Kritiek Shultz op Iran-beleid Reagan geeft Thatcher garanties over raketten Rellen bij verjaardag Anglo-Ierse akkoorden Demonstratie tegen vuile Rijn Zeker acht doden bij aardbeving Taiwan Vakbond eist ontslag minister MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Militaire top wist niets van wapenleveranties BRUSSEL - Belgische politici en wetsgeleerden breken zich sinds zaterdag het hoofd over de vraag of Jose Happart nog steeds waarne mend burgemeester is van de Vlaamse gemeente Voeren of juist meenteraad aanvaart die schorsing niet. In elk geval heeft de slimme niet zomaar. Happart zaterdag in het steekspel Happart liet zaterdag onmiddel- rond zijn persoon weer een nieuwe lijk de raad bijeenkomen. De tien Happart wèl of niet op pluche? zet gedaan. door Hans de Bruijn 'Luiksgezinden', zoals zijn aanhan gers worden genoemd, bestempel den de schorsing als onwettig en besloten hun beslissing van 17 ok tober, toen Jose Happart tot eerste schepen (wethouder) en daarmee waarnemend burgemeester werd Vrijdag schorste de Limburgse benoemd, 'te handhaven', provincie-gouverneur Vandermeu- Over de draagwijdte van dat laat- len hem als waarnemend burge- ste besluit verschillen de menin- meester, omdat hij ook in die func- gen. Juristen zeggen dat het vast- tie de Nederlandse taal actief en houden aan het besluit van vorige passief moet beheersen, iets wat maand geen 'herbenoeming' is, en WASHINGTON/BAGDAD (GPD/AFP/Rtr./UPI) - De Amerikaanse minister van buiten- Happart weigert. Maar de franstaU- dat de schorsing van Happart dus landse zaken, George Shultz, heeft gisteren verklaard van mening te zijn dat dat de ge meerderheid in de Voerense ge- - 1 Verenigde Staten geen nieuwe wapens aan Iran moeten leveren. Hij benadrukte daarbij dat zijn standpunt niet noodzakelijkerwijs het standpunt van de regering vertegenwoor digt. Shultz sprak zich voor het eerst uit sluit van president Reagan wapens over de omstreden wapenleveran- naar Iran te sturen als teken van i kracht bluft. Maar de Voerense gemeentesecretaris Dra- gan Markovic bestempelde de handhaving als een nieuwe beslis sing, waarop het schorsingsbesluit van de gouverneur niet van toepas sing is. Indien dat laatste juist is, kan gouverneur Vandermeulen Hap part vandaag per omgaande Hap part opnieuw schorsen, waarop de gemeenteraad hem weer kan her benoemen enz., een spelletje dat maanden door kan gaan. In het eer ste geval is Happart wettig uit zijn functie gezet, en ontstaat het pro bleem hoe de schorsing moet wor den uitgevoerd. Happart immers is niet van zins vrijwillig de burgemeestersstoel te ontruimen. Zaterdag liet hij zich na de raadsvergadering door zijn aan hangers toejuichen, gehuld in de burgemeesterssjerp en met de Waalse vlag in de handen. Teheran, die tot felle kri- zijn „serieuse bedoelingen en goe- politieke kringen en injle de wil" is „discutabel". „Er zijn ar gumenten voor en er zijn argumen- pers in de VS hebben geleid. Te- genover de televisiemaatschappij ten tegen", aldus Shultz. CBS zei Shultz dat hij „wat hem betreft zeker nee zou zeggen" te gen nieuwe wapenleveranties, ge zien de „oorlog het voorzetten van de hulp Iran aan het terrorisme menwerking van Teheran met de- ton Post genen die de gijzelaars vasthou den". De minister had eerder te ken- gegeven „niet direct betrok ken te zijn geweest" bij de affaire, hü een intern onderzoek "gelastte waartegen hij volgens goedinge- om erachter te komen welke mili- lichte bronnen zelfs vanaf het be- tair had verzuimd hem in te lich- gin gekant was. Het geheime be- ten, aldus de krant. WASHINGTON - De modernise ring van de onafhankelijke Britse kernmacht zal niet worden aange- Het onderzoek binnen de militai re top toonde aan, dat geen enkele militair iets was verteld door mi nister Weinberger (defensie) of Na tionaal Veiligheidsadviseur Poin- dexter, die beiden wel op de hoog te waren. Gevraagd hoe het kan, dat wa pens worden verstuurd zonder dat de militaire top daarvan afwist, zei een official: „Het Witte Huis vraagt ons vaak om wapens te verzenden van de ene naar de andere plaats. We vragen dan niet waarom, en we weten ook lang niet altijd wat we versturen". In tegenstelling tot wat eerder door bronnen in het Witte Huis was verteld, blijkt de Amerikaanse geheime dienst CIA wèl op de hoogte te zijn geweest van de zen dingen naar Iran. De CIA heeft de plicht het Con gres op de hoogte te houden van zijn activiteiten. Dat dat bij de con tacten met Iran niet was gebeurd komt, zo is dit weekeinde uitge lekt, omdat directeur William Ca sey van de CIA van Reagan de schriftelijke opdracht kreeg zijn mond te houden. Irak heeft de Amerikaanse rege- ideeen hebben de afgelopen weken ring zaterdag „krachtig De Amerikaanse militaire top wist in het geheel niets af van de Iran tegen Irak, door president Reagan goedge keurde geheime wapenzendingen Iran. Dat meldt de Washing- 'ost van gisteren. Admiraal William Crowe, voor zitter van de chefs van staven, was zelfs zo verbouwereerd door pers berichten over de zendingen, dat JERUZALEM - Een Palestijn i stad. De ongeregeldheden warer onbekend gebleven Arabieren. n Jeruzalem wordt gecontroleerd door Israëlische militairen tijdens rellen die het gevolg van de moord op een joodse student, afgelopen zaterdag, door nog (fotoEPA) voor veel ongerustheid bij met na- deeld" tast door mogelijke wapenakkoor- de VS gezorgd. den tussen de VS en de Sowjet- Unie. Die verzekering heeft de Britse premier Thatcher dit week einde gekregen van president Rea gan. door Herik Dam de levering van wa- me de Europese bondgenoten van pens aan Iran, zijn vijand in de ruim zes jaar oude Golfoorlog. Een woordvoerder in Bagdad verklaar de dat de Amerikaanse levering, Door een verklaring met tussen haar en president Reagan gekomen „prioriteiten" op het ge- die donderdag door president Rea- bied van ontwapening voor te le zen, probeerde mevrouw Thatcher zaterdag duidelijk iets van die be zorgdheid weg te nemen. Die prioriteiten zijn: een gan werd onthuld, in tegenspraak is met herhaalde beweringen van de Verenigde Staten inzake hun zelf verklaarde neutraliteit in het bloedige conflict tussen Iran en eenkomst op het gebied van mid- Irak. Reagan verklaarde dat hij be- dellange afstandwapens, met daar aan verbonden beperkingen rond korte afstandswapens; een Engeland heeft in de VS Trident- II raketten besteld ter vervanging jaar; van de Polaris-raketten die thans pens. de eigen Britse kernmacht vor- val een kleine hoeveelheid wapens naar Iran te sturen om te trachten de gespannen betrekkingen met de dering met 50 procent van de Ame- islamitische regering te verbete- rikaanse en Russische strategische wapens over een periode van vijf verbod op chemische wa- De twee leiders, zo zei mevrouw men. Die modernisering blijft „de Thatcher, waren verder overeenge- volledige steun" van president komen dat alle grote reducties in Reagan hebben, zo zei de Britse kernwapens zouden moeten tot dusver tevreden met het Amerikaanse beleid waar in werd opgeroepen tot beëindi ging van de Golfoorlog en het be reiken van een eerzame vrede op basis van resoluties van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na- premier zaterdag na afloop van be- den samengaan met stappen ter ties, aldus de Iraakse woordvoer- sprekingen in Camp David. vermindering van de Russische Mevrouw Thatcher liet indirect conventionele (niet-nucleaire) ook weten garanties van president overmacht. Reagan te hebben gekregen, dat De Britse premier weigerde ook hijbij hervatting van de ontwape- maar iets te zeggen dat kon worden ningsgesprekken met de Sowjets, uitgelegd als kritiek op de geheime niet zal aandringen op de vernieti ging van alle ballistische raketten. De vernietiging van alle ballisti sche raketten, kontakten tussen president Rea gan en Iran. „Ik zal niets toevoegen aan wat de president al heeft ge- andere le- zegd. Zijn mening is duidelijk. Wij der. De VS hebben altijd volgehou den dat Iran verantwoordelijk is voor het voortduren van de oorlog, voor het bedreigen van de veilig heid van Irak en de stabiliteit in het gebied, zei hij. Maar „de over duidelijke tegenstelling tussen woorden en daden roept verden king op over het beleid van een su permacht". Irak en de Verenigde zing zelfs de vernietiging van alle hebben diplomatieke banden met Staten herstelden in 1984 de diplo- kernwapens, werden besproken Iran en erkennen het belang tijdens de top van Reykjavik. Deze dat land". matieke betrekkingen jaar durende breuk. Hasenfus veroordeeld tot 30 jaar MANAGUA (AP/AFP/DPA) - Het volkstribunaal van Mana gua heeft de Amerikaan Eugen Hasenfus zaterdag veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. Ha senfus stond terecht wegens terrorisme, lidmaatschap van een bende misdadigers en over treding van de wet op de open bare orde en veiligheid. Het tri bunaal veroordeelde hem con form de eis tot de maximum straf De 45-jarige Hasenfus werd op 6 oktober gearresteerd na dat het vliegtuig waarin hij zat en dat wapens en munitie ver voerde voor de contra's was neergeschoten in het zuiden van Nicaragua. Hij was de eni ge overlevende. De minister van justitie Ro- drigo Reyes liet na het vonnis weten dat er geen reden was om Hasenfus gratie te verlenen. LONDEN - Straatoproer, brand stichting en plunderingen waren schering en inslag tijdens een weekend van massale protestantse demonstraties tegen het Anglo-Ier se akkoord over Ulster. Twee men sen werden gedood en zeker 71 ge wond. In totaal werden 91 mensen garresteerd. door Haye Thomas Het Anglo-Ierse verdrag, dat on der meer tot een grotere rol in Noord-Ierland van de katholieke minderheid moet leiden, is een doorn in het oog van de protestant se meerderheid. Op de eerste ver jaardag van het verdrag hebben de protestanten Londen en Dublin opnieuw duidelijk willen maken, dat er van de overeenkomst niets terecht zal komen. Terwijl protestantse leiders als de onverzettelijke dominee Ian Paisley en de politieke aanvoerder STRAATSBURG/ZÜRICH (AFP/ men een krans in het onlangs als Rtr.) - Een 700-tal demonstranten gevolg van de brand bij het Zwit- heeft gisteren op de Europabrug serse chemische bedrijf Sandoz die Straatsburg verbindt met de vergiftigde water. Westduitse stad Kehl, een minuut Op hetzelfde ogenblik hadden stilte in acht genomen voor de soortgelijke manifestaties plaats „Rijn die aan winstbejag ten offer is gevallen". Vervolgens gooide geen doemdenkers en ple- zierbedervers zijn. „De bossen sterven, kanker neemt hand over hand toe, de Rijn Op hetzelfde ogenblik hadden ligt op sterven. Het is dringend ge- ïortgelijke manifestaties plaats boden dat milieuverontreining winstbejag ten offer op Frans-Westduitse bruggen an- wordt opgenomen in het wetboek nex grensovergangen in Gambs- heim, Marckolsheim en Chalampé. Hieraan nam in totaal een 1000-tal betogers deel. In Chalampé gooi- van strafrecht en dat overtreders ter verantwoording worden geroe pen", aldus mevrouw Buchmann. Intussen heeft de algemeen- Buitenland kort den alle 300 deelnemers een bloem woordvoerder van de Zwitserse i het water van het "Rijn-slachtof fer". Op de oever werd een lelijke milieubeweging, Bruno Böhlen, op de Zwiterse televisie gezegd dat de pop verbrand die Sandoz moest wetten van de EG - verzinnebeelden. In Straatsburg seriand geen lid is - niet afdoende zijn om herhaling van de ramp bij Andrée Buchmann, woordvoerster Sandoz te voorkomen. de beweging "Les Verts-Ecolo- „Ik geloof dat deze rampzalige Kirkpatrick Jeane Kirkpatrick, de voormali- gie et Survie", op de "steeds korter brand en zijn gevolgen zelfs niet ge Amerikaanse ambassadeur bij wordende periodes tussen milieu- voorkomen zouden zijn door de de Verenigde Naties is benoemd in rampen: "Seveso, Bophal, Tsjemo- "Richtlijnen van Seveso", aldus de commissie die toezicht moet byl, Sandoz-Basel..." Het bewees Böhlen. „Wij moeten verder gaan haar dat milieubewuste dan dat, vooral waar het de opslag van chemische stoffen betreft. Hij wordt duidelij k niet geheel door de wetten gedekt". Op de Rijnbodem bevinden zich nog steeds bezinkingen die zwaar der zijn dan water en die het water dat erlangs stroomt vervuilen. Heinz Peter, hoofd van het plaatse- houden over de Amerikaanse hulp aan de Contra's in Nicaragua. De commissie werd opgericht als ge volg van de wet die vorige maand inging waarbij het Congres instem de met Amerikaanse regerings hulp ter hoogte Van 100 miljoen dollar aan de Contra's. Habré krijgt steun Tsjadische rebellen James Molyneaux op een grote massabijeenkomst in Belfast op riepen tot burgerlijke ongehoor zaamheid en een verdere strategie uitstippelden om het plaatselijk bestuur in Ulster langzaam maar zeker te verlammen, braken grote groepen oproerkraaiers uit de me nigte van naar schatting 150.000 mensen en begonnen die rondom de massale betoging met het in gooien van ruiten, het plunderen van winkels en het stichten van branden. Dit leidde tot felle con frontaties met de plaatselijke poli tie, waarbij aan beide zijden tien tallen gewonden vielen. Uiteinde lijk werden er 67 arrestaties ver richt. Het kabaal van de confrontaties tussen de bendes jongelui en de politie, die veelvuldig met de zoge naamde rubberkogels schoot om te proberen orde op zaken te stellen, was een duidelijke dissonant voor de organisatoren van de massabe toging in Belfast. Met name domi nee Ian Paisley deed aanvankelijk zijn uiterste best om net te doen alsof er niets aan de hand was. Maar toen de plunderaars zich meester hadden gemaakt van do zen vol golfballen en daarmee een ware barrage ontketende in de ge lederen van de door Ian Paisley openlijk bekritiseerde politie, be greep de dominee dat een uiterst gevaarlijke en explosieve crisis na bij was en hief hij snel het Volks lied aan ten teken dat de massabij eenkomst was afgelopen. ZUID-AFRIKA (AP) - Met honden en zwepen heeft de Zuidafrikaanse politie vanochtend enkele honder den stakende arbeiders verdreven, die anderen de toegang tot een au- tofabriek van General Motors wil den beletten. Volgens een oogge tuige werd een tiental mannen gearresteerd. Vandaag zou het be drijf de produktie hervatten, na een drie weken durende staking. Aanslag op JBM-gebouw in Heideberg HEIDELBERG (AP) - In een ge bouw van het Amerikaanse elekc- tronicaconcern IBM in het West duitse Heidelberg is gistermorgen een bom ontploft. De explosie in een onderzoekscentrum richtte voor enkele miljoenen guldens schade aan, maar er vielen geen ge wonden. In de nabijheid van het IBM-ge- bouw werd een brief gevonden, waarin de verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door 'De Strijdende Cel Hind Alameh'. De politie vermoedt dat deze orga nisatie bestaat uit leden van de Ro te Armee Fraktion. De RAF heeft zich de laatste maanden voor meer aanslagen verantwoordelijk ge steld uit naam van diverse cellen. In de brief werd de vrijlating geëist van RAF-terrorist Günter Sonnenberg. Ook werd geëist dat de gevangen zittende RAF leden bij elkaar worden geplaatst. Die eis wordt al jaren door de RAF ge steld. Regeringspartij Brazilië naar de overwinning RIO DE JANEIRO (AFP) - De defi nitieve uitslagen van de algemene verkiezingen in Brazilië zullen pas over enkele dagen bekend zijn. Maar het lijdt weinig twijfel dat de gematigde regeringscoalitie (PMDB) onder leiding van presi dent José Sarney op een ruime overwinning afstevent. Met deze verkiezingen is de laat ste stap gezet in het democratise ringsproces in hun land. De kiezers gingen voor het eerst in 24 jaar naar de stembus. De nieuw geko men Senaat en Huis van Afgevaar digden zullen tot taak krijgen een burgelijke grondwet op te stellen, die de huidige grondwet moet ver vangen. Behalve een nieuw Congres, moesten de bijna 70 miljoen Brazi lianen ook 23 gouverneurs aanwij zen en 953 afgevaardigen van de deelstaatparlementen. Gisteravond was slechts 10 pro cent van de stemmen geteld, maar in de meeste van de 23 deelstaten leek de tendens ten gunste van de aan de macht zijnde kandidaten. Verwacht wordt dat de gematig den zowel de 72 leden tellende Se naat als het 487 afgevaardigden tel lende Huis zullen domineren met een meerderheid van rond de 60 procent. De Partij van de Brazi liaanse Democratische Beweging (PMDB), de aanvoerder van de re geringscoalitie, zou volgens de voorlopige resultaten zeker 17 gou verneurszetels bemachtigen. De verkiezingen zijn rustig verlo pen. Het weekeinde was de ver koop van alcohol verboden. Het enige ernstige incident deed zich voor in de stad Vitoria, waar een man het vuur opende op in de rij staande kiezers en twee van hen doodde. Aanval Israël in Z.-Libanon BEIROET (AFP/Rtr.) - De Israëli sche luchtmacht heeft gisteren een aanval gedaan op drie Palestijnse bases ten oosten van Sa'ada op 43 kilometer ten zuiden van Beiroet, in de buurt van het vluchtelingen kamp van Ain al-Hilweh.De twee Israëlische vliegtuigen bestookten hun doel gedurende een kwartier. Vanuit Sa'ada nam men een enor me rookwolk waar. De Israëlische toestellen bleven na de aanval nog een kwartier bo ven het gebied cirkelen. Het was de 14e Israëlische luchtaanval op doelen in Libanon van dit jaar en volgens de politie zijn er minstens vier gewonden. Tsjernobyl Het betonnen omhulsel dat i kerncentrale van Tsjernobyl c LOME (Rtr./UPI/DPA) - Tsjadi- lijke milieubureau, zei zaterdag dat j sche regringstroepen steunen de die deposito's op opstandelingen bij een kerAêxplosie ve^oêste °rPP, reactor nummer vier werd aange- JPj?,«f?n legd om straling tegen te houden is 3?nl"^rffva-n TS,aad' 6 'n T°B° MIAMI - Ee zeventienjarige Amerikaanse jongen is zaterdag in de recht don 300 kilo bank van Miami beëidigd. Hij is de jongste advocaat van het land. Ste- neerkwamen, veel meer dan oor- phen Baccus behaalde op zijn veertiende zijn kandidaats rechten en stu- spronkelijk werd geschat. deerde twee jaar later af. (foto ap> ^tooidrheeft het Russische par- Frans-AfHkaanse top bijwoon- tijblad Prawda zaterdag bekendge- maakt. Prawda vermeldde niet „^afloop «top^Hab* zijn voormalige aartsrivaal idei de handen ineen hadden geslagen tegen Libië. „Ik kan be- wanneer het 60 meter hoge bouw- fnter7d.^ werk precies was gereedgekomen, S.J32 maar zei dat de voltooiing beteken- °ueddel de handen de dat het belangrijkste onderdeel gigantische vestigen dat wij nu één zijn met de sehoonmaakoperatie nl de kern- strijdkrachten van Goukouni", al- ramp van 26 april achter de rug d"s'«ab* kele dagen 2ijn de troe. t Nieuw-Caledonië Pro-Franse bewoners Nieuw-Caledonië zijn zaterdag pen van Oueddei verwikkeld vige gevechten met Libië en met andere Tsjadische opstandelingen bewegingen in het door opstande- MANILLA - De druk op de Filip- Crisis op Filippijnen na moord en ontvoering het onmiddellijke ontslag geëist Er wordt niet alleen het ontslag door Bob Mantiri van de invloedrijke minister. Aquino heeft gisteren tijdens e spoedberaad met haar ministers topmilitairen, ook gesproken ot de ontvoering van een Japanse kenman. De ontvoering zou ramp- Enrile geeist, maar ook 'zware straffen voor de moordenaars, grondige hervormingen van het le ger en een einde aan de onderdruk king van de arbeiders'. KMU en de Volkspartij kunnen gezamenlijk lingen beheerste noorden botsing gekomen met groepen die Tsjaad. Habré wilde niet bevesti onafhankelijkheid willen van dit Franse gebied in de Stille Oceaan. pijnse president Corazon Aquino haar minister van defensie, Bij de ongeregeldheden werd 14-jarige jongen gedood en raakten tientalen anderen gewond. In de streek rond Thio, waar de separa tisten sterk zijn vertegenwoordigd, is een uitgaansverbod van kracht. gen dat de regeringstroepen be- Juan Ponce Enrile (63), te onslaan trokken zijn bij de gevechten die wordt steeds groter. Hoewel er vol- zalige economische gevolgen kun- anderhalf miljoen leden op de been nen hebben. Het zou de broodnodi- brengen. De staking kan de voed- ge Japanse investeringen in de Fi- selproducerende bedrijven, de tex- lippijnen in gevaar kunnen bren- tielindustrie en het openbaar ver- de buurt van Fada. gens minister voor politieke zaken, geloven dat de Cuenco, op het ogenblik geen be- regeringstroepen wel al de 16de wijzen zijn dat Enrile betrokken is breedtegraad zijn overgestoken die bij de moord op de populaire vak- bondsleider Rolando Olalio, wordt vooral door de radicale vakbonden gen De Kilusang Mayo Uno (KMU) - 1 mei beweging - en de linkse Volkspartij van de vermoorde Ola lio hebben voor vandaag een alge mene staking uitgeschreven om kracht bij te zetten aan hun eisen. voer lamleggen. Vakbondssecretaris Nick El- man: „Ondanks de val Marcos zit ten in het kabinet nog fascisten. De fascistische structuur is gebleven. Die is de oorzaak van de dood van Olalia". TAIPEI (AP) - Bij twee krachtige aardbevingen die zaterdagmorgen Taiwan troffen zijn zeker acht mensen omgekomen en 40 gewond geraakt. De meeste slachtoffers vielen toen in een voorstad van de hoofdstad Taipei een gebouw van drie verdiepingen instortte. Het gebouw was een winkelcen trum met twee etages woningen er boven. Eén dode en acht gewon-, den vielen bij steenverschuivingen in Hualien, ten zuidoosten van Tai pei. In de omgeving van deze stad lag het epicentrum van beide be vingen, die een kracht hadden van 6,8 en 6,3 op de schaal van Richter. De bevingen, die werden ge volgd door zo'n 30 naschokken, veroorzaakten op verschillende plaatsen grondverschuivingen. Be woners van de kuststreken werden gewaarschuwd voor mogelijke vloedgolven. Het Nationale Weer bureau waarschuwde ook voor ver dere schokken en raadde bewo ners van huizen die bij de eerste bevingen beschadigd waren aan te vertrekken. De politie van de kustplaats Yi- lan, ten zuiden van Taipei, maakte melding van onbevestigde berich ten dat een visser werd vermist. Verscheidene wegen en spoorver bindingen in het oosten van het land werden afgesneden. Een tien tal vissersboten in de havens van Hualien en Yi)an werden door een vloedgolf op de wal geworpen. Vredesloop WASHINGTON (AP) - Onge veer 1000 Amerikanen zijn za terdag na een wandeltocht van meer dan 5500 km in Washing ton gearriveerd om kracht bij te zetten aan hun eist tot wereld wijde nucleaire ontwapening. De Grote Vredesmars voor Wereldwijde Nucleaire Ontwa pening was in maart vertrok ken uit Californië en de wande laars bedwongen woestijnen en gebergten over de volle breedte van het land om hun bood schap uit te dragen. Onder de 1000 mensen die dit weekeinde in Washington arriveerden wa ren er ongeveer 400 van de oor spronkelijke ploeg van 1200 mensen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7