Luton Town helpt Arsenal 'n handje Vier 'topclubs' uitgeschakeld Pfaff iii de problemen Kaltz gebruikt grof geschut Gevoelige tik voor Real Madrid Geertsma nu in de min Belangstelling bekerduels bijzonder matig Feyenoord tegen Den Haag Overwinningen van Zweden en Italië Zware straf PAGINA 14 SPORT MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 BRUSSEL (ANP) - Het is de vraag of Jean-Marie Pfaff woensdag in Brussel het doel van het Belgisch elftal zal verdedigen in de EK-kwalificatiewedstrijd uit groep 7 tegen Bulgarije. De doelman vormt de inzet van een conflict tussen de Belgische voetbalbond (KBVB) en zijn werkgever, Bayern München. De Beierse club staat er op, dat Pfaff morgenavond aantreedt in het bekerduel in en tegen Fortuna Dusseldorf. De KBVB beroept zich op het reglement, dat zegt dat een speler achtenveertig uur voor de wedstrijd ter beschikking van de nationale ploeg moet staan. Bayern is bereid tot een compromis. Het wil de doelman dinsdag heen en weer laten vliegen tussen het trainingskamp in Brussel en Dusseldorp.Bondscoach Guy Thys vindt dat Pfaff zelf de knoop moet doorhakken. "Ik verwacht van hem dat hij het reglement van de bond respecteert. Indien hij voor Bayern Mün chen kiest, is de kans groot, dat ik in de toekomst geen beroep meer op hem zal doen". KNVB-BEKER Riekerink 3-0. Scheidsrechter Keizer, toeschouwers: 2000. Gele kaarten: Ja- link en Patrick (AZ). SVV - FC Twente 1-7 (0-1). 38. Willems 0-1.51. Van Buuren 1-1,53. Weber 1-2,61. Bosch 1-3, 63. Salari (eigen doel) 1-4, 71. Wilson 1-5, 73. Bleuming 1-6, 80. Wilson boom (DS'79). Scheidsrechter: Van Ettekoven, Noordwijk - Geldrop 1-2 (0-1). 9 Van Gelder 0-1, 79. Hermans 1-1 (strafschop), 88. Brouns 1-2, Scheidsrechter Reyg- wart, toeschouwers: 800. Gele kaart: Sluys (Noordwijk) ACV - Den Bosch 1-2 (1-0). 30. Kuntz 1-0 (strafschop). 56. Steinmann 1-1, 70 Gillhaus 1-2. Scheidsrechter Egbertzen, toeschouwers: 3.000. Gele kaart: Gill- 2,83. Sörensen 3-2. Scheidsrechter: Tho mas, toeschouwers: 1200. Gele kaart: Beukers (Excelsior). Achilles '29 - VW 1-5 (0-2). 7 Berghuis 0-1. 44. Valckx 0-2, 48. Reynierse 0-3 (strafschop), 68. De Veer 1-3, 83. Lam- mers 1-4, 90. Valckx 1-5. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 2000. Gele kaart: Rutten (VVV), Rheden - AJax 0-2 (0-0). 56. Van Basten 0-1, 76. Winter 0-2. Scheidsrechter Luin- ge, toeschouwers: 6000 (uitverkocht), Gele kaart: Rijkaard (Ajax) en Peitsman Sportclub Enschede - FC Den Haag 1-7 (1-4) 5. 1-0 Voogd (strafschop). 32 Purvis 1-1,38. Boere 1-2,40. Groenendijk Van Loen 1-2. Scheidsrechter: Slikker veer; toeschouwers: 3.000. Gele kaarten: Schuurhuizen (Sparta), Allien en Plomp (beiden Utrecht). EERSTE DIVISIE SC Cambuur - NEC 1-1 (1-0) 16 Van der Ark 1-0, 80. Grim 1-1. Scheidsrech ter: Kempers, toeschouwers: 6500. Gele kaarten: Haverkort (Cambuur) en Klop LEIDEN - In de tweede ronde van de KNVB-beker voor amateurs vielen enkele forse verassingen te note ren. Zo ging hoofdklasser Wilhelmus vanaf de straf schopstip onderuit tegen zondag derdeklasser Lisse, nadat een verlenging geen beslissing had kunnen brengen. Ook Quick Boys werd verassend geëlimi neerd: het bezoekende VCS, acterend in de tweede klasse zondag waarin ook Lugdunum en Roodenburg uitkomen, stuurde de ploeg van Hans van Zee met een 2-3 nederlaag de Katwijkse duinen in. De al eerder genoemde Leidse ver- tegenwoordigers Lugdunum en Roodenburg bekeren verder door zeges op respectievelijk Ter Leede en de amateurversie van Feye noord. Ook Rijnsburgse Boys boekte een zege: uit bij SJC werd met 3-1 gewonnen. Oegstgeest ten slotte moest in de verlenging zijn meerdere erkennen in het Noor- dense NSV: 0-1. Roodenburg - Feyenoord 2-0 Een goede beurt van de ploeg van Harry Talsma. De verdediging van de Kooi-club, eerder dit sei zoen het zwakste gedeelte van de ploeg, werdin de afgelopen vier weken slechts éénmaal gepasserd. Al na twee minuten scoorde Roo denburg via Robert Goodway. Hal verwege de eerste helft werd het zelfs 2-0: de Rotterdamse goalie promoveerde een indirecte vrije KEULEN (DPA) - Inkomend met een gestrekt been heeft oud-inter national Manfred Kaltz bij de wed strijd Hamburger SV - 1 FC Köln zijn directe tegenstander Thomas Allofs zozeer verwond, dat deze voor de rest van het seizoen niet meer in actie kan komen. De jonge re broer van de international werd na de aanslag naar het ziekenhuis overgebracht, waar werd geconsta teerd dat Allofs kniebanden waren gescheurd en de kapselband be schadigd was. De voor iedereen zichtbare over treding van Kaltz - 'Ik heb in vijf tien jaar nog nooit iemand zwaar geblesseerd" - ontsnapte zaterdag aan de aandacht van scheidsrech ter Tritschler. De gele en rode kaart bleven in het zakje van zijn shirt zitten. Er kon zelfs geen vrije trap voor 1 FC Köln af. LONDEN (ANP/Rtr) - Arsenal is dit weekeinde de zesde club geworden, die dit seizoen de leiding nam in de stand van de Engelse eerste divisie. De Londenaren, die voor het laatst kampioen waren in 1971 (ze behaalden toen zelfs de 'double' door ook de F.A.-beker te veroveren), versloegen zaterdag Southampton in een uitwedstrijd met 4-0. Liverpool kwam gisteren in het 'te- levisieduel' tegen bezoeker Shef field Wednesday niet verder dan 1- 1. Dat overkwam trouwens ook Nottingham Forest, dat tot voor dit weekeinde met Liverpool de kop positie deelde. De club van John Metgod verloor met 2-4 bij Luton Town, dat zich naast Forest, West Ham United en Norwich City op de gedeelde derde plaats nestelde met twee punten achterstand op Arse- Na jaren is Arsenal hard op weg het saaie stempel, dat op de club begon te drukken, uit te wissen. De ploeg speelt een fris spelletje en Southamton moest dat zaterdag tot zijn schade ondervinden. Tot de 54e minuut was het nog 0-0. Een blessure van Tim Flowers, de doel man van Southampton, betekende de ommekeer. Flowers bracht Gro ves ten val en werd tweemaal ge straft: hij moest zelf worden weg gedragen en Arsenal kreeg een strafschop toegewezen. Hayes maakte geen fout en invaller-doel man Clarke moest nog drie keer buigen in de volgende 23 minuten: voor Anderson, Quinn en Groves. Nottingham Forest had tijd no dig om aan het kunstgras van Lu- ton te wennen en toen dat eenmaal het geval was stonden de bezoe kers al met 0-3 achter. Het werd uiteindelijk 4-2 voor Luton, dat een paar weken terug Liverpool met 4- 1 verraste. De broers Mark (2) en Brian Stein scoorden driemaal voor de thuisclub, aanvoerder Fos ter maakte het kwartet vol. Voor Forest maakte Bowyer zijn hon derdste leaguedoelpunt halverwe ge de eerste helft. De tweede tref fer kwam van de voet van Birtles. Portugal Met een technisch knap uitgevoerde sliding zet Ben i van de bal Henk Merbis volgt het duel op de voet. trap van Arno Lancel tot doelpunt door de bal nog met de vingertop pen aan te raken. Na de rust werd de strijd wat grimmiger: drie spe lers werden geboekt waaronder Er- win Koree van Roodenburg. Ge scoord werd er echter niet meer, zodat de Leidenaars eindelijk weer eens het zoet van de overwinning mochten smaken. Ter Leede - Lugdunum 1-2 (n.v.) Een benauwde zege voor Lugdu num, dat het bijzonder moeilijk had tegen de zaterdag derdeklas ser. Gedurende de gehele wed strijd had de Sassenheimse ploeg een veldoverwicht, maar in de einduitslag was dit uiteindelijk niet terug te vinden. De Leidenaars zelf speelden zeer zwak. "Het was zelfs bar en boos, we verdienden de overwinning totaal niet", vond Daan Kooimans die zelf wegens ziekte noodgedwongen langs de kant moest blijven. Langs de kant bevond zich ook jeugdtrainer Dirk Blijleven van Ter Leede. Na het ontslag van trainer Henk Spaan neemt hij voorlopig de honneurs waar. Door een goal van Harm de Vos kwam Lugdunum op voor sprong. Theo Pelgrim schoot Ter Leede echter weer langszij: 1-1. In de normale speeltijd kwam in deze score geen verandering meer, zo dat een verlenging noodzakelijk werd. Jan van der Heide scoorde daarin voor de Kikkers, die zelf nog tot drie keer toe de bal van de lijn moesten halen. Een onverdien de zege derhalve. Wilhelmus - Lisse 1-1 (n.v., Lisse w.n.s.) Een bijzonder slechte beurt van de door Leidenaar Ruud de Groot getrainde hoofdklasser, tegen der deklasser Lisse. Wilhelmus was weliswaar bijna voortdurend in de aanval, maar de kansen werden niet benut. De beste kans was evenwel voor Lisse, maar Wim Bouckaert miste vanaf de kalkstip. Tijdens de noodzakelijk geworden verlenging leek de thuisclub dan toch te gaan winnen, toen Schaap uit een penalty wèl scoorde. Omdat Pim Hoekstra dat vlak voor tijd ook deed (1-1) werden strafschop pen noodzakelijk. Slechts Ronald Jansen van Wilhelmus miste, maar omdat de bezoekers al hun penal- tys wel benutten was het over en uit voor de hoofdklasser. Quick Boys - VCS 2-3 Een verrassing van de eerste or de. De Katwijkers kwamen nog wel op voorsprong door een goal van Floor van Duyn, maar nog voor rust sloegen de Hagenaars te rug door treffers van Wiggeraad en Hes (1-2). Na de thee werd het zelfs 1-3 door een penalty van Van de Vaart. Hoewel Cees van Rooyen nog tegenscoorde, trok VCS uitein delijk toch aan het langste eind. SJC - Rijnsburgse Boys 1-3 In Noordwijk boekte Rijnsburg se Boys een duidelijke overwin ning op SJC. Voor de rust maakten de bezoekers het klasseverschil duidelijk door doelpunten van Rob Gillissen en Jack Manuputty, on danks goed tegenspel van de ploeg van trainer Jan Faas: 0-2. In de tweede helft voegde Rob Gillissen daar nog een derde treffer aan toe, alvorens Marco de Ridder de spreekwoordelijk eer redde: 1-3. Oegstgeest - NSV 0-1 (n.v) Een wedstrijd waarin de beide keepers, Kees Star van Oegstgeest en Kees Vork van NSV, uitblon ken. Pas in de noodzakelijk gewor den verlenging werd er gescoord. Via de rug van Gé Perfors trof Ton de Jong voor de bezoekers het doel. Zodat tenslotte het iets ster kere NSV zegevierde: 0-1. heden en moest na het afbreken op de vroege zaterdagmorgen in remi se berusten. Enigszins vermoeid door deze langdurige sessie trof Geertsma 's middags oud Philidor- speler Menno Okkes als opponent, tegen wie hij weinig in de melk had te brokkelen en al snel met een ver- liespartij zat opgescheept. Gisteren vocht de Leidse titelhouder een ge compliceerd duel uit tegen Tim merman. Een foutieve damema noeuvre werd Geertsma uiteinde lijk noodlottig: opnieuw verlies. Over twee weken worden de twee laatste duels afgewerkt, maar in middels zijn voor Geertsma de kansen tot plaatsing volledig ver keken. EINDHOVEN - Voor Leids schaakkampioen Folkert-Jan Geertsma hebben de voorwedstrij den om de nationale kampioen schappen, na de vooral speltech- nisch bezien goede start van vorige week, niet het vervolg gekregen dat hij voor zichzelf in gedachten had. Gedurende het voorbije week einde voegde de Rijnsburger in Eindhoven uit drie partijen een half punt aan de eerder gemaakte score van 1 uit 2 toe. Op vrijdagavond liep alles in het treffen tegen Van der Tuuk nog re delijk naar wens voor de Katwijk kopman. Geertsma miste in dit slo pende treffen gedurende het eind spel echter enkele goede mogelijk- DEN HAAG (ANP) - In de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker zijn de krachtsver houdingen in het Nederlandse voetbal duidelijk komen te liggen. Twaalf clubs uit de eredivisie, drie uit de eerste divisie en een ama teurvereniging, Geldrop, plaatsten zich voor de achtste finales. In de tweede ronde werden vier verte genwoordigers uit de eredivisie, AZ, PEC Zwolle, Haarlem en Veendam uitgeschakeld, vijf eerste divisieclubs sneuvelden en zeven amateurteams haalden de laatste zestien niet. Echte verrassingen deden zich niet voor al hadden Ajax (bij Rhe den) en Feyenoord uit tegen Hera cles aanvankelijk wat moeite met hun tegenstanders. Er vielen enke le forse uitslagen. SW kreeg een afstraffing van FC Twente (1-7) en FC Den Haag versloeg in het Diek- manstadion Enschede eveneens met 7-1. PSV had geen medelijden met RKC (6-1) en WV droogde de amateurs van Achilles 29 af: 5-1. Dat een amateurclub in elk geval de achtste finales zou halen stond na de loting voor de tweede ronde al vast toen Noordwijk en Geldrop elkaar troffen. Door de wedstrijden Sparta - AZ en Excelsior - Veen- dam was zeker dat in ieder geval twee eredivisieclubs zouden wor den uitgeschakeld. De zestien wedstrijden werden bijgewoond door 47.500 toeschou wers, een gemiddelde van nog geen 3000 per duel. Van hen zaten er 9100 bij PSV en 6000 bij het uit verkochte duel tussen Rheden en Ajax. In de zestien bekerduels vie len 19 gele en één rode kaart voor de amateur Soetman van Sport club Enschede, dat bovendien nog een forse verliespost leed doordat het aantal toeschouwers met 1600 onder de begrote 2500 bleef. En schede dat het Diekmanstadion had moeten huren omdat eigen ter rein niet veilig was, kwam met een verlies van 10.000 gulden te zitten, dat door beide clubs moet worden gedragen. Ajax werkte in Rheden een ver plicht nummer af maar kon pas in HILVERSUM (ANP) - Bonds coach Rinus Michels heeft bij de loting voor de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker, die voor woensdag 11 maart op de agenda staat, de Rotterdamse clubs Excelsior, Sparta en Feye noord alle een thuiswedstrijd be zorgd. Daarbij rolden onder het toeziend oog van competitieleider Jan Huijbregts ook nog twee risi co-duels uit de koker. Feyenoord krijgt FC Den Haag, dat door bur gemeester Peper een halfjaar lang in Rotterdam ongewenst is ver klaard, op bezoek en Sparta treft op Spangen bekerhouder Ajax. De enige overgebleven amateurclub Geldrop moet naar Groningen. De loting voor de derde ronde is: Excelsior - FC Twente FC Den Bosch - PSV Sparta - Ajax se-De Gr roningen - Fortuna Sittard het laatste half uur door Van Bas ten en Winter afstand nemen. Na dat Degenaar Heracles in de vierde minuut tegen Feyenoord op voor sprong had gebracht moesten de Rotterdammers, die in de 22e mi nuut via Hofman gelijk kwamen, tot in de tweede helft wachten voordat Elstrup met twee goals de plaats bij de laatste zestien veilig stelde. Sparta 2, dat in de eerste ronde Roda JC uitschakelde, kon het tegen FC Utrecht niet bolwer ken. De reserves van Sparta voet balden beter maar Utrecht kwam een ronde verder door treffers van De Kruyk (56) en Van Loen (87) voor Sparta scoorde Eger (72) uit een strafschop. De avond tevoren had Sparta 1 geen moeite met AZ. Voor Sparta scoorden Lengkeek, Wijnberg en Olde Riekerink. Met uitzondering van PEC Zwolle - DS 79 werden alle wed strijden in de normale speeltijd be slist. In Zwolle moest na 90 minu ten bij de stand 2-2 worden ver lengd. Kulsdom zorgde er in de derde minuut van de verlenging voor dat het duel in het voordeel van DS 79 eindigde. LA VALETTA (SID) - Zweden behaalde gisteren in La Valetta voor bijna tienduizend toeschou wers een gemakkelijke zege op voetbaldwerg Malta, dat door schorsingen vier basisspelers miste. Na een niet al te rooskleu rige ruststand van 1-0 wonnen de Scandinaviërs met 5-0, onder meer door een doelpunt van de voormalige PSV'er Glenn Hy- In kwalificatiegroep 2 voor de eindronde om het Europees kampioenschap, in 1988 in West- Duitsland, hebben de Zweden uit drie wedstrijden slechts één verliespunt. Italië, dat zaterdag zijn eerste wedstrijd met 3-2 van Zwitserland won, staat tweede vóór Portugal, Zwitserland en Malta. Het was geen toeval, dat Malta de Zweden drie kwartier redelijk in bedwang kon houden. In het verleden behaalde Zweden im mers twee benauwde overwin ningen van 2-1 op het eiland in de Middellandse Zee. Maar na hun zege van 2-0 op Zwitserland en de 1-1 in Portugal beschikten de Zweedse spelers over vol doende zelfvertrouwen. Hysen had het voorbeeld gegeven door de score in de 36ste minuut te openen. Daarna hadden Magnus- son, Fredriksson, Ekström en Palmer succes. Altobelli Alessandro Altobelli voerde in dezelfde groep het Italiaanse elf tal zaterdag naar een 3-2 over winning op Zwitserland. Voor ei gen publiek (75.000 toeschou wers) had de speler van Inter in het Meazza-stadion in Milaan met twee doelpunten een fors het het aandeel in de zege. Het was eerste optreden van Italië groep 2 van het kwalificatietoer nooi voor de eindronde va: Europese kampioenschap 1988. Het Italiaanse team, voor het eerst onder leiding van bonds coach Azeglio Vicini, had in Mi laan een bliksemstart. In de eer ste de beste aanval deponeerde Roberto Oonadoni van AC Milan de bal uit een vrije trap achter de Zwitserse doelman Brunner (1-» 0). De Zwitsers raakten door die tegenslag niet aangeslagen. Een half uur later nam Brigger de ge lijkmaker voor zijn rekening. De spits van Sion mikte de bal van twintig meter precies in de krui sing, onhoudbaar voor doelman Zenga. De tweede helft stond in het te ken van de wederopstanding van Altobelli. De bijna 31-jarige aan valler had na het WK in Mexico afscheid genomen, maar werd door Vicini omgepraat. Met twee treffers vierde hij een glorieuze rentree. Altobelli, in de competi tie topscorer van de serie A met zeven doelpunten, passeerde Brunner in de 52e en 85e minuut. De tweede keer vanaf de straf schopstip. Zestig seconden voor het einde bracht Weber de eind stand op het bord (3-2). Zijn doel punt kon echter niet verhinderen dat de Zwitsers door deze twee de nederlaag praktisch uitge schakeld zijn voor de eindronde. Zij hebben uit drie wedstrijden slechts één punt verzameld. Stand in groep 2: Zweden 3 2 1 0 5 (8-1) Italië 1 1 0 0 2 (3-2) Portugal 2 0 2 0 2 (2-2) Vitoria Guimaraes blijft in de hoogste afdeling van het Portugese voetbal in de top meedraaien. De tegenstander van FC Groningen in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker won zondag met 2-0 van Salgueiros. België Standard Luik is op de elfde speeldag verder achterop geraakt in de strijd om het Belgisch voet balkampioenschap. Standard ver loor zaterdag verrassend op het ei gen Sclessin met 0-2 van SC Char leroi. Anderlecht en Club Brugge, de grote kemphanen van vorig sei zoen, lijken ook deze competitie de voornaamste kandidaten voor de landstitel. Beide ploegen wonnen dit weekeinde en delen de koppo sitie, met negentien punten uit elf wedstrijden. De achterstand van Standard Luik bedraagt na dit weekeinde vier punten. Anderlecht had het tegen hekke- sluiter Antwerp heel gemakkelijk. In de havenstad werd het 4-1 voor de Brusselse koplopers, die in Luc Nilis een opvallende debutant had den. Hij scoorde tweemaal. Gud- johnson en Scifo namen de andere goals voor rekening.Club Brugge kende in het eigen Olympia-sta- dion een lastige eerste helft tegen RWDM, dat in die fase door Wawa een voorsprong van 1-0 nam. Na de helftwissel scoorde een ontketend Brugge vijf keer. Jan Ceulemans en Leo van der Eist schoten beiden twee keer raak, Van der Eist tel- kens uit strafschoppen. Querter was de vijfde doeltreffende man in de ploeg van trainer Henk Hou- waart. West-Duitsland Bayern München haalde zater dag koploper Bayer Leverkusen weer in. Bayern zegevierde op ei gen veld met 3-0 over nieuweling FC Homburg, Bayer liet vrijdag avond een steek vallen tegen Wald- hof Mannheim: 0-0. De twee clubs hebben nu uit veertien wedstrijden twintig punten verzameld, maar Bayer bleef eerste wegens een be ter doelsaldo. Voor 24.000 toeschouwers (een negatief record) was het bij de rust tegen FC Homburg 2-0 door tref fers van Matthaus (11e minuut uit een strafschop) en Wohlfahrt. Na de pauze vond alleen Nachtweih het net Hamburger SV heeft slechts één punt achterstand op Bayer en Bayern. De noordelijke club stopte op eigen veld 1. FC Köln af met 1-0. Het enige doelpunt viel twaalf mi nuten voor het einde door Beiers- dorfer. Er waren 32.000 bezoekers. Bij de negen wedstrijden kwa men in totaal 185.646 toeschou wers, een gemiddelde van ruim 20.000 mensen per duel. Spanje Voor trainer Leo Beenhakker is bij Real Madrid een sombere tijd aangebroken. De Nederlander zag de veelvoudige voetbalkampioen van Spanje gisteren de eerste plaats afstaan aan aartsvijand Bar celona. Voor tachtigduizend toe schouwers verloor de Koninklijke in het Bernabeu-stadion met 2-4 van Athletic Bilbao.Real begon met een hevig offensief, dat resul teerde in twee mooie acties van de Mexicaan Hugo Sanchez. Het lukte hem binnen het eerste kwartier twee keer te scoren. Alle Madrile- nen maakten zich klaar voor een monsterscore. Zij kwamen bedro gen uit. Het doelpunt van Endika, dat de taaie Basken vlak voor de pauze op 1-2 zette, werd nog weg gehoond. Maar de spottende gelui den verstomden, toen Endika Ath letic halverwege de tweede helft op 2-2 bracht. Real raakte al zijn zelf vertrouwen kwijt Dat hadden Andrinua en Gallego goed door. Zij zorgden voor de zege van 4-2. Voor Barcelona scoorde Marcos al na een half uur. Met knap verde digend spel hield Barcelona de mi nieme voorsprong. ZURICH (AFP) - De tuchtcommis sie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft de Franse voetballer Eric Bellus van Toulouse zaterdag voor zeven wedstrijden geschorst. Bellus kreeg de schorsing, een van de zwaarste in de geschiedenis van het Europese voetbal, omdat hij in de wedstrijd Spartak Moskou - Toulouse op 5 november voor strijd om de UEFA-beker wegens handtastelijkheden tegen twee Russische spelers, uit het veld was gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14