5 0T 'Dit is toch puntverlies' Excelsior wil gestaakt duel laten overspelen Nachtmerrie voor Jong Oranje Politie instrueert suppoosten Oefenverlies vrouwen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 PAGINA 15 Oranje op Verkeerde been' AMSTERDAM - De roep om een echte linksbenige voet baller zwol weer aan in het Olympisch Stadion. Even ver stomd in Boedapest, waar het gemis aan een specifieke 'linkspoot' verbloemd was door de zwakte van de Honga ren, werd de vraag naar zo'n speler gisteren in Amsterdam weer actueel. Het bleek uit de daden en de woorden. Tij dens het duel met de Polen probeerde Rinus Michels die flank eerst met Gullit en later met Van der Gijp tevergeefs sterker te maken, na de deling vlocht vrijwel elke Oran jeklant dat gegeven door zijn nabeschouwing. Van Tiggelen, Ronald Koeman en Tahamata zijn van huis uit rechts- benig en vooral de laatste twee functioneren bij enige tegenstand nauwelijks op de vleugel die ze ei genlijk liever niet bespelen. Ze staan er bij gebrek aan beter en Ro nald Koeman begrijpt dat als geen ander. Hoewel de PSV-er de ar moedig bereikte 0-0 niet direct daaraan wilde wijten, moest hij on middellijk toegeven dat hij dit keer grote moeite had gehad met de uit voering van zijn taak. „Meer dan tegen Hongarije, want in die wedstrijd kregen we de ruimte en viel het niet op. Nu wel, omdat de Polen heel sterk verde digden. Dan ondervind je pas echt dat het voor een rechtsbenige voet baller veel moeilijker is zich aan de linkerkant goed te oriënteren", verontschuldigde de uitvaller zich voor zijn matige prestatie van de eerste helft, waarin hij veel te vaak naar 'binnen' was getrokken. „Maar volgens mij lag het niet al leen daaraan dat we niet door die 'muur' heenkwamen die Polen had opgetrokken. Op bepaalde mo menten liepen er bij ons veel te veel mensen achterin. We waren misschien toch te bang, al moet ik wel toegeven dat alles mij aan de rechterkant veel gemakkelijker af gaat dan op links. Dat merk je op elk onderdeel. Bij het aannemen van de bal, bij het trappen en het combineren ook. Het is nóóit hon derd procent, omdat je altijd met je 'verkeerde' been moet werken. Daarom hebben we vooral linksbenige middenvelder nodig". Marco van Basten kon niet an ders dan het ermee eens zijn nu de aanvoer naar de punt van de aanval zo beperkt was gebleven dat hij slechts twee kansjes had gehad. „Die had ik eigenlijk moeten be nutten", erkende de Ajax-spits, wiens naam in Italië in deze dagen opnieuw wordt gekoppeld aan AC Milan, schuldbewust, maar ook hij kon verder verontschuldigend naar 'links' wijzen. „Op rechts heeft Van 't Schip het in de eerste helft nog aardig gedaan", nam hij zijn clubgenoot in bescherming, „maar de andere kant blijft een probleem. Dat is een gegeven, daar moet je mee leren leven". Dat moet Oranje inderdaad, zo lang Michels vindt dat Michel Val- ke „niet fit" genoeg is om deel uit te maken van zijn groep en het mis verstand rond Arnold Mühren (die dere benadering die hij uitdrukte in de woorden: „We hebben een punt en verder moeten we niet zeu- Over de gemiste kans op klan tenbinding sprak niemand. Inte gendeel, daar wilde niet één speler over horen en zeker Hans van Breukelen niet. De doelman be streed de opvatting als zou Oranje 'te angstig' hebben gespeeld en te weinig mensen naar voren hebben gestuurd. „Ik heb ze juist herhaal delijk teruggeroepen", betoogde Ruud Gullit op de linkerflank: geen ROTTERDAM (GPD) - Excelsior wil dat de op 9 november door scheidsrechter Bakker bij de stand 0-1 gestaakte wedstrijd tegen FC Den Haag wordt overgespeeld. Het bestuur van de Rotterdamse eredi visieclub heeft dat verlangen giste ren aan competitieleider Jan Huy- bregts van de KNVB kenbaar ge maakt. Excelsior is van mening dat de wedstrijd in zijn geheel moet wor den overgespeeld om de volgende twee redenen: „Reeds na zeven mi nuten werd door de Haagse aan hang een bom op het veld gegooid, die een zodanige uitwerking op de Rotterdamse spelers had, dat van een normaal spelverloop in feite geen sprake meer kon zijn". SOFIA - Excuses voor de kleine nederlaag (0-1) van Jong Oranje in hij. „Voor mij is de nul achterin het de eerste kwalificatiewedstrijd belangrijkste, want als je zelf tijdstip van de wedstrijd waren tuurlijk niet bevorderlijk, de a< wezigheid van de Cypriotische maakte wel duidelijk over meer ta lent te beschikken dan de Bulgaar- zonder echter gevaarlijk te r het toernooi om het Europees scheidsrechter Hadjistephanou den. De gastheren dankten iedere binnen krijgt is het leed niet te kampioenschap tegen Bulgarije bracht de feeststemming ook niet inspiratie aan de bevliegingen Daarom moet je de poort wel gesloten houden als je ziet dat De marathonreis er niet meer inzit. Dat is gebeurd een „trainingskamp" en dan kan ik niet ontevreden zijn. Ik ervaar dit ook niet als een dom per. Welnee, we hebben drie pun ten uit twee wedstrijden, zo'n goe de start hebben we nog nooit ge maakt. Dit was per slot van reke ning toch de concurrent". „En het is nog te vroeg in de kwalificatie-ronde om echte risi co's te nemen", verdedigde Ronald Spelbos mee. Het is in elk geval nog niet te laat om op zoek te gaan naar een echte linksbenige voet baller. PAUL DE TOMBE nachtrust en het vroege aanvangs terug. Irritant en onstandvastig Kirov fluitend, gele kaarten als strooibil- gen op het Weense vliegveld, i natuurlijk een voorbereiding, die alleen in nachtmerries voorkomt. Bovendien was dinsdag het leed niet geleden, toen het geschikte vliegtuig was gevonden. De piloot zette het Nederlandse gezelschap niet zoals verwacht af in Sofia, maar in Plovdiv, waar opnieuw een luchthaven kon worden bekeken en ook nog een busreis van twee en een half uur volgde. De ongelooflijke aanloop twee da- jetten, allemaal feiten, het vermocht niet de aandacht af te lei den van de terechtheid derlaag. Nederland verloor, door- schrikken met dat in de tweede helft aanval middenlinie aan loomheid ten Penev. De eerste liet ns zien waarom hij er ook in Me- o, hoewel zonder succes, bij was de laatste deed de paar Neder landse supporters en officials knal tegen de lat buiten bereik van Snelders. Aan de andere kant had doelman Mitev der gingen. De verdediging kon hetzelfde geluk toen een schot dat beetje extra Bulgaarse druk net niet meer gebruiken. Van de abominabele voorberei ding van Oranje was de eerste helft op het veld nog weinig te merken. Het spel was weliswaar, vooral door de te weinig doortastende de Bulgaarse hoofdstad, de korte middenlinie, niet overtuigend, de Nederlandse selectie Berghuis van richting werd veran derd en hij in de verkeerde hoek lag. De schade bleef beperkt tot een hoekschop. Jong Oranje bleef lang in de kleedkamer, maar de extra rust was niet heilzaam. De verhoogde Bulgaarse druk was even te veel voor de spankracht van de Neder landse verdediging. Door de krach teloosheid van Penevs kopstoot, die de openingstreffer had moeten betekênen, kreeg de uit positie ge speelde Snelders nog kans zich te herstellen. Aanvallend werd het wat Oranje betrof ook echter inci denten-voetbal, met Ajacied Win ter als enige originele bedenker. De afwezigheid van meer overtui gende aanvallers en middenvel ders, bemoeilijkte de taak van de laatste linie behoorlijk. Het ging dan ook voorspelbaar fout. Bij de eerste echt geslaagde Bulgaarse aanval door het centrum, werkte voorstopper Van Eek invaller Van- gelov tegen de grasmat. De ook voor bijna elke valpartij fluitende arbiter, week niet af van zijn prin cipes. Stoitsjkov schoot de straf schop beheerst in: 1-0. Hoe voorbarig dat is en welke lan ge weg Nederland nog te gaan heeft om de aansluiting met de Eu ropese top weer tot stand te bren gen, werd in de hoofdstad pijnlijk zelf wel voor het Nederlands elftal onderstreept. In het NEP-stadion wil uitkomen, terwijl Michels het kreeg Oranje volop de ruimte tegenovergestelde denkt) niet opgelost. Zolang „is het echt een gemis dat we geen man hebben met een echte linkervoet", vond ook Jan Wouters. „Je zag het hu heel sterk. Van der Gijp die een vrije trap met de buitenkant van de rechtervoet moest nemen en de bal steeds eerst moest verleggen". Helder Dat komt de handelingssnelheid natuurlijk niet ten goede, wat des te meer opviel, omdat bij Oranje "niet iedereen honderd proeënt in vorm was", zoals Wouters óók als een van de weinigen signaleerde. In het rijtje namen dat hij daarbij opsomde, noemde hij zichzelf, als glas. Zijn maar ook Rijkaard, Van Basten en lende afloop al Gullit. „Meer zat er niet i ook Rinus Michels. Het kwasi-filo- sofische betoog van de bonds coach, waaraan vaak geen touw is vast te kjiopen, was nu zo helder op de teleurstel- 'eneens. Ook bij hem waren de verwachtingen na Boedapest hoog gespannen. „Net In zijn 25ste interland kwam de als bij het publiek en de spelers. En 'alleskunner' van PSV nooit echt dan is het altijd teleurstellend als je los. Niet achter Van Basten en niet met een 0-0 genoegen moet ne- op de linkerflank, waarheen Gullit men". Dat is echter het hoogst be- i de pauze was gedirigeerd. Een reikbare als een ploeg niets weet af ervaring voor de 'voetbal zijn club Oranje al op zoveel plaatsen heeft (Van Basten) krijgt. Dan verdien je gespeeld. Gevolgd door 'spionnen' niet i er gisteravond al van een win- gesproken kon Worden, was dat Wojciech Lazarek. De Poolse Juventus kon hij ditmaal geen stempel op de wedstrijd drukken, laat staan dat hij de 0-0 kon be- schieten. Een tegenvaller, al vond bondscoach raakte Gullit dat zelf dus niet. Waar Van de video-beelden Basten reëel bleef („Hoe je het ook Nederland wendt of keert, dit betekent punt- de glansrol die Gullit in Boedapest verlies"), daar koos hij r de c AMSTERDAM (GPD) De winst van Boedapest gleed het Nederlands elftal gisteravond als water door de vin gers. Verloren is er weliswaar nog niets na de onthutsend zwakke en smakeloze opvoering tegen de defensief ijzer- sterke Polen (0-0). In de oerlelijke en bouwvallige arena van Amsterdam kwamen de minpunten van Oranje echter schrijnend aan het licht. Als een verrassing kwam dat niet. Of hooguit voor de ras-optimisten, die in de overwinning van vier weken geleden op Hongarije (0-1) maar meteen de wederopstanding van Oranje herkenden. de op een tegenzet. Pijlsnel her kende hij de achilleshiel van Oran je, dat voor een groot deel afhanke lijk is van Nederlands beste voet baller van dit moment. Pruszik werd opgeofferd aan de zilveren Oranje-jubilaris en deed dat zo consequent en gedisciplineerd dat de PSV-vedette van hoogtepunten verstoken bleef. Toch zou Lazarek heel wat min der profijt van die houdgreep heb ben gehad wanneer Koeman en Wouters wat beter hadden geprofi teerd van de vrijheid die zij kregen door de koppeling van Pruszik aan Gullit en de passiviteit van Boniek. Doordat Rijkaard bovendien het lef ontbeerde om de ruimte op het middenveld op te zoeken, slaagde Oranje er niet in de stugge Polen de duimschroeven aan te zetten en was er hooguit sprake van een op tisch overwicht. Tot bijna vervelens toe werd er gecombineerd en geschoven en hanteerde Oranje daarbij zo'n slaapverwekkend tempo dat de ploeg zich in feite zelf uit de wed strijd speelde. „Zeker in de eerste helft", erkende Michels het gemis aan overtuiging, „zat er te weinig opportuniteit en diepgang in ons spel. En dan is het moeilijk om constante druk uit te oefenen". Zeker als de tegenpartij zo mas saal en gedisciplineerd verdedigt als de rijzige Polen deden. Tegen zo'n tegenstander groeit de behoef te aan vleugelaanvallers van allure. Die mist Oranje echter ten enen male, waardoor de aanvoer vanaf de flanken bedroevend was. Op links kreeg de zwervende Tahama ta, die tot een kwartier voor tijd mocht aanmodderen, geen poot te tonen dat het Hongaarse voetbal zo ongeneeslijk ziek is als Antal Vegh in zijn geruchtmaken de boek beweert. De mannetjes putters uit Polen gunden Ruud Gullit en Co die vrijheid niet. Het resultaat daarvan was een machte loze ploeg, die uitzichtloos ploeter de en die met deze 0-0 alleen maar tevreden kon zijn. te dwingen en zegge en schrijv twee uitgespeelde scoringskansen vertolkte, dat hij dagenlang broed- aan de grond. Aan de andere kant was het al niet veel beter en kwam Van 't Schip maar zelden tot een snelle actie. De aanpassingen die Michels in de rust doorvoerde brachten slechts even verbetering. „Met de vervanging van Koeman door Bos man", verklaarde Michels, „wilde ik wat meer druk in het centrum hebben. Het duo Van Basten-Bos- man is beter op elkaar ingespeeld dan Van Basten-Gullit. Bovendien is Bosman sterker in de lucht". De meest verrassende mutatie was echter de verhuizing van Gul lit naar de linkerkant, waar ieder een toen al had gerekend op de (lo gische) komst van Van der Gijp. Met die wanhoopsgreep legde Mi chels in één klap- de grote zwakte bloot van Oranje en het vaderland se topvoetbal. Door het wegvallen van De Wit en de weigering van Cruijff om Mühren af te staan voor het Nederlands elftal is de bezet ting van de linkerkant, zeker gere kend naar internationale maatsta ven, volstrekt ontoereikend om zelfs maar in de buurt te komen van de Europese top. Twee In Gullit en Van Basten, die van Kröl geen centimeter ruimte kreeg en van zijn medespelers al even min bruikbare ballen, bezit Oranje twee spelers van internationale klasse. De rest, misschien met uit zondering van Rijkaard in top vorm, is niet meer dan middelmaat en dus royaal onvoldoende om Oranje op korte termijn weer inter nationaal aanzien te geven. verliespunt. Lazarek vond het pri ma zo en strooide vervolgens kwis tig met complimenten aan het adres van Oranje. „Ik vind dat het Nederlands elftal in twee jaar we zenlijk verbeterd is. Wij zijn ook op de goede manier bezig. Het kan al leen maar beter worden". Als dat ook voor Oranje geldt, wordt het nog een spannende finish op weg naar het Europees kampioenschap in West-Duitsland. EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- langzaam wordt afgebouwd. De vense gemeentepolitie gaat de sup- politie stelt voorlopig nog wel poosten van PSV instrueren hoe z supporters moeten fouilleren e hoe ze de orde in het stadion mot ten handhaven. De politie wil die ke suppoosten, taken op niet al te lange termijn overdragen aan de suppoósten. Een woordvoerder van de politie wel paraat om indien nodig meteen 'heeft dit gisteren meegedeeld. te kunnen ingrijpen. Het streven is erop gericht nog De Centrale Politie Surveillance r de winterstop alle suppoosten Commissie heeft al eerder laten te instrueren. Na de hervatting de competitie zullen de taken in het stadion geleidelijk worden overgenomen door het PSV-perso- neel. Aarivankelijk zal dat gebeu- onder begeleiding van de poli overeenstemming over dit punt he- reikt. De Eindhovense politie en vrouwelijke agenten beschikbaar PSV hebben besloten dat moment niet af te wachten. Burgemeester Peper houdt een beslissing over de vraag of de voet balwedstrijd Sparta-FC Den Haag op 15 februari mag worden ge speeld in Rotterdam nog in beraad. Peper wil eerst bezien hoe het doorgaans gewelddadige gedrag de FC Den Haag-supporters Daarom ook niemand weten dat zogenoemde preventie ve fouillering van supporters bij de zich de komende tijd"ontwikkelt, stadions niet tot het takenpakket Een definitief standpunt van Peper Sparta-FC Den Haag vankelijk gepland voor ber. Na het staken van de wedstrijd Oranje bij machte de taak Excelsior-FC Den Haag anderhal- lamgelegde Gullit ve week geleden als gevolg van ge welddadigheden van de aanhang van FC Den Haag liet Peper weten dat de Haagse club op 30 novem ber niet welkom was voor de wed strijd tegen Sparta. Een voorstel van de KNVB om de twee clubs dan maar eerst in Den Haag tegen elkaar te laten uitkomen stuitte op Als tweede reden voert Excelsior aan: „In de tweede helft moest ons elftal spelen in de richting van de voor de Haagse aanhang gereser veerde tribune, hetgeen deze nega tieve invloed alleen maar heeft ver sterkt. Eenmaal in de buurt van het Haagse strafschopgebied was de dreiging voor onze spelers zo groot, dat van de spelers in rede niet kon worden verwacht dat zij zich volledig op het wedstrijdge- beuren konden concentreren. Zij moesten veeleer bedacht zijn op-de in hun richting geworpen voorwer pen". Scheidsrechter Bakker stuurde de spelers uiteindelijk in de 56e mi nuut van de wedstrijd naar de kleedkamer, nadat verzorger Toon IJzendoorn van Excelsior door zo'n van de tribune met Haagse supporters geworpen voorwerp aan zijn hoofd gewond was ge raakt. Na een onderbreking van ruim twintig minuten wilde Bak ker het duel nog wel voortzetten, maar het merendeel van de spelers van Excelsior verscheen niet meer op het terrein omdat zij het risico te groot achtten. Arbiter Bakker blies daarop de wedstrijd definitief af. Bij FC Den Haag was men gister avond verrast door het standpunt dat Excelsior heeft ingenomen. Se cretaris Fred van Hal: „Dat ver baast fnij nogal. De zaak ligt bij de KNVB, dus bij de Tuchtcommis- sie. Ik heb niet de indruk dat men zich daar laat leiden door argumen ten van Excelsior, maar afgaat op de rapportage die scheidsrechter Bakker heeft gedaan. Ik hoop dat men een wijs besluit neemt". Over het besluit van de KNVB de wedstrijd Sparta-Den Haag te verplaatsen naar 15 februari zegt de FC Den Haag-secretaris: „Gelet op de perikelen van de afgelopen dagen vinden wij dat een juiste be slissing. Daartegen hebben wij geen enkel bezwaar". FC Den Haag zit daarmee op één lijn met Sparta, dat al heeft laten weten uiterst te vreden te zijn over deze beslissing. De voorvallen tijdens Excelsior- FC Den Haag waren voor de sectie betaald voetbal van de KNVB aan leiding de Tuchtcommissie onmid dellijk opdracht te geven een on derzoek in te stellen. Vooruitlo pend op de uitslag van dat onder zoek liet burgemeester Peper van Rotterdam vorige week al weten dat FC Den Haag op 30 november niet welkom was voor de wedstrijd tegen Sparta. Een voorstel van de KNVB om de twee clubs dan maar eerst in Den Haag tegen elkaar te laten uitkomen, stuitte vervolgens weer op weerstanden van zowel Sparta als van het Haagse gemeen tebestuur. Uiteindelijk besloot de KNVB de wedstrijd dan maar te verplaatsen naar 15 februari. Maar of er op die datum ook daadwerkelijk tussen beide clubs in Rotterdam zal worden gespeeld, hangt, zo heeft burgemeester Pe per inmiddels laten weten, af van de vraag hoe het doorgaans ge welddadige gedrag van de Haagse suppoters zich de komende tijd ontwikkelt. Een definitief stand punt van Peper is daarom pas be gin volgend jaar te verwachten, zo maakte hij gisteren bekend. i de politie behoort. Binnen het Landelijk Overleg Voetbalvanda lisme, waar de commissie ook deel tie, maar het is de bedoeling dat dit van uitmaakt, is echter nog geen maakt. pas begin volgend jaar te wachten, zo heeft de woordvoerder Peper woensdag bekend ge weerstanden van zowel Sparta als §inS te komen", van het Haagse gemeentebestuur. Uiteindelijk besloot de KNVB om de wedstrijd in zijn geheel te ver plaatsen. Michels zag dat iets anders. „Daar is weinig gelegenheid toe geweest. Geen van de spitsen kreeg maar een centimeter ruimte. Dus had die man uit het middenveld moeten komen, of van Rijkaard. Maar die moest een veel te grote afstand af- de Poolse verdedi- Van Leeuwen slaat toe in Hongarije BOEDAPEST (RTR) - Het Ne derlandse zaalvoetbalteam heeft gisteren tijdens het FIFA- toernooi in Boedapest ook de tweede wedstrijd voor groep B gewonnen. Na de Verenigde Staten (4-1) werd dit keer Brazi lië met 2-1 verslagen. Net als te gen de VS nam UVS-aanvoer- der Hans van Leeuwen tegen de Brazilianen een doelpunt voor zijn rekening. Een belang rijke treffer van de zaalvoetbal- ler van Bax omdat zijn doeltref fende uithaal beslissend bleek in de ontmoeting met de Zuida merikanen. Bij de rust was het nog 1-0 voor Brazilië door een treffer in de vierde minuut van Fabinho. Hermans maakte na een half uur de gelijkmaker waarna Van Leeuwen in de vijf tigste minuut toesloeg. Nederland gaat nu in groep B aan de leiding voor de VS, dat met 7-3 van Italië won. De Ita lianen hebben eveneens twee punten en Brazilië sluit de rij met nog geen winstpunt. In groep A gaat Hongarije aan de leiding met vier punten uit twee wedstrijden. Het gast land won gisteren met 4-1 van Belgie dat de tweede plaats deelt met Spanje dat tegen het nog puntloze Peru de eerste overwinning boekte (4-0). Bevreesd als Oranje zelfs na af loop nog was voor de Poolse coun ters, zagen de spelers in de 0-0 uit eindelijk eerder een winst- dan een NORDHORN (SID/DPA) - Het Nederlandse voetbalteam heeft woens dagmiddag in Nordhorn een vriendschappelijke wedstrijd tegen West- Duitsland met 1-3 verloren. Bij de rust stond Nederland met 1-2 achter. Oranje begon goed met een treffer in de tweede minuut door Jeannie Allert. Twee minuten later was het echter al weer gelijk door Silvia Neid. In de tweede helft scoorden Heidi Möhr (36e) en Martina Voss (47e). De paar kansen, die Nederland kreeg, gingen voornamelijk verloren door het goede optreden van de Westduitse keepster Rosemarie Neuser, dié in de 41e minuut Marion Isbert had vervangen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15