LEIDSCH DAGBLAD Technische lessen vaak gevaarlijk UW DAGBLAD KAN OP SPORTIEF GEBIED OOK UIT DE VOETEN sma Ruzie over bespeling Muziektheater PEEN, UIEN EN GEHAKT Machines en gereedschap op scholen veelal verouderd Bericht over moord op president Noord-Korea zaait veel verwarring Coberco verdacht van hulp bij melkfraude Woningbouwvereniging ontslaat directeuren MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38168 Taiwan kiest Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - Er komt vrijwel zeker een groot Taiwanees goederendistribu tiecentrum in Rotterdam. Hier in nemen in eerste instantie zo'n twintig Taiwanese bedrij ven deel die vanuit de Maas stad heel Europa willen gaan bedienen. Dat goederencen trum zal verrijzen in de buurt van het vliegveld Zestienho- Hoeveel werkgelegenheid er in Rotterdam op deze manier bijkomt, hangt er onder meer vanaf in hoeverre de Taiwane- zen het werk zullen uitbeste den. In Rotterdam wordt even wel druk gespeculeerd over aantallen die variëren van en kele honderden arbeidsplaat sen tot meer dan duizend. Behalve het Taiwanese distri butiecentrum zal Rotterdam binnenkort ook over een Chi nees handelskantoor beschik ken. Tegelijkertijd zal er in de Chinese havenstad Shanghai een Rotterdams kantoor wor den geopend. Opera-intendant eist duidelijkheid over programmabeleid AMSTERDAM (GPD) - De inten dant van de Nederlandse Opera, Jan van Vlijmen, wil vóór 1 decem ber van dit jaar van het ministerie van WVC en het gemeentebestuur van Amsterdam een duidelijke uit spraak over het programmabeleid dat in het nieuwe Muziektheater dient te worden gevoerd. De eis is neergelegd in een telex die Van Vlijmen afgelopen vrijdag heeft verstuurd. Het al geruime tijd sudderende conflict tussen de drie 'partijen' in het Muziektheater, zijnde de Ne derlandse Opera, het Nationale Ballet en de theaterdirectie, is door deze actie van Van Vlijmen in de openbaarheid gebracht. Doordat de programmering van het theater onvoldoende op elkaar wordt afge stemd en de drie 'partijen' nauwe lijks rekening met eikaars belan gen houden, worden de onderhan delingen van de Nederlandse Ope ra met regisseurs, orkesten en de corbouwers voor produkties op langere termijn een steeds groter probleem. Als er binnen twee weken geen duidelijke stellingname van zowel de rijks- als gemeentelijke over heid - de subsidieverstrekkers dus - op tafel ligt, is de intendant van de Opera voornemens alle voorbe reidingen voor operaprodukties stop te zetten. Naar het oordeel van Van Vlij men blokkeert de theaterdirectie met haar eigen planning (veelal gastprodukties met buitenlandse groepen) het beleid van zijn gezel schap. Zo heeft de theaterdirectie het Ballet van Hamburg gecontrac teerd in een periode dat de Neder landse Opera in hetzelfde gebouw wil repeteren voor een serie uitvoe ringen van Don Giovanni (premiè re januari 1988). Hij acht het onaan vaardbaar daardoor tussentijds naar een andere ruimte te moeten uitwijken. De andere bespeler van het Mu ziektheater, het Nationale Ballet, is woedend over de eis van Van Vlij men. Er wordt op gewezen dat er eerder afspraken zijn gemaakt over de programma-structuur van het theater tot 1 september 1988. Tot zo lang moet ook de Nederlandse Opera zich daaraan houden. Wel wordt van de zijde van het Natio nale Ballet erkend dat het overleg tussen de drie vaak moeizaam is en dat vooral de Opera met proble men kampt omdat operaproduk ties een veel langere voorberei dingstijd vergen. MANILLA (AP) - In de Filippijn se hoofdstad Manilla hebben sta kers vandaag gedemonstreerd en het verkeer geblokkeerd uit protest tegen de moord op vakbondsleider Olalia. Zij eisen het aftreden van minister Enrile (defensie). Alle scholen waren, gesloten, maar veel winkels, kantoren en be drijven gingen gewoon open. Er was iets minder verkeer dan nor maal en radiozenders berichtten dat duizeriden mensen te laat op hun werk kwamen omdat veel bu schauffeurs staakten. Burgemeester Joey Lina (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Veel technische scholen zijn een gevaarlijke plaats voor leerling en leraar. De veiligheid in lokalen en gebouwen laat veel te wensen over. Stoffen die gevaar voor de gezondheid opleveren, worden dikwijls onveilig opgeborgen. Machines en gereedschappen werken niet goed, zijn niet goed onderhouden of zijn verouderd. Orde op zaken stellen zal vele miljoenen guldens vergen. De Protestants-christelijke onder- wijsvakorganisatie (PCO) trekt die conclusie uit een enquête onder tweehonderd leerkrachten en leer lingen op mts, lts en andere techni sche scholen. Het rapport wordt morgen aan de Tweede Kamer commissie voor onderwijs aange boden. PCO-bestuurslid H. Warris - ad junct-directeur van de scholenge meenschap 'De Mondriaan' in Lei den - zegt, dat het aan de creativi teit van de leraren is te danken dat er tot op heden geen ernstige onge lukken zijn gebeurd. Volgens War ris bouwen zij zelf kasten waarin gevaarlijke chemische stoffen, die nodig zijn bij onderwijs in schei kunde, 'veilig' kunnen worden op geborgen. Optimaal zijn die op bergplaatsen zeker niet, voegt de Leidse leerkracht eraan toe. Warris: "Als ik naar technische scholen in Friesland en in de Ach terhoek kijk, dan is de situatie in Leiden en directe omgeving nog redelijk goed. Er zijn scholen waar voor ik mijn hart vasthoudt. Hier en daar zijn zelfs de vluchtwegen geblokkeerd, omdat er spullen zijn opgeslagen wegens gebrek aan ruimte". Uit de enquête blijkt voorts, dat de helft van de leraren vindt, dat de werkdruk onverantwoord hoog is. De verhouding met de leerlingen is hierdoor 'niet harmonisch' en leidt, voor wat de leraren betreft, vaak tot ziekte en zelfs arbeidsonge schiktheid. Warris zegt, dat zeker UTRECHT (GPD) - De twee direc- de helft van de leerkrachten die teuren van de woningbouwvereni- aan het onderzoek meewerkten, ging SWU in Utrecht zijn met on- zich niet prettig voelt op school, middellijke ingang uit hun functie Het PCO-bestuurslid vindt dit ove- ontheven. Zij zouden zich schuldig rigens niet zo verwonderlijk als hij hebben gemaakt aan persoonlijke Na de rellen vorige week in Rotterdam was de Enschedese politie sterk aanwezig in het Diekman Stadion om alle eventualiteiten bij de bekerwedstrijd Enschede-Den Haag het hoofd te kunnen bieden. De Haagse trainer Pim van der Meent r) meende op de banken te moeten klimmen om de politie op de tribune op te roepen vooral niet te provoceren: 'Er is immers ruimte genoeg'. (foto anp> DIOK toont karakter. PAGINA 16 VANDAAG 24 PAGINA'S Pl Noordwijk juicht te vroeg. De opzienbarende terugkeer van Jan Mak bij Randstad Sport. ZUTPHEN (ANP) - De oostelijke zuivelcoöperatie Coberco wordt verdacht van medeplichtigheid aan melkfraude. Het bedrijf heeft zich volgens mr. P. Cremers, offi cier van justitie bij de Zutphense rechtbank, mede schuldig ge maakt aan ontduiking van de su perheffing op melk via een juridi sche constructie. Dat is gebleken uit een uitge breid onderzoek van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij. Volgens mr. Cremers gaat het in to taal om 130 zaken, waarbij melk veehouders die meer melk hadden dan volgens de quota was toege staan het teveel 'doorschoven' naar andere melkveehouders. De 'zwar- SEOEL/TOKIO - Een medede ling van het Zuidkoreaanse mi- dat nisterie van defensie over de overheidsgebouwen gewoon dood van de Noordkoreaanse open zouden zijn en dat extra bus- president Kim II Sung heeft sen werden ingezet om mensen vanochtend veel opzien ge- hun werk te brengen. In Que- baard en voor nog meer ver warring gezorgd. zon City aan de rand van Manilla vormden duizenden arbeiders van i fabriek voor sportkleding menselijke keten ober een snblweg bericht was noch m ae en legden het verkeer enige tijd stiL Noordkoreaanse hoofdstad Pyon- gyang noch elders bevestiging te Olalia, wiens verminkte lijk don- krijgen. derdag werd gevonden, was leider Een woordvoerder van het Zuid- non de 1-Meibeweging, de vakbond Koreaanse ministerie van defensie die tot de staking heeft opgeroepen, verklaarde vanochtend tegenover In linkse kringen wordt de moord journalisten dat via luidsprekers toegeschreven aan aanhangers van ®an oe Noordkoreaanse zijde van Enrile. De laatste weken deden de gedemilitariseerde zone tussen hardnekkige geruchten de ronde de {wef landen was bekendge- maakt dat de Noordkoreaanse lei der was doodgeschoten. De Noord koreaanse vlaggen langs de grens Minister van justitie Gonzales zei zouden halfstok hangen, terwijl uit de luidsprekers treurmarsen klon- dat Enrile en aanhangers staatsgreep beraamden kijkt naar de slechte situatie onder zij hun werk moeten verrich ten. PCO-bestuurder E. de Jong ka rakteriseert de omstandigheden als 'heel schrijnend' Hij beweert, dat er van de 300 miljoen gulden die beschikbaar zijn voor het ver vangen van materialen en gereed schap, slechts 25 miljoen gulden naar het middelbaar technisch be roepsonderwijs (mts) gaat en geen cent naar de lagere technische scholen. "De overheid heeft opval lend veel aandacht voor die oplei dingen die voor het bedrijfsleven (foto AP) interessant zijn", is zijn conclusie. vanochtend dat de politie danwijzingen had op Olalia. Maar met een eerdere uitlating ontkende hij dat er iemand den. Opnieuw buien de moord ^en tegenspraa k Maar al snel rees de eerste twy fel g ontkende aan de juistheid van het bericht. aangehou- De vereniging van Koreaanse bur- (fotoAP) gers in Tokio, die in het verleden vaak als spreekbuis van de Noord koreaanse autoriteiten heeft ge diend, sprak de Zuidkoreaanse meldingen tegen en noemde het bericht over de moord op Kim II Sung „demagogisch". Korte tijd later volgde een reac- de Noordkoreaanse ambas- Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In de loop van de middag opkla ringen. Minimumtemperatuur om streeks 5, middagtemperatuur onge- nviCTunwdiin/ny ESSES -de in Peking waarin het bericht een verzinsel uit de koker van Seoel werd genoemd. De Zuidkoreaanse minister van defensie Lee Ki Baek verklaarde later in het parlemerït dat er veel aanwijzingen waren dat Kim II Sung dood is en dat een heftige machtsstrijd in Pyongyang is uit gebroken. Maar de minister gaf geen uitdrukkelijke bevestiging van het bericht dat eerder op de dag door zijn ministerie was ver spreid. afnemend. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met re gen of buien en af en toe veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Dinsdag 18 november 1986 zon op: 08.04 uur, zon onder: 16.44 uur; maan op: 17.19 uur, maan onder: 10.33 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.08 en 16.18 uur; laagwa- ter. 00.09 en 12.14 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Winterpeen, zak± 1 kilo en Uien, net ±1 kilo QQ samen ^7^7 Gehakt half-om-half, 500 g &r£53.48 C QQ kilo ®®a5,&48s7.*/0 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. bevoordeling bij de uitoefening van hun werkzaamheden voor de woningbouwvereniging. Uit een onderzoek van de recher che-afdeling van het ministerie van volkshuisvesting zou zijn geble ken, dat verschillende bouwbedrij ven gratis werkzaamheden hebben Vandalen zetten kranen open in ziekenhuis VU AMSTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben in de afgelopen nacht in het polikliniekgebouw van het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in. Amsterdam alle brandslangen en brandkranen opengezet. Daardoor zijn sommige afdelingen van de polikliniek van daag gesloten wegens waterscha de. Een deel van de apparatuur is onbruikbaar. Het gehele gebouw is onder wa ter komen te staan. "Het sijpelt langzaam door de plafonds naar de begane grond", aldus een woord voerder, die eraan toevoegt dat vooral de bovenste verdieping is getroffen. Met man en macht wordt gewerkt om de overlast voor patiënten en bezoekers tot een mi nimum te beperken. Dagelijks be zoeken zo'n 1000 mensen de po likliniek. De financiële omvang van de schade is nog niet bekend, aldus het ziekenhuis. Waarom de brand kranen werden opengedraaid, is niet duidelyk. Er zijn sporen van braak aangetroffen, maar het zie kenhuis mist niets. verricht aan de privéwoning van de adjunct-directeur in Austerlitz en aan een vakantiewoning van de directeur in Friesland. In ruil hier voor mochten zij verwachten bouwopdrachten te krijgen. De affaire is een nasleep van de malversaties die eerder bij de wo ningbouwvereniging Prinses Juliana werden ontdekt. Het be stuur van de SWU zegt na de mel ding door de recherche in juli alle medewerking te hebben toegezegd en te hebben aangedrongen op een snelle afronding van het onder zoek. Volgens het bestuur heeft de handelwijze van de directeuren geen financieel nadeel voor de SWU en haar huurders opgeleverd. te' melk kwam dan onder een an dere naam binnen bij de melkfa brieken, waardoor de leden van Coberco in totaliteit meer melk konden leveren dan in EG-verband is toegestaan. De AID startte bijna een jaar ge leden een uitgebreid onderzoek naar het op papier uitlenen van melkvee om de superheffing te omzeilen. Tijdens controles nam de dienst een deel van de admini stratie van Coberco, van veehou ders en chauffeurs van melkwa gens in beslag. Mr. Cremers kon vandaag nog niets zeggen over de omvang van de melkfraude. "De eerste processen verbaal van de AID komen nu binnen", aldus de Zutphense officier. Op grond daar van is volgens hem al wel te zeggen dat de constructie, waaraan Cober co heeft meegewerkt, juridisch niet door de beugel kan. De zaak tegen de melkfabriek zal waarschijnlijk pas in het vooijaar voor de rechter komen. Nederland-Polen rechtstreeks op tv HILVERSUM (ANP) - De voetbal- wedstrijd Nederland-Polen om het Europees Kampioenschap voor landenploegen, wordt woensdag rechtstreeks vanuit het Olympisch Stadion in Amster dam op televisie uitgezonden. De uitzending begint om 19.55 uur op Nederland 2. De NOS en de KNVB hebben het afgelopen weekeinde overeenstemming bereikt over de uitzending van het duel. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaïül per kwartaal 68,95 per half jaar 137,90 per jaar 262,40 v voorkeur aankrui; De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straal. Postcode/Plaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar h 2300 VB leiden. In plaats tri controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1