Commissie regelt vestiging huisartsen in Leidse regio VERS TIPS Markt op Kerkgracht gedwarsboomd door auto's actief in vrije tijd Leerlingenuitvoering: lang met vrij weinig afwisseling I Leiden boos over late afhaken Voorschoten Celstraf van 18 maanden geeist tegen verdachte verkrachting 'Rijnlands' wint toernooi Geslagen met stuk hout Drugshandel Brokkenmaker opgepakt Mooiste cavia van Emiel Noordermeer George Julien prins Carnaval Grote belangstelling kunstmarkt MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Honderden belangstel lenden bezochten afgelopen week einde de kunstmarkt van de Leidse teken- en schilderacademie Ars Aemula Naturae. Het was de tien de keer dat deze kunstmarkt werd gehouden. Het zal zeker niet de laatste zijn. "De belangstelling voor dit evene ment wordt ieder jaar groter en de 13 exposerende kunstenaars ver kopen goed", aldus expositie-se cretaris Popco Bakkers. In de Ars Studio aan de Pieters kerkgracht werd niet alleen geëx poseerd, er hadden ook demon straties plaats. Victor Bouter liet het 'aquarelleren' zien, Alex Hak kaart gaf demonstraties 'portret te kenen' en Harmen Kooistra de monstreerde het 'etsen'. Degene die de demonstratie 'beeldhouwen' ADVERTENTIE DINSDAG VARKENSVLEESDAG Schouder karbonades 500 gr 3.98 WOENSDAG GEHAKTDAG H.O.H. gehakt rund en varkens 500 gr 3.98 Stroganoff gehakt pikant gekruid 500 gr 3.98 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Runder biefstuk 100 gr 1.98 Runderkogel- biefstuk 100 gr 2.98 zou verzorgen, kwam niet opda gen. De kunstmarkt is een jaarlijks te rugkerende activiteit van Ars Ae mula Naturae. Daarnaast organi seert de academie twee keer per jaar een leden-expositie. Voor de 90 leden is echter het belangrijkste dat Ars wekelijks zorgt dat in de academie modellen aanwezig zijn. Volgens Bakkers is Ars een vrij traditionele club. "Het werken naar modellen en naar de natuur staat bij ons hoog in het vaandel en we we willen dat niet inwisselen voor moderne kunstvormen. De belangstelling voor traditionele kunst is groeiende, er vindt een herwaardering plaats. Wanneer een kunstenaar non-figuratief werkt, moderne kunst maakt en dat niet beheerst, is er geen mens die dat merkt. Als een schilder een landschap maakt en hij kan het niet, dan verraadt-ie zichzelf'. De trouw aan de traditie bete kent niet dat dat er bij Ars geen ruimte is voor moderne kunst. "Wij willen natuurlijk niet tegenhouden dat onze leden zich vanuit de tradi- LEIDEN - De eerste markt op de Hooglandse Kerk gracht is zaterdag niet geheel vlek keloos verlopen. Twintig parkeer vakken op de gracht, die onderdak aan kramen hadden moeten bie-- den, bleken bezet door auto's die alle keurig voorzien van een ge meentelijke parkeerontheffing. Op de gracht stond namelijk geen bord dat parkeren die dag was ver boden. De gemeentelijke markt- en havendienst heeft derhalve moe ten schipperen met de ruimte. Be zien wordt hoe deze situatie vol gende keer kan worden voorko- Leerlingenuitvoering van ballet school Zynaida Viddeleer. Gezien op 16 november in de Leidse Schouw burg. LEIDEN - De balletschool van Zynaïda Viddeleer is de klassie ke beginselen toegedaan. En zo te zien met hart en ziel, want de leerlingenuitvoering van deze tien jaar bestaande school stond geheel en al in het teken van een zo zorgvuldig mogelijk tonen van de romantisch-klassieke techniek. Voor de pauze werd het 'Het geheim van de betoverde vijver' uitgevoerd, een door lerares Vid deleer zelf geschreven sprookje over een koele prins, wiens hart ten langen leste wordt ontdooid door het meisje Waselisa. Na de pauze een lange reeks van over wegend klassieke dansen, afge wisseld door een aantal oosteu- ropese en Griekse volksdansen, een ragtime en een enkele sober gebrachte showdans. Die soberheid gold voor het hele programma. Als er al een de cor was, bestond dat uit niet meer dan een paar zetstukken. De begeleidende muziek was simpel - veel piano-études - en werd op een zeer beschaafd volu me ten gehore gebracht. Opval lend was het grote aantal solo's, zowel in het sprookje als in de losse dansen. De school heeft een aantal leerlingen, die de techniek in voldoende mate be heersen om die solo's naar beho ren te brengen. Het peil van de uitvoering was over de gehele linie degelijk. Je kon zien dat er goed op houding van armen en handen is gelet en ook ritmisch kwamen de leerlin gen goed uit de voeten. In de meeste dansen was het tempo van dien aard dat ze niet boven hun kunnen hoefden te reiken. Jammer was wel dat het stille spel in het sprookje niet zo door leefd was dat de hoofdpersonen erdoor tot leven kwamen. In een aantal opzichten was het een leerlingenuitvoering op maat, maar zeker niet in dat van de tijdsduur. Drie uur en een kwartier in een warme schouw burg, dat is veel te lang voor een programma dat toch vrij weinig afwisseling kent. Zeker in aan merking genomen dat zowat de helft van het publiek uit kleine kinderen bestond. ARIEJAN KORTEWEG DEN HAAG/LEIDEN - Als het toppunt van emancipatie typeerde de Haagse rechtbankpresident mr. Van Overbeek gisteren het verhaal van een 33-jarige Leidenaar die te rechtstond stond wegens een po ging 16-jarig meisje te verkrachten. De verdachte hield de rechtbank namelijk voor dat niet hij het initia tief tot een seksueel avontuur had genomen, maar het slachtoffer. Die had hem meegetroond de bosjes langs de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest in. Waarom het meisje dan daarna aangifte wegens een verkrachtingspoging bij de politie had gedaan en waarom zij dan ver- LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar die niet in het bezit was van een rijbewijs en bovendien onder in vloed van alcohol reed, heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de hoek President Steinstraat/ Cronjéstraat met een bestelbusje voor de nodige brokken gezorgd. De man wilde vanaf de Stein straat de Cronjéstraat inrijden maar botste vlak voor de bocht te gen een geparkeerd staande auto. Vlak na de bocht reed hij tegen een andere geparkeerde auto aan. Een man die in zijn auto aan de linker kant vèn de Cronjéstraat stond te wachten en dit alles zag gebeuren, reed zijn auto uit voorzorg een aan tal meters naar voren om de Leide naar meer speelruimte te geven. Dat rtiocht niet baten want ook zijn auto werd geraakt. De Leidenaar reed daarna nog een meter of 15 door en werd toen staande gehou- teld zou hebben met een steeksleu- tel door de verdachte te zijn be dreigd, daarop kon de Leidenaar echter geen antwoord geven. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 18 maanden tegen de Leidenaar. Mevrouw mr. I. Klopper achtte de verkrachtings poging volkomen bewezen. Zij ver telde dat het slachtoffer laat op de avond van de eerste juni op de Leidse Willem de Zwijgerlaan op de bus stond te wachten toen zij van de verdachte een lift aangebo den kreeg. Na enige aarzeling nam ze die aan maar ontdekte tot haar schrik dat de verdachte haar niet zoals afgesproken naar het Leidse station bracht maar over de Haar lemmerstraatweg in Oegstgeest richting Noordwijk reed. Daar pro beerde zij nog aan de verdachte te ontsnappen door uit de auto te springen waaraan zij bovendien verwondingen heeft overgehou den. De verdachte was haar even wel in de bosjes naast de weg ach tervolgd en had haar daar onder bedreiging met een steeksleutel tot seksuele handelingen aangezet, al dus het openbaar ministerie. De rechtbank doet 28 november uitspraak in de zaak. den door mensen die op al het la waai waren afgekomen. Zij ontna men hem de sleuteltjes, waarna de man probeerde te voet weg te ko men. Hij werd evenwel door de gealarmeerde politie aangehou den. LEIDEN - Het Rijnlands Lyceum Sassenheim heeft gisteren de beste resultaten behaald bij het school- handbaltoernooi. De Sassenheim- se scholieren ontvingen daarvoor de door McDonalds beschikbaar gestelde wisseltrofee. De wedstrij den werden gespeeld in de Groenoordhallen. Het Rijnlands Lyceum won bij de meisjes brugklassers voor de Rembrandt scholengemeenschap. Bij de jongens in deze klasse ein digde KTS Voorhout op de eerste plaats. Het Rembrandt legde we derom beslag op de tweede plaats. Bij de 14- en 15-jarigen eindigde het Agnes-cóllege op de eerste plaats voor de Duinzigt-Scholen- gemeenschap, het Rijnlands Sas senheim en het Lucas-college uit Voorschoten. Het Rijnlands Sas senheim won bij de jongens in de ze categorie voor het Rembrandt. Het Agnes-college sleepte de eerste prijs in de wacht bij de meis jes in de klasse 16 en 17 jaar. Het Rijnlands Sassenheim gooide ook in deze poule hoge ogen en eindig de als tweede. Bij de jongens ging de eerste plaats naar het RIO (Lei derdorp). MISHANDELING - Twee Leide- naars van 39 en 47 jaar oud hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Het tweetal zou in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Turfmarkt zijn gemolesteerd door drie mannen, die uit een auto sprongen en er zomaar op los zou den hebben geslagen. LEIDEN - Een 18-jarige Voorscho tenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op verden- LEIDEN - De politie heeft gister middag in de Koestraat een 23-jari- ge vrouw uit Oegstgeest aangehou den op verdenking van handel in verdovende middelen. Een kleine hoeveelheid heroïne en cocaïne die zich in haar auto bevond is in be slag genomen. De politie was gewaarschuwd door mensen die zeiden gezien te hebben dat de vrouw in de auto aan het dealen was. De Oegstgeest- se is daarop aangehouden, de de auto werd voor controle meegeno men naar het bureau. Het voertuig bleek onverzekerd. king van mishandeling van een Leids echtpaar op de Steenstraat. Het echtpaar liep na een avondje uit met kennissen op de Steen straat, toen er een auto bij hen stopte. Daaruit zou de Voorschote naar zijn gestapt, gewapend met een groot stuk hout dat hij de 33- jarige vrouw tussen de benen zou •hebben gestoken. Haar echtgenoot werd, vertelde hij de politie, zo kwaad dat hij de Voorschotenaar wilde aanvliegen, maar werd daar van door kennissen weerhouden. Zij wilden doorlopen, maar de be lager zou hen achterdp zijn geko men en de echtgenoot met het eind hout een klap in het gezicht heb ben gegeven. De man heeft daarbij een wond opgelopen. Een zojuist passerende surveillancewagen van de politie heeft de Voorschotenaar aangehouden. Jong en oud bekeken met plezier de 360 dieren op de tentoonstelling t Vereniging in de aula van het Stedelijk Gymnasium. n de Leidse Pluimvee- en Konijnensport (foto Ellen Martens) LEIDEN - De 10-jarige Emiel Noordermeer uit Leiden ontving afgelopen weekeinde de eerste prijs voor de mooiste cavia tijdens de tentoonstelling van de Leidse Pluimvee- en Konijnensport Ver eniging (LPKV). Zijn cavia kreeg het predikaat 'zeer goed' van de keurmeesters. De prijzen voor de mooiste kip pen ('hoenders' in pluimvee-krin gen) gingen naar C. Montanje. Vol gens de keurmeesters was H. Hel der in het bezit van de mooiste sier- duif. Alleen aan zijn dier kende de jury het predikaat 'uitstekend' toe tijdens deze tentoonstelling. In to taal keurde de jury 360 dieren, 131 konijnen, 106 kippen, 106 duiven 17 cavia's. Hoewel ongeveer 200 betalende toeschouwers de kassa passeer den, was een van de organisatoren, L. Guldemond, niet tevreden over de belangstelling. "De show moet op de toeschouwers draaien. De zes keurmeesters kosten ons al 600 gulden. Het is een probleem om fi nancieel rond te komen". LPKV- secretaris B. Ouwersloot vult aan: "De tentoonstelling is er in de eer ste plaats voor onze leden. Ook al moet er geld bij, wij gaan toch door jaarlijks zo'n evenement te organi- Ieder jaar heerst bij Ouwersloot de vrees dat actiegroepen de ten toonstelling van de LPKV als doel wit zullen kiezen. "Sommige men sen zijn er tegen dat wij dieren ge vangen houden. Die mensen be grijpen ons verkeerd. Wij zijn goed met de dieren bezig". LEIDEN - Carnavalsvereniging De Hutspotten heeft zaterdagavond een nieuwe Prins geïnstalleerd. Als opvolger van Piet den Eerste kwam om elf minuten over elf Prins George den Eerste uit de 'pot' in het 'Leidse Hutspotten Rijk'. Prins George is bij velen beter bekend als de zanger George Julien zie foto). Voor de feestavond van De Hutspotten in het Sint Antonius-clubhuis was veel,belangstelling. Honderden feestneuzen woonden de opening van het 'seizoen' bij. LEIDEN - Wethouder Kuijers (volksgezondheid) denkt erover om zijn collega Marselis van Voor schoten een rekening te sturen voor het mede-gebruik van het' ambtelijk apparaat van Leiden. Kuijers wil dit doen, omdat Voor schoten op het allerlaatste moment uit het agglomeratie-overleg met Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude over het vestigings beleid voor huisartsen is gestapt. Kuijers laat in dit verband zelfs ter men van 'onbehoorlijk bestuur' vallen. door Annemiek Ruygrok "Wie schetst onze verbazing toen in augustus de vestigingscommis sie huisartsen bijna rond was en Voorschoten opeens zei: "We doen niet meer mee". Die gaan op eigen houtje verder, maken een eigen verordening. Als ze nou in februari of mei hadden afgehaakt, had ik het kunnen billijken. Maar op dat moment. Ik heb nog niet met Mar selis gesproken. Die man is ge woon nooit bereikbaar. Maar die kwestie Voorschoten heeft de boel ook nog eens anderhalve maand vertraagd". Volgens een woord voerder van de gemeente Voor schoten heeft de raadscommissie in augustus besloten uit het over leg te stappen, "omdat Voorscho ten zo'n afgesloten gemeente is. De kwam op een gegeven moment tot de conclusie dat het beter is dit lokaal te regelen". Tweespalt in het intergemeentelijk overleg dus. En de vestigingscom missie huisartsen is al niet onder optimaal gesternte geboren. Op 1 februari werd een algemene maatregel van bestuur van kracht, waardoor gemeenten bevoegdhe den kregen met betrekking tot de vestiging van nieuwe huisartsen in hun plaats. Was het tot vóór die tijd nog de Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) die bepaalde of een nieuwe huisarts zich mocht vestigen, nu zouden de gemeenten dat zelf mogen doen. "De laatste tijd waren er nogal veel wilde vestigingen. Huisartsen spijkerden een bordje op hun deur met spreekuurtijden, waren geen lid van de PHV en gingen concur reren met hun collega's. In een aantal gevallen gaf dat grote pro blemen. Andere huisartsen kwa men onder de streep, omdat het aantal patiënten terugliep, en on derlinge vervanging verliep moei zaam. Weekenddiensten, 7 x 24- uurs bereikbaarheid, kun je als in dividu moeilijk volhouden", schetst Kuijers de problemen die een algemene maatregel van be stuur noodzakelijk maakten. Haken en ogen Maar aan zo'n maatregel bleken heel wat haken en ogen te zitten. Gemeenten kunnen bijvoorbeeld niet de kosten van goodwill van een vertrekkende huisarts voor hun rekening nemen. Daarom moest een goodwill-fonds worden opgericht, waarin het ministerie van wvc, de Landelijke Huisartsen Vereniging en de ziektekostenver zekeraars zouden participeren. Maar daar daagde het eerste pro bleem al: de verzekeraars wilden geen financiële bijdrage leveren, waarop de LHV zei ook niet te zul len meewerken. Na veel vijven en zessen is dat toch geregeld, maar van een leien dakje ging het be paald niet. Een tweede punt was dat de maatregel onduidelijkheid schiep. De colleges van burgemeester en wethouders hadden richtlijnen willen hebben. Over hun bevoegd heden, over het spreidingsplan van de vestigingscommissie en de ad viezen over vergunningverlening. Maar ambtenaren op het departe ment konden vragen daarover nau welijks beantwoorden. En de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten kwam er ook al niet uit. Van daar dat een modelverordening, waaraan alle gemeenten zich zou den kunnen toetsen, ontbreekt. Zo kan het gebeuren dat in Gou da een vestigingscommissie is geïnstalleerd, bestaande uit 17 mensen. "Onwerkbaar", vindt Kuijers, die van het begin af heeft gezegd: "Niet meer dan 5 mensen in zo'n commissie, anders wordt het een zooitje". In de zo pas geïn stalleerde commissie voor Leiden, Zoeterwoude, Oegstgeest en Lei derdorp zitten nu 2 artsen, een ver tegenwoordiger van het kruiswerk, een van de patiënten en een van de ziektekostenverzekeraars. Er is een vervangende commissie, die eveneens uit 5 personen bestaat. Grenzen De angst voor betutteling door Leiden, reden waarom vermoede lijk Voorschoten uit het overleg is gestapt, is volgens Kuijers onge grond. "We zijn ervan uitgegaan dat de betrokken gemeenten sa menwerken en tegelijkertijd niet veel last van elkaar hebben. De au tonomie van elke gemeente staat voorop. Bovendien is er een ragfij ne vervartgingsregeling. Wanneer een vestiging in Leiderdorp aan de orde 'komt, dan nemen automa tisch Leiderdorpse leden in de commissie zitting. Zo gaat het met elke gemeente. Het is niet zo, dat Leiden in zijn eentje alles kan be palen. Het zou natuurlijk onzin zijn om niet over je eigen grenzen heen te kijken. Om een voorbeeld te noemen: wil een huisarts zich in de Leidse Raadsherenbuurt vestigen, maar zitten er al twee huisartsen aan de Oegstgeester kant van de Warmonderweg, dan gaat het niet door". In de praktijk blijkt name lijk dat op de rand van gemeenten, patiënten de grenzen geregeld overschrijden. Men gaat niet per se naar een Leidse huisarts, als er aan de overkant van de laan in Oegst geest al een goeie zit. Mammoettanker Zijn de gemeenten nu een grote rol gaan spelen in het vestigingsbe leid? Hebben ze een dikke vinger in de pap gekregen? Kuijers: "Als gemeente kun je nu natuurlijk wel iets doen. Als er een plek vrijkomt, kun je bijvoorbeeld de voorkeur geven aan een pro life-huisarts, of aan vrouwelijke artsen, homeopa- tische artsen. Maar het zal heel langzaam gaan. De stad is nu al verdeeld, er is eigenlijk geen ruim te voor nieuwe artsen. Je zult het dus via vernieuwing moeten doen. Bovendien zullen de prioriteiten van nu over 10 jaar heel anders lig gen. Je kunt het vergelijken met de stuurbeweging van een mammoet- tanker. Het effect is op korte ter mijn heel gering. Op de lange ter mijn zullen huisartsen worden ge confronteerd met de gedachten in politieke circuits". Vandaar dat Kuijers het betreurt dat er oneven redig veel 'power' in dit nieuwe be leid is gestopt. In het geval van Voorschoten is zelfs sprake van verspilde energie. Maar daar zal die plaats wellicht dan ook nog de re kening voor gepresenteerd krijgen. tie ontplooien en modern werk gaan maken. Ieder kunstenaar moet proberen iets toe te voegen aan wat het verleden al heeft voort gebracht.", aldus Popco Bakker. Spreekuur De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Onderne mers Vereniging (KNOV) houdt vanavond het maandelijkse spreekuur in restaurant Bellevue aan de Steenstraat. Tijdens het spreekuur kunnen leden en niet- leden hun problemen voorleggen. Het spreekuur duurt van 20.00 uur tot 21.00 uur. Bezoekers van de jaarlijkse kunstmarkt van Ars Aemula Naturae bekijken het in de Ars Studio aan de Pieterskerkgracht tentoongestelde werk. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3