Harde kritiek op Reagan blijft uit Concordia heeft meer voor uw koopsom over Aquino onderzoekt moord op Olalia Mitterrand belooft Tsjaad steun Westeuropese Unie wil één geluid na Reykjavik Arrestatie verricht in moordzaak Palme concordia heeft meer voor u over Raketaanval op Bagdad Gewonden in N. Ierland ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Bondgenoten behoedzaam over 'Iran-politiek' LONDEN/WASHINGTON/TEHERAN (Rtr.GPD/AFP) - De bondgenoten van de Ver enigde Staten hebben gisteren geprobeerd directe kritiek op de Amerikaanse wapenle veranties aan Iran te vermijden. Maar Groot-Brittannië en Italië verklaarden wel dat zulke operaties niet de manier zijn om de vrijlating van gijzelaars te bewerkstelligen. BRUSSEL - De Belgische rege- ring heeft gisteren een 'informa teur' aangewezen, die moet probe ren een oplossing te vinden voor de problemen in de Voerstreek. De benoeming volgde nadat de gou verneur van de provincie Limburg de Nederlands-onkundige José Happart had geschorst als waarne mend burgemeester van de ge meente Voeren. door Hans'de Bruijn De informateur is de 74-jarige ridder Pierre-Joseph van Outryve d'Ydewalle, tot 1979 gouverneur (commissaris van de koning) van de provincie West-Vlaanderen. Hij heeft tot taak gekregen te onder zoeken of een akkoord over de toe komst van de Voerstreek mogelijk is tussen de elkaar bestrijdende Vlaamse en Franstalige van Voeren. Martens stelt bemiddelaar aan in conflict Voerstreek Inmiddels heeft José Happart voor vandaag een extra vergade ring bijeengeroepen van de Voe- rense gemeenteraad, waarschijn lijk met het oogmerk hem - on danks de schorsing - opnieuw te laten verkiezen tot waarnemend burgemeester. De Franstaligen, die aansluiting van Voeren eisen bij de provincie Luik eisen, hebben in de Voerense gemeenteraad een ruime meerderheid. Gouverneur Harry Vandermeu- len van Limburg baseerde zich bij zijn schorsingsbesluit op de uit spraak van de Belgische Raad van State, die Happart twee maanden geleden afzette als burgemeester spreken. Daarna koos de Franstali ge meerderheid hem echter tot eer ste schepen (wethouder), waarmee hij vanzelf waarnemend burge meester was geworden. Volgens de uitspraak van de Raad van State is de eis dat een ge zagsdrager in de Vlaamse gemeen te Voeren Nederlands moet spre ken ook van toepassing op een waarnemend burgemeester. Na de verkiezing van Happart was door Nederlandstalige raadsleden een klacht bij de provincie-gouverneur ingediend. Vandermeulen heeft de benoe ming van Happart niet vernietigd maar geschorst. Binnen 40 dagen moet hij een definitieve beslissing nemen. Zolang blijft Happart ge schorst en kan hij ook niet als eer ste schepen fungeren. Tegen een schorsing is bovendien geen be roep mogelijk, zoals bij een vernie tiging wel het geval zou zijn. Wanneer de Voerense raad Hap part vandaag opnieuw tot eerste schepen benoemt, ontstaat de ko mende weken een reeks van klach ten en schorsingen, die Voeren fei telijk onbestuurbaar zullen maken. De Belgische regering hoopt met de aanwijzing van een informateur een dergelijke situatie te voorko- Happart heeft gisteren echter verklaard alleen met Van Outryve d'Ydewalle te willen samenwer ken, zolang hij waarnemend burge meester mag blijven. De Vlaamse raadsleden hebben daarop laten weten de informateur alleen te zul len helpen indien Happart afgezet blijft. President Reagan gaf donderdag avond in een toespraak op de Ame rikaanse televisie toe dat er wa pens en onderdelen naar Iran zijn gestuurd. Doel was de verbetering van de betrekkingen met Iran. De wapens mogen, aldus de president, niet worden gezien als losgeld voor de Amerikaanse gijzelaars die in Libanon door pro-Iraanse groepen worden vastgehouden. De Iraanse president Ali Chame- nei reageerde afwijzend op Rea- gans verklaring dat Washington bereid is weer vrienden te worden met Iran. „Zolang de VS zich agressief blijven gedragen en hun huidige opstelling jegens de isla mitische, Palestijnse en Arabische landen en hun steun aan het zionis tische regime (Israël- red.) handha ven, zal er geen verzoening komen met Amerika", zei hij. De president voegde eraan toe dat hij „onder de huidige omstandigheden" de Ame rikanen niet kan helpen in de zaak van de gijzelaars. Hij herhaalde de Iraanse eis dat Washington het groene licht geeft voor de versche ping naar Iran van de militaire re- serve-onderdelen die het land voor de islamitische revolutie van 1979 in de VS kocht. Het Sowjet-persbureau Tass rea geerde met een sarcastisch com mentaar op Reagans televisie- verklaring. „In een poging de le veranties goed te praten gaf de pre sident er een een dwaze reden voor door te zeggen dat beëindiging van de oorlog tussen Iran en Irak het doel was van de VS". Binnen het Amerikaanse Con gres blijft grote kritiek bestaan op de manier waarop president Rea gan de afgelopen anderhalf jaar in het geheim contacten met Iran heeft gehad.. Met name Democrati sche Congresleden hebben geen goed woord voor Reagan's verkla ringen over. Zij vinden dat de in druk overeind blijft dat de VS be reid zijn wapens tegen gijzelaars te ruilen, en dat de hele affaire de Amerikaanse geloofwaardigheid bij de bondgenoten zwaar heeft aangetast. De vooraanstaande Democrati sche senator, en presidentskandi daat Joseph Biden sprak gistefen van „amateuristische politiek". Zijn collega Patrick Leahey voeg de daaraan toe: „Het lijkt wel of de hele operatie door een stelletje ko lonels vanuit de kelder van het Wit te Huis is geleid". Een van Reagan's partijgenoten, de Republikeinse senator David Durenberger, oordeelde in nauwe lijks mildere bewoordingen: „Rea gan's speech was op zijn best ver warrend. Ik denk dat die verwar ring zal worden gedeeld door onze bondgenoten, Iran en terroristen". Congresleden van beide partijen blijven Reagan verwijten dat hij het Congres niet van tevoren over zijn plannen heeft ingelicht. Demo cratische senatoren hebben al aan gekondigd het er niet bij te willen laten, en een officieel onderzoek te zullen starten. President Aquino bracht gisteren met de weduwe Olalia een bezoek at bondsleider Olalia is opgebaard. i haar terugkomst uit Japan samen de kapel waar de vermoorde vak- (foto AP) MANILLA - President Aquino van de Filippijnen heeft een onderzoek gelast naar de moord op de popu laire linkse vakbondsleider Rolan do Olalia. Het zwaar verminkte lijk van de 50-jarige linkse politicus werd donderdagmorgen in een buitenwijk van Manilla gevonden, niet ver van zijn chauffeur die 5 toegetakeld. In Manilla doen geruchten de ronde dat het leger de moord op zijn geweten heeft genoemd. Zij hebben Olalia immers herhaalde lijk ervan beschuldigd communis tische sympathieën te hebben. De linkse Volkspartij, waarvan Olalia de leider is, heeft onlangs aange kondigd de strijd te zullen aanbin den tegen het leger wanneer President Chamenei: geen Overeenkomst GENÈVE, 15 nov. (AP) - Een Oost- Westconferentie van 34 landen heeft gisteren besloten om te gaan werken aan een bindende interna tionale overeenkomst, die de grensoverschrijdende uitstoot van stikstof-oxides terug moet drin gen. Deze verbrandingsgassen, vooral afkomstig van auto-moto ren en industrieën, dragen in be langrijke mate bij tot het verschijn sel van zure regen. De unanieme overeenstemming werd bereikt tijdens een bijeen komst van de Economische Com missie voor Europa van de Ver- enigde Naties. Zware gevechten in noorden met Libische troepen LOME/N'DJ AMEN A (AP/Rtr.) - Bij de opening van de Frans-Afri kaanse topontmoeting in Lomé hebben de presidenten van Frank rijk en Togo de Tsjadische leider Hissene Habré geprezen, het apart- heidsbeleid van Zuid-Afrika ver worpen en opgeroepen tot een soort Marshall-plan om de econo-. mische problemen in Afrika het. hoofd te bieden. President Mitterrand wees erop dat Frankrijk de regering-Habré militaire steun geeft vanwege 'poli tieke verplichtingen jegens een be vriend land'. De strijd in Tsjaad is deze week opgelaaid met een nieuw offensief in het noorden van STOCKHOLM (AP) - De Zweedse recherche heeft in verband met het onderzoek naar de moord op premier Olof Palme een man verhoord die banden zou hebben met extreem-rechtse organisaties, zo is gisteren in de Zweedse pers gèmeld. Volgens het Zweedse dagblad Arbetet werd een niet by name genoem de delinquent donderdag in Malmo op weinig zachtzinnige wijze ver hoord in verband met de moord op Palme. De 34-jarige man zou uit Oost-Europa zijn gevlucht en voor zijn komst nadr Zweden, in 1971, in Italië zijn veroordeeld. De man zou contacten hebben met rechts-extre- mistische groeperingen in Europa die anti-socialistische propaganda-ac- tiviteiten zouden financieren via de handel in verdovende middelen. De politie in Malmo weigerde commentaar op de berichten. Volgens Aftonbladet werd de man verhoord wegens zijn contacten met een groep Oost-Europeanen die het afgelopen vooijaar door de politie werd geschaduwd. De politie ontkende die acties. Intussen is door de politie en de rechterlijke macht scherpe kritiek uitgeoefend op Tommy Lindstrom, hoofd van de Zweedse recherche, die een bankrover zou hebben laten ontsnappen om het wapen te achterha len waarmee Palme werd vermoord. Volgens politiewoordvoerders was de man ingevoerd in de illegale wapenhandel en had hij zijn medewer king aangeboden bij het gerechtelijk onderzoek. door Libië gesteunde opstandelin gen. Frankrijk kwam in 1983 tus senbeide in de burgeroorlog in Tsjaad om te voorkomen dat de toen nog door Libië gesteunde re bellen van Goukouni Oueddei de hoofdstad N'Djamena zouden in nemen. De Franse troepen zijn in het zuiden van het land gestatio neerd. Mitterrand uitte gisteren zijn waardering voor de pogingen van verschillende Afrikaanse staats hoofden, onder wie met name Om ar Bongo van Gabon en Denis Sas- sou-Nguesso van Congo, om te be middelen in het Tsjadische conflict tussen de regering in N'Djamena en de talloze oppositie-groeperin gen. Mitterrand sprak de hoop uit dat Tsjaad in de toekomst onder Habré wordt. Hij stelde voor een ooit door de Verenigde Naties opgerichte, maar momenteel slapende com missie nieuw leven in te blazen om deze te laten bemiddelen tussen Tsjaad en Libië. Inmiddels heeft een woordvoer ster van Mitterrand bevestigd dat vijf van de zeven oppositionele fac ties zich hebben gehergroepeerd en hebben laten weten zowel Oueddei als Habré af te wijzen. Tsjaad heeft de veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd een spoedzitting te wijden aan het Libische optreden. In een brief aan de voorzitter van de veiligheids raad stelt Tsjaad Libië verantwoor delijk voor een „systematische moordpartij" op de burgerbevol king in het noorden van Tsjaad. Tot voor kort steunde Libië Oueddei. Nu krijgt Acheikh Ibn Oumar, leider van een andere op standelingengroep, de Libische steun. Oueddei werd verleden maand in Tripoli onder huisarrest geplaatst en raakte eind oktober zwaar gewond toen hij zich verzet te tegen Libische soldaten die hem met onbekende bestemming weg wilden voeren. Nadat hij onder huisarrest werd gesteld, verklaar de Oueddei bereid te zijn onder handelingen te beginnen met de regering-Habré. Eerder deze week bevestigde Habré dat er contacten waren tussen zijn regering en de troepen van Oueddei. Tripoli heeft altijd ontkend troe pen te hebben in het noorden van Tsjaad. Het heeft er naar eigen zeg gen alleen maar adviseurs. Wester se inlichtingendiensten schatten het aantal Libische militairen in. Tsjaad op 6.000. Eerste liefde was de beste IZMIR (AP) - Een Turkse mar die na een bittere echtschei dingsprocedure van zes jaar delijk van zijn vrouw was scheiden en zich bij een huwe lijksbemiddelingsbureau had geschreven om met behulp van een computer de 'ideale' partner te vinden was uitermate verrast toen het apparaat uit zo'n 2.000 mogelijke gegadigden uitgere kend zyn ex-vrouw voor hem uit koos. 'Ik wist niet dat mijn ex-echt genote al die tijd de ideale huwe lijkspartner is geweest', aldus Suleyman Guresci, voordat hij voor de tweede maal met Nesrin Caglasa in het huwelijk trad. Het stel, dat de eerste keer 21 jaar getrouwd bleef, scheidde ne gen maanden geleden, nadat zij al zes jaar apart hadden ge woond. Het huwelijk werd ont bonden omdat de twee 'het niet goed met elkaar konden vinden'. Guresci beloofde een meer to lerante houding jegens zijn vrouw in deze tweede ronde. ADVERTENTIE LUXEMBURG - De zeven landen van de West Europese Unie (WEU) gaan een1 gezamenlijk standpunt innemen tegenover mogelijke ver gaande ontwapeningsakkoorden tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Daarbij zullen Frank rijk, West-Duitsland, Groot-Brit tannië, Italië en de Benelux-landen de specifieke Westeuropse veilig heidsbelangen centraal stellen. Dat is een van de conclusies van het tweedaagse overleg van de mi nisters van buitenlandse zaken en defensie van de WEU in Luxem burg. In de WEU werken de zeven landen, die alle ook lid van de NA VO zijn, samen op veiligheidsge bied en worden standpunten voor bereid die in het NAVO-overleg als 'Europees standpunt' kunnen wor den ingebracht. Er heerste gisteren bij de minis ters algemene instemming met de voorstellen voor drastische ver mindering van de kernwapenarse nalen, zoals die tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov in Reykjavik zijn besproken. Maar er is ook sprake van een 'positieve bezorgdheid', zoals de Nederland se minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek zei. „We mogen de ogen niet sluiten voor een aantal neveneffecten die dergelijke wapenbeheersingsover- eenkomsten onvermijdelijk met zich meebrengen. Wapenbeheer sing en -vermindering mag geen doel op zichzelf zijn. Doel is het in stand houden van de stabiliteit en de afschrikking. We kunnen geen destabiliteit aanvaarden", zei Van den Broek. Met de 'neveneffecten' doelde hij op de gevolgen van het schrappen van grote aantallen kernwapens aan beide zijden, waardoor de be staande onevenwichtigheden in de krachtsverhoudingen in Europa zullen worden vergroot. De over macht van de Sowjet-Unie op con ventioneel terrein en bij de korte- afstandsraketten baart vooral de Westeuropese NAVO-landen grote zorgen. „We willen graag af van de huidi ge afhankelijkheid van kernwa pens, maar dan zullen we wel op conventioneel gebied meer moeten doen, of tot akkoorden met het Warschaupakt over vermindering zien te komen", zei Van den Broek. Dat conventionele probleem is vol gens minister van defensie Wim van Eekelen ook de 'Europese di mensie' van eventuele ontwape ningsakkoorden. Van Eekelen zei dat daarom ook nagegaan moet worden wat de rol wordt van de overblijvende wa pensystemen in Europa, wanneer straks - in 1996 bijvoorbeeld - een groot aantal kernwapens is ver dwenen. „We moeten ons afvragen of de wereld dan zonder ballisti sche raketten veiliger zal zijn dan Volgens Van den Broek zullen akkoorden la Reykjavik „het Sowjet-overwicht steeds pregnan ter maken". Hoe de Europese lan den op dergelijke voorstellen moe ten reageren is in Luxemburg ove rigens niet aan de orde geweest. Een speciale werkgroep van hoge ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie zal alle aspecten gaan bestuderen en daarvan rapport uitbrengen aan de ministers. Heel veel mensen komen niet toe aan een volledig pensioen. Die krijgen vaak aanzienlijk minder dan 70% van hun laatstgenoten salaris. En ontdekken, te laat, dat ze na al die jaren van hard werken nu opeens heel wat zuiniger moeten gaan leven. Daarom is het verstandig nu al een winstdelende koopsompolis met lijfrenteclausule van Concordia te nemen. Door de unieke Concordia winstdeling plus slotbonus groeit het verzekerde bedrag bij zonder sterk èn u mag de koop som van die verzekering, dit jaar tot een maximum van f 16.697,-, aftrekken voor de belasting. Zo betaalt de fiscus tot max. 72% mee. En van de uitkering straks koopt u dan een lijfrente, waarmee u óók al weer deelt in de winst. Die lijfrente is wèl belast, maar meestal naar een lager tarief. Uw pensioen gaat er met sprongen op vooruit. Vergelijk dat maar eens met wat anderen u te bieden hebben. Dan zult u zien: Concordia heeft meer voor u over. Bestel daar om nu meteen de brochure. Of vraag naar toestel 141 bij Concordia: 030-333433. Aan: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING NV 'Antwoordnummer 2102,3500 VE Utrecht. Telefoon 030-333433 toestel 141. Zendt u mij: de brochure "winstdelende polis met lijfrente-clausule voor 'n beter pensioen". vrijblijvend offerte. m/vr Leeftijd:jr. Bedrag koopsom: Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon verzekeringen rechtse elementen daarin een staatsgreep ondernemen tegen de regering van president Cory Aqui- Minister van defensie Ponce En- rile heeft intussen de betrokken heid van het leger by deze moord ontkend. „Waarom moeten zij ons van alles de schuld geven", ver klaarde hij. Een andere mogelijk heid is dat de vakbondsleider uit de weg is geruimd door de aanhan gers van Marcos. Weef andere veel gehoorde speculatie is dat Olalia vermoord is door de communisten met het doel om van de populaire vakbondsleider een martelaar te maken. Dat als tegenwicht voor een andere martelaar: Benigno Aquino, de vermoorde echtgenoot van de president. Politici spreken van een crisis- sfeer op de Filipijnen. De werkrela tie tussen president Aquino en mi nister van defensie Enrile heeft een absoluut dieptepunt bereikt. Het leger is verdeeld in drie groepen: aanhangers van Aquino, die van Enrile en die van chef-staf Fidel Ramos. Voorts gaat de machtswisseling in de provincies gepaard met grote spanningen. Aanhangers van Mar cos weigeren hun positie op te ge ven. In de Cordilleras wordt nog stevig gevochten tussen guerrilla's en het leger. In de hoofdstad Mani la gonst het van geruchten over een staatsgreep. TEHERAN (Rtr./UPI) - Iran heeft gisteren een grond-grondraket af gevuurd op Bagdad als vergelding vqor Iraakse luchtaanvallen in Iran van de afgelopen twee dagen. Door de raketaanval kwamen zeven mensen om, allen uit één gezin, zo zei een Iraakse legerwoordvoerder. Er raakten 63 mensen gewond. Sinds augustus heeft Iran vier zulke aanvallen op Bagdad ge meld. De raket was gericht op het ministerie van defensie in de Iraak se hoofdstad, zo zei men op radio Teheran. BELFAST (AFP/Rtr/UPI) - In het Noordierse Lurgan zyn gister avond drie politieagenten licht ge wond geraakt tijdens betogingen van protestantse loyalisten tegen het Brits-Ierse akkoord. Het ak koord dat de republiek Ierland be perkte zeggenschap geeft in Noordierse aangelegendheden werd vandaag precies een jaar ge leden gesloten. Duizenden protestanten, die de overeenkomst beschouwen als een 'uitverkoop' aan Dublin, gingen in zeker zes steden van de door strijd verscheurde provincie de straten op. In de afgelopen 17 jaar zijn bij het sectarisch geweld circa 2500 doden gevallen. Een politiewoordvoerder zei dat in Lurgan, ten zuiden van Belfast, een politieman werd gewond nadat hij door demonstraten met stenen was bekogeld. Twee collega's kre gen een zure stof in het gezicht ge worpen. Na een bezoek aan het zie kenhuis konden de drie weer naar huis. In een protestantse wijk van Bel fast werden 14 jongeren gearres teerd wegens het maken van molo- tov-cocktails. Voorts werden men sen aangehouden omdat zy stads bussen wilden kapen. In het graaf schap Tyrone werden twee rooms- katholieke scholen in brand gesto ken, zo voegde de woordvoerder daar aan toe. MANAGUA, 15 nov. (AP) - Het Ni- caraguaanse Volkstribunaal zal vandaag zyn vonnis uitspreken in de zaak tegen Eugene Hasenfus, de Amerikaanse huurling die 6 okto ber gevangen werd genomen nadat zijn vliegtuig met wapens voor de anti-sandinistische contra's was neergeschoten. De voorzitter van het tribunaal, de jurist Reynaldo Monterrey, ver klaarde gisteren dat de bekendma king van het vonnis wordt opge houden, omdat het uitvoerige do cument nog niet vertaald is. De persattaché van de Ameri kaanse ambassade, Alberto Fer nandez, meende dat de Nicara guaanse regering met de publicatie wacht om op een gunstig tijdstip op de Amerikaanse televisie te ko men.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7