Fusie tussen HBO-scholen wellicht in 1987 afgerond 'Leiden kreeg ten onrechte 8 miljoen voor riolering; 'Bedrijf Meyers moet verdwijnen' Plan voor flat aan Zijloever Molen De Put als bouwpakket gereed Nog problemen t.a.v. nieuwbouw en personeel Goekoop opent Bethlehemskerk ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De fusie tussen vier HBO-opleidingen die moet resulte ren in de Leidsche Hogeschool voor Beroepsonderwijs (LHBO) is, als alles meezit, op 1 januari 1987 een feit. Het bestuur, waarin de La- boratoriumschool in Leiderdorp, het Katholiek Instituut voor Hoger ogisch onderwijs 'Mater door Simone van Driel Dei' in Den Haag, de Leidse Pabo en de Samenwerkende Akademies voor Gezondheidszorg 'Vrone- stein' zijn vertegenwoordigd, heeft onlangs het hiervoor benodigde fu sieplan vastgesteld. Tevens is er overeenstemming over waar de LHBO moet worden ondergebracht: het bestuur wil dat naast het gebouw van de Samen werkende Akademies voor Ge zondheidszorg aan de Endegees- térwatering moet een nieuw ge bouw wordt neergezet. Het huis vestingsplan wordt binnenkort ter goedkeuring voorgelegd aan het ministerie van onderwijs. Met de LHBO krijgt Leiden een school van ongeveer 2000 studen ten binnen de grenzen. De grootste 'inbreng' van studenten levert Vro- nestein: 1198. Zo'n 160 studenten komen van de Laboratorium- school, 400 van Mater Dei en nog eens 200 van de Pabo. Net als bij de universiteit wordt er met sectoren gewerkt: de LHBO zal de sectoren gezondheidszorg, maatschappelij ke dienstverlening en techniek omvatten. Voor de hele school wordt een driehoofdige directie aangesteld. De fusie van de 4 HBO-opleidin- gen tot een is ingegeven door het ministerie van onderwijs en weten schappen. In september 1983 werd bepaald dat het Hoger Beroepson derwijs toe moest naar grote multi- sectorale instellingen met mini maal 600 studenten. Alle HBO-op leidingen die minder studenten dan dat aantal hebben moesten fu seren, omdat het enige alternatief opheffing is. In Leiden resulteerde dit in de LHBO. Dr. T. J. Out, voor zitter van het bestuur van de stich ting Leidse Hogeschool voor Be roepsonderwijs over het gedwon gen karakter van de fusie: "Het merendeel van de mensen dat ik heb gesproken, heeft de toestand liever zoals die nu nog is. Ze zien ook wel voordelen in een fusie, maar gevoelsmatig blijft het moei lijk. Desalniettemin is er tot nu toe in Leiden constructief aan het be reiken van de fusie gewerkt; alles is op alles gezet om de zaak voor 1 januari rond te krijgen". Omscholing Formeel is de Leidse Pabo overi gens nog niet tot de LHBO toege treden. De 4 opleidingen hadden afgesproken op 1 juni van dit jaar elkaar hun financiële en personele positie duidelijk te maken. De Pa bo redde dat voor die datum echter niet omdat de personele positie nog niet duidelijk was, mede in verband met het feit dat door de grote werkloosheid in het onder wijs in het verleden het aanal stu denten is teruggelopen. Besloten is toen dat de Pabo voorlopig formeel buiten de fusie te houden. "Maar de opleiding komt er wel bij, dus hebben we daar in de samenstel ling van het bestuur ook rekening mee gehouden: de Pabo is met twee leden vertegenwoordigd in het LHBObestuur. Daarin komt de intentie tot fusie tóch zeer sterk tot uitdrukking", aldus Out. Om te voorkomen dat zij als ge volg van de fusie op straat komen te staan, krijgen alle personeelsle den die per 31 juli van dit jaar bij 1 van de 4 scholen in vaste dienst zijn, tot 1990 de garantie dat zij niet gedwongen zullen worden ontsla gen. De LHBO moet een zoge noemde streefformatie vaststellen, wat betekent dat wordt aangege ven hoeveel mensen er per 1 janua ri 1990 nodig zullen zijn om al ta ken van de instelling te kunnen uitvoeren. Er wordt naar gestreefd al het zittend personeel in die streefformatie een plaats te geven. Wie toch buiten de boot valt en dus boventallig wordt, krijgt de ver plichting zich te laten omscholen of andere passende arbeid te aan vaarden. De school zal met het oog hierop een terughoudend aanna mebeleid voeren: voor er nieuwe mensen worden aangetrokken, wordt eerst gekeken of er boven tallige personeelsleden zijn die ge kwalificeerd zijn of kunnen wor den om in een bepaalde functie te worden aangesteld. Nieuwbouw Over de onderwijsinhoudelijke kant van de fusie is nog niet zoveel te zeggen. "Eerlijk gezegd zijn we daar nog niet zover mee", zegt Out. "Er zijn wel voorlopige ideeën, zo als een managementsopleiding voor de non-profitsector". Ook de samenwerking tussen de verschil lende opleidingen is nog niet uit en te na besproken. Het uitgangspunt daarbij is volgens Out: samenwer ken daar waar op onderwijskundig gebied voordeel valt te behalen. "Samenwerken is niet het doel, maar als je het kunt realiseren en het heeft duidelijk voordelen, moet je het niet nalaten". Mogelijkheden zijn er volgens hem in principe ge noeg, want de opleidingen hebben over en weer verwantschap. Out noemt als voorbeeld het gezond heids- en sociaal-agogisch onder wijs. Mater Dei kent als onderde len de bejaardenwelzijnszorg en de jeugdwelzijnszorg. Op het gebied van de jeugd kan er met Vrone- steir^ bijvoorbeeld worden samen gewerkt op het gebied van voor lichting aan de jeugd over gezond heid. En de Pabo en Vronenstein kunnen elkaar van dienst zijn voor wat betreft de opleiding voor do centen voor de inservice-opleidin- gen. Over de huisvesting heeft Out goede hoop. "We maken denk ik een redelijke kans dat het plan wordt goedgekeurd. Degene die als eerste met zo'n plan komt, komt het eerst in behandeling. En wij zijn tamelijk snel. Als het mi nisterie het huisvestingsplan goed keurt, staat er over 2 jaar een nieuw gebouw". Gemeente dreigt met politiedwang zwaarschrift ingediend bij het col lege van burgemeester en wethou ders. Meyers diende vorig jaar decem ber een verzoek in bij de gemeente tot wijziging van het bestemmings plan Zuid-west. Hij wilde op het terrein aan de Haagweg 206 een hekwerkconstructie- en montage bedrijf beginnen omdat hij in zijn hoveniersbedrijf weinig toekomst meer zag. Om dat mogelijk te ma ken zou een wijziging van het be stemmingsplan nodig zijn, omdat het hier een tuinbouwgebied be treft en er alleen gebouwen voor een kwekers- of hoveniersbedrijf op mogen staan. Meyers liet zijn brief ter ondersteuning gepaard gaan met een lijst met namen van 14 omwonenden, die verklaarden dat ze geen overlast van het bedrijf ondervonden. Zeven van die om wonenden liéten de gemeente ech ter weten Meyers nooit toestem ming te hebben gegeven hun naam op die lijst te zetten. De-gemeente voelt voor het ver zoek niets, liet ze Meyers in mei Zeven maanden voor poging tot verkrachting DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 46-ja- rige Leidenaar veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaarelijk. De man werd schuldig bevonden aan een poging tot verkrachting van zijn schoondochter. Tegen de Lei denaar was twaalf maanden cel waarvan vier voorwaardelijk geeist. De man heeft de verkrachtings poging altijd ontkend. Volgens hem was het initiatief tot de sek suele handelingen van de vrouw uitgegaan en trof hem in deze geen enkele blaam. 'Kamer van Koophandel moet acties stoppen tegen sportkantines' LEIDEN - De Kamer van Koop handel moet haar actie staken te gen de commerciële horeca-activi- teiten in sportkantines, wijkcentra, club en buurthuizen en kerkelijke instellingen. Dat vindt het D66- raadslid Langenberg. Hij roept burgemeester en wethouders van Leiden op om dé Kamer van Koop handel zover te krijgen. De Kamer is deze zomer gestart met de actie. Ze riep beheerders van 'normale' cafés en bars op om bewijzen te verzamelen tegen com merciële horeca-activiteiten in ge subsidieerde instellingen. Op zichzelf vindt Langenberg dat deze zogenoemde 'para-com- mercie' ongewenst is uit het oog punt van alcoholmatiging en om een gezonde concurrentie tussen horeca-gelegenheden in stand te houden. Hij meent echter dat de gemeente met sportverenigingen over dit soort zaken duidelijke af spraken heeft gemaakt. En wanneer een club- of buurt huis of een dienstencentrum een bruiloft of partij organiseert, over treedt deze daarmee niet of nauwe lijks de richtlijnen. -- Nieuwbouw van de Leidse HBO-scholen zou naast gebouw Vronesteijn moeten plaatshebben. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De gemeente Leiden heeft eind jaren zeventig ten on rechte 8,4 miljoen gulden ontvan gen van het ministerie van Volks gezondheid en Ruimtelijke Orde ning. Het geld is gebruikt voor rio leringswerkzaamheden in de ge bieden Noorderkwartier/De Kooi. Deze beschuldiging wordt geuit door ex-topambtenaar van het mi nisterie W. Verbaan in het week blad De Groene Amsterdammer van deze week. In het betreffende artikel, waarvan de kop luidt 'En als je het handig bracht ging er wel een la open', worden het financieel beheer en de uitkering van subsi diegelden door het ministerie van VROM aan de kaak gesteld. Volgens Verbaan had Leiden geen recht op die uitkering van het betreffende departement, omdat VRO (Milieuhygiëne was toen nog bij het departement van Volksge zondheid ondergebracht) als voor waarde stelde voor subsidie dat er bij de rioleringswerkzaamheden in Noorderkwartier/De Kooi sprake zou zijn van 'vervroegde vernieu wing'. "De riolering was reeds ge heel afgeschreven", aldus de ex- directeur Financiële en Economi sche Zaken van het ministerie van VRO in het artikel in de Groene Amsterdammer. Een woordvoerder van het mi nisterie bevestigde gisteren dat VRO indertijd ten onrechte geld verschafte voor de rioleringen: "Voor de werkzaamheden in Lei den had het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne (Vo- Mil) geld moeten verschaffen. Dat departement had geen budget meer beschikbaar. VRO heelt toen ook de werkzaamheden voor de LEIDEN - De gemeente heeft plannen ontwikkeld voor een flat gebouw van zes lagen op het ter rein van Gijzenij aan de Zijloever. Op het resterend gedeelte van het terrein waar nu het metaalverwer kingsbedrijf is gevestigd, zouden dan eengezinswoningen moeten komen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om een deel van het terrein te gebruiken voor de uit breiding van de speelweide van het zwembad. Dat plan is nu van de baan. Over de verplaatsing van Gijze nij bestaat overigens nog altijd on duidelijkheid. De gemeente hoopt voor de jaarwisseling overeen- rioleringen gesubsidieerd. Anders kwam de voortgang van het gehele project in gevaar". Wethouder Tesselaar van volks huisvesting geeft toe dat het be drag van 8,4 miljoen van het minis terie van VRO afkomstig was, ter wijl het geld door VoMil gegeven had moeten worden. Volgens de stemming te bereiken over de fi nanciële afwikkeling van de ver huizing. De nieuwe plannen voor de Zij loever maken deel uit van een ex ploitatie-opzet voor het gebied. Dit concept zal binnenkort in het colle ge van B en W worden besproken. De gemeente heeft het oorspronke lijke plan moeten bijstellen, omdat dat financieel niet haalbaar was. Het wijkcomité 'De Kooi' is verontrust over de wijziging van de oorspronkelijke plannen. De be woners hechten zeer aan de aan vankelijk geplande laagbouw in de woningwetsector op de Zijloever en de groenvoorziening en speelge- wethouder valt de gemeente hele maal niets te verwijten. "Een en ander speelde in de tijd dat 'milieu' van het ene naar het andere depar tement werd overgeheveld. Ik ben er niet zo in geïnteresseerd of het geld nu van ministerie a, b, of c af komstig is. Het belangrijkste is dat het werk is uitgevoerd". legenheid. Het wijkcomité schnjlt dit in een brief aan het college van B en W. "Wij zijn erg beducht voor iedere verandering van de bestem ming, indien dit het oorspronkelijk plan wezenlijk aantast", aldus het wijkcomité. Ook wil het wijkcomi té dat de gemeente zo snel moge lijk opening van zaken geeft. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal er in december een informatie-avond voor de be woners gehouden worden. "Het is overigens niet zo dat de groenvoor zieningen en speelgelegenheid uit het plan zijn verdwenen. Die zijn alleen op een iets andere plaats te recht gekomen", aldus de woord voerder. 1986 weten. Er zijn plannen voor de bouw van 350 woningen in de 'Coebel' en Meyers bedrijf zou dan midden in een woonwijk komen te liggen. Bovendien waren bij de ge meente veel klachten van omwo nenden binnengekomen over la waai- en verkeersoverlast, terwijl een door ambtenaren ingesteld on derzoek aan het licht had gebracht dat Meyer feitelijk zijn hekwerk constructiebedrijf al uitoefende. Meyers werd gesommeerd deze ac tiviteiten binnen drie maanden te staken. De gemeente constateerde in september dat Meyers niet binnen de gestelde termijn aan de eis had voldaan. Geconstateerd werd ook dat hij een stenen loods, die hij destijds ten behoeve van het hove niersbedrijf hadi mogen bouwen, als werkplaats voorhet nieuwe montagebedrijf gebruikte en dat hij "geen enkel initatief' had geno men om met het college over de mogelijkheden tot verplaatsing van het bedrijf naar een meer ge schikte plaats. Meyers kreeg op nieuw vier weken de tijd om zijn activiteiten te staken én de aan kondiging dat er, als hij daaraan niet voldeed, desnoods politie dwang aan te pas komt om dat te bewerkstelligen. Tegen deze aankondiging heeft Meyers een bezwaarschrift inge diend, dat 21 november wordt be handeld. Hij stelt ten aanzien van de geluidoverlast dat "het lawaai van een kettingzaag, freesmachine en grasmaaimachine wat decibel len betreft aanzienlijk hoger ligt dan het gebruik van een boorma chine en een lasapparaat". En over verkeersoverlast schrijft hij dat er meer auto's van anderen dan van zijn bedrijf het terrein op- en afrij den. Van overlast is volgens hem dan ook geen sprake, temeer daar het vervaardigen van grote hoe veelheden hekwerk wordt uitbe steed. Meyers geeft toe dat de loods voor het constructiebedrijf in gebruik is, maar het betreft hier volgens hem alleen kleine repara tie- en onderhoudswerkzaamhe den. Hij schrijft voorts dat hij geen andere plaats heeft kunnen vinden OokJohan Maasbach woonde de opening van de Bethlehemkerk bij, samen met de architect Van Hoogevest. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag de gerestau reerde Bethlehemskerk aan de Lammermarkt officieel geopend. Het kerkgebouw is in gebruik genomen door de Johan Maasbach Wereldzending. .Maasbach kocht het sterk in verval geraakte ge bouw voor een symbolisch bedrag van één gulden van de gemeente Leiden en nam daarmee de plicht op zich het complex te restaureren. De ingrijpende restauratie kon uit eindelijk pas na royale medewer king van de rijks- en gemeentelijke overheid worden gerealiseerd. Verscheidene sprekers herinner de er aan dat het kerkgebouw aan de Lammermarkt in de afgelopen eeuwen tal van bestemmingen heeft gehad en even zovele keren in verval is geraakt en weer her steld. De laatste tientallen jaren was het gebouw in gebruik als op slagplaats voor de gemeente Lei den. Maar, sinds enkele weken worden er weer samenkomsten ge houden van de Pinksterbeweging. De secretaris van de Maasbach-or- ganisatie noemde het fraai geres taureerde godshuis gisteren "een parel aan het snoer van de landelij ke evangelisatiecentra". Burgemeester Goekoop toonde zich verheugd over het feit dat het kerkgebouw zijn oorspronkelijke bestemming heeft teruggekregen. Volgens Goekoop illustreert de ge schiedenis van het uit 1644 date rende kerkgebouw de opkomst en neergang van het Leidse stadsle ven. De burgemeester ziet in de voltooide restauratie de huidige bloei van de stad Leiden weerspie geld. "Met deze restauratie is te vens het herstel van alle oude bin- nenstadskerken voltooid", aldus burgemeester Goekoop. LEIDEN - De gemeente zal des noods met hulp van de politie eige naar G.A. Meyers van het aan de Haagweg gevestigde hekwerk- en montagebedrijf dwingen zijn acti viteiten te staken en het terrein te ontruimen. Volgens de gemeente is Hek- bouw Meyers bv, van oorsprong een hoveniersbedrijf, daar illegaal bezig, terwijl een aantal omwonen den meer dan eens heeft geklaagd over geluid- en verkeersoverlast. De eigenaar heeft tegen de aange kondigde politiedwang een be- IBR heeft behoefte aan meer ondersteuning LEIDEN - Het instituut burger raadslieden (IBR) moet meët admi nistratieve ondersteuning krijgen. Dat stelt het D66-raadslid Langen berg in een voorstel aan burge meester en wethouders van Lei den. Langenberg vindt dat door de aanstelling van een derde burger raadsvrouw de huidige administra tieve ondersteuning het werk niet meer aan kan. Hierdoor zijn de burgerraadslieden gedwongen zelf administratief werk te verrichten. Op deze manier komt echter de ju ridische dienstverlening weer in de knel. Het. college moet, om dit pro bleem op te lossen, naar geld zoe ken voor een aanvaardbare, blij vende oplossing. Ondanks het feit dat de gemeente het komende jaar fors moet bezuinigen. LEIDEN - Standerdmolen De Put mag dan nog niet, zoals de bedoeling was, met 3 oktober hebben staan draaien op het bolwerk aan het Galgewa ter, hij is - in onderdelen - al wel in de stad gearriveerd. Op een vrachtwa gen ging de molen gistermiddag van Rijnsaterwoude naar Leiden, waar hij bij houthandel Noordman werd afgeleverd. Daar zullen de onderdelen in elkaar worden gezet om vervolgens per schip over de Rijn naar het Galgewater te worden vervoerd. Als het meezit zal de molen over een maand of anderhalf aan het Galgewater te zien zijn. (Jan Holvast»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3