Is Nooit zonder camera de deur v-vn v Plan voor Katwijks zwembad blijkt tonnen meer te kosten Bouw sporthal lijkt van de baan Wethouder: 'Jaarlijks tekort blijft binnen limiet' Prijzen corso Rijnsburg uitgereikt 'Alleen Zevenhoven en Nieuwveen samen' DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 25 Bep Rodenburg exposeert vanavond foto's van Woubrugge WOUBRUGGE - De Woubrugse Bep Rodenburg exposeert van avond vanaf half acht haar foto's van Woubrugge in de vergader zaal van het gemeentehuis. Ie dereen die daarvoor belangstel ling heeft, kan de vijftig albums gevuld met kranteknipsels, oude en nieuwe foto's komen bekij ken. "Elk album vertelt een verhaal apart", zegt Bep Rodenburg. De foto's geven een verslag van de verandering van het dorp Wou brugge door de jaren heen. In die tijd zijn veel gebouwen afgebro ken en herbouwd, gerestaureerd of gewoon verdwenen. Bep Ro denburg houdt nauwgezet bij wat op welke plaats heeft ge staan. Maar ze fotografeert niet alleen gebouwen. Ook mensen zijn geliefde objecten. X Eén uit de vijfduizend van Bep Rodenburg: De Wijde Aa in wintertijd. Het mooie plaatje is vanavond te zien op de tentoonstelling in het Woubrugse gemeentehuis. (foto Bep Rodenburg) Eigen album "Van elk onderwerp heb ik wel iets", vertelt ze enthousiast, "en alles krijgt een eigen album". Ze haalt er een paar tevoorschijn. Wegen en straten, luchtfoto's, al le huizen van het dorp, belangrij ke personen. Er is weinig in Woubrugge dat ze niet op de ge voelige plaat heeft vastgelegd. Bep Rodenburg, niet geboren maar wel getogen in Woubrugge, begon haar verzameling in 1977. door Jolanda Mak "Het idee is eigenlijk van mijn dochter Astrid. Die verzamelde kranteknipsels over Woubrugge in een schrift. Toen zij daarmee stopte, ben ik verder gegaan. In eerste instantie bewaarde ik kranteknipsels en kocht ansicht kaarten van Woubrugge. Hoe ou der hoe beter. Natuurlijk was het ook hierbij de sport om van het zelfde plaatsje of hetzelfde huis een foto van vroeger en een foto van nu te hebben". "Pas in 1979 ben ik zelf foto's gaan maken. Het verzamelen van oude ansichten werd bovendien ook vrij duur. Vooral als ze wer den gekocht via ruilbeurzen. Dan betaal je gauw twintig gul den voor zo'n kaart en daar moet je dan de benzinekosten nog bij rekenen. De eerste foto's liet ik ontwikkelen en afdrukken. On geveer een jaar nadat ik begon te fotograferen, kreeg ik een ver grotingsapparaat. Vanaf dat mo ment ben ik zwart-wit foto's zelf gaan ontwikkelen en afdruk ken". Prenten De verzameling groeide in snel tempo. In 1984 won ze in een door een plaatselijk weekblad uitgeschreven wedstrijd de eer ste prijs met één van haar foto's. Wat ooit begon met een schrift vol kranteknipsels, is inmiddels uitgegroeid tot een collectie van ruim 5000 afgedrukte foto's. Ik vraag overal om oude prenten", aldus Rodenburg. "Ik ben gèk op oude schoenendozen met foto's. Over het algemeen zijn de men sen heel bereid om mee te werken. Als ik bijvoorbeeld een bepaalde kiek wil hebben, is er altijd wel iemand die voor me op zoek gaat. Als ik hem dan krijg, hebben ze zelfs de namen van de personen die er op staan al voor me opgezocht". king. "Een wedstrijd touwtrek ken aan het water mocht ik foto graferen vanuit één van de red dingsboten. Ook poseren voor een winkel vjnden de mensen geen enkel probleem. Het liefste maak ik echter spontane foto's". Ze gaat nooit zonder camera de deur uit, tenminste in Woubrug ge. "Als ik op reis ga, laat ik hem altijd thuis". Ze is pas terug van zeven weken vakantie. Zonder camera. "Het was leuk", vertelt ze "Maar wat heb ik veel gemist in Woubrugge". KATWIJK - Het nieuw bouw- en renovatieplan voor het Katwijkse zwem bad valt honderdduizenden guldens duurder uit aan vankelijk is geraamd. Het treffen van energiebespa rende maatregelen vraagt een extra investering van 400.000 gulden en ook het aanpassen van de voorzie ningen rond het bestaande 50-meterbassin gaat enkele tonnen meer kosten. De definitieve cijfers wil de verant woordelijke wethouder W. van der Plas nog niet bekend maken om dat de raad van beheer van het zwembad momenteel nog onder handelt met de aannemer en de ar chitect. De Katwijkse gemeente raad, die in maart van dit jaar 5,2 miljoen gulden uittrok voor het op knappen van de bestaande zwem- accommodatie en de bouw van een nieuw recreatiebad, is tijdens een besloten bijeenkomst van de kos- tenoverschrijding op de hoogte ge steld. Bij die gelegenheid hebben de partijen zich overigens nog niet huidige stand van zaken", aldus Van der Plas. "De inhoudelijke dis cussie volgt nog". Wel hebben eni ge raadsleden inmiddels opnieuw te kennen gegeven dat de kosten voor de renovatie en nieuwbouw van het zwembad de pan uitrijzen. Het plan moet volgens hen worden beperkt tot het opknappen van het 50-meter bad. De wethouder 'is er echter van overtuigd dat ondanks de kosten- overschrijding het jaarlijkse tekort op de exploitatie van het gemoder niseerde zwembad in de buurt van de 700.000 gulden blijft. Dat is de limiet die de gemeenteraad des tijds heeft gesteld. Struikelblokken Wethouder Van der Plas betwij felt ondertussen of het definitieve nieuwbouw- en renovatieplan nog in december van dit jaar door de gemeenteraad kan worden behan deld. "Dat zou betekenen dat de gesprekken met de bouwer binnen twee weken moeten worden afge- rond. Misschien dat dat nog lukt, maar ik vrees dat we moeten uit wijken naar januari", aldus Van der Plas. Als de raad dan akkoord gaat, zal in maart of april 1987 met de werkzaamheden worden begon nen. Ongeveer een jaar later zou de kustplaats dan beschikken over een nieuw recreatiebad en een ge moderniseerd instructiebad. Nadat de Katwijkse gemeente raad in maart van dit jaar instemde met nieuwbouw en renovatie van De MIereweide is langdurig ge werkt aan de uitwerking van dit plan. Belangrijke struikelblokken waren het treffen van ingrijpende energiebesparende maatregelen, een voorwaarde van de raad, en de modernisering van het instructie gedeelte van het bad. Het bleek daarbij onmogelijk binnen het be schikbare krediet van 5,2 miljoen gulden te blijven. Voor wat betreft het toepassen van de energiebesparende maatre gelen gold verder nog als nadeel dat de gasprijs, met name voor de grootverbruikers, de afgelopen pe riode sterk is gedaald. Het rende ment van investeren in energiebe sparing is daardoor sterk vermin derd. "Het treffen van deze maatre gelen gebeurt nu in feite op ideolo gische gronden", aldus wethouder Van der Plas, "omdat de periode waarin de onkosten worden terug verdiend al is opgelopen tot tien jaar. Maar je weet natuurlijk nooit wat de energieprijzen de komende jaren nog gaan doen". Tot de energiebesparende maat regelen voor de nieuwe zwemac- commodatie behoort onder meer het aanbrengen van een eenvoudig systeem voor het gebruik van zon- ne-energie. Instructie Tegelijk met de bouw van een nieuw recreatiebad wordt ook het bestaande 50-meterbad onder han den genomen. Het buitenbassin, dat na het afbranden van het oude binnenbad werd voorz verschuifbaar dak, zal in de toe komst vooral worden gebruikt voor instructie- en verenigings- zwemmen. De opknapbeurt van dit bad is niet echt ingrijpend, maar gaat volgens wethouder Van der Plas toch enkele tonnen meer kosten dan in maart van dit jaar nog werd becijferd. Duurder worden onder meer het uitbreiden van de kleedaccommo datie, het aanpassen van de gevel en het verbeteren van de techni sche installatie. Ook het opnieuw betegelen van de perrons rondom het bassin valt duurder uit. De gemeenteraadsleden moeten er verder rekening mee houden dat er binnen afzienbare tijd opnieuw kosten moeten worden gemaakt om het 50-meter bassin beter ge schikt te maken voor instructie doeleinden. De huidige overkap ping werkt als een gigantische klankkast, waardoor het geluidsni veau in het bad veel te hoog is. "Daar moet het nodige aan gebeu ren", beseft de wethouder. "Vooral voor de instructeurs is de huidige situatie niet aanvaardbaar". Ook het vochtigheidsgehalte in dit bad moet volgens Van der Plas worden teruggebracht. Wethouder W. van der Plas: "Nieuwbouw- baar". Behalve de huidige kostenover- schrijding zullen ook deze toekom stige uitgaven van invloed zijn op de beslissing die de Katwijkse ge meenteraad in december of januari over het nieuwbouw- en renovatie- plan moet nemen. Het plan werd in maart van dit jaar aangenomen doordat de RPF en de WD zich renovatieplan ondanks kostenoverschrijding nog steeds haal- (foto Dick Hogewoning) schoorvoetend aansloten bij de Wethouder Van der Plas ziet on- voorstanders uit het CDA en Ge- dertussen ook nog wel een licht- meentebelangen/D66. Door de lan- puntje in het steeds uitstellen van ge onderhandelingsperiode met de bouwplannen. Van het verzeke- uiteindelijk als resultaat een flinke ringsbedrag dat de gemeente na kostenoverschrijding, zouden er het afbranden van het oude bin- wel eens opnieuw partijen uit de nenbad ontving is momenteel nog boot kunnen stappen. SGP en ruim 2 miljoen gulden over. Elke PvdA waren destijds al tegen het maand uitstel levert een behoorlijk van het zwembad. bedrag aan rente op. Rijnsburgse wethouder: 'Te veel vraagtekens' RIJNSBURG - De bouw van een tweede sporthal in Rijnsburg blijkt voorlopig geen haalbare kaart. Dat deelde wethouder W. Glas bergen gisteravond mee aan de leden van de plaatselijke sportraad. Volgens de wet houder zijn er te veel vraag tekens te plaatsen bij de fi nanciering en de exploitatie van de sporthal. Maandag avond buigt de gemeentelij ke commissie welzijn zich in het gemeentehuis over de kwestie. Er is volgens een nota van de ge meente over de bouw van een sporthal door de 'Stichting Sport hal Middelmors' in de begroting een gat van ruim 130.000 gulden. "En dan is er nog sprake van een minimale situatie", aldus de nota. "Het is duidelijk dat het college van burgemeester en Wethouders geen voorstel aan de gemeenteraad kan doen om garant te staan voor een door de stichting af te sluiten lening". Of de bouw van een nieuwe sporthal in Rijnsburg nu definitief van de baan is, staat nog niet ge heel vast. "Dat zal de stichting moeten beslissen, maar zoals het er nu voorstaat kan het college er geen medewerking aan verlenen. Bovendien verwacht ik dat het ^provinciebestuur medewerking van het gemeentebestuur op deze basis niet zal goedkeuren", aldus de wethouder. Vertegenwoordigers van het stichtingsbestuur waren vanmor gen niet voor commentaar bereik baar. Wethouder Glasbergen liet wel weten dat wat B en W betreft, de noodzaak van een tweede sport hal in Rijnsburg aanwezig is. Het initiatief om in Rijnsburg sporthal te bouwen werd op 1 mei 1984 genomen door de voetbalvereniging Rijnsburgse Boys. De reden van het verzoek aan de gemeente om daarvoor on der meer grond ter beschikking te stellen, was de behoefte aan zaal ruimte om voetballers en met na me de jeugdleden, te kunnen op vangen als de velden in de winter onbespeelbaar zijn. Verder was de toenemende belangstelling voor het zaalvoetbal, waarvoor in Rijns burg geen accommodatie beschik baar is, aanleiding voor het ver zoek. Burgemeester en wethouders van het bloemendorp reageerden positief op het plan van de inmid dels door Rijnsburgse Boys in het leven geroepen stichting Sporthal Middelmors. Maar Ben W stelden wel enkele voorwaarden aan hun medewerking. Eén van die voor waarden was een sluitende exploi tatiebegroting. Aan deze voorwaar de blijkt nu niet te zijn voldaan. Het grote probleem blijkt de be zetting van de sporthal in de och tenduren. Dit is noodzakelijk voor een rendabele exploitatie. Lukt het om huurders te vinden voor die uren, dan kan de huuropbrengst op ongeveer 96.000 gulden per jaar worden geraamd. "Het maximale is daarmee vrijwel bereikt", aldus de nota. "Een enkel uur kan de •sporthal nog wel worden ver huurd, doch zeker geen 17 uur per week meer voor zaalvoetbal zoals de stichting veronderstelt. Zaal voetbal wordt bij uitstek 's avonds beoefend en daarvoor zyn in de huidige opzet al geen uren meer beschikbaar", aldus de nota. De stichting had in de begroting ook een opbrengst van 56.000 gul den geraamd uit verhuur van de hal ten behoeve van voetbalwed strijden tussen bedrijven. Maar de ze post dient te worden geschrapt, omdat bedrijven, zo blijkt uit de nota, hun personeel doorgaans niet 's morgens laten voetballen. Herindeling met Ter Aar voorkomen Burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg (met baard) overhandigt Hans Warmerdam uit Hillegom het zilve ren boeket, de tweede prijs voor de bloembinders die aan het corso hebben meegedaan. (foto Dick Hogewoning» RIJNSBURG - Burgemeester F. Jonkman heeft gisteren in de Voorhof in Rijnsburg de prijzen overhandigd aan de winnaars van het Rijnsburgs bloemencorso dat op 2 augustus door de streek trok. "Eigenlijk kreeg iedereen een prijs", aldus een vertegenwoordi- tuigen. ger van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, die elk jaar de cor so's mogelijk maakt. "De mensen zijn allemaal met evenveel enthousiasme bezig ge weest om hun praalwagen op te *En dat geheel belang loos", zo benadrukt de woordvoer der van de stichting. "De één doet het wat mooier dan de ander", zegt hij. "Dat laten wij dan tot uiting ko men in een penning, maar de overi ge prijzen waren hetzelfde: een setje met een zakcalculator, een aansteker en een vulpen". NIEUWVEEN - Nieuwveen heeft de provincie Zuid-Holland officieel gevraagd de gemeente op te heffen en samen te voegen met Zevenhoven. In een concept-brief die nog door de raad moet worden vastgesteld, schrijven B en W te beseffen dat herindeling onafwendbaar is. "Wij zijn realist genoeg om te zien dat hoewel de argumenten vóór herindeling te algemeen en te studeerkamerachtig zyn, aan herindeling haast niet valt te ontkomen", aldus Nieuwveensburgemeester M.J.J.M. Boelen. "Wy wij- flèn echter samenvoeging met Ter Aar af'. Volgens het Nieuwveense college passen de twee gemeenten Zevenho ven en Nieuwveen in het geheel niet by Ter Aar. Integendeel, want waar Ter Aar echt een glastuinbouwgemeente is, verdienen de Nieuwveners en Zevenhovenaren ook op andere wijzen hun brood. De argumenten dat kleine gemeenten onvoldoende in staat zijn om een krachtdadig bestuur te voeren, zyn volgens Nieuwveen niet van toepassing. "Het is een onbewezen stelling dat een gemeente van 15.000 inwoners met acht kernen (Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven-red.) bestuurs- krachtiger is dan een gemeente van 3100 inwoners met één kern", schrij ven B en W, die de opmerkingen van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland dat in kleine gemeenten veel kunst- en vliegwerk van de ambte naren nodig is als 'kwetsend erva*n'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25