Zh Kleur op het winterbalkon Eigen haard is sfeer-warmte waard IJ BOLLEN VOOR HET VROEGE VOORJAAR Een warme winterjas voor de watermeter Plan-in-koffer voor badkamerontwerp Winterslaap van tuin gereedschap J^miacdtsüup cüenenuu DC Bt?aND£RV 1986 PAGINA 21 De balkonbakken hoeven in de winter niet leeg te staan. Diverse naalddragers kunnen het balkon aardig opfleuren. Wie in het vroege voorjaar kleur wil zien, moet nu bollen in de bakken planten. (foto GPD) Veel balkons zouden er in de win termaanden veel fleuriger kunnen uitzien. Dat kan worden bereikt door de daar vaak aanwezige bloembakken te beplanten. Denk maar eens aan heide, die in de win ter bloeit met kleine coniferen, 'naalddragers', die dus groen blij ven. Maar ook kunt u ze beplanten met diverse bol- en knolgewassen, waarvan er al heel vroeg in het vooijaar bloeien. In de eerste plaats kan worden gedacht aan een beplanting met laag blijvende bolgewasjes als cro- cussen en blauwe druifjes tussen botanische dus ook laagblijven- de tulpen en narcissen. Vooral op een winderig balkon doet men er goed aan zulke gewasjes te ge bruiken. Ligt het balkon beschut, dan kunnen de forsere .hyg^jnten en langstelige tulpen en narcissen aan bod komen. Combinaties met heide en bij voorbeeld zgn. winterviolen zijn Het is nauwelijks te geloven, maar het is vorige winter toch weer veel mensen overkomen: een bevroren watermeter, gesprongen waterlei dingbuizen, met alle ellende die zo iets met zich meebrengt. Hoe groot die narigheid kan zijn weet je pas als je het zelf hebt meegemaakt. En er is geen cent op de verzekering te verhalen. Inpandig aangebrachte water meters lopen praktisch geen risico, tenzij het huis gedurende langere perioden onbewoond en niet (of op een uiterst zuinig pitje) verwarmd is. Denk daaraan als je twee, drie weken op wintervakantie gaat. Of wanneer je een recreatiehuisje hebt. In oudere huizen, met een 'wa terput' in een vorstgevaarlijke Glas- of steenwol, in de vorm van dekens of platen, polystyreen schuim (nou ja, toch liever niet, want dat neemt vocht op dat dik onder nul een ijsplaat kan worden), wèl isolatiefolie met luchtnoppen en tweezijdig met niet opgedampte maar gelijmde aluminium, dat zijn enkele van de mogelijkheden om meterputten en in onverwarmde ruimten lopende, vooral vaak stil staande leidingen deugdelijk te isoleren. ook heel goed mogelijk. Zo'n bloembak waarin u de bol len gaat planten moet ongeveer 20 cm diep zijn. Overtollig regenwater moet door drainagegaten kunnen wegvloeien, die door potscherven zijn bedekt. U vult zo'n bak tot op 10 cm on der de rand met potgrond. Op die laag plant u de bollen, die gerust dicht tegen elkaar kunnen staan. De tulpebollen zet u met hun platte kant naar buiten. Daarna vult u de grond aan. Wat nu als het hard gaat vriezen? Zijn de bakken draagbaar dan is een koele plaats binnen de aange wezen bescherming. Zijn ze te zwaar dan moet u de bakken be dekken met een rietmat of ander spul, dat u wegneemt als de vorst voorbij is. Zelfs in de winter zult u er op moeten letten dat de grond in de bak kan uitdrogen. U zult dus af en toe moeten gieten. Van de hyacinten noemen we de witte 'Carnegie' of'White Pearl', de donkerblauwe 'Ostara' of de kar- mijnrose 'Pink Pearl, de rode 'Jan Bos' is ook fraai. Tweekleurige tulpen zijn 'Lusti ge Witwe' en 'Mirjoran', dubbel- geel: 'Monte Carlo', dubbelrood: 'Stockholm'. Rose tulpen zijn 'Ro- sario' en 'Preludium'. Lage tulpjes zijn o.a. de botanische Tulipa kauf- manniana. Veelbloemig is de rode Tulipa praestans. Grootbloemige narcissen zijn o.a. 'Ice Follies', 'Golden Harvest', 'Fortune' en 'Flower Record'. Grootbloemige crocussen zijn o.a.: 'Pickwick' en 'Remembrance'. Van de botanische crocussen: 'Blue Pearl' en 'Cream Beauty'. Ander klein spul is Muscari in blauw en wit, Scilla sibirica en S. tubergeniana, Iris reticulata in di verse tinten blauw. r Een nieuwe badkamer, of dat iu een renovatie van de bestaan de badruimte is of de totaal nieu- inrichting in cascohuis, in verbouwde zolderruimte of wat dan ook, zoiets vereist heel zorg vuldige planning. Je gaat daar bij met heel kostbare vierkante en kubieke meters woonruimte Goed idee van sanitairfabri- kant Grohe: die ontwierp een 'plankoffer' met ruitjespapieren om op schaal te schetsen, de ma ten en mogelijke plaatsen van bad, wastafel, douche, toilet, bi det, kasten enz. in te vullen en net zo lang te wijzigen tot de beschik bare ruimte, meestal vrij be perkt, zo goed en zo mooi moge lijk benut is. Ook de kleurplanning zit in dat koffertje. Het is voor een doe- het-zelver wel een te kostbaar plangereedschap om het zelf aan te schaffen. De sanitairleveran- cier die het in huis heeft kan je er echter heel goed mee adviseren. Om lang gezoek te vermijden: vraag naar adressen bij Grohe Nederland in Zoeterwoude-Rijn- dijk, tel. 071-899227. ne, is het i veiliging noodzakelijk. Als het terglas knapt kan het waterleiding bedrijf je, als toetje op eigen scha de, ook nog de rekening voor eer nieuw exemplaar presenteren. De tijd van verwarmen is weer aan- antivriesbe- gebroken en de fabrikanten van sfeer- en bijverwarming zijn druk in de weer met nieuwe produkten. Naast de cv, die de algemene tem peratuur in huis op peil moet hou den, is de open haard of de nostal gische kachel met zijn levende vuur een populair element in het interieur. Helex komt dit seizoen met een hele reeks nieuwe produkten. Openhaard-inzets, geschikt voor het stoken van hout of kolen, ver beteren de rendementswaarde plaatstaal gemaakt, waardoor een soepeler gevormd uiterlijk moge lijk werd. Het grote glasoppervlak geeft vol zicht op het vlammenspel en het warmteproducerende en -behoudende vermogen is hier be reikt door een op de bodem (met afschud-rooster) aangebrachte laag Ideaal voor een kleine ruimte is hetl fonteintje uit de "ronde" serie var Alape. Het fonteintje is geheel ver vaardigd van geëmailleerd plaat staal. De ronde ommanteling en de achterplaat zijn in dezelfde kleui uitgevoerd. Het bassin, een losse in zet in een contrasterende kleur Links en rechts bevinden zich Inzets zijn verkrijgbaar als hoek- handdoekhouders. Het bassin heefl of panoramahaard, die de bestaan- een kraangat voor een eengats de open haard een groter en roya- mengkraan. Informatie: Ladrak Ier de bestaande open haard. Door van vuurvaste stenen die de warm- volledige verbranding kan een tot wel vijf maal zo groot rendement worden verkregen. De gietijzeren constructie kan uitzonderlijk veel warmte opnemen en weer uitstra len. Agenturen tel. 01807-11720. Het Helex-model GS te opnemen en gelijkmatig afge- In de Cassandra-s ontwerpers len verwezenlijkt voor wie naar meer exclusieve types zoekt, met name geschikt voor het moderne, strak gelijnde interieur. Uitvoerin gen als front- en hoekmodel, maar ook 'in 't rond'... een min of meer kogelvormige haard. Voor de liefhebbers van een houtkachel is Helex op een ijzeren- heinige toer gegaan. De grote 'IJze ren Hein', te koop in donker parel grijs gietijzer of in zwart geëmail leerde versie, geeft zowel convec tie- als stralingswarmte, waarbij uit betrekkelijk weinig brandstof veel rendement wordt gehaald. Grote Hein heeft ook een kleine re broer Heintje, een leuke kachel voor de kleinere kamer of bijvoor beeld voor de woonkeuken. Niet alleen sfeervol maar ook praktisch, want je kunt erop kokkerellen; het is een Heintje dat niet zingt, maar wel de waterketel gezellig kan la ten zingen. Fabrikant van al dit vu rige nieuws is Helex in Heemstede, tel. 02502-7642 (info-lijn). Heintje, een ijzeren houtka chel voor een kleine ruimte. .ZATERDAG 15 NOVEMBER 1966 Maai-, spit- en andere gereedschap pen zullen nu hun laatste seizoen- karweien wel achter de rug heb ben. Wat er nodig is om nog bollen te planten kan nog even in actie moeten komen. Alles wat pas vol gend voorjaar weer in bedrijf komt heel grondig schoonmaken, ach tergebleven klei wegpoetsen, in vetten en op een droge plaats op bergen. Denk eraan dat zelfs de ge ringste grond- en zandsporen vocht bevatten en als je ze niet ver wijdert gaan ze in de komende maanden lekker roest maken. Afvegen is niet genoeg. Gebruik staalwol of zo'n handig hardharig kunststof sponsje. Poets tot het staal volkomen blank is. Vet alle metalen delen in met vaseline, of bespuit ze met kruip/smeerolie. Vergeet ook het (steel)hout van spaden, harken enz. niet. Schoon maken met heet water, laten dro gen, inwrijven met dunne olie, lie ver nog met gekookte lijnolie die de ouderwetse drogist of de verfvakhandel kan leveren. Dan blijft het hout lekker taai. Dat moet, want uitgedroogd hout kan splijten en dan krijg je het bij de vooijaarsspit met een harde knal in je gezicht. De maaimachine is een hoofd stuk apart. Het is ee hele klus om alle aangekoekte gras- en grond- resten van de messen en uit de kooi te verwijderen. Daar ben je mooi een zaterdagmiddag zoet mee. Reken niet op de betrouw baarheid van geverfde delen. Los se verf liever met staalwol weg poetsen en het blanke metaal met een in olie of vaseline zetten. Draai ende delen smeren. Motormaaiers precies volgens de handleiding van de fabrikant onder handen nemen. Snoer nakijken op mogelijke be schadigingen. zonodig (laten) ver vangen. Met roestvast stalen tuin(hand- at hoeft te ziin. Maar let erop dat niet alles wat als roestvrij, roestbestendig of roest- werend wordt aangeprezen ook echt corrosiebestendig is. Dat is al leen 'r.v.s.', ofwel roest'vast'staal. Hoewel je met aluminium legerin gen overigens ook geen moeite hebt. Houd het hele tuingereedschap- penarsenaal tot het vooijaar droog; de opslagruimte hoeft niet beslist verwarmd te zijn. Is-ie dat wel, dan is ventilatie onmisbaar om con- densneerslag (oorzaak van roest) te vermijden. 's maandags gesloten 1 MEUBILAIR De Koopjeshal biedt aan: haardbankje, mimiset 85,-. lektuurbak v.a. 65.-. tv-kast wit 198,- in eiken 250,-. poefs leder v.a. 49.-. bankstel, hoekbankstel. bankstellen eiken met leer en stof, salontafels van 85.-, boekenkast 198,-, -hoekkastje 398,- en radio in meubel Queen-An- nestijl 275,-. 2-zits bankje ook slaapbankje v.a. 225,-, eethoeken v.a. 298,-, buffetkastje 498,- en 698,-. bijzettafeltje wit 45.- p.st.. spiegel met eiken lijst. Grijpensteinstraat 47 Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-94098 of 74347 b.g.g. Trompstraat T.k.a. eiken bankstel z.g.a.n. vraagprijs 1000,- Tel. 211350. Bankstel t.k., 3+2+1- zits en salontafel, pr. 250.-. I.g.st. Tel. 140103. T.k. bergm. 2x2-zits- bankje, 1 stoel (rlbcord), salontafel (leisteen), al- T.k. bankstel 3+2+1- zits donkerbruin leer/ei ken, i.z.g.st. Pr. n.o.t.k. Tel. 02522-13175. t.e.a.b. tel. 212658. Studenten opgeletl To tale leegverkoop van boekenkasten. tafels, stoelen, dressoirs, etc. bij de oude doos. Nieu we Beestenmarkt 5. tel. 121824. 2 Fauteuils eiken als nieuw 100,- p. st. 1 Salontafel Queen Anne 40,-, 1 bergmeubel 50.-. 1 c.v.-tafel ver rijdbaar 25.-. Te bevr. tel. 071-172444. Gevraagd een onder- schuifbed (1-pers.), tel. 071-890752. T.k.a. 1 eethoek mo dern, ronde tafel, 1 berg meubel zwart essen. 1 bergmeubel bali bruin met wit. T.e.a.b. tel.: 071-311019. T.k. grenen eethoek. Pr. n.o.t.k. Tel. 01719- 16937. Zeer fraai bankstel, 3+1 1 met stoffen bekl., beige, z.g.a.n. Tel. 218295. Grote boekenkast, t.k. Grijs, staal, 2 m hoog en 3 m breed. Demontabel en variabel, inel. 27 leg bladen. Ideaal voor kan toor of studeerkamer. Als nieuw, maar veel goedkoper, 01711 - 11250. T.k. klassiek bankstel Trompstraat 49. Tel. 071 -215440. Stoelmatterij de riet- en biesspecialist vernieuwt al uw stoelen en zittin gen, 071-218481. Stoelenmatterij Muthing vernieuwt riet, bies en rotanstoelen. Tevens re paratie stoelen en meu belen, lijmen enz. garan tie, alles handwerk. Tel. 071-218481 Ronde salontafel, noten, en een noten secretaire. T.e.a.b. Tel. 071- 410262. T.k.a. grijsblauwe rib- cord 2-zitsbank i.g.st. T.e.a.b. Tel. 01726- 17184. T.k. ronde eikehouten biels salontafel. Vr.pr. ƒ300,-. Tel. 071- 177466. Aangeboden t.e.a.b. fraai Mechels buffet met bijbehorende tafel. 4 stoelen en armstoel. Pr. n.o.t.k. Te bezichtigen na tel. afspraak (071- 766319). Garage VAN GOOZEN reparatie en onderhoud van personen- en be drijfsauto's, Karei Door- manweg 3a, Industrie terrein de Waard, Lei den, tel. 211125. APK Keuring-station, Autobe drijf Jan Verbaan, Vink- weg 5, tel. 071-311399. Tevens APK-gekeurde occasions plus 3 mnd. Bovag. WONING INRICHTING MEUBELSTOFFEREN T.k. Tielsa KEUKEN groen, 220 cm rvs wafel, 1 bak 3 b. kast 180 cm voor stu.huis, bijkeuken of tuinhuis t.e.a.b. Tel. 071-895705. VERSLETEN ZITMEUBELEN WORDEN NIEUVI BIJ DE STOFFEERDER l CT In onze meubelstoffen kollektie o.a. tradi- tionele mohair velours. Dekoratieve 7 W J Zweedse- en Italiaanse stoffen. Sander- vrie. Projektstoffen. Langestraat 6, Leiden. Voor afspraken tel. 071-121806/216164. TUININRICHTING EN -ONDERHOUD FOTO-FILM-VIDEO Hoveniersbedrijf PETER HULSBOS Hazerswoude, Rijndijk 77. tel. 01714-5658, b.g.g. 071-897160. KWALITEITS KLEURENFOTO'S Afgedrukt door Kodak zelf formaat 10x15 cm. vanaf 0,59 cent met recht van retour. Nico v.d. Horst foto film-video Doezastraat 22-24 Leiden. Tel. 071- 124702. T.k. gevr. Autofocus- compact kleinbeeld ca mera met ingeb. motor en flits. T.e.a.b. Jonker 071-143331 Complete DOKA- uitrusting, t.e.a.b. Boven 150,-. Tel. 071- 894934. APK-KEURING LEI&VAN DIJK CITROËNA Citroen Service agent Marconistraat 28 Hillegom Telefoon 02520-15958 I HORECA STAPEL KOP EN SCHOTELS hotelporselein 2,95 ex BTW, zolang de voorraad strekt. Schoondergang B.V., Produktieweg 44, tel.: 071-899353 Zoeterwoude-Rijndijk. 'n béétje partij geef je in sfeervolle zalen beschikbaar voor IU-I00 pers. Middckej! 7. Leiden. 0133728 Dinsdag gaan we in de GAANDERIJ eten. Nieuwstraat 32, Leiden, tel. 071-142158. Horecapapleren aan- geb. evt. met medew. i.d. avonduren. Met bar, serveer en keukenerv. Tel. na 18.00 u. 071- 213271 Heeft u een BRUILOFT, PARTIJ OF BORREL Informeer eens naar de bovenzaal van de Oude Harmonie. Breestraat 16. tel. 122153. COMPUTERS HARD/SOFTWARE ZX SPECTRUM Te koop voor de ZX Spectrum: de allernieuwste software, o.a. Dandy, Uridium, great Escape, Fire- lord. Frost Byte, Infiltrator, Fat Worm, Breakthru. In totaal 50 programma's voor 99,-. Tel. 02523- 72875. T.k. C-64 diskdrive 60 schijven datarec. Sprech 64. Vaste pr. 1000,-. Tel. 071- 412562. I LICHAAMSVERZORGING Gevestigd: praktijk voor natuurgeneeskunde. C.T:M. Coorn-van den Berg (o.a. homeopathie, iri- scopie, acupunctuur). Behandeling vlg. afspraak. 3 Octoberstr. 51b, tel. 120219. Nieuw in Stevenshof schoonheidssalon ESTHER tel. 071-316535. Sleuteltjes kosten i 3,- per regel incl. BTW. Telefonisch op gegeven worden al tijd min. 3 regels in re kening gebracht, contant min. 2 regels. U kunt uw Sleuteltje telefonisch opgeven van ma. t/m vr. van 8.00-19.30 uur via onderstaand Sleutel- tjesnummef. Begrafenissen - Crematies Transporten in binnen- en buitenland Opbaringen - eigen aula en koffiekamer Begrafenisonderneming "Eenvoud" Van Ingen Schenau Kantoor: Hogewoerd 84 - Leiden - Tel. 120975 Oegstgeest: De Kempenaerstraat 64, tel. 155832 Voorschoten: J. Oosterom Nieuw Voordorpstraat 48, tel. 01717-5602 BETALINGSWIJZE: Ik betaal kontant Ik stuur u een giro-, bank- of Eurocheque, samen met de tekst U stuurt mij per accept-girokaart een rekening Ik wil deze advertentie onder nummer plaatsen Om dit door u in de tekst en voor het opsturen van de reacties betaal ik 6,40 vakjes naar keuze aankruisen I Per post? Dan deze bon in een enveloppe I zónder postzegel opsturen naar I Leldsch/Alphens Dagblad - afdeling Sleuteltjes I Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden PLAATSINGSDATUM: in de rubriek: breedte 1 kolom 4cm) 2 kolom 8cm) II ff J1

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21