Minister Braks steunt beleid van Andiiessen 'Het is allemaal nu voorbij' OPEEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGTU AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. nutsspaarbank 5 Rapport prof. Horringa vernietigend voor Brink Koude sanering kleinere bungalowparken verwacht Kamer ziet weinig in extra kolencentrales Groei vervoer Londen-Schiphol DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Faillissementsverkoop ADM deze week begonnen BRUSSEL (GPD) - Minis ter Braks (landbouw) is het eens met het bezuigings- pakket, dat EG-landbouw- commissaris vorige week heeft aangekondigd. Braks verklaarde gisteren de be naderingswijze van And- riessen te kunnen delen. De commissie besloot vorige week verder het mes te zetten in de over- produktie in de melksector en voor rundvlees de door de EG gewaar borgde minimum-aankoopprijs met 15 procent verlagen. Land- GROOT AMMERS (ANP) - Prof. dr. D. Horringa, die het inmiddels uiteengevallen verf- en drukinkt concern Brink/Molyn tot begin ju ni adviseerde, heeft een rapport ge schreven dat vernietigend is voor ex-bestuurder Brink en mild kri tisch over de rol van de commissa rissen. De aandeelhouders, die de waar de van hun papieren zagen dalen van f 115 rond de jaarwisseling tot f 6 nu, bespreken de problemen op 24 november. Prof. Horringa schreef het rapport deze maand om vragen die dan kunnen rijzen te beantwoorden. Volgens het rapport beschouwde de dominerende en enige bestuur der Brink de onderneming als zijn eigen schepping, die veel visie en energie besteedde aan nieuwe acti viteiten in binnen- en buitenland. Eind vorig jaar telde de groep 48 werkmaatschappijen en deelne mingen, waarvan 30 in het buiten land. Volgens Horringa oefende Brink een eenmansbewind uit en was de gedachte aan een concern structuur met welomlijnde profit Kort Zakelijk Werkloosheid In de 24 rijkste landen zullen vol gend jaar ongeveer 31 miljoen mensen werkloos zijn en bij de hui dige economische groeicijfers valt in dat werkloosheidscijfer geen verbetering te verwachten. Dat is de sombere conclusie uit een werk document dat is opgesteld door het secretariaat van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), de club van 24 rijke geïndustrialiseerde landen. De ministers van sociale zaken en werkgelegenheid van de OESO praten morgen en overmor gen in Parijs over nieuwe maatre gelen om de werkloosheid te be strijden. Mölnlycke groeit Mölnlycke in Hoogezand, een fa briek voor baby-luiers, maandver band en dergelijke, is sterk aan het groeien. Het Zweedse bedrijf kan zestig nieuwe personeelsleden in dienst nemen. Een deel kan vrijwel direct aan de slag, de rest op een iets langere termijn. In het Zweedse bedrijf is ook on langs als een van de eerste bedrij ven in Nederland een begin ge maakt met nachtdiensten voor vrouwen. Mölnlycke verwacht in 1986 een omzet te behalen van 550 miljoen gulden. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs heeft zich vandaag vooral bezig gehouden met koersen die niet tot stand kwamen, die van de aan delen en certificaten Bredero en Bree- vast. De handel was in afwachting een bericht van Bredero verboden en ook alle noteringen van de vorige dag wer den geschrapt. Kennelijk vermoedt de commissaris voor de notering handel met gebruik van voorkennis. Handela ren waren dinsdagochtend allesbehal ve gerust op de inhoud van het bericht waarmee Bredero zou komnen. Het collega-aannemingsfonds HBG kreeg een duw mee. Dit al zwaar ge troffen aandeel, waarvan de koers maandag de bodem leek te hebben be reikt, raakte weer f 3,50 kwijt op f 113. Voor het overige lag de beurs er niet slecht bij. Gesteund door de vasdte dollar konden de internationale aan delen enig terrein winnen. Akzo klom f 1,50 naar f 157,20 en voor Hoogovens was een winstje weggelegd van vier dubbeltjes op f49,20. KLM klom dertig cent naar f 45,50 en Koninklijke Olie werd f 1,50 duurder op f 209. Philips was zestig cent beter op f 43,90 en Uni lever lag f 4,50 hoger op f 498. De banken waren vriendelijk ge stemd waarbij ABN f 3 vooruit ging naar f 547 en Amro f 1,10 naar f 95,50. Goed lag ook Ahold die f 1,50 won op f 106,50. bouwministers wijdden gisteren een eerste bespreking aan de nieu we voorstellen. Minister Braks zei dat de commissie 'verstandig' heeft gehandeld met de nadruk te leggen op het wegwerken van sys- teem-fouten in het twee jaar gele den ingevoerde superheffingssys teem. Hij zei het altijd oneens te zyn geweest met het beginsel van regionale verevening, waar over- schotprodukties kunnen worden afgeschreven tegen beneden het maximum gebleven leveringen el ders in het land. De commissie wil ook een einde maken aan het schuiven met produktiequota tus sen boeren onderling en de super heffing verhogen. Beide praktijken centers (bedrijfsonderdelen die voor de winst moeten zorgen) hem vreemd. Er was geen sprake van een her kenbare management-structuur met duidelijke taken, bevoegdhe den en verantwoordingsplicht. „Zelden heeft de onderzoeker in een bedrijf zoveel onduidelijk be heerde voorraden, vorderingen en activiteiten aangetroffen." Horrin ga maakt bij deze opmerking een uitzondering voor het (toen nog) concern-onderdeel Premier Druk- inktchemie, „waar de heer Brink geen vat op had." De zogeheten directieraad was geen vennootschappelijk orgaan, maar de verzamelnaam voor een aantal managers, aan wie uiteenlo pende vaak wisselende taken wer den opgedragen. Individuele ma nagers waren, zeker in het buiten land, bevoegd bepaalde besluiten te nemen, mits die overeenstem den met het door Brink aangege ven groei-beleid. Onwelgevallige besluiten wer den door Brink, soms zonder over leg met de managers, gewijzigd. Op 6 november werd de leiding binnen de onderneming verdeeld over 13 commissies, met in elke commissie als voorzitter Brink. De communicatie met de buiten landse vestigingen was gecentrali seerd bij de privé-secretaresse van Brink, die tevens de directe chef was over de secretaresse van de an dere managers en die bevoegdhe den had inzake werkverdeling, vakanties en snipperdagen. Als Brink langdurig in het buitenland was werd de besluitvorming aan zienlijk vertraagd, doordat geen plaatsvervanger werd aangewezen. De rampzalige omvang van de verliezen (over 1985 f 44,6 miljoen) komt voort uit het door Brink ge voerde beleid in het buiteland. Daarnaast zijn ook in Nederland aanzienlijke verliezen ontstaan. Deze verliezen bleven verhuld door het eenmansbewind van de bestuurder en de chaotische con cern-organisatie, aldus Horringa. ZOETERMEER (ANP) - Het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf verwacht een schaalvergroting in de bungalow vakantieparken, die ten koste gaat van de kleinere bedrijven. Een koude sanering en verhevigde prijsconcurrentie zullen daarvan het gevolg zijn, zo schrijft het insti tuut in een vandaag verschenen branche-oriëntatie over kampeer en bungalowbedrijven. De binnenlandse vakantiemarkt zal nu het economisch beter gaat, weinig of niet groeien. Er komt. meer behoefte aan aktieve vakan ties en tweede, zelfs derde vakan ties. Dat gaat volgens het EIM ten koste van de lange vakantie. Behal ve schaalvergroting in de bunga lowsector rekent het instituut op een toename van het aantal agrari sche bedrijven dat kampeervoor- zieningen treft. Daarbij moet wor den voorkomen dat de kwaliteit van de kampeerbedrijven ver schraalt. Ons land telt ongeveer 4.600 kampeer- en bungalowaccommo daties met minstens twintig slaap plaatsen. De totale capaciteit be draagt ongeveer 1,75 miljoen slaap plaatsen. Het EIM raamt de omzet in deze branche voor dit jaar op 1,3 miljard gulden. In het zomersei zoen werken in deze branche onge veer 13.000 tot 14.000 mensen. In het hoogseizoen komen daar nog eens vierduizend bij. De kampeer- en bungalowsector is volgens het EIM een kleinschali ge bedrijfstak. Drieduizend van de kleinste bedrijven zijn gezamenlijk nauwelijks goed voor tien procent van de omzet. Door deze kleinscha ligheid ontbreekt het veelal aan hebben in belangrijke mate de werking van het quoteringssys teem afgezwakt. De Nederlandse minister was het ook eens met een verdubbeling van de quotakortingen die wat hem betreft nog verder hadden mogen gaan. De commissie wil een extra drie procent bekorten op de EG-melkproduktie, waarmee de totale quota-vermindering voor de komende twee jaar op zes procent zou komen te staan. Braks was weinig enthousiast voor een door sommige landen (Duitsland, Ier land) geëiste compensatieregeling voor melkveehouders die er tijde lijk mee ophouden. Deze kwestie wil hij nog in beraad houden, te meer daar ook de produktiekosten aanmerkelijk zijn gedaald. Van be lang voor Nederland is dat bij de bezuinigingsmaatregelen voor geen enkel land uitzonderingen worden toegestaan. Ook voor de rundvleessector wil Braks een gelijke aanpak voor alle EG-landen. Zo is hij tegen de door Groot-Brittannië geëiste hogere premie voor directe inkomens steun. De door de commissie voor gestelde premie van ca. vijftig gul den per dier (voor de eerste vijftig beesten in een gespecialiseerde rundveehouderij) vindt braks ruim voldoende en dan alleen nog mits de interventieprijs inderdaad met 15 procent wordt verlaagd. De ministers besloten gisteren het zuivel- en rundvleespakket als een geheel te behandelen. Ge streefd wordt naar een politiek ak koord voor het einde van het jaar dat dan als basis zou kunnen die nen voor de prijsonderhandelin- gen van het komende voorjaar. Vervoersbond uit overleg stukgoed ROTTERDAM (ANP) - De Ver voersbond FNV heeft met onmid dellijke ingang zijn medewerking" opgeschort aan het landelijke over leg met overheden en werkgevers over de structuurverbetering van de stukgoedsector in de Neder landse havens. Dit heeft de bond gisteren bekend gemaakt. De houding van werkgeversor ganisaties bij de-onderhandelingen over technologie-overeenkomsten en hun plannen die gedwongen ontslag zouden inhouden voor honderden stukgoedwerkers in de Rotterdamse haven, zijn de voor naamste redenen voor dit besluit. De bond adviseert het rijk en de gemeenten Amsterdam en Rotter dam te stoppen met het beschik baar stellen van subisidies en kre dieten voor de stukgoedsector. „Wij beogen hiermee onder meer te voorkomen dat opnieuw een RSV-debacle onstaat. Wij wensen daarvoor niet verantwoordelijk te zijn", aldus de bond. voiuoende vakkennis en kapitaal om de kwaliteit van de voorzienin gen, bedrijfsvoering en dienstver lening op peil te houden. Het uit bouwen van kennis en vaardigheid van de bedrijfsleiding en het perso neel vereist volgens het EIM veel scholing en bijscholing. De moge lijkheden hiervoor moeten daarom zoveel mogelijk worden benut. Tien miljoen Nederlanders ma ken jaarlijks ongeveer het dubbele aantal vakanties. Daarvan wordt ongeveer de helft doorgebracht op de kampeer- en bungalowbedrij ven. In het zomerseizoen komen daar nog eens twee miljoen buiten landers bij, voornamelijk West duitsers en Belgen. AMSTERDAM (ANP) - „Vijfen twintig jaar heb ik bij deze scheepswerf gewerkt. Je kunt wel zeggen dat ik er ben opgegroeid. Van al die machines en apparaten weet ik precies hoe ze werken. Ze zijn een stukje van jezelf gewor den. En dan komen er nu allemaal vreemde mensen die ongevraagd aan "onze" spullen zitten. Dat doet zeer. Heel erg zeer." Met een gelaten blik verwoordt één van de scheepsbouwers van de laatste groep werknemers die nog in de hallen van de failliete Am sterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) aan de slag zijn - zij maken de bouw van de Peruaanse kruiser Almirante Grau af - het gevoel wat hem en zijn collega's overvalt nu de verkoop van de boedel defini tief zijn beslag krijgt. Gisteren be gon de voorbezichting voor de zes daagse faillissementsverkoop die volgende week wordt gehouden. Mensen met de blauwe overalls van het makelaarsbureau Troost wijk staan op diverse punten klaar om aspirant-kopers desgevraagd van informatie over de totaal 7500 kavels te voorzien. Mannen lopen notities te maken in de catalogus, anderen slaan met een goedkeu- DEN HAAG (GPD) - Om uiteenlo pende redenen hebben de drie gro te partijen in de Tweede Kamer moeite met de wens van de elektri- citeits-bedrijven om drie nieuwe, met kolen gestookte, krachtcentra les te bouwen. De Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven (SEP) hebben hierop aangedron gen in een voorlopig elektriciteits plan voor de komende twee jaar. Sinds het ongeluk met de centrale in Tsjernobyl heeft de regering de discussie over nieuwe kerncentra les in Nederland tot 1988 opge schort en dat betekent volgens de SEP dat er een of twee extra kolen centrales moeten worden ge bouwd. Door het uitstel inzake kernenergie zou anders een 'gat' in de energievoorziening kunnen val len in de tweede helft van de jaren negentig. De Tweede Kamer besprak giste ren in een zogenaamde 'uitgebrei de commissie vergadering' het energie-hoofdstuk van de begro ting van minister De Korte van economische zaken. De bouw van extra kolencentrales, zoals in het concept-energieplan van de SEP wordt voorgesteld, stond daarbij centraal. Alle partijen toonden zich bezorgd over de extra last van nieuwe kolencentrales op het mi lieu. Voor de PvdA-fractie betekent dat een aanscherping van het be leid naar grotere energiebesparin gen en een meer efficiënte verde ling van het bestaande vermogen in ons land. Een dergelijk beleid zou één of twee van de geplande nieuwe kolencentrales overbodig maken. De WD-woordvoerders wilden eigenlijk helemaal niet over extra kolen-vermogen spreken, zo lang niet duidelijk is of er nu wel of niet wordt overgegaan tot de bouw van kerncentrales. Het CDA twij felt of er extra kolencentrales moe ten komen, maar wil in het geval dat wel zo is hieraan strenge mi lieu-eisen verbinden. In de plannen van het vorige ka binet en de SEP, waarin nog spra- rend gevoel op de soms nog in wer king zijnde apparaten. Gereed schap, kantoormateriaal en stalen platen, alles is voorzien van een la bel met veilingnummer. Nog een week vormen ze geza menlijk een scheepswerf; daarna behoren ze tot de boedel van ma chinefabriekjes en andere bedrij ven over de hele wereld. „Want", weet directeur J. Troostwijk, „de duizenden gegadigden komen uit de hele wereld." Een deel van de ADM-inboedel blijft het lot van verkoop en ver huizing naar elders bespaard. Di verse bedrijfsgoederen, behorend tot het onroerend goed van de werf, zijn onlangs door de stads deelraad-Noord in samenwerking met de Amsterdamse oranjewerf aangekocht. De bedoeling is daar mee volgend jaar een deel van de activiteiten van de voormalige ADM-werf voort te zetten. Het gaat om vier gegraven dok ken met kranen, installaties en ver dere outillage en enkele bedrijfsge bouwen, zo maakte de stadsdeel raad enige tijd geleden bekend. De plannen voor wat al genoemd is "Shipdock Amsterdam" dreigen nu echter te worden verstoord, ke was van de bouw van twee tot drie nieuwe kerncentrales, lag het ook al in de bedoeling daarnaast twee nieuwe kolencentrales te bouwen. Door het uitstel van het definitieve kernenergiedebat wil de SEP er één bij, om in de tweede helft van de jaren negentig niet in de problemen te komen. Zonder dat met zoveel woorden te zeggen, heeft minister De Korte zich achter deze wens opgesteld. In het kamerdebat wilde hij zich niet vastleggen op een gewenste hoe veelheid kolencentrales, daar moet volgens hem eerst de energiesector zélf een antwoord op vinden. Het- SCHIPHOL (GPD) - De invoering van enkele 'stunttarieven' op lijn diensten tussen Schiphol en Lon- dens tweede luchthaven Gatwick heeft voorlopig een groei van het luchtvervoer tot gevolg gehad. De eerste weken na de introductie van de tarieven heeft de KLM weke lijks enige honderden passagiers meer vervoerd, terwijl het aantal passagiers op de lijndiensten naar Heathrow gelijk bleef. Ook Transa- via Airlines doet goede zaken met een nieuwe lijndienst. De bezetting van de toestellen ligt tot nu toe bo ven de prognoses. De prijzenslag op de lijn Schip- hol-Gatwick begon op 27 oktober met de introductie van een nieuwe lijndienst van Transavia. De maat schappij bood voor de business en .econoqiy class introductiekortin- doordat na de aankoop verschil van mening is ontstaan over de vraag of een aantal goederen tot het onroerend- of het roerend goed behoort. Troostwijk heeft inmiddels di verse goederen waarvan de stads deelraad meent dat zij haar eigen dom zijn in de catalogus opgeno men. Om de verkoop daarvan te voorkomen heeft de gemeente de hulp van de rechter ingeroepen. In kort geding tegen Troostwijk, de Nationale Investeringsbank, de ontvanger der directe belastingen en de curator zal de stadsdeelraad de Amsterdamse rechtbankpresi dent vragen over het vraagstuk een uitspraak te doen. Het geding dient vandaag De faillissementsverkoop is vol gens Troostwijk „uniek en één van de grootste die de laatste jaren heeft plaats gehad". De verwach ting is dat de 7.500 kavels ongeveer tien miljoen gulden zullen opbren gen. De ADM werd in februari vorig jaar failliet verklaard. De veiling van de boedel zou eigenlijk al in september hebben plaatgevonden. Deze datum werd echter steeds uit gesteld doordat er serieuze plan zelfde geldt volgens de minister voor de plaats waar nieuwe kolen centrales moeten worden ge bouwd. Doordat de mogelijkheid van het bouwen van kerncentrales nog open gehouden wordt, zijn in eer ste instantie de plaatsen die het meest in aanmerking komen voor kerncentrales niet betrokken bij de plannen voor nieuwe kolencentra les. In het concept-Elektriciteits plan van de SEP worden voor de kolencentrales genoemd Geertrui- denberg en Amsterdam. Voor de derde moet nog een plaats geselec teerd worden. Met name de woord voerders van PvdA (Zijlstra) en gen van 50 procent aan.' Omdat de tarieven gelden tot het einde van het jaar was er volgens de KLM geen sprake meer van 'introductie tarieven' en besloot ook deze maat schappij haar tarieven aan te pas- Of de stijging van het vervoer blijvend is, durft de KLM-woord- voerder nog niet te zeggen. Uitslui ten doet men dat zeker niet. Bij Transavia is men zeer ingeno men met de eerste ervaringen als lijndienstmaatschappij. Hoewel precieze cijfers nog niet bekend zijn, ligt het aantal boekingen on geveer 50 procent boven de begro ting. British Airways (BA) ziet geen reden voor een tariefsverlaging op de lijn Schiphol-Heathrow, hoewel Steun voor IMF- kanditatuur Ruding verminderd BRUSSEL (GPD) - Een bijeen komst van EG-ministers van finan ciën heeft gisteren nauwelijks meer klaarheid gebracht over de vraag of de Nederlandse minister Onno Ruding kan rekenen op Eu ropese steun voor zijn kandidatuur als topman van het Internationaal Monetair Fonds. Deze is in gevaar gekomen toen een andere zwaarge wicht, de president van de Franse centrale bank Michel Camdessus, op het strijdtoneel verscheen. Ondanks intensief lobbyén van de Nederlandse regering schijnt de internationale steun voor Ruding wat af te brokkelen. Volgens diplo matieke bronnen zou de Franse kandidaat een briljante techno craat van een wat linksere signa tuur dan de Nederlander, in goede aarde vallen bij niet-Westerse le den van het IMF. Onder de koplo pers in het andere kamp - ge steund door de Verenigde Staten - schijnt terdege rekening gehouden te moeten worden met de kandida tuur van een hoge Japanse ambte naar, de heer Gyotin. nen waren voor de vorming van een nieuwe scheepsreparatiewerf (SAM), onder leiding van het En gelse adviesbureau voor scheeps bouw en scheepsreparatie Apple- dore. Enige maanden geleden strand den de plannen hiervoor, nadat bleek dat het benodigde bedrag Van achttien miljoen gulden voor de oprichting ervan - ondanks steuntoezeggingen van rijk, ge meente en provincie van totaal zes miljoen gulden - niet bij elkaar ge bracht kon worden. Daarna leek het doek voor de ADM definitief gevallen en werd opdracht gege ven voor de faillissementsverkoop. „We hebben natuurlijk van het begin af aan gehoopt dat dit kon worden voorkomen. Het was een prachtig bedrijf. Het personeel was honderd procent bereid ervoor te vechten. Ieder gerucht gaf ons weer hoop. Maar het enige dat ge beurde was de oprichting van dat nieuwe werfje. Daar kan echter bij na niemand van de oud-ADM'ers terecht. En nu de machines en kra nen allemaal worden verkocht we ten we het helemaal zeker: Het is allemaal voorbij", aldus één van de laatste werknemers. CDA (Lansink) vroegen echter ruimte voor de plaatsen die vanwe ge de economische bedrijvigheid en werkgelegenheid van nieuwe krachtcentrales ook in aanmerking willen komen: de Maasvlakte, Borssele en Oost-Nederland (met name.de locaties Eemshaven, IJs- elmeerpolders en Nijmegen). De Korte gaf toe dat het zogenaamde 'waarborgingsbeleid' voor de bouw van kerncentrales niet persé de bouw van kolencentrales in de weg staat. De Korte, die overigens duidelijk moeite had met dit voor hem nieu we onderwerp, wilde de Kamer geen enkele toezegging doen. Zelfs niet ten aanzien van het voorstel om eerst nog overleg te voeren al vorens het definitieve Elektrici teitsplan goed of af te keuren. Er is echter ook een nieuwe 'Elektrici teitswet' in voorbereiding, waar van het ontwerp volgend jaar in de Tweede Kamer zal worden bespro ken. de maatschappij niet uitsluit dat er tijdelijk meer passagiers via Gat wick zullen reizen. British Airways houdt er reke ning mee dat de tarievenslag een toename van vervoer tot gevolg zal hebben. Ook British Midland vliegt tus sen Schiphol en Heathrow. De maatschappij is niet bang dat reizi gers vanwege de tijdelijk lagere ta rieven met KLM of Transavia zul len gaan vliegen. Volgens BM is de kans niet uit gesloten dat de slag uitloopt op een 'slachting'. Naast de KLM en Transavia vliegt ook British Cale donian op Gatwick. „Er is geen plaats voor drie maatschappijen en op termijn zal een ervan zich zeker terugtrekken", aldus de woord voerder. Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap inde tariefstelling worden gingen,stichtingenenvrijeberoepsbeoefenaren. bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en Vrije beschikkingsmogelijkheid. Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste PO/ trap maar liefst O /O aan de ontwikkeling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of de voordelen van een getrapte rentevergoeding: andere beperkingen, naarmate het saldo op de rekening hoger is, De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9