Agrariërs boos over voorschotnota's EBR Prijs elektriciteit daalt minder dan verwacht Bankgarantie voor energie verdwijnt Kwestie controleurs in bestuur van EBR Bezoekers nieuwjaars receptie op rantsoen Acht auto's onverzekerd Miljoen voor doelmatiger gebruik van energie Brand in Kopermolen STADSVERNIEUWINGSPLAN ZEEHELDENBUURT DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het Energiebedrijf landen van de LTB, heeft fel gepro- Rijnland stuurt grootverbruikers testeerd tegen het elektriciteit en gas met ingang voorschotnota's. De agrariërs 11 januari 1988 voorschotnota's De bankgaranties of waarborgsom men die tuinders nu nog moeten geven, worden dan afgeschaft. Het EBR zal dergelijke zekerheidsstel- door die voorschotten - i dan met name de hoge gasreke- ningen in de winter - in financiële problemen kunnen komen. Dat be tekent overigens niet dat ze de hui een aantal Zuidhollandse energie bedrijven en tuinbouworganisa ties. Die praten over regeling die de waarborgsommmen mogelijk kan vervangen. Als een dergelijke regeling tot stand komt, zou die zelfs landelijk kunnen worden in gevoerd. lingen alleen nbg vragen wanneer dige zekerheidsstellingen zo graag tuinder - of een andere gas- of willen houden. Daar zijn ze ook fel B06-geF06p elektriciteitsverbruiker - i delijke wanbetaler blijkt te zijn. Een aantal agrarische organisa ties, waar onder de Kring De Meer- tegen. De agrarische organisaties plei ten ervoor dat het EBR wacht op de uitkomst van het overleg tussen Een aantal agrariërs toog giste ren naar de vergaderzaal van het EBR om hun wensen kracht bij te zetten met een spandoek, applaus en boe-geroep. Hun argumenten werden ondersteund door EBR-be- stuursleden, afkomstig uit agrari sche gemeenten. Het bestuurslid Verhoef uit Ter Aar stelde gisteren dat het EBR een aanvaring zocht met een be drijfssector die goed tot zeer goed aan zijn betalingsverplichtingen voldoet. Hij gaf toe dat er in het verleden 'een paar mensen zijn ge struikeld' wat dit betreft. Maar Verhoef vindt het te ver gaan om hierdoor een ondernemers-o Een groot aantal agrariërs uit de regio woonde gisteren de vergadering Ze zijn niet erg blij met de voorschotregeling van het bedrijf. i het Energiebedrijf Rijnland bij. LEIDEN - Het Links Leiden-raadslid Van Lint, lid van het dagelijks bestuur van het Energiebedrijf Rijnland, staat niet te springen om mete- ropnemers en controleurs van het EBR te verplichten hun komst van te voren aan te kondigen. De CDA'er Biegstraten heeft hiertoe in de Leidse gemeenteraad een voorstel ingediend. Hij wil hiermee voorkomen dat vriendelijk beleid te gaan bejaarden nog langer het slachtoffer worden van 'valse' meteropnemers. Van Lint merkte echter op dat meteropnemers hun komst al aankondi gen door middel van advertenties in regionale dag- en weekbladen. Hij gaf toe dat daarmeé mogelijk ook oplichters op ideeën worden gebracht, maar meende dat bij twijfel bewoners altijd moeten vragen om een legiti matie. En die kunnen echte meteropnemers tonen Hij meende bovendien dat het EBR geen enorme bedragen mis loopt doordat agrariërs niet aan hun verplichtingen voldoen. Bo vendien bestaat nu de kans dat Om controleurs hun komst te laten aankondigen, is volgens Van Lint tuinders in deze regio te zijner tijd een slechte zaak. "Het is juist de bedoeling dat die onverwachts komen. Anders heeft hun bezoek geen zin meer". Maar ook hier is het vragen om een legitimatie noodzaak, aldus Van Lint. EBR-voorzitter mevrouw Fase, wethouder te Leiden, beloofde echter dat het dagelijks bestuur nog ver der over deze zaak zal nadenken. op een andere manier worden be handeld dat hun collega's in de rest van het land. Tenminste, als de nieuwe regeling van de grond komt. Het Links Leiden-raadslid Van Lint, lid van het dagelijks bestuur van het EBR, vindt niet dat het energiebedrijf overhaast te werk gaat. Volgens hem wordt er al min stens vanaf 1983 over deze zaak ge sproken. Hij erkende overigens dat het overgrote deel van de agrariërs zijn gas- en elektriciteitsrekening stipt op tijd betaalt. "Maar dat doen de meeste kleinverbruikers ook, en die krijgen eveneens een voorschotnota". Van Lint merkte op dat tuinders - en andere grootverbruikers - toch een kleine voorkeursbehan deling krijgen. Ze krijgen namelijk de rente terug als ze hun voorschot op tijd betalen. "Daar hoeven kleinverbruikers niet op te reke- Hij stelde dat met de voorschot- regeling een einde wordt gemaakt aan het verschil in behandeling tussep gevestigde en beginnende tuinders. Zekerheidsstellingen zijn namelijk pas sinds een aantal jaren verplicht voor nieuwe aansluitin gen. De tuinders die daarvoor al op gas en licht waren aangesloten, hoefden geen bankgaranties of waarborgsommen te betalen. Het dagelijks bestuur heeft vol gens Van Lint geen zin om te LEIDEN - Het Energiebedrijf bedrijven (SEP). Die hebben na- Rijnland verlaagt de elektriciteits- melijk bepaald dat de verschillen- prijs volgend jaar minder dan vankelijk was voorgesteld. Het da gelijks bestuur van het EBR had al eerder berekend dat de elektrici teitstarieven door de de daling van de brandstofprijzen kunne* zak ken van 20 naar 15,5 cent per kilo- januari 1987 wattuur. Daarboven wilde het ech- lijks bestuur ter nog een extra korting geven van 0,7 cent per kilowattuur omdat het energiebedrijf vorig jaar een behoorlijke winst heeft gemaakt. Door een onverwachte tegenvaller blijft die korting van 0,7 cent nu achterwege. De tegenvaller houdt verband met een afspraak van de samen werkende elektriciteits produktie- de elektriciteitsbedrijven voortaan gezamenlijk alle investeringen be talen. Elk bedrijf neemt daarbij naar verhouding evenveel voor zijn rekening. Besloten is nu om dat dit al per 1 voeren. Het dage- het EBR had niet verwacht dat dit al zo snel zou ge beuren. Het heeft daarom bij de voorstellen voor de nieuwe tarie ven geen rekening gehouden met deze zaak. Vooral ook omdat even min bekend was of en hoeveel het EBR meer moest gaan betalen voor gezamenlijke investeringen. Enkele dagen geleden werd ech- Rijnland ongeveer 0,7 cent per ki lowattuur moest gaan bijbetalen. Toevallig is dat net zoveel als de korting die de gebruikers zouden krijgen. Vandaar dat het algemeen bestuur gisteren maar besloot de tegenvaller te verrekenen met de extra tariefsverlaging. Uitstel De Leiderdorpse wethouder Be- zemer, lid van het dagelijks be stuur van het Energiebedrijf Rijn land, merkte gisteren tijdens de be stuursvergadering op dat de invoe ring van het landelijk basistarief niet alleen nadelen heeft voor de ter bekend dat het Energiebedrijf elektriciteitsverbruikers in deze r gio. Hij zei te verwachten dat een en ander er ook toe leidt dat elek triciteit op den duur efficiënter en goedkoper wordt opgewekt. En dat merken de klanten uiteindelijk in de tarieven. Bezemer durfde echter niet te voorspellen welke ta riefsverlagingen de consument in de toekomst kan verwachten. Het Leidse WD-raadslid Van der Nat, lid van het algemeen be stuur, vroeg Bezemer een besluit over de tarieven anderhalve maand uit te stellen. Door storingen in het nieuwe administratie-systeem van het EBR is de definitieve begroting van het energiebedrijf nog niet ge reed. Door nu te wachten tot die be- Op de stoep Autobezitters hebben soms de onhebbelijke gewoonte om hun heilige koe daar neer te zetten, waar het hun uitkomt. Het liefst zouden ze het blikken gevaarte parkeren binnen het pand, waar ze moeten zijn. Het lijkt weieens alsof ze hun hersens ergens on der het gaspedaal hebben zitten, want wie zet zo'n ding nou op de stoep? Mijnheer M. den Hartog, woonachtig in bejaardenhuis 'Het huis op de Waard' in de Kaarsenmakerstraat ergert zich er groen en geel aan. Want alles goed en wel: met die auto's op de stoep, word je als voetganger naar de rijbaan gedwongen. En op die rijbaan is het allesbehalve pluis, want daar rijden ook au to's. En het zou toch zo leuk kun nen zijn daar in de Kaarsenma kerstraat. Mijnheer Den Hartog en zijn vrouw wonen er prettig, maar die omgeving vol blik is een doorn in het oog: "Vooral als je in een invalidenwagen rijdt of gereden wordt is het 'reuzepret- tig' al dat blik half op de trot toirs", schrijft hij ons. "En dan te bedenken dat recht tegenover het Katoenpark een groot par keerterrein is, dat dag en nacht praktisch leeg staat". Niet alleen is het voor voetgan gers lastig om te lopen, die auto's aan weerskanten van de weg vor men een belemmering voor bij voorbeeld brandweerwagens. Die kunnen er nauwelijks tus sendoor, ze kunnen de straat niet eens indraaien. "Kijk de gemeen te zou er wijs aan doen in elk ge val éénrichtingverkeer in te voe ren voor deze straat. Dan hebben we al heel wat gewonnen", aldus mijnheer Den Hartog desge vraagd. "Ik weet wel dat het in een oude binnenstad moeilijk is om goede verkeersmaatregelen te nemen, maar moet er dan eerst een ongeluk gebeuren voordat de gemeente iets doet?" Op de stoep (2) Het loopt de spuigaten uit, vindt Den Hartog. Want waar je ook komt in de stad, altijd staat er wel zo'n obstakel van een auto op de stoep. Den Hartogs vrouw is aan een rolstoel gekluisterd. Wanneer hij met haar gaat rijden, moet hij zich beperken tot Haar lemmerstraat en Breestraat ("Daar gaat het ook nog wel"). In de rest van de stad is het huilen met de pet op. "Niet alleen met auto's trouwens. Op de Hoge- woerd, daar heb je een afstap van het trottoir, die is nog hoger dan een trottoirband. Met een invali denwagen is dat geen doen. Dan mag je eerst wel een heel varken opeten". Maar het ergste vindt hij het toch in de Kaarsenmakerstraat en omgeving. En op de brug bij de Oranjegracht. Want daar staan ook auto's op geparkeerd. Soms zelfs dubbel. Terwijl toch in het theorieboekje dat je doorneemt om je rijbewijs te halen staat dat je nooit of te nimmer op een brug parkeren mag, stonden er vol gens Den Hartog het afgelopen weekeinde een leswagen plus be stelbusje doodleuk op de brug. Overigens heeft de directeur van bejaardenhuis 'Het huis op de Waard' ook al eens bij de par keerpolitie aan de bel getrokken. Want toen van de zomer de be woners een dagje op stap zouden gaan, konden de bussen de straat niet indraaien. Door de verkeerd geparkeerde auto's natuurlijk. Directeur E. van Hage: "Er zijn toen agenten gekomen die de ei genaren van- de auto's hebben opgespoord. Daar zijn ze een tijd je mee zoet geweest. Volgens mij is de oplossing: aan één kant van de straat een parkeerverbod. Met één bordje zijn de problemen dan uit de weg". Van Hage en Den Hartog ge ven overigens beiden toe geen verkeersdeskundige te zijn. Dus de politie maar eens gebeld. Woordvoerder Graveland: "Be halve van de zomer hebben we nooit van parkeeroverlast ge hoord daar. Dat willen we graag weten, natuurlijk. Want de con troledienst opereert tot en met de Middelstegracht. Daarbuiten, dus ook in de Kaarsenmaker straat, wordt alleen opgetreden als er klachten zijn". Volgens' Graveland doen de bewoners er het beste aan onmiddellijk de po litie te bellen, wanneer zij last hebben van het verkeerd gepar keerde blik. "Tuurlijk is het ge vaarlijk als je de rijbaan op moet. Maar hopelijk wordt binnen af zienbare tijd ook dit gebied aan een strenger parkeerregime on derworpen. Tot zolang moet men geduld hebben. En vooral: bel len". Kunst De een verwerkt zijn verdriet door een potje te gaan janken af en toe, een ander gooit het ser viesgoed aan diggelen en de der de maakt kunst. Mien Rijnsburger doet dat laat ste. Haar ervaringen verwerkt zij in beeldende kunst. Zo ontstond in de loop der tijd een kleine col lectie, die zij in haar huis aan de Sparrenrode exposeert. Een beeldengroep, 'vrijheids beeld', loopt kans in een vredes- kapel bij een oorlogsmonument in Noord-Brabant te worden geëxposeerd. Dat komt zo: Mien Rijnsburger is bevriend met een beeldhouwer daar. En toen hij dat werk, voorstellende 3 kinde ren van verschillende leeftijden, zag, raadde hij Mien aan dat aan te bieden aan het gemeentehuis. Maar het gemeentehuis heeft de kunstenares naar de vredeskapel verwezen en als het meezit komt de groep daar te staan. "Maar dat is nog niet vast en zeker. Er wordt nog over onderhandeld". De drie kinderen van de beel dengroep drukken vreugde uit. "Ik heb in de oorlog kinderen zien doodschieten. En die herin nering heb ik in dit beeld ver werkt", aldus Mien, die ook nog schildert en psychiatrie studeert. De beeldengroep is, samen met andere kunstwerken, nu nog aan de Sparrenrode te zien. Wie het wil bekijken, doet er goed aan Mien eerst even op te bellen voor een afspraak. groting er wel is, heeft het bestuur beter inzicht in het financiële rei len en zeilen van het EBR. Dan is ook duidelijk of toch nog wat 'ruimte' is om de klanten alsnog een kleine korting te geven. Het algemeen bestuur maakte echter duidelijk dat de zaak niet kon worden uitgesteld. De huidige tariefregeling loopt op 31 decem ber af. En een maand voor die tijd moet er een nieuwe regeling be kend zijn. Bezemer sloot echter niet uit dat bijvoorbeeld halverwe ge 1987, wanneer er meer duide lijkheid is over de begroting van dat jaar en de rekeningcijfers van dit jaar, alsnog een korting kan worden gegeven. LEIDEN - Het college van B en W gaat maatregelen treffen om de re presentatiekosten binnen de per ken te houden. Zo zullen de bezoe kers van de jaarlijkse nieuwjaars receptie van het college van B en W op rantsoen worden gezet en van een beperkt aantal consumptie bonnen worden Ook bij andere ontvangsten op het stadhuis zal minder kwistig met consumpties worden omge sprongen. Het college gaat tevens maandelijks bekijken hoe het met de besteding van het budget voor representatie- en reiskosten is ge steld. In 1985 overschreed het col lege deze post met 60.000 gulden. In de begroting was een bedrag van 100.000 gulden opgenomen. Burgemeester Goekoop zei gis teravond tijdens de behandeling van de begroting 'doorde raads commissie algemene en bestuurlij ke aangelegenheden dat het colle ge voor onvoorziene uitgaven was geplaatst. Geschenken bij onder meer jubilea, gouden bruiloften en het afscheid van ambtenaren had den meer geld gevergd dan was be groot. "Het bedrag dat wij ^an re presentatie besteden is overigens zeker niet hoger'dan in vergelijk bare steden", aldus de burgemees ter. Volgens de burgemeester zijn de reiskosten die het college maakte, in vergelijking met andere steden van 100.000 inwoners, zelfs uitge sproken laag. "Andere gemeenten beschikken over zeer dure dienst auto's met chauffeur. Die hebben wij in Leiden niet. Ikzelf gebruik voor 50 procent van mijn reisaf standen een taxi; in gevallen wan neer het onverstandig zou zijn om met de eigen auto te gaan. Ik zal mij buitengewoon verzetten wan neer het college wil besluiten dat ik niet langer gebruik mag maken van de taxi". GESLAAGD - Aan de heao in Haarlem zijn geslaagd aan de be drijfseconomische afdeling: M. Heringa, Leiden, A. Philippo, Hil- legom, A.A.J.M. Ruigrok, De Zilk, Y.M. Sekreve, Voorhout; aan de commercieel-economische afde ling: J.C.C. Bollaart, Hillegom, C.M. Kreuk, Oegstgeest, Y.J. Vis ser, Lisse; aan de economisch-juri- dische afdeling: T.G.M. Otte. wachten op de uitkomsten van het overleg tussen de energiebedrijven en de tuinbouworganisaties. Die denken namelijk aan het instellen van een waarborgfonds. Als zo'n fonds er komt, zouden de verliezen door oninbare reke ningen van tuinders ook door de andere consumenten moeten wor den opgebracht. Daar voelt hij niets voor. Bovendien wordt op die manier de indruk gewekt dat het energiebedrijf wanbetalen ooglui kend toestaat, aldus Van Lint na afloop van 'de bestuursvergade ring. Hij verklaarde verder dat het EBR naar verwachting twee ton misloopt doordat tuinders niet aan hun verplichtingen voldoen. Een verzoek van algemeen be stuurslid Verhoef, om toch te wachten op het overleg tussen energiebedrijven en tuinbouwor ganisaties, werd met 31 tegen 66 stemmen verworpen. Van Lint sloot echter niet uit dat, wanneer het overleg toch iets oplevert, de voorschotregeling alsnog wordt aangepast. LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht een controle gehouden in het Morskwartier. Er werden 42 auto's gecontroleerd. Acht automobilisten kregen een bekeuring omdat ze onverzekerd rondreden. De politie heeft aange kondigd dat er deze week op diver se punten in de stad een grote ver keerscontrole wordt gehouden. LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland trekt 1,2 miljoen gulden uit om te bevorderen dat doelmati ger met energie wordt omgespron gen. Dat geld zal voornamelijk worden besteed om meer warmte krachtinstallaties in deze regio te plaatsen. Vooral tuinders zullen hiervoor moeten worden geïnteres seerd. Eventueel wordt een klein demonstratie-project begonnen in Vierambachtspolders of Noorden. Warmte-krachtinstallaties zijn apparaten waarmee een onderne mer zelf elektriciteit kan opwek ken. De warmte die daarbij ont staat wordt gebruikt om het bedrijf te verwarmen. De elektriciteit die niet direct nodig is voor de onder neming, kan eventueel worden te ruggeleverd aan het openbaar net. Het EBR richt zijn aandacht op dit soort installaties na een onder zoek van het energie-adviesbureau Van Heugten. Dat was gevraagd om te kijken naar mogelijkheden om doelmatig gebruik van energie te bevorderen. Behalve het plaatsen van warm te-krachtinstallaties, kwam het ad viesbureau ook op de proppen met voorstellen als: het plaatsen van windmolens, de verhuur van zon neboilers en bevorderen dat men sen minder stroom overdag en meer elektriciteit 's nachts afne men. In die laatste voorstellen ziet het bestuur van het EBR voorals nog niet zoveel brood. Vandaar dat het zich voorlopig bij de warmte krachtinstallaties houdt. Om een en ander nader uit te zoe ken, wil het energiebedrijf een niéuwe medewerker in dienst ne men. En als het nodig is, zelfs een tweede. Het is overigens de bedoe ling dat die medewerkers het enke le jaren uitzingen met de 1,2 mil joen gulden die ze tot hun beschik king hebben. LEIDEN - De brandweer en poli tie moesten vanochtend omstreeks tign over half zeven uitrukken om een brand te blussen in een platen zaak in winkelcentrum De Koper molen (Merenwijk). De politie ver moedt dat de brand werd gesticht. In april werd er voor 16.000 gul den aan compact discs gestolen, af gelopen vrijdag voor 12.000 gul den. Om die reden had de platen- handelaar besloten om zijn waar 's avonds niet in de winkel te laten. De politie vermoedt nu dat de in brekers, geconfronteerd met lege bakken, uit nijd de winkel in de brand hebben gestoken. Volgens de politie is de rookschade aan zienlijk. De brand werd overigens ontdekt döor een schoonmaker. Volgens de politie kwamen de da dels) in de zaak door een ruit in de toegangsdeur te vernielen. ADVERTENTIE M.i.v. 19 november 1986 ligt gedurende 1 maand in kamer 241 van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72 voor een ieder ter in zage het stadsvernieuwingsplan Zeeheldenbuurt. Dit plan is op 20 oktober 1986 door de Gemeenteraad vastge steld. Het gebied waarvoor het stadsvernieuwingsplan geldt, wordt begrensd door globaal de Oude Rijn, de denkbeeldige verlenging van de Oosterstraat, de denkbeeldige verlengingen van de Waardstraat, de Adm. Banckertweg, de Evertsenstraat, de Van Speijkstraat, de Rijnkade en de Zijlsingel. Gedurende de hierbovengenoemde termijn kan een ieder die zich tijdig met bezwaren tot de Gemeenteraad heeft gewend of die bezwaren heeft tegen de wijzigingen, die bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aange bracht, schriftelijk bezwaren tegen het vastgestelde plan indienen bij het Col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Koningskade 1-2, 2596 AA 's-Gravenhage. De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', beschikt over 'n krachtige 1905 cm;i motor, goed voor 65 DIN pk. Dat resulteert in een acceleratie van 0-100 km/u in 15,3 seconden en 'n top van 160 km/u. Tel daarbij z'n zuinigheid, z'n geruisloos heid, z'n comfort en z'n formidabele trekkracht. Bijvoorbeeld met 'n caravan. Maak snel een proefrit bij de Peugeot Talbot dealer. Die vertelt u meteen waarom we de 309 betitelen als een sym fonie in 'D'. PEUGEOT 309

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3