Politie mag vreemdeling niet weigeren FNV moet meer naar leden luisteren Universiteit wenst fusie ziekenhuizen Weduwe Rost van Tonningen bij Duitse dodenherdenking 'Bas moet even over de knie' Kamermeerderheid Milieudefensie bezet schoorsteen Hoogovens MAANDAG 17 NOVEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 5 HILVERSUM (ANP/GPD) - De vreemdelingenpolitie mag niet beslisseri over toelating van buitenlanders tot Neder land, zoals staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) wil. Dat vindt althans een meerderheid van VVD en PvdA in de Tweede Kamer. Vandaag wordt over een nota over het vreemdelingenbeleid van de staatssecretaris in de Tweede Ka mer gedebatteerd. Daarop vooruit lopend tekenden Wiebenga (WD) en Haas-Berger (PvdA) zaterdag in Korthals Altes wil drugshandel in koffieshops hard aanpakken DEN HAAG (ANP) Minister Korthals Altes (justitie) vindt dat het gedoogbeleid voor drugsver koop te ver is gegaan. Gemeente besturen moeten de groei ervan in perken door horeaca-vergunnin- gen voor verkooppunten in te trek ken, zo zei de bewindsman giste ren voor de NCRV-tv. Hij gaat bin nenkort met de Amsterdamse bur gemeester Van Thijn overleggen over het indammen van de drugs verkoop. In de hoofdstad zijn naar schatting 200 koffieshops waar soft-drugs min of meer openlijk worden verkocht. Het gemeente bestuur gedoogt dat. Korthals Altes valt vooral over het oprukken van de verkoop en gebruik van de harddrug cocaine in de koffieshops. Met name de co caïne zal onderwerp van gesprek zijn tijdens zijn komende perio diek overleg met Van Thijn. Det>e- windsman vindt dat het 'langza merhand tijd wordt om in te grij pen'. Een remedie heeft de minis ter al: "Die gelegenheden kunnen direct worden gesloten door de vergunningen in te trekken". VARA's Rooie Haan bezwaar aan tegen hoofdlijnen van de nota. Met deze nota, die vaag is en waaraan veel ontbreekt, wordt de rechtspositie van vreemdelingen er niet beter op, zo menen WD en PvdA. Over de vraag wie wél moet beslissen over toelating van vreem delingen wordt verdeeld geoor deeld. Haas-Berger wil dat aan de burgemeester overlaten, terwijl Wiebenga denkt aan een aparte ci viele dienst. Ook de controle op vreemdelin gen is niet onomstreden. Korte- Van Hemel vindt dat vreemdelin gen zich bij openbare diensten al tijd zullen moeten legitimeren. Zo- ,dra ze dan door de mand vallen mag er uitsluitend medische spoedhulp worden geboden en blijven zij van andere openbare voorzieningen verstoken. Wiebenga (VVD) wil die controle beperken tot het bevolkingsregis ter, maar vindt wel dat persoonsge gevens door andere diensten waar een beroep op wordt gedaan, moe ten worden doorgegeven. Haas- Berger kant zich tegen beide voor stellen. "Je kan mensen niet in de goot laten liggen of op de hei laten wonen", zo betoogde zij. Suriname Volgens Korte-Van Hemel is er overigens geen aanwijzing voor de verwachting dat er een stroom vluchtelingen uit Suriname naar ons land komt in verband met de onrust aldaar. Zij zei dat zaterdag in het TROS-radioprogramma 'Ka merbreed'. Als er Surinamers ko men, geldt voor hen geen speciale regeling. Ze worden gewoon indi vidueel behandeld, net als iedere andere vluchteling, aldus de staats secretaris. De weduwe Rost van Tonningen was een van de belangstellenden tijdens de dodenherdenking in IJsselstein. Ze werd daarbij vergezeld door een lijfwacht met Duitse herder. (foto anp> IJSSELSTEIN (ANP) Enige tientallen leden van fascistische or ganisaties als de Vikingjeugd heb ben gisteren deelgenomen aan de jaarlijkse dodenherdenking op het Duitse oorlogskerkhof in IJssel stein. Onder de belangstellenden bevond zich ook de weduwe van de NSB-er Rost van Tonningen. De dodenherdenking vond plaats in het kader van Volkstreuertag, de nationale dodenherdenking in de Bondsrepubliek. Tijdens de plechtigheid, die werd bijgewoond door tal van Duitse en Nederlands autoriteiten, werd dank uitgesproken aan Ne derland omdat ons land 40 jaar ge leden het initiatief nam om alle (32.000) gesneuvelde Duitse mili tairen te begraven op een kerkhof. Bij het centrale monument werden kransen gelegd door Duitse en Ne derlandse autoriteiten. Ook werden enkele kransen ge legd door de fascistische jongeren organisaties. Na afloop van de offi ciële plechtigheid legden zij bloe men op graven van omgekomen SS-ers. Burgemeester Defesche van Venray, waartoe IJsselstein behoort, zei hun aanwezigheid te betreuren. Hij ziet daarin echter geen aanleiding de herdenking af te schaffen. "Ik vind het triest, maar ik kan er niets aan doen zo lang ze niet provoceren", aldus De fesche. Het centraal orgaan voormalig verzet en vervolgingsslachtoffers zal er bij de Tweede Kamer op aan dringen een openbare hoorzitting te beleggen over hét staatspen sioen aan de NSB-weduwe Rost van Tonningen. Vier ministers hebben een mandaat om daarover binnen enkele dagen knopen door te hakken. Het zijn premier Lub bers, De Korte (economische za ken), Van Dijk (binnenlandse za ken) en Korthals Altes (justitie). In politiek Den Haag wordt ver wacht dat de regering zal afzien van wetgeving om het pensioen te kunnen staken. Joop Wolff, vice- voorzitter van de overkoepeling van het voormalig verzet en de ver volgingsslachtoffers, vestigt zijn hoop nu op de Tweede en Eerste Kamer. Wolff bevestigde zaterdag voor de VARA'radio dat De Korte, als interim-minister van binnen landse zaken na de dood van Riet kerk, de indruk heeft gewekt dat 'dit onrecht ongedaan moet wor den gemaakt'. Zijn opVolger Van Dijk zou het standpunt dat dit helaas niet haalbaar AMSTERDAM (ANP) - De medi sche faculteit van de Universiteit van Amsterdam (UvA) stelt uit be zuinigingsoverwegingen een fusie voor met die van de christelijk geo riënteerde Vrije Universiteit (VU). De zo te vormen interuniversitaire faculteit geneeskunde kan worden ondergebracht in het Academisch Medisch Centrum in de hoofdstad. Dit heeft de dekaan van de medi sche faculteit van de UvA, prof. dr. J.Th.F. Boeles zaterdagavond be kend gemaakt. Het voorstel, opge steld in nauw overleg met het Aca demisch Ziekenhuis van de Uni versiteit van Amsterdam, is voor gelegd aan prof. dr. D. de Wied, die minister Deetman van onderwijs moet adviseren over bezuinigingen binnen de universiteiten. Deetman heeft voor de medische faculteit van de VU een bezuini ging van 7,6 miljoen gulden voor gesteld en voor de medische facul teit van de UvA bezuinigingen met een omvang van 3,4 miljoen gulden gevraagd. "Wij realiseren ons dat een fusie een zeer moeilijke zaak is, maar het leek ons de enige prakti sche en aanvaardbare oplossing op dit moment. Er moest nu iets ge beuren", aldus prof. Boeles. Hij stelde met nadruk dat het geenszins de bedoeling is de medi sche faculteit van de VU annexe ren. „Als de VU een betere oplos sing weet zijn we graag bereid daarover te praten" zo zei hij. Vol gens hem staat het vast dat het on derwijs in de toekomst in ieder ge val in één gebouw gegeven moet worden. "Dat kan niet anders, wil len we in vier jaar nog onderwijs kunnen geven aan zo veel studen ten", aldus prof. Boeles. De VU verzet zich fel tegen de aangekondigde bezuinigingsplan nen van Deetman en vindt dat de minister het totaalbedrag van 25 miljoen gulden gezamenlijk moe ten bezuinigen zeer ongelijk heeft verdeeld over de vijf medische fa culteiten in de randstad. Woensdag komen de bezuinigingen bij de universteiten aan de orde in de Tweede Kamer. Een woordvoerder van de VU zei desgevraagd een kopie te hebben ontvangen van de brief, die niet is besproken binnen het hoofdbe stuur van de UvA. "Deze brief zegt ons niets. Het is geen voorstel van het college van bestuur. We kun nen ons best voorstellen dat er bij de medische faculteit wordt ge dacht van: trek maar by ons in. Maar het gaat niet aan op deze ma nier het tafellaken naar je toe te trekken", aldus de woordvoerder. Overheid gaat schoon rijden DEN HAAG (GPD) Het rijk gaat het eigen wagenpark uitrusten met katalysatoren om zo het milieu te sparen. Over vier jaar is het hele rijkswagenpark vervangen en kan het 'milieuvriendelijk' rijden een feit zijn, aldus minister Nijpels (mi lieubeheer) zaterdag voor de TROS-radio. Het plan past in de actie voor het terugdringen van zure regen en de schade die het giftige lood aan het milieu veroorzaakt. Volgens Nij pels rijdt nu 18,5 pet van de Neder landse auto's loodvrij. Vanaf 1988 is het voor ieder benzinestation verplicht ongelode benzine te ver kopen. Maar de bewindsman wil liever al in 1987 resultaten boeken. Nijpels is ook voor het terugdrin gen van het autogebruik in het al gemeen. Dat wil hij bereiken door de automobilist te confronteren met de maatschappelijke kosten van het autorijden, zoals de milieu verontreiniging die daardoor ont staat. "Die realiseert men zich te weinig". De bewindsman denkt bijzijn plan aan het idee van zijn voorgan ger Winsemius, die de autokosten sterker afhankelijk wilde maken van het aantal kilometers. Bijvoor beeld de motorrijtuigenbelasting lager maken en de benzineprijs ho ger. SPAANSE HAP UTRECHT (ANP) - PPR-senator Bas de Gaay Fort man heeft het voortbestaan van zijn partij slechts ter discussie willen stellen om de kiezer "heel hard" te benaderen. "Ik heb genoeg van mensen die sympathie hebben voor de PPR, maar er niet op stemmen", aldus De Gaay Fortman. Het gaat hem niet om opheffen maar om het ople ven van de partij. "Bij de Statenverkiezingen moe ten we van een naar drie zetels in de Eerste Ka mer", zo vindt de senator. Maar de 'noodklok' die hij deze week vanuit de Eerste Kamer luidde over de positie van de PPR heeft vooralsnog alleen men sen in eigen kring weten te alarmeren. De Gaay's opmerking dat de partij zich over haar voortbestaan moet bezinnen als bij de Statenver kiezingen geen winst wordt geboekt vormde zater dag in Utrecht hét gespreksonderwerp op een PPR-congres. Ria Beckers, fractieleider in de Tweede Kamer, gaf by de opening van het congres al aan dat de Gaay's ideeën over politieke zelfdo ding niet zo aanspreken bij de meerderheid van de achterban. "Een eenling kan daarover geen uitspraak doen", merkte zij fijntjès op en kreeg daarvoor ruim schoots de handen op elkaar. Even leek het er op dat de senator zaterdag via een congres-uitspraak publiekelijk aan de schandpaal genageld zou wor den. Daarvoor lagen twee moties, in het PPR-jar- gon ook wel aangeduid als 'emoties' klaar. De partijcultuur zorgde er echter voor dat het conflict niet op het scherp van de snede werd uitge vochten en dat de emoties respectievelijk werden ingetrokken en afgewezen. De Gaay Fortman kreeg onder motto 'Oh, die Bas moet weer even over de knie' aan het slot van het congres volop de gelegenheid in een gemoedelijke sfeer zijn aspira ties als luider van de noodklok in een juist daglicht te plaatsen. De senator bleek vooral bezorgd over het "ont zettend elektoraal geweld" bij de afgelopen Twee de Kamer-verkiezingen. De PPR kon zich daarin ternauwernood op de been houden met 1,3 procent van de stemmen, het slechtste resultaat sinds de oprichting van de partij. Als de PPR zich op dat niveau handhaaft wordt zij uit acht van de twaalf provinciale staten weggevaagd en verdwijnt de partij uit de Eerste Kamer, rekende hy voor. Illegale stokerij opgerold De Waal (ANP/GPD) - De douane recherche van de FIOD en de rijks politie hebben gisterenmorgen bij het dorpje De Waal op Texel een illegale alcoholstokerij ontdekt. Twee Brabanders en een Texelse 4vader met zijn zoon werden aange houden. Drie van hen werden op heterdaad betrapt bij het verwijde ren van destilleerketels uit de boer derij waar de stokerij gevestigd was. Later op de dag zijn in Noord- Brabant nog twee andere Braban ders aangehouden. De actie werd geleid door de officier van justitie in Den Bosch. De FIOD kwam de Texelse sto kerij op het spoor na recherche werk in Noord-Brabant. Het ver moeden bestaat dat de verdachten al onraad hadden geroken en de al coholstokerij uit voorzorg wilden opdoeken. De stokerij was deels al gedemonteerd en had een vermo gen van ongeveer vierduizend liter per week. Bij volledige productie kunnen de verdachten ongeveer anderhalve ton per week aan belas ting hebben ontdoken. De politie vermoedt dat de stokerij zo'n half Spanje is, zijn de centrale punten jaar heeft gedraaid. AMSTERDAM Uit een reusachtige pan konden Amsterdammers zaterdag op de Dam een gratis portie paêlla krijgen. Het eetfestijn, waarbij de liefhebbers naast een bordje paella ook een glas wijn kregen, luidde een Spanje-manifestatie in die een week lang duurt. De Dam en de Nieuwe Kerk, waar een tentoonstelling over de manifestatie. De intocht van Sint Nicolaas verleende maakte het feest (foto ANP) npleet. IJMUIDEN (GPD) Tien leden van de vereniging Milieudefensie hebben gisteren een schoorsteen van Hoogovens bezet gehouden. De actie was een protest tegen de zure regen die het IJmuidense staalconcern veroorzaakt. De be zetting werd uitgevoerd nadat de actievoerders 's morgens in alle vroegte in twee bootjes het Noord zeekanaal waren overgestoken. In het begin van de middag beëindig den de bezetters hun actie, kregen koffie aangeboden en konden ver volgens ongehinderd het terrein verlaten. Doelwit van de actie was de sin- terfabriek. In deze fabriek wordt ij zererts geschikt gemaakt voor de ovens. Aanvankelijk was het de be doeling van Milieudefensie beide schoorstenen van de sinterfabriek te bezetten, maar uiteindelijk lukte het slechts een van de 150 meter hoge gevaarten te beklimmen. Op de toren werd een spandoek met de tekst 'Stop de zure winst' aange bracht. Volgens Milieudefensie weigert Hoogovens halsstarrig al jaren ook maar iets te doen aan de uitstoot van verzurende stoffen zoals zwa- veldioxyde. De sinterfabriek levert de grootste uitstoot van deze stof in ons land. Volgens Milieudefen sie overschrijdt de fabriek ook de vergunningsnorm. De organisatie eist dat het staalconcern de uit stoot van verzurende stoffen voor 1989 halveert. In een reactie op de eisen van Mi lieudefensie verwees een woord voerder van het staalconcern naar het standpunt dat dit bedrijf in april van dit jaar naar buiten bracht. In het kader van de lande lijke actieweek tegen de zure regen eisen milieuorganisaties ook toen stappen van Hoogovens. Het staal bedrijf gaat ervan uit dat uitslui tend de overheid verdere verplich tingen kan opleggen ter bescher ming van het milieu. Maassluis wil gifschade op R'dam verhalen MAASSLUIS (GPD) - De gemeen te Rotterdam wacht een miljoenen claim van het naburige Maassluis voor de levering van ernstig verontreinigde grond. Die was in de jaren '60 bedoeld om de nieuwe 'woonwijk Steendijkpolder op te hogen waar inmiddels 760 wonin gen staan. De woonwijk is gebouwd op ha- venslib dat afkomstig was uit de petrochemische havens. Honder den gedupeerde bewoners hebben inmiddels schadevergoeding geëist bij de gemeente. De gelever de grond is indertijd op aandrang van Maassluis gestort omdat het ophogen van de bouwterreinen met dit slib veel goedkoper was dan andere methodes. Wethouder Van der Knaap van Maassluis zegt de zaak ook niet bij Rotterdam op het spits te willen drijven. "Wij zijn bereid met Rot terdam tot een schikking te ko men. Niet alleen wy maar ook zij zijn zich destijds niet bewust ge weest van de desastreuze gevolgen van het geleverde slib. Maar het zou wel onredelijk zyn om alleen Maassluis daarvoor te laten op draaien". AMSTERDAM - Een moderne wil dernis, slechts bereikbaar voor de gene die er de weg kent: zo kan men Amsterdam Zuid-Oost (beter bekend als de Bijlmermeer) wel omschrijven. Een deel van de top van de Federatie Nederlandse Vak beweging is van mening dat dit de meest uitgelezen plek is om een nieuw hoofdkwartier van de vak centrale te huisvesten. Symbolisch, deze voorkeur voor door Peter de Vries een onherbergzame, weinig toe gankelijke betonmassa? Wie de vrijdag gepubliceerde resultaten van het onderzoek naar het imago der FNV bij leden en niet-leden leest, zou het haast gaan denken. De vakbonden die pretenderen de belangen van alle Nederlandse werknemers te behartigen, zijn in de bedrijven en buurten, bij de mensen waar het om gaat zelf kort om, de grote onbekende, zo blijkt uit het onderzoek dat de vakcen trale liet houden. (Terzijde zij opge merkt dat het de FNV siert dat de centrale het vernietigende rapport zelf openbaar maakte.) De meeste werknemers kennen de FNV vooral van pubiiciteits- trekkende stakingen. Die acties worden in meerderheid bovendien veroordeeld: 62 procent van de niet-leden en de helft van de leden is 'principieel' tegen staken; 40 procent van de eigen achterban vindt dat de FNV veel te snel naar het stakingswapen grijpt, en 28 procent twijfelt aan het democra tisch karakter ervan. Staking? De cijfers over de te stakingsge- zinde opstelling van de vakbewe ging zijn des te opvallender, omdat Nederland internationaal uiterst laag scoort met door acties verlo ren gegane arbeidsdagen. Alleen de Zwitserse arbeider gaat getrou wer naar zijn werk. Men hoeft over weinig fantasie te beschikken om te vermoeden dat recente grote ac ties, zoals de door Pont geregis seerde ambtenarenacties uit 1983, de vrachtwagenchauffeurs in 1985, en de zuivel dit voorjaar, bij het pu bliek veel kwaad bloed hebben ge zet. Dat de FNV bij veel werknemers nauwelijks bekend is, blijkt ook uit een ander gegeven. Al sinds jaren proclameert men in vakbondsland het idee van een 'brede beweging', die verder kijkt dan de beurs breed is en zich actief opstelt in maat schappelijke en politieke conflic ten. Zodoende heeft de FNV zich de afgelopen jaren ook uitgelaten over de kruisraketten en Zuid-Afri- ka. Die politieke lijn blijkt geen rol te spelen in het oordeel van leden en niet-leden over de vakcentrale. Het enige dat ervan is blijven 'han gen', is dat de FNV nogal vaak op dezelfde koers ligt als de PvdA. En daarover is niet iedereen even te vreden. Cosmetica Het risico met elk imago-onder zoek is dat de desbetreffende groe pering de resultaten ervan slechts gebruikt voor een iets slimmer op gezette reclamecampagne. De ver pakking wordt dan veranderd, maar het produkt - het vakbonds- beleid - blijft gelijk. Dat risico is ook bij het FNV-rapport levens groot aanwezig. "We springen niet ruimhartig met het stakingswapen om", zei FNV-voorzitter Pont in een eerste Pont: werknemer is individueel geen partij voor zijn baas. (foto gpdj reactie op het rapport. En ook de houding ten opzichte van de poli tiek blijft ongewijzigd: "Onze par tij-politieke onafhankelijkheid staat in de grondslag". Ten dele is die extra reclame ook zeker geoor loofd: het oordeel dat de FNV te .snel naar het stakingswapen grijpt is zo flagrant in strijd met de cij fers, dat het roer er niet direct voor 'om' hoeft. Maar met alleen cosmetica redt de vakcentrale haar imago en haar toekomst niet, zo blijkt uit het rap port. Conclusies die de vakcentrale zelf al eerder trok, zoals extra na druk op individuele dienstverle ning en een 'zakelijker opstelling', komen zeker tegemoet aan de kri tiek van leden en niet-leden. De vraag is echter of die koers, neerge legd in het document 'de FNV over 14 jaar' voldoende is. Uit het imago-onderzoek blijkt dat veel werknemers het nut van een vakbond nauwelijks meer zien. Tweederde zegt weliswaar dat zon der de bonden de werkgevers te veel vrij spel hebben, maar eigen baat verwacht men nauwelijks via de FNV te vinden. De overgrote meerderheid van de ondervraag den is zelfs redelijk tevreden over het werk, geeft de baas een 'ruime voldoende' en meent in staat te zijn bij opkomende problemen de be langen zelf, of via de onderne mingsraad, te kunnen behartigen. Tegenover de werknemer die meent z'n eigen boontjes wel te kunnen doppen, staat het moppe rende vakbondslid als een 'ietwat problematisch menstype', zoals het rapport fijngevoelig schrijft. Overmoedig Het eerste commentaar van Pont doet vermoeden dat de vakcentrale uit deze cruciale gegevens weinig conclusies zal trekken. "Dat men denkt het allemaal wel op eigen houtje te kunnen doen, komt door het bestaan van georganiseerde ar beidsverhoudingen", aldus Pont. "Als die verhoudingen wegvallen, als de vakbeweging er niet meer is, zullen de mensen echt op zichzelf terugvallen. En dan merken ze dat ze individueel geen partij zyn voor de werkgevers. Het is een verkeer de levenshouding, die we moeten proberen te wijzigen', sloot hij licht belerend af. De vraag is echter of het over moedig geloof in eigen kunnen en de nonchalance ten opzichte van de vakbondsmacht zo afgedaan kunnen worden. De vakcentrale kan immers moeilijk druk bezig blijven in Haags overleg en ruzies met werkgevers verder te metselen aan georganiseerde arbeidsverhou dingen, wanneer het gros van de achterban daaraan ongeïnteres seerd voorbij gaat. In een nieuwe koers zal de vak centrale, grof gesteld, de binding met de werknemers moeten her stellen. Dat kan door minder in Den Haag bezig te zijn, en meer in de bedrijven. Dat kan ook door minder voor de werknemers te re gelen, maar hen juist de helpende hand toe te steken wanneer zij iets zelf willen regelen. De vakbonden hebben helpen bouwen aan geor ganiseerde arbeidsverhoudingen, maar zijn in de lange mars door de instituties een flink deel van de achterban kwijtgeraakt. Het loont de moeite die achterban vaker te vragen wat ze nu eigenlijk wel wil.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5