'Bewijslast was gebakken lucht' Onderzoek naar mislukte huurmoord op Noordwijkse zakenman zit muurvast ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 PAGINA 25 ons een geluk dat hij de schietpartij had overleefd", zegt de Noordwijkse politie- inspecteur Schilperoord. „Aan de hand van de gegevens die hij ons aanreikte, is een compositietekening gemaakt". Naar het inzicht van de Noordwijkse politie en het assistentie verlenende re cherche-bijstandsteam had het geteken de mannenhoofd verdacht veel weg van het uiterlijk van een Rotterdamse bar- exploitant met een rijk crimineel verle den. Op 10 januari toog de recherche an dermaal naar het AZL om Kuijpers met een bezoek te vereren. De gewonde pro jectontwikkelaar kreeg de foto's van 35 bekenden van de politie voorgehouden. De man. afgebeeld op foto nummer 23, werd door Kuijpers geïdentificeerd als ae scnutter. z.oals de politie al vermoed de, het ging inderdaad om de Rotter dammer. Afgeluisterd Intussen had de politie besloten de te lefoon van de Nootdorpse handelaar in onroerend goed af te luisteren. Onder meer werd een gesprek opgevangen dat de vrouw van de Nootdorper voerde met een huisvriend. Zij vertelde over een vreemd telefoontje, waarbij de Rotter dammer na het noemen van zijn naam had gezegd: „Ja, hij is dood". Dat de onroerend goed-handelaar en de bar-exploitant elkaar kenden, stelde de recherche medio januari vast. Ont dekt werd dat de Nootdorper de aan het Rotterdamse Churchillplein gelegen flat van de bar-exploitant precies een week na de moordaanslag op Kuijpers had ge kocht voor een bedrag van twee ton, waar de eigenlijke waarde van het be wuste pand door beëdigde taxateurs op hooguit 140.000 gulden werd geraamd. Het geheel van aanwijzingen en verza melde feiten belastte het duo naar het oordeel van de Noordwijkse recherche meer dan genoeg om tot arrestatie over te gaan. In de nacht van 15 op 16 januari werd de Nootdorper van z'n bed gelicht, hem werd uitlokking tot móórd ten laste ge legd. Terzelfder tijd hield een speciaal arrestatieteam de als „vuurgevaarlijk" De bekentenis komt van onver dachte zijde en draagt een openhar tige, tegelijk berustende ondertoon. „Bij de politie kennen we proces sen-verbaal die ijzersterk in elkaar zitten en processen-verbaal van een minder hechte samenstelling. Des tijds hadden wij al een donkerbruin vermoeden dat er in dit geval een verbaal op tafel lag dat niet echt sterk in elkaar zat". Inspecteur G. Schilperoord staat er piettemin voor in dat de manschappen van de Noordwijkse politie zich met as sistentie van het regionale recherche-bij standsteam „een paar weken lang" in tensief hebben gestreefd naar de oplos sing van wat intern de zaak-Kuijpers heet. „Meer dan het bewijsmateriaal dat er nu ligt, konden we niet halen uit het onderzoek. Voor ons gevoel wijst alles erop dat we zowel de opdrachtgever als de dader van de moordaanslag op Kuij pers al in januari hebben aangehouden. Degene die volgens óns in die bewuste nacht op Kuijpers heeft geschoten, is door de rechter zelfs tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Maar als het gerechtshof van mening is dat er niet voldoende bewijs is aangedragen om de man vast te houden, dan houdt het voor ons op. Eens stopt het natuurlijk, uitein delijk leven we in een rechtsstaat, voor ons is de zaak dus gesloten. Tenzij er als nog een gouden tip bij ons zou binnen komen". Spraakzamer Bijna elf maanden nadat hij werd ge veld door vier kogels uit een Automatic Colt Pistol, kaliber 45, verklaart de thans 41-jarige Noordwijkse projectontwikke^ laar Matthijs Kuijpers zo langzamerhand genoeg te hebben van „die zaak". „Ik zit niet te wachten op het zoveelste verhaal over die aanslag op mijn leven, vandaar dat ik er niet aan meewerk. Hoe het nu met mij gaat? Goed, maar ook aan mijn gezondheidstoestand is in kranten al heel wat aandacht besteed". Na een verblijf van drie weken nog maar net ontslagen uit het Academisch Ziekenhuis in Leiden, toonde de opmer kelijk snel herstelde Kuijpers zich op 23 januari tegenover een journalist van de ze krant heel wat spraakzamer. In het bewuste interview gaf de projectontwik kelaar zichzelf bloot als iemand met een scherp waarnemingsvermogen en als ie mand die ook onder de meest hachelijke omstandigheden in staat blijkt het een in verband te brengen met het ander. Twee fragmenten uit het op 24 januari gepubliceerde vraaggesprek getuigen daarvan: „De man die op mij schoot zag er keurig uit. Hij had een stropdas om, zo herinner ik mij. Na de schoten liep hij rustig weg, alsof hij een boodschap had gedaan". ..Als je op de grond ligt, denk je in een flits aan de man van wie je vermoedt dal hij wel eens de opdracht zou kunnen heb- ben gegeven voor deze moordaanslag". De toedracht van de aanslag op Kuij pers die volgens het slachtoffer en de Noordwijkse politie valt te betitelen als een mislukte huurmoord, laat zich als volgt beschrijven. In de nacht van 30 op 31 december van het vorig jaar werd Kuijpers om tien over half een uit zijn bed gebeld. De Noordwijkse projectont wikkelaar deed de voordeur open. De man die zich aandiende vroeg: „Bent u meneer Kuijpers?" Na het bevestigende antwoord op die vraag werd de nachtelijke stilte in de Noordwijkse vil lawijk rondom de Emmaweg verstoord door het geluid van vier pistoolschoten. Levensgevaarlijk gewond werd de pro jectontwikkelaar vervolgens overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar een team van chirurgen zich acht uur lang inzette voor zijn leven. 'Ik ken hem' Even tevoren had agent Houssart uit de mond van de aangeschoten Kuijpers de volgende woorden opgetekend over de schutter: „Ik ken hem. ik ken hem. ik heb hem eerder gezien. Ik weet niet hoe hij heet". Tijdens het verhoor waaraan de echtgenote van Kuijpers werd onder worpen. meende zij wèl de naam te we ten van het 'brein' achter de aanslag. Af gaande op het proces-verbaal moet zij de recherche hebben gewezen op het be staan van een vroegere compagnon van Kuijpers, een in Nootdorp wonende 37- jarige handelaar in onroerend goed. Een lang verhaal maakte hij kort door te con cluderen dat hij en niemand anders tot „dergelijke dingen" in staat was. De ver standhouding tussen de Nootdorper en haar man was volgens Kuijpers echtge note „min of meer vijandig" geworden, nadat de zakelijke relatie omwille van een geschil over een grondtransactie was verbroken. Na die breuk, zo vertel de zij de politie, had zij vele nachten wa kend doorgebracht. Omdat de Nootdor per en zijn kornuiten, zo vertrouwde zij de rechercheurs toe, gewend zijn „zaken op één of andere wijze op te lossen, zoals met mijn man is gebeurd". Maar ook Kuijpers zelf bleek „wonder boven wonder" spoedig in staat de Noordwijkse politie op het spoor te zet ten van degenen die hem vanuit zijn op tiek uit de weg hadden willen ruimen. Niet alleen zou hij een paar dagen nader hand het relaas van z'n vrouw bevesti gen, daags na de schietpartij verstrekte hij al op z'n ziekbed een voor de politie bruikbaar signalement van de schutter. „Het was voor Kuijpers, maar ook voor De woning van Kuijpers aan de Emmaweg in Noordwijk, waar in de nacht van 30 op 31 december 1985 de mislukte moordaanslag werd ge pleegd. (foto Wim Dijkman) Een etmaal voor de jaarwisseling werd de Noordwijkse projectontwikkelaar Matthijs Kuijpers neergeschoten. Levensgevaarlijk gewond werd hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar Kuijpers acht uur op de operatietafel lag; wonder boven wonder herstelde hij spoedig. Voor de politie was het al spoedig een uitgemaakte zaak: het misdrijf betrof een mislukte huurmoord. Degenen die destijds werden opgepakt als het brein en de dader van de moordaanslag, zijn al lang op vrije voeten. En hun advocaten gaan ervan uit dat dit zo zal blijven. „Omdat de bewijslast viel te vergelijken met gebakken lucht". Alleen de spreekwoordelijke 'gouden tip' kan de zaak nog in beweging brengen. door Gerard van Putten president mevrouw P. Koningsveld, „ik op weg naar die confrontatie van twee rechercheurs hoorde dat er met hetzelf de wapen ook in Rotterdam zou zijn ge schoten". Twijfels Het Gerechtelijk Laboratorium was tot die conclusie gekomen na een ballis tisch onderzoek dat werd ingesteld naar aanleiding van een schietpartij op een woonboot, begin januari. „Zoek dat eerst maar uit, ik pas ervoor om ook die schietpartij in m'n schoenen geschoven te krijgen". Het wapen dat zowel in Noordwijk als aan de Crooswijksebocht in Rotterdam zou zijn gebruikt, heeft de politie overigens niet kunnen vinden. De raadsman van de bar-exploitant, mr. B.B. Rietbergen uit Rotterdam, trok tijdens de rechtzitting de waarde van de getuigeverklaring van Kuijpers in twij fel. De cornpositietekening die de politie op aanwijzingen van de Noordwijker had vervaardigd leek op iedereen, zo be toogde hij, behalve op zijn cliënt. Boven dien was daar die kapster die met de hand op hart kon verklaren dat zij haar stadsgenoot op oudejaarsdag in haar zaak had aangetroffen om de tot over de schouders hangende haarlokken te laten millimeteren. Hoe valt het dan te rijmen, vroeg Rietbergen zich af, dat Kuijpers afgaande op de compositietekening zijn cliënt met kort haar had gezien ten tijde van het misdrijf? Een zenuwarts uit het noorden des lands, die als getuige-deskundige was opgeroepen, plaatste al evenzeer de no dige vraagtekens achter het waarne mingsvermogen van Kuijpers. Hij had gezichtsproeven - het herkennen van mensen - genomen bij gezonde en geestelijk aangedane mensen. Tachtig tot achtennegentig procent herkennen goed, had hij vastgested. Echter, de proefpersonen die geestelijk een tik had den gehad, scoorden aanzienlijk lager. Het was daarom dat de zenuwarts in twijfel trok dat Kuijpers uit 35 foto's de dader had aagewezen. „En wat zag het slachtoffer op de be wuste nacht toen hij. vanuit zijn verlichte gang de donkere nacht inblikte? Voor de ogen zich aan die situatie hebben aange past, gaat er wel enige tijd voorbij. Ver moedelijk heeft hij daarna meer oog ge had voor het wapen van de belager dan voor het gezicht van de belager", aldus de zenuwarts. 'Beulswerk' Met gevoel voor theater vroeg Rietber gen zich af waarop de officier van justi tie mr. Klopper haar beschuldigingen feitelijk baseerde. Als het alibi van zijn cliënt al een hiaat vertoonde van 25 mi nuten, dan nog had hij' „beulswerk" moeten verrichten om binnen dat tijds bestek van de Rotterdamse binnenstad naar Noordwijk aan Zee te racen. Zelf had Rietbergen het uitgetest met een BMW. Hij was niet verder gekomen dan van gemeentegrens tot gemeentegrens. Ten overvloede verwees Rietbergen naar de bevindingen van onderzoekers van het Gerechtelijk Laboratorium die hadden vastgesteld dat Kuijpers in de rug was geschoten. En dat terwijl de pro jectontwikkelaar eerder de politie had toevertrouwd dat de schutter wijdbeens boven hem had gestaan, nadat hij ten val was gekomen, en dat de schutter vervol gens met gestrekte arm het pistool op hem had gericht. Mr. Rietbergen: „Ook al heeft iemand bij wijze van spreken tien moorden ge pleegd, dan nog moet dat wettig en over tuigend worden bewezen. In deze zaak was er geen sprake van enig bewijs. Je hoeft geen advocaat van beroep te zijn om vast te stellen dat de motivering van het vonnis er uiterst mager uitzag. Ge steld werd dat op grond van de getuigen en de stukken het niet onaannemelijk is geworden dat verdachte in de nacht van 30 op 31 december in Noordwijk kan zijn. geweest. Kan zijn geweest! Te gek voor woorden, vandaar dat ik direct in hoger beroep ben gegaan en het Gerechtshof tevens om opheffing van de voorlopige hechtenis heb gevraagd". Dat verzoek werd medio juli gehono reerd, half augustus herkreeg de bar-ex ploitant zijn vrijheid nadat hij en pas sant van de gelegenheid gebruik had ge maakt enkele boetes uit te zitten. Zijn advocaat Rietbergen gaat ervan uit dat de zaak voor het Gerechtshof niet eerder dan op z'n vroegst begin volgend jaar zal dienen. Waar het gaat om de vervolging van de Nootdorpse handelaar in onroe rend goed, daarover bestaat geen enkele duidelijkheid. „We wachten eerst de af loop van die andere zaak af', stelt mr. Jan de Wit, persofficier van justitie. „Mocht die verdachte worden vrijge sproken, dan valt meteen de grond weg om de Nootdorper te vervolgen". Vrij man Procureur Rietbergen en zijn collega Kousemaker zijn zeker van hun zaak. Wat hen betreft kunnen hun cliënten zich als vrij man beschouwen. „Want", licht Rietbergen zijn standpunt toe. „het Gerechtshof heeft de officier van justitie feitelijk een geweldige dreun verkocht door te stellen dat er onvoldoende be zwaren en gronden bestonden om de verdachte nog langer in voorlopige hechtenis te laten. Het zou dan ook een juridisch novum zijn als het Gerechtshof op basis van dezelfde stukken mijn cliënt alsnog in hoger beroep zou veroor delen tot een gevangenisstraf'. (Met bijdragen van Thijs Jansen) aangeduide Rotterdammer wegens po ging tot moord aan. De bar-exploitant werd ingesloten in het politiebureau van Katwijk. de onroerend goed-handelaar werd in Noordwijk vastgezet; zonder dat de een kennis droeg van de arrestatie van de ander. „Toen we bezig waren met het onder zoek. kwamen we op een gegeven mo ment ook in Duitsland en in Oostenrijk uit. Ook daar zaten relaties van Kuijpers. Maar dat spoor leidde tot niets, telkens kwamen we weer op die twee uit", is de verklaring van inspecteur Schilperoord. Zó zeker voelde de Noordwijkse politie zich na verloop van tijd van haar zaak. dat andere al dan niet teleurgestelde za kelijke partners van Kuijpers niet eens aan de tand werden gevoeld. Ontkend De twee verdachten ontkenden alles wat hun werd aangewreven. Schilpe roord vertelt dat de barexploitant in geen enkel opzicht wilde meewerken aan het onderzoek, terwijl de handelaar in onroerend goed zich manifesteerde als een man met een knokkersmentali teit. „Voortdurend probeerde hij het be wijsmateriaal te ontzenuwen". Hoezeer de onroerend goed-handelaar zich ook trachtte schoon te praten (Schilperoord: „Hij is een slimme vent"), voor de Noordwijkse politie moest hij wel de man zijn achter de moordaanslag op Kuijpers. Immers, had hij zich niet benadeeld gevoeld door een zakelijke transactie, uitgevoerd door zijn vroegere metgezel met wie hij zich ooit had ver enigd in onder meer de BV Regron- Nootdorp en de BV Regron-Noordwijk? Een stuk grond in Noordwijk, toebeho rend aan één van die BV's, verkocht Kuijpers aan een andere BV, waarvan hij de directie voerde en nog altijd voert: Hotel Oranje Beheer BV. Het was een transactie die weliswaar strikt legaal was opgezet, omdat de afzonderlijke di rectieleden volgens de BV-statuten toentertijd „eigenmachtig bevoegd" wa ren tot het afsluiten van overeenkom sten, maar die in het milieu van onroe rend goed-handelaren, projectontwikke laars en speculanten als „niet sjiek" werd bestempeld. Dit temeer niet, om dat de Nootdorper niet langer zijn rech ten kon laten gelden op het bewuste stuk grond, maar vooral ook omdat hij minimaal drie miljoen gulden WIR-pre- mie derfde. Opmerkelijk genoeg beweert de Noot dorper meer geld van Kuijpers tegoed te hebben. „Hij heeft,pas drie miljoen gul den betaald van de dertien miljoen die ik van hem tegoed had". Daarentegen noemt de advocaat van de Nootdorper, de Bredase procureur mr. Kousemaker, een ander bedrag: „Hou het maar op vijf miljoen gulden". En al heeft de presi dent van de Haagse rechtbank beide he ren in 1985 in overweging gegeven hun geschil over de verkoop van de grond in Noordwijk zelf op te lossen, mr. W.G.A. Kousemaker benadrukt dat de civiele procedure die zijn cliënt tegen Kuijpers heeft aangespannen nog altijd loopt. Levenswerk Matthijs Kuijpers staat in zijn woon plaats, maar ook ver daarbuiten, bekend als een gewiekst zakenman die de bouw van Hotel Oranje zo ongeveer be schouwt als zijn levenswerk. Met het prestigieuze project is een bedrag ge moeid van 33 miljoen gulden. De Natio nale Investerings Bank financiert twee derde van het totaalbedrag, de rest wordt door regionale beleggers opge bracht. Al in 1981 kocht de exploitatiemaat schappij Hotel Oranje BV voor een be drag van 195.000 gulden een stuk grond van de gemeente Noordwijk, zulks met het oogmerk daar een hotel te bouwen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de eerste paal in het najaar van 1982 te slaan. Maar een omwonende tekende be- zwaar aan tegen het plan, waardoor eerst half oktober vorig jaar met de bouw kon worden begonnen. In dat kader nam de Exploitatiemaat schappij Hotel Oranje BV ruim een maand tevoren, op 6 september, het ei gendomsrecht van een lap grond over van de Westermij BV in Rotterdam. Ook bij het kadaster in Den Haag is het koop bedrag onbekend, wel staat vast dat Westermij BV de grond op 21 september 1984 voor een bedrag van welgeteld 1 gulden weghaalde bij de toen in staat van liquidatie verkerende BV Tempora- satio. Opgemerkt zij dat het in dit geval een financiële vestzak-broekzak con structie betrof, omdat deze 'onderne mingen' dochters zijn van de zogeheten Amfas Groep BV, waarbij de ene BV als directrice optreedt van de ander. Op vrije voeten Er bestaan aanwijzingen dat de Noot dorpse onroerend goed-handelaar be trokken was bij deze transacties, die naar alle waarschijnlijkheid hebben ge leid tot een samenwerking met Kuijpers. De handelsregisters van de Haagse en Leidse Kamers van Koophandel geven overigens geen uitsluitsel over die rela tie. De directie van de BV Regron-Noot- dorp, waarvan het faillissement op 19 ju ni van dit jaar werd opgeheven wegens gebrek aan baten, werd behalve Kuij pers belichaamd door een Nootdorpse assuradeur. Wiens huis overigens vrij wel grenst aan het pand waar de Noot dorpse handelaar in onroerend goed een bedrijf runt. En de directie van de BV Regron-Noordwijk wordt gevormd door Kuijpers en zijn plaatsgenoot De Geus, volgens ingewijden een financieel des kundige die ook in tal van andere BV's als mededirecteur van Kuijpers op treedt. Waarbij het opvallend mag heten Het gebouw waar alles om draait: Hotel Oranje te Noordwijk. Inzet: de Noordwijkse projectontwik kelaar Matthijs Kuijpers toont koningin Beatrix en burgemeester Bonnike de maquette (september 1985). (foto's Wim Dijkman/pr) dat de directieleden inmiddels hebben besloten zich niet langer als „eigen machtig bevoegd", maar als „gezamen lijk bevoegd" te beschouwen. Kuijpers is inmiddels alweer geruime tijd aan het werk, in de wetenschap ver kerend dat de onroerend goed-hande laar en de bar-exploitant op vrije voeten zijn. De Nootdorper werd begin februari al vrijgelaten. „Omdat", lichtte mr. Ver meulen, de officier van justitie van de Haagse rechtbank destijds dat besluit toe, „er te weinig punten zijn waarop we de man nog langer kunnen vasthouden". Met enig gevoel voor pathos laat de onroerend goed-handelaar weten dat hij zich nog dagelijks achtervolgd voelt do,or de arrestatie in januari. „En vooral voor mijn vrouw en kind vind ik dat erg. We worden in het dorp bekeken als een stel NSB'ers. Ik kan wel zeggen dat het mij zeer bevreemdde dat de politie mij toen kwam halen". Hij laat het bij die verklaring. Zijn ad vocaat mr. Kousemaker laat niet na het beleid dat politie en justitie ten aanzien van zijn cliënt hebben gevoerd te kra ken: „Wat tegen deze man aan bewijs of wat daarvoor doorgaat is ingebracht, daar hebben de Italianen een mooie uit drukking voor. Aria fritta noemen ze dat daar, gebakken lucht. Kijk, het zou toch volmaakt absurd zijn als iemand al zijn kansen zou verspelen in een civiele procedure door een aanslag te laten be ramen op degene van wie je nog enkele miljoenen moet hebben! Als er één man is die belang heeft bij een gezonde af wikkeling van deze zaak, dan is het mijn cliënt wel". Aan de vrijlating van de bar-exploitant ging een langere periode van hechtenis vooraf. Sterker nog: op 7 mei werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. Vanaf het moment dat hij werd opgepakt, heeft de Rotterdammer geschermd met zijn alibi. By voortdu ring wees hij de recherche erop dat hij de avond waarop de moordaan slag was gepleegd een kroegentocht had gemaakt door zijn woonplaats. Zeker twintig getuigen konden dat volgens hem bevestigen. Bij herhaling ook eiste hij, die in een landelijk ochtendblad een oproep plaat ste om voor hem te getuigen, een con frontatie met Kuijpers. Op 13 februari zou die plaatsvinden, maar bij nader in zien zag de bar-exploitant van die ont moeting af. „Omdat", zo vertelde hij op de rechtszitting van 24 april rechtbank-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25