De com pact disc in nieuwe rol Auto's die op gas rijden zijn niet schoon genoeg Mistige mistlichten Nieuwe wasmachi spaart waspoeder, stroom en milieu Fred van der Vlugt gokt op Volvo 480 ES E L E K T R O N I K A Voor nieuwe Jaguar wordt nu al zwart betaald Boekje over automatisering Rekenmachine voor specialisten DE EERSTE AUTOBOEKEN ZIJN ER ALWEER de komst van deze nieuwe Jaguar vertraagd. De wagen is helemaal nieuw. Van bumper tot bumper. Desondanks is de klassieke lijn van het befaamde Britse merk ge handhaafd gebleven. 'Klassieke waarden zijn verenigd met ultra moderne techniek om tot in de ja ren 90 bij te blijven', zo drukte Geërt Tax het uit. Dat moderne vindt men terug in het uitvoerige elektrische syste men, irr de complete uitrusting (in clusief abs), in het twee lagen lak- systeem en in de u-vormige auto maat die ook als de handbak kan worden gebruikt. Hoewel de ook van de televisie be kende autojournalist Fred van der Vlugt zijn catalogus-autoboek al tijd in november in de winkels brengt, is hij er al jaren achtereen in geslaagd de 'auto van het jaar' op de omslag te hebben. Dus maanden voordat de jury de uit slag bekend maakt. Samengesteld door Koos Post Ondermeer door de luxe binnenin willen sommigen beslist Jaguar rij- deiï. Maar dit is dan ook het interieur van de Daimler. (f0to pr) Dat er heel dik voor moet wor den betaald vindt men bij Jaguar Nederland geen bezwaar, de con currentie (zoals Mercedes en BMW) is ook bepaald niet goed koop. Er zijn nu eenmaal automo bilisten dat beslist in een Jaguar wil rijden. Die kopen hem toch wel. Maar volgens de mannen in het Houtense hoofdkwartier zou den daar nu ook wel eens wat reke naars kunnen bijkomen. Die zou men in Houten graag eens willen voorrekenen dat het allemaal niet zo kostbaar is als 'men' soms wil doen voorkomen. Het is maar wat men onder kostbaar verstaat. Als Fred van der Vlugt er in slaagt die traditie ook dit jaar met zijn Wereld op Wielen-produktie 'Auto '87' te handhaven wordt de trots van Bom 'auto van het jaar'. Want op de buitenkant van hef boek prijkt een Volvo 480 ES, ont worpen, ontwikkeld en nu ge bouwd in Nederland. En wat voor een 480 ES. Een uiterst attractieve cabriolet. Nergens te zien natuur lijk, want het is (knappe) tekening. Maar zelfs al krijgt Fred van de Vlugt ditmaal geen gelijk en bekro nen hij en zijn collega-juryleden een andere wagen, dan nog blijft Van der Vlugts boek een goede gids in autoland. Op de eerste blad zijden al de verwachtingen voor het komende jaar, de nieuw te ver schijnen modellen. Daarna foto's en gegevens van meer dan 280 in ons land te koop zijnde auto's. In het hart van het boek een kleuren- katern met hier verkrijgbare ca- brio's. Daar omheen wat franje met on der meer een lijst van alle tot nu toe schone auto'. Er is dus geen re den om te klagen over de com pleetheid van het handzame boek werk, dat voor bijna twee tientjes te koop is in boekwinkels en kios ken. 'Autotest '87' Hoewel Harry Eskes als samen steller van een ander autojaarboek 'Autotest '87' over de Volvo 480 ES spreekt als het 'hoogstandje uit dè lage landen' gaf hij voor de omslag van zijn produktie toch de voor keur aan de sierlijke Audi 80, ook nog in de race voor de titel van 'au to van het jaar'. Het is alweer voor de achttiende maal dat dit boek wordt uitge bracht. Trouwens, de meeste auto jaarboeken blijken een lang leven te hebben, er is kennelijk een goe de markt voor. Eskes is bij de sa menstelling van zijn boek dan ook weer vólgens de oude vertrouwde formule te werk gegaan. Alle lever bare merken uitvoerig besoroken, enkele tientallen autotests en de nodige nieuwtjes, zoals een uitvoe rig verhaal over dat 'hoogstandje in Helmond'. Het boek (van Kluwer Techni sche Boeken in Deventer) is van het bekende A 4-formaat, telt meer dan vijfhonderd pagina's en is eveneens in boekwinkels en kios ken te koop. Maar het kost wel bij na drie tientjes. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 Schone auto's worden van rijkswe ge gesubsidieerd. Auto's die op au- togas rijden zouden schoon zijn. Waarom vallen die dan toch buiten de prijzen? Directeur C.H.A. Aangenend van de Rijksdienst van het Wegverkeer gaf dezer dagen een duidelijke ver klaring: 'De belangrijkste reden is dat een lpg-auto - anders dan veel al ietwat optimistisch naar voren wordt gebracht - niet altijd schoon is. Op zijn best kan een lpg-auto schoner zijn dan welke benzine-au- to ook, maar in de praktijk valt dat zelfs zeer vaak tegen. Zolang het schoon zijn van lpg-auto's niet kan worden gegarandeerd, zal hij ook niet als zodanig worden erkend'. Volgens de Aangenend moet aan drie voorwaarden worden voldaan voor het gegarandeerd schoon zijn van auto's op gas. Kort en goed: de gasinstallatie moet perfect zijn, de inbouw vakbekwaam gebeuren en het onderhoud grondig en deskun dig worden bijgehouden. Daaraan schort dus kennelijk vaak wat aan. Topambtenaar Aangenend zei dit onomwonden in het hol van de leeuw. Temidden van de autoga- sinbouwspecialisten, die in Avifau na in Alphen aan den Rijn waren bijeengekomen. Maar hy kon ver moeden dat zijn woorden, hoewel duidelijk kritisch van toonzetting, toch in goede aarde zouden vallen. Hij kreeg immers het eerste log boek voor lpg-rijders uitgereikt en dat is een verdere stap, die de club van inbouwspecialisten - 'AGIS' genaamd - zet op weg naar een ge garandeerd kwaliteitsprodukt. De AGIS omschrijft zichzelf als de belangenvereniging van de pro fessionele autogasinbouwspecia- listen. Met elkaar bouwen zij jaar lijks zo'n 60.000 installaties in. Daarmee dekken zij ruim de helft van de Nederlandse markt. Maar die markt kan gemakkelijk worden verdubbeld, menen zij, omdat er in Nederland toch altijd nog zo'n 800.000 automibilisten meer dan 20.000 km per jaar rijden. De vereniging meent ook dat haar belang toeneemt nu er ver gevorderde plannen zouden zijn om de keuring van lpg-installaties volgend jaar te privatiseren. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd aan de Kalkovenweg in Alphen aan den Rijn en de huidige voorzitter is de heer C.P.Comman- deur, die onder meer vertelde dat in samenwerking met bestaande opleidingsinstituten - zoals de VAM in Voorschoten - een vakop leiding tot stand is gekomen, die de officiële keuringsbevoegdheid verbindt aan een vakdiploma. 'Nou is het best leuk als we ons zelf als specialisten omschrijven, maar daar hebben we niets aan als niemand het weet', merkte de heer Commandeur op. Daarom werd het zogenaamde 'logboek voor lpg- rijders' ontworpen. Waarin alles staat over inbouw van en omgaan met de gasinstallatie. Over de keu ring, het onderhoud, het tanken in binnen- en buitenland, de wegen belasting en nog meer. De heer Aangenend mocht als eerste zo'n boekje in ontvangst nemen. Tijdens de bijeenkomst ging de heer J.E.van der Molen ook nog eens in op ze 'zegeningen' van het rijden op gas, dat volgens hem zo wel binnen als buiten de grenzen interessante ontwikkelingen te zien heeft gegeven. Internationaal valt bijvoorbeeld op dat in tal van •Met het laten inbouwen van een gastank ben je er niet. Geregeld onder houd is noodzakelijk om op Ipg "schoon" te rijden. (Foto wim Dijkman» wereldsteden nu taxi's worden ver- dwenen. Moeilijkheden bij het om- - plicht op lpg te rijden. Volgens schakelen van gas naar benzine en hem is het autogas in landen als omgekeerd behoren tot het verle- Frankrijk, Denemarken en Austra- den. Er zijn nu ook meters om de lië sterk in opkomst. inhoud van de tank bij te houden. Dat is mede te danken aan de En boven alles, volgens hem ontwikkelingen in de elektronica, blijft het rijden op autogas niet al- Het starten werd eenvoudiger, leen gunstig voor de portemonnee, startproblemen zijn nagenoeg ver- maar toch ook voor het milieu... De aansluiting van standaard gemonteerde mistlampen blijkt bij diverse auto's niet te kloppen. Dat hangt samen met de verwarde internationale wetgeving. Bij ons mogen mistlichten voorop alleen bij dichte mist worden gebruikt. En dan wel alleen in combinatie met stadslichten. Dat geeft in de meeste gevallen geen problemen. Maar als men dan ook nog de mistachterlamp wil aanzetten, dan kunnen heel wat automobilis ten tot de ontdekking komen, dat dit niet lukt. Het mistachterlicht blijkt in veel gevallen alleen in combinatie met dim- of grootlicht te werken en niet met stadslicht. Renault, Ford en een aantal Japanse merken kennen het probleem. Volgens Renault is het een gevolg is van 'de spraakverwarring tussen de Nederlandse en Franse wetgeving' en zouden ook andere Franse merken ermee kampen. In Frankrijk mogen mistlampen aan de voorkant wèl worden gebruikt in combinatie met dim- of grootlicht. Dat geldt ook voor het mistachterlicht. Dus zijn de lampen zodanig aangesloten dat beide soorten mistlichten (voor en achter) alleen branden in combinatie met dim- of grootlicht. En dat is dus in strijd met de Nederlandse verkeersre- gevólgens een Renault-woordvoerder is Nederland het enige land dat afwijkt. Er staat echter wel een EG-richtlijn op het gebied van autover lichting op stapel die uniformiteit moet brengen. Renault zegt daarop niet te willen wachten en sleutelt daarom aan een tijdelijke Nederlandse oplossing. De Renault-rijders zullen wellicht naar hun dealers worden teruggeroepen om de zaak in orde te laten maken. Fords commentaar was korter: het gebruik van mistlichten is toch niet verplicht. Met andere woorden: het zit er wel op, maar je hoeft het niet te gebruiken... De Rijksdienst voor het Wegverkeer die type-keuringen verricht bij alle automerken die worden geïmporteerd, heeft zich tot dusver nog niet druk gemaakt over de verkeerde aansluitingen van mistlichten: iedere automobilist is er immers zelf verantwoordelijk voor dat hij geen verlich ting voert die in strijd is met de wetgeving. Desondanks zal deze rijks dienst op verzoek van de politie eens gaan bekijken of dit probleem bij standaard gemonteerde mistlampen niet bij de typegoedkeuring kan worden meegenomen. De introductie van de guar-serie is officieel pas morgen. Maar de komst van het nieuwe mo del was al zo lang bekend, dat alle achttien Nederlandse dealers de twee wagens die zij kregen, allang hebben verkocht. Directeur Geert Tax van Jaguar Nederland vertelde, dat er alleen van het plaatje in ons reeds zo'n DEENSE AUTO VAN HET JAAR - Negentien Deense autojournalis ten hebben de Peugeot 309 uitge roepen tot auto van het jaar. Der tien auto's kwamen volgens de hanteerde normen in aanmerking. De Peugeot 309 kreeg 137 punten vóór de Fiat Croma (lO^pt.) en de Honda Accord (81 pt.). DIESELVERWARMING - De dieselverwarmingen van Bosch re kenen af met de vlokvorming die in de afgelopen strenge winter de dieselrijders nogal eens parten heeft gespeeld. De elektrische ver warmingselementen, die voor of in het brandstoffilter worden gemon teerd, kunnen dat voorkomen. Het verwarmingsvermogen wordt af hankelijk van de temperatuur au tomatisch geregeld. Alle dieselmo toren kunnen met zo'n Bosch-sys teem worden uitgerust. Jaguars zijn verkocht. In Engeland zouden er al duizen den ponden extra worden gebo den. Als men maar in een nieuwe Jaguar kan rijden. Hoeveel er volgend jaar in ons land zullen worden verkocht hangt voor een groot deel af van de fa briek. Als die vlot zou kunnen leve ren meent Geert Tax dat hij de 600 zou kunnen halen. Een cijfer, waar voor de meeste merken de neus zullen ophalen. Maar het gaat hier om kapitale auto's voor kapitale bedragen. De prijslijst begint bij 88.640 gulden voor de Jaguar XJ 6 2,9, de laagst betaalde Sovereign komt op dik 110.000 gulden en de Daimler begint bij bijna 139.000 gulden. Dat is andere koek dan een Kadettje. Maar Geert Tax acht het zelf on waarschijnlijk dat hij tot die 600 zal kunnen komen. Niet omdat hij ze niet zou kunnen verkopen, maar omdat Jaguar-topman Sir John Egan zich niet laat opjagen. Kwali teit staat bij de man, die het merk uit een diep dal omhoog heeft ge leid, helemaal voorop. Zelfs al moet dat gaan ten koste van de kwantiteit. Met andere woorden: liever wat minder auto's verkopen dan terugvallen naar de kwaliteit van weleer. De kwaliteitsgarantie heeft ook Onder de titel 'Innovatie'heeft IBM Nederland een 'zakbijbeltje' op het gebied van computers uitgebracht. Het boekje schetst de betekenis van automatisering in de moderne samenleving. Het is geschreven door een team van deskundigen en is gratis verkrijgbaar. 'Innovatie' omvat acht hoofd stukken, waarin de lezer een idee krijgt hoe de computer is uitge groeid van onbereikbare rekenma chine tot dagelijks gebruiksvoor werp. Sinds de komst van de per sonal computer hebben steeds meer mensen direct te maken met automatisering. Aan de ene kant is men bang, aan de andere kant be staan er overdreven verwachtin gen vpn die automatisering. In het boekje komen aan de orde onderwerpen als: de automatise ring en de rol in de samenleving; de computer in het leven van alle dag, thuis en op kantoor; de func tie van netwerken en het aan el kaar verbinden van computers; de computer als superrekênaar voor medisch toepassingen en ruimte vaart; de computer in het onder wijs en in de kunst en tenslotte een visie op computers: de steeds klei nere en krachtiger machine. Het Innovatie-boekje telt 224 pa gina's tekst en illustraties, op het handgrote A6-formaat. Het is ruim geillustreerd en zo geschreven dat het een groot lezerspubliek aan spreekt. Het geeft ook beeld van wat zich onder de mer 'automatisering' aandient. Het is daarom een uitgave geworden die de moeite waard is. Aanvraag kan gebeuren per briefkaart aan: I.B.M. Nederland, postbus 9999, 1006 CÉ' in Amsterdam. Vergeet niet te vermelden 'Boekje Innova tie'. Op de CD-ROM kan een hele encyclopedie worden opgeslagen. De nieuwste calculator van Hew lett-Packard heet HP-18C en heeft als extra benaming 'Business Cun- sultant' meegekregen. Het is een heel kleine computer, bedoeld voor zakelijke adviseurs, commis sionairs en effectenmakelaars, ac countantmanagers en employees van grote handelsbanken. Het ap paraat beschikt over een groot aan tal standaardfuncties, die gecom pliceerde en tijdrovende bereke ningen een stuk eenvoudiger ma ken. Ook kunnen zelfontworpen for mules met variabelen, zonder dat hiervoor geprogrammeerd hoeft te worden, in de zakcomputer wor den aangebracht. De Business Consultant heeft net als een perso nal computer een (LCD) beeld schermpje) waarop de verschillen de functies worden aangegeven. Het apparaat is echter in zijn ge heel niet groter dan een zakagenda. Er is ook een kleine printer voor ontworpen, die draadloos de gege vens (via een infrarood interface) uit de rekenmachine ontvangt en vervolgens print. Het computertje zal rond de 600 gulden gaan kos ten, zonder bijbehorende printer. KOOPGIDS- Wie niet verschrikke lijk goed thuis is in de wondere we reld van hi-fi-, tv- en video-appara- tuur, kan in het enorme en nog da gelijks groeiende aanbod nauwe lijks nog de weg vinden. Een aanschaf kan dan ook een verdraaidlastig probleem zijn, ze ker als het om een uitgave van vele honderden of zelfs duizenden gul dens gaat. Een goed beeld van wat er in die wereld omgaat is samengevat in de nieuwe Welke-koopgids 'Hi-fi', tv en video'. Een marktoverzicht dat tot op de dag van heden is bijge werkt. Computers worden steeds sneller en kunnen daarom steeds grotere hoeveelheden kennis en gegevens rangschikken, indelen en opzoe ken. Het zogeheten 'achtergrond geheugen', tot voor kort veelal dis kette, wordt op dit moment al ver drongen door de harddisk. Een snel draaiende schijf die meestal tussen de tien en veertig megabyte aan gegevens kan opslaan. Voor het goede bëgrip: een megabyte is een miljoen tekens. Twintig Mega byte zijn dus 20.000.000 letters of cijfers. Maar het kan nog wilder. Vooral wanneer men naar optische regi stratie en laser grijpt. Een compact disc bevat heel veel digitale infor matie, die zeer natuurgetrouwe weergave van de muziek mogelijk maakt. Als men de CD echter" als gewoon, computer-opslagmedium gebruikt, is het mogelijk om er 500 megabyte, of wel 500.000.000 te kens op vast te leggen. Hoeveel dat wel is blijkt wel als men bedenkt dat de bekende Spec trum encyclopedie, vertaald door de Amerikaanse uitgever Grolier, in zijn geheel makkelijk op het 12 cm grote schijfje past. Het gaat om ruim 90 miljoen woorden: twintig 'dikke boekdelen. Vijftien jaar gele den zou daar een geweldig groot mainframe-computer voor nodig zijn geweest, zo een die grote be drijven toepassen, om die kennis op te slaan en terug te vinden. Supersnel Nu is er een supersnel knowled ge retrieval system beschikbaar voor elke PC-gebruiker. Met dat re trieval (oproep) systeem, kan de gebruiker van een flinke micro computer beschikken over al die kennis vanaf de CD-ROM, zoals het plaatje ook wel genoemd wordt (Read Only Memory, je kunt er geen kennis meer bij-schrijven). De computer kan kruisreferenties maken en tovert alle hoofdstukken op het scherm, zoekt sleutelwoor den en combineert verschillende zaken. Hitachi heeft op dit moment de meest complete CD-ROM. Met een kleine kaart, die in de PC kan wor den aangebracht, met een kabel kan men de computer verbinden met deze nieuwe CD-speler. Hij is geschikt voor alle PC's die met PC/ MS-DOS werken. Het CD-ROM wordt in Neder land gevoerd door Borsu Interna tional in Weesp. Hoewel er nog niet zoveel software op CD-staat, heeft het systeem een grote toekomst. In Nederland maakt Tele-Atlas ge bruik van de techniek. Er is echter nog geen norm wat de CD betreft afgesproken. Wel zal de Neder landse Hobby Computer Club tij dens de microcomputer dagen (21 en 22 nov Utrecht Jaarbeurs) met het Hitachi CD-ROM demonstre ren. Men heeft een CD uit Amerika gekregen met daarop 500 PC-pro- gramma's. Daarmee is het plaatje nog lang niet vol, maar het geeft wel aan hoe letterlijk 'gigantisch' de capaciteit is. Een boekje dat veel duidelijk maakt. De Duitse fabrikant AEG heeft onlangs een wasmachine geïn troduceerd, die 20 procent minder wasmiddel nodig heeft. De nieuwe Lavamat wasauto maat levert daarmee een be langrijke bijdrage aan het schoonhouden van het milieu. Naast het terugdringen van het verbruik van wasmiddel is ook ge tracht de machine minder energie en water te laten verbruiken. Het verbruik van wasmiddel is onder meer tegengegaan door een sluis te gebruiken in het afvoersysteem. Wanneer het wasmiddel wordt in- gespoeld is de sluis automatisch gesloten. In- oudere Wasmachines komt het maar al te vaak voor dat een gedeelte van het wasmiddel zonder gebruikt te zijn bij het in- spoelen direct weer door afvoer verdwijnt. AEG heeft berekend dat het was sen van het vuile goed van een vierpersoons huishouden (ong. 15 kilo per week) zo'n 50 kilo wasmid del per jaar vergt. Met het nieuwe systeem zou daarop - zonder ver mindering van het waseffect - zo'n 10 kilo kunnen worden bespaard- Voorwaarde is wel dat men zich strikt aan het voorschrift van de fa brikant houdt, want onderzoekin gen hebben uitgewezen dat de huisvrouw of -man graag ruim wasmiddel in de machine mikt, om er "zeker van te zijn dat de was schoon wordt'. Ook houdt men zel den rekening met het feit dat hard of zacht water van invloed is op het wasresultaat. Bij zacht water (wei nig kalkrijk) kan men vaak zo'n 10 procent minder wasmiddel gebrui ken. In Duitsland heeft men voor wasmachines overheidsvoorschrif ten opgesteld met betrekking tot het wasmiddelverbruik. Dit is ge daan in verband met de verontrei niging van het grondwater. Een be sparing van 20 procent op alle Duitse wasmachines zou beteke nen dat maar liefst 140.000 ton min der wasmiddel in de afvoer terecht zou komen. Besparende program ma's voor extra zuinig wassen bij lagere temperatuur en kleine hoe veelheden was, zijn ook in het be lang van de huishoud portemon nee en het milieu. Vandaar dat men zulke programma's ook in de ze wasautomaat heeft opgenomen. Met de nieuwe Lavamat kan een gezin ongeveer 10 kilogram waspoeder per jaar besparen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19