onderwijs. Bij een afdeling begint dat direct in de eerste klas en leer lingen worden door een toelatings commissie geselecteerd. Zij die voor de toeristische opleiding kie zen, kunnen onder meer een vakdi ploma halen waarmee ze een reis bureau kunnen beginnen. Ginjaar-Maas deed in dezelfde vergadering met de directeuren overigens zijdelings de suggestie dat de meao wellicht in de toe komst kan samenwerken met de Haagse scholengemeenschap voor middelbaar horeca-, detailhandel en ondernemersonderwijs 'Haag land'. Ze is er immers voorstander van dat toerisme- en horeca-onder- wijs aan elkaar worden verbonden. Aangezien Den Haag ook een afde ling wil, zouden beide scholen aaansluiting kunnen zoeken. Alphen Tegenover de komst van de afde ling in Leiden staat het uitblijven van een dependance in Alphen. Het ministerie van onderwijs heeft de dóór de Leidse meao ingedien de aanvraag afgewezen, waardoor een dependance in Alphen min stens een jaar vertraging heeft op gelopen. "We laten het er niet bij zitten", zegt Van Oort. Samen met de Kamer van Koophandel en de gemeente Alphen beraadt de school zich op stappen om het re centelijk besluit ongedaan te ma ken of te omzeilen. De dependance zou in Alphen worden gevestigd in een nieuwbouwpand bij het sta tion. Als argumenten voor de weige ring worden genoemd de op han den zijnde nieuwe structuur in het middelbaar beroepsonderwijs, waarbij ook de Leidse mea© met andere mbo-scholen in de stad moet gaan samenwerken. "Er zou dan een economisch lyceum moe ten komen en daar past een wille keurige dependance niet in", aldus Van Oort. De 400 belangstellende leerlingen uit Alphen worden ver wezen naar de meao in Zoeter- meer, wanneer zij niet door de Leidse school kunnen worden aan genomen. LEIDEN (ANP) - Er moeten mogelijkheden komen om kennis sneller en effectiever over te dragen tussen universiteiten en bedrijfsleven. Een der gelijke overdracht mag niet worden gehinderd door bestaande universi taire bestuurstructuren. Dat betoogde dr. W. Dekker, voorzitter van de Raad van Toezicht van Philips, vanmiddag tijdens de Bedrijvendagen '86 van de Leidse universiteit in het AZL. Samenwerking tussen universiteiten en bedrijven is volgens Dekker een zaak van vetrouwen en van lange termijn. "Er moet een relatie wor den opgebouwd met een open uitwisseling van informatie, waarbij ook tegenstellingen ten aanzien van bijvoorbeeld octrooien bespreekbaar worden. Er moeten organisatievormen worden gevonden voor gemeen schappelijke projecten. De bekende vormen zoals contractresearch, raamovereenkomsten en ad-hoc-overeenkomsten zijn op een aantal pun ten bruikbaar, maar kennen beperkingen als het gaat om slagvaardig, internationaal reageren", aldus dr. Dekker. Dat laatste is volgens hem een noodzaak voor het bedrijfsleven. "Als het bedrijfsleven in Nederland deze kans niet grijpt en de concur rent in het buitenland wel", zo waarschuwde hij, "dan zal dit zelfs op vrij korte termijn al een negatief effect hebben op het voortbestaan van gea vanceerde industriële ondernemingen en op onze op export gerichte eco- ADVERTENTIE Rapenburg 97, Leiden. Tel. 071-122176. (Reserveren gewenst) RESTAURANT VOOR FIJNPROEVERS- MET EEN CULINAIRE VOORLIEFDE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3