'Versimpelen belasting mag niemand te hard treffen' Blunders maken is bij Reagan regel geworden WD wil 1,5 miljard sleutelen aan plannen-Oort Dr. Wentsel schrapt omstreden passage DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 Interview DEN HAAG - De WD vindt dat de regering anderhalf miljard moet uittrekken voor vereenvoudiging van het belastingstelsel. Die zware politieke eis legt de liberale belastingspecialist mr. Frank De Grave op tafel na enkele hoorzittingen van de Tweede Kamer over de voorstellen van de zogenaamde 'Commissie- Oort', een groep deskundigen die deze zomer advi seerde over een simpeler belastingstelsel. De Grave wil de anderhalf miljard gebruiken om de pijn voor groepen mensen die er in koopkracht op achteruit zouden gaan wat te verzachten. Dat geldt met name voor alleenstaanden, die vol gens de voorstellen van de 'Commissie-Oort' de al leenstaanden-toeslag kwijtraken. Maar ook voor mensen met een minimum-inkomen, voor kleine zelf standigen, voor bejaarden met een klein pensioen en nog enkele groepen kan een tè grote achteruitgang van het besteedbaar inkomen optreden. Een inter view met De Grave, wiens partij in de komende maanden tot zaken moet zien te komen met de coali tiepartner, het CDA. Mr. Frank de Grave: "We praten hier c ratie sinds de Tweede Wereldoorlog". Als streefdatum voor invoering van een nieuw belastingsysteem is tot nu toe steeds genoemd 1 jauari 1988. "Maar", aldus De Grave, "Als de zorgvuldigheid dat vereist, en het draagvlak voor die wijzigingen in de samenle ving daar breder door wordt, mag de invoering van het nieuwe belastingstelsel eventueel wel een jaar worden uitgesteld. De laatste grote operatie op dit ge bied, de 'twee-verdienerswet' is te snel doorgevoerd. Bij het in voeren van de voorstellen van Oort gaat het om een operatie die al snel vier keer zo groot is als die twee-verdieners-wet. We praten hier over de grootste belasting operatie sinds de Tweede We reldoorlog". door Peter de Vries en Marien van den Bos Een commissie van belasting deskundigen, onder leiding van dr. C. J. Oort, bracht in mei van dit jaar een advies uit aan de re gering om het bestaande sys teem van loon- en inkomstenbe lastingen drastisch te vereenvou digen. In plaats van de huidige negen 'schijven', een ingewikkel de regeling van belastingvrije sommen met zeven soorten toe slagen, een aow- en aww-heffing die net weer iets anders is gere geld, evenals' de awbz en de aaw en tenslotte een enorme reeks, soms ontzettend ingewikkelde, aftrekposten kwam Oort met een simpel klinkend advies. Aftrekposten De belasting- en premieheffing moeten in elkaar worden gescho ven, een groot aantal aftrekpos ten moet verdwijnen en in de be lasting voor tweeverdieners moet het mes worden gezet. Voorstellen die door de grote po litieke partijen vrij enthousiast zijn ontvangen. Belangrijk uitgangspunt voor de commissie was dat de opera tie 'budget-neutraal' zou moeten uitpakken. De wijziging van het belastingstelsel mocht de Staats kas niets kosten. Aan effecten op het besteedbaar inkomen van al de verschillende soorten belas tingbetalers zou niet vallen te ontkomen, maar die effecten moeten binnen een marge van plus of min vijf procent vallen. In de rekenmodellen van de com missie is dat aardig gelukt, al is het vooral de groep tussen het minimum- en het modale inko men die er relatief het meest op achteruit gaan. In het advies waarschuwt de Commissie echter voor de grote verleiding om voor allerlei 'ge troffen' groepen uitzonderingen te gaan maken. "Aan die verlei ding moet weerstand worden ge boden. Anders dreigt de in zicht gekomen winst aan vereenvoudi ging meteen weer weg te lek ken". De Grave accepteert dat in komens-effecten zullen optre den, maar is er ook van overtuigd dat de acht voorstellen van de WD 'het hart' van het systeem- Oort niet raken. Alleenstaanden In de eerste plaats noemt De Grave de positie van de alleen staanden. "De alleenstaanden die jonger zijn dan 27 jaar, de uit keringsgerechtigden en de be jaarden op minimumniveau zul len niets merken in hun inko men. De effecten treden vooral op bij de alleenstaanden met een inkomen tussen de 15.000 en 40.000 gulden per jaar wanneer de alleenstaanden-toeslag (50 procent van de algemene belas tingvrije som) wordt afgeschaft. Dat is ook precies de groep on der de 'ziekenfondsgrens'. Waar om dan ook niet de oplossing voor dit inkomenseffect gezocht bij de ziekenfondspremies?" De Grave lijkt het een heel rechtvaardig idee om alleen staanden niet de volle mep van de ziekenfondspremie te laten betalen, evenveel als een groot gezin met een kostwinner. Wan neer de alleenstaande bijvoor beeld maar 70 procent van de premie betaalt wordt het negatie ve belasting-effect ongeveer on gedaan gemaakt. Zo'n maatregel heeft nog een voordeel volgens de WD-specialist: "Het heeft dan niet alleen maar zin om jezelf als alleenstaande te afficheren, zoals met de tweeverdienerswet. Twee 'alleenstaanden' betalen in dat geval wel twee keer 70 pro cent van de ziekenfondspremie en dat is altijd nog 140 procent". De WD'er springt bij de wijzi ging van het belastingstelsel ook op de bres voor de koopkracht der minima. Die zouden er in de plannen van Oort 0,3 a 0,7 pro cent op achteruit gaan. "Het uit gangspunt moet zijn dat hun koopkracht gehandhaafd blijft. Nul procent dus", stelt De Grave streng. Alleen al deze kleine wij ziging kost volgens een voorlopi ge berekening 375 miljoen gul den. Hetzelfde uitgangspunt moet gehanteerd worden voor bejaar den met een klein pensioen, vindt de WD-fractie. Deze groep - bij een klein pensioen gaat het dan om maximaal zo'n 15.000 gulden per jaar, samen met de aow dus een inkomen tot 35.000 - zou er volgens de plan nen ook zo'n 1,5 a 2 procent op achteruit gaan. Ziektekosten Het verder terugdraaien van de fiscale aftrekbaarheid van 'bui tengewone lasten', veelal ziekte kosten, gaat De Grave ook per soonlijk aan het hart. Drie jaar geleden heeft hij zich, nog als vrij vers kamerlid, intensief bemoeid met het korten op deze mogelijk heid. In de voorstellen van Oort wordt opnieuw voor zo'n 400 mil joen minder aftrekbaar gemaakt en "dat kan er in individuele ge vallen fors inhakken. Dat treft ook vaak de zwakkere groepen in de samenleving, dus dat moe ten we matigen", aldus De Gra- Punt vijf op de wensenlijst van de WD-fractie: handhaving van de 'middelingsregeling' voor het midden- en kleinbedrijf. Een de tail. erkent De Grave, maar niet zonder belang: "die regeling is er voor ondernemers die een sterk wisselend inkomen hebben, zo als bijvoorbeeld in de landbouw. Dan wordt het gemiddeld inko men over een aantal jaren bere kend", legt hy uit. Tevens, zesde verlangen, vindt de WD dat kleine zelfstandigen financieel gecompeneerd moeten worden voor het feit dat ze meer sociale premie moeten betalen. De WD zou geen WD-imago hebben wanneer de partij een discussie over de belastingen niet zou aangrijpen om te fulmi neren tegen de hoogte der tarie ven die in het bijzoner voor de hoogste inkomens gelden. Een oude verkiezingesbelofte van de liberalen houdt een verlaging van het toptarief van 72 naar 60 procent in. Oort wil niet verder gaan dan een verlaging naar 70 procent, maar De Grave is zijn verkiezingsprogramma niet ver geten. Hoge inkomens "Het gaat mij er niet om die ho ge inkomens te matsen", ver weert hij zich nadrukkelijk tegen de voor de hand liggende kritiek. "Het punt is dat wij met onze toptarieven internationaal gie rend uit de pas lopen. Elders ligt het hoogste tarief niet meer bo ven de 50 procent, in Amerika is het zelfs verlaagd naar 34 pro cent. Een hoog toptarief, laten we dat nuchter vaststellen, kost het bedrijfsleven veel geld, ver slechtert de internationale con currentiepositie en kost dus ba nen". Politiek net zo pikant is het laatste punt op De Grave's ver langlijstje: versterking van de kinderopvang. "De huidige tweeverdienerswet kent twee werkende partners elk een aan vullende arbeidstoeslag toe. Die mensen krijgen zo'n verhoging van hun belastingvrije som om dat de wetgever ervan uit gaat dat ze kosten moeten maken om bijvoorbeeld hun kinderen naar een creche te sturen. Oort stelt voor die aanvullende arbeidstoe slag af te schaffen. Wij vinden dat de 125 miljoen die op die ma nier verdiend wordt dan ge bruikt moet worden voor ver sterking van de kinderopvang- mogelijkheden". De 'knelpuntenlij st' van De Grave vermeldt één punt opval lend genoeg niet. Werkgevers en vakbonden hebben nogal wat be zwaren tegen Oort's voorstel de bruto-lonen te verhogen om de werknemers in staat te stellen al le sociale pemies zelf te betalen zonder koopkrachtverlies. "Dat is het scharnierpunt van de hele operatie. Kom je daaraan, dan verdwijnt de vereenvoudiging", is de conclusie die De Grave 'voorlopig' getrokken heeft. "Ik ben het ook niet met alle bezwa ren eens: de vakbonden zijn bij voorbeeld bang dat het verschil tussen bruto- en netto-loon dan te groot wordt. Nou, ik vind dat de mensen wel mogen zien hoe veel dè verzorgingsstaat kost". WASHINGTON - Een van de bij namen van Ronald Reagan is: „de Teflon president". Die bijnaam heeft hij te danken aan de voor een politicus buitengewoon gelukkige omstandigheid dat kritiek van hem afglijdt als water van een in de was gezette auto. De Amerikaanse president heeft een karakteristiek antwoord klaar als een van zijn initiatieven mis loopt: hy vertelt dan voor de tv zijn kant van het verhaal en dat is meestal voldoende. Daar zijn kras se voorbeelden van. door Henk Dam Het was Reagan die in 1982 de beslissing nam Amerikaanse mari niers in Libanon te stationeren. Een besluit dat vele Midden-Oos- ten-experts hem sterk ontraadden. Spoedig bleek hun gelijk: 241 ma riniers werden gedood toen een au to vol explosieven hun hoofdkwar tier aan puin reed. Reagan legde voor de buis uit hoe het allemaal was gekomen en het werd hem op slag vergeven. Tweede, meer recente voor beeld: de president vertelt dat zijn mislukte top op IJsland met de Russische leider Gorbatsjov eigen lijk een groot succes was, legt uit waarom „Star Wars" voor hem meer betekent dan welk wapenak koord ook, en krijgt blijkens de peilingen acuut de instemming van de overgrote meerderheid van de tv-kijkers. En dus werd dezelfde truc toege past toen het mis bleek te zijn ge gaan met de geheime wapenzen dingen aan Iran. Vorige week ver telde Reagan welke nobele motie ven hem daarbij voor ogen hadden gestaan, hoe de pers het Ameri kaanse volk had bedrogen en bo vendien gijzelaars in gevaar had gebracht. Aan dat tv-optreden werd een tweede beproefde strategie - die in Amerika een „media-blitz" heet - gekoppeld. In het kader daarvan gaven de grote namen in Reagan's regering de afgelopen dagen aan de lopende band interviews waarin ze nog eens uitlegden hoe ontzet tend gelijk Reagan wel had. Maar een enquête van de omroep ABC heeft het afgelopen weekein de duidelijk gemaakt dat het won der deze keer niet heeft gewerkt: een grote meerderheid van de Amerikanen is tegen de wapenzen dingen naar Iran en - wat nog kras ser is - eenzelfde meerderheid ge looft Reagan domweg niet. Met name de stelling van de pre sident dat de wapens echt niet be doeld waren als losgeld voor de gij zelaars in Libanon, maar uitslui tend als een manier om contact te krijgen met gematigde stromingen in Iran, wordt algemeen terzijde geschoven. Communicator Dat is iets nieuws: tot dusver wa ren Reagan's grote persoonlijke populariteit en zijn onmiskenbare gaven als de „Grote Communica tor" voldoende om niet alleen elk ongeloof de kop in te drukken, maar bovendien de publieke opi nie voor ook zijn omstreden beslui ten te winnen. Daarover mag de president zich met enige reden zorgen maken. Het is in het verleden steeds juist zijn vermogen om het volk in te pakken geweest, dat politici van met name de oppositionele Demo cratische partij ertoe heeft ge bracht voorzichtig met hem om te gaan. Immers: wie Reagan te hard aan pakte, liep het risico bij de eerst volgende verkiezingen door het electoraat te worden weggestuurd. Dat risico is door de Iran-affaire heel wat minder groot geworden en dat is iets dat de president en zijn regeringsleden nu al helemaal niet kunnen gebruiken. De jongste Congres-verkiezin- gen gaven de Democraten een meerderheid in zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat. Die meerderheid geeft de Democrati sche partij onder meer de macht om te bepalen welke zaken er in het Congres aan de orde komen. De voorspelling kan moeiteloos worden gemaakt dat de reeks blun ders van Reagan op het vlak van de buitenlandse politiek door de op positie zwaar zal worden geëxploi teerd. Want het gaat om meer dan alleen de wapenzendingen naar Iran. De top in Reykjavik bijvoor beeld. Reagan stemde daar in met Gorbatsjov's voorstel om binnen tien jaar naar totale verwijdering van alle kernwapens te streven. Woordvoerders van de president stelden dat later haastig bij: Rea gan had de totale verwijdering van alle ballistische wapens bedoeld. In de eerste plaats hebben Russi sche notulen van de top en enige uitspraken van Reagan zelf sinds dien duidelijk gemaakt dat Reagan wel degelijk over alle kernwapens had gepraat. In de tweede plaats bleek het voorstel alleen alle ballis tische kernwapens te elimineren al dubieus genoeg. De Europese bondgenoten wa ren er niet blij mee, omdat zij de conventionele (niet-nucleaire) overmacht van de Sowjets vrezen. En de Amerikaanse militaire top (die niet was geraadpleegd) toonde later aan dat het voorstel nauwe lijks niet te verwezenlijken is. Hasenfus Meer misslagen: het boven Nica- raguaans grondgebied neergescho ten vliegtuig vol wapens voor de contra's. Aan boord bevonden zich drie Amerikanen van wie er één, Eugene Hasenfus, het er levend af bracht. Hebben wij niets mee te maken. Allemaal particulier initiatief, zei het Witte Huis snel over die wa pens met in het achterhoofd de Congres-uitspraak die dit soort hulp uitdrukkelijk verbood. Niets mee te maken? De drie Amerikanen bleken ex-CIA-man- nen te zijn. Hun vliegtuig was ei gendom van een maatschappij die van de CIA was geweest. Hun toch ten boven Nicaragua maakten ze vanaf Amerikaanse luchtmachtba ses en hun contacten bleken uit eindelijk regelrecht naar het Witte Huis te lopen. Meer: de Daniloff-affaire. Dezelf de president die zo uitdrukkelijk had gezegd geen onschuldige bur gers voor spionnen te ruilen, ruilde de journalist Daniloff tegen de op heterdaad betrapte Zacharov- met de vrijlating van de Russische dis sident Orlov als flinterdun doekje r het bloeden. Verder kwam in september uit dat het Witte Huis (met name de Nationale Veiligheidsadviseur Poindexter) de Amerikaanse pers had misbruikt door een verhaal over een dreigende aanval op Libië te „lekken" dat niet klopte, en geen andere bedoeling had dan de Libi sche leider Gadaffï zenuwachtig te maken. Maar de gang van zaken rond de wapenleveranties aan Iran spande wel de kroon. Het Witte Huis ge bruikte bij het opzetten van de contacten in Iran niet de Iran-spe- cialisten van het ministerie van buitenlandse zaken en wist dus om te beginnen al niet met wie men te maken had. Dat de opening naar Iran vroeger of later zou lekken (al was het maar door de ongetwijfeld talloze Irane- zen die niets van zo'n Amerikaanse ouverture moesten hebben) was een levensgroot risico en dat dit uitlekken de Amerikaanse politiek inzake terrorisme zou compromit teren, evident. Belazerd De Amerikanen, zo staat nu wel vast, werden door hun Iranese con tacten belazerd in zoverre dat niet meteen alle gijzelaars in Libanon werden bevrijd. De verklaring van Reagan tenslotte, dat de wapenle veranties echt, heus niet als losgeld voor de gijzelaars waren bedoeld, is een belediging voor de intelli gentie van ook de gemiddelde tv- 7anwaar al die misslagen? In het verhitte debat dat daarover nu in spraakmakend Amerika woedt, hoor je allerhande verklaringen. Reagan zou rond de Congres-ver kiezingen nog gauw een paar grote klappen hebben willen maken. Hij zou, met nog twee jaar te gaan, een plaatsje in de eregalerij der Werkelijk Grote Presidenten willen verdienen. Hij zou beleids fouten maken doordat hij teveel met de publieke opinie rekening houdt. Hij zou niet doordenken. Men neme die verklaringen voor wat ze waard zijn. Wat overeind blijft, zijn twee regels uit een hoofdredactioneel commentaar in de New York Times: „Vergissin gen, zelfs reeksen blunders, over komen elke president van tijd tot tijd. Maar wat zich nu ontvouwt is een patroon van zulke dubieuze oordelen en procedures op het ter rein van buitenlandse zaken, dat fundamentele twijfel moet rijzen over de competentie in het Witte Hüis". Misstappen; het handelsmerk van president Reagan. De Haagse gereformeerde pre dikant dr. B. Wentsel zal een om streden passage in het derde deel van zijn 'Dogmatiek' schrappen. Dat deel komt begin volgend jaar uit bij Kok in Kampen. In het oorspronkelijke manus cript kwam deze zin voor: "Het aangrijpend lijden van het jood se volk onder het moordzuchtige regime van het racistisch natio- naal-socialisme is de executie van het straffend oordeel Gods vanwege zijn ongehoorzaamheid en ongeloof'. Wentsel deelde gisteren desge vraagd mee, dat deze woorden niet in zijn boek komen. In dit derde boek zet hij een aantal meningen over het lijden van Israël - in het kader van ze gen en vloek - naast elkaar. Daarbij onthoudt hij zich van een keuze, zo liet hij weten. Al in zijn tweede boek (1982) be schrijft hij een aantal mogelijke zienswijzen op de jodenmoord, met daarbij de gedachte dat dit gebeuren als een loutering, als martelaarschap kan worden op gevat. "Ik onthoud me nu van een mening daarover", verklaarde de predikant. "Het kan zijn dat het waar is, maar ik weet het niet. Het lijden van Israël kan een ele ment van schuld bevatten. Als je de bijbel als norm neemt, kun je dat niet uitsluiten. Er zijn ook or thodoxe rabbijnen die dat bewe ren. Voor mij is het een geheime- Van bovenvermelde passage gaf Wentsel onlangs een kopie aan een journalist, die hem nade re uitleg had gevraagd over zijn geruchtmakende lezing vorige zomer. In die lezing had de predi kant de massamoord op joden een onderdeel van Gods straf ge noemd. De Anne Frank-stichting en de Stichting voor bestrijding van antisemitisme (Stiba) dien den later een strafklacht tegen hem in. Ook uit zijn eigen kerk moest Wentsel de nodige kritiek incasseren, maar hij behield zijn positie. Incest Binnen de Hervormde Kerk is een overlegorgaan opgericht dat de achtergronden van sexue- le kindermishandeling binnen het gezin in de kerk aan de orde wil stellen. De werkgroep han delt niet in opdracht van de sy node, maar is een initiatief van een aantal vrouwen in hervorm de organen die zich met het in- cest-probleem bezighouden. Het overlegorgaan gaat onder zoeken wat er ten aanzien van de opvang van incest-slachtoffers zoal in de kerk gebeurt. Het wil op dit gebied ook vraagbaak zijn voor kerkmensen en gespreks partner voor kerkelijke organen die met dit probleem in aanra king komen. In het overlegorgaan zitten vertegenwoordigers van de Her vormde Jeugdraad, de Generale Diakonale Raad, de afdeling Vrouw en Kerk van het Centrum voor Educatie, de Protestantse Stichting voor Gezinsverzorging en een werkverband van de Raad van Kerken. Alle leden zijn vrou wen. "Dit omdat het aantal vrou welijke slachtoffers van incest veel groter is", verklaarde Annet te van Zon, stafmedewerkster voor kinder- en tienerwerk bij de Hervormde Jeugdraad. "Maar wij willen de problemen van de mannelijke slachtoffers beslist niet bagatelliseren". Op verzoek van de hervormde Raad voor de zaken van Kerk en Gezin stelde de synode vorig jaar de werkgroep 'Incest' in. Die is. volgens Annette van Zon, be perkter dan wat het overlegor gaan voor ogen staat. "De werk groep is meer gericht op kinde ren die onlangs slachtoffer van incest zijn geworden. Wij willen ons meer met de achtergronden bezighouden". Dagkapel De dagkapel van de Harte- brugkerk (Haarlemmerstraat) in Leiden zal komende zondag, 23 november, tijdens de eucharis tieviering aan het kerkbestuur worden overgedragen. Ze is een geschenk van de parochie ter ge legenheid van het 150-jarig be staan van de kerk. De kapel zal overdag open zijn. Een hekwerk sluit deze ruimte van de kerk af. Zondag zal ook een koker wor den ingemetseld met de namen van alle mensen die een deel van de kapel hebben 'gekocht'. Op die plaats komt een gedenkplaat waarop staat dat de koker pas over 150 jaar mag worden ge opend. Een Pools koor zal aan de vie ring van zondag meewerken. Het gemengd koor 'Sint Caecilia' zal de vaste gezangen zingen. Lezing. Vrijdagavond 21 no vember om 8 uur houdt de heer J. G. Fijnvandraat uit Leeuwar den in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden zijn laatste lezing in de serie 'Gods aktivisten'. Ditmaal gaat het over de figuur Jeftha uit het bijbel boek Richteren (11 en 12). Hervormde Kerk: beroepen te Zierikzee G. Bos Urk; aange nomen naar Haarlem-Oost J. J. van der Heiden Alphen aan den Rijn, naar Zuilichem-Nieuwaal kandidaat J. G. Blom Koeken- gen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Hendrik Ido Ambacht W. Barendrecht Oud-Beijerland; aangenomen naar Delft I. de Jong Maastricht. Wereld ten einde In Kenia (Afrika) zijn meer dan 150 gelovigen van het kerk genootschap van de Zevende dag-adventisten opgepakt omdat ze hebben aangekondigd dat de wereld spoedig zal vergaan. Zij menen, dat daarmee voor hun landgenoten de noodzaak is weg gevallen om zich nog langer voor de ontwikkeling van het land in te zetten. Dat meldde het Kenia- se dagblad 'Daily Nation'. Scholieren, zeggen deze gelo vigen, kunnen beter niet naar school gaan, en boeren moeten de bewerking van hun land maar liever staken. De regering be schouwt hun optreden als 'rege- rings- en ontwikkelingsvijandig'. Ze zal er hard tegenin gaan. Het kerkgenootschap - waar bij naar schatting ongeveer 2,5 miljoen mensen in de wereld zijn aangesloten - is in de 18de eeuw in de Verenigde Staten ontstaan. Al eerder kwam uit deze kringen de voorspelling dat de wereld spoedig zou vergaan. Aids. De rooms-katholieke bisschoppen van Engeland en Wales betuigen in een verklaring hun 'diep medeleven' met alle patiënten die aan de ziekte Aids lijden. In samenwerking met an dere kerken en organisaties wil len zij steun bieden aan de lijders en hun familie. De bisschoppen spreken van een 'dreigende epidemie'. "Die kan het best worden bestreden door een wezenlijke verandering van moreel en sociaal gedrag. Dat betekent wel, dat de sexuele uitdrukking van de liefde aan het huwelijk is voorbehouden". Vol gens de bisschoppen zullen de informatiescampagnes van dat basisprincipe moeten uitgaan. Op een persconferentie na af loop van het bisschoppelijk be raad beklemtoonde de voorzitter van de bisschoppenconferentie, kardinaal Basis Hume, dat de Rooms-Katholieke Kerk geen haarbreed kan toegeven als het gaat om de overtuiging dat se xuele omgang alleen binnen het huwelijk geoorloofd is. "Als de regering voorbehoedmiddelen gaat verstrekken om een groter aantal sterfgevallen te voorko men, dan betreuren wij dat dit noodzakelijk is". De Anglicaansde Kerk publi ceert eind deze maand een bro chure over Aids met richtlijnen voor hulp aan slachtoffers en hun familie. De Britse regering besloot vo rige week tot een tv-campagne tegen de ziekte. Elk huishouden krjjgt een brochure over 'veilig sexueel gedrag'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11