J 1 Rijksweg; 11: project van compromissen Aanleg zeker met 2 jaar vertraagd Alphen aanclcn Rijn De hele Randstad, ligt er omheen! rijkswaterstaat oostelijke randweg u I ttyyg| Koudekerks. 'rsw^uae^- T.uié c ijdrrpirtil* •""'tl GRONDWERK 2e FASE Ï)G. ran HERK Tzn. b.v. f MEUWERKERK A/D USSEL TÈL.W803-14333 Al sinds vele jaren woedt een heftige mondelinge en papieren strijd tussen voor- igenstanders van de aanleg van rijksweg 11, een tussen Leiden en Bodegraven geplande verbinding die de huidige overvolle Hoge Rijndijk moet gaan ontlasten. Eind '84 leek het er even op dat er schot zou komen in de werkzaamheden toen minister Smit-Kroes speciaal naar Alphen toog om er de eerste spade in de grond te steken. Bezwaarprocedures en geldgebrek bij de overheid hebben voor nieuwe vertraging gezorgd. Alle ogen zijn nn gericht op de Raad van State die in laatste instantie moet oordelen over de ingediende bezwaren tegen rijksweg 11. Pas wanneer dit orgaan - naar verwachting over ongeveer vier maanden - het groene licht geeft, kan eindelijk met volle kracht aan de realisering van de omstreden wegverbinding worden begonnen. door Bert Paauw Het tracé van rijksweg 11 (stippellijn). Foto boven: voor de rondweg om Alphen wordt reeds grondwerk verricht (foto's Wim Dijkman) trum Leeuwenhorst in Noordwijker- hout. "Wy pleiten nadrukkelijk voor aanleg van rijksweg 11. Leiden en de bollenstreek zijn een autoweg naar het oosten waard. Nu nog leeft bij veel mensen de gedachte als ze naar Utrecht moeten: in godsnaam niet via Leiden en Alphen. Er worden omwe gen gemaakt via Amstelveen of via de Utrechtse Baan in Den Haag". "Voor de vervoerbedrijven in de bollenstreek is dat bijzonder tijdro vend. De bollenstreek is nu een tame lijk geïsoleerd gebied. Toeristen uit Duitsland belanden bij Bodegraven in een fuik. De weg langs de Oude Rijn is uitermate ongeschikt om naar Leiden en de bollenstreek te komen. De VW Noordwijk adviseert toeris ten om via Den Haag te rijden en zelf hanteren we ook de kreet 'Leiden mijden'. We sturen congresgangers een folder toe waarin we ze bijvoor beeld via Amstelveen en Schiphol la ten rijden. Dat is wel langer, maar duidelijker. Eigenlijk is het waanzin dat het zo gaat. Die rijksweg 11 moet er komen, ook al wordt het een kwes tie van lange adem". Het geduld van de pleitbezorgers van rijksweg 11 zal inderdaad nog wel even op de proef worden gesteld. Pas wanneer de Raad van State de bezwaren tegen de bestemmings plannen van de hand heeft gewezen kunnen de werkzaamheden met volle kracht ter hand worden genomen. Ir. Van Heijst van Rijkswaterstaat verwacht dat de Raad van State ten gunste van rijksweg 11 zal beslissen. Hij baseert dat onder meer op de eer dere goedkeuring door dit orgaan ten het gedeelte bij Alphen oktober '84 werd begon- "Het zou toch wel vreemd zijn r ze het ene stuk van rijksweg 11 werl goedkeuren en andere stuk ken niet. Daarom ben ik optimis tisch". Onaantrekkelijk Zijn de urgente gedeelten bij Al phen en Zoeterwoude eenmaal gerea liseerd, dan zullen in samenwerking met die gemeenten stringente maat regelen worden getroffen om het doorgaande verkeer in de woonker- Van Heijst: "Wanneer we niets aan de oude weg veranderen, dan zou voir gens onze berekeningen de verkeers intensiteit door Zoeterwoude-Rijn- dyk met 30 procent en op het andere gedeelte van de Hoge Rijndijk met 50 procent afnemen. Met een verwachte Toen minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat in ok tober 1984 bij Alphen een spade de grond instak als symbolisch begin van de aanleg van rijksweg 11, werd door de voorstanders van deze omstreden, tussen Lei den en Bodegraven te realiseren verbinding een diepe zucht van verlichting geslaakt. Eindelijk leek er schot te komen in de schier eindeloze pogingen om de tot dan toe papieren en mondelinge strijd te verruilen voor daadwerkelij ke actie. In 1988 zou het eerste ge deelte van de rijksweg 11, de rond weg om Alphen, worden opgeleverd; een jaar later gevolgd door het twee de urgente gedeelte, dat tussen Zoe terwoude en de aansluiting op rijks weg 4 (Amsterdam-Rotterdam) bij Leiden. In de jaren negentig zouden de resterende gedeelten worden afge bouwd. Inmiddels kan er alweer een forse streep door die planning worden ge haald. Voortwoekerende bezwaar procedures en geldgebrek bij de overheid zijn er de oorzaken van dat er zeker twee a driejaar vertraging zal optreden. Terwijl er zelfs nog altijd een (kleine) kans bestaat dat het ont werp van rijksweg 11 definitief, of in elk geval voor geruime tijd in de bu reauladen verdwijnt. Dat hangt af van de uitspraak die de Raad van State, waartoe de be zwaarmakers tegen rijksweg 11 zich in laatste instantie hebben gericht, over ongeveer vier maanden zal doen. Vorige week troffen voor- en tegen standers elkaar weer eens op een hoorzitting bij het hoogste (aan de Kroon en regering) raadgevende or gaan in ons land. De al eerder op ge meentelijk en provinciaal niveau aan gedragen argumenten werden op nieuw uitgewisseld, nieuwe gezichts punten waren er nauwelijks. Dossiers De geschiedenis van rijksweg 11 moet inmiddels wel zo ongeveer een metersdikke stapel dossiers tellen. Al aan het einde van de jaren vijftig werd gesproken over een vlotte ver binding tussen Leiden en Bodegra ven, ter ontlasting van de kronkelige tweebaansweg langs de Oude Rijn, een weg die langs Zoeterwoude-Rijn- dijk, Hazerswoude-Rijndijk en dwars door Alphen loopt. Met de toename van het verkeer op de Hoge Rijndijk namen in het verle den ook de klachten toe over stank- hinder door schadelijke uitlaatgas sen, geluidoverlast en, niet in de laat ste plaats, de verkeersveiligheid. Voorstellen en ontwerpen van een nieuwe wegverbinding vlogen over tafel. In 1978 hakte de toenmalige minis ter van verkeer en waterstaat, Tuyn- man, de knoop door. Hij wilde een nieuwe rijksweg 11 die zo dicht mo gelijk langs de spoorlijn Leiden- Woerden zou lopen om drastische doorsnijdingen van het open veen- weidegebied te voorkomen. Alleen bij Alphen zou van het spoortracé worden afgeweken in verband met de toekomstige woonwijk Kerk en Za- Was het aanvankelijk de bedoeling om te komen tot een twee keer 2- strooks autosnelweg, in 1981 besloot de Tweede Kamer tot een twee keer 1-strooks autoweg met op enkele plaatsen gelijkvloerse kruisingen. Om verkeerstechnische en veilig heidsredenen werd voor de gedeelten rond Kerk en Zanen en tussen Zoe terwoude en rijksweg 4 vastgehou den aan het idee van een 2 keer 2- strooksweg. De volgende stap op weg naar reali sering van rijksweg 11 was aanpas sing van de bestemmingsplannen van de betrokken gemeenten. Een moeizame stap, want er moest het no dige overhoop worden gehaald om de weg in te passen in een gebied met een grotendeels agrarische bestem ming. Invloedrijke organisaties als Natuur en Milieu en de werkgroep Milieubeheer van de Leidse universi teit tekenden bezwaar aan, eerst op gemeentelijk niveau, daarna op pro vinciaal niveau en ten slotte bij de Raad van State. Ruilverkaveling Daarnaast ontstond onder de in het weidegebied wonende en werkende boeren gemor. Heel wat boeren be schikten aan beide zijden van de spoorlijn over terreinen. Met een druk bereden rijksweg in het ver schiet vreesden ze dat een behoorlij ke bedrijfsvoering erg moeilijk, zo niet onmogelijk zou worden. Boven dien waren ze beducht voor de finan ciële consequenties van geopperde ruilverkavelingsplannen (plannen voor grondruil, bedoeld om verspreid liggende terreinen van een agrariër op elkaar te laten aansluiten). Dat was de situatie tot voor enkele jaren geleden. De protesten van de agrariërs zijn inmiddels nagenoeg verstomd. De ruilverkaveling is over het algemeen tot tevredenheid gere geld. Tijdens de hoorzitting bij de Raad van State vorige week was het ontbreken van een 'boerenprotest' opmerkelijk. Wel aanwezig was E. Meelis van de werkgroep Milieubeheer die betoog de dat de drukte op de Hoge Rijndijk de afgelopen jaren met tien procent is afgenomen, in tegenstelling tot de verwachtingen met betrekking tot een spectaculaire groei van het wegverkeer. Volgens ir. F.van Heijst van Rijks waterstaat is de verkeersintensiteit op de Hoge Rijndijk de laatste jaren inderdaad niet toegenomen, maar heeft die intensiteit zich vanaf 1983 gestabiliseerd op een niveau van ruim 18.000 motorvoertuigen per et maal. "Het klinkt natuurlijk aardig om te zeggen dat de drukte niet toe neemt, maar die weg zit op het huidi ge niveau al tjokvol. Er kan gewoon niet zoveel meer bij. Het aantal ver keersongevallen is, wanneer je het af zet tegen het landelijke beeld, ook duidelijk ongunstig". "In de spitsuren ontstaan er flinke files die ertoe hebben geleid dat auto mobilisten alternatieve routes zijn gaan zoeken. In de afgelopen jaren de drukte op de weg naar Alphen v Hoogmade en Woubrugge met tien procent toegenomen. Tevens geconstateerd dat er steeds bruik wordt gemaakt van een sluip route via Zoeterwoude-dorp en Zoe- termeer. Mede om die ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan is rijks weg 11 nodig". De opvattingen van Rijkswater staat worden gedeeld door de betrok ken gemeenten en door de in deze contreien gevestigde bedrijven. Een aantal ondernemers, alle vertragin gen rond rijksweg 11 beu, heeft zich het afgelopen vooijaar spontaan ver enigd tot 'actiegroep'. Eén van hen is J. Glas, directeur van het congrescen- toename van het verkeer zou dat toch nog een vrij grote drukte op de oude weg betekenen". "Daarom moet het verkeer straks richting rijksweg 11 worden gedwon gen. Met Leiden is al een vlotte ver binding vanaf de Hoge Rijndijk via de ontsluitingsweg Roomburg naar rijksweg 11 geregeld. De doorgang via de oude weg wordt krap gemaakt, aan beide zijden van Zoeterwoude- Rijndijk. Bovendien wordt in Zoeter woude zelf nog een stop ingebouwd die het zeer onaantrekkelijk zal ma ken om per auto voor die route te kie- Aan dergelijke maatregelen wordt ook gedacht ten aanzien van Alphen. Van Heijst denkt dat dank zij rijks weg 11 de verkeersdruk op Leiden beter gespreid zal worden. "Automo bilisten die aan de zuidkant van Lei den moeten zijn, zullen niet meer via de Hoge Rijndijk rijden maar bij rijksweg 4 linksaf slaan en via het Lammenschansplein de stad ingaan. Via de Churchilllaan en de Churchill- brug bestaat er dan voor degenen die in de bollenstreek moeten zijn een behoorlijke aansluiting naar rijksweg 44 (Amsterdam-Wassenaar)". Zorgvuldig Zoals eerder vermeld wachten alle betrokken partijen vooralsnog op de uitspraak van de Raad van State die ongeveer maart/april volgend jaar zal afkomen. De milieu-organisaties die zich altijd fel hebben afgezet tegen rijksweg 11 hoeven zich by een voor hen eventuele negatieve uitspraak niet als grote verliezers te beschou wen. Uiteindelijk zijn ze er met kracht van argumenten in geslaagd een aantal belangrijke wijzigingen in de oorspronkelijke plannen voor el kaar te krijgen. Zo is een eveneens tussen Leiden en Alphen gedachte secundaire weg van het. programma afgevoerd, wordt rijksweg 11 in plaats van een 4-baansweg voor een groot gedeelte 2-baansweg en is het tracé van rijksweg 11 naar de spoor baan verlegd om de schade voor het weidegebied te beperken. Ir. Van Heijst zegt, ondanks alle vertragingen, waardering te hebben voor de in de loop der jaren geuite bezwaren. "Het heeft alle partijen ge dwongen goed na te denken over de plannen. Het mag dan tijd hebben ge kost, uiteindelijk heeft het geresul teerd in heel zorgvuldige besluitvor ming". "En mocht de Raad van State de bestemmingsplannen onverhoopt af keuren, dan ligt er dus een stuk zand- baan bij Alphen dat wij weer moeten afgraven. Maar ik denk niet dat het zal komen". I: ,,J De Hoge Rijndijk: ruim 18.000 voertuigen per dag. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 RX JA HL Jk BIJLAGE VAN HET LEIOSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 23

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23