Vier vliegen in één klap Noah vindt in Londen eindelijk inspiratie Joesoepov maakt halve misstap Revanche Kobayashi in wereldbekerstrijd Van Heumen bouwt aan nieuw team Veertien wereldrecords in Sofia PAGINA 18 MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 BRUSSEL (ANP) - De Japanner Kobayashi heeft zondag revanche geno men op de Belgische biftartmatador Raymond Ceulemans. Kobayashi won in Brussel de finale van het tweede toernooi om de wereldbeker driebanden voor professionals met 3-0. Vorige week was Ceulemans in Parijs nog de sterkste. De twee routiniers delen nu de eerste plaats in het algemeen klassement. Volgende week is West-Berlijn de plaats van han deling. De Brabander Rini van Bracht doet het in de schaduw van het tweetal niet slecht. Hij werd in de Belgische hoofdstad derde door de Vlaming Devreese met 3-1 te verslaan. Van Bracht verdiende daarmee tienduizend mark (11.500 gulden). Tegen de professor in de fysica aan de Universiteit van Leuven had Van Bracht het niet al te moeilijk. „Ik kende Devreese nauwelijks. Hij speelde zeer sportief, echt met de bedoeling mooie series te maken". Van Bracht had in de halve finales met 1-3 van Ceulemans verloren. „Toch voel ik mij sterk. Daarom betreur ik het enigszins, dat ik eigenlijk nooit eerder in het toernooi tegen Ceulemans kan spelen. Hij is voor de loting altijd als eerste geplaatst, ik als derde. Dus kunnen we op zijn vroegst pas in de halve finales tegenover elkaar komen te staan". Ceulemans werd in de finale door Kobayashi uit zijn spel gebracht. Net als de Vlaming beheerste de Japanner het tactische spel tot in de details. Beiden stonden elkaar geen punt toe. Met kleine series nam Kobayashi, die 25.000 mark (bijna 29.000 gulden) verdiende, telkens afstand van zijn tegenstander. Ceulemans, die het met tienduizend mark minder moest doen, begon de laatste set met goede moed, maar kreeg een gevoelige klap door de serie van vier, die Kobayashi op de tafel legde: Die achter stand was door Ceulemans niet meer te overbruggen. OLDENZAAL (ANP) - Christ van der Smissen heeft gisteren in Oldenzaal vier vliegen geslagen in één klap. De biljarter uit Sint- Willebrord werd voor de derde keer in zijn loopbaan Nederlands driebanden-kampioen, verbeter de zijn algemeen gemiddelde-re cord, kreeg een startbewijs voor de Europese titelstrijd en ver schafte zich het recht volgende maand in Valkenburg deel te ne men aan het lucratieve onder onsje van driebanden-profs. De 32-jarige Van der Smissen, op Rini van Bracht na Neder lands meest professionele biljar ter, liet er geen twijfel over be staan wat voor hem het meest telt. Hij beschouwt de titel slechts als het middel om zijn hoofddoel voor dit seizoen - deel neming aan het profcircuit van de Westduitser Bayer - te berei ken. „Het is mooi dat ik weer kampioen ben en mijn record verbeterd heb. Maar dat ik er straks bij ben in Valkenburg, is voor mij veruit het belangrijkst. Bayer kan nu niet meer om mij heen." Als voorproefje op zijn debuut bij de betaalde biljarters kreeg Van der Smissen het prof tenue aangemeten, een glim- Van der Smissen mend rood vest en een frivool strikje. Titelverdediger Jan Arnouts, verliezend finalist met 37-50, noemde zijn opponent de enige juiste winnaar. „Ik heb mij voor de finale niet willen neerleggen bij zijn superioriteit, maar hij was gewoon de beste. Op deze manier tweede worden is geen schande." Van der Smissen won alle partijen van het toernooi Dat was Jan Doggen in 1972 het laatst gelukt. Zijn gemiddel de van 1,388 was beduidend ho ger dan het oude record-moyen ne van i 934. De titel betekende het tweede grote succes dit sei zoen. In Eede werd de Westbra bander, die bij gebrek aan een baan het biljarten tot dagtaak heeft verheven, drie weken gele den Nederlands kampioen band stoten. Van der Smissen en Arnouts hielden het publiek in Oldenzaal lang in spanning. De latere kam pioen nam vrij snel afstand. In de elfde beurt stond het 18-8. De kloof van een tiental punten bleef lang intact, maar vanaf de dertigste beurt lukte het Van der Smissen niet meer het kunsti voor op reglementaire wijze con tact te laten maken. Arnouts drong aan, maar moest zijn mini male aspiraties in de 36e beurt vergeten. Van der Smissen sloot de finale af met een serie van vier caramboles. De derde plaats was voor Eddy van de Looy. De Veldhovenaar werd in de halve finales ternau wernood verslagen door Arnouts en won in troostfinale moeizaam van Ruud Nieuwenburg, de eni ge niet-Brabander van de top vier. De verliezers beschouwden zichzelf als winnaar. Nieuwen burg, de tramchauffeur uit Den Haag: „Jarenlang heb ik pech ge had bij deze toernooien. Hans Vultink was hier van de week op bezoek en hij spoorde mij aan om mijn goede resultaten in de driebanden-competitie hier een vervolg te geven. Dat heeft mij extra moed gegeven. Ik ben mis schien blijer met de vierde plaats dan Van der Smissen met de ti tel." Van de Looy, de kampioen van 1980, was verwonderd dat hij het toernooi als derde afsloot. „Twee keer verloren in de eerste drie partijen en dan nog de halve finales bereiken. Ik ben er blij mee, maar vreemd is het wel." Fransman zegeviert in zenuwslopende finale LONDEN (Rtr) - Na de afzeggingen van Ivan Lendl, Boris Becker en Mats Wilander en de vroegtijdige uitschakeling van John McEnroe heeft het 375.000 dollartoernooi met Yan- nick Noah toch nog een respectabele winnaar gekregen. De 26-jarige Fransman vond in Londen eindelijk de inspiratie, die hij bij voorgaande edities en ook op Wimbledon nooit bezat en zegevierde in de zenuwslopende finale na drie uur en vijftig minuten met 6-2,6-3, 6-7 (12-14), 4-6, 7-5 over niet geplaatste Zweed Jonas B. Svensson. Noahs' overwinning was 60.000 dollar (f 138.000,-) waard. De Frans man klom erdoor naar de vijfde plaats van de wereldranglijst. Te vens kwalificeerde hij zich voor de Masters, die op 3 december in New York beginnen. Tot dusverre had de sfeergevoe lige Noah het in Londen nooit echt naar zijn zin. Het voedsel beviel hem niet, evenmin als het weer. Maar de ontdekking van een door een Fransman gedreven hotel ver anderde dat. Ineens konden ook de Londenaren met eigen ogen zien welk een geweldige sportman Noah op zijn beste momenten is. Alleen John McEnroe en Ilie Na- stase slaagden er in het verleden in kracht en gevoel met evenveel ef fect te combineren als de Frans man deze week deed. Dat supe rieure balgevoel ontviel Noah tij delijk aan het eind van de derde set, toen hij in de tiebreak vijf matchpoints liet liggen en Svens son met 14-12 naar de vierde set ontsnapte. De 20-jarige Zweed, die dit sei zoen 94 plaatsen klom en daarmee op de 28ste positie op de wereld ranglijst terecht kwam, nam de ge legenheid te baat en maakte het twee sets-all. In de beslissende set leek de Zweed met de tweehandige backhand over het meeste uithou dingsvermogen te beschikken, maar Noah weigerde te capitule ren, ook al kreeg hij op zyn service bij 4-4 vijf breekpunten tegen. Hij besliste uiteindelijk de partij in zijn voordeel in de twaalfde game op het zevende matchpoint. Het was een partij, die voor altijd in mijn geheugen staat gegrift", aldus de uitgeputte Fransman. Ook in de halve finales liet Noah zich van zijn beste zijde kennen. Hij versloeg Kevin Curren met 7-5, 6-3. De Amerikaan van Zuidafri- kaanse afkomst raakte daarbij nog al gefustreerd: „De onmacht de werkelijk belangrijke punten te maken, heeft me mijn hele carrière al dwars gezeten", klaagde hij. „Ik weet niet of dat ooit nog zal veran deren". Svensson versloeg onder meer de als vierde geplaatste Tsje- choslowaak Miloslav Mecir en de Australische nummer één Pat Cash en zegevierde in de halve eindstrijd met 6-3, 7-6 (7-3) over de Tsjechoslowaak Libor Pimek. Yannick Noah moest in Londen tegen de Zweed Jonas Svensson tot het uiterste gaan c finalepartij winnend af te sluiten. DEN HAAG (ANP) - De r selectie voor het vrouwenhoc keyteam telt een groot aantal de butanten. Zo heeft bondscoach Gijs van Heumen voor de vier centrale.trainingen, die op 18 en 25 november en 2 en 4 december op het programma staan, Josien Boes (Were Di), Noor Holsboer (HGC), Ingrid Jansen (Rotter dam), Frederiek Krikke (Gronin gen), Carolien Leenders (Amster dam), Willemein Schuur (Kam pong) en keepster Jacqueline To- xopeus (Hilversum) opgeroepen. De selectie telt negentien vrou wen, bij wie nog elf van het toer nooi om de wereldtitel in augus tus in Amstelveen, dat Neder land won. Vijf speelsters zijn om uiteenlopende redenen niet op- Schaakolympiade van start nieuw geselecteerd: Elsemieke Hillen, Sandra le Poole en Sop hie von Weiier (gestopt), Marieke van Doorn en Det de Beus (ge blesseerd). Maijolein Bolhuis- Eijsvogel is wel geselecteerd, maar kan de trainingen niet mee maken, omdat ze sinds de com petitiewedstrijd tegen HGC van ruim een week geleden tobt met een dikke knie. Ze speelde giste ren ook niet mee tegen Hilver sum. Carina Benninga, die we gens een sleutelbeenbreuk Am stelveen moest n by. Van Heumen heeft bij de sa menstelling van de selectie het oog al gericht op de Olympische Spelen van Seoel in 1988. „Wat dé teamsporten betreft is alleen de Nederlandse vrouwenhockey- ploeg zeker van deelneming in Zuid-Korea", aldus de Brabantse coach. „We hoeven niet zoals de mannen met angst en beven de nog tussenliggende toernooien tegemoet te zien. Ik ben nu aan het bouwen voor de Olympische ploeg en daarom heb ik ook nog al wat speelsters uit Jong Oranje er bij genomen. Dan kunnen ze alvast de nodige ervaring op doen. Dat kan ons straks alleen maar van pas komen". Volgend jaar staat het vrou wenhockeyteam een uitgebreid programma te wachten met ver moedelijk in totaal zo'n 28 inter landwedstrijden in de periode eind februari tot en met de Euro pese titelstrijd in september in Londen. De serie begint met twee duels tegen Spanje tijdens een trainingskamp in Barcelona in de krokusvakantie en wordt vervolgd met twee wedstrijden tegen de Verenigde Staten in Ne- DUBAI (DPA/Rtr.) - Dit weekein de is in Dubai, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten, de 27ste Schaakolympiade begonnen. Nederland is, evenals Zweden, De nemarken en Noorwegen niet bij dit evenement vertegenwoordigd uit protest tegen het feit, dat Israël niet is toegelaten. Ondanks het wegblijven van dit kwartet kent het toernooi een record aantal deel nemende landen van 109. In de eerste twee ronden was het T aekwondo-j eugd weer succesvol PAPENDRECHT - Een tweede plaats voor de sporters van Aad van der Luit en een derde plek voor de pupillen van Gerard van den Berg was zaterdag het resul taat van de door het organiserende Papendrecht gewonnen taekwon- do-toernooi. Sportschool Leiden was de verdediger van de wisselbe ker, maar kwam dus niet verder dan het brons. Eerste plaatsen wa ren er voor Theo Pet, Richard Cie- re en Oscar Betgen. René Pet en Simon Hessusius veroverden 'zil ver' en Kees van der Steen, Ed ward Duprie en Albert Loriaux werden derde. Bij Aad van der Luit werden de prijzen bij de jeugd met hoge ban den verdeeld door Tom Swerts, Iwan opden Dreest en Bas Sprin ger. Een eerste plek was er ook voor junior Appie Hadra, terwijl Michel van Giezen, Abdoel Rachdi, Johan Kraan en Sander van Wezel met een treedje lager genoegen moesten nemen. Serge Koelman van Doornik en Robert van der Zeeuw werden derde. voor de sterkere landen i lijk een zaak zo min mogelyk halve of hele verliespunten tegen de zwakkeren op te lopen. Bij de man nen slaagden vier landen er in tweemaal dé maximale winst van 4-0 te behalen. Dat gelukte niet al leen de betere schaakteams van West-Duitsland, Spanje en Honga rije, maar ook de volstrekte outsi der Indonesië, dat zegevierde te gen de schaakdwergen Uganda en Sri Lanka. De Sowjet-Unie moest het eerste halve punt prijsgeven te gen Peru (3%-Vfe in de tweede ron de). Aan het derde bord kwam Joe soepov niet verder dan remise te gen Reyes. Het maximale resultaat van West-Duitsland was opmerke lijk gezien de afwezigheid van de grootmeesters Hübner en Lobron, die het toernooi individueel boy cotten. Het eerste incident deed zich ook voor. Porto Rico trad in de eerste ronde uit onvrede over de loting niet aan tegen Engeland, dat daar door erg goedkoop aan zijn vier bordpunten kwam. Bij de vrouwen, die aan drie bor den spelen, behaalden eveneens vier landen de maximale score: de Sovjetunie, Roemenië, China en Zwitserland. Het sterke Joegosla vië liet tegen Schotland in de eer ste ronde een half punt liggen. Dit weekeinde heeft Gert Pie- terse uit Amstelveen zich nage noeg verzekerd van deelname aan de eindstrijd van het Nederlands schaakkampioenschap. Hij won dit weekeinde in Eindhoven achtereenvolgens van Riemersma, Knoppert en Doeven. Leidenaar Folkert Geertsma ver loor zijn partij tegen Timmerman en is nagenoeg kansloos. derland, een zeslandentoernooi in Edinburgh en de Champions Trophy in juni in Amstelveen. „En in het voorjaar van 1988 gaan we zeker een keertje kijken in Zuid-Korea. Dat is ons in de aanloop naar Los Angeles ook uitstekend bevallen", aldus Van Heumen. De nieuwe selectie ziet er als volgt uit: Doel: Yvon Buter (HGC) en Jacqueline Toxopeus (Hilversum). Veld: Helen van der Ben, Carina Benninga, Maijolein Bolhuis-Eijsvogel, Carolien Leenders, Marjolein de Leeuw, Terry Sibbing en Ingrid Wolff (allen Amsterdam), Noor Holsboer, Aletta van Manen, Lisanne Lejeune en Laurien Willemse (allen HGC), Josien Boes (Were Di), Ingrid Jansen (Rotterdam), Frederiek Krikke (Groningen), Anneloes Nieuwenhuizen (MOP), Martine Ohr (HDM) en Wille mein Schuur (Kampong). Verrassingen bij NK-karate LELYSTAD (ANP) - By de natio nale kampioenschappen karate voor vrouwen en alle categorieën bij de mannen zijn gisteren in Sporthal De Rietlanden in Lely stad twee wereldkampioenen ver slagen. In de klasse boven 60 kilo gram verloor drievoudig wereld kampioene Guusje van Mourik van de Amsterdamse Henny van de Ploeg. De Goudse, die een maand geleden in Australië de wereldtitel opnieuw veroverde, verloor met 4- 5. Kenneth Lewin (Amstelveen), de wereldkampioen in het middenge wicht, ging bij de mannen in de fi nale met 5-6 ten onder tegen Edgar Cairo uit Amsterdam. De uitslagen zijn: SOFIA (DPA/SID/AFP) - Tijdens de wereldtitelstrijd gewichtheffen in Sofia zijn in totaal veertien we reldrecords verbeterd. De Bulgaar se superzwaargewicht Antonio Krastev zorgde zaterdag in het af sluitende onderdeel voor het veer tiende record door bij het trekken 215 kilogram omhoog te krijgen. Het oude record stond met 214 kg sinds 1984 op naam van de Sowje- trus Aleksander Goenjasjev. Eer der op de dag liet de Sowjetrus Joeri Zasjarewitsj bij de zwaarge wichten (tot 110 kg) wereldrecords noteren in het trekken, stoten en de tweekamp. Van de tien titels kwamen er ze ven bij Bulgaren terecht. Twee Sowjetrussen en een Roemeen mochten zich voorts tot wereld kampioen laten kronen. Simon Wulfse heeft gisteren tijdens de wereldtitelstrijd power- liften in Den Haag zilver veroverd in de klasse tot 125 kilogram. De Rotterdammer kwam in sporthal Ockenburg tot een totaal van 890 kilogram, evenveel als de Ameri kaan Kidney, die echter het brons kreeg toegewezen omdat hij twee kilogram zwaarder was dan Wulf- se. De Zweedse winnaar Noren was met zijn totaal van 942,5 kg een klasse apart. Vrijdag had Gerard Tromp in de klasse tot 60 kilogram al brons in ontvangst mogen ne men. Van de 25 deelnemende lan den werd Nederland vijfde in de eindrangschikking. De Verenigde Staten presteerde het best met vier van de elf te behalen titels. tot 53 kg: 1. Sandra Saya (Gouda), 2. Sand ra Joannes (Zevenaar). 3, Sonja Vos (Arn hem) en Ines Rinsampessy (Leeuwarden) tot 60 kg: 1. Irma van Schaar (Apeldoorn), 2. Julia Tol (Den Haag), 3. Ann Bouma (Dordrecht) en Liesbeth Kerpel (Rotter dam) boven 60 kg: 1. Henny van de Ploeg (Am sterdam), 2. Guusje van Mourik (Gouda), 3. Irma de Wilde (Apeldoorn) en Marianne Wolff (Amsterdam) 1. Edgar Cairo (Amster- Franse politie doet inval bij zesdaagse Parijs PARIJS (AFP) - Inspecteurs van de Franse narcotica-brigade zijn dit weekeinde tijdens de wielerzes- daagse van Parys in het sportpaleis Bercy met een onderzoek bezig ge weest. Zaterdag werden drie ver zorgers aan de tand gevoeld, zon dag volgde een verhoor van enkele, niet met name genoemde, renners en opnieuw een verzorger. Dat stond in een communiqué, dat de organisatie uitgaf. Er werd niet be kend gemaakt, wat het resultaat van het onderzoek was. Mannen van Docos pald^en kampioenschap LEIDEN - De tafeltennissers van Scylla beleefden een uitstekend weekeinde in de eredivisie. In de strijd tegen degradatie pakte de Leidse ploeg in totaal 23 punten van Middelburg Zuid en Pelgrim Gaanderen. Avanti daarentegen kwam niet aan winnen toe. Zater dag boekte het team een gelijkspel tegen L&T, gisteren tegen Blaeu- we maakten de Hazerswoudenaars er helemaal niets van. Zelfs Bettine Vriesekoop liet geen overwinning noteren. De mannen van Docos, die drie divisies lager spelen, vier den een feestje want het team werd tegen FVT kampioen. Een nacom- petitie moet nu gaan uitmaken of Docos ook promoveert. Om voorgoed afstand te nemen van de wat onbehaaglijke zevende positie voelde het Scylla mannen- team een stevige druk op de pres tatieketel. Het dubbele programma leverde de twee zwakste eredivisie- teams als tegenstanders. Zaterdag was het inmiddels gedegradeerde en totaal uitgebuste Middelburg Zuid aan de beurt. De Scylla-kassa rinkelde maar liefst veertien keer. Iets wat bij de tegenstander slechts vier maal gebeurde. De Zeeuwse ploeg had sterkste man Koen de Vries met een dikke kaak aan de kant zitten, terwijl invaller Duy- ninck slechts voor een grap en een grol zorgde. De punten kwamen dus van Roelant en Bomhof, want zwakste speler Peter van Genegen mocht geen moment aan winnen denken. Belangrijkste bij Scylla was zaterdag de vier maal winnen de Pietje Bakker. Gisteren tegen Pelgrim Gaanderen, werd deze glasrol overgenomen door Peter Paul de Vrind. Het toch wat teleur stellende gelijke spel werd aan Scylla-zijde gecreëerd door een één van de Groot en een twee van Meijer en Bakker. Met 20 punten voorsprong op de nummer 7 en met nog twee ronden te gaan kan slechts een wonder Scylla nog in gevaar brengen. Het mannenteam van Dextro- Avanti is duidelijk zwaar gedesillu sioneerd. Zaterdag werd tegen koploper L&T nog gelijkgespeeld. De Hongaren Kreisz en Podpinka waren samen goed voor 7 punten, maar daar tegenover stond een ui terst magere Nederlandse inbreng. Vriesekoop won alleen van Bart van Haren, en Robert Turk wist al leen Eric Noor op te peuzelen. Zon der dubbelwinst kwam het Dextro- Avanti team daardoor niet verder dan 9-9. Gisteren straalden de fru straties nog sterker af van de Avan- ti-spelers. Tegen de Blaeuwe We- relt kon Bettine Vriesekoop zelfs geen enkele overwinning laten no teren. Ook Robert Turk scoorde niet. Hij speelde slechts twee par tijen. In het dubbel moest Turk de wedstrijd staken als gevolg van een enkelblessure. Ook tegen de Blaeuwe Werelt zorgde de Hon gaarse inbreng voor 7 punten. Vooral het excellente optreden van Tibor Kreisz verdiende applaus. De Hongaar is nog vrijwel ongesla gen. In Oegstgeest ontvingen de BT Lifters de tweede garnituur van Pelgrim Gaanderen. Hoewel van elke pretentie ontdaan konden Ra demakers, Kantebeen, Van der Broek en Reitsma zich nog zodanig opladen dat met 13-5 werd gewon nen. Alsof het afgesproken werk was verloren allen eenmaal, en werd er een dubbel om zeep gehol pen. In deze zelfde klasse verloor het al vrijwel zeker gedegradeerde tweede team van Dextro-Avanti met 10-8 van de tweede keus van de Blaeuwe Werelt. Docos had za terdag een kampioenschap te vie ren. De 7-3 overwinning van de mannen op FVT bezorgde het Leidse team de definitieve koppo sitie. Toch moet de kurk nog even op de champagnefles blijven, want in een nacompetitie moet met de kampioenen van de andere derde divisie gestreden worden om de promotie. En daar is toch alles om te doen... De Docos-vrouwen leverde het afgelopen weekeinde weer een vruchtbare bijdrage in de strijd om de tweede positie. Dextro-Avanti 2 werd met 6-2 platgewalst. Het team is nog slechts één punt ver wijderd van het beoogde einddoel. Het ook in de eerste divisie mee draaiende Scylla verloor volgens verwachting met 6-2 van Middel burg-Zuid, Judith Lepelaar en Hei di de Haas zorgden ieder voor 50 procent van de Scylla-score. De vrouwen van Dextro-Avanti blij ken deze competitie laatbloeiers te zijn. Pas de laatste weken begint de puntenproduktie aardig op gang te komen. Dit keer werd, door gelijk te spelen tegen Irene, weer een punt aan het totaal toege voegd. Een hoofdrol was wegge legd voor Iris Sjaardema. Zij over trof zichzelf door twee maal te win nen. José Bakker deed hetzelfde, maar van haar mocht meer worden verwacht. Marian Kantebeen maakte de vijf vol door eenmaal te INNSBRUCK (ANP) - De Neder landse mannen turnploeg is in Innsbruck in een drielandenwed- strijd tegen Oostenrijk en Turkije als tweede geëindigd. De Oosten rijkers zegevierden met 526,70 punten, Nederland vergaarde 514,50 punten en de Turken bleven staan op 467,35 punten. De Oosten rijkers Stefan Fössenegger (107,70) en Jürgen Flick (107,45) werden respectievelijk eerste en tweede in het individuele klassement. De derde plaats was met 104,45 pun ten voor Wilco van Luyk (Ned). De Nederlandse jeugdturners kwamen tegen Oostenrijk uit. Zij wonnen die ontmoeting, waarin al leen keuzestof werd afgewerkt, met 229,75-228,15 punten. In het in dividuele klassmenet ging de eer ste plaats naar de Oostenrijker Joa chim Aberer voor de Nederlanders Marcel de Greef en Christian Selk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18