Op zoek naar Petronella Goudzoekers in Fins Lapland missen hun Hollandse deerne MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 In het Museon te Den Haag begon op 8 november een tentoonstelling met als titel 'Speelgoed Onder Stoom'. De in 1978 opgerichte Nederlandse Stichting Vrienden van Mechanisch Speelgoed kreeg van vele particuliere verzamelaars in totaal 240 modellen in bruikleen van speelgoed dat met behulp van stoom in beweging kon worden gebracht. Waartoe de kracht van kokend water, toegepast op miniatuur-schaal, allemaal niet kan leiden. door Ben Apeldoorn Als water wordt verwarmd gaat het op den duur koken. Hoe meer warmte tijdens het koken wordt toegevoegd des te meer stoom er ontstaat. Al die warmte, energie dus, wordt opgeslagen in stoom. Er is zes maal zoveel energie nodig om van water stoom te maken als om dat zelfde water op het kookpunt te bren gen. Bovendien neemt stoom veel meer ruimte in beslag dan water doet; in een afgesloten ruimte oefent stoom dus veel kracht uit op de omringende wanden. In stoom is dus heel veel energie opge slagen; wie zich er wel eens aan gebrand heeft kan erover meepraten. Reeds in de 16de eeuw poogden onderzoekers met die energie iets te beginnen, iets in be weging te krijgen. Die eerste pogingen hadden in het begin niet veel te beteke nen, maar allengs kreeg men een beter beeld van de ware aard van stoom en, vooral, hoe de daarin opgeslagen krach ten het best konden worden aangewend om een beweging op gang te krijgen. Experimenten Ook toen al was alle begin moeilijk, getuige de experimenten van ene Tho mas Severy die de ene stoomketel na de andere versleet, hetgeen soms tot op tientallen kilometers afstand hoorbaar was. Maar ondanks het luidruchtige ka rakter van Severy's onderzoekingen ver kreeg deze Engelsman in 1698 toch het patent op een van de eerste door stoom kracht aangedreven machines. Het principe ervan was heel eenvou dig: men verhitte een hoeveelheid water in een afgesloten ruimte en de hete stoom werd langs verschillende wegen in een ruimte gebracht waarin een bewe gende zuiger heen en weer bewoog al naar gelang de weg waarlangs de stoom de zuigerruimte binnenkwam. Via een stangensysteem werden de slagen van de zuiger overgebracht op bijvoorbeeld een groot wiel en als dat hele zaakje een beetje uitgekiend in elkaar zat bleef het wiel draaien zolang er stoom werd ge produceerd. Die eerste prototypen van stoomma chines werden toegepast in waterpomp- systemen ten behoeve van Engelse land huizen. Nog geen tien jaar later verbeter de Thomas Newcomen, ook een Engels man, Savery's methode door condens- water af te voeren in plaats van het ach ter te laten in het systeem wat nu juist zo gevaarlijk was bij de machines van Sa- very. Goudzoeker Juhani Jomppanen (62): allemaal een beetje verliefd op haar. (foto's GPD) toen goudwassers genoeg hadden gekre gen van alle valse beschuldigingen en roddels over haar. Op de jaarvergade ring van de Lapse Goudwassers Vereni ging werd besloten haar aan te stellen als postkantoorhouder in het gouddorp je Kultala. De goudzoekers waren ook bereid haar reiskosten te betalen, maar het plan ging niet door omdat ze geen verblijfsvergunning kreeg. Jomppanen vertelt dat al de goudwas sers van toen, onder wie hijzelf, wel een beetje verliefd op haar waren. Bij éen van de mannen was het zelfs zo erg dat hij in tranen uitbarstte toen Petronella gevangen werd genomen. De herinnering aan de weelderige Hol landse zal in het gebied van de Lemmen- joki nog lang bewaard blijven, mede om dat de twee toppen van een heuvel bij Morgamoja en Ruittu tot 'Petronella's heuvels', werden gedoopt. En Juhani Jomppanen heeft één van zijn boten, waarmee hij onder meer toeristen door het natuurgebied, vaart 'Petronella' ge noemd. De goudzoekers hopen nog steeds dat ze de legendarisch geworden Neder landse op tijd kunnen vinden, zodat ze na bijna veertig jaar weer voet in La pland zal zetten. "Het wereldkampioen schap goudzoeken zal dan een onverge telijke gebeurtenis worden", belooft Jomppanen. Rond 1765 brak de stoommachine pas goed door, nadat James Watt zich met de problematiek was gaan bemoeien. Hij begreep dat door het afwisselende ver hitten en koelen veel warmte en'dus energie werd verspild. Watt maakte van beide gebruik om een bewegingscylin- der heen en weer te laten gaan. Vanaf 1782 drong de toepassing van stoom in bijna alle geledingen van de sa menleving door en werd het sein gege ven voor een ware industriële revolutie die vooral in het begin van 19de eeuw pas goed op gang kwam. Maar de mens heid zou de mensheid niet zijn als niet ook op dit gebied de ideeën in minia tuurformaat werden toegepast. Speelgoed En hoewel men er al sedert de oudheid naar streefde allerlei dingen in de vorm van speelgoed binnen het bereik van kinderen te brengen, zou het toch tot rond 1860 duren voordat door stoom aangedreven speelgoed voor 'de kleine mens' beschikbaar kwam. Dat moment viel ongeveer samen met de toepassing op kleine schaal van brandstoffen als bijvoorbeeld spiritus. Ook op 'speel goed-schaal' ontstond een ware 'indus triële revolutie'. Nog tot na de Tweede Wereldoorlog speelde het door stoom aangedreven speelgoed, in de vorm van talloze soor ten machines en machientjes, een be langrijke educatieve rol, voordat het werd verdreven door speelgoed waarin je alleen een batterijtje hoefde te stop pen om het te laten bewegen. Inmiddels hadden en hebben vele verzamelaars zich gestort op de glorierijke miniatuur formaten van het stoomtijdperk. Dui zenden grote en kleine, geheel of gedeel telijk vergeten stoommachines, stoom treinen en stoomboten werden op stoffi ge zolders herontdekt en met de grootste zorg hersteld- en opgepoetst. De meeste bleken nog te kunnen functioneren. Een deel van al deze fraaie bouwsels is te bezichtigen op de tentoonstelling 'Speelgoed Onder Stoom' in het Museon te Den Haag. Er zijn modellen opgesteld van liggende en staande stoommachi nes, rijdende en stilstaande locomobie len (een soort stoomauto's), locomotie ven, schepen, heteluchtmotoren en zelfs door stoom aangedreven brandspuiten. Ook zijn er door stoom aangedreven dy namo's te zien waarmee een stroompje kon worden opgewekt; in het groot (denk aan energiebedrijven) is het, zeker tegenwoordig, alledaags maar wat is het schitterend om zoiets in miniatuurfor maat te zien en te bedenken dat dat ook nog werkt(e)! Watertanden Liefhebbers van dit oude speelgoed zullen watertanden bij het horen van de opgestelde stoommachine-typen als Bing Carette, Doll, Krans Moers, Ma- mod, Marklin (ja, ook toen al), Plank, Ra- diguet, Schoenner en Wilesco. Het grootste opgestelde exemplaar is een stoommachine van Marklin uit 1930: de schoorsteen 'torent' een meter boven de 'fabriek' uit. 'Ja' zegt een lid van de Stichting Vrienden van Mechanisch Speelgoed, die aanwezig is voor het geven van tekst en uitleg, 'dat was pas echt mooi speel goed. Je moest er wat voor doen voordat je het aan de gang kreeg; je zag en hoor de wat stoom deed en je leerde spelen derwijs hoe kracht werd overgebracht en met een hefboompje in beweging werd gebracht. Jammer eigenlijk dat dit alles nu bijna antiek is geworden'. De tentoonstelling 'Speelgoed Onder Stoom' duurt tot en met 4 januari 1987. Het Museon is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op zon- en kerstda gen van 13-17 uur. Het vliegwiel van deze stoommachine is via een snaar verbonden met een generatortje voor de opwekking van stroom. Ook een schitterend model. Zelfs De 'trein naar Zutphen': stoomto- een manometer ontbreekt niet. comotief met wagons erachter. In Fins Lapland heerst na ruim 40 jaar weer een ware goudkoorts. Enkele honderden goudzoekers zijn in de afgelopen maanden in en rond het Finse plaatsje Inari, aan de monding van de rivier de Lemmenjoki, neergestreken om hun geluk te beproeven. Sinds 1952, toen de goudprijs op de wereldmarkt tot een dieptepunt was gedaald, stond het winnen van het edele metaal boven de poolcirkel op een laag pitje. Maar omdat er voor goud op dit moment een goede prijs wordt betaald is het win nen ervan in Lapland weer lonend. Het wordt gewonnen door de goudhouden- de grond in grote schalen te wassen. Ge middeld levert één kubieke meter klei en gruis zo'n drie vier gram. Er worden ook wel eens kleine stukjes goud gevon den, maar dat is een zeldzaamheid. Het is inmiddels alweer bijna veertig jaar geleden dat voor het laatst zoveel goudzoekers in Lapland hun geluk be proefden langs onder meer de oevers van de rivier de. Lemmenjoki, die door een enorm natuurgebied stroomt. Het gebied is één van Europa's laatste echte wildernissen en maakt deel uit van Lap land, dat zicht uitstrekt over Noorwegen Zweden en Finland. Geen windeieren In Fins Lapland leven - inclusief de 4000 autochtone Lappen - 200.000 men sen. Dit aantal is vrijwel gelijk aan dat van het aantal rendieren. De bevolkings dichtheid is 2,1 inwoner per vierkante kilometer. In Nederland is die dichtheid ruim 400 mensen per vierkante kilome ter. Fins Lapland ligt bijna geheel boven de poolcirkel, als gevolg waarvan het midden in de zomer nooit helemaal don ker wordt en het hartje winter ook sche merig blijft. Eén van de goudzoekers die 40 jaar ge leden onder die omstandigheden hun geluk beproefden, is de 62-jarige Lap Ju hani Jomppanen. Het zoeken naar goud heeft hem kennelijk geen windeieren ge legd, want hij is inmiddels eigenaar van een camping en van een kudde rendie ren. Ook brengt hij met zijn boten goud zoekers naar vindplaatsen die soms op kilometers afstand van de bewoonde wereld liggen. Hij is samen met enkele andere Lap pen op zoek naar de van oorsprong Ne derlandse vrouw Petronella van Moer. mijmert hij. Het vermoeden bestaat dat Petronella tegenwoordig in Canada woont, maar de Lappen hebben haar nog niet kunnen vinden. Petronella van Moer was in 1949 in Ivalo aangekomen in verband met een internationaal houtcongres. Tijdens haar verblijf daar hoorde zij van het goudwassën in Lemmenjoki en zij trok met een geoloog mee om met het goud- wassen kennis te maken. Het was in die tijd geen gemakkelijke reis, zo verzeke ren de in het gebied wonende Lappen. Tulband ,,Ze had niet eens de juiste kleding. Zij had alleen een bloes, een strakke rok met een split aan de zijkant en lage zo- merschoentjes met de tenen bloot", zo herinneren ze zich haar komst. „Zij had een doek als een tulband om haar hoofd gewikkeld en droeg een kleine rugzak met daarin alleen een paar boeken en kranten. Verder had ze een handtas". Geplaagd door de miljoenen muggen die het leven in Lapland in de maanden juni en juli tot een hel kunnen maken, waren Petronella en haar geoloog de Iva- lo-rivier overgezwommen en andere ri vieren waren zij al wadend overgesto ken. Eenmaal bij de goudvindplaatsen bij de Lemmenjoki aangekomen, von den ze onderdak in een blokhut. De hut stond naast die van de Lap Jomppanen. Hij weet nog dat die hut bestond uit één kamer en naast vier goudzoekers werd deze bewoond door de jonge kok kin Tyyne Tahti. Sylvia, zoals Petronella ook wel werd genoemd, stak haar han den uit de mouwen om de kokkin te hel pen en om voor haar eigen onderhoud te betalen heeft zij aardappelen geschild, water gedragen, kleren gewassen, de hut schoongehouden, sokken gestopt en kleding gerepareerd. Terwijl Tyyne drie weken met vakan tie was heeft Petronella voor het hele huishouden van de vier goudzoekers ge zorgd. De geoloog, met wie zij naar La pland was gekomen, was inmiddels weer vertrokken. Toen Tyyne terug was, ging Petronella naar Ivalo om kleding te kopen die beter aan de omstandigheden was aangepast. Eenmaal terug zei ze tot het eind van het seizoen te zullen blij- Zij had tijdens haar verblijf in Finland de taal al aardig leren begrijpen, zo weet Jomppanen. Maar het spreken bleef be perkt tot een paar woorden. Toch waren er geen problemen in de omgang met haar; er waren voldoende mannen die Duits en Engels spraken. En van haar kant werden er geen pogingen tot inti miteiten met de mannen gedaan, ze be handelde ons allemaal even kameraad schappelijk, zo verzekert Jomppanen. Verraden Petronella was lang, slartk, blond er zag er leuk uit. Haar 26ste verjaardag werd in Lapland in een leuke stemming met een 'koffie-party' gevierd. Ze deed, zo herinneren sommige Lappen zich, re gelmatig gymnastiekoefeningen en maakte in haar vrije tijd lange voettoch ten naar andere hutten of de bergtoppen in de omgeving. Petronella beschikte echter niet over een verblijfsvergunning. „Iemand moet haar hebben verraden toen zij eind sep tember weer naar Ivalo ging", oppert Jomppanen. Ze werd daar door de poli tie aangehouden. Ze vertelde de politie dat haar verblijfsvergunning was opge stuurd om te worden verlengd, maar dat ze de vergunning nog niet had terug ontvangen. Waarschijnlijk is ze toen ook beschul digd van spionage, maar er werd niets belastends gevonden wat daarop duid de. Uiteindelijk werden haar een paar onbetaalde hotelrekeningen en het ge bruik van een valse naam ten laste ge legd. De zaak werd behandeld door het gerechtshof in Helsinki. Daar kwam on der meer aan het licht dat Petronella had gestudeerd aan de universiteiten van Amsterdam en Venezuela en getrouwd was geweest met een Amerikaan. Zij was via Stockholm op 12 juni '49 naar Finland gekomen. In Helsinki had zij een maand lang in een hotel gelo geerd maar de rekening onbetaald gela ten, evenals later een andere hotelreke ning. Petronella heeft, zo blijkt uit recht bankverslagen uit die tijd, ook andere nota's niet betaald. Bij haar verblijf in Ivalo had zij de naam van haar ex-echt genoot gebruikt, vandaar de beschuldi ging van het gebruik van een valse Tijdens de rechtzitting bleek Petronel la enorm populair te zijn geworden, want bij het verlaten van het rechtsge- bouw, vergezeld door mensen van de vreemdelingenpolitie, werd zij door een grote menigte mensen toegejuicht, waarop de Hollandse schone volgens ooggetuigen haar mooie glimlach liet zien. Zij werd uit Finland verbannen en op 22 oktober van dat jaar op de boot naar Kopenhagen gezet. Geen vergunning In het voorjaar van 1951 kwam de zaak van Petronella opnieuw in de publiciteit door Thijs Jansen Petronella van Moer, zoals ze in het goudzoekersmuseum is afge beeld. Deze inmiddels 66-jarige vrouw is in het noorden van Finland uitgegroeid tot een legendarische figuur. In de zomer van 1949 verbleef zij enige maanden tussen goudzoekers langs de Lemmenjoki (lief desrivier) in de buurt van het plaatsje Tankavaara. In een hoekje van het plaat selijke goudzoekersmuseum is een plaatsje voor haar ingeruimd. „Wij zoeken Petronella om haar vol gend jaar het wereldkampioenschap goudzoeken, dat in augustus in Tanka vaara wordt gehouden, te laten opluiste ren", zegt de Lap Jomppanen. „in Lap land bewaren we nog steed goede her inneringen aan de tijd dat zij hier was".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10