'Veel ME werkt averechts' Kanttekeningen bij de bestrijding van voetbalvandalisme ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 EXTRA PAGINA 29 De Belgische ME treedt op tijdens de grootste voetbalramp uit de geschiedenis in het Heizel-stadi (foto AP) Werkkampen. Registratie. Het oppakken van mensen om erger te voorkomen en ze vervolgens ver van de bewoonde wereld droppen. Alles schijnt te mogen in een uiterste poging het betaald voetbal te vrijwaren van vandalisme. Het staken van de wedstrijd Excelsior-FC Den Haag heeft de discussie er niet genuanceerder op gemaakt. Sommigen denken dat er raar wordt doorgedraafd. De Utrechtse politiecommissaris Peter Vogelenzang, voetballer van hoofdklasser Elinkwijk, vindt dat. Cees Roozemond, burgemeester van Alkmaar, denkt er ook zo over. „Het is een hetze van rechts", zegt hij. door Pieter van der Vliet Daarna is de volgorde: gewone ME, dus blootshoofds, dan ME in het pak en ten slotte honden. Honden is een uiterst wa pen, waarbij het er ook om gaat hoe je ze inzet. Bij de Utrechtse politie zetten we de honden bij het stadion Galgenwaard achter containers. Dat is een passieve in zet, defensief. Als mensen vanaf de con tainers tussen de honden springen heb ben ze het aan zich zelf te wijten als ze worden gebeten". Beperkt - U lijkt niet zo gek op ME. "Ik ben in Utrecht commandant van de ME geweest. Ik ben voorzitter van de landelijke werkgroep ME. Ik vind de ME een prima middel. Maar je moet wel we ten hoe en wanneer je de ME moet ge bruiken. Waarbij het accent op een zo beperkt mogelijk gebruik moet liggen". - Het klinkt als kritiek op korpsen die de ME oneigenlijk gebruiken. "Waarom moet de ME al bij voorbaat in volle uitrusting in het vak van de be zoekende supporters staan? Waarom moet tegelijk een aanhoudingseenheid massaal en dus herkenbaar in dat vak staan? Zo gebeurde het laatst bij Ajax- Utrecht. Ik vind dat provocerend van de kant van de politie". "Het Utrechtse korps is het enige dat meereist met de supporters naar uitwed strijden. Het gevolg is dat politie en sup porters elkaar leren kennen. Je kunt de supporters aanspreken op hun gedrag door gebruik te maken van de informele leiders. Het zelfcontrolerende mechanis me wordt daarmee bevorderd. Ze praten met ons, luisteren naar ons. In de trein naar Amsterdam hebben we de suppor ters een brief van de Utrechtse hoofd commissaris Wiarda gegeven, waarin we waarschuwden voor hard optreden van de Amsterdamse politie. Vooral waar het racistische uitlatingen betrof. Dat begrepen ze niet echt. 'Ajax joden' zagen ze als 'Groningen boeren' of 'Wouters dood', in die trant". - Desondanks riepen ze in het Ajax- stadion toch 'joden, joden'. Waarom wordt de jongens in het supportershome niet verteld wat er in de oorlog met de joden is gebeurd? Zo leren ze ietsje ver der denken over wat ze roepen. "Het is een aardige suggestie. Mis schien kan er door de politie iets derge lijks worden gedaan. Bij FC Utrecht zijn ze nog niet zo ver om in die zin dingen te kunnen doen. Er wordt nog te veel ge dacht in de sfeer van geld. Maar Utrecht Roozemond Burgemeester Cees Roozemond van Alkmaar was waarschijnlijk de eerste die een voetbalwedstrijd verbood. "Nee", corrigeert de vroegere hoofdre dacteur van Voetbal International. "Dat was burgemeester P. J. Oud van Rotter dam. Het betrof de wedstrijd Nederland- Duitsland in 1938. Hij vreesde anti-Duit se rellen". Roozemond verbood drie jaar geleden de wedstrijd AZ-Ajax op zaterdagavond. "Daar was ook wel wat aan voorafge gaan: AZ-Feijenoord. Om elf uur 's mor gens werd er al geplunderd in Alkmaar, werden mensen lastig gevallen, werd ru zie gezocht en gevochten. Winkeliers sloten de luiken. Er was een slager die in paniek met een mes achter de toonbank stond. Het was een heel onaangename sfeer. Heel onoverzichtelijk in die nauwe straatjes van zo'n oude stad. We waren er helemaal niet op bedacht". "De KNVB wilde AZ-Ajax niet ver schuiven naar de zondag. Ajax wilde het vooral niet en de KNVB sprak van com petitievervalsing. De wedstrijd is omge zet in Ajax-AZ, in het Olympisch Sta dion. Alsof dat geen competitieverval sing was. Sommige burgemeesters von den het te vergaand, zeiden dat ik een te zwaar gebruik van dat artikel in de ge meentewet had gemaakt. Zo is de bal aan het rollen gebracht". "En in tegenstelling tot wat men nu wil doen geloven is het veiliger gewor den in de meeste stadions. De KNVB, de clubs, de gemeenten werken steeds meer in die richting. Het gaat om hoog uit 1 procent van de bezoekers dat rot zooi trapt en dan overdrijf ik nog. Onze arrestatie-eenheid raakt steeds bedreve ner in het isoleren en pakken van rad draaiers. Ik ben er niet zo voor om snel recht op hen toe te passen. Dat doet me te veel aan de oorlog denken. Maar ik wil wel de namen aan de KNVB geven zodat ze toch kunnen worden aangepakt. En het lijkt me ook een prima idee als de KNVB een systeem van donateurs in stelt. Dat je voor een piek donateur van de KNVB wordt en slechts dan een kaar tje kan kopen voor een voetbalwed strijd. Wie gepakt wordt wegens vanda lisme raakt z'n donateurschap kwijt en kan de stadions niet meer in". Hetze Ook burgemeester Roozemond vindt dat sommige collega's tegenwoordig erg snel over een verbod praten. En zelfs denken in de richting van opheffing van het betaald voetbal. "Dat vind ik zoiets als het autorijden verbieden omdat er zo veel onder invloed van alcohol wordt ge reden". Roozemond meent dat er 'een hetze van rechts gaande is om de voet ballerij in een kwaad daglicht te stellen'. De Utrechtse commissaris lisme is volledig uit de hand gelopen". is wèl één van de clubs die inzien dat je moet investeren in het begeleiden van je supporters. Dat je iets voor ze moet doen, op z'n minst praten dus. Bestuur en spelers geven regelmatig acte de pre sence op supportersbijeenkomsten". Verder denken "Er wordt de Utrechtse politie wel ver weten dat wij met de supporterstreinen meereizen. Dat wordt ais luxe gezien, verspilling van mankracht. De politie van Rotterdam en Den Haag peinst er niet over. Maar door méér mensen in te zetten willen we escalatie voorkomen zodat we uiteindelijk minder mensen nodig hebben. Het is gewoon een beetje verder denken. En het werkt. Echt". "FC Utrecht heeft nog wel de naam van de club met moeilijke supporters, maar enigszins ten onrechte. Iedereen hield z'n hart vast voor de komst van FC Den Haag, maar er gebeurde zo weinig dat het niet eens de landelijke kranten haalde. Ajax-Utrecht, op een woensdag avond, is ook niet uit de hand gelopen. Er is sprake van een opgaande lijn wat het Utrechtse supportersgedrag betreft. Het aantal incidenten is verhoudingsge wijs zeer gering. Alleen bij een beker wedstrijd in Veenendaal is het enigszins verkeerd gegaan". "Het meereizen van Utrechtse politie mensen is ook in het belang van de poli tie elders. Toch is het onlangs gebeurd dat de politiechef van zo'n gemeente te gen mij zei geen prijs te stellen op de komst van Utrechtse politie. En zeker niet in het Utrecht-vak. De motivering was dat men dan niet de vrije hand zou hebben. Er is een toenemend aantal mensen dat denkt datje geweld kunt be strijden met steeds harder geweld. En die mensen kunnen dat vrij hardop zeg gen tegenwoordig". - Commissaris Blaauw van Rotter dam, die FC Den Haag niet langer in zijn stad wil hebben, zei onlangs op de televisie zeggen dat relschoppers tiaar werkkampen moeten. Verder wordt nog al vanzelfsprekend gedaan over het voortijdig oppakken van supporters, dus nog voor ze een strafbaar feit hebben ge pleegd. "Ik vind dat eenzijdig, stemming ma ken. Er werd bij voorbaat van uitgegaan dat het maar afgelopen moest zijn met het betaald voetbal. Kijk. de politie is er niet om alle leuke dingen in het leven onmogelijk te maken, maar juist moge- g: "De discussie over voetbalvanda- (fotoGPD) lijk. Ook betaald voetbal dus. Als er rel len zijn in de schouwburg rond een dis cutabel stuk dan gaan er toch ook geen stemmen op om de theaters te sluiten. En evenmin worden de winkels gesloten omdat er zo veel winkeldiefstallen zijn. Dacht je dat het vandalisme verdwijnt als het betaald voetbal wordt opgehe ven?" Luton Town - De Engelse voetbalclub Luton Town laat voortaan slechts de eigen geregi streerde aanhangers toe. "Dat vind ik te gemakkelijk. Ik vind dat alleen mensen moeten worden ge weerd van wie is gebleken dat ze bij her haling strafbare feiten rond het voetbal-, len plegen. Een pasjesregeling is denk baar. Maar dan moet het wel zo zijn dat iedereen de kans krijgt een pasje te krijgten". - Van de clubs mag je ook wel wat meer verwachten. „Er bestaat landelijk een plan om slechts vergunning te geven voor het houden van voetbalwedstrijden a\s de club zelf voor een goede ordedienst zorgt. Dat vind ik een goede zaak. Een nachtclub bijvoorbeeld moet intern de zaken ook voor elkaar hebben, rotzooi voorkomen". - Burgemeesters hebben een toenemen de neiging wedstrijden te verbieden. "Het gebeurt te snel. Ik denk bijna dat het wordt ingegeven op basis van poli tieke argumenten. Politieke winst halen uit incidenten. Ik noem dat scoren. Ter wijl de samenwerking tussen KNVB, clubs, politie en gemeenten tot aan vaardbare, redelijke compromissen moet kunnen leiden". - Maar er gebeuren toch schandelijke dingen. Er worden fragmentatiebom- men gegooid. "Die daders moeten worden gepakt en gestraft. Dat is duidelijk. Hetzelfde geldt voor stenengooiers en mensen die dis criminerende of racistische taal uitslaan. Maar je voorkomt niet het gooien van bommen door slechts foei en schande te roepen. Of door supporters als gepeupel te behandelen, in treinen te drijven en in vakken te stampen". Drie dagen pausbezoek heeft aan politie toezicht bijna twee miljoen gulden ge kost. Met dat geld kan de politie tien jaar FC Utrecht begeleiden. Vrijwel niemand heeft gerept over de kosten rond de komst van de kerkelijk leider naar Ne derland. Terwijl het lijkt dat iedereen valt over de kosten van de begeleiding van het betaald voetbal. Cijfers zijn betrekkelijk. Je kunt er al le kanten mee op. Het is maar wat je er mee wilt aantonen. Commissaris mr. Pe ter Vogelzang van de Utrechtse politie vindt niet dat de kosten van het politie toezicht moeten worden doorberekend. Niet aan het Vaticaan. Niet aan de clubs in het betaald voetbal. En ook niet naar het Koninklijk Huis voor de politiebege leiding op Prinsjesdag. Terwijl toch op die derde dinsdag in september meer politiemannen voor minder mensen be zig zijn dan vergeleken met een wed strijd in het betaald voetbal, zelfs een wedstrijd met verhoogd risico. Éénzijdig Alom werd verwijtend gesproken over het inzetten van 350 man politie om de lieverdjes van Feyenoord en Ajax tc scheiden en het overige publiek onge schonden te houden. Vogelenzang: "Niemand vraagt aan burgemeester Pe per van Rotterdam waarom zo veel men sen zijn ingezet. Zulke vragen worden niet meer gesteld. Er wordt kritiekloos vanuit gegaan dat zoveel politie nodig is. Niemand vraagt of de begeleiding op een aantrekkelijker, een betere manier had gekund". De Utrechtse politiecommissaris ver volgt: "De discussie over het voetbal vandalisme is compleet uit de hand gelo pen. Er is sprake van een eenzijdige be nadering. Reageren op voetbalvandalis me wordt vrijwel vertaald in termen van beheersmaatregelen. De maatschappij moet kennelijk geloven dat het vandalis me slechts kan worden bestreden door het inzetten van veel ME en die ME moet vooral snel en hard slaan. En dat er ver der moet worden gewerkt met attribu ten, zoals hogere hekken en meer prik keldraad. Als enige alternatief wordt het sluiten van de stadions aangedragen. Mensen die naar andere oplossingen streven worden naievelingen genoemd. Maar mijn stelling is dat er meer moed voor nodig is om niet te slaan dan wel". Te weinig wordt volgens Vogelenzang vooraf gediscussieerd over de vraag hoe de politie bij wedstrijden moet worden ingezet. "Er wordt op safe gespeeld, dus zo veel mogelijk ME. In het pak en met de lat. Daarmee cjek je je in. Achteraf, als het toch uit de hand is gelopen, kun je zeggen dat je op het ergst was voorbe reid. Gemakshalve wordt vergeten datje met zo'n gewelddadige aanpak geweld oproept. Dat je als politie aan de escala tie hebt bijgedragen". "Het criterium waarvan ik uitga is het minst ingrijpende middel. Als het met gewone politie kan, moet je dat doen. De ME rukt op na afloop van de wedstrijd Feyenoord-Ajax. Links com missaris Blaauw die dat ook wel eens wilde mee maken. (foto anp» Hij vervolgt: "De aanhangers van law and order laten nogal van zich horen. En tegelijk wil Brinkman buurthuizen slui ten. Terwijl er alle reden is die activitei ten uit te breiden. Hoeveel zorg in deze samenleving is er nog voor de jeugd? Nergens in Europa is de jeugdwerkloos heid zo groot als in Liverpool. Zou dat misschien iets te maken kunnen hebben met door aanhangers van die club ge pleegd geweld?" Teus Kamphorst, socioloog aan de Utrechtse universiteit en gespeciali seerd in het onderzoek naar vrijetijdsbe leving, is het met hem eens. "Veel jonge ren voelen zich behoorlijk beroerd. Vooral in gezinnen waarvan de ouders onevenredig hard werken. Vandalisti sche jongeren komen vooral uit gezin nen van zakenmensen. Zulke kinderen voelen zich of ze inwonen. Op school voelen ze zich evenmin thuis, spijbelen dan ook. Ze voelen zich voortdurend op de huid gezeten door mensen met macht. Ze hebben geen uitgesproken hobby, zijn consumptief ingesteld. Hoe wel geld geen rol speelt zijn ze arm. Vrij heid vertalen ze in consumptie. Terwijl werkelijke vrijheid het vermogen tot zelfbepaling is". "Deze samenleving is gebiologeerd door werk. We produceren steeds effi ciënter, waardoor er steeds minder werk en steeds meer vrije tijd komt. Werk prijst zich zelf uit de markt. Maar de vrije tijdsbeleving wordt niet gestimuleerd. We zijn gefixeerd geraakt op werkloos heid. We ervaren het als een wachttijd, de valse hoop op werk. We zouden het als een groeitijd moeten beleven. Er is zo veel te doen wat niets kost: lezen, dam men, schaken, een balletje schoppen. Maar wie kan er nog een balletje schop pen voor de lol?" "Als je het ongeluk hebt goed te zijn in sport word je gestraft met een trainer. De meeste trainers willen laten zien hoe goed ze zelf zijn, willen zelf scoren. Als de trainer echt wat geeft om het kind vraagt hij wat het leuk vindt. Alleen dan heb je kans dat je plezier houdt in de sport. Wat leuk is gaat vanzelf. Wie sport voor het geld verliest evenredig aan ple zier. Alleen de hele groten kunnen er te gen. Ik denk dat Gullit er zo één is. En misschien ook nog Van Basten". Slachtoffer "Een heel grote groep jongeren komt alleen maar toekijken. Voor de televisie of in het stadion. Inderdaad, passieve re creatie. Dat zie je ook op wat ze de vrese lijke tribunes noemen. De aandacht verflauwt. Het is voor hen niet echt inte ressant wat op het veld gebeurt. Er ont staat behoefte aan actie. Binnen de groep vervagen de eigen grenzen. Ze gaan onder in de groep". "Ik zeg niet dat er geen notoire rotzak ken tussen zulke jongens lopen, die zwakken aanzet zich te overtreffen in rottigheid. Maar het merendeel is ge woon slachtoffer van deze samenleving, die anti-wetenschap, anti-kunst, anti-na denken is. Die jonge vandalen straffen we. We leren hen het spelen af en straf fen hen. We straffen onze eigen slachtof fers". Vijf supporters die na afloop van Feyenoord-Ajax werden gearresteerd, moesten afgelopen zondag bij wijze van straf snoeien in een Rotterdams bOS. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29