'Meer Zoeterwoudse zaken weggesaneerd Corso straks met verlichting door de regio Kerklaantje geeft geheimen prijs Door komst winkelcentra in regio Inbrekers betrapt in Oegstgeest Botsing met verstrekkende gevolgen MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 ZOETERWOUDE - De re- cente komst van het winkel centrum 'Stadshart' in Zoe- termeer heeft de toch al niet stevige positie van de Zoe terwoudse middenstand al leen maar sterker doen wankelen. Binnen nu en pakweg tien jaar zullen er (nog) meer winkels worden weggesaneerd. Vooral spe ciaalzaken zullen het heel moeilijk krijgen. Dat zegt winkelier Th.G.M. van Steijn (49), woordvoerder van de middenstand in de raadscommis sie economische zaken. "Veel be woners van Zoeterwoude wijken sowieso al naar naburige winkel centra's uit", aldus Van Steijn, die het heikele punt al meermalen in de raadscommissie ter sprake heeft gebracht. Ook binnen de middenstand zelf is er maar al te vaak over gepraat. "Maar je kunt er niets aan doen. Je kunt proberen aan klantenbinding te doen door je als winkeliersvereniging sterk op te stellen, maar dat is al. Een goed geoutilleerd winkelcentrum krijg je nu eenmaal niet in Zoeterwoude. Daar is het gewoon te klein voor, temeer daar de bewoners van de Rijndijk uitwijken naar Leiden. Je krijgt ze gewoon niet hiernaar toe", aldus de man die zichzelf nu 33 jaar ondernemer kan noemen. Weliswaar beschikt Zoeterwou de in het dorp nu sinds v\jf jaar over een concentratie van winkels, maar van Steijn weet, en de argelo ze voorbijganger natuurlijk ook, dat dat veel te klein is om de 'trek' naar Zoetermeer tegen te houden. Het heeft de middenstand niet de injectie gegeven die het nodig had. "Het had ook veel groter moeten worden", zegt Van Steijn, die ten tijde van de bouw secretaris van de winkeliersvereniging was. "Er lag een ambitieus plan van een pro jectontwikkelaar dat zonder in spraak van de Zoeterwoudse on dernemers tot stand moest komen. Het was maar de vraag of de plaat selijke ondernemers er een plekje in hadden kunnen krijgen". "Maar ja, toen keerde het tij. Ik praat nu over een tijd dat we nog vijf bakkers in het dorp hadden zit ten! De een na de ander is verdwe nen. Dat saneringsproces is na tuurlijk landelijk, en daarbij komt dat het in Zoeterwoude langzamer gaat en dus minder pijnlijk is. Ja, of je een half jaar of vijftien jaar hebt om te zaak op te heffen, dat scheelt natuurlijk nogal wat". "Anderzijds kun je na vijf jaar constateren dat er geen slachtof fers zijn gevallen in dat winkelcen trum. Degenen die er toen zijn be gonnen, zitten er goeddeels nog". Markt De middenstand ondervindt wel degelijk concurrentie van de markt. Nu het handjevol kramen eenmaal een wekelijks plekje heeft veroverd, moeten ze maar blijven komen. Maar van uitbreiding wil Van Steijn niets weten. Volgens hem zijn de (vele) regels en veror deningen waaraan de marktkoop lieden zich te houden hebben "kei hard nodig. Anders wordt het hele- BOLLENSTREEK - Het Bloemencorso Bollenstreek trekt volgend voorjaar definitief ook door de gemeente Noord wij kerhout. Voor de eerste keer in de veertigjari ge geschiedenis van het corso worden in de avonduren - wanneer Noordwijk wordt aangedaan - alle wagens verlicht. Die verlichting is noodzakelijk omdat door het opnemen Noordwijkerhout de route aanmerkelijk is verlengd. Drie jaar geleden is door het Noord wij kerhoutse gemeentebe stuur bij de stichting Bloembol lencorso Bolenstreek reeds het verzoek ingediend om ook 'de gemeente met het grootste areaal bollengrond' in de route op te ne men. "We zagen het eerst niet zo zitten", erkende bestuursvoorzit ter S. Bonkenburg gisteren tij dens een bijeenkomst in het ge meentehuis van Hillegom ruiter lijk. "Ook al omdat wij niet van plan waren andere gemeenten in de route te schrappen". Om ook in de avonduren te kunnen rijden zijn de afgelopen twee jaar in het geheim enkele proeven genomen met het aan brengen van speciale verlich tingsornamenten op de wagens. "En dat is ons goed bevallen, vandaar dat wij het aandurven nu met verlichte wagens te rij den. En hopelijk kunnen wij dat in de toekomst blijven doen", al dus Bonkenburg. De voorzitter becijferde dat de verlichting op de wagens een slo- ridige 100.000 gulden extra zal kosten. "Maar ondanks een en kele tegenvaller hebben we de afgelopen jaren goed kunnen sparen", merkte Bonkenburg op. De totale kosten van het corso worden geraamd op ongeveer een half miljoen gulden. Wijzigingen Vanwege het aandoen van Noordwijkerhout zal de gebrui kelijke route van het corso enige wijzigingen ondergaan, 's Mor gens rond tien vertrekt de stoet uit Haarlem, om daarna koers te zetten naar achtereenvolgens Bennebroek (pauze), Hillegom, Lisse en Sassenheim. In Sassenheim zal niet langer door de Hoofdstraat worden ge reden, maar over de Parklaan, om bij het gemeentehuis af te buigen in de richting van Noord wijkerhout. Vanaf Sassenheim zal de stoet geneutraliseerd naar de Maandagse Wetering in Noordwijkerhout rijden. Nadat de stoet daar twee tot drie uur heeft gestaan zal rond 20.00 uur koers worden gezet naar Noord- wijk. Omdat het viaduct onder de Secondaireweg 1 te laag is, blijft de stoet in Noordwijker hout aan de oostkant van het dorp. De exacte route zal door het corsobestuur overigens op een later tijdstip bekend worden gemaakt. Het is wel de bedoeling dat de laatste wagens 's avonds rond 23.00 uur de Koningin Wilhelmi- naboulevard in Noordwijk op draaien. Behalve zaterdagavond zullen de wagens daar ook zon dag tentoon worden gesteld: Ook op zondag zal de verlichting op de wagens tijdens de avonduren worden ontstoken. '40 jaar lenteparade' is door de organisatoren als motto gekozen voor het corso dat op 25 april door de bollenstreek trekt. In to taal zullen naar schatting 40 met bloemen versierde wagens mee rijden. De helft daarvan bestaat uit praalwagens. De wieg van het bloemencorso •stond ooit in Hillegom waar dorpsbowoners Warmerdam in 1947 met een met bloemen ver sierde walvis door het dorp trok. meenten, zoals Sassenheim, Haarlem en ook Noordwijk, bij het geheel betrokken. Omdat ook Lisse in die tijd al een 'corsootje' had, werden 40 jaar geleden de koppen bij elkaar ge stoken voor een gezamenlijke aanpak. Later werden andere ge- In de bloemenstoet zullen herin neringen uit voorgaande corso's worden opgehaald. "Maar ook kunnen weer veel nieuwe ele menten worden aangetroffen", aldus Bonkenburg. Hij gaat er in elk geval vanuit dat er meer hya cinten zullen worden verwerkt op de wagens dan dit jaar, toen het corso te maken had met een uitermate koud voorseizoen. Als gevolg daarvan waren er onvol doende bloemen beschikbaar. Voor Bonkenburg is dat geen aanleiding geweest om het corso in 1987 op een later tijdstip te la ten verrijden. "Wij gaan er vanuit dat we volgend jaar met het weer wat meer geluk hebben", aldus Bonkenburg. Festival Zoals gebruikelijk worden de wagens, naar een ontwerp van Kees van Driel, opgetuigd in de Lissese Hobahohallen. Ook het corsofestival zal weer in deze hal len worden georganiseerd rond de versierde wagens. Het is de bedoeling dat er op donderdag voor het corso een mini-zeskamp wordt gehouden tussen de ge meenten Sassenheim, Lisse en Hillegom. Voor de vrijdag staat er een optreden van diverse mu zikanten uit de bollenstreek op het programma. De organisatie van het corsofestival is in han den van de Lionsclub Bollen streek. De opbrengst zal worden bestemd voor een nog nader te bepalen goed doel. maal onhoudbaar, dan gaat zo'n markt teveel van de plaatselijke middenstand afsnoepen. Je moet elkaar aanvullen, niet beconcurre ren. De groenteboer staat er, welis waar heeft hjj al een winkel, maar op de markt brengt hij een ander assortiment. Dat kan. De kaasboer komt hier al jaren, die weten ze te vinden. Zo'n visboer die er staat, dat is prima, want je hebt in Zoe terwoude geen viswinkel. Maar je weet toch al genoeg als je die vis handelaar hoort zeggen dat als hij er 's morgens Stompwijk niet bij had, het voor hem niet lucratief zou zijn om naar Zoeterwoude te komen?" Speeltuin Rondom de Maredijk - bingo 20 uur. Zaal Lage Morsweg 14a - bijeenkomst Spiritisch Genootschap Leiden, 20 uur Schouwburg - 'Een Poppenhuis' dooi toneelgroep Globe, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Ron Varon, cello. Fa nia Chapiro. piano. 20.15 uur. DINSDAG Leiden Buurthuis Groenoord Pasteurstraat 23 schrijfavond Amnesty International, 2( Vrouwentelefoon sexueel geweld, be reikbaar van 14-17 uur op tel. 126844 Sportkafé LVC - Breestraat 66, Leidsc Risk-kampioenschappen, 20 uur. Clubhuis Speeltuin Zuiderkwart Anjelierstraat, bingo, 20 uur. Lak-cinema - films: 'Muriel', 20 uui femme de l'aviateur', 22 uur. Kapelzaal K&O - film 'Return of the Se caucus Seven'. 20.15 uur. Middenstander Van Steijn, woordvoerder i uit naar omliggende winkelcentra's'. Archeologen stuiten op sporen van bewoning tot aan elfde eeuw Leden van de Archeologische Werkgroep Nederland aan het werk in de Leiderdorpse Kerklaan. Heel duidelijk zijn de verschillende lagen te zien die duiden op bewoning in Vroegere eeuwen. 'foto Ellen Martens) LEIDERDORP - De Leiderdorpse Kerklaan is ver moedelijk al in de elfde eeuw bewoond geweest door Romeinen. Dat heeft de klei onder de onlangs afge broken huisjes in het oude centrum van Leiderdorp prijsgegeven. Dagenlang heeft de Archeologische Werkgroep Nederland (AWN), afdeling Rijnstreek, de grond aan de Leiderdorpse Kerklaan afgekamd. Een en ander met speciale toestemming van de sloper en de gemeente Leiderdorp, die de amateur-archeologen de gelegenheid wilden geven om historische gegevens naar boven te halen voordat de nieuwbouw er wordt neergezet. Men was gebrand op de Kerklaan omdat het steegje een van de oudste doorgangen was van het dorp richting land. AWN-woord voerder D. van der Kooij kon met een enthousiaste ploeg maar zonder grootschalige appara tuur maar een klein stukje grond onderzoeken. Er moest met de hand worden gegraven en dat is arbeids intensief. Voordeel van deze onderzoeksmethode is dat de grond laag voor laag kan worden onderzocht en alle sporen uit het verleden eruit gevist kunnen wor den. De groep ging in de schaduw van het Dorpshuis spitten. Op een gedeelte zo dicht mogelijk bij de kerk waar zich duidelijk een heuvel aftekent. "Archeologen zijn nu eenmaal dol op heuveltjes. Die verraden opho- gings- en bewoningslagen. Bovendien weet je dat een kerk door de eeuwen heen altijd het middelpunt van een gemeenschap geweest", verduidelijkt Van der Kooy. Overigens is nu duidelijk geworden dat de dorpsheuvel pas na de elfde eeuw is opgeworpen. Doel van de groep was een profiel te 'zetten' opdat de archeologen kunnen bepalen hoe de opbouw van de grond en bewoning in het verleden is verlopen. Heel voorzichtig werd de grond 'afgeschaafd'. In plak jes gesneden, als het ware, om maar geen scherfje over het hoofd te zien. De verschillende lagen en muurtjes waarop zij stuit te verraden de aanwezigheid van mensen vanaf naar schatting de elfde eeuw. De afgelopen week vond men materiaal uit de zestiende tot de elfde eeuw. Bakken vol aardewerk en scherven. Men moet de vondsten nog nader gaan onderzoeken. Een paar stille getuigen uit het verleden die er nu al uitspringen: een vinger hoedje uit de zestiende of zeventiende eeuw, een deel van een pincet, een 15e eeuwse schrijfstift (stylos) en een gedeelte van een kruik. Leden van de AWN zullen de komende week de grond nog een keer nakijken en het sloopproces ver der volgen. Bovendien worden de gegevens uit het profiel en de vondsten nog nader geïntepreteerd. Maar dat kan gewoon thuis bij de kachel in plaats van in de modder en de kou. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft in de nacht van zater dag op zondag twee Leidenaars aangehouden die even daarvoor een inbraak hadden gepleegd in het K&O-gebouw aan de Gevers- straat. De politie werd gealarmeerd door een omwonende die glasge rinkel had gehoord. Op het mo ment dat zij een kijkje ging nemen waren de mannen alweer weg. Ze liepen een paar straten verder en hadden net een geldkistje wegge gooid dat ze uit het K&O-gebouw 1 wisten te ontvreemden. De inbre kers, twee Leidenaars van 20 en 22 jaar oud, bekenden gistermorgen op het Oegstgeester politiebureau. Ze worden daar nog vastgehouden omdat de Leidenaars meer op hun kerfstok lijken te hebben. Auto vliegt in brand LEIDERDORP - Een auto die geparkeerd stond nabij de Lei derdorpse Stierebrug is giste ren spontaan in brand gevlo gen. Het duurde een kwartier voordat de vlammen weer ge doofd waren. De politie ver moedt dat kortsluiting de oor zaak is geweest. Uit twee auto's die gepar keerd stonden op het terrein bij het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp werden gister avond tijdens het bezoekuur de radio-cassétterecorders ont vreemd. Van de dader(s) geen spoor. Leiderdorpers vast in lift LEIDERDORP - Zes mensen heb ben zaterdagnacht, even na twaal ven, benauwde ogenblikken be leefd toen ze kwamen vast te zitten in een lift van een flatgebouw aan de Leiderdorpse Merelstraat. De brandweer moest eraan te pas ko men om de Leiderdorpers te be vrijden. De lift bleef, door nog on bekende redenen, ongeveer een meter boven de begane grond han gen. Hoe lang de mensen opgeslo ten zaten is de politie niet bekend. Kameleon De Zoeterwoudse schilder- en tekengroep 'Kameleon' houdt ko mend weekeinde een expositie in het nieuwe onderkomen, de voor malige Aloysiusschooi (ingang Van Banningstraat). Wethouder Graniewski verricht zaterdag om 10 uur de opening. Er is werk te zien dat de leden van 'Kameleon' afgelopen jaar hebben digd. De tentoonstelling is zater- zondag vrij toegankelijk tussen tien en vijf uur. Eventueel kan er werk worden gekocht. Volwassensoos Sociaal-cultureel centrum 'De Sjelter' in Leiderdorp houdt ko mende vrijdagavond soos voor volwassenen. Men kan dansen, een drankje drinken en een hapje eten tussen half negen en twaalf Het adres: Heemraadlaan 67 i^Leiderdorp^ LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23.25 per maand, per post 33.65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 68.95 per post (binnenland) 100,00 per half jaar. aan huis bezorgd 137.90 per post (binnenland) 200.00 per jaar, aan huis bezorgd 262,40 per post (binnenland) f 386.90 ADVERTENTIES van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoorlijden: C. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256 A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma -vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Na bezorging na 19.30 uur) zaterdag van 1,20 verstrijken van de Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. ri kunnen op elke gewenste i maand voor het abonnementsperiode j is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Katwijk WASSENAAR - Een botsing met verstrekkende ge volgen. Die vond afgelopen zaterdagmiddag plaats op de kruising Starrenburglaan/Hofcampweg in Wasse naar. Een 29-jarige Haagse automobilist verleende met zijn vehikel geen voorrang aan een 41-jarige Was senaarder die over de Starrenburglaan reed. Gevolg: een hevige botsing waardoor beide wagens over de kruising heen schoven. De vaart was zo groot dat een van de wagens pas tot stilstand kwam tegen een loods die als showroom fungeerde. Fungeerde, want het ge bouwtje werd dusdanig getorpedeerd dat het één tot De andere auto kwam gewoon op het grasveld tot stilstand. Beide bestuurders raakten gewond. De Haagse automobilist moest met glas- en snijwonden aan het gezicht worden opgenomen in het Westeinde- ziekenhuis. De Wassenaarder kwam daar ter observa tie terecht. Hij kon later naar huis terugkeren. Van de auto's was weinig meer over dan wat schroot. (foto Holvast) Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stfcd: H.G. van der Post Regio Leiden: M. de Graaff Duin- en Bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W. Fortuyn Sport: P. J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, t.v.: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij d met gene n Bonn, Brussel, Jo-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2