oyrie gat bom voor aanslag' Kim leidt N.-Korea met ijzeren hand Reagan stuurt Iran geen wapens meer Terroristen op eerste procesdag in Berlijn Zwitsers beginnen met schoonmaak Rijnbedding Waite: wapenleveranties hinderden werk Boerenveen krijgt 12 jaar cel VS en SU in Genève weer om de tafel DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BONN Syrië is wel degelijk betrokken geweest bij de bomaanslag op 29 maart op de 'Duits-Arabische maatschappij' in West-Berlijn. De Jordaniërs Achmad Hasi en Farouk Salameh, die de aanslag hebben bekend, zeiden gisteren bij de aanvang van hun proces in West-Berlijn dat ze de bom hebben gekregen via de Syrische ambassade in Oost- Berljjn. De Syrische ambassadeur in de DDR heeft inmiddels elke betrokkenheid bij de aanslag ontkend. Wanneer de rechtbank echter de betrokkenheid van Syrië bewezen acht, dan zal de Westduitse rege ring ongetwijfeld maatregelen ne men tegen het land van president Assad. Eerder troffen de Britten en Amerikanen harde sancties, omdat zij Syrië beschouwen als het brein achter de internationale terreur. door Hans Hoogendijk Op de eerste dag van het door zware veiligheidsmaatregelen om geven proces verklaarden Hasi en Salameh verder tot hun daad te zijn overgehaald door Hasi's broer Nezar Hindawi, die in Londen is veroordeeld wegens een poging een Israëlische El-Al-machine op te blazen. De aans-ag op de Duits-Arabi sche Maatschapppij, een min of meer a-politiek werkend bureau v?n aanhangers van de gematigde PLO-leider Arafat, had voor niet al te veel opschudding gezorgd. Het was de aanslag op 5 april op de veelal door Amerikaanse soldaten bezochte Berlijnse discotheok La Belle, die veel grotere gevolgen had. Bij deze aanslag kwamen twee mensen om het leven en vie len meer dan 200 deels zeer ernstig gewonden. De Amerikaanse presi dent Reagan liet daarna vergel dingsbombardementen op Libië uitvoeren. De relatie tussen de aanslagen in Berlijn en de mislukte aanslag in Londen werd pas gelegd toen bleek dat Nezar Hondawi een broer had in West-Berlijn, Achmad Hasi. Deze werd gearresteerd op verdenking de aanslag op de disco theek te hebben gepleegd. Hij ont- BAZEL/MUNCHEN (AP/ANP/ AFP/DPA) - Minister Nijpels (mi lieubeheer) en zijn Westduitse ambtgenoot Wallmann zullen vol gende week tijdens een vergade ring van de EG-milieuministers een pakket maatregelen voorleg gen om giframpen zoals bij Sandoz in de toekomst te voorkomen. De bewindslieden kwamen dat giste ren in Bonn overeen. - Inmiddels maakten Zwitserse schoonmaakploegen zich gisteren gereed om de vergiftigde rivier bedding van de Rijn schoon te ma ken. Volgens Zwitserse milieu-ex perts bevat de bedding in de buurt van Sandoz meer dan 300 kilo che micaliën. Vandaag zal een duiker met een beweegbare slang de gifti ge modder proberen op te zuigen, waarna deze in treinwagons naar het terrein van Sandoz zal worden vervoerd. Het werk zal naar ver wacht twee weken duren. Experts hebben al gewaarschuwd dat een stijging van het waterpeil van de Rijn een nieuwe gifgolf kan veroor zaken, omdat dan het giftige slib met de stroom wordt meegevoerd. Ondertussen wordt het uitgebran de magazijn van een nieuw dak voorzien om te voorkomen dat door regenval giftige chemicaliën wegstromen. Midden volgende week zal het dak klaar zijn. De regeringen van de Westduitse deelstaten Beieren en Baden-Würt- temberg zullen water- en bodem monsters laten nemen naar aanlei ding van een waarschuwing van de Münchener wetenschapper Max Daunderer dat een van Sandoz af komstige wolk met 1700 kilo kwik naar deze deelstaten toedrijft. Het kwik is bij de brand verdampt en kan uiterst giftige verbindingen aangaan die zich in de hersenen vastzetten. Sandoz-president Moret ver klaarde gisteren dat zijn bedrijf 'absolute voorrang' zal geven aan herstel van de Rijn. "Wij willen dat de beste deskundigen ter wereld op het terrein van de ecologie met ons meewerken. Wij zijn bereid om op dit terrein een pioniersrol te vervullen", aldus Moret. Hij ver klaarde opnieuw dat zijn bedrijf al le schadeclaims kan en zal betalen. Moret zei 'niet de hele waarheid te weten' over het rapport dat een verzekeringsmaatschappij in Zü- rich in 1981 uitbracht over de vol strekt ontoereikende veiligheid bij Sandoz. "Ik heb dat rapport sinds vijf dagen in mijn bezit, ik kan er op dit ogenblik niets over zeggen", zei de president. kent dit nog steeds, maar gaf wel toe een bom te hebben gelegd bij het gebouw van de Duits-Arabi sche Maatschappij, omdat deze ge weigerd had hem steun tóe te zeg gen voor de Palestijnse bevrij dingsoorlog. In februari kreeg hij van zijn broer opdracht de bom af te halen op de Syrische ambassade in de DDR. Korte tijd later vond de aanslag plaats. Volgens de geheime diensten staat de nu in Londen gevangen zittende Nezar Hindwai aan het hoofd van een groep huursoldaten van ongeveer 20 man. Zij zouden in betaalde dienst staan van de ge vreesde Palestijnse dissident/terro rist Abu Nidal. Deze zou de (finan ciële) steun hebben van de Syri sche luchtmacht en ook een min of meer diplomatiek paspoort heb ben gekregen van het Syrische mi nisterie van buitenlandse zaken. Als de Westberlijnse onderzoeks rechters deze gordiaanse knoop kunnen ontwarren en de directe betrokkenheid van Syrië kunnen aantonen, is de kans op harde Westduitse sancties tegen Syrië ze ker niet uitgesloten. De verwach ting is dat het proces volgende week wordt afgesloten. ADVERTENTIE Samen met de vrijgelaten Amerikaanse gijzelaars (vlnr) David Jacobsen, Lawrence Jenco en Benjamin Weir gaf Terry Waite gisteren een persconferentie in Londen. Volgens Waite hebben de wapenzendingen aan Iran zijn werk als bemiddelaar flink bemoeilijkt. (foto ap» LONDEN - Drie voormalige gijze laars en Terry Waite, een speciale vertegenwoordiger van de aarts bisschop van Canterbury, hebben gisteren in Londen een persconfe rentie gegeven, waar onder meer de kwestie van de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran ter spra ke is gekomen. Waite, die herhaal delijk optrad als bemiddelaar in Li banon, gaf te kennen dat de wa penzendingen het bemiddelings- WASHINGTON/LOS ANGELES/ PARIJS (GPD/AP/Rtr) - De Ame-, rikaanse president Reagan zal Iran geen wapens meer leveren en heeft alle andere landen opgeroepen dat voorbeeld te volgen. Dat heeft zijn woordvoerder Larry Speakes gis teren gezegd. Reagan stelt zich daarmee op achter minister Shultz (buitenlandse zaken) die altijd al tegen wapenzendingen naar Iran is geweest, en zondag voor de tv ver klaarde dat hij zich tegen nieuwe zendingen verzet. Reagan erkende vorige week donderdag tijdens een tv-rede dat hij 'kleine hoeveelheden wapens' naar Iran heeft gestuurd als onder deel van een 18 maanden durende poging contacten te leggen met ge matigde krachten in Iran. Zijn ver klaring is bij zijn landgenoten ech ter op veel ongeloof gestuit. Vol gens een opiniepeiling van de Amerikaanse krant de Los Angeles Times hecht slechts een op de vijf Amerikanen geloof aan zijn verkla ring. Een kwart stelde dat Reagan had staan liegen voor de tv. Gevraagd naar Reagans verkla ring dat de Amerikaanse regering vasthoudt aan het beleid dat met terroristen niet wordt onderhan deld, zei eenvijfde dat dat waar was. Meer dan de helft van de Amerikanen blijft overigens ui terst tevreden over zijn president. Reagans nationale veiligheidad viseur Poindexter heeft inmiddels gisteren gezegd dat het alsnog mo gelijk is dat de komende tijd meer gijzelaars door pro-Iranese groe pen in Libanon worden vrijgela ten, hoewel de publicaties over de wapenleveranties de kans daarop hebben verkleind. Shultz zei giste ren dat binnen de regering brede overeenstemming bestaaf over het leggen van contacten met westers gezinde elementen in de Iraanse regering. De Washington Post meldt van daag dat de Amerikaanse nationale veiligheidsraad in juni '85 een zeer geheim stuk heeft verspreid met de aanbeveling toenadering tot Iran te zoeken. De regering daar zou op instoren staan, aldus dat rapport. Toen het stuk minister van defensie Weinberger bereikte, schreef hij erop:dit is absurd. Frankrijk en Iran hebben giste ren een overeenkomst gesloten over de betaling van bijna 760 mil joen gulden door Parijs aan Iran. Het bedrag is de eerste aflossing van een schuld van ongeveer 2,3 miljard gulden van Frankrijk aan Iran, die nog dateert uit het tijd perk van de sjah. De overeenkomst maakt deel uit van een breder ak koord gericht op normalisering van de betrekkingen tussen werk hebben bemoeilijkt. Op de vraag of Waite zich 'gebruikt' voel de door Washington en of hij het gevoel had dat hij had gediend als dekmantel voor wapenleveranties, verklaarde de gezant van de Kerk van Engeland dat hij zich er, voor hjj zijn bemiddelingsarbeid begon, van bewust was geweest dat hij het risico liep door de verschillende partijen te worden misbruikt. Waite benadrukte dat noch Sy rië, noch Iran, noch enig ander land rechtstreekse zeggenschap heeft over de ontvoerders. Hij ver klaarde dat de Amerikaanse autori teiten hem nooit op de hoogte had den gesteld van mogelijke wapen zendingen naar Iran. De ontmoe ting was voornamelijk bedoeld om belangstelling te wekken voor het lot van de gijzelaars die nog in het Midden-Oosten worden vastge houden. (foto AP) Metaalmoeheid veroorzaakte helikopterramp LONDEN (AP) - Metaalmoeheid in een versnellingsbak is de oor zaak van de helikopterramp begin deze maand. Een Chinook-helikop ter stortte toen in de Noordzee, waarbij 45 mensen om het leven kwamen. Alleen de piloot en een passagier overleefden de ramp. Een onderzoek van het Britse ministerie van verkeer heeft uitge wezen dat door de metaalmoeheid in een versnellingsbak de wieken van de helikopter in elkaar zijn ge raakt. Het onderzoek bracht aan het licht dat ook andere Chinook toestellen van de Britse internatio nale helikoptermaatschappij aan het euvel lijden. De autoriteiten hebben opdracht gegeven alle toe stellen in Groot-Brittannië aan de grond te houden voor nader onder zoek. Vrijlating Fransman De vrijlating van de in Libanon gegijzelde Fransman Marcel Car ton, die op 22 maart 1985 werd ont voerd, zal zich deze nacht voltrek ken. Dat heeft een anonieme op beller meegedeeld aan de Libanese krant As Safir. De opbeller las een communiqué voor van de Islamiti sche 'Organisatievoor Revolutio naire Gerechtigheid'. Hieruit blijkt dat de Fransman om zuiver "hu manitaire redenen" wordt vrijgela ten. Sokolov De Russische minister van de fensie Sergei Sokolov is gisteren weer in het openbaar verschenen bij de opening van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sow- jet-Unie. Daarmee werden geruch ten over zijn slechte gezond heidstoestand de kop ingedrukt die begonnen te rouleren omdat hij op vrijdag 7 november niet aanwe zig was bij de traditionele parade op het Rode Plein. Falklandoorlog De Argentijnse regering wil de Falklandoorlog officieel beëindi gen als de Britse regering bereid is de militaire beschermingszone rond de eilandengroep op te hef fen. Dat heeft Argentinië gisteren laten weten. In 1982 voerden Ar gentinië en Groot-Brittannië een bloedige oorlog om de Falkland-ei- landen, die aan 712 Argentijnen en 156 Britten het leven heeft gekost. De huidige beschermingszone be strijkt 150 mijl en geldt voor alle Argentijnse schepen en vliegtui gen. De Britse regering heeft nog geen commentaar op het aanbod gegeven. Mafia-proces In New York zijn gisteren forse straffen uitgedeeld aan leden van de Amerikaanse mafia. Onderbaas Gennaro Jerry Lang Langella van de gangsterfamilie 'Colombo' werd tot 65 jaar cel veroordeeld. Zijn su perieur, Carmine Junior Persico kreeg slechts 39 jaar cel wegens af- perserij, omkoping, intimidatie en chantage. Zijn 33-jarige zoon, bij genaamd 'Alphonse Little Allie Boy', kreeg 12 jaar. DEN HAAG (ANP) - De 74-jarige Kim II Sung, over wiens lot giste ren grote onduidelijkheid bestond, oefent sinds hij in 1945 door de Russen in het zadel werd geholpen absolute heerschappij uit in Noord-Korea. Geen enkele politie ke leider kan zich erop beroemen zo lang aan de macht te zijn. De cultus rond de figuur van Kim II Sung kende zeker na de dood van de Chinese leider Mao Zedong ner gens ter wereld zijn weerga. De leer van Kim, het 'Kimilsungisme', werd de ideologie van Noord-Ko- Kim II Sung is de 'schepper' van het „socialistische paradijs" dat hij naar eigen zeggen in Noord-Korea tot stand bracht. Voor zijn 20 mil joen landgenoten betekent het le ven in een politiestaat waar het doen en laten van iedere burger goed in de gaten wordt gehouden. Voor de rest zorgde Kim ervoor dat het land vrijwel volledig geïsoleerd leeft van de buitenwereld. Slechts mondjesmaat worden vreemdelin gen toegelaten. In verhalen van zulke 'uitverko ren' bezoekers is het net alsof ze in een andere tijd en een andere we reld zijn terechtgekomen. Zij be vestigen het beeld dat in de loop van de jaren is ontstaan over Kim. Geen enkele beschrijving van Pyongyang is bijvoorbeeld volle dig zonder de vermelding van het 20 meter hoge bronzen standbeeld van de Grote Geliefde Leider en de enorme portretten van Kim die in partij- en regeringsgebouwen han gen. Twijfel De geringe informatie over Kim II Sung is vooral afkomstig uit offi ciële biografieën waarvan de be trouwbaarheid in twijfel wordt ge trokken. Daarin staat dat Kim op 15 april 1912 in Mangyongdae bij Pyongyang werd geboren. Zijn va der was boer. Hij heette toen Kim Song Chu, maar hij veranderde zijn naam later in Kim II Sung, naar een bekende verzetsheld uit de tijd van de Japanse bezetting. Toen Kim 13 was vluchtte hij naar Mantsjoerije, tegenwoordig een deel van China maar toenter tijd bezet door Japan, om een leven als revolutionair te beginnen. Kim richtte de „Weg met het Imperialis me Unie" op en vormde in 1932 een strijdmacht bestaande uit Kore aanse vluchtelingen. Nogal over dreven verhalen over zijn heldha- fig gedrag gingen in Korea van mond tot mond, hetgeen bijdroeg tot Kims roem en zijn later leider schap. In het midden van de jaren '30 kwam Kim aan het hoofd te staan van twee communistische organi saties. Hij werd in 1941 uitgezon den naar de Sowjet-Unie voor een militaire en politieke opleiding. Na een verblijf van vijf jaar keerde Kim na de Japanse capitulatie in 1945 terug naar Korea als officier van het Rode Leger. Het land krachtens een overeenkomst tus sen Moskou en Washington ver deeld. De Russen zaten in het noor den, de Amerikanen in het zuiden, met als grens de 38ste breedte graad. Zuiveringen Kim II Sung werd eerste-secreta- ris van de communistische partij van Korea en in februari 1946 voor zitter van een voorlopige regering. Toen de Russen zich na twee jaar terugtrokken werd hij premier en partijleider van de Democratische Volksrepubliek Korea. Kim ver sterkte zijn positie in de eerste ja ren van zijn bewind door zuiverin gen binnen de partij en het leger. Kims ideaal was een herenigd Korea. Hij probeerde die droom in 1950 met geweld te verwezenlijken door opdracht te geven tot een in vasie in Zuid-Korea. De VN-Veilig- heidsraad kon, mede dankzij het feit dat de Russen de VN-vergade ringen boycotten, zijn leden oproe pen Zuid-Korea te steunen. Er werd een VN-troepenmacht ge vormd, die vooral bestond uit Amerikanen maar ook uit Neder landers en die onder commando stond van generaal Douglas Ma- cArthur. Aanvankelijk boekten de Noord- koreanen terreinwinst en bezetten ze het grootste deel van het schie reiland. De VN-macht drong het Noordkoreaanse leger echter te rug. Toen zelfs Pyongyang werd veroverd, schoten de Chinezen Kim te hulp en aanvankelijk met veel succes. Begin 1951 ontstond een militaire patstelling in de buurt van de 38ste breedtegraad. Bestand Beide zijden begonnen vervol gens onderhandelingen over een bestand. Na ruim twee jaar praten, en voortdurende verbitterde grens gevechten, werd in juli 1953 een overeenkomst bereikt. Deze wa penstilstand tussen de VN, Noord- Korea en China - Zuid-Korea wei gerde zich erbij aan te sluiten - is nog steeds van kracht. Het verdrag voorzag onder meer in de instelling van een gedemilitariseerde zone van twee kilometer breed aan weerszijden van de demarcatielijn van de 38ste breedtegraad. Beide landen waren door de oor log grondig verwoest en tussen de twee en drie miljoen Koreanen hadden het leven verloren. De in dustrie was zowel in het noorden als het zuiden vrijwel geheel ver nield. Het grensverkeer kwam ge heel tot stilstand. Pas in 1983 kwam voor het eerst sinds jaren een geringe goederenstroom op gang toen Pyongyang verrassend hulp verleende aan het door over stromingen getroffen zuiden. Economie De economische problemen van het jonge Noord-Korea waren te vergelijken met de moeilijkheden waarmee andere socialistische lan den kampten. Kim II Sung besloot net als de Sowjet-Unie onder Sta lin Noord-Korea te industrialise ren. De nadruk lag op de zware in- - dustrie, waarbij vooral werd gepro fiteerd van grondstoffen van eigen bodem en fabrieken die de Japan ners hadden achtergelaten. In de tweede helft van de jaren '50 startte Kim de zogenoemde Chollima-beweging om met alle mogeli jke middelen de arbeidspro- duktiviteit te vergroten, te vergelij ken met de Grote Sprong Voor waarts in China onder Mao. Gedu rende de campagne, die vier jaar duurde, groeide de produktie vol gens de Noordkoreanen met 350 procent. Op Japan na was Noord- Korea begin jaren '60 het sterkst geïndustrialiseerde land van Azië. De kwaliteit van de Noordkoreaan se produkten bleef evenwel sterk achter bij de kwantiteit. Na de breuk tussen Moskou en Peking in 1959/60 wilde Noord-Ko rea zijn afhankelijkheid van de Sowjet-Unie verminderen. Deson danks wilde Kim geen al te nauwe banden met China. Hij volgde het principe van „equidistantie", om beide communistische mogendhe den op gelijke afstand te houden. Deze zogenoemde Juche-politiek ging ervan uit dat Noord-Korea mi litair en economisch onafhankelijk en zelfstandig moest worden. Sterk leger Noord-Korea heeft nu een van de sterkste legers in Azië, dat maar liefst 840.000 militairen telt en een flink deel van de begroting op slokt. Kim nam de reorganisatie krachtdadig ter hand. Het vijfjarenplan 1978-83 voorzag onder meer in een jaarlijk se groei van de industriële produk tie van 12,1 procent. Vooral ener- gieproduktie, mijnbouw, transport en buitenlandse handel kregen voorrang in die plannen. In de be groting voor 1986 zijn vooral meer fondsen beschikbaar voor weten schap, onder meer voor automati sering en robotisering. Noord-Korea heeft een buiten landse schuld van twee a drie mil jard dollar, die Amerikaanse ex perts toeschrijven aan de hoge mi litaire uitgaven. Aan defensie werd in 1985 14,4 procent van de totale begroting besteed. Vooral de Sow jet-Unie levert veel modern mili tair materieel. Volgens Seoel is de militaire krachtsverhouding op het Koreaanse schiereiland 2:1 in het nadeel van het zuiden. Ofschoon Kim wordt geprezen als de man die Noord-Korea tot een socialistische industriestaat heeft gemaakt, valt uit allerlei verhalen van westerse bezoekers op te ma ken dat de economische groei in Noord-Korea stagneert. Dit is een mogelijke verklaring voor de ge matigder opstelling ten opzichte van het welvarender Zuid-Korea die Kim de afgelopen jaren heeft ingenomen. WASHINGTON - De Surinaamse kapitein Etienne Boerenveen, die na Bouterse geldt als de hoogste militair in Suriname, is gisteren in Miami tot 12 jaar cel veroordeeld voor zijn aandeel in de poging een cocaïnelijn op te zetten tussen Mia mi en Suriname. De rechter veroordeelde zijn me deplichtige Cylvion Heymans, die in Suriname woont maar de Neder landse nationaliteit heeft, tot 8 jaar. Diens zoon Ricardo kreeg een jaar en een dag cel toegemeten. Een straf die, aldus rechter Aronowitz, Ricardo's 'geringe rol' weergaf. Twee maanden geleden kwam een jury al tot de conclusie dat Boerenveen en vader en zoon Hey mans met plannen haddenVondge- lopen om Suriname als doorvoer haven voor drugs aan te bieden aan cocaïnesmokkelaars in Miami. In maart hadden de drie mannen daartoe in een hotel in Miami een gesprek met drugsmokkelaars, in werkelijkheid agenten van de Amerikaanse narcoticabrigade DEA. Die gesprekken werden op video en geluidsband opgenomen. Na een tweede gesprek tussen Boerenveen, vader en zoon Hey mans en de DEA-agenten, waar vergaande afspraken werden ge maakt over de manier waarop de zogeheten smokkelaars toegang in Suriname zouden hebben, werden de drie mannen gearresteerd. Tij dens het proces in september trachtten de advocaten van het drietal vergeefs de jury te ervan overtuigen dat de drie alleen maar hadden gespeeld dat ze waren geïnteresseerd in drugsmokkel. De jury sprak op 17 september het 'schuldig' uit. Gisteren, voor de rechter de strafmaat uitsprak, kre gen de drie veroordeelden de gele genheid hun laatste woorden te zeggen. Ricardo pleitte voor zijn bejaar de vader, en vroeg voor hem om strafvermindering. Etienne Boe renveen maakte van de gelegen heid gebruik om een korte rede af te steken waarin hij zei: "Wat et ook gebeurt, mijn land zal altijd te gen drugs vechten. Wij weten wat drugs aanrichten". Voor Boeren veen en Cylvion Heymans geldt, dat zij bij goed gedrag op vrije voe ten kunnen komen nadat zij een derde deel van hun straf hebben uitgezeten. Met aftrek van voorar rest betekent dat, dat Boerenveen zeker ruim drie jaar zal moeten zit ten, en Cylvion Heymans twee jaar. De advocaten kondigden direct ho ger beroep aan. HASENFUS (AP) - De Ameri kaanse wapensmokkelaar Hasen- fus heeft gisteren besloten niet in beroep te gaan tegen het vonnis van 30 jaar cel voor zijn aandeel in de wapenleveranties aan de con tra's in Nicaragua. Zijn advocaat Borgen achtte het onwaarschijn lijk dat Hasenfus binnen korte tijd gratie krijgt. De advocaat verklaar de dat Hasenfus door de voorzitter van het volkstribunaal onder druk is gezet om in beroep te gaan. WASHINGTON (AP) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie gaan begin volgende maand in Ge nève weer om de tafel zitten om de impasse in de wapenonderhande lingen te doorbreken. Het initiatief is uitgegaan van Moskou en is in in feite een verlenging van de onder handelingsronde, die vorige week werd beëindigd zonder enige toe nadering. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz ver klaarde gisteren dat de Sowjets hadden besloten om uitsluitend een totaalakkoord - ook over SDI - te sluiten. Dat betekent, aldus Shultz, 'dat nog moeilijke en waar schijnlijk lange onderhandelingen nodig zijn'. De belangrijkste Ame rikaanse onderhandelaar Kampei man en zijn twee naaste medewer kers Lehman en Glitman zullen van 2 tot 5 december onderhande len met een Russische delegatie onder leiding van Karpov. Verder worden besprekingen overwogen tussen Amerikaanse en Russische deskundigen in het be gin van januari, voor de officiële volgende onderhandelingsronde in Genève weer begint, zo verklaarde een hoge Amerikaanse functiona ris. Hoewel de VS en de Sowjet- Unie in principe overeen zijn geko men om alle middellange-afstands- raketten uit Europa weg te halen, wil Moskou dat daar beperkingen op het SDI aan verbonden worden. De Amerikaanse regering verzet zich tegen deze koppeling. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger zei gisteren op een NAVO-symposium in Was hington dat de VS het SDI of een evenwicht in de conventionele be wapening in Europa nimmer zul len inwisselen voor een wapenbe- heersingsakkoord met de Sovjet unie. Hij zei dat de VS en de overi ge NAVO-landen graag een drasti sche vermindering van het aantal offensieve kernwapens wensen, maar dat de NAVO niettemin de conventionele bewapening moet blijven verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7