Aberdeen 'has peen in the Buik' 'Geestelijke hulp straks een luxe' Reportage Harde klappen in de olie-industrie Dialoogkerk model voor hereniging MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 PAGINA 9 ABERDEEN - Het klonk ons als plat-Gronings in de oren, maar de Schot Alan Wills verzekerde dat het on vervalst 'broad Scots' was. "Aberdeen has peen in the Buik", zei en spelde hij ver volgens. Een sombere diag nose, die dwars door de taalbarrière heen, duidelijk maakte dat het niet goed gaat met Europa's olie hoofdstad, hoog aan de Schotse oostkust. door Haye Thomas De buikpijn als gevolg van de sterk gedaalde olieprijs, heeft hier nog niet, zoals in het Amerikaanse olie centrum Houston, de vorm van een epidemie. Maar de angst en vooral onzekerheid over een mogelijk diepe recessie, knaagt wel degelijk aan de gemoedsrust van Alan Wills en andere 'Aberdonians'. Want zij beseffen maar al te goed dat elke stagnatie en beperking in het winnen van de Noordzee-olie, directe gevolgen heeft voor het le ven van 250.000 mensen in de eeu wenoude havenstad, aan de mon ding van de Dee. Eerste klappen De eerste klappen zijn al uitge deeld en enkele duizenden banen verloren gegaan. Het waarom daar van begint met het trieste fïéeld van achttien booreilanden, 'werk loos' verankerd langs de Schotse kust. De verwachting is dat er meer zullen volgen. Hun gevraagde huurprijs van 100.000 dollar per dag is al tot ver beneden de helft gezakt. Maar met prijzen onder de 15 dollar per bar rel hebben de oliemaatschappijen weinig animo om de kostbare ex ploratie van de Noordzee-bodem uit te breiden, of bestaande olie- en gasvelden te ontwikkelen. Vandaar voor de kust de groeien de rij wachtende gigantische boor eilanden, die - gezien de fantasti sche investeringen - hun eigena ren voortdurend zware hartklop pingen bezorgen. Eén daarvan heeft al besloten om op te geven. De firma Global Marine uit Hous ton in Texas. Zij was tot voor kort de trotse ei genares van het in Finland voor ruim 75 miljoen pond-sterling ge bouwde booreiland Glomar Artic II. De koopprijs was voorgescho ten door een groep bankiers, die met Global Marine had afgespro ken het booreiland over te nemen, als de firma uit Texas dat wenste. In de diepe val van de olieprijzen lag deze wens uiteraard opgeslo ten. De bankiers hebben nu in pure wanhoop experts in de hand geno men, om op vrijdag 6 november in Edinburgh de nauwelijks gebruik te Glomar Artic II bij opbod te ver- kopen. Als de eerste van zijn soort in Groot-Brittannië. En de pijnlijke verwachting reikt niet verder dan slechts eenvijfde van de oorspron kelijke bouwprijs. Pessimisme Ontwikkelingen als deze voeden de golf van pessimisme over Schotlands industrieën in het alge meen, die van de Noordzee-olie in het bijzonder. Men heeft berekend dat in de piek van een jaar geleden zo'n 90.000 Schotten direct in de olie-industrie werkzaam waren. Maar dat daarvan in de komende drie jaar zo'n 18.000 hun baan zul len kwijtraken. Een belangrijk deel van hen is werkzaam in de constructie van booreilanden en ander materiaal voor de olie-industrie in de Noord zee. En vooral ook in de olie-explo ratie, die "sinds 1959 en de ontdek king van de gigantische gasbel bij het Groningse Slochteren in de Noordzee, de meest spectaculaire ontwikkelingen heeft ondergaan. Het verder zoeken naar olie en gas wordt nu duidelijk gestag neerd door de val van de olieprij zen. En niét voor niets maakte Shell-directeur Brian Lavers ge bruik van de nieuwswaarde, toen hij onlangs meedeelde dat Shell sa men met ESSO, ondanks de klap van de gezakte olieprijzen, dit jaar toch nog zo'n 33 miljoen pond in het onderzoek naar en ontwikke ling van Noordzee-olievelden zul len steken. Shell heeft voor zijn directe Noordzee-activiteiten een ultra modern hoofdkwartier in de ha venplaats Aberdeen en behoort duidelijk tot de langere-termijn- spelers in het grote olie- en gasa- vontuur van de Noordzee. De hui dige gang van zaken drukt wel de gelijk de stemming in het gebouw van Shell UK Exploration and Pro duction. Maar het hoofd Publieke Zaken, John Moorhouse, legt ons vlot en energiek uit dat 'ups and downs' nu eenmaal horen bij het avontuur, dat in deze tijden van tegenslagen het kaf van het koren gescheiden zal worden en dus de gelegen heidsgokkers afvallen. En ook dat, alweer met een begerig oog op de toekomst, het in hoge mate interes sant zal zijn om te zien wat er in februari gaat gebeuren. Want dan vindt, ondanks alle zorgelijke ontwikkelingen, de tien de ronde plaats van het bieden op nieuwe exploratierechten in het Engelse deel van de Noordzee. En gaat het om welke blokken en vooral hoeveel die zullen kosten. Een duidelijke aanwijzing dat de droom nog' niet over is. En dat er niet alleen nog verwachtingen, maar ook nog mogelijkheden zijn voor de jacht op het goud in de bo dem van de zee, die als een van de meest lastige, onbetrouwbare en daarom zeer gevaarlijke wateren geldt. Stormen komen er onver wachts en met grote woede opzet ten. Angstaanj agend In het duivelse samenspel van wind en stromingen ontstaan er golven van angstaanjagende om vang, die soms dagenlang kunnen beuken tegen de zware construc ties van booreilanden, floatels, be voorradingsschepen en de veelal speciaal gecharterde visserij-vete ranen die, 'voor het bekende geval dat', in de buurt rondslingeren; nu eens diep weggezonken tussen de alsmaar voortjagende watermas sa's, dan weer trillend als een ner veuze equillibrist op het wankele vlak van een schuimbekkende golftop. Het zijn dit soort beelden die on willekeurig doen denken aan de boeken van Hammond Innes en de kleine Schotse schoolmeester Alis- ter McLean. Zij hebben over de gramschap van de Noordzee en de Noord-Atlantic onderhand een ver mogen bij elkaar geschreven. En vanzelfsprekend is ook de oliewin ning uit de zeebodem en alle won deren van techniek daarmee ver bonden, niet ontsnapt aan hun zilte fantasieën vol pakkende intriges. De haven van Aberdeen past he lemaal in dit soort fantasieën. Wind-doorwaaid, ruim van opzet, maar toch niet te groot, draagt zij een intiem karakter, ontstaan en gevormd als zij is door wat eeu wenlang haar voornaamste be staansrecht vormde: de visserij. Maar deze heeft herhaaldelijk aan sterke buitenlandse invloeden bloot gestaan. In de late Midde leeuwen met name uit onze con treien, toen tal van Hollanders zich in Aberdeen en omgeving vestig den en Hollandse vissers de ha ringvangst, later de grote speciali teit van Aberdeen, voor de Schotse oostkust domineerden. Geprikkeld door het Hollandse haringsucces kocht stadsbestuur van Aberdeen in 1612 een com pleet uitgerust Hollands haring schip en werd een Hollandse schipper aangetrokken om de vis sers van Aberdeen niet alleen het haringvissen, maar ook het kaken volgens Jan Willem Beukelszn. bij te brengen. Het project mislukte kansloos en de 'Hollanders', zoals ze ook hier werden genoemd, behielden nog lange tijd hun haringmonopolie. Herhaaldelijk tot grote ergernis van de 'Aberdonians', die het ten slotte vooral in de verre visserij zochten. Met name wat betreft de jacht op walvissen. En later de diepzeevisserij in de grimmige wa teren rondom IJsland en zelfs de Barentszee. De kabeljauwoorlog tegen vooral de IJslanders en de vangstbeper kende maatregelen van de Europe se Gemeenschap hebben deze be drijfstak zwaar getroffen. Als visse rijhaven stelt Aberdeen niet veel meer voor. Al is er nog wel de vis- verwerkende industrie en natuur lijk de afzetmarkt voor vis. Mondjesmaat Maar de visindustrie leeft duide lijk in de schaduw van het grote spektakel, die de exploratie en pro- duktie van Noordzee-olie hebben veroorzaakt. De haven heeft nieu we bedrijvigheid gekregen door de grote werkpaarden van de Noord zee; de bevoorradingsschepen, die worden ingezet bij de olie-explora tie en -produktie in de Noordzee. Met hun hoge zeesleper-achtige opbouw op het voorschip en de lange, doorlopende werkdekken, domineren zij de haven van Aber deen. En tegelijkertijd het beeld Een beeld uit de tijd dat het nog goed ging met de olie-industrie in en rond Aberdeen. Het reuzebooreiland Sedco 714, gebouwd in Zuid-Korea, wordt gesleept naar haar plaats in Het Kanaal. De reis duurde drie maanden. <foto AP> somber. "Je moet niet blij zijn met raste wat je krijgen kunt. Ook al gaat het bod dan om korte klussen. De olie maatschappijen die toch met ex ploratie willen doorgaan, hebben ke van paniek. sen situatie van té veel aan- bevoorradingsschepen en werkkrachten voor de booreilan den, is er tot nu toe nog geen spra- ieder geval één geduchte valler". 'Ze kunnen wat onze bevoorra- En prof. Kemp, een economische autoriteit in het land, die openlijk heeft vastgesteld dat Aberdeen ge dingsschepen betreft, nu het beste vaarlijk afhankelijk - - wordt hier afgeschilderd als een pure wanhoopsprofeet. Zijn grote aanvankelijk gemakkelijk vierdui- tegenspeler is directeur Marnoch zend pond per dag vragen, r de plaatselijke kamer van met tweeduizend pond koophandel, die als rechtgeaard vooral snel tevreden zijn. Want an ders gaat een ander ermee strij ken". 'Aberdonian' volhoudt, dat Aber deen door de eeuwen heen wel meer voor heter vuren heeft ge- deze donke- staan, maar er met zijn visserij, re tijden de cowboys er tussenuit walvisvaart, scheepsbouw, textiel, vallen. Daar bedoel ik dan mee de landbouw en veeteelt er toch altijd kleine opportunisten, aangetrok- weer in is geslaagd de huik op tijd ken door de hoogtij om ook graantje mee te pikken. Hun uit houdingsvermogen is natuurlijk de wind te verhangen. En dat dit met de olie ook wel zal lukken. Marnoch beroept zich op het on- beperkt. Wij kunnen wat lan- verwoestbare optimisme ger wachten. Maar er moet in de Aberdonian en de reële piogelijk- komende twaalf maanden toch heid dat de olieprijzen tenslotte echt wel wat veranderen. Anders is ook wel zullen stijgen. Hij ook de Nederlandse Smit-Lloyd wijst bovendien op gunstige ont- de Want er liggen er aanzienlijk meer dan gewenst is, langs de ka den afgemeerd. In de 'wachtka mer', nu de exploratiedrift zo sterk is teruggelopen. Werk is er nog wel, maar met mondjesmaat be schikbaar. En tegen prijzen die ver onder het gouden niveau van tot voor kort liggen. De jacht op werk wordt met op getrokken tandvlees gevoerd. Met als de grote boosdoeners de Noren, die met allerlei belastingvoordelen veel te veel nautische werkpaarden hebben gebouwd en door gebrek aan werk in hun eigen contreien, nu met woekerprijzen de Engelse markt afstropen. Dit maakt de stemming van John Abecasis, offshore-manager van Smit-International er niet vro lijker op. Integendeel. Ook hij wordt gekweld door steeds grotere onzekerheden. Want elke 'Smit- Lloyd', wachtend aan de kade in Aberdeen, voert die onzekerheid op. "Lange en grote contracten zijn er niet meer bij", verduidelijkt hij hier weg". Hun vertrek heeft sterk bijgedra gen tot de val van de huizenmarkt, die op een gegeven moment op het dure Londen na, tot 's lands sterk ste gerekend kon worden. Nu zijn er in Aberdeen straten waar zo'n veertig tot zeventig huizen leeg en te koop staan. In waarde voortdu rend zakkend tegen de hoge prijs, die zij in de hitsige oliekoorts ver tegenwoordigden en die er in eer ste instantie ook voor betaald is. Zij, die gedwongen door ontslag, een veiliger en vooral goedkoper heenkomen willen zoeken, zitten nu met de handen in het haar. Het gaat hier ook om de eerste slachtof fers op het hellende vlak van de olieprijzen. Waarbij af en toe de sluiting van een wat duurdere ge specialiseerde winkel het beeld van de situatie accentueert. Zoals dat ook geldt voor de plot seling sterk gedaalde drukte in de hotels, die nog niet zo lang geleden de prijs voor een week logies per dag konden vragen en de restau rants. En de taxichauffeurs die wij spraken, klaagden zonder uitzon dering over vermindering van werk. Wanhoopsprofeet Maar er worden vanuit Aberdeen nog steeds 35 olievelden bevoor- wikkelingen, nu de oliemaatschap pijen wel gedwongen zijn om over tollig vet uit hun bedrijfstakken weg te snijden en zich meer dan ooit intensief bezig te houden met het zoeken naar goedkopere me thodes voor de Noordzee-olie-ex- ploratie. Hij is het met prof. Kemp eens, dat prijzen van 18 tot 20 dollar per barrel nodig zullen zijn, wil de ex ploratie weer op gang komen. En ook hij volgt dus met argusogen de ontwikkelingen binnen de OPEC- organisatie. Optimisten als Mar noch gaan er van uit dat de veer kracht van Aberdeen zal zorgen voor nieuwe ontwikkelingen. Hij doelt daarbij op nieuwe indus trieën als gevolg van de erfenis van de hoogwaardige technische ken nis, die in de uiterst gecompliceer de oliewinning in de Noordzee Aberdeen zal nalaten. Ondertussen wordt al gewerkt aan andere bronnen van inkom sten. Zijn er plannen voor een nieuwe opzet voor de visserij en werkt een studiecommissie aan een grootscheeps toeristenproject voor Aberdeen en zijn inderdaad fraaie omgeving. In de gedachten leeft zelfs een vaste verbinding met cruiseschepen tussen Aberdeen en de gateway van Europa: Rotter dam. Kortom, bij de kamer van koop handel in Aberdeen heeft i Zenuwarts vreest 'bureaucratie' AMSTERDAM (ANP) - De geeste lijke gezondheidszorg dreigt door bureaucratie een voorziening te worden voor de „middle class". De werkwijze en organisatie van de Regionale Instellingen voor Am bulante Geestelijke Gezondheids zorg (RIAGG) is te geregeld en ge reguleerd. Mensen die goed voor zichzelf kunnen opkomen en dat ook kunnen betalen, zullen daar door meer gebruik gaan maken van particuliere instanties, terwijl degenen die dat niet kunnen het gevaar lopen uit het zicht te ver dwijnen. Dat zijn met name de chronische psychiatrische patiën ten en chronische verslaafden aan alcohol en drugs, „de paupers van de jaren tachtig". door Edith van Zalinge Dat is de ontwikkeling die de Amsterdamse psychiater W.G. Mulder, hoofd van de sector Geestelijke Gezondheidszorg van de GG en GD in Amsterdam, vreest als gevolg van de regionali sering van de ambulante geestelij ke gezondheidszorg. Hij weet waar hij over praat, want hij was 34 jaar geestelijke hygiëne, sinds vorig jaar geestelijke gezondheidszorg. Op 1 december gaat hy met pen sioen. En hoewel hij zich vast heeft voorgenomen zijn opvolgers op geen enkele manier voor de voeten te lopen, moet hem op de voor avond van zyn vertrek toch nog enige zorg over de toekomst van het werk van het hart. „Al wil dat heus niet zeggen dat de ideeën en idealen van de nieuwe generatie niet goed zouden zijn", benadrukt hij. Lappendeken De RIAGG's gingen in 1983 van start. Doel was de „lappendeken" van verschillende instellingen op het gebied van de hulpverlening in één systeem onder te brengen. Dat principe was in Mulders ogen pri ma, de organisatorische uitwer king ervan vindt hij echter slecht. Het systeem en de te volgen pro cedures met de bekende „intake gesprekken" zijn volgens hem te ingewikkeld en werken daarom drempelverhogend voor veel men sen. Bovendien moet de hulp in de directe omgeving van de betrokke ne, thuis en in de buurt, verkregen kunnen worden. En daar schort het nogal eens aan, aldus Mulder. „De mensen moeten zich aanpas sen aan de instellingen, terwijl het andersom zou moeten zijn", stelt hij. Maar ook het feit dat alle RIAGG's in het hele land volgens hetzelfde principe worden georga niseerd vindt hij ronduit „onnozel en onverstandig". In de provincies raad, die het meeste van de Noord- moed nog lang niet opgegeven. Bij zee-olie produceren. En nog afge- de gemiddelde Aberdonian be zien van wat er door een verdere weegt de stemming zich tussen die exploratie allemaal bijkomt, is er van Marnoch en Kemp in. Noch olie genoeg tot het einde van deze het optimisme van de een, noch eeuw. Ofschoon de val in de olie- het pessimisme van de ander. Maar prijzen Aberdeen volkomen ver- halverwege. Mulder: chronische patiënten en verslaafden paupers van de jaren tachtig. (foto anp>. is namelijk sprake van het samen voegen van diverse hulpverle ningsorganisaties, terwijl in de gro te steden juist sprake is van het de- concentreren van organisaties. „Dat zijn twee heel andere pro cessen. Een ander gevolg is bij voorbeeld dat de RIAGG's in de provincies gedwongen worden net als in de grote steden een 24-uurs- dienst voor acute hulpverlening te laten draaien, terwijl er misschien vier aanmeldingen per week zijn, waarvan de helft telefonisch afge werkt kan worden. „Dit soort slor digheden ergeren me. Dat kost geld dat veel beter voor andere za ken op hulpverleningsgebied be stemd kan worden", aldus Mulder. Op straat Mulder zegt het ook jammer te vinden als door de vorming van de RIAGG's de hulpverlener minder naar de mensen toe zou gaan. „Tra ditioneel zijn wy beschikbaar voor de hele bevolking. Dat betekent dat we naar de mensen toe moe ten", zegt hij. Zijn credo is dan ook: „Ons werk ligt op straat". De rijdende psychiater, die al sinds 1930 in de hoofdstad opereert, past geheel in dat plaatsje. „Uniek in de wereld, omdat spe cialisten in principe niet naar hun patiënten toegaan. Wij vinden het daarentegen juist zeer belangrijk om te zien hoe de situatie by ie mand thuis is. Dat zegt veel meer dan een bezoek in keurig pak door betrokkene aan de praktijk", meent Mulder. De taak van de rijdend psychia ter is te beoordelen hoe iemand in acute geestelijke nood geholpen kan worden. Uitgangspunt daarbij is dat voorkomen wordt dat ie mand ten onrechte in een psychia trische inrichting wordt opgeno men. Als iemand eenmaal is opge nomen, is de weg terug namelijk zeer moeilijk, omdat een ex-psy chiatrisch patiënt nog steeds een stigma heeft, terwijl bij de „thuis blijvers" altijd de angst blijft be staan dat „het" weer terugkomt. „Bovendien is het volledig her stel van een psychiatrische patiënt alleen te bereiken in de maatschap pij. Je kunt dus beter proberen iets aan de sociale omstandigheden te veranderen, of iemand voor een af koelingsperiode in het crisiscen trum onder te brengen dan iemand op te nemen", is Mulders' stellige overtuiging. Alcohol en drugs Behalve met psychiatrische hulpverlening heeft Mulder in de loop der jaren ook veel te maken gehad met de verslavingsproble matiek van alcohol en drugs, die aan het eind van de jaren zestig de kop opstak in Amsterdam. Een, unieke situatie, omdat in de mees te gemeenten deze hulpverlening door de Consultatiebureaus voor Alcohol en Drugs wordt geregeld. Volgens Mulder is dit echter vooral zo gegroeid door zijn eigen interes se en betrokkenheid by het onder werp. Namens de hoofdstad had hij zit ting in de staatscommissie die de regering van advies moest dienen over het te voeren drugsbeleid. Ge volg van het in 1972 uitgebrachte advies was onder andere de schei ding tussen soft- en harddrugs, waar het huidige milde beleid ten aanzien van deze soft-drugs uit is voortgekomen. De hulpverlening voor verslaaf den werd opgezet en de methadon- verstrekking (met bussen en in wijkposten) door de GG GD deed haar intrede. Na heel wat moeilijke jaren vindt Mulder dat de gemeente Amsterdam ten aan zien van de drugsproblematiek nu op de goede weg is. Het ontmoedi gingsbeleid werkt volgens hem goed en ook de hulpverlening heeft realistischer met het pro bleem leren omgaan. „Ik ben na tuurlijk niet tevreden zolang het probleem er is, maar we weten zo langzamerhand waar we mee bezig zijn." Eenheid niet forceren Geen eenheidskerk en geen ho- telkerk (met eigen kamers voor elke groep), maar een dialoog kerk, waar iedereen zichzelf kan zijn en de leden toch met elkaar in gesprek blijven. Dót beeld van de toekomstige herenigde her vormde en gereformeerde ker ken stond de werkgroep 'Toe komstige Vormgeving' (TV) voor ogen bij het opstellen van de 'schets 1986'. De gecombineerde synode in Ede hoorde dat zaterdag van de hervormde hoogleraar dr. G. Dingemans, voorzitter van deze werkgroep. Met grote meerder heid werd de schets voor een toe komstige vormgeving aangeno men. Uitgangspunt is de vol strekte vrijheid van de plaatselij ke kerk om zelf te bepalen of zij aan het herenigingsproces wil meedoen, zo voegde de gerefor meerde hoogleraar theologie dr. H. B. Weyland eraan toe. "Als de verscheidenheid in geloofsbele ving te groot wordt, moet de een heid niet woren geforceerd. In zulke gevallen moet er ruimte zijn voor verschillend gekleurde gemeenten in dezelfde plaats". Zegt de schets. In dit model krijgt de classis (regionale kerkvergadering) een duidelijk accent als de plaats waar alle gemeenten elkaar ont moeten. Met het oog daarop be sprak de gecombineerde synode een voorstel tot herindeling van de classes. Twee gereformeerde moties waarin om opschorting van een besluit hierover werd ge vraagd - in verband met ondui delijkheid over de gewenste grootte van de classis en de vraag hoe de afvaardiging naar de ge nerale synode moet worden gere geld - werden verworpen. De moties werden ernstig ontraden als spaak in het wiel. Deetman Verscheidene praktische voor stellen die samenhangen met de toekomstige hereniging van de twee kerken werden zonder veel bezwaren aanvaard. Zoals het besluit dat hervormde en gere formeerde predikanten in el- kaars kerken kunnen worden be roepen. "Als minister Deetman nou maar niet denkt, dat met één predikantenopleiding kan wor den volstaan", waarschuwde ds. H. Wind uit Heerenveen. De raad voor 'Samen op weg' zegde op dit punt waakzaamheid toe. Voorzitter ds. D. N. Wouters (gereformeerd) nam zaterdag af scheid als voorzitter van de raad voor 'Samen op weg'. Hij is dat veertien jaar geweest. Wouters is directeur van het christelijk op vangcentrum voor drugsver slaafden 'De Regenboog' in Am sterdam. Hij zag het herstel van de 'enorme breuken' uit 1834 (Af scheiding) en 1886 (Doleantie) als een van de voornaamste taken van de beide kerken in deze In het radioprogramma 'Hier en Nu' van de NCRV herhaalde de voorzitter van de hervormde synode, ds. H. Huting, zondag nog eens, dat de 'staat van her eniging' waarin de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken zich nu bevinden plaatselijk geen verplichtingen geeft, in dien zin dat een gereformeerde kerk of hervormde gemeente die niét samen op weg wil dat ook niet doet. Volgens Huting krij gen plaatselijke gemeenten en kerken 'tot het eind der dagen' de tijd om samen te gaan. Baptisten Onder applaus keurde de al gemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten - zater dag in Hoogeveen bijeen - de be noeming goed van dr. O. H. de Vries tot rector van het semina rium in Bosch en Duin. De Vries (45) is de opvolger van dr. J. Rei- ling, die begin januari na 28 jaar rectoraat afscheid neemt. Hij on- derwij st sinds 1981 geschiedenis en de leer van het baptisme en systematische theologie aan het Met de benoeming van dr. De Vries is een roerige periode rond de predikantenopleiding bij de Nederlandse baptisten afgeslo ten. De opleiding had de laatste jaren nogal kritiek te verduren omdat ze niet voldoende 'bijbel- getrouw' zou zijn. Deze kritiek was een van de redenen waarom Reiling enkele jaren vóór zijn pensioen het rectoraat neerleg de. Voor de docent praktische theologie drs. Th. van der Laan was dat zelfs een reden ontslag te nemen. Hij is nu doopsgezind predikant in Utrecht. De eensgezindheid waarmee dr. De Vries werd gekozen (199 vóór, 30 onthoudingen en nie mand tegen) was des te verras sender omdat hij vóór de stem ming zijn standpunt duidelijk had uiteengezet. Zo noemde hij de 'historisch-kritische' methode van bijbelonderzoek een metho de "die recht van bestaan heeft". Wel behoeft deze methode, naar zijn opvatting, aanvulling en cor rectie. "Bij verabsolutering sterft zij aan haar eigen eenzijdighe den". De Vries zei zich geheel thuis te voelen in het veelvormige kli maat van de Baptistenunie, "in clusief de evangelische kant daarvan". Pogingen van sommigen om het onderwijs wat bij te sturen maakten geen kans. Zo werd een motie om naast de samenwer-' king met de theologische facul teit van de Utrechtse universiteit ook een vorm van samenwerking aan te gaan met bijvoorbeeld de evangelische theologische facul teit in Heverlee (België) met 151 tegen 40 stemmen verworpen. De motie om in de vacature-Van der Laan een 'fundamentalisti sche' (strikt-orthodoxe) docent te benoemen werd hierop inge trokken. De vergadering steunde het voorstel van de commissie voor de opleiding om voor de vervul ling van de vacature praktische theologie een nieuwe full-time kandidaat te zoeken. Daarmee werden pogingen tot aanstelling van deeltijdwerkers (onder wie een paar 'fundamentalisten') af gewezen. 'Ketters en Papen' De tentoonstelling 'Ketters en Papen onder Philips II' in het rijksmuseum 'Het Catharijne- convent' in Utrecht is gezien de grote belangstelling met drie we ken verlengd. Ze werd geopend in september en duurt nu tot 15 december. Ongeveer 17.000 men sen, onder wie 4000 scholieren, hebben de tentoonstelling al be zocht. De tentoonstelling (in het ka der van de manifestatie 'De eeuw van de beeldenstorm', waaraan zeven musea deelnemen) geeft een beeld van de geleidelijke ver anderingen op godsdienstig ge bied in de zestiende eeuw. 'Voorlopig'. Het maandblad 'Voorlopig' ('Commentaar by maatschappij en kerk') blyft on der een nieuwe uitgever bestaan. Het zou eind dit jaar ophouden te verschijnen. Het blad kampt met een sterk verminderd aantal le zers. Gestreefd wordt nu naar een 'beter en aantrekkelijker' blad. In december komen daar over nadere mededelingen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Wassenaar-Zuid ('Sa men op weg') J. Visser Den Haag-Loosduinen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Sleen (Dr.) kandi daat P. J. Bakker aldaar, naar Velsen (hervormd/gereformeerd) T. S. van Leeuwen De Lier. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Delft B. van Zuijlekom Hattem, voor Spakenburg H. Feenstre Berkel. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Put ten kandidaaat J. W. van Pelt Breda. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Hoogvliet R. Boog aard Leiden, voor Middelburg L. Blok Nunspeet, voor Nieuwdorp A. Bac Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9