Deur veiliger voor kindervingers Is isolatie nog lonend? KLEIN ONGELUKJE MET GROTE GEVOLGEN Natuur centraal in wedstrijd Internationale Huishoudbeurs Consument Notarissen houden geld langer vast Uitvaartverenigingen binden de strijd aan met commercie Bezwaren aan Giromaat-pas MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 Het gebeurde in een fractie van een seconde. De kleine Guus (2) uit Hengelo stond bij de keukendeur, rechterhandje om het kozijn geklemd. Aan de kant waar de scharnieren zit ten. Juist op dat moment duw de zijn zusje nietsvermoedend de deur van de andere kant in het slot. Binnen tien minuten lag hij in de polikliniek van het ziekenhuis. Het was zijn ringvingertje. Als een mes was de deurrand bij de na gel het vlees binnengedrongen en had het topje schuin naar beneden weggesneden. Het zat alleen nog met een dun draadje weefsel vast aan het bloederige stompje. „Dat ziet er lelijk uit", zei de dienstdoen de arts-wachtassistent, „maar het bot is niet beschadigd voorzover ik kan zien". Blijkbaar was dat een meevaller. door Jan Haverkate Het handje werd verdoofd en met jodium ingesmeerd waarna de Het parfum dat voor revolutie zorgde 65 jaar "Mode verandert. Maar de Cha- nel-stijl blijft". Op het eerste ge zicht een wat boude uitspraak maar als je er over nadenkt zit er toch een grote kern van waarheid in. De naam van Coco (Gabriëlle) Chanel roept onmiddellijk het beeld op van een succesvolle crea tieve zakenvrouw, die vrouwelij ke tradities aan haar laars lapte, zonder ook maar één ogenblik te vergeten dat ze vrouw was. Ze buitte haar vrouw-zijn uit om haar doel, het brengen van ele gante comfortabele mode, te be reiken. Ze was een van de eerste vrouwen die zich in pantalon vertoonde. Van haar zijn ook de chemisier (overhemdjurk) en het Chanel-mantelpakje; niet uit het modebeeld weg te branden kle dingstukken. Zij kwam als eerste met enorme namaak juwelen, zo als de schakelkettingen, die nu weer overal te koop zijn en aan haar eerste cruise danken de bruinbanken hun klandizie. Sty listen en modeontwerpers grij pen, bewust of onbewust, om de zoveel tijd weer terug op een Cha- nel-idee. Maar veel meer dan tn de mode wordt de uitspraak bewaarheid in haar parfum Chanel No.5. De No.5, op geen enkele internatio nale luchthaven zul je er vergeefs om vragen. Mannen, het spoor bijster in geurenland, zullen vaak met No. 5 komen aandra gen omdat de naam "iets be kends" voor ze heeft. De No.5 ver oorzaakte in 1921 een revolutie in de parfumwereld. Ernest Beaux's compositie van jasmijn, ylang ylang, neroli, mei-roos, sandalhout en de daarbij ge bruikte hulpstoffen en technieken opende nieuwe wegen voor de "neuzen" parfum-ontwerpers). Of zoals de huidige "neus" van het beroemde huis Jaqques Polge zegt: "Voor mij is No.5 de graad meter voor het moderne parfum- ontwerp. Na No.5 zijn er andere grote geuren geweest, maar het zou niet hetzelfde zijn geweest zonder No.5. Ik herken er de Franse haute couture en Made moiselle Chanel in". De parfums kunnen tegen woordig worden gecomponeerd met behulp van de modernste technieken, zelfs met voor een deel synthetische grondstoffen. En daar zit dan meteen met grote prijsverschil. Natuurlijk betaal je de grote naam, de fraaie ver pakking, de prestigieuze adver tentiecampagnes maar daar naast ook het grote prijsverschil in grondstoffen. In onze overbe- Actrice Carole Bouquet, Het i tekaartje van de "nieuwe" No.5. (Foto A.Elgort) volkte wereld wordt het steeds moeilijker de natuurlijke grond stoffen van een constante kwali teit te krijgen die voor de duurde re parfums, niet alleen die van Chanel, nodig zijn. Polge geeft een voorbeeld. "Het plukken van jasmijn is een moei lijk proces. Je moet heel voorzich tig zijn en het plukken kost daar om veel geld. Bovendien, is veel grond in de buurt van Grosse, waar sinds 1921 het jasmijnex tract voor de No.5 vandaan komt), gebruikt voor woning bouw, zodat er weinig ruimte voor de jasmijnteelt is overgeble ven". Het wordt voor de "neuzen" dus steeds moeilijker de juiste natuurlijke stoffen te vinden. Ze gaan daarom op zoek naar ver vangende stoffen (derivaten). En ondanks alle technische foefjes gelooft Polge niet dat het moge lijk is vandaag de dag Ernst Beaux's No.5 voor honderd pro cent na te maken. Natuurlijk wijken ze bij Cha nel niet af van de nu 65 jaar oude succesformule, hoogstens leggen de jonge neuzenwat andere accenten. Polge: De formule van No.5 is niet verouderd. We zouden die trouwens niet kunnen veranderen. Ik heb alleen wat ac centen op tonen (onderdelen van de geur) die niet duidelijk genoeg waren. Ik vond het bijvoorbeeld interessant het vanille-accent in de No.5 te ontwikkelen". Aan de nieuwe No.5 zijn dus geen nieuwe grondstoffen toege voegd maar sommige tonen heb ben wat meer de nadruk gekre gen, andere zijn wat afgezwakt. En daarmee blijft de No.5 een parfum van deze tijd, al zou Er- nest Beaux zeggen dit is niet mijn parfum. arts het topje met een minuscuul vishaakje vastnaaide. „Hoeveel kans heeft hij dat het weer aan groeit?", vroeg de vader voorzich tig. De dokter hield zich op de vlakte. „Dat kan ik niet zeggen, vaak komt de doorbloeding wel weer op gang, maar soms ook niet". Bij Guus niet. Ondanks een vijf daagse antibiotica-kuur ontwikkel de zich in de vinger een joekel van een ontsteking. Het topje werd zwart en uit de wond kwam pus. Tien dagen na het ongeluk lag hij ópnieuw op de operatietafel, deze keer onder narcose. Het dode weef sel werd weggesneden tot de on derkant van de nagel en de wond werd steriel gemaakt. Maar de vinger kon zo niet blij ven. Als een klauwtje stak het bot uit het vlees en zonder nieuwe be dekking zou het onmiddellijk on der de huid komen te zitten en steeds weer kunnen gaan ontste ken, legde de chirurg uit. Daarom werd op de top een nieuw huidlap je vastgenaaid dat uit de handpalm werd losgesneden. Het bleef zitten en de wond genas voorspoedig, maar het is een lelijk topje geble ven. Het vingertje is een halve een- timer korter geworden en de nagel groeit nu schuin naar beneden. Klassiek Wat het Hengelose jongetje over- kwam, is een klassiek ongeluk in het Nederlandse gezin. Mensen met kleine kinderen weten daar al les van. De beentjes staan nog niet al te stevig en om zijn evenwicht te bewaren, grijpt het kind zich thuis aan van alles en nog wat vast. Het deurkozijn is een van de favoriete steunpunten. Geen kind is aan het verstand te brengen dat die deur- rand een hele venijnige schaar wordt als iemand de deur van de andere kant dichtdoet. Zelfs als het kind eens echt met de vingers klem heeft gezeten, dringt het ge vaar niet tot hem door. Ook Guus grijpt zich na het ongeval weer vro lijk vast aan het deurkozijn alsof er niets is gebeurd. Uit een recent onderzoek van de Stichting Consument en Veilig heid blijkt dat de deur na de trap het tweede grote ongevalsrisico in de woning is. Alleen in Nederland se ziekenhuizen al worden per jaar ongeveer 7000 kinderen behandeld met vingertopletsels als gevolg van deurbeklemming. Tel je daarbij het aantal slachtoffers dat naar schatting door de huisartsen wordt behandeld (gemiddeld twintig tot vijfentwintig per praktijk per jaar), dan kom je op een getal van circa dertigduizend. Ruw geschat een op de vijfentwintig kinderen. Omdat zoiets in de meeste gezin nen maar hoogstens één keer ge beurt en de verwonding doorgaans goed geneest, zijn weinig ouders zich van het gevaar van deursple ten bewust. Laat staan van de noodzaak om ze tegen kinderhan den te beveiligen. Maar Guus was in het gezin het tweede slachtoffer en dat veranderde de zaak. Zijn va der: „De eerste keer overkwam het ons dochtertje. Toen dachten we net als iedereen: ach, een ongeluk je, dat kan iedereen overkomen. Maar toen het nog eens gebeurde, ging ik toch anders naar deuren kijken. Waarom beveiligen we on ze deuren niet tegen afklemming van kindervingers? Uiteindelijk plakje ook plaatjes op stopkontak ten, zet je hekjes voor de trap en stop je flesjes met een gevaarlijke inhoud in een afgesloten kastje. Waarom dan geen strip op een deur of zoiets?". Van links naar rechts: breng de strip op de juiste lengte. De lengte van de strip moet gelijk zijn aan de hoogte van de deur. Deur en kozijn ontvetten, bij voorbeeld ammoniak. Goed la ten drogen. Sluit eerst de deur en zet vanuit de hoek naar bei de kanten 16 mm uit. Trek de lijnen (zuiver verticaal). Ver wijder de lijmbescherming van de strip aan een kant. Druk de strip vervolgens bij de geopen de deur op de lijn vast. Doe het zelfde met de andere kant van de Strip. (foto Wira Dijkman» Toen hij in winkels en doe-het- zelf-zaken informeerde of er iets voor in de handel was, ving hij bot. Merkwaardig, redeneerden de ou ders van Guus. In het statistisch zakboek van het CBS lazen ze dat er in Nederland ruim 750.000 huis houdens met een of meer kinderen onder de zes jaar zijn. Als er iets bruikbaars in de handel was, zou de overgrote meerderheid van die groep zo'n produkt toch maar al te graag kopen? Maar hoe zou je de markt voor zoiets kunnen aanbo ren? Respons ADVERTENTIE Ze namen contact op met hun re gionale krant Tubantia. Ze wisten de redactie voor het onderwerp te interesseren. In de weekeindbijla- ge van de krant verscheen een uit voerige reportage over het onder werp met daaraan gekoppeld een oproep aan de lezers om met oplos singen te komen. De krant stelde een jury samen met een vertegen woordiger van de stichting Consu ment en Veiligheid en een directie lid van Svedex in Varsseveld, de grootste deurenfabriek van Neder land, en beloofde voor het winnen de idee een fabrikant te zoeken. Uit de reacties op de krantepu- bliciteit bleek hoezeer het pro bleem van de afgeknelde kinder vingers in de gezinnen leefde. Meer dan honderd bruikbare ideeën kwamen binnen. De oplossingen varieerden van veranderingen in de constructie van het kozijn, het aanbrengen van hulpstukken om de deurspleet af te schermen tot het monteren van zwakstroom-be veiligingen op het kozijn. De jury stelde als produkteisen dat het winnende idee in elk geval niet al te duur mocht zijn en ge makkelijk op bestaande deuren aangebracht moest kunnen wor den. Als verreweg het beste idee kwam uit de bus een ontwerp van Pieter Houweling uit 's-Hertogen- bosch. Een ingenieus gecon strueerde kunststof strip die op de deurspleet wordt geplakt en met de draaibeweging van de deur meegaat. Is de deur gesloten, dan vouwt de strip zich automatisch te gen het kozijn aan zodat er geen hinderlijk uitsteeksel ontstaat. In de handel Het bedrijf Ubbink in Doesburg, toonde zich geinteresseerd en stel de vast dat er een markt voor was, niet alleen in de particuliere wo ningen, maar ook in kleuterscho len en peuterspeelzalen. Onlangs dagen heeft het bedrijf het nieuwe produkt uitgebracht, ondermeer via een aantal grote doe-het-zelf za ken en detailhandelszaken voor kinderartikelen. Het is verkrijg baar in een verpakking van twee strips die een lengte hebben van 2.10 meter. Afdelingshoofd Zandman van Ubbink Nederland: „Dat laatste hebben we gedaan om de consu ment een keuzemogelijkheid te ge ven. De risicozone is de onderste helft van de deurspleet. Mensen die alleen dat gedeelte willen be veiligen, kunnen de strips door snijden en vier deuren beveiligen. Maar iemand die zo'n halve strip niet mooi vindt, kan de hele lengte gebruiken. We leveren ze boven dien in verschillende kleuren". CHANEL N°5 FRANSE HAUTE COUTURE De natuur staat centraal in de grote vrijetijdsbestedingswedstrijd ie elk jaar in het kader van de Inter nationale Huishoudbeurs in de RAI wordt gehouden. Wie aan deze wedstrijd mee wil doen kan kiezen uit drie werktechnieken: tekenen en schilderen, textiele werkvormen, ruimtelijke werkvormen in an dere materialen zoals bijvoorbeeld klei, hout, gips, papiermaché enz. In elke categorie worden drie prijzen uitgereikt De jury beoor deelt de werkstukken op basis van ingezonden kleurenfoto's. De werkstukken mogen niet groter zijn dan 50x50x50 cm en ze mogen niet zijn nagemaakt van een voor beeld of patroon. Informatie bij de RAI. tel 020-5411411 toestel 614. BEAUJOLAIS PRIMEUR Het heeft er dit jaar om gespannen of de Beaiyolais Primeur op de eerste officiële verkoopdag verkrijgbaar zou zijn, dat wil zeggen op donderdag 20 november. Vorig jaar namelijk is een partij wijn via ons land naar Denemarken getransporteerd, met als gevolg dat de Denen al vrolijk aan de nieuwe wijn zaten voordat zelfs de Fransen hem konden kopen. Dat is de Franse overheid, die Beaujolais Primeur voor consumentenverkoop vrij geeft op de derde donderdag van november, in het verkeerde keelgat geschoten. Aanvankelijk werd het Nederlandse importeurs dan ook verboden om vóór de 20e flessen naar ons land te halen. Men heeft de zaak echter tijdig gesust, zodat niemand langer dan noodzakelijk hoeft te wachten op de Beaujolais van 1986. Je kunt je natuurlijk afvragen waarom het zo belangrijk is dat Beaujolais Primeur op die dag te koop ligt. Met kwaliteit heeft het niets van doen. Een week later smaakt de wijn precies hetzelfde. Deze Franse Nieuwe kun je dus niet zien als Hollandse Nieuwe. Sterker nog, de 'gewone' Beaujolais, die meestal minstens een maand later arriveert, heeft als wijn vaak meer te bieden. Wat de charme van Beaujolais Primeur dan wèl is? Volgens mij vooral zijn nieuwigheid. De wijn geeft een eerste proeve van de nieuwe oogst. Bovendien is het een ongecompliceerde wijn. Iedereen weet dat deze wijn geen speciale behandeling vraagt of kelderrust eist. Hij drinkt ook makkelijk weg, zonder strenge zuren of de myterieuze nuances die een rijpe wijn kan geven. Men moet de fles hooguit een beetje koelen, want fris smaakt Beaujolais Primeur op zijn best. Het kenmerk van een goede Beaujolais Primeur is fruit. De wijn moet ruiken en proeven naar het fruit van de druif of kleine rode vruchten. Die fruitigheid - en het snel op dronk komen - worden bereikt door een speciale manier van gisting. In afgesloten tanks laat men intacte druiven gisten. De gisting vindt eigenlijk binnen de schillen plaats. Deze werkwijze wordt door de wijnbouwers van de Beaujolais met groot plezier gehanteerd. Want Beaujolais Primeur is big business. De laatste jaren verkocht men er meer dan 1,1 miljoen flessen van - binnen een maand tijd. Dat is ongeveer 40 procent van de hele oogst in de Beaujolais. Kassa dus: als deze maand een wijnrivier de Beaujolais verlaat, vloeit kort daarna een geldstroom terug. Het succes van Beaujolais Primeur is in andere Franse wijngebieden niet onopgemerkt gebleven. Vandaar dat er tegenwoordig veel meer Primeur-wijnen dan die uit de Beaujolais worden aangeboden^ Dikwijls komen deze uit zuidelijker regio's, waar de druiven eerder rijp zijn. De wijnen zijn dus vaak eerder beschikbaar. Half oktober heb ik al flessen Primeur gedronken van de merken Cabert en Cazes uit Fr ankrijks zonnige zuiden. Vooral de Primeurs uit Roussillon plegen uitstekend te zijn, terwijl die uit Touraine en het Rhonedal ook plezierig kunnen smaken. Er bestaan zelfs witte Primeur-wijnen, afkomstig uit de Muscadet. Maar de Primeur der Primeurs komt natuurlijk uit Australië, waar men in het vroege voorjaar oogst. In september al heb ik genoten van een witte 1986 die verscheept was van dat verre continent. HUBRECHT DUIJKER onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Overbodig, kostenverhogend en consu- mentonvriendelijk. Dat vinden veel no tarissen zelf van de nieuwe regels die de Notariële Broederschap heeft gesteld voor de uitbetaling van de koopsom aan de verkoper nadat het transport van een woning bij de notaris heeft plaatsgehad. Notarissen moeten het geld van de verkoper nu enige dagen langer vast houden, namelijk totdat zij van het ka daster schriftelijk informatie hebben ge kregen dat er geen juridische belemme ringen Voor de overdracht zijn. Een ver koper van een woning van 140.000 gul den zal dat al snel een nadeel opleveren van 100 gulden^ Bijkomend probleem is dat nogal wat verkopers een deel van de ontvangen koopsom direct nodig hebben voor de financiering van een andere woning. Bo vendien kan h(j zijn hypotheek nu niet meer op dezelfde dag aflossen en zal hij dus enkele dagen langer rente moeten betalen. De Consumentenbond, die dit pro bleem signaleerde, heeft de Notariële Broederschap om opheldering ge vraagd. Isolatie en energiebesparing. Jaren lang riep Jan en alleman de nood zaak ervan van de daken. Met name na de eerste oliecrisis in 1973 werd immers keihard duidelijk hoe schaars energie eigenlijk is. Boven dien steeg de prijs van olie plotse ling flink, zodat elk energiezuinig gedrag of -apparaat een welkome besparing opleverde. Begin dit jaar bereikte de gasprijs een absolute top met bijna zeventig cent per ku bieke meter. Vóór 1973 kostte het gas nog maar twaalf cent per kubie ke meter. Maar inmiddels heeft een andere ten dens zich geopenbaard: de gasprijs is al weer enige maanden dalende. Langza merhand rijst dus de vraag of isolatie nog wel zo lonend is. Energiebesparing is, uit oogpunt van het milieu, natuurlijk altijd aan te raden. Maar verdienen ener giebesparende maatregelen zichzelf nog wel terug bij een gasprijs die per 1 janua ri volgend jaar weer onder de vijftig cent komt? De 'Wet van de Hollandse nuchter heid' komt weer om het hoekje kijken, signaleert de Woonconsument, het or gaan van de Vereniging Eigen Huis. De lagere gasprijs levert het gevaar op dat isolatiemaatregelen en energiezuinig ge drag in het vergeetboek terecht komen. Bewaren van wijn is wat anders dan een paar flessen in het keukenkastje zetten. Streeft u er naar uw wijn goed te houden dan is het zaak temperatuur en lucht vochtigheid goed .te controleren. Heel simpel gaat dat met de Oenometer (Oe- nologie is wijnkunde die de firma Fiko in Elburg importeert. Dit apparaat geeft de heersende temperatuur en luchtvoch tigheid aan, waarbij u bovendien kunt aflezen of die gegevens stroken met de optimale temperatuur en luchtvochtig heid. De oenometer is te koop voor f 39,50. Een kwalijke ontwikkeling, aldus Eigen Huis. Wel heeft Eigen Huis uitgerekend dat het niet lonend is om een technisch nog niet versleten cv-ketel (vervroegd) te vervangen door een ketel met een hoger energierendement. Alleen als het gas verbruik voor verwarming in de huidige situatie groter is dan 3.300 kubieke me ter, is het geldelijk voordeel van de ener giebesparing tenminste gelijk aan de kosten van de nieuwe ketel (op jaarba sis). Dat laatste geldt dan voor vervanging van een oude ketel met een veronder steld rendement van 65 procent door een V.R.-ketel met een rendement van 80 procent. Voor de aanschaf van een duur dere ketel met een nog hoger rendement (de HR-ketel) ligt de drempel bij 4.000 kubieke meter. Ook voor andere energiebesparende maatregelen heeft Eigen Huis berekend hoelang het, bij de nieuwe gasprijs, duurt tot de baten de kosten overtreffen. Zo zijn voorzetramen in bijna zeven jaar terugverdiend, spouwvulling in 4,5 jaar en dubbelglas in in 16,5 jaar. Isolatie van leidingen verdient zich zelfs al terug na anderhalf jaar. De coöperatieve i Nederland hebben zich gebundeld om een vuist te kunnen maken in de strijd tegen de commercie. De vele tientallen verenigingen, die alle uitvaartverzorging zonder winstdoel beogen, werken nu nauw samen. Twee belangrijke punten staan op hun programma: optreden te gen de commerciële uitvaartverzorging, <iie zij ongepast vinden, en voorlichting van een breed publiek. Maar liefst 22 uitvaartverenigingen, met in totaal ruim een miljoen leden-ge zinsleden, hebben zich verzameld in de Landelijke Organisatie Van Uitvaartver enigingen (LOVU). Volgens de voorzit ter, J. Pool, is onder meer tot samenwer king besloten omdat de commerciële verzekeraars zich hoe langer hoe meer op het terrein van de uitvaartverzorging begeven. En dat vinden de coöperatieve verenigingen een kwalijke tendens. Zjj worden daarin gesteund door een onderzoek dat de Consumentenbond en kele maanden geleden deed naar zaken doen rond het sterfbed. Daarbij bleek onder meer dat de nabestaanden vaak diensten werden opgedrongen die ze ei genlijk niet wilden. En in perioden van diepe rouw gaven de cliënten daar soms te snel aan toe. Soms werden ook kos ten, die in feite verzekerd waren, toch in rekening gebracht of verschenen er be dragen op de rekening waarover tevoren derlands Verbond van Uitvaartvereni gingen, zeggen te zorgen voor kosten dekkende uitvaarten. Onderzoek heeft uitgewezen dat LOVU-leden lagere ta rieven hebben dan andere uitvaartver zorgers. Om de onduidelijkheid over de tarieven in het uitvaartwezen weg te ne men, heeft de LOVU bovendien een ge schillencommissie in het leven geroe pen. Bij deze commissie, de eerste in haar soort, kan men terecht met klachten over uitvaarten die aangesloten vereni gingen verzorgen. De LOVU probeert de consumentenorganisaties ook bij de commissie te betrekken. De organisatie stelt dat een uitvaart volgens een zoge naamd basispakket rond 2200 gulden kost. Daar komt ongeveer 800 gulden aan graf- of crematiekosten bij. Regio naal kunnen wel verschillen voorko men. Rekeninghouders van de Postbank krij gen per 1 januari 1987 allemaal een nieuw pasje, de zogenaamde giromaat pas, die meer gebruiksmogelijkheden biedt, zoals elektronisch betalen. Boven dien zou het pasje beter beveiligd zijn tegen fraude. Het pasje is namelijk al leen te gebruiken met behulp van een persoonlijke code. De Consumentenbond heeft echter nogal wat bedenkingen tegen het nieu we pasje. Wie het pasje namelijk verliest, moet zelf opdraaien voor de kosten van misbruik. De bond zou daar graag veran dering in zien. Ook zou er een regeling moeten komen die de privacy van de cliënt beter waarborgt. Het beste zou het zijn als de cliënt zelf mag kiezen of hij een persoonlijke code wil gebruiken of niet, aldus de Consumentenbond. voor warmte,komfort Nu de prijs teraken. het aardgas daalt, dreigen isolatiemaatregelen in het vergeetboek (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11