mm 'Roeien met de riemen...' Hockeyers LMHC gedeeld aan kop Henri Ruitenberg rehabiliteert zich Omroep Rijnlandbeter in de ether Zege in schaatsmarathon 'JR' Kruithof: 'De Bond speelt op de man' Damstrijd verloopt saai Karakteristieke zege Mota in marathon Tokio MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - De hockeyzege van LMHC op MOP (3-2) heeft er toe geleid dat de ploeg van Cees Kop pelaar in de overgangsklasse A, sa men met Gooische dat 2-2 speelde tegen Groninger Studs, aan de lei ding gaat. De vrouwen van LMHC verloren gistermiddag van Kievi ten (3-1) en moeten Tilburg naast zich dulden op kop van de eerste klasse A. Forescate verloor in de tweede klasse A van Dopie, waar door de mannen van Roomburg na 2-0 winst op Zoetermeer alleen de lyst aanvoeren. Leiden - MOP 3-2 Sander Nieuwland verdiende na 15 minuten de strafcorner die door Harmen Jansen Schoonhoven tot openingstreffer werd verheven. De thuisploeg domineerde en kon de score uitbouwen naar 2-0 door Casper Klijn die de rechterboven hoek uitzocht. Voor rust nog scoor de MOP tegen, nadat doelman En- no Schets de stuiterende bal in de cirkel niet goed verwerkte: 2-1. Obbe Siderius kwam in het tweede deel voor Herman Hartevelt in het veld. Na een kwartier passeerde Jeroen Dubbeld vier man inclusief de keeper en liet na zijn backhand schot 3-1 noteren. Sjoerd Zwanen burg verving de met kramp kam pende Maurits Eikenhout in de laatste fase waarin het nog 3-2 werd uit een strafbal. Roomburg - Zoetermeer 2-0 De Leidenaars speelden on danks een enorm overwicht een zwakke wedstrijd tegen de jonge Zoetermeerse ploeg. Roomburg legde 15 keer tevergeefs aan om met een strafcorner iets aan de sco re te doen. De Leidse sluitpost Ro nald Cijs had daarentegen in het hele duel niets te doen. Hans van Ekdom opende 10 minuten na de hervatting uit een strafbal de score voor het onrustig spelende Room burg. Nadat Johan Biekart hard onderuit werd gehaald, riep Cees Wenjl om een strafcorner inplaats van de gegeven vrije slag. Dat pik te arbiter Mulder niet en hield de Leidse topscorer de rode kaart voor. In de periode dat Zoetermeer door een bankstraf met tien man speelde, sloeg Lukas van Schaik toe door de uitstekende Zoeter meerse goalie te verslaan: 2-0. Forescate - Dopie 1-3 Het manco van Forescate lag op het vlak van de afronding. Zo'n ze ven goede mogelijkheden werd in de eerste 25 minuten niet benut door de thuisploeg, die Dopie niet over de middenlijn zag komen. Een uitval en een benutte korte corner brachten Dopie op een 0-2 pauzestand. De pressie van Fores cate was zeer groot wat mag blij ken uit een 18 tegen 4 cornerver houding. Dopie sloeg nog een keer raak uit een corner wat 0-3 ople verde. Jelmer Siersema redde de Voorschotense eer met 1-3 door een benutte strafpush. Alecto - VCL 6-1 Alecto-speler Roland de Jong de buteerde succesvol met zijn ope ningstreffer na 5 minuten. Het werd eerst nog 1-1, waarna vooral de in vorm zijnde Eric Brabander met drie treffers zijn stempel op de wedstrijd drukte. Nadat Wout van der Meulen de hoge bal van Hugo Kranenburg netjes tot 4-1 ver werkte, was de weerstand van VCL gebroken. Brabander soleerde naar zijn derde treffer, terwijl Van der Meulen 6-1 scoorde uit een vrye slag. Noordwijk - Alkmaar 1-2 Koploper Alkmaar in de tweede klasse B werd door Noordwijk met uitstekend hockey tegemoet getre den. Noordwijk kwam door een strafbal van Ralph Wisbrun in de tweede helft nog naast Alkmaar dat uit een strafcorner op 1-0 voor sprong was gekomen. Vijf minuten voor tijd kwamen de gasten aan de volle winst door alweer een korte corner te benutten. Vrouwen Leiden zijn treffer afgekeurd zag wegens vermeend buitenspel, sloeg Kieviten na het uitslaan toe naar de openingstreffer. De ploeg van Henk Visser herstelde van die tegenvaller met veel scoringskan sen, maar moest 2-0 toestaan tij dens een Wassenaarse uitval. Caro line ten Kate gaf met haar strafcor- nergoal vlak voor rust weer hoop bij LMHC. Kieviten bewees echter beter op schot te zijn en scoorde 3-1. Breda - Noordwijk 2-1 Een buiten de cirkel geslagen treffer van Breda werd door de ar biter geldig verklaard, waardoor de thuisploeg bij rust op 1-0 stond. Een kwartier na de hervatting maakte Renate van der Bent voor Noordwijk 1-1 uit een strafbal. Van de vele kansen aan beide zij den wist Breda er een te benutten en leverde tevens de volle winst op: 2-1. Dordrecht - Alecto 1-1 De ploeg van Ruud Hartman Kok paste zich goed aan met de lange klappen op het Dordrechtse natuurgras en verdiende al snel zo'n vijf korte corners die echter niet tot scoren leidden. De oppo nenten hielden elkaar uiteindelijk in evenwicht. Na de Leiderdorpse treffer van Maijet Kruidenier in het tweede deel, trof Dordrecht uit een afgeslagen aanval toch doel. Roomburg - FIT 0-1 Ferme Inspanning Triumpheert staat voor de naam FIT. De fanatie ke en robuuste Amsterdamse hoc- keysters hadden die slogan tijdens het faire duel hoog in hun vaandel. Slechts één foutje kostte het goed spelende Roomburg een kwartier voor tijd het verdiende gelijke spel. Hermes - Forescate 0-0 Het Voorschotense spel was goed, de afronding het evenwel te wensen over in Den Helder waar ook Hermes in scorend opzicht in gebreke bleef. Vierde klasse Op eigen terrein verloren de Leidse Studs met 1-2 van Wad- dinxveen, terwijl Victor Thissen de score opende. De vrouwelijke clubgenoten wonnen met 3-2 van Spijkenisse door Annie Verheul (2) en Carolien Dorrepaal. Keeper An ton de Ruiter van Catwijck en voorstopper Robert-Jan Schaap werkten uitstekend tegen De IJs- sel dat met 4-2 werd verslagen. Henrik Houwaard (3) en Lennart Jansen scoorden voor Catwijk. De vrouwen verloren met 0-1 van Do pie. Hisalis had een goed weekein de. De mannen wonnen met 2-1 van Abcoude door toedoen van Flip Janssen en Roland Vogels, de vrouwen zegevierden door twee goals van Sascha Pool over Mag nus (2-0). NIEKFAAS LEIDEN - "Roeien met de riemen die je hebt". De makers van de zondagse sportuitzending van Omroep Rijnland hebben het spreekwoord voor in de de mond liggen als de kwaliteit van het programma ter sprake komt. "De middelen zijn beperkt, maar bin nen de mogelijkheden proberen we er het beste van de maken", zo verwoordt eindredactrice Corien Botman het verweer van de grote groep vrijwilligers waarover zij, hoewel er van hiërarchie nauwe lijks sprake lijkt, samen met Ge rard van Willigenburg (regis seur) de leiding heeft. Als 'amateurclub' moet de sportredactie van Omroep Rijn land het doen met goed willende vrijwilligers, "van wie een aan tal bij Langs de Lijn geen flater zou slaan", zegt laatstgenoemde, die zich als afgestudeerd elektro- nicus in het bijzonder bezighoudt met de techniek. Die laat te wen sen over en maakt daardoor een 'snelle' uitzending zoals het reeds aangehaalde populaire NOS- programma onmogelijk. De pretentie om het r de 'grote broer' te halen hebben de makers niet en dat zou ook on redelijk zijn. Ze moeten het in de studio aan de Breestraat (die binnenkort verhuist naar het Burchthuisje) met veel minder geld en daardoor in alle opzich ten met minder kwaliteit doen. De vergelijking gaat overigens toch mank, want de regionale sportuitzending is alleen te be luisteren via een kabelaanslui ting. Het is daardoor onmogelijk Rijnland in de auto of via een transistorradio te ontvangen. Mede daardoor is het aantal luisteraars klein. Een steekproef heeft geleerd dat slechts zeven van de honderd ondervraagden "soms" naar de sportuitzending luisteren. De rest stemt 's zondags nooit af op het regionale pro gramma. Opmerkelijk was daar bij dat een groot aantal van de geënqueteerden niet eens van het bestaan op de hoogte was. Corien Botman lijkt, kort voor dat de 79ste uitzending (gisteren) begint, aanvankelijk nauwelijks onder de indruk, maar reageert later in het gesprek alsnog op de cijfers van de steekproef: "Ik had laatst een rugby-speler aan de te lefoon. Rechtstreeks in de uitzen ding. Hij zei dat dat wel goed was voor z'n ego. Maar hij wist toen natuurlijk niet dat er maar zo weinig mensen luisteren..." Presentator Perry Vroom geeft de technicus een seintje. Eindredactrice Corien Botman houdt toezicht. "Soms worden verslaggevers n het diepe gegooid. Maar daar leren ze wel van(foto René Bouwman) "Het zal allemaal veranderen als we in de ether zitten", zegt de eveneens aangeschoven Ron Koo- men, één van de verslaggevers. "Veel mensen kunnen Rijnland nu niet bereiken omdat we op de kabel zitten. Terwijl bijna ieder een kabel-tv heeft. Het is een kwestie van een aansluitinkje maken". "Zaten we in de ether, dan was alles natuurlijk beter. Dan had den we een veel groter bereik. Er was een tijdje geleden sprake van dat het zou gebeuren. Maar het gevolg daarvan zou zijn ge weest dat er subsidies moesten worden uitgekeerd en daarom is het toen weer geschrapt", weet Koomen. Het vooruitzicht dat 'ie dereen' Rijnland kan ontvangen moet vooralsnog onder de noemer 'toekomstmuziek' worden onder gebracht. Bekendheid "Belangrijk is dat er zoveel mo gelijk bekendheid wordt geven aan Omroep Rijnland", zijn ze gedrieën van mening. "Je zou heel veel aan je pr moeten doen". Presentator/verslaggever Perry Vroom heeft in dat opzicht de suggestie gedaan "microfonisten op de voetbalvelden te laten af roepen dat Radio Rijnland aan wezig is". Daartoe is men volgens hem bereid. Over medewerking bij verenigingen heeft hij niet te klagen. "Korfbalclub Zuiderkwartier heeft zelfs een draadloze telefoon ter beschik king gesteld". "Maar de programma's moeten ook interessant genoeg zijn", meent Van Willigenburg. "Daar mee bedoel ik dat als de mensen ons hebben gevonden ze blijven luisteren". Dat is weer sterk af hankelijk van de kwaliteiten van de verslaggevers, allemaal vrij willigers. "Ze worden over het al gemeen goed geïnstrueerd", zegt Corien Botman. "In het verleden was er weinig begeleiding. Dat is nu veranderd. We sturen ze niet zo maar op pad. Het zijn meestal mensen die uit de sport voortko men, enthousiast zijn en kennis van zaken hebben. Soms worden ze toch wel een beetje in het diepe gegooid als ze voor het eerst op pad gaan. Daar leren ze wel Perry Vroom kan het beamen. Hij liet in het begin van zijn 'loopbaan' SVLV-trainer Theo Godschalk in de wedstrijd tegen Randstad Sport in zijn eigen elf tal opdraven. "Daarvan heb ik geleerd gegevens na te trekken", zegt hij. "Het is de ervaring die je moet opdoen". De inmiddels met zijn werkzaamheden voor Rijn land gestopte Teun de Reede stel- door Fred Segaar de Wim Rijsbergen in een recente uitzending van het maandelijkse Sportcafé (dat verhuist naar de vrijdagavond) als binnenkomer- tje de vraag: 'Wim wat doe je nu'? Waarop Rijsbergen ant woordde dat hij op dat moment een colaatje zat te drinken. "Dergelijke dingen blijf je hou den", zegt Van Willigenburg. "Teun wist best dat Rijsbergen jeugdtrainer is van Ajax, maar wilde hem dat zelf laten vertel len. Dat lukte dus niet. Hij werd meteen afgestraft. Dit kan pro fessionele mensen ook gebeuren. Dit zijn details waar we nog niet aan toekomen". Plezier "Je kunt natuurlijk niet te hard optreden, want er zijn dan altijd mensen die zeggen: ik doe het voor m'n plezier", zegt Corien Botman, die journalistieke aspi raties koestert. "Het werken met vrijwilligers brengt onzekerheid met zich mee. Ze kunnen van het ene op het andere moment stop- pen" Dat gebeurt ook regelma tig. In het bijzonder de leden van het 'kader' volgen elkaar in snel- tempo op. In hun enthousiasme gaan de verslaggevers soms wel eens te ver. Van Willigenburg: "Soms hoor je er één zeggen: 'We hopen dat UVS wint'. Dat chauvinisme voorkom je niet". "Dat willen de juist horen", zegt Bot man. "Het maakt het beluisteren juist leuker. Het is anders als twee regioclubs tegen elkaar spe len. Dan kan het niet". De uitzending is dan inmiddels begonnen. De editie verloopt an ders dan anders omdat er slechts een beperkt voetbalprogramma wordt afgewerkt. Het wordt on dermeer gecompensteerd door het zaalkorfbaltoernooi van Fides Pacta in de Groenoordhal. De man ter plaatste is arbiter Ton Uphoff, die een sfeerimpressie geeft waar geen einde aan lijkt te komen. "Iedereen wil z'n ei kwijt", vergoeilijkt Ron Koomen. Botman zegt "dat het program ma snelheid mist omdat we maar één telefoon hebben. Daardoor zijn we erg beperkt". En Van Wil ligenburg: "Het leuke moment is meestal net geweest als de ver slaggever in de uitzending komt. De verslaggever ter plaatse belt en bepaalt of-ie er meteen in komt, of dat-ie nog even wacht. Soms nemen we het ook op en zen den het dan een paar minuten la ter uit alsof het een live-verslag Live Corien Botman en Gerard van Willigenburg gaan er prat of dat er zoveel mogelijk rechtstreeks wordt uitgezonden. "Natuurlijk gaat er een heleboel mis", zegt de laatste. Zoals het basket bal-on derdeel, dat moet worden onder broken door een los zittend draad van de microfoon. "Het is nu een maal live", zegt Koomen. Dan kunnen zulke dingen misgaan". "Maar er gaat ook veel goed", weet Van Willigenburg. "Er is in elk geval altijd genoeg stof tot napraten. Dat doen we altijd op maandag. Je zit alleen met het probleem dat niet iedereen be schikbaar is. Het zijn per slot van rekening vrijwilligers. Maar zo'n bijeenkomst is zeker zinvol. Alle wensen van de medewerkers wor den in bespreking genomen. Ver der luister ik de band in zijn ge heel af'. Tijdens de uitzending is het een komen en gaan van mensen die een bijdrage komen leveren over hun sport. "In plaats van een ver goeding mogen ze even achter de microfoon", zegt Corien Botman. De komst van Radio West, dat onder de vlag van de NOS vanuit Den Haag de gehele Randstad gaat bestrijken, heeft de toekomst er niet zekerder op gemaakt. Vol gens Botman, Van Willigenburg en Koomen hoeft de vestiging van die regionale NOS-zender geen consequenties te hebben voor Radio Rijnland. "Maar hoe het precies gaat uitpakken, weet ik niet", verkeert de studente Ne derlands Corien Botman nog in onzekerheid. "Wij kunnen elke zondagmid dag uitgebreid aandacht beste den uit de clubs hier in de buurt", zegt Van Willigenburg. "Niet te vergelijken met wat ze daar gaan doen. "Komt bij", haakt Koomen in, "dat de mensen hier slechts geïnteresseerd zijn in bij voorbeeld Lugdunum of Rooden- burg en niet in de Haagse clubs". "Dat we niet in de ether zitten is heel jammer", vindt ook Bot man. "We konden of niets doen of proberen gewoon met geleende en gehuurde spullen te laten zien dat we in een behoefte voorzien en proberen op die manier voor een subsidie in aanmerking te komen". "De middelen zijn gewoon heel beperkt", benadrukt Van Willi genburg. "We zouden het graag anders zien maar we moeten roeien met de riemen die we heb ben". HAARLEM (ANP) - Henri Ruiten berg heeft de derde schaatsmara thon om de KNSB-beker gewon nen. In Haarlem bleef hij zaterdag avond in de curieuze slotronde op een been de baas over zijn vlucht- makker Dries van Wijhe. Met zijn tweede seizoenzege rehabiliteerde Ruitenberg zich voor zijn tegenval lende rijden, een week eerder in Groningen. De onder ideale weersomstan digheden gereden marathon in Haarlem had een enerverend slot. Twaalf ronden voor het einde nam Dries van Wijhe het initiatief voor een solovlucht uit de kopgroep van zeventien. Gert Jacobs, de enige rijder die nog niet gedubbeld was en een halve baan voor de compac te massa uitreed, vormde voor de 40-jarige kampioen een prachtige springplank. In zijn karakteristie ke stijl stampte Van Wijhe zich naar Jacobs toe. Ruitenberg onder kende het gevaar en waagde de sprong naar zijn vroegere ploeg- makker. De overige vijftien koplo pers reageerden niet. Ze weigerden het vuile werk voor elkaar op te knappen. Klassementsleider Kas- per keek rustig toe. De vluchters vormden voor zijn positie geen ge vaar. Van Wijhe had door zijn 'nooit op zondag-houding' de eer ste marathon in Amsterdam ge mist, Ruitenberg de slag in Gronin gen. Met medewerking van Jacobs slaagden Van Wijhe en Ruitenberg er in in de finale uit de greep van de achtervolgers te blijven. Bij het ingaan van de laatste ronde ver hoogde Ruitenberg aan de binnen kant van de baan het tempo. Van Wijhe worstelde zich naast zijn streekgenoot en probeerde de bocht af te snijden. Ruitenberg raakte even uit balans, maar wei gerde plaats te maken voor zijn ri vaal. Het tweetal raakte in de knoop, zette zich tegen elkaar af en Van Wijhe zwabberde bijna de baan uit. Met de grillige bewegin gen van een vermoeide koorddan ser kon hij nog net op de been blij ven. Ruitenberg bekommerde zich niet om de evenwichts-capriolen van zijn tegenstander en reed on bedreigd naar de zege. „Als ik", legde de loop uit, „in die bocht inhoud en Van Wijhe laat voorgaan, ben ik ge klopt. Dries wilde voorlangs, maar ik gaf hem de kans niet. Ja, we heb ben elkaar wel geraakt en geduwd, maar onreglementair was het niet". Van Wijhe was het met die ziens wijze eens. „Protest indienen? Waartegen? Er is niks gebeurd. We kwamen met elkaar in aanraking. Meer niet. De zwakste valt dan af. Dat was ik. Helemaal niet gek, ik ben de laatste weken vijf kilo afge vallen". De finale deux vormde de cli max van een spervuur van demar rages, dat de aandacht van de 4500 toeschouwers voortdurend gevan gen hield. Van Wijhe, Kooiman en Niesten waren bijzonder actief en dwongen de concurrenten tot con stante waakzaamheid. Kasper, Van der Duim, Van Kempen, Ruiten berg lieten zich evenwel niet ver rassen. De slag in de wedstrijd, die traditioneel het karakter van een interval-training had, viel na 66 ronden. Een groep van zeventien met alle kopstukken, op Ruud Christoffers na, vond elkaar en dubbelde in tien ronden het moe gestreden peloton, inclusief de te ruggekeerde vijftiger uit Havelte, J.R. 'Dallas' Kruithof. Op het moment dat de groep zich opmaakte voor de finale, gingen Van Wijhe en Ruitenberg aan de haal. Herbert Dijkstra, vorig jaar nog B-rijder, werd derde, Richard van Kempen vierde en Hilbert van der Duim vijfde. De Fries reed an dermaal attent. Hij spaart zijn krachten voor zijn aanval op het werelduurrecord, die op 28 novem ber op het programma staat in de overdekte Thialf. Wel zorgt hij er voor in deze periode niet te ver achterop te raken in het bekerklas sement. Maar heersen, regeren en dicteren zoals hij vorig seizoen zo vaak deed, is er nog niet bij. Andries Kasper kwam in de sprint kracht tekort. Hij had vijf ronden ervoor per abuis meege- sprint met het gedubbelde peloton. Die energieverspilling kostte hem de leiding in het klassement. Door zijn tiende plaats werd hij achter haald door Van Kempen. Met 71,1 punten voeren beide kemphanen het veld na drie ritten aan. HAARLEM (ANP) - Twee oudge dienden in de schaatsmarathon voelen zich door het bestuur van de LTC marathon 'op hun staart getrapt'. Jan-Roelof Kruithof en Willem Westerveld wanen zich het mikpunt van het LTC-bestuur dat tijd en reglementen tekort komt om alle randverschijnselen, die de snelgroeiende sporttak met zich meebrengt, het hoofd te bieden. JR 'Dallas' Kruithof maakte za terdagavond zijn rentree in Haar lem in de A-groep. Hij was voor het seizoen door de LTC gedegradeerd naar de veteranen, maar vocht die beslissing by de geschillencom missie van de KNSB aan. Met suc ces omdat het LTC-bestuur een procedurele fout begaan had. De uitspraak van de commissie maak te voorzitter Brandt nijdig. Hy voorspelde, dat Kruithof elke keer dat hij achterop zou raken uit de race gehaald zou worden. En met hem ook de overige achterblijvers. Aldus dupeerde Kruithof, volgens Brandt, door zijn halsstarrigheid de overige ryders. Kruithof rea geerde zaterdagavond geprikkeld op die uitlatingen. „Onsportief', brieste de architect uit Havelte, „het tekent de onmacht van dit be stuur. Ze spelen op de man". Kruit hof ontving voor de wedstrijd veel bijval van andere rijders, die de schaatsmarathon groot gemaakt hebben. Jeen van den Berg, Her man Fokker kwamen JR geluk wensen met zijn terugkeer. De jon gere generatie hield zich op de ach tergrond, spaarde de vijftiger in de race niet, maar maakte het hem evenmin erg lastig. Zonder zich te forceren reed de bijzonder gemoti veerde Kruithof, die zijn Labello- reclame afgeplakt had, de honderd rondes vol. In de staart van het pe loton passeerde hij met een grijns vol leedvermaak richting LTC-be stuur de streep. Willem Westerveld voelt zich ook de gebeten hond. De routinier is het vijfde lid van de Labello-ploeg. Volgens de reglementen mag elke ploeg slechts vier rijders onder contract hebben. Voor Westerveld maakte het LTC-bestuur evenwel een uitzondering. Hij kreeg dispen satie. Mondeling. Na de eerste be kerwedstrijd in Amsterdam teken den vrijwel alle ploegleiders een brandbrief, waarin geprotesteerd werd tegen de vijfmansgroep van Labello. Niet tegen de persoon van de alom gewaardeerde Westerveld. Het bestuur van de LTC heeft zich nog niet gebogen over die kwestie, maar de rijder uit Eemnes voelt nattigheid. „Ik heb niks zwart op wit. Het bestuur kan terugkomen op zijn besluit. Als ze dat doen, stap ik direct naar de burgerrech ter. Ik zal me met hand en tand ver zetten tegen eventuele uitsluiting". In de koers vonden Westerveld en Kruithof elkaar. GRONINGEN (ANP) - Met twee weinig spectaculaire ronden heb ben de deelnemers aan het dertien de WK-damtoernooi de eerste rust dag, die voor vandaag op het pro gramma staat, bereikt. Slechts vier partyen eindigden niet remise. Daarbij was één duel van Alexan der Baïjakin, die door een zege op Kane koploper Rob Clerc inhaalde. Beide grootmeesters hebben één punt voorsprong op een trio ach tervolgers. Nicolai Mitsjanski klom door een zege op Macodou N'Diaye naar de mét Dibman en Koeper- man gedeelde derde plaats. John van den Borst was de enige speler die een honderd procent score liet aantekenen. Hij versloeg zowel de Fransman Guinard als de Brazi liaan Leandro en kwam door die twee zeges op de met Korenewski, Vermin en Van der Wal gedeelde zesde plaats. Zo'n duizend toeschouwers wa ren in het afgelopen weekeinde naar de Groningse Martinihal ge komen om een glimp van de inter nationale dam-elite op te vangen. Beide dagen stond het publiek in de spannende tijdnoodfase soms bovenop de stoelen om maar niets van het spektakel te hoeven mis sen. TOKIO (Rtr) - In haar karakteristieke stijl heeft Rosa Mota de achtste marathon van Tokio gewonnen. De Portugese loopster duldde in de eer ste vijf kilometer de Oostduitse Katrin Dorre naast zich, schudde haar daarna van zich af en soleerde verder naar de eindstreep. De Europese kampioene van Stuttgart finishte in 2 uur, 27 minuten en 15 seconden. Een nieuw record voor Tokio, dat als beste tijd de 2.30.37 van de Britse Joyce Smith uit 1980 droeg. Mota wilde in de Japanse hoofdstad een aanval doen op haar persoonlijke record van 2.23.29 (Chicago 1985) doen, maar daar zag ze tijdens de race vanaf. De smog in Tokio stond een mogelijke wereldtijd in de weg. Dorre werd tweede op ruim vier minuten. Ngaire Drake uit Nieuw-Zeeland kwam als derde over de streep met meer dan tien minuten achterstand. De uitslag van de vrouwenmarathon in Tokio is: 1. Rosa Mota (Por) 2.27.15,2. Katrin Dörre (DDR) 2.31.54,3. Ngaire Drake (Nzl) 2.38.08,4. Lin Eun-Joo (Zko) 2.39.21, 5. Yoshiko Hidaka (Jap) 2.39.41.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19